Protest-song nieuw geluid in de tiener- muziek „Kun je Gé Hofenk protesteer dan mee. nog protesteren, Bell Sell belt wel TOPPERS door: Ruud Paauw VELE jaren lang heeft de vaderlandse hitparade bijna uitsluitend liedjes omvat, die zich met al die roerende facetten van de liefde bezig hieldenvan het tot in den treure gebroken hart tot de blauwe en reebruine ogen. Ook nu heeft dit onuitputtelijke genre nog ruimschoots de overhand, maar aan de horizon gloort toch enige verandering. Een nieuwe rage heeft zich sinds kort met enig geweld in het licht van de schijnwerpers geplaatst: De PROTESTSONG. "Universal soldier" (in het Nederlands gebracht onder de titel „Zo maar een soldaat") en "Eve of destruction" (Aan de vooravond van de vernieti ging) zijn er op dit ogenblik de meest bekende voorbeelden van. Op zichzelf is de protestsong geen fonkelnieuw fenomeen. Al eeuwen lang heeft men strijd en protest op muziek gezet, maar de manier waarop de woedende jongemannen van nu tegen tal van schenen en (open) deuren schoppen is stellig nog niet eerder vertoond. Het is eigenlijk merkwaardig dat de protestsongs pas nu in groten getale op de markt komen. De wereld van de lichte muziek wordt al sinds geruime tijd voor een groot deel bevolkt met jongeren, dde in gedrag en kleding gaarne de indruk wekken alles wat traditioneel en gevestigd is, tot ontploffing te willen brengen. Toch bleven deze woeste figuren braaf en proper de liefde bezingen, want zelfs voor hen waren er nauwelijks andere mogelijkheden. Protesten, maar waartegen? Tegen zo ongeveer alles wat een Jongeman zich in zijn drift in het hoofd kan halen. In het middelpunt van de belangstelling staan nu nog algemene zaken als rassendiscriminatie, oor log en vrede. Maar er zijn intussen al andere, markantere doelen op de korrel genomen. In de hoop kennelijk de grens van wat wèl en niet kan zó dicht te naderen dat een schandaal ontstaat. Want schandalen doen de kassabei altijd veelvuldig rinkelen voor het omstreden produkt. Het gevolg is dat op weg naar het grote commerciële succes al talrijke geestelijke oprispingen in 45 toeren zijn gegrift in plaats van ijlings in de prul Iemand geworpen. Kortom: veel kaf en zeer weinig koren. EN lied dat op het ogenblik zeer in de belangstelling staat is „Zo maar een soldaat" van Don Mercedes, de zwak vertaalde Nederlandse ai Donovans "Universal soldier". Het vers is te lang om in te geven, maar hier zijn enkele verrukkelijke passages over „Hij is groot of hij is klein. Hij is moedig of wat bang Hij is arm of misschien is hij wel rijk 't Is een man met een gezin Of een kind van zestien jaar. In soldatenpak is iedereen gelijk Ook al is hij atheïst Of een gelovig mens Op bevel schiet hij gerust een ander doe Hij is blank of hij is bruin. Of hij is geel of zwart Hij is zo maar een soldaat Die een moeder heeft En ook een kloppend hart Hij zal vechten "hier en daar en overal Waarom zijn we ziende blind. Want wie nadenkt die beseft Dit is niet de weg die vrede brengen zal. LDTOPTIENLDTOPTIENLDTOPTIEN 1 Yesterday (Paul McCartney) 2 This strange effect (Dave Berry) 3 Here it comes again (Fortunes) 4 Sirtakl (Trio Hellénique) 5 Get off of my cloud (Rolling Stones) 6 Wasted words (The Motions) 7 Eve of destruction (Barry McGuire) 8 Help (Beatles) 9The in-crowd (Ramsey Lewis Trio) 10 Satisfaction (Rolling Stones) N3IldOiaiN3IldOiaiN3IidOiai DE ZAAK VOOR LEI (Van onze Amsterdamse correspondent) HET briefhoofd bevat de naam van een jamfabriek en de foto van een charmant meisje. ..Mag ik me even voor stellen? Ik ben Joke de Waal en een dezer dagen wordt u door mij opgebeld". En dat doet Joke. Elke dag worden honderden winkeliers in Nederland en in Duitsland opgebeld door vrien delijke meisjes die voor ver schillende firma's bestellingen opnemen, attenderen op specia le aanbiedingen of het bezoek van een vertegenwoordiger aan kondigen. Het zijn de meisjes van Bell Sell N.V., de telefoni sche verkoopservice van de ideeënrijke Amsterdammer Laurens A. Daane. De