\ntiekdief uit Wassenaar trekt bekentenissen in Uen SI ,Het is compleet een gekkenhuis geworden Ook extra uitkering bejaarden De inspecteur slaat weer (onhandig) toe I Verbij stering van de rechtbank dames rntuic 2.95 ASPRO' „Laat joden buiten de discussie" Nieuwe Corsair VA in een oud pakje „The Ladykillers" een klassieker LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 VIJFDE BLAD plotseling grote ommezwaai De officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank heeft gister- ddag aan het slot van de zitting die bijna de hele dag in beslag m, een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek en voor- lardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen de Vassenaarse antiekdief", de 50-jarige ex-ambtenaar van de lagse Gemeentelijke Dienst voor sociale belangen, die toegeeft t hij sinds 1952 vele tientallen diefstallen van zilver en antiek eft gepleegd uit villa's in Wassenaar, Den Haag en Voorburg, scl meer diefstallen werden echter gisteren ter terechtzitting door ai ontkend. jj Wanhopige president totale waarde \an de goederen .de recherche in ieslag heeft ge- den by de verdachte thuis en in twee opslagplaatsen te Delft, be- igt ruim f. 125000. De officier ■Justitie eiste dit alles, wat door fitnadeelden postef als hyn eigen- is herkend, zd worden terugge- I jn aan de eigmaars. Ten aan- i van een groe partij „omstre- goederen eiie de officier dat Herdachte hienver in geen geval beschikking za krijgen. voorwaaidelijke ter be- kkingstellingvan de regering eis- 2fe officier fcgen het advies van Utrechtse pychiater prof. Kloek ^omdat het psychiatrisch rapport T opgemakt in een periode van onderzoe! waarin verdachte al- nog voll<dig bekende. Inmiddels ft hij editer een grote «mme- Hl gema:kt door op het grootste van zijl bekentenissen terug te tien, zodt er toch weer gegronde ts voor herhaling bestaat, zo inde deofficier. fat offrier mr. Lulofs verdach- „grote ommezwaai" noemde, vul- jgisterniddag de rechtbank met lijsteriig. Bijna met de wanhoop sten constateerde rechtbank- lent mr. Van Oldenborgh keer keer lat verdachte op byna al bekntenissen terugkwam, on- h< feit dat er menselyker- gespoken niets te ontkennen Iet zilver van Luns '^Gekcxht van een onbekende". Het in #n mond bestorven. Zo zei 3 ook iet tafelzilver van minister os, virig jaar gestolen uit diens '%swhing aan het plein 1813 met jflessci wyn en likeur, te hebben "fcchtvan een onbekende, al hoe- fhflln eerste instantie tegenover 'öjpolite en de rechter-commissaris iOl togegeven deze kostbare arti- pn ir eigen persoon te hebben ge len lit de ministeriële woning, kar intmoette u toch altyd al die zlfrer en antiek beladen per- fen?', vroeg de president, jln le binnenstad, in een café op «en veiling", zei verdachte. Advertentie fj?. - Mousse oleu, koren- In de kleuren: oleu, koren- blauw, wit en zwart. Haarlenmerstraat 172 - i 74 - 179 Herenstraat 9 HIDZA „Waarvan financierde u al die kost baarheden dan? U had geen top functie by de gemeente". „Ik heb zaken gedaan". De president liet uit een hoek van de rechtszaal een gebeeldhouwde schouw-omiysting te voorschyn halen, welke was ge sloopt uit kasteel De Wittenburg aan de Ryksstraatweg, met een schoor steenschilderij en een paar gebeeld houwde antieke kastdeuren. Ver dachte had tegenover de politie toe gegeven de dader to zyn, nadat men deze artikelen in zijn opslag plaats te Delft had aangetroffen. „Het is niet waar", zei verdachte gisteren. De kastdeuren heb ik in de oorlog in Hindelopen gekocht en die schouwbetimmering is sloophout, niet voor de strafmaat. Er