Bloemenexpositie Flora nog mooier in Bonnen voor bruidjes li Modeshow alles kan met GElalbili Wilson stelt opnieuw nationalisering van staalindustrie uit Ook Wilson somber inzake Rhoclesië W. H. Posthuma volgt dr. Gajentaan op Behandeling voor één week geschorst Brievenbussen met grotere opening LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 Van 24 t/m 27 november „De bloemententoonstelling, die van 24 tot en met 27 november lin „Flora" wordt gehouden zal nog mooier en nog indrukwekken der zijn dan die van het vorig jaar". Dit zei burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg gistermiddag op een persconferentie in het raadhuis. „Dit is", vervolgde Rijnsburgs eerste burger, „voor een niet geringe mate te danken aan het feit, dat er nu voor 3500 m2 plaatsruimte beschikbaar is, tegen 2200 m2 het vorig jaar. Mede hierdoor is men in staat allerlei verbeteringen op het gebied van koel- en verwarmingstechniek toe te passen. Men is druk bezig de I verwarming van de nieuwe expositiezaal voor de opening gereed te krijgen. J De secretaris van de bloementen- |toonsbelling, de heer L. de Mooy, Ideelde mee, dat tegelijkertijd een mo deshow zal worden gehouden. „Men kan dan zien", aldus de heer De Mooy, hoezeer deze twee zaken in feite samengaan". Deze modeshow zal worden verzorgd door V D in ei samenwerking met Fleurop Neder land. Eerlijkheidshalve werd er aan toegevoegd, dat het niet de eerste keer is dat een bloemententoonstel ling met een modeshow wordt gecom- 11 bineerd. bloemenwinkel en kwekerij heeft, meegebracht. Verder zal er medewerking worden verleend door vijf leerlingen van de .Deutsche Bindverein Bad Godes- IJsstaven Een bijzonder grote attractie zul len de ijsstaven van de heer P. van Alen ongetwijfeld zijn. In deze brok je ken ijs, die een hoogte hebben van ^één meter en een doorsnede van 30 sia 40 centimeter, bevinden zich oor- Wspronkelijke West-Australische bloe it, men. De heer Alen heeft deze bloe- 9 1 men speciaal voor Rijnsburg uit Perth, waar hij sinds 15 jaar een „Onnauwkeurige methode" Naar aanleiding van een nieuw militair paradepaardje in de Sowjet- Unie, bestaande uit een 35 m. lange raket die rond de aarde kan cirkelen met een atoomlading (het wapen II werd zondag tijdens een militaire r parade in Moskou getoond) hebben Amerikaanse autoriteiten verklaard dat zij het idee van rond de aarde cirkelende nucleaire raketten van de hand gewezen hebben. Zij beschouwen dit als een on handige en onnauwkeurige methode in de kernoorlogvoering, welke veel minder afdoend is dan raketten die vanaf land of onderzeeboten gelan ceerd worden. W De Amerikaanse deskundigen heb- fj ben berekend, dat een atoomlading if! gelanceerd uit een baan rond de aarde waarschijnlijk een aards doel 'I met op zijn minst 80 km zal missen. De trefzekerheid van de Ameri kaanse intercontinentale raketten en vanaf onderzeeërs gelanceerde Pola- risraketten wordt daarentegen be rekend als hooguit anderhalve km van het doel. De Amerikaanse deskundigen be schouwen een nucleaire raket in een baan rond de aarde meer als een psychologisch wapen dan als een van werkelijke militaire waarde. Het lan ceren van een atoomwapen in een baan rond de aarde is niet moeilijker dan het lanceren van onverschillig welk ruimtevaartuig. Ook de tech niek om een dergelijk wapen door een radiobevel vanaf de aarde tot vuren te brengen is bekend. Het onderscheppen van een raket, welke op duizenden kilometers afstand af gevuurd wordt, is veel moeilijker dan het onderscheppen van een projec tiel in een baan rond de aarde. Zoals de minister van Defensie Robert McNamara