EIDSCH DAGBLAD Wilson wenst opnieuw 3en gesprek met Smith Vier Noordvietiiamese raketbases verwoest Jongetje hing acht kilometer aan trein Meerderheid Labour één zetel nog maar Politie bewaakt paleis pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 NOVEMBER 1965 No. 31714 jcteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 - Engeland en Rhodesië nog geen stap verder in onafhankelijkheidskwestie (Van onze Londense correspondent) De deur lijkt dicht, maar is nog niet in het slot gevallen. Zo is de [atie na het weekeinde, waarin de Rhodesische premier Smith Britse eerste-minister Wilson liet weten dat hij door de Engelse lering voorgestelde voorwaarden waaronder de Engels-Rhode- the Koninklijke Commissie haar taak inzake de onafhankelijk- jd zou moeten verrichten, niet kan aanvaarden. IVilson heeft nu een nieuw gesprek met Smith voorgesteld, b.v. •ft Het eiland Malta, maar wil dat sir Hugh Beale, Rhodesië's berrechter die bestemd is voorzitter van de Koninklijke Commis- Sr te worden, naar Londen komt om verdere onderhandelingen te bereiden. ifrondwet 1961 pgeland had voorgesteld een Ko- 'tlijke Commissie te laten onder- f-ten of alle Rhodesiërs (217.000 [ken en vier miljoen Afrikanen) Btlg denken over onafhankelijk- 1 gebaseerd op de (gedemocrati- ide) grondwet van 1961. Het is 1 And dat de Afrikaanse leiders t niets voor voelen. commissie zou op een door bei regeringen goed te keuren wijze bevolking moeten raadplegen na it een unaniem interimrapport te ben uitgebracht, terwijl de Brit- legering na elke fase van deze tochtige staatkundige goocheltoer vetorecht zou behouden. Zelfs en de commissie er in zou sla- op objectieve manier vast te stel- Rhodesië in werkelijkheid ~en indien dit onderzoek gunstig Smith mocht uitvallen dan l nog zou het Britse parlement laatste woord hebben, omdat dit grond van de koloniale verhou- j het enige lichaam is dat Rho- de onafhankelijkheid kan ge- remier Smith heeft nu zaterdag p weten dat dat laatste punt voor Idesië onaanvaardbaar is. Slinkse wijze Dnden is er zich van bewust dat fegering-Smith met het plotselin- besluit tot controle van de in- r, gevolgd door de abrupte af- fliging van de noodtoestand rdoor Rhodesië nog sterker dan Is het geval was het karakter van I politiestaat heeft gekregen, ge- eljjk aan bezig is op slinkse, wet- |k geoorloofde wyze zich de om streden onafhankelijkheid toe te eigenen, zonder die openlijk uit te roepen. Het lijkt erop of Smith er in ge slaagd is Wilson van al zijn kaarten te beroven. Behalve dan van de troef gevormd door de dreiging met eco nomische sancties. Gisteren heeft het Britse kabinet zich urenlang bezig gehouden met het antwoord op de jongste brief van Smith. Wilson is. zoals gezegd, bereid Smith nogmaals te ontmoe ten. Als ontmoetingsplaats heeft hij Malta genoemd. Maar eerst wil de Britse premier praten met rechter Beale. Sir Hugh Beale is iemand die het vertrouwen geniet van beide rege ringen. In Londen staat hij in hoog aanzien, niet alleen als jurist maar voorals als humaan figuur. De Britse regering wenst voorts te weten in hoeverre de dictatoriale noodmaatregelen van Rhodesië het werk van de Koninklijke Commissie zullen kunnen beinvloeden of zelfs onmogelijk maken. Want de politie Start voor tandemvlucht 2 december e Amerikaanse dienst voor lucht- niimtevaart Nasa overweegt de sering van de Gemini VII op 2 plaats van 8 december te doen lts hebben, omdat de voorberei- fen voor de 14-daagse vlucht de astronauten Frank Borman James Lovell zo voorspoedig ppen. -> e definitieve datum zal vermoe- Ik eerst over 14 dagen worden igesteld wanneer de proeven met ruimteschip en de Titan II ra- zijn voltooid. adat Borman en Lovell negen of ir dagen in de ruimte zijn zul- de Gemini VI astronauten Wal- Schirra en Thomas Stafford leens gelanceerd worden. «hoopt wordt, dat de beide ruim- hepen dicht naar elkaar toe ge- aoeuvreerd zullen kunnen wor- zodat zij in formatie vliegen, lacht wordt aan een onderlinge land van enkele centimeters. WEERBERICHT MEER WIND let KNMI verwacht van heden imorgenavond toklaringen, maar later 'ook en- wolkenvelden. Op de meeste fttsen droog weer. Zwakke tot tige, morgen af en toe vrij krach- zuidelijke wind. Weinig veran- bg in temperatuur. Opgemaakt om 11.15 uur). 