blijft ge- heb ik jaren geleder eens gekocht", noeg over dat hij wel bekent". Plei- ,Deze artikelen komen uit het kas- ter verzette zich er tegen dat ge teel en zyn by u aangetroffen". „Zy komen niet uit het kasteel. Het zyn geen bijzondere stukken zij kunnen overal vandaan komen. Ik heb ze gekocht". „En u vertelde dat u een schrijf machine, die u elders gestolen had, verstopt had in een bunker in de tuin van het kasteel. Toen de poli tie ging kyken bleek het te klop pen. Hy stond er". „Ja, in die tuin ben ik wel geweest. Maar de in braak heb ik niet gepleegd". „En deze houten engelenfiguren (een rechercheur houdt ze omhoog om te tonen)., „waarvan u hebt toegegeven dat u ze uit een tuinhuis hebt ge stolen?" „Die zyn van my". De eigenaar van het tuinhuis zegt hetzelfde". Geen berouw Zo ging het de hele middag door. Voor de rechtbank toonde de gewe zen ambtebaar geen spoor van be rouw. Integendeel, de enige sponta ne opmerking die hij maakte was om zich te beklagen dat de recherche niet zorgvuldig genoeg met de by hem in beslag genomen kunstschat ten zou zijn omgegaan. Verdediger mr. J. A. Schuering wil de niet ingaan op de vraag welke diefstallen verdachte nu wel en wel ke hy niet had gepleegd. „Dat is alleen belangrijk voor de teruggave, Nieuw Israëlitisch Weekblad over verloving Beatrix-Claus tornd zou worden aan de deskundi ge mening van de psychiater, die van ter beschikkingstelling geen heil verwacht. „Geef hem een gedeel telijk voorwaardelijke straf, met toe zicht van de reclassering"., stelde mr. Schuering voor. Uitspraak 18 november. Advertentie Rillerig? Onprettig? Pas dèn op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. etVfoouw- aft Utrechtenaar wint half miljoen (Van onze Utrechtse correspondent) Hoe voel j^ je als je een sigarenwinkel drijft en je wint plotseling in de Duitse lotto bijna een half miljoen gulden? Vraag het het Utrechtse echtpaar Klomp en het zal zeggen, dat het een bijzonder gekke gewaarwording is. dat je eigenlijk niet meer normaal kunt denken en dat je het beste een accountant in de arm kunt nemen, die je heel nuchter van advies kan dienen. (Van onze A'damse correspondent) Daartoe zal men dan moeten trach ten een nieuw begin te maken? „Wij betreuren het ten zeerste dat wy joden thans in de discussie worden betrokken. Er mogen rede nen zfln, waarom men het huwelyk wel of niet in de hoofdstad wil hou den, maar dat argument dat er meer .Amsterdamse dan Haagse jo den door de landgenoten van de heer Von Amsbc-rg zjjn vermoord, maakt onbedoeld de jodenvervolging tot iets wat alleen de Amsterdammers aan gaat. „Dit schryft de heer M. H. Gans in een hoofdartikel met de kop „De verloving" in het Nieuw Israë litisch joodse weekblad, het enige al gemene joodse persorgaan in Neder land. Hy vervolgt: „Erger is echter, dat men stemming ten gunste van de heer Von Amsberg tracht te wekken door te wijze op zyn na-oorlogse joodse connecties en zyn bereidheid om by de Duitse ambassade in Is raël te gaan werken. Wy menen, dat men met zo'n verdediging de waardigheid van het Koninklyk Huis te kort doen en wat ons joden betreft' men moet blykbaar zelf tot een minderheid behoren om aan te voelen hoe naïef en irriterend het is vriendschap der joden als dis- culperend argument ten aanzien van iemands verleden of zelfs van zyn huidige gezindheid in het algemeen naar voien te brengen." Bliksemaf leiding D» heer Gans merkt verder op: „Worden dit soort contacten van de heer vfon Amsberg in de discussie betrokken dan zal dit niet alleen als bliksemafleiding beschouwd worden maar zullen er bovendien