enige Jaren ge leden gezegd heeft: „Aan de andere kant van de aardbol opgestelde I raketten zijn in slechts een half uur in de V.8. Het wordt heel ingewik- keld om raketsatellieten zo in banen I rond de aarde te brengen, dat hun nauwkeurigheid en snelheid van actie H die van raketten gelanceerd vanaf de aarde zou evenaren, laat staan J\ overtreffen". Man steekt zich 5 voor VN-gebouw in brand Een 22-jarige inwoner van New I York, Roger, la Porte, heeft zich gis teren voor het gebouw van de Ver enigde Naties met benzine overgoten en in brand gestoken. Hij schreeuw de: „Ik ben anti-oorlog, tegen alle oorlogen", toen de politie de vlam men doofde en hem ijlings naar een ziekenhuis overbracht. Zijn toestand is kritiek. La Porte zei lid te zijn van de „Katholieke Werkers", een pacifis tische organisatie die zich speciaal het lot van armen en alcoholisten aantrek^. riet was voor de tweede maal in een week tijd dat een dergelijk cident zich voordeed. Vorige week woensdag stak de 31-jarige Norman i Morrison, lid van het „Genootschap van Vrienden" (de Quakers) zich in i brand op de stoep van het Pentagon in Washington als protest tegen de oorlog in Vietnam. Volgens de politie had de man zegd uit religieuze overwegingen te hebben gehandeld. Direct nadat zijn kleren in brand vlogen snelde een bewaker van V.N.-hoofdkwartier te hulp en b j de vlammen te doven. De bloemen van de 45 inzenders zullen worden beoordeeld op kwaliteit en arangesment. Het belooft dan ook een zeer spannende strijd te worden temeer daar de inzending van het Pij ksituinbouwconsulentsohap van zeer hoge kwaliteit zal zijn. Bezoekers Wegens de afwezigheid van minis ter Biesheuvel zal deze tentoonstel ling woensdag 24 november, door ir. J. W. Welle directeur-generaal van de landbouw om vier uur 's-mid- dags worden geopend. Er wordt op gerekend, dat er dit jaar minstens 22.000 bezoekers zullen komen (het dubbele van het afgelo pen jaar). Voorlopig geen luchtlijn op Eelde (Van onze parlementaire redactie) Er is voorlopig geen sprake van een nieuwe binnenlandse luchtver- binding tussen Schiphol en Eelde, Volkel of Beek. Geruchten over de opening van een binnenlands luchtnet door de KLM werden gisteravond pertinent tegen gesproken door de heer R. J. Vo gels, lid van de directie van deze luchtvaartmaatschappij. De heer Vogels gaf toe, dat zo als ook al eerder door minister Suur- hoff (Verkeer en Waterstaat) is meegedeeld de K.L.M. de moge lijkheid van een binnenlandse lucht lijn opnieuw in studie heeft. Over de uitkomsten van die studie echter valt, naar hij zei, voorlopig nog niets te zeggen. Er staat namelijk nog helemaal niets op papier en met een dergelijke studie, die zich vooral richt op het beschikbare potentieel alsme de het te verwachten vervoersaanbod, is zo veel gemoeid, dat men nog lang niet aan een beslissing toe is. .raag handleiding in de winkel BRITSE TROONREDE (Van onze Londense correspondent) Labours linkervleugel staat vuur en vlam over het ont breken in de Britse troonrede van elke toespeling op de her nationalisering van de Britse staalindustrie, al jaren lang het geloofsartikel van de Engelse orthodoxe socialisten. De vorige Labourregerifig natio- naliseerse de staal, maar de conser vatieven, die daarop aan de macht kwamen, maakten de maatregel vrijwel dadelijk ongedaan. Alleen één groot hoogoverbedrijf in Wales bleef n praktische redenen in handen >or de staat. Met een parlementraire meerder heid van drie kan Wilson zijn ver kiezingsbelofte, dat hij staal voor de tweede maal zou nationaliseren „on mogelijk uitvoeren. Niet alleen zou hij de Liberalen, wier