LEIDSCH mDAGBLAD LEIDEN KRIJGT 3650 INWONERS ER BIJ Vlees twee in de jaar winkel al te duur artola Oppervlakte bijna verdubbeld ALLE BEETJESJ HELPEN' j Minister Vondeling 'tegen duurdoenerij EISENHOWER IN ZIEKENHUIS Vliegramp 58 (loden (Sue/ —■^gericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 NOVEMBER 1965 No. 31713 i Kteur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 j (fdredacteur: J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Kamer beperkt Leidse uitbreiding (Van onze parlementaire redactie) Tweede Kamer heeft de door de staatssecretaris in Binnenlandse Zaken voorgestelde gebieds- tbreiding van Leiden aanzienlijk afgezwakt. Kee van de drie door de Kamer voorgestelde bendementen werden aangenomen hetgeen tot Ivolg heeft dat een deel van Voorschoten en een iel van Oegstgeest nu niet binnen Leidse gemeen- grenzen zullen vallen. t Leidse grenswijziging werd van- (dag met zeer grote meerderheid genomen. Alleen de drie KVP-ers Ben. Van der Ploeg en Kleisterlee Oden tegen het geamendeerde ^ontwerp. Tot grote verbazing van Kamer wilde de socialist Scheps Stemming over zijn beide moties rlopig aanhouden. Hjj vroeg de flitter om de moties voor deze Ier motvrü in de klerenkast van Kamer te hangen. De meerderheid i de Kamer was het daar echter jmaal niet mee eens en vond dat meteen over de moties gestemd moeten worden of dat de heer eps deze moties zou moeten in dien. t moties werden tenslotte verwor. met de stemmen van de P.v.d.A., pacifisten en de communisten alsmede die van de KVP-er len. et voornaamste amendement, in- end door de anti-revolutionair rich werd met 71 tegen 66 stem- aangeiomen. e aanvaarding heeft tot gevolg n belangrijk deel van Voor noten bekend onder de naam oord Hofland nu niet naar Leiden il overgaan. het amendement stemden de H de AR. de CH. de GPV. de lse f „Een kinderhand is gauw vuld" en „alle beetjes helpen' tyn twee bekende Nederlandse zegswijzen. Van het laatste zou f ik graag willen uitgaan". Dit zei f de loco-burgemeester van Lei- den, wetholder S. Menken, toen wij hem vanmiddag telefonisch om commentaar vroegen op de f beslissing van de Kamer inzake de Leidse grenswijzigingen. De f loco-burgemeester betreurde het echter in hoge mate, dat Noord- f Hofland in Voorschoten niet in de uitbreiding is opgenomen, f want dit scheelt Leiden bijna f tweeduizend woningen. J SGP en de Boeren. Tegen het amen dement stemden de PvdA, de VVD, de PSP, de CPN en de twee CHU- leden Van der Meij en Bos. Het amendement van de KVP-er Aerden waarin werd voorgesteld om de annexatie ten koste van Zoeter- woude te beperken, werd met ruime „Het moet mogelijk zijn, de vat kille verhouding tussen de mensen en de overheid wat mil der te maken, ondanks het feit, dat we in ons land veel kouwe kak en statuskwesties hebben". Dit heeft de minister van Fi nancien. dr. ir. A. Vondeling, verklaard in een interview met i.Ruim zicht", het officiële or gaan van het Nederlands Ka- ■tholiek Vakverbond. Deze „duur doenerij" noemde de bewinds man de „Duitse kant" in het Nederlandse volk. Voorbeelden ervan zijn de volgens hem waan zinnige lijst van titels in de zak agenda's en de koninklijke on derscheidingen naar rang en stand. Hij deelde mee, dat fiet 'kabinet deze zaken zal bekijken en dat het beraad erover al be gonnen is. De afstand tussen de mensen en de door hen gekozen volks vertegenwoordigers is groot, al dus minister Vondeling, die hieraan toevoegde dat ministers niet hoog op een voetstuk staan maar doodgewone mensen zijn die ook fouten kunnen maken. Enthousiast was de heer Von deling over de ruim duizend brieven die hij heeft binnenge- jn oproep i Nederlandse volk, hem te schrij ven als men meende dat de overheid op bepaalde punten kan bezuinigen. De minister zei, dat hij deze oproep niet terwille van zijn eigen populariteit heeft gedaan. Hoewel de minister van Financien vaak als „boeman" fungeert .hoopt hij