ver gel y kingen worden gemaakt, die de betekenis van zulke contacten cterk relativeren en dat zou zeer on rechtvaardig kunnen zyn. Persoon lijke relaties, hoe zuiver ze ook mo gen zyn, worden in diskrediet ge bracht door ze te gebruiken als be wijs voor iemands algemene gezind heid. By de kwestie, die het Neder landse volk thans in het hart treft, is de heer Von Amsberg nauwelyks in het geding en men laat er dan ook beter zyn gevoelen jegens de joden buiten Wy kunnen geen feestvieren met een familie, die haar zoon in de tyd van onze diepste vernedering Hitier te hulp zond Het enige wat wy, meen ik kunnen opbrengen is dat, wanneer de heer Von Amsberg de echtgenoot zal zyn van de troonopvolgster en als zodanig zyn plaats zal hebben ingenomen in het Nederlandse staatsbestel, wy hem als zoaanig zullen tegemoettreden. Duits vertrouwen in de Fransen sterk geslonken Een opiniepeiling, die het Wic- ker-instituut in Tübbingen dit jaar heelt verricht, heeft aangetoond, dat de Duitsers het vertrouwen in de Fransen by kans hebben verloren. Slechts 8 van de ondervraagden heeft nog vertrouwen in de Franse regering tegen 23 vorig jaar. Wat de Amerikanen aangaat is het ver trouwen gestegen88 van de on dervraagde Duitsers stelt vertrouwen in de VS, vorig jaar was het percen tage 66 De toestand ten aanzien van de Britten blijft ongewyzigd. Onwaardig „Discussiëren over het persooniy- ke verleden van de heer Vom Ams berg en zyn gevoelens zou dit slechts in de weg staan en raakt niet de kern van de zaak. Wy hopen van harte, dat het parlement de ge voelens van de heer Von Amsberg jegens ons niet in discussie zal bren gen. Dit zou onwaardig zyn". De heer Gans voegt hier nog aan toe: „Van officiële niet- joodse zy- den vernamen wy, dat er een ge sprek is geweest tussen vertegen - woord.gers van de kerkgenootschap pen en Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg. Met verwyzing naar het bovenstaande spreken wy de hoop uit, dat thans niet de indruk wordt gewekt, dat dit gesprek juist voor de kamerdebatten moest plaats vinden om daarby te worden ge- Druikt Dat zou namelyk nog erger dan onwaardig zyn." Mevrouw Klomp zegt: „Als u sinds vorige week zondag toen we voor Radio-Hamburg hoorden dat we al les goed hadden, een film van ons had opgenomen, dan had u enorm kunnen lachen. Het is compleet een gekkenhuis geweest". Haar man vult aan: „Ik zal u een voorbeeldje geven. Dinsdagmorgen kon myn vrouw voor het eerst in al al die 27 jaar dat we getrouwd zijn de theepot niet vinden. Zy heeft toen maar thee in een pannetje ge zet. Toen zei ik: hier staat nu een halve miljonair en wat krygt hy? Thee uit een pannetje. Alles goed Het begon zondag 23 oktober om 12 uur. De heer Klomp luistert in zyn woning aan de Hengeveldstraat over Radio-Hamburg naar de weke- lykse uitslag van de lotto van de deelstaat Nordrhein-WestphaJen. Plotseling ziet zyn vrouw hem bleek worden. „Zyn ogen hingen er ge woon uit. Ik dacht, straks krygt die man nog wat. Volkomen overstuur zegt hy, dat hij alles goed heeft". Zijn 23-jarige zoon Henk blyft rustig, „wy moeten eerst zekerheid hebben" En daarom wordt onmiddeliyk de lotto in Keulen gebeld. Een paar minuten later staat het vast. H. C. W. Klomp 50 jaar oud, beheerder van een sigarenwinkel aan de Jan van Galenstraat in Utrecht, is in één klap 500.000 marken, d.w.z. 450.000 Nederlandse guldens rijker geworden. Hy is een gefortuneerd man. En wat doe je dan? „We waren door het dolle", zegt zijn vrouw. „Het is die avond wel iets later geworden dan normaal". De heer Klomp vertelt: „Ik heb altyd in de kortst