steun voor hem onmisbaar is, tegen zich in het har jaren, maar bovendien de dissi denten in de Labourfractie Wyatt en Donnelly. De staalmaatregel zou daardoor een te riskant avondtuur zou worden. Vandaar dat Wilson de naasting van staal steeds weer uit stelt, misschien nu wel voor goed. Over de houding van de link- groep behoeft Wilson zich wei nig zorgen te maken, omdat deze juist door Labours wankele parle mentaire meerderheid politiek mach teloos is. Want links is niet bereid om de Labourregering een dolksteek in de rug toe te brengen. Deson danks beraamt de linkervleugel een protestactie tegen de premier. Voor oppositieleider Heath gaf Wil sons nieuwe aarzeling over de staal- nationalisering natuurlijk aanleiding tot vreugde. Hij zei dat de Labourrege ring het socialisme de rug had toe gekeerd en merkte honend op, dat de Britse premier zich door Wyatt en Donnelly onder de voet heeft la ten lopen. Wilson ging daar niet op Wolf De conservatieven zullen nu de kiezers, vooral de liberalen onder hen, waarschuwen dat Wilson als een wolf in schaapsvacht zal proberen zijn meerderheid te vergroten om daarna toe te slaan. In feite loopt in het land bijna niemand warm voor staalnationalisering, ook niet in de Labourbeweging. Wel zijn talrij ke personen ervan overtuigd van de noodzaak van een grotere staatscon trole op staalindustrie, die nodig wordt geacht voor de expansie er- De scherpere maatregelen tegen gekleurde immigratie heeft verder de spanningen binnen de Labourfractie verscherpt. De troonrede was overeenkomstig de verwachtingen. De Labourregering legt de nadruk op sociale en eco nomische maatregelen, die bij de volgende algemene verkiezingen La bour vast in het zadel moeten hel pen, speciaal op het gebied van wo ningbouw, huisvesting en onderwijs. Verder schijnt de regering van plan te zijn verkeersovertreders op alco holgehalte te laten onderzoeken. De produktivtteitsprfjzen- en inko menspolitiek zal worden versterkt door een wettelijk voorschrift on regering tijdig te waarschuwen, in dien prijsverhogingen of looneisen in aantocht zijn. De nadruk blijft ech ter liggen op vrijwillige samenwer king tussen industrie en vakbewe ging. De regering wil door wettelijke maatregelen de doelmatigheid va havenarbeid bevorderen. Tenslotte zullen consumenten worden be schermd tegen misleidende opschrif ten en reclame. „Rustig" verloop van verkiezingen op Philippijnen De presidents- en parlementsver kiezingen cp de Philippijnen zijn gisteren betrekkelijk rustig verlopen. Nadat bij incidenten tijdens de ver kiezingscampagne 41 doden waren gevallen had men een bloedige ver kiezingsdag gevreesd, maar bij de sporadische ongeregeldheden die zich voordeden verloren, naar de politie meedeelde, „niet meer dan vijf per- het leven, terwijl van ernstige botsingen geen sprake was. Wel be schuldigden de tegenstanders elkaar r van terreur, omkopings praktijken en intimidatie. De strijd om het presidentschap gaat tussen Maoapagal, die zich als staatshoofd herkiesbaar heeft gesteld, en Marcos, de voorzitter van de Se naat. Marcos heeft tot nu toe ruim 9-40.000 stemmen behaald tegen Ma- bij na 820.000. SAMKALDEN EREDOCTOR TE BRUSSEL Aan de Nederlandse minister Justitie, dr. I. Samkalden, is gister middag het ere-doctoraat in de rech ten verleend van de Vrije Universiteit van Brussel. Met hem promoveerden tijdens een plechtige academische zitting 25 Amerikaanse geleerden, Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Christen Jonge Vrouwen Fede ratie, in Utrecht, die haar ne gende lustrum vierde. Nadat de Britse regering over Rhodesië ondanks het langzamer