dat de men sen door deze en andere activi teiten met meer onbevangenheid tegen de overheid en de politici zullen ga^n aankijken. WEERBERICHT Rustig weer Het KNMI verwacht van heden tot jorgenavond: overdrijvende wolken- Helen met in de zuidelijke provin- es kans op enige regen. Elders op 1 meeste plaatsen droog weer Van- icht en morgenochtend plaatselijk list. Zwakke tot matige, in hoofd tak oostelijke wind. Weinig ver an ting in temperatuur -» (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 NOVEMBER Zon op: 07.51 uur: onder: 16.57 u. laan op: 17.42 uur; onder: 09.19 u. JHoogwater in Katwijk te 03.42 en T57 uur. Laagwater te 11.52 uur. Dit nummer bestaat lit 18 pagina's De Amerikaanse oud-president Ei senhower is vanochtend in 't. leger- hospitaal van Fort Gordon in Augus ta opgenomen. Een adjudant deelde mee. dat dit was gebeurd, omdat de 75-jarige „zich niet goed voelde". Op vragen of Eisenhower een hartaanval had gehad, kon de adjudant geen antwoord geven. In september 1955 had Eisenhower een hartaanval. HU was toen in zijn eerste ambtstermijn als president. In januari '61 verliet hij het Witte Huis, na acht jaar staatshoofd te zijn geweest. Achtenvijftig personen zijn gister avond laat om het leven gekomen toen een \liegtuig van de „Ameri can Airlines" met 62 inzittenden aan boord bij zware regenval neer stortte in de buurt van het vlieg veld van Cincinnati, in de Ameri kaanse staat Ohio. Onder de v'er overlevenden bevond zich de ge zagvoerder. Het contact met het straalvlieg tuig, dat van New York op weg was naar Cincinnati, werd verbroken toen de piloot voorbereidingen voor de landing trof. Het toestel kwam neer op ongeveer twee kilometer van de landingsbaan die gebruikt had moeten worden. Ooggetuigen hebben ontploffingen gehoord toen het ver ongelukte De directeur van de luchthaven van Cincinnati zei. dat er voorlopig geen pogingen worden gedaan om de doden, die zich nog in het vliegtuig bevinder eruit te halen. Er was nog een hoeveelheid brandstof in het toestel en men was bang voor nieu we ontploffingen. Etii viermotorig vliegtuig, dat vaak leden van de Deense koninklij- ke familie vervoerde, heeft gisteren in het Kattegat een noodlanding op zee gemaakt Het toestel zonk bin nen zes minuten, doch negentien in zittenden wisten het tijdig te verla ten. Een in de buurt varende vis sersboot btacht hen aan wal. Wanneer bouwen J In het gebied, dat straks bij Leiden komt, wonen in totaal f plm. 3650 personen. Uit Oegst- J geest zullen bijna 800 ingezete- f nen naar Leiden „verhuizen", uit f Zoeterwoude rond 1000 en uit Voorschoten niet minder dan circa 1900. Uit Wassenaar en Leiderdorp zullen zich geen in gezetenen in de Sleutelstad vestigen. Op dit moment valt nog niet te zeggen wanneer in het „nieu we Leiden" met het bouwen een aanvang kan worden gemaakt. Veel zal afhangen van het tijd stip waarop de nieuwe gebieden bouwrijp zullen zijn gemaakt. Bij B. en W. van Leiden leeft de gedachte, dat het zeker nog en kele maanden, zo niet een half- Jaar zal duren, voordat de bord- J jes met de grensaanduiding f „Leiden" verplaatst kunnen f worden. De woningbouw in het nieuwe gebied zal dan eerst in f f 1967 op gang komen. f Claus von Amsberg als getuige iVan onze A'damse correspondent» van Justitie gevraagd Claus von Amsberg te dagvaarden als getuige a décharge voor de kantonrechter- zitting, waarin hij zich op 24 no- Ivember met een boekhouder moet I verantwoorden voor „ordeverstoring" itijdcns het verlovingsbezoek van I Kroonprinses Beatrix en de heer von Amsberg aan de hoofdstad. De 1 stenograaf en de boekhouder hin- j gen op het moment, dat de boot waarmee het paar hun woning aan de Hceiengracht passeerde een doek me-l het woord „republiek" uit het j raam. Als verdediger van het twee- t.' I zal optreden het eerste kamer- lid. mr. G. J. P. Cammelbeeek uit Eindhoven De heer De Jong meent, dat van het gezelschap op de