9 NOVEMBER /jop: 7.49 uur; onder 16.58 uur. fn op: 17.16 uur; onder: 7.56 uur ^gwater in Katwijk te 3.05 uur en uur; laagwater te 11.17 uur en 14 uur. U Dommer bestaat lit 18 pagina's Amerikaanse vliegtuigen hebben gistermiddag ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van Hanoi twee raketbases verwoest. Zo is in Saigon meegedeeld. Het was een van de grootste luchtaanvallen op Noord- Vietnam tot dusver. Eerder op de dag waren twee andere raketbases (in de buurt van Thanh Hoa) zwaar beschadigd. Daar werden raketten in brand geschoten en van hun lanceer- inrichtingen geslagen. Verbindingen en radarinstallaties werden getrof fen. Een vliegtuig werd door luchtaf weer van conventioneel type getrof fen. De piloot kon zich in veiligheid brengen en werd door een hef- schroefvliegtuig opgepikt. Er waren geen raketten afgeschoten. Het contact tussen eenheden van de Vietcong en twee compagnieën van de eerste cavalerie-divisie van de Amerikaanse luchtmacht bij het kamp Plei Me is gisteravond ver broken. Beide partijen zijn gisteren in zware gevechten gewikkeld ge weest in het centrale hoogland van HOGESCHOOL ZOEKT VIER PROFESSOREN Aan de Theologische Hogeschool van de Geref. Kerken in Kampen doet op 17 november de achtste hoogleraar zijn intrede. Het is dr. J. Wytzes, tot voor kort rector van het Marnixgymnasium in Rotterdam, die als buitengewoon hoogleraar onder wijs gaat geven in patristisch Grieks en Latijn. In de naaste toekomst moeten nog vier nieuwe hoogleraren worden gezocht voor Kampen. In het kader van het uitbreidingsplan van de hogeschool komen er namelijk twee hoogleraarszetels bij. Bovendien moe ten er opvolgers komen voor prof. dr. C. van der Woude en prof. dr. A. D. R. Polman, die resp. in 1966 en 1967 met emeritaat gaan. Dank zij de invallende duisternis konden de eenheden van de Vietcong die volgens een Amerikaanse woord voerder voor een belangrijk deel uit Noordvietnamese soldaten bestonden, zich vrijwel ongemerkt terugtrekken. De Amerikanen zijn echter van mening, dat de weerstand van dc Vietcong hier gebroken is en wel voornamelijk door de nieuwe bom men die zjj gebruikt hebben. Deze bom is een soort vergaarbak van „kogeltjes", die zich op een bepaalde hoogte boven de grond opent. De vrijgekomen kogeltjes verspreiden zich en ontploffen als granaten. Flinke stroken grond worden dan letterlijk omgewoeld. Dit zou veel effect sorteren in het dicht begroeide hoogland. Premier Ky van Zuid-Vietnam is vandaag uit Saigon vertrokken naar Zuid-Korea waar hü vier dagen zal blijven. Men verwacht dat hij de Zuidkoreaanse regering om nog meer militaire steun zal vragen en haar zal polsen over de mogelijkheid om Zuidvietnamese troepen opleidings faciliteiten in Korea te verschaffen. Zuid-Korea heeft op het ogenblik 18.000 man in Vietnam. Prijs van vlees moet omlaag De verkoopprijzen van de voor- j naamste soorten rundvlees zullen j indien de inkoopprijzen gelijk blijven in november en december aan merkelijk moeten dalen In de vlees- verkopende bedrijven, waar de da ling van de inkoopprijzen tot nu toe niet of niet voldoende is doorgegeven in de eindprjjzen. Overleg tussen het ministerie van Economische Zaken en het bedrijfschap voor het slagers- bedrijf heeft tot deze conclusie geleid. Dit blijkt uit een mededeling, die het bedrijfschap aan de vleesverkopentle j bedrijven heeft gedaan. Het bedrijf schap acht het van de grootste be- tekenis dat de genoemde prjjsbewe- j ging gerealiseerd wordt. kan zonder