hand wijken van elk perspectief tot dusver nog een zeker optimisme bleef tonen, laat zfj voor het eerst uiterst sombere klanken horen. Of ficieel wordt namelijk toegegeven dat de regering de toestand als zeer ernstig beschouwt met toevoeging dat thans rekening dient te worden gehouden met een spoedige onafhan kelijkheidsverklaring door Rhodesië. De Rhodesische premier Smith, die gisteren de gehele dag met zijn kabinet had vergaderd, werd na af loop gevraagd of de uitroeping der onafhankelijkheid dichterbij is ge komen. Hij antwoordde langzaam: „Neen, maar het ogenblik is even min verder verwijderd". De Britse regering concentreert zich geheel op het uiterst waardevol geachte contact met Rhodesië's op perrechter, Sir Hugh Beadle met wie gisteren twee besprekingen wer den gevoerd. Vandaag zou het ge sprek worden voortgezet. Beadle die bestemd is om voorzitter te worden van de Brlts-Rhodesische Konink lijke Commissie als deze tenminste ooit een kans krijgt, is thans de laatste strohalm waaraan de Britse regering zich vastklampt. Volgens berichten uit Salisbury heeft Smith gezegd dat zijn regering ten zeerste ontstemd is over de reis van Beadle naar Londen. Hij heeft dit een particuliere reis genoemd. Wilson verklaarde in het Lager huis dat hij hoopte dat de bespre kingen met Beadle tot een nieuwe ontmoeting met Smith zullen leiden. Smith heeft in zoverre de deur open gehouden dat hij in zijn antwoord aan Wilson op diens uitnodiging om naar Malta te komen daarover niet heeft geschreven, al heeft hfj in het openbaar gezegd, dat hij het nut van een nieuw gesprek met Wilson niet inziet. Oppositieleider Heath heeft ver klaard dat het gehele Lagerhuis tegen een eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring verenigd is. Bantla Oranjecomité Amsterdam (Van onze A'damse correspondent) Dr. J. Gajentaan, die het voorzit terschap van het Oranje-comité Amsterdam heeft neergelegd omdat hy het niet eens is met het huwe lijk van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg, wordt tijdelijk opgevolgd sportarts W. H. E. Posthuma. Treinramp Westervoort (Van onze Arnhemse correspondent) De Arnhemse rechtbank heeft gis termiddag besloten de zaak tegen een 43-jarige Duitse machinist in ver band met de spoorwegramp bij Wes tervoort, vorig jaar augustus aan te houden tot volgende week dins- „Je kunt door de bruiden de beurs niet meer zien", zei Mies Bouwman, toen ze gistermiddag o-p de tiende internationale meu belbeurs in Utrecht optrad als gastvrouwe voor negen gisteren gehuwde bruidsparen en enkele honderden familieleden en brui loftsgasten. Mies Bouwman verraste elk bruidspaar met een meubelcheque van duizend gulden. De meubel cheque, die tijdens de beurs wordt gelanceerd, is een nieuweling in de rij van cadeaubonnen die al langer bekend zijn bij b.v. de boek- en grammofoonplatenhan- deU De cheque kan bij elke wo ninginrichtingzaak in Nederland worden ingewisseld. Eén van de bruidegommen was een jonge politie-agent. „Het is ioor het eerst van mijn leven dat ik een agent een bon geefzei Mies Bouwman geheel links op de foto. dag. Bij deze ramp kwamen vijf reizigers om het leven, terwijl er meer dan dertig gewonden waren. De rechtbank besloot tot aanhouding, nadat men zich al een dag lang met deze zaak had bezig gehouden. De reden is, dat vooral de verdediging erop is gesteld om prof. J. P. Schou ten, hoogleraar aan de Technische Hogeschoo1 in Eindhoven als deskun dige te horen. Het rapport, dat prof. Schouten heeft uitgebracht, is trouwens al belangwekkend genoeg. De machi nist van de Duitse trein, die bij Westervoort in frontale