rondvaartboot alleen de heer Von Amsberg naar het spandoek heeft gekeken. Hij wil hem ter zitting vragen of hij iets van verstoring van de openbare or de bemerkt heeft. De officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker kan nog niet zeggen of hij aan het verzoek van de heer De Jong zal voldoen. Een normale gang van zaken is, dat een door de ver dachte aangewezen getuige a décharge wordt opgeroepen. Het moet echter redelijk zijn. Mr. Hartsuikei zal een beslissing ne men, wanneer hij de stukken heeft ingezien. Mr. Cammelbeeek, die de verdediging op speciaal verzoek van prof. W. li. Nagel (J. B. Charles) op zich genomen heeft, acht het onzeker, dat de heer Von Amsberg ter zitting zal verschijnen. meerderheid verworpen. Alleen de KVP en de Boeren stemden voor dit amendement. i Het tweede amendement van de heer Aerden, dat de bedoeling had om de gebiedsafstand van Oegstgeest te beperken, werd daarentegen aan genomen. Voor dit amendement stemden de KVP, de AR. de CHU, de SGP, de GPV, en de Boeren, alsme de tien leden van de VVD. Nu het amendement-Elffrich is aangenomen betekent dit, dat Leiden in Voorschoten Noord-Hofland) plm 1850 woningen minder kan bouwen, waardoor de woningbouwcapaciteit in straks nieuw te verwerven gebieden wordt teruggebracht tot een totaal van 8.500 woningen. Een aantal, dat volgens het Leidse College van B. en W. „sterk aan de krappe kant Is". Voorschoten, dat bij een ongewij zigd wetsontwerp aan Leiden circa 310 ha. grond moest afstaan, zal nu maar 220 ha grond aan Leiden „le- Het eveneens aangenomen amen dement Aerden betekent dat Oegst geest geen grond voor universitaire bouw aan Leiden behoeft af te staan. Van Oegstgeest krijgt Leiden nu geen 460 ha. doch 400. Van Zoeter woude ontvangt Leiden 380 ha, van Wassenaar 29 en van Leiderdorp 2. In ronde cijfers betekent dit, dat het Leidse grondgebied straks met 1000 ha wordt uitgebreid. Het huidige Leiden heeft thans een oppervlakte van circa 1200 ha, zodat het nieuwe Leiden bijna eens zo groot wordt. MINISTER DEN UYL: (Van onze Haagse correspondent) Rund- en varkensvlees is vorig jaar en dit jaar voor het pu bliek door gemiddeld te hoge winstmarges van de detailhan del duurder geweest dan volgens de regels van het prijsbeleid aanvaardbaar is. Er wordt onderzocht in hoeverre ook de groot handel in vlees over de schreef is gegaan. Dit antwoordt minister Den Uyl (Economische Zaken) op schriftelij ke vragen van het tweede-kamerlid, mej. A. A. M. Kessel (K.V.P.). De minister heeft gelijktijdig aan de Tweede Kamer een nota over het verloop van de rundvleesprijzen toe gestuurd. Naar de varkensvleesprij - zen is nog nader onderzoek gaande. Zoals gemeld hebben de moeiza me besprekingen van de afgelo pen tijd tussen het departement en een delegatie van het slagersbedrijf- schap ertoe geleid, dat het bedrijf schap er bij de detailhandel op heeft aangedrongen in november en december de winstmarges op rund vlees, waar die te hoog waren, aan merkelijk te verkleinen. De over heidscontrolediensten zullen in de komende weken scherp op de nale ving van dit advies letten. Daarvan, zegt de minister, zal het afhangen of het nodig zal zijn „verdergaande" maatregelen te overwegen. Winke liers, die in de loop van het Jaar te veel winst hebben genomen, zullen dus in november en december ter compensatie ver onder deze marge moeten blijven. Uitgelopi en Het departement ls van mening, dat als redelijke gemiddelde winst marge in de afgelopen jaren voor de Prinses Margaret in een zeer fraaie avondjapon betreedt het exclusieve restaurant Bistro in Beverig Hills, in Californië. ter bijwoning van een feestelijke bij eenkomst. waar tal van filmster ren uit Hollywood aanwezig wa ren. Achter de prinses: haar echtgenoot Lord Snowdon. slagers 22 procent van de omzet mag worden gesteld. Dat wil zeggen 25 procent gemiddeld voor rundvlees en 20 procent voor varkensvlees. Uit be cijferingen