eerste telefonische verkoop- service op het vasteland van Europa blijkt in een grote be hoefte te voorzien. De Daane- meisjes zijn een uitkomst voor bedrijven die klagen over over belasting van hun vertegenwoor digers. In het begin van dit jaar is BellSell-N.V. opge richt. Sindsdien z:jn er door de 45 meisjes in Nederland en de 16 in Duitsland 400.000 te lefoongesprekken gevoerd in op dracht van wasmiddelenfabri kanten, bandenfirma's, grossiers in cosmetica, auto-importeürs enz. Bell-Sell, aarzelend begonnen in Nederland, heeft in Duitsland gro te belangstelling gekregen en heeft inmiddels verzoeken ontvangen om telefonische verkoopgesprekken te houden in Frankrijk en Zwitser land. Het initiatief van de Amster dammer schijnt te leiden tot een grote verkooporganisatie die straks geheel Europa omspant. Zelf raakt hy er niet opgewon den over. „Al in 1876 werd de te lefoon uitgevonden. Het wordt ein delijk tijd dat er een intensief ge bruik van dit communicatiemiddel wordt gemaakt bij de verkoop. Een snel en geregeld contact van fa brikant met grossier en detaillist is in onze tijd immers een noodzaak geworden. En de telefoon biedt mogelijkheden. KIJK U RIJK Tien jaar geleden was Lau rens A. Daane (thans 38) gemeen te-ambtenaar. In zijn vrije tijd maakte hij kruiswoordpuzzels die hij verkocht aan dag- en week bladen. Acht jaar geleden nam Menigeen herinnert zich de actie van „Kijk u rijk", die tot gevolg had dat de omzet van het radion- wasmiddel tot ongekende hoogte steeg. De heer Daane had in de roos geschoten. Hij had bewezen welke reclamemogelijkheden zo'n prijs vraag biedt. Het reclame service bureau Laurens A. Daane n.v kreeg de ene opdracht na de ande re. De actieve directeur bleef attent om de bedrijven steeds het juiste idee te geven op het juiste moment. Zijn bureau werd geleidelijk aan gesplitst in diverse afdelingen, die zich elk op een eigen terrein gin gen bewegen: prijsvragen, ver koopcampagnes per brief, versprei ding van drukwerken en monsters Drie Jaar geleden kocht Laurens Daane het in personeelsadverten ties gespecialiseerde blad „Contac ten" en hij bouwde het uit een gratis huis-aan-huis orgaan vcor heel Nederland, verdeeld in talrijke edities. Het blad werd onder gebracht in een nieuwe N.V. de uitgeverij Pers en Publiciteit. Het blad „Contacten" heeft geen „The wellrespected man" van de Engelse Kinks wan delt in Nederland recht streeks naar de top. Daar zal het optreden van The Kinks in de Haagse Houtrus thai len op 20 november aanzienlijk toe bijdragen. Midden in de herfst luidt het Jeugdcentrum „Reho- both" aan het Leidse Rapen burg vanavond om acht uur de winter in. Een snertsmul- partlj is het hoogtepunt van het herfst-snert-bal. In het Jeugdontmoetings- f centrum „In den Moriaen" f praat de heer Van der Vlugt f vanavond over het Midden- f Oosten. f In Den Haag is heel wat te doen op beat-gebied. De f succesvolle Motions kent iedereen sinds hun „Wasted i words", The Golden Ear- f Rings zijn druk bezig en de f nieuwste groep deed deze week van zich spreken met een plaatje: The Haigs met „Never Die". blijft het nieuwe n het vorig jaar zo enthousiast opgezette «lite raire tijdschrift Kaf-t? Vorige week verscheen wel het eerste officiële nummer van JES orgaan van de Leidse jazz-sociëteit Folk Beat 14 Het blaadje is heel simpel van opzet, maar biedt desondanks perspectie- De onvermijdelijke moeder", „het kloppend hart" en „de soldaat van zeetien Jaar" die „geruet" een ander doodschiet, het zijn de Ingrediënten, waarop ook smartlappen zo voortreffelijk ge dijen. Toch slaat „Zo maar een soldaat" in het huidige milieu van de protestsong lang geen slecht figuur. Al haalt hij natuurlijk op geen stukken na het niveau van wat oudere liedjes in dit genre, zoals „Sag, mir wo die Blumen sind" of het veel meer inspirerende "We shall overcome". Zanger Barry McGuire heeft aanzienlijk meer stof doen opwaaien met "Eve of destruction" waarin hU zo vriendelijk is de komende ondergang van ons allen aan te kondigen. Daartoe