justitiële machtiging tot politieke arrestaties overgaan. Cri tici van het regime kunnen in kam pen worden opgesloten. De persvrij heid is aan banden gelegd. Tijdwinst Overigens houdt Wilson vast aan het plan voor de koninklijke com missie. Aangezien Smith er zijn ver wondering over heeft uitgesproken dat de Britse regering zich niet van tevoren wenst te binden aan de con clusies van de Koninklijke Commissie heeft Wilson hem nog eens duidelijk gemaakt dat in Engeland alleen het parlement soeverein is. Wilson be twist verder dat hij de deur heeft gesloten. Londen beseft dat er in het Rho desische kabinet tweedracht heerst over een eenzijdige proclamatie van de onafhankelijkheid en dat Smith tot de gematigden behoort. In deze omstandigheden wenst de Britse re gering voor alles het gesprek gaande te houden. Het lijkt, alsof Wilson op nieuw een week of zelfs meer ge wonnen heeft. In deze crisis is elke tijdwinst, hoe gering ook, van het allergrootste belang. Verhoging premie inkomensgrens Het bedrag waarover maximaal premie wordt geheven de premie- Inkomensgrens in de Algemene Ouderdomswet, de Algemene Wedu wen- en Wezenwet, de Algemene Kin derbijslagwet en de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden wordt m.i.v. 1 januari 1966 verhoogd van f 12.000 tot f 12.750 per jaar. De achtjarige Jan Beukema uit Appingedam heeft zaterdagavond een bijzonder angstig avontuur beleefd, toen hij aan de buitenzijde van een trein vanaf Loppersum tot Appinge dam is meegereden. Het kind. dat enige dagen bij een grootmoeder in Loppersum logeerde, had heimwee gekregen en Is zonder dat iemand het merkte op het station op de buiten kant van de trein gestapt. Mensen, die bij de bewaakte over weg stonden te wachten zagen de jongen aan de trein hangen en waar schuwden dadelijk het stationsperso- Nieuwe zorgen voor Wilson (Van onze Londense correspondent Premier Wilson heeft er bij al zijn zorgen de nachtmerrie bij- gekregen, die hij al vreesde toen Labour vorig jaar oktober met een totale meerderheid van slechts drie zetels de verkiezin gen won. ■Jc De moeder van Claus von Amsberg heeft dit weekeinde kennis gemaakt met de koninklij ke familie in paleis Soestdijk. Gisteren poseerde het gezel- j schap voor de fotograaf in de tuin van het paleis: van links naar rechts Prins Bernhard. de Koningin, Christina von Ams berg (een zuster van Claus), me vrouw Von Amsberg, Claus en Prinses Beatrix. Het gevaar dreigde namelijk dat dcor overlijden van parlementsle den in voor Labour zwak staande Labour-districten deze meerderheid als sneeuw voor de zon zou verdwij nen. Met als resultaat dat Wilson op een onvrijwillig tijdstip zou wor den gedwongen nieuwe verkiezingen te houden. Gisteren heeft zich voor het eerst een sterfgeval in zo'n wankel district voorgedaan, namelyk in noord-Huil. De 63-jarige Henry Solomons, die gisteren overleed, had hier een meer derheid van slechts 1181 stemmen, zodat deze vacature een felle poli tieke stryd zal doen ontbranden. De Conservatieven zullen alles proberen om de Labour-regering te torpede ren. Docr dit sterfgeval is Labours meerderheid, die reeds twee was af gebrokkeld door het heengaan van Norman Dodds, de afgevaardig de van Eritli en Crayford in Kent, tot hnl absolute minimum van één gedeald. Donderdag zal in Erith de tussentijdse verkiezingen worden ge houden. Labour zal hier vermoedelijk wel winnen, want in 1964 behaalde Doods de zetel met een meerderheid van 9000 stemmen. Labour is vol vertrouwen dat het beio'e zetels zal behouden, gezien het feit dat een opinie-onderzoek in het gehele land Labour op het ogenblik een voorsprong geeft van 10 tot 12 procent. Maar de veiligheid van zetels is maar betrekkelijk. Dat heeft minister Walker destijds ondervon den. De grote partijen in Engeland Conservatieven en Labour voelen in vredestijd nooit iets voor coalities, zelfs niet voor