6 te geloven dat zij al in de dertig is... LEER IS MODE LEER IS MODE Verlanglijstjes maken kinder slip OSCA Koude melk koken Mbelle soft cream laterdag 13 november 1965 Pagina 3 Weekeindbijlage L.D. Extra Leer krijgt een hoe langer hoe grotere betekenis als mo dieus materiaal. Hoeveel varia ties in soorten er bestaan en welke fraaie toepassingen er zijn gecreërd werd duidelijk op de Semaine du Cuir. die on langs in Parijs werd gehouden. Ongeveer 1200 exposanten uit alle delen van de wereld toon den daar hun nieuwe produk- ten voor 1965/'66. deze zijn typerend kenmerk van elegantie behoudt. Tot de mo dekleuren behoren roze-wit, licht bruin en mocca. CEINTUURS HOEDEN hoe- Enorm li het aanbod van den in leder en suède. De voor- dolen zijn o.a. dat ze licht zijn en zonder te vervormen kunnen worden opgevouwen en opgeborgen. Men kan o.a. keuze maken uit de Kunnen om en nabU de heup worden gedragen en zullen veel op gang maken. Ze zyn van soepel leer en kunnen vaak worden ge strikt. NEDERLAND KLEDING Het materiaal (leer en suède) is thans zo mooi, licht, soepel en zacht, dat de fantasie van ont werpers op geen enkel punt hoeft te worden geremd. Prachtige staal tjes van verfijnde en uiterst soe pel verwerkte lederen en suède kleding, voor alle mogelijke doel einden en voor elk uur van de dag, waren daarin de laatste mo delijnen te zien. En dat zowel in het sportieve genre, zoals bermuda's en knickerbockers als in super-ele gante huisensembles en avondja ponnen, zelfs voorzien van plissé of rijk borduurwerk. Er was een blouse van uiterst zacht leer, die in de wasmachine gereinigd kan worden. De courègestyi was goed vertegenwoordigd in jasjes van wit leder met zwarte incrustaties, ge dragen op zwarte lederen panta lons met witte biezen over de pijpen. Mantels en ensembles in leder en suède worden vaak gegar neerd met langharig bont. Ook tri cot wordt met deze materialen ge combineerd. Kleuren os. alle nuan ces tussen beige en donkerbruin (honing, kastanje, tabak, bever) groenen, donkerrood, maar ook mosterd, turquoise en koper. SCHOENEN Sportieve trotteurs, afgestemd op de fantasiekousen, komen in al le internationale collecties voor. Ock iaarsjes (eveneens in lakleder) zijn er zeer gevarieerd in tegen woordig. Een nouveauté: sport schoenen met een bovenvoer van textiel, die doet denken aan een slobkous. De sportieve schoenen hebben lage hakken en afgeronde neuzen, de geklede zijn voor zien van een 5 i 6 cm hoge hak. De Nederlandse lederfabrikanten kwamen goed voor de dag o.a. met materialen voor schoenen en tassen. Daarbij valt op, dat men teruggaat naar een zo natuurlijk mogelijk uiterlijk van het leer. De snelle ont wikkeling van de verftechniek maakte het na de oorlog mogelijk een fraai dekkend glad oppervlak te ontwikkelen, dat tevens het voor deel had van een goed rendement by het verschijnen van leer tot schoenen. Maar de consument heeft enigzins zijn bekomst van de kunstmatigheid, die met deze glad heid onvermijdelijk gepaard gaat en geeft thans de voorkeur aan soepel, zacht leer, waarin de porie van de huid (en soms ook een enkele kras) goed zichtbaar is. Het heeft een „echter" uiterlijk, maar is uiteraard iets duurder. Suède (dus de vleeskant van de huid die opgeruwd is) in veel vor men, o.a. schrijfeffect (strijkt, men er mer. de vinger over, dan tekent zich een spoor af). Voor gekleed: geitenleer, o.a. ani line geverfd (verschillende lagen verf, waarvan enkele dekkend en enkele transparant zijn, waardoor een two-tone effect ontstaat en een diepte in kleur. U ziet het als u de vinger aan de binnenzijde van de schoen plaatst en het leer naar buiten drukt). Voorts aniline geverfde box-oalf. Er is een verrassende terugkeer van lakleer te constateren. Tot nu toe wekte lakleer associaties op met een geklede garderobe, thans is er ook een jeugdig genre schoon in lak met lage hak; deze kan ook overdag worden gedragen. Nederland vervaardigd ook mooi rundleer. Als voorbeeld noemen wU juchtleer (zacht, vettig rundleer), dat Lijzonder in trek is sportschoenen. TASSEN Het accent valt op vierkante en rechthoekige modellen, die welis waar minder omvangrijk zijn, maar toch een flinke bergruimte bieden. HANDSCHOENEN Moederlijke "j Klassieke modellen blijven dit seizoen en vogue. Het meer ve- seizoen en vogue. Het meer ve- loursachtige type zal het winnen van de glacé handschoen, hoewel Uit de Molyneux-collectie is deze groen wollen mantel op kniehoogte. Twee grote zakken opzij, twee kleine in het mid- den, jockeypet van luipaard. m Joyce Charting (32) huisvrouw, moe der van 3 schoolgaande kinderen, en ieroemd actrice onder toneelnaam. Zij verstaat de kunst er altijd jonger uit te zien dan ze is. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. .Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadige, niet-vette crème op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonhejd terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger ^uitzien, dan u bent. jSndocü Maakt uw huid weer jong en houdt uw huid zo jeugdig! (W)ETENS WAARD Als het buiten kil en guur is en de melk vrij koud aan huis wordt afgeleverd is de kans op snel aanbranden groter dan in de zomer. De oorzaak hiervan is het grote temperatuurverschil dat op treedt, wanneer de ijskoude melk plotseling op een groot vuur aan de kook wordt gebracht. „Wanneer jullie verlanglijst jes gaan maken", zei ik ernstig, „doe het dan met mate. De winter is al duur genoeg en al die onzin als race-fietsen of brommers kun je uit je hoofd zetten. Dat zegt ik elk jaar en het haalt niets uit, want de race fietsen, zeiljachten of snel- brommers komen toch op de lijst. Ik was er vroeg bij dit Jaar. met moedwil, want de ervaring had me geleerd dat ze één week voor pak jesavond met wensen komen waar voor je zes maanden eerder al had moeten sparen. „Schrijf veel kleine dingen op." raadde ik aan. „Het is gezelliger om tien kleine pakjes te krijgen dan één grote". „Wordt een gouden polshorloge (Nachtcrème: pot 7,75 tube 3,95 Dagcrème: tube 3,95 Orgsnoo Laboratories Ltd. England Het snel koken van melk Is ze ker aan te bevelen, doch in het koude jaargetijde doet men er beter aan de melk eerst langzaam op kamertemperatuur en daarna pas snel aan de kook te brengen. Wanneer men de melk tijdens het aan de kook brengen met een garde of lepel doorroert is er van aanbranden beslist geen spra ke meer. Piccata milanese met spaghetti Laat 4 kalfsoesters van 100 g door de slager zeer dun slaan en kruid ze met peper, zout, tijm en rozemarijn. Haal ze vervolgens door losgeklopt ei, geraspte oude kaas en tot slot door paneermeel. Bak ze in hete boter snel aan beide zij den goudbruin. Leg de in 10 mi nuten gaar gekookte spaghetti (ver mengd met wat geraspte kaas en boter) op een schotel. Rangschik hieromheen de kalfsoesters en serveer er een tomatensaus bij. Peren a la condé Breng 1 liter melk met 200 g rijst aan de kook. Doe er 30 g bo ter en de geraspte schil van 1 ci troen by en laat de ryst gaar wor den. Roer er daarna 80 g suiker en 1 ei door en laat de rijst onder af en toe omscheppen koud wor den. Stapel de brij op een schotel hoog op en zet peren (uit blik of goed gaar gekookte stoof peertjes) er tegenaan met de steelkant naar boven. Geef iedere peer een steel tje van sukade. Bind het perennat do uitgedokterde' HANDCHEAM met wat aardappelmeel en giet dit deels over de ryst. Geef de rest er apart by. Advocaat coupe Klop kopje gember jam met Vt kopje advocaat en 1 kopje slag room tot vladikte. Doe de massa over ln 6 coupe glazen en steek er een waaier in. Zoet macaronischoteltje 1 liter melk, 150 g macaroni, 80 g. suiker, 75 g. rozynen, zout, paneermeel, 40 g boter. Breng de macaroni met water aan de kook, giet ze af en spoel ze met koud water. Kook ze daar na met de melk en Iets zout in on geveer drie kwartier gaar. Kook de rozynen de laatste 10 minuten mee. Roer een deel van de suiker en de boter door de macaroni, doe de massa over in een vuurvaste scho tel en bestrooi ze met paneermeel en de rest van de suiker. Leg de rest van de boter er in klontjes bo venop en laat het schoteltje in de oven vlug lichtbruin worden. Groentetroef 1 koolraap van ongeveer 1 kg, 1 kleine selderyknol. zout, 2 grote uien, 50 gr. doorregen spek, een eetlepel boter of margarine, sel der y groen. De koolraap in plakken snyden en deze schillen en wassen. De plakken in blokjes snyden. De kool raap in weinig water met zout 10 minuten voorkoken. De knolsel- dery schoonmaken, wassen, in blok jes snijden en toevoegen. De groen ten samen nog 10 minuten koken. De boter of margarine smel ten. Het spek in plakjes snyden en in de boter of margarine langzaam uithakken. De uien schoonmaken, kleinsnyden en in het vet gaar en heel lichtbruin bakken. De groen ten eventueel afgieten en vermen gen met de gebakken uien. Het ge recht afmaken met gewaseen en fyngesneden selderij