botsing kwam met een Nederlands treinstel, blijft verklaren, dat hij gezien heeft, dat het voorsein op groen stond en niet op oranje. Ook zegt hij, dat het hoofasein eveneens op groen stond, maar dat het, nadat hij even in een dienstboek had gekeken, plot seling rood was. Prof. Schouten verklaard in zijn rappoit, dat de mogelijkheid, dat iemand rood licht voor groen aan ziet niet onmogelijk is. Het komt echter, volgens deze hoogleraar, zel den voor. Dit verschijnsel is niet controleerbaar aan de fysieke toe stand van de ogen, maar het wordt ogenblikkelijk gecorrigeerd, als de betrokkene naar een ander vlak kijkt. Dat zou bij de machinist dus gebeurd kunnen zijn, toen hij naar het boek keek, aldus prof. Schouten. De heer Posthuma heeft al tien Jaar zitting in het Oranje-comité Amsterdam. In de oorlog heeft hJJ illegaliteit gesteund. Hij heeft zich nu ondanks zijn drukke werk zaamheden tijdelijk beschikbaar ge steld als voorzitter van het comité. De heet Posthuma is van mening, dat het Oranje-comité by het huwe lijk in Amsterdam goed voor de dag moet komen. Hoe, is nog de vraag. Voor in actie te komen wil hij de ontwikkelingen nog even afwachten. kaanse landen Rhodesië niet aan te vallen of economische sancties tegen dat land te nemen. Premier Banda zei in het parle ment dat de Rhodesische luchtmacht binnen 24 uur alle hoofdsteden in midden- en oost-Afrika in as zou kunnen leggen en dat het Rhode sische leger deze landen binnen een week zou kunnen veroveren. De le gers noch de luchtmachten van Ghana, Nigeria of de Noordafri- kaanse landen zouden iets kunnen doen. De premier van Malawi noem de Afrikaanse eisen voor het zen van Britse troepen naar Rho desië „naïef en onmenselijk". Sanc- waren waardeloos, omdat geble ken is. dat zij dat ook zijn geweest tegen Zuid-Afrika. Sancties zouden alleen doelmatig zyn als deze wer den genomen door grote mogend heden, maar deze waren daartoe niet bereid, aldus Banda. Wilde tonelen in Japanse parlement By de behandeling in het Japan se parlement van het verdrag tot normalisering van de betrekkingen met Zuid-Korea zyn leden van de regeringspartijen en socialisten gis teren met elkaar op de vuist gegaan. De handtastelijkheden begonnen toen de socialisten, die als felle te genstanders van het verdrag een langzaam-aan-tactiek by de behan deling in het parlement zullen toe passen, in slakkegang naar de stem bus liepen. Intussen hielden buiten het parlementsgebouw ongeveer zes tigduizend tegenstanders van het verdrag een protestbetoging tegen het voornemen van de regering haar plannen door te zetten, zy hoopt er nog deze week een meerderheid in het parlement voor te krtjgen. De argumenten van de tegenstan ders van het na veertien jaar on derhandelen met het in het verleden door Japan bezette Korea zyn, dat het verdrag onder druk van de Ver enigde Staten wordt gepropageerd en dat het de verdeling van Korea helpt bestendigen. China en de VN In de VN Assemblee is gisteren het debat over de toelating van China voortgezet. Drieëntwintig landen waren niet vertegenwoordigd. Velen van de 192 aanwezige afgevaardig den brachten de tyd met elkaar pra tend door, weinig aandacht schen kend aan de sprekers. Nieuw Zeeland sprak zich uit voor een compromis dat Peking in staat zal stellen aan het werk van de VN deel te nemen. Algerye, Somaliland, Afganistan, Mall, Kongo-Brazzaville en Tsjecho-Slowakye spraken zich voor het lidmaatschap van China uit. Wijs besluit „De beslissing, dat het huweUJk in Amsterdam wordt gesloten is voor Den Haag bijzonder teleurstellend. Dit heb ik al eerder gezegd. Nu ik in kennis ben gesteld