op deze basis blijkt, dat de winstmarges over het geheel ge nomen in Nederland steeds meer zijn uitgelopen. In september lag volgens de controle van het depar tement biefstuk gemiddeld f 1,15 per kilo te duur in de winkels, ros bief f 1,07, magere runderlappen f 0,90, riblappen f 0,82, doorregen lappen f 0,57. Voor varkensvlees constateerde het departement ook reeds een gemid deld onredelijk hoog prijsniveau. Dit lag in september j.l. f0,61 per kilo te hoog voor hamlappen, f 0,44 voor ribkarbonade, f 0,44 voor schouder- karbonade. Naar kwaliteit, gemeente en soort winkel blijken er flinke verschillen in de vleesprijzen te zitten, die schommelingen van f 0,50 f 1,— per kilo teweeg brengen. Minister Den Uyl constateert voorts nog dat, waar de stijging de totale duurte sinds 1959/'6( Nederland 23 procent was, rundvlees in die tijd bijna 43 procent en het varkensvlees ruim 30 procent duurder is geworden. Erkenning Bij het Consumenten Contact Or gaan. dat al ruim een jaar lang heeft gesteld, dat de vleesprijzen gemiddeld te hoog waren, ziet men ii de nota van minister Den Uyl eei volledige erkenning van het ge lijk van het C.C.O. Directeur Van der Post zegt overigens er weinig vertrouwen in te hebben, dat de sla pers het dringende advies van hun bedrijfschap zullen opvolgen, j Van slagerszijde wijst men erop, dat de inkoopprijzen van vlees juist weer stijgen. Men is van mening, dat de slagers hooguit hun goede wil kunnen tonen door de verkoopprU zen niet mee te laten stijgen, maa: dat er zeker geen goedkoper vlees in de winkels zal komen te liggen. Bouwvakarbeiders willen meer loon De bouwvakarbeidersbonden zullen l'ii de komende loononderhandelin gen in de eerste plaats pleiten voor een reële verbetering van de inko menspositie naast volledige compen satie van de huurverhoging en an dere prijsstijgingen, die worden ge taxeerd op 4,5 5 procent. Een loon- cxlfer wordt echter niet genoemd In de brief, die de bij het NVV aange bedrijfsbond aan zijn ruim 80.000 le sloten Algemene Nederlandse Bouw den heeft verzonden. Nog deze maand zullen de CAO voor het bouw bedrijf en de dertien CAO's voor de t.cvenbedrijven, die in maart, res pectievelijk april van het volgend jaar aflopen, worden opgezegd. BU deze CAO's zijn ongeveer 300.000 werknemers betrokken. ir In Artis zijn acht hyenahon den geboren. De moeder wil de diertjes echter niet grootbrengen Met de fles is dit vrijwel onuit voerbaar. Reden waarom de die rentuin thans een zogende hond zoekt. Het gaat hierbij vooral om een zeer mak dier. dat enige da gen geleden zelf jongen ter we reld heeft gebracht. Telefoon nummer van Artis 020-948181. Steunactie Leprozerie Amazonegebied i Naar aanleiding van het in k ons Blad van zaterdag j.l. gepu- f bllceerdo» artikel van Anthony Kampen betreffende mens- j onwaardige toestanden in een J melaatsenkolonie in het Ama- zonegebled tengevolge van geld- f gebrek, bereikte ons van vele zü- J den de vraag op welke wijze f hulp kan worden geboden. f Bij informatie is ons gebleken J dat geldelijke bijdragen gaarne J worden ingewacht bij de Missie- f procuur van de Paters van de Heilige Geest in Halfweg, giro- f nummer 53.29.11. Men gelieve op de strook te f vermelden „T.a.v. pater Jan de f Vries, Amazonegebied". J NIEUW! artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels 3 glanzend gepolijs- te (versterkte) bovenrand, Q verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgasl) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen leuwo Te Parijs zijn welgeslaag de proeven genomen met een reusachtig grooten omnibus waarvan de impériale plaats biedt voor 50 personen Het rijtuig wordt door stoom be wogen. f Advertentie) Tegen goed J loon wenscht men te huren J eene knappe werkmeid met J J de pot bekend, voorzien van goede getuig schril ten. Adres f goede getuigschriften. Adres J Bureau Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1