mogeiyke tijd ryk willen worden, daarom speel ik overal ln mee. In de lotto, in de (Van een onzer redacteuren) Hoewel er utterly k weinig verschil is tussen de Consul Corsair en de Corsair V4, spreekt Ford toch terecht van een nieuwe auto. De belangryk- ste veranderingen zyn: Aeroflow ventilatie- en verwar mingssysteem (geen lawaai van wind en verkeer, geen beslagen ruiten) transmissie, ontwikkeld uit wed- trydervaring („de wagen, die Jim Clark hielp ontwikkelen vergrote schyfremmen; zelfstellende diafragmakoppe ling; nieuw, sober, maar stylvol in strumentenpaneel luxueus interieur (standaard is een stuurversnelling met doorlopende voorbank. In tweedeurs uit voering kost de wagen f 7590, met vier por tieren f 8055. Voor een kort pookje en kuipstoelen moet men f 175 meer be talen) een „stille" start (speciale con structie zorgt voor demping van het geluid by de start). Gisteren hebben wy op het be kende circuit in Zandvoort kennis kunnen maken met deze verbeterde middenklasser. Nadat wereldkam pioen Jim Clark in een van de aan wezige wagens over het bochtige as falt was geraasd was er gelegenheid voor een korte kennismaking met deze sierlijke en royale wagen. Maar dat wisten we reeds van de Consul Corsair: comfortabel, ruim en veel kofferruimte. Nieuwgieriger waren wy naar de prestaties van de nieuwe 1,7 liter V-motor. Inderdaad een sterke krachtbron met zyn weelde aan paardekrachten, die een felle acceleratie (de fabriek geeft op van 0100 km/u in 16,4 sec) en een hogere topsnelheid (volgens opgave 141 km/ui mogelyk maken. De tijd was te kort om deze cyfers precies aan de werkeiykheid te toetsen, maar zelfs wanneer de opgave wat te gunstig zou blijken is er nog een respectabele rest over. Dat bleek ook ons gisteren ook wel in Zandvoort. De eerste indruk was: fel, snel en vast. Door een vergrotin0 van de tank- inhoud is de actieradius opgevoerd tot ongeveer 500 kilometer by een gebruik van 1 op 10. Gezien de ver schillen in rystijl is de fabriek echter voorzichtig met juist dit gegeven. voetbalpool en ln allerlei loterijen. De lotto doe ik nu ruim twee jaar. Het eerste jaar won ik een stuk of twintig kleine prysjes, maar het tweede jaar niet". Riskant Dezer dagen is het echtpaar Klomp naar Keulen gegaan. „Ja", zegt de pryswinnaar, „dat formulier moest worden ingeleverd. Je kunt het na- tuurlyk over de post sturen, maar mijn zoon raadde het af. Een stukje papier dat byna een half miljoen waard is kun je toch het beste zelf gaan brengen. We hebben ons laten ryden. Als je in een dergelijke stem ming bent, moet je niet zelf achter het stuur gaan zitten. Dat is veel te riskant. Onderweg hebben wy alle bordjes waar het woord Keulen op stond, gefilmd. En toen wij in Keu len zelf waren hebben wy ook nog een flimpje van het lottogebouw ge maakt." Ook voor de bejaarden, weduwen, wezen en invaliditeitstrekkers zit een extra uitkering in het vat. De volgende maand, misschien nog voor de Kerstdagen, krijgen zij een extra bedrag, gelijk aan een kwart van hun maandelijkse uitkering. De minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, zal hiervoor een wetsont werp indienen. Hy is van mening dat ook bovengenoemde groepen moeten profiteren van de uitkering ineens van twee procent, die vrijwel alle werknemers hebben gehad of nog krygen. De bedragen van de „kerst gratificatie" voor de verschillende groepen (2 procent van de jaaruitke ring) luiden: Bejaarden: ongehuwden f 52,56; gehuwden f 75,12. Weduwen: zonder kind f 52,56; met kind f 75,12. Wezen: tot 10 jaar f 16,68; van 10 tot 16 jaar f 25,08; van 16 tot 27 