beslaat hij de beproefde aam beelden: China, rassenstrijd enz. met een stem waarvoor zelfs schildpad den de oren zullen dichtknijpen. HU bereikte er niettemin tooh de hit parade mee. ER valt nog héél wat meer te protesteren. "Too many people" van die Hollies „behandelt" in drie minuten tijd het probleem van de over bevolking, "W're gonna get out of this place" zegt iets over de slop pen, de stoere vechterstitel "Home of the brave" rapporteert de moeilijk heden van een Jongeman, die zijn haar anders dan anderen draagt. „The well-respected man", is een (voortreffelijk) relaas over het burger mansfatsoen, en "Wasted words" komt weer eens aandraven met de ras- sendiscrimatie. In ons land hebben we dan nog „Blank en bruin", en „Mooie, witte duif"; de inhoud daarvan loeit reeds door de titels heen. Het succes van de protestsong heeft de vaak bijzonder jonge zangers van dit genre blijkbaar even uit het evenwicht geworpen. Zij zijn nu immers voor een kort ogenblik geen gewone liedjeszangers, maar de brengers van een protest, boodschap of aanklacht. Men ging hun mening vragen over de protestsong en Donovan (de man van "Universal soldier") vergalop peerde zich in zijn antwoord nogal pijnlijk. Hij zei dat hij niets van politiek en zo afwist en eenvoudig een liedje bracht dat een ander voor hem had geschreven. Daar ging de „image" van het bewogen protest. Men krijgt de indruk, dat Donovans publiciteitsmanager hem vervolgens voor straf een paar uur in de donkerste hoek van de kamer heeft gezet. Want later heeft Donovan die opmerking gecorrigeerd en zich de houding aangemeten van de man, bU wie het protest naar de keel stijgt. Ook de andere zangers hebben de Juiste houding nu gevonden: die van ferme boodschappenbrengers. Dat is allemaal zeer vermakelijk als men bedenkt dat het merendeel in zijn ontstuimige opmars naar roem bereid is elke dissonant in de microfoon te blazen. DE protestsong zou een heerlijke afwisseling kunnen zijn temidden van die vele afgezaagde liefdesdeunen, als dat protest maar eens wat scherper en spiritueler geformuleerd werd. Een protestsong moet óf zijn, anders kan men hem beter inslikken. Dat doet hem ook wezenlijk van elk ander liedje verschillen. Of wordt er geprotesteerd om het protesteren? Het heeft ons dan ook verbaasd dat zo vele jongeren hebben gereageerd op de uitzending van de AVRO-jeugdomroep, waarin een vertaling van "Eve of destruction" werd voorgelezen. In hun brieven noemen de Jon geren, van wie men vaak zegt dat zij zo'n kritische instelling hebben, dit nietszeggende lied: „schokkend", „om koud van te worden", „geweldig", „eindelijk eens iemand die de harde waarheid durft te zeggen". Om met Donovans „soldaat" te spreken: Vrienden, zijn we ziende blind? „Daane-meisjes" helpen vertegenwoordigers LAUREWS A. DAANE advertentie-vertegenwoordigers die de bedrijven opzoeken. In hun plaats stelde de heer Daane vijf tien meisjes aan die de personeel- zoekende bedrijven opbellen. Het was dit systeem dat de aan leiding werd tot de telefonische ver koopservice. Laurens Daane zegt er dit van: „Mijn probleem was dat het blad 's woensdags gereed was en dat ik donderdags en vrij dags geen werk had voor de meis jes. Ik heb toen gezocht naar een mogelijkheid om de lege dagen te vullen en omdat de meisjes ge wend waren aan het verkopen per telefoon, lag 't voor de hand dien sten aan te bieden aan bedrijven die ook iets te verkopen hadden". Dit werd de geboorte van een der de N.V., de Bell SeU. GRACHTENHUIS De Bell Sell N.V. is onderge bracht op een van de vier verdie pingen van het Daane-gebouw aan de Amstel in Amsterdam, een groot achttiende-eeuws grachtenhuis dat vorig Jaar is aangekocht en dat zich op het ogenblik midden in een verbouwing bevindt waaruit een modern, goed geoutilleerd hoofdkwartier van de Daane-acti- viteiten moet groeien. Bell Cell heeft voorlopig de be schikking over 17 lynen, 22 tele foons en er kunnen duizend ge sprekken per dag worden gevoerd. De meisjes achter die telefoons zijn