van de motieven, die de Koningin ertoe hebben geleid de plechtigheid in de hoofdstad te houden, moet ik bekennen deze ar gumenten zeer redely k te vinden en in dit stadium noem ik dit een wys besluit". Aldus het commentaar van burge meester mr. H. A. M. T. Kolfschoten die gisteren, na geruime tyd ziek te geweest, eei heeft gekregen, waari redenen voor de keuze waar het huweiyk va prinses wordt worden toegelicht. brief van het Hof de beweeg - in de plaats de Kroon- uitvoerig Man trachtte vrouw te wurgen In Almelo is gisteren een 36-jarige textiel-arbeider voorgeleid verdacht van een wurgpoging op zyn vroegere vriendin, een gescheiden vrouw. De textielarbeider was eergister avond haar woning binnengedron gen, waarna vermoedeiyk een ruzie ontstond. Buren, die omstreeks half elf op het gillen van de vrouw naar buiten kwamen, zagen haar bewuste loos over de schutting hangen met rode plekken in de hals. zy werd overgebracht naar het ziekenhuis, waar haar toestand inmiddels ver beterd is. De Centrale directie van de posteryen gaat een proef nemen door op postkantoren in Den Haag er brievenbussen by te plaatsen met een grotere opening. Slaagt de proef, dan zal in alle postkantoren, waar dat nodig ls, een brievenbus komen, waar grotere poststukken gemakkeiyk en zonder te verfomfaaien in gedeponeerd kunnen worden. Dit deelde de waarnemend voorzitter van de Haagse Kamer van Koop handel mr. J. M. van Bosse gisteren mee. Diverse instanties hadden by de Kamer van Koophandel geklaagd, dat de grote poststukken dikwyis niet in de brievenbussen konden zonder ze te verkreukelen. Deze klacht werd aan de PTT doorgegeven, die bereid bleek een proef te nemen met bussen met een grotere opening. Moeder en dochter bij botsing omgekomen Op de ryksweg MeppelAssen, dicht by de weg naar Leeuwarden, ls gisteravond een auto-ongeluk ge beurd, dat aan twee mensen het leven beeft gekost. De slachtoffers zyn de 50-jarige mevrouw Bosman uit Be- dum en haar 16-jarige dochter Ria. De bestuurster van de auto, de 53- jarige mevrouw Jansen-van der Mo- eveneens uit Bedum werd ernstig gewond. De 16-jarige Ria Bosman is verbrand in de auto. Haar moeder, leer ernstig werd gewond, ls over leden op weg naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde tydens dichte mist. De door mevrouw Jansen be stuurde personenauto kwam tydens een inhaalmanoeuvre frontaal ln bot sing met een kleine personenauto, be stuurd door de heer Siegers uit Steenwyk. De bestuurder van deze auto is er met lichte verwondingen afgekomen. BROMFIETSERS DOOR AUTO GESCHEPT Op de provinciale autoweg De Lier Delft ter hoogte van Schipluiden 's gisteravond een ongeluk gebeurd, waarby één persoon werd gedood en drie verwondingen opliepen. By het ongeval is de 60-Jarige heer J. Paauwe uit De Lier om het leven gekomen, zyn zoon Leen en diens vrouw werden ernstig gewond. De bestuurder van een kleine be stelauto reed van De Lier richting Delft. Op een gegeven moment na derden hem twee bromfietsen. De Uchten hiervan deden de bestuurder vermoeden, dat het de koplampen van een tegenliggende auto waren. In de mening verkerend, dat hy te veel links van de weg reed, zwenkte hy naar rechts, waar hy een betegeld» weg zag, wat echter een fietspad was. Hier reden ook twee bromfietsers, de heer Paauwe en zyn zoon met achter op diens vrouw. Allen werden door de auto geschept. De heer Paauwe werd zo ernstig gewond, dat hy ter plaatse overleed. Beide anderen en de chauf feur van de auto, die een shock op liep, zyn met verwondingen opgeno* men in een ziekenhuis ln Delft,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9