jaar f 32,52. Invaliditeitsrentetrekkers: klasse a f 103.56; klasse b f 84,24; klasse c f 64,80. Met de centrales van overheids personeel is voorlopig overeenstem ming bereikt om in de maand decem ber aan het overheidspersoneel een uitkering te doen van 1 procent. Voor gepensioneerden zal een over eenkomstige maatregel worden ge troffen. Spanje wil lot landarbeiders verbeteren Spanje neemt maatregelen om het lot van de landarbeiders te verbe teren, van wie er vorig jaar 215.000 het platteland verlieten omwille van hogere lonen ln de steden. Verwacht wordt, dat het Spaanse parlement weldra een wetsontwerp voor nieuwe sociale maatregelen ten behoeve van landarbeiders in be handeling zal nemen. Het in juli ingediende wetsont werp zai volgens de Spaanse minis ter van Arbeid voorzien in een ver- noging met 75% van de inkomsten dc- landarbeiders vergeleken bij 1963 Verder wordt aangedrongen op be tere voorzieningen voor de boeren knechts in economisch en genees kundig opzicht. In het wetsontworp wordt toege geven. dat de positie van de land arbeiders zeer ongunstig afsteekt by die var. de industriearbeiders. De landbouwproduktie is in 1964 met 9.7 pet gedaald in vergelyking met de produktie van het jaar daar voor. Voor het ongeluk geboren TRIANON - Hoe de be kende acteur Peter Sellers een moord gaat oplossen in de film ..Inspecteur Clou- seau slaat weer toe", kan de genen. die voor een apart soort humor open staan, ze ker tot lachen brengen. Per soonlijk zegt deze humor ons niets, maar rond ons werd er dikwijls gegierd: een ieder heeft dus z'n eigen smaak IntussenInspecteur Clou- seau :s afschuwelyk onhandig en valt tydens zyn onderzoe kingen van het ene ongeluk in het andere. Er zyn zo van die mensen, die daar voor geboren zyn en deze inspecteur behoort daartoe. Hoe hy het tot die rang heeft kunnen brengen, mag een raad sel heten, maar hy gaat op stap in de zekerheid, da.) de schone Maria Gambrelli (Elke Som- mer), die van moord verdacht wordt onschuldig is. Hy is dan ook op slag verliefd op Maria geworden en doet alles om de werkelijke moordenaar te vin den Dit tot ontzetting van zyn chef, oie hem toch weer telkens het ontrafelen van deze zaak in handen geeft, omdat hy vreest, het anders met hoge autoriteiten achter de schermen aan de stok te krygen. Spionnenjacht REX „FX-18 op spionnen- jacht" (Coplan agent secret FX-18) is het byoznder span nende en boeiende relaas van dc jacht van Frankrijks beste gehieme agent op een bende spionnen. Het begint allemaal met een moord, die het sein betekent voor een meedogenloos gevecht. .FX-18 op spionnenjacht" is ondanks het nu niet bepaald splinternieuwe gegeven een „super" geheim agent, die by na op zyn eentje een uiterst gevaarlyke bende oprolt en daarin wordt bygestaan door enige byzonder mooie vrou wen toch geen routine-film geworden. Regisseur Maurice Cloche heeft de mogelijkheden, die het scenario hem bood ten volle uitgebuit. De verhandelin zen spelen zich vol vaart af en xik de omgeving de byna altyd onnige Balearen leent ich uitstekend tot een boeiende verfilming. De hoofdrollen wor den in deze z kleurenfilm (op groot doek) vertolkt door Ken Cjark, Czlaude Cerval en Jany Clair. PETER SELLERS .als inspecteur Clouseau Het spreekt vanzelf, dat In specteur Clouseau na een reeks van bewogen wederwaardighe den en onverwachte complica ties zijn geliefde Maria in de armen mag sluiten, maar zelfs dat gaat met een ongeluk ge paard. Hets lot van de film geeft een complete verwarring te zieniedereen beschuldigt iedereen en er vallen nog de nodige doden bovendien. Het is