zorgvuldig geselecteerd op intelligentie, prettige stem en een goed humeur. Daarnaast hebben zij o a. bij de advertentiewerving voor Contacten een speciale scho ling gehad in gesprek techniek en verkoopkunde. Om „gespreksmoe- hedd" te voorkomen, werken zij niet langer dan vier uur achtereen. Ieder bedrijf dat van de diensten van Bell Sell gebruik maakt, krijgt zjjn eigen telefoniste aangewezen. Dat betekent dat de stem die het bedrijf vertegenwoordigt, altijd de zelfde is en altijd names dit be drijf spreekt. Degenen die wor den opgebeld, krijgen tevoren een kennismakingsbrief die o.a. de fo to en de naam van de telefonis te bevat. Zijn de meisjes geen bedreiging voor de vertengewoordigers' „Die vertegenwoordiger blijft nodig", aldus Lourens Daane. „Hij krijgt er alleen een secretaresse bij. Ge middeld vindt vertegenwoordigers- bezoek eenmaal in de vier a vijf weken plaats. Dit laat ruimte voor perioden waarin de concurrentie de klanten kan benaderen bv. de pe rioden waarin de detaillist zonder voorraad kan komen te zitten en om welke reden dan ook het pro dukt van de concurrent bestelt". Een vertegenwoordiger kan maximaal zeventig klanten per week bezoeken, de telefoniste maximaal zeventig per dag. Ieder vertegenwoordigers bezoek koet ge middeld tien gulden. Het honora rium dat Bell Cell vraagt by op drachten voor 2.000 tot 10.000 ge sprekken komt neer op gemiddeld twee gulden per gesprek. De resul taten? Een vertegenwoordiger heeft bij zijn bezoek 70 procent kans op een order, de telefoniste 20 tot 30 procent. DUITSLAND Aanvankelijk werden alle ge sprekken vanuit Amsterdam ge voerd. Ter beperking van de tele foonkosten wordt sinds kort ge bruik gemaakt van sub-oentrales in de belangrijkste steden van ons land. Terwijl Bell Cell in Nederland nog in opbouw was, bleek 't in sep tember al wenselijk een bijkantoor in Duitsland te vestigen. Er kwam namelijk een opdracht van een weekblad om een campagne in Duitsland te voeren. Maar het kan toor in Dusseldorf was nog niet geopend of er kwamen meer op drachten. Daane's mede-directeur H. J. W. Paulich heeft voorlopig de leiding van de Duitse afdeling op zich genomen. Na twee maan den was het al nodig een sub-cen trale ln Hamburg in te stellen. Merkwaardig was dat in Duits land ook opdrachten werden ge boekt voor andere dan verkoopge sprekken. Zo verschafte een auto mobielfabriek de afressen van de genen die twee jaar geleden een auto van dit merk kochten. De opdracht was deze mensen te vra gen op welke dag en op welk uur zij het nieuwe model van dit auto merk voor de deur wilden hebben om een proefrit te maken. Een opdracht van geheel andere aard kwam van een triad anken- fabrikant. De man ergerde zich aan het feit dat bij de meeste van zijn 200 verkooppunten ln Duits land de telefoon niet beleefd werd aangenomen. De meisjes van Bell Sell bellen nu met alle verkopers van deze frisdrank om hen te ver tellen dat zij er goed aan doen een telefoongesprek met „goeds morgen" of „goede middag" te be ginner^ De mogelijkheden van Bell SeU zijn schier onbeperkt: om bij ziek te de vertegenwoordigers te ver vangen, om bij het publiek kopers te v.nden voor bijzondere aanbie dingen, om de verkoop van over- voorradige produkten te versnellen, om afspraken te maken, om een omzetdaling te onderzoeken, om enquête te houden, om speciale ac ties te ondersteunen, ym te voor komen dat een artikel uitverkocht raakt om in te haken op de acti viteiten van de concurrent enz. Al le gesprekken die worden gevoerd werden verwerkt in rapporten die dagelijks aan de opdrachtgever worden toegezonden. TeieforLsche verkooporganisaties bestaan al Jaren ln de Ver. Staten en in Engeland, op het vasteland van Europa is Bell SeU de eerste en de enige. Of dat zo zal blij ven? Laurens Daane maakt zich geen illusies. >rMi)n succes zal ze ker andere stimuleren om hetzelf de te doen. Laten ze het maar pro beren, mijn voorsprong is al tt groot om bang te zijn voor coq#

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13