onofficiële. Vandaar dat Wilson. wat betreft zijn programma, eenvoudig 'loet alsof hy een meerderheid van 100 bezit, vol gens de theorie dat als de regering maar niet aarzelt en in staat blykt op forse v-ljze met deze kleine meer derheid t? regeren, dit zo'n indruk op de kiezers zal maken, dat zy by de volgende verkiezingen, die meer derheid 7-c goed als zeker zullen ver groten. Wilson heeft overigens op het jongste partijcongres verklaard dat zijn regering zal aftreden als mocht blijken dat haar positie onhoudbaar is geworden. neel, dat telefonisch het station Ap pingedam alarmeerde. De stations chef van Appingedam lietallerlei maatregelen nemen en begaf zich naar het spoorsein, dat op ongeveer tweehonderd meter van het station ligt, teneinde de jongen onnodig lan ger meerijden te besparen. Daar heeft hij de jongen, die na de acht kilometer lange tocht geheel ver kleumd was, opgevangen. Nadat de jongen bij de stationschef thuis weer wat op zijn verhaal was gebracht, is hy naar de ouderlijke woning ge bracht. Reizigers in de trein, die de jongen op de treeplank zagen staan, hebben nog getracht de deuren aan de kant van de jongen open te maken, zy slaagden hier echter niet ln. Volgens de N.S. had men beter aan de nood rem kunnen trekken. De ondernemende jongen heeft zelf het Initiatief voor deze koude reis ge nomen. Hij had onenigheid gehad met zijn oma bij wie hy in Lopper sum logeerde, kreeg heimwee en wil de naar Appingedam terug. Toen hij op het perron de stationschef zag lopen, kroop hij achter de trein om en klauterde er aan de andere kant ir Hotel-restaurant-paviljoen Braassemermeerin Oude We tering is zaterdagmiddag door een felle uitslaande brand vol komen verwoest. De schade wordt geraamd op f 350.000.-. Het gebouwencomplex was verzekerd, maar de inventaris niet. Honderden sloegen het blussingswerk van de Alkema- de se brandweer gade. onder wie burgemeester P. M. F. Smolders die vorige week woensdag als eerste burger werd geïnstalleerd. Over de oorzaak van de brand tast men nog ln het duister. Ge dacht wordt aan kortsluiting. (Foto Leidsch Dagblad) (Van onze A'damse correspondent) Het paleis op de Dam, het Natio naal Monument en de Westerkerk worden op het ogenblik 's avonds en 's nachts scherp in de gaten ge houden door politiemannen in uni form en in burger. De hoofdcom missaris H. J. van der Molen heeft hiertoe opdracht gegeven om te voorkomen, dat Amsterdammers, die zich tegen het huwelijk van Kroon prinses Beatrix met Claus von Ams berg kanten of tegen de voltrekking daarvan in de hoofdstad, hun ge voelens uitten door leuzen op of ln de omgeving van de betreffende bouwwerken te kalken. Het ver scherpte toezicht zal gehandhaafs blijven tot de dag van het huwelijk. Het toezichthouden wordt de poli tiemannen wat gemakkelijker ge maakt door enkele andere maatre gelen. Rond het paleis op de Dam is een afzetting aangebracht, waar door in tegenstelling tot wat voor kort nog het geval was het geheel onmogelijk wordt op de trottoirs te parkeren. Enkele gloednieuw be schilderde borden wijzen de automo bilist er nog dat het verboden is op trottoirs automobielen te stallen. Sinds eind vorige week is het ook verbo den van 12 uur 's nachts tot 5 uur middags te parkeren op een hier toe zeer geschikt plaatsje naar de Westerkerk. ir Zo hing far. Beukema acht kilometer lang aan de trein. (SucJ Qlit teuwö Heden Dingsdag is een pakhuis op de Haarlemmer straat ingestort, dat voor bergplaats van een lading turf werd gebruikt. Drie per sonen werden daaronder be dolven, doch slechts ligt ge loond. Aan de weduwe van den Mexicaanse luitenant-kolonel Dreetz is door de Mexicaan- sche regering een jaarlijksch J pensioen van 1000 Thaler ver- J leend Zij ontving de heug- J Hjke tijding in h»t werkhuis J te Berlijn waar zij gevange- J nisstraf onderging. J

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1