groen. Stoofschotel met stokvis en prei M k 3/4 kg geweekte stokvis, 1 h ltt kg aardappelen, (1 ul) 1H kg prei, peper, boter of marga rine. bi dl azyn of citroennafc. De stokvis opzetten met zoveel water met zout. dat hy Juist onder staat en 10 minuten tegen de kook aanhouden. De vis uit het water halen, van vel en graten ontdoen en in stukjes verdelen. De aard appelen schillen, wassen en in blok jes snyden. De prei schoonmaken, in de lengte doorsnijden, schoon- spoelen, in stukken snyden en nog maals goed wassen. (De ui schoon maken en klein snyden.) Een deel van het viskoofcnat afgieten. De aardappelen, stokvis, prei (en ul) achtereenvolgens in de pan doen. Het geheel gaarkoken in 15 20 minuten. De massa desge wenst afgieten, dooreen mengen en op smaak afmaken met azyn of citroensap, boter of margarine, peper en zout. tot de grote of kleine pakjes gere kend?" vroeg Henk hautain. Hy zag me verbleken en grijnsde. „Tot de héél grote," zei ik, zo kalm als in de gegeven omstandig heden mogeiyk was. „En een nieuw voorwiel is zeker een groot cadeau?" vroeg Adriaan demonisch. „Nee, een kleintje," schreeuwde ik wanhopig, want wat kóst zo'n wiel nu helemaal. „Da's dan duideiyk," grinnikte Adriaan en wipte fluitend naar bo- „Mag ik ook een verlangiystje maken?" vroeg Marian onder de indruk „Nu al?" „Graag Puk, dan weet ik ten minste wat me te wachten staat". „O." Ze dacht even na. „Tkeh.ik weet niets", zuchtte ze toen. Ook dat kende ik aL Ze weet niets en over twee dagen komt ze vier vellen papier lenen, omdat haar kladbloc al volgeschreven is met verlangUJstJes. Hetgeen ook dit maal prompt geschiedde. ,Jouw systeem deugt niet", zei vader. „Waarom laat je die kin' deren eigenlijk een verlanglijst inleveren? Je weet toch wel zo ongeveer welke wensen ze heb ben. Vraag niets, maar koop. De verrasing is dan zoveel groter". „Och," zei ik luchtig. „Ze vinden het leuk om hun wensen op te schrijvenbovendien houdt het ze een UJdJe zoet". „Maar Je wekt verwachtingen waaraan Je dikwijls niet kunt vol doen," meende vader. „Kinderen zyn precies als primitieve volken: ze geloven in de magie van het ge schreven woord. Als ze het maar op papier zetten, dan komt het er wel, hoe dan ook. En als het niet komt zyn ze diep teleurgesteld." „Onzin," protesteerde ik. „Ze we ten heel goed, dat ze nooit alles krygen wat ze vragen." Juist," zei hy. „Vandaar ook elk jaar die nauweiyks onderdrukte te leurstelling. Enfin, Je moet het zelf weten." Tengevolge van dit ontmoedi gende gesprek zag ik met enige angst de lijsten tegemoet. Ik wist dat er wel een paar dagen zouden verlopen eer de kinde ren alles wat ze maar konden verzinnen, hadden opgeschre ven. En ik besloot ze, na inleve ring, meteen duidelijk te maken, dat vader en ik uit het grote aantal wensen een keuze zou den doen. Marian deed het geheimzinnig, maar intussen hield ze my van de stand op de hoogte. „Ik heb er al achttien," zei ze vroiyk. „Achttien wat?" „Cadeautjes. Nou Ja, opgeschre ven dan." „O. Enne., komt er nog meer by?" „O Ja, een heleboel." „Wanneer krijg ik het lystje?" „Weet ik niet De jongens zyn ook nog niet klaar. Henk heeft er pas zeventien en Adriaan twaalf." Dat onthulde my de vreselijke waarheid. Ze maakten er een sport van, ze telden de wensen, vergele ken de aantallen en de een wilde voor de ander niet onderdoen. Mis schien had vader geiyk en deugde myn systeem niet. „Hoor eens," zei ik aan tafel. „Morgen is de termyn verstreken en moeten de verlangiysten worden ingeleverd. Nadien wordt geen en kele ïyst of toevoeging meer geac cepteerd." Ze schrokken zichtbaar en trok ken na het eten haastig naar bo ven. Marian was het eerst weer beneden. „Tweeëndertig", zei ze triom- fanteiyk. „En Adriaan weet er maar zesentwintig. Ik heb lekker gewonnen." Waarom, o waarom zyn het altyd andere mensen, die de voetbalpool winnen? Thea Beekman. De AKU heeft een kinder mode Parlement bijeen ge roepen. die 25 modellen uit een collectie van 125 terlen- ka kinderkleren bekroonden. Er namen 22 moeders uit elke provincie 2 aan deel. U ziet hier een be kroond jurkje. Advertentie |!Q Heerlijk aansluitend. Gemaakt van superelastische, zeer snel drogende /00% Helanca. Prettig dragen voor de kinderen, gemak kelijk wassen voormoeder. Maten: 2-5 jaar, 6-9 Jaar, 10-14 Jaar, advertentie beschermend vochtinbrengend als onderlaag voor de make-up een creatie van

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11