Te wapen tegen winterse vijanden van uw auto Nog een Japanner in ons land Kosten kleurentelevisie drukken Philips-winst PEWAN N.Y. Fabriekje.... Om glas te testen Meer concurrentie, hogere sociale lasten s. wielen en wat - er - zo - bij - komt De doorgewinterde automoblisten kunnen wij uiteraard weinig leuws vertellen, maar elk jaar komt er een heel leger bij, dat de iiirdoop nog niet heeft ondergaan. Daarom roepen we vooral de >uwkomers in de automobilistengelederen in het geweer om zich or te bereiden voor de komende winterslag, terwijl de oudge- nden dan maar herhalingsoefeningen moeten doen. Alles over anti-vries Het koelsysteem van de auto jrdt zonder defensieve maatrege- uiterst kwetsbaar in de komende |jd. Voorzover het tenminste wa- fgekoelde motoren betreft. Zy, die auto met zo'n conventionele elmethode hebben, moeten nu wel el naar de antivriesverkoopplaat- i gaan. Het toedienen van antivries aan koelwater is geen haast werk. koelsysteem moet namelijk eerst rden gereinigd. Daartoe moet het zolang worden doorgespoeld, met opende kraantjes en met draaien- motor, tot er volkomen helder ter uitkomt. In hardnekkige gevallen kan soms ivoeging van chemicaliën aan het oelwater nodig zijn om aankoekin- in het koelsysteem op te lossen los te weken. Het is niet onmoge- dat na zo'n grondige schoon- lakbeurt de radiateur niet meer terdicht is, omdat door vuil ge lten gaten nu kunnen gaan lek- Dat moet dan dus worden ge- lakt. Sen paar liter antivries zal in de «ste gevallen wel voldoende zijn, lar de juiste hoeveelheid hangt af de inhoud van het koelsysteem, n het merk antivries en van het ntal graden vorst, waaraan het elwater wordt blootgesteld. In bijna alle gevallen zal een ga shouder u aan de hand van een bel kunnen inlichten omtrent de eveelheid, die u voor uw wagen idig hebt. geven aan antivries op hyleen-glycol-basis de voorkeur, ndat dit niet verdampt zoals de ichtige antivriesmiddelen op alco- ilbasis. De laatste soort eist daar- «r herhaaldelijk controle en even- ele bijvulling. Voor normale win- s is een koelmengsel, dat 15 gra- vorst kan doorstaan, voldoende, r mocht het gaan vriezen dat AUTOMOBIELBEDRIJF HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL. 18.21.43 het kraakt, denk er dan aan dat toevoeging van een extra scheut, vooral voor de auto's, die altijd bui ten staan, noodzakelijk, kan zyn. Heeft u een motor met een alumi nium cilinderkop dan dient u een antivries-soort te kopen, die dit lichtmetaal niet aantast. Sommige merken vermelden deze eigenschap speciaal op de bussen. Als u gewend bent 's zomers een roestwerend middel aan het koelwater toe te voegen, dan moet u dit nalaten als er antivries aan het koelwater is toegevoegd. In an tivries zit nl. al een roestwerend middel. Ook het gelijktijdig gebruik van twee verschillende soorten anti vries is uit den boze. Hang daarom een label met het gebruikte merk antivries aan uw radiateur, zodat bij eventuele navullingen geen complica ties optreden. Vergeet ook niet een speciaal soort antivries in het reser voir van uw ruitesproeier te doen. Controle van de waterslangen kan u ook voor narigheid behoeden. Ver tonen ze scheurtjes of voelen ze week aan, dan moeten ze worden ver nieuwd. Waterslangen die bij vorst stuk gaan, geven extra moeilijkhe den, omdat u dan in de koude op hulp moet wachten en bovendien nog eens tot aankoop van antivries moet overgaan, omdat de eerste hoe veelheid met het koelwater is weg gevloeid. Roest Vooral de onderkant van de wagen krygt het weer zwaar te verduren als de overheid genoodzaakt is sneeuw en ijzel met pekel te bestrij den. De zouthoudende brij is roest- verwekker nummer één. De bittac- of tec tyllaag moet daarom worden gerontroleerd en zo nodig worden bijgewerkt of vernieuwd. Hierbij moet ook de binnenzijde van de wiel kasten niet worden vergeten en evenmin de achterkant van de bum pers. De lak heeft een extra nodig en het verdient aanbeveling dit om de twee maanden te herha len. Een waterafstotende siliconen- was is een probaat middel om de lak voor de winteraanvallen te behoeden. Dit geldt vooral ook voor de deurna den en spleten, waarin het vocht kan doordringen, alsmede voor de randen van motorkap en kofferdek sel, waarin het water dikwyls blijft staan. Wie geen zin heeft deze nogal be werkelijke hoeken en gaten herhaal delijk in de was te zetten, kunnen we ook een veel gemakkelijker en toch succesvolle methode aan de hand doen. Als we toch de kleurloze tectyi op ons chroom aanbrengen, richten we de spuitbus ook even op de onzichtbare lakpartijen, zoals het onderste randje van de carrosserie, de wielkastranden, de binnenzijde van de portieren en de gootjes van het koffer- en motorcompartiment, die dan eveneens van een doorzich tige, waterafstotende beschermlaag worden met een dikkere zomerolie, moet die thans door een dunnere, meer vloei bare soort vervangen, daar de weer stand van een taaie, half gestolde olie teveel van de startmotor vergt. Zo'n dunnere olie heeft ook het voordeel, dat de zuigers, lagers en andere vitale onderdelen van de machine na de koude start spoediger van een beschermende olielaag wor den voorzien. Voor de ruitewissers is het win terseizoen ook een tijdperk van ver hoogde activiteit. Laat ze, zo nodig, van nieuwe rubbers voorzitfi, want een goed uitzicht is een veiligheids factor van de eerste orde. Het is niet onmogelijk, dat ze na een vriesnacht aan de ruiten zijn vastgevroren. Ruk ze dan niet met geweld los, daar ze dan beschadigd kunnen worden, maar ontdooi ze met niet al te warm water. De gehele omgeving moet vervolgens zorgvul dig worden gedroogd. Hetzelfde geldt voor dichtgevroren portieren. Talkpoeder Als men de rubber tochtstrips van te voren echter met talkpoeder in wrijft, kan men het euvel van dicht gevroren portieren meestal voorko men. Om bevriezing van de sloten der deuren, van benzinetank en koffer deksel te voorkomen dient men ze met grafiet in te spuiten. Het gevaar van uitlaatgassen wordt in de winterperiode vergroot. Om de koude buiten te sluiten worden de garagedeuren vaak gesloten. Laat men dan echter de motor lopen dan is het gevaar van vergiftiging door koolmonoxide niet denkbeeldig. Ook is men in de winter eerder geneigd alle raampjes te sluiten, vooral wanneer de kachel een niet geheel toereikende capaciteit heeft. Bij lek kages in het uitlaatsysteem is er dan onvoldoende ventüatie om de binnendringende uitlaatgassen af te voeren. Huwelijkszwendelaar krijgt twee jaar De rechtbank in Haarlem heeft een 54-jarige architect en woning inrichter uit Amstelveen wegens op lichting van een aantal vrouwen veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie tegen hem een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Sedert 1960 plaatste de architect geregeld advertenties, waarin hij zei een huwelijk te willen aangaan. Had hij contact met een kandidate, dan I vroeg hij geld om een huis te ko- pen of in te richten. De man, die voorgaf veertig jaar te zijn en on gehuwd, heeft van minstens twin tig vrouwen geld ontvangen, in to taal meer dan f 100.000. Twee doden bij frontale botsing Twee motorrijders zijn gister avond in een bocht op de Maasdijk in De Lier frontaal met elkaar in botsing gekomen. Beiden waren op slag dood. Het zijn de 22-jarige A. Noordam uit Maasdijk (gem. Naald wijk) die vier weken gehuwd was, en de ongehuwde 27-jarige G. Olsthoorn uit Naaldwijk. Het ongeluk gebeur de tijdens een inhaalmanoeuvre. Wie dit apparaat in zijn wa gen laat inbouwen, kan de tem peratuur in de passagierscabine zo warm o[ zo koud maken als hij zelf wenst. Het is het volledige aircondi tioning systeem, dat Rover begin volgend jaar gaat leveren. De prijs van dit warme- en koude- lucht-fabriekje bedraagt in En geland rond f 1800,-. Deze auto is in Londen speciaal ontworpen om er proeven met iverse soorten glas mee te nemen. Vandaar dat deze wagen zo'n 'asoppervlak bezit met zijruiten, die tot ver in het dak Het speciale koetswerk is ontworpen door David Ogle op het hassis van een Reliant Scimitar. Met deze wagen zal o.m. hitte-absorberend glas worden be- 'oefd, voorts glas dat van kleur verandert in felle zonneschijn, las, dat van een lichtreflecterende film wordt voorzien, enz. Er zullen ook diverse proeven worden genomen met nieuwe me moden om de ramen in de sponningen te bevestigen in plaats van fe conventionele methode met rubberstrips. De achterruit is voorzien van gelaagd glas met een onzichtbaar vadennet, waarmee de ruit elektrisch kan worden verwarmd, zodat ij niet kan bevriezen of beslaan. Hino Contessa (Van een onzer redacteuren) Als we zouden zeggen, dat het een nieuwe Chevrolet, Renault of Simca was, zouden velen het wel wülen ge loven. Geen wonder eigenlijk, want er staat een ontwerp van een Italiaan se carrosseriebouwer cp deze Japan se auto. De Hino Contessen 1300 gaat binnenkort staan meedringen op de toch al overbezette markt voor mid denklassewagens. Dat is het werk van de Automobiel Fabriek Neder land N.V. (een dochteronderneming van Hino Motors A.G. Europa in Zwitserland), die deze Japanse per sonenauto en drie vrachtwagens in ons land gaat uitbrengen. De maatschappij is nu nog in op richting. Ze gaat een assemblagefa briek bouwen op het industrieterrein langs de Sloehaven in Vlissingen. Waarom zij wél in Nederland, ter wijl juist diverse assemblagebedrij- ven de laatste tijd de voorkeur heb ben gegeven aan België, werd gis teren tijdens de persconferentie in Amsterdam niet helemaal duide lijk. In ieder geval is Vlissingen er verguld mee en geeft alle medewer king. De directie verwacht spoedig de bouwvergunningen te krijgen, waardoor het mogelijk zal zijn be gin 1967 met de assemblage te be ginnen. De produktie zal worden ge richt op vrijwel geheel Europa. In Vlissingen komt dan ook 't centraal onderdelen-depot voor Europa. Dealernet Intussen is men ook begonnen met het opbouwen van een dealernet in ons land voor het produkt van de vyfde automobielproducent van Ja pan: Hino Motors Ltd. Men zal met de verkoop niet wachten tot met de assemblage in Vlissingen kan wor den begonnen. Zolang dat nog niet het geval is geworden de wagens compleet uit Japan geimporteerd. Zo komt de complete Hino Contesse 1300 thans op f6970,-. Of dat te zijner tijd, wanneer de wagens hier wor den geassembleerd en gebruik wordt gemaakt van Europese toeleverings- oedrijven, kon nu nog niet worden gezegd. Men verwacht in het komende jaar een vijfhonderd van deze 960 kilo wegende vier-cilinder personenauto's op de Nederlandse wegen te krijgen. De wagen maakt op het eerste ge zicht een soliede en goede indruk. Volgens een directielid verbruikt de auto (55 pk bij 5.000 toeren per mi nuut» nog geen liter op de 12 kilo meter. Het interieur is royaal. De schakeling geschiedt met een handig pookje. Er zijn vier voUedig ge synchroniseerde versneHingen. Als maximum-snelheid wordt opgegeven 130 kilometer per uur. Er zitten hy- drolische trommelremmen op alle vier de wielen. Veel accessoires overvloed aan handige res. zoals asbakken voor en achter, twee zonnekleppen, armsteunen op voor- en achterportieren, kachel, achteruitryiamp, uitgebreide set re serve-gereedschap, binnenverlichting op alle vier portieren, in motor en in kofferrruimte, bumperbeschermers voor en achter en nog meer. Zoals gezegd, dat is een sstevige en inonze ogen wel sierlijke wagen. Maar om nu te zeggen, dat we juist in deze klasse zaten te wachten op nog een auto. neen. Na de Isuzie en de Toyota is het de derde Japanner. Rijdt veilig met melk Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een gla» extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veilig en nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands' Zuivelbureau, postbus 4530, Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embleent (7x8 cm) voor de achterruit van uvf. auto. Dan steunt u de nuttige aktie Rijdt veilig met melk". spaar plezierigmet DUET IVYLOÏVS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart (Van onze financiële redactie) Bij Philips zijn de technische voorbereidingen voor kleuren televisie volop aan de gang. De benodigde apparatuur en machines worden geleidelijk aan geïnstalleerd. De omvangrijke investeringen maken het noodzakelijk dat het voor afschrijvingen benodigde be drag wordt opgevoerd. Het is bij het Philips-concern gebruikelijk de ontwikkelingskosten voor de nieuwe produkten onmiddellijk op de bedrijfsresultaten af te boeken. Het is niet deze omstandigheid al leen, die er toe heeft bijgedragen dat de bedrijfsresultaten van de eerste 9 maanden ten belope van 608 mil joen gulden met 4% ten achter zyn gebleven by het bedrijfsresul taat van januari/september van ver leden jaar, toen zy 630 miljoen gul- i den beliepen. De sterke stijging van de loon- en salariskosten alsmede van de sociale lasten, doen de winst marge op tal van produkten van het Philips-concern teruglopen. Daarbij komt nog dat de groeiende concur rentie de ontwikkeling van de ver koopprijzen in de weg staat. De kosten van loon en sociale voorzieningen per werknemer zijn bij Philips in het tijdvak van 1956 t/m 1965 verdubbeld. Het gevolg is dat het aanstellen van personeel geen lichtvaardige zaak is, zodat de selec tie steeds scherper wordt toegepast, zeker voor het hogere personeel. Toch is de personeelsbezetting van het concern in Nederland met 2100 toegenomen tot 86.700 mensen. Bij het gehele concern is het personeels bestand met 600 gedaald tot 252.000. Bij Philips wordt voortdurend ge werkt aan het aanpassen van de produkten van de zich snel wijzi gende smaak en belangstelling van het publiek. Het laboratorium zoekt voortdu rend naar nieuwe mogelijkheden en er is weieens gezegd dat Philips con stant aan de afbraak van de eigen produkten bezig is, omdat er steeds iets nieuws komt. Computers Dat nieuws is in de komende ja ren de opkomst van de kleurentele visie die in de Ver. Staten reeds een wilde vlucht heeft genomen. Bo vendien wordt hard gewerkt aan de ontwikkeling van computers en elek tronisch besturingsmateriaal voor produktie werktuigen. In het begin zal de computer geen winstgevende zaak zyn. De ini tiële kosten zyn nu al erg hoog, het geen er toe bydraagt dat de winst marge inkrimpt. Gedurende het der de kwartaal bedroeg de netto-winst 88 miljoen gulden, overeenkomende met 4.9% van de totale omzet. Ver leden jaar was de winstmarge 5.3 en in 1961 was het 6.1 De da ling van de winstmarge is uiteraard een zaak, die de leiding van het concern voortdurend bezig houdt. Door opvoering van de efficienoy Het winstcijfer zou gunstiger heb ben afgestoken ten opzichte van de omzet indien het niet nodig zou zijn geweest het voor afschrijvingen be stemde bedrag, dat in de eerste 9 maanden van 1964 f227 miljoen be liep op te voeren tot f 260 miljoen. Daardoor is het bedrijfsresultaat minder gunstig voor de dag geko men. De winst per gewoon aandeel is in 9 maanden f5.68 verdiend tegen verleden jaar f 6.07. Het ver schil spruit voort uit de omstandig heid dat het geplaatste aandelenka pitaal in het begin van het Jaar ia toegenomen door de uitkering van een agio-bonus van 5%. Een paar meevallers hebben er voor gezorgd dat het gemiddelde be lastingpercentage bij Philips wat is teruggelopen. Het komt nu uit op 47.3 van de netto-winst tegen ver leden jaar op 49.7%. Het verschil schuilt behalve de meevallers in de normale verschuiving die er optreedt door de berekening van de belasting van de winst in diverse landen. Omzet 7.5 miljard Als de gang van zaken zich naar verwachting voltrekt zal het Philips- concern dit jaar waarschijnlijk dicht in de buurt van een omzet van 7.5 miljard gulden komen. Dat is ruim 7 meer dan het cijfer van 7 mil jard dat In 1964 werd bereikt. Ter vergelijking en om een inzicht te krijgen in de groei van het concern mag worden vermeld dat de omzet in 1961 4.9 miljard beliep. Gerekend naar het eigen vermogen is de winst marge thans 8.1 hetgeen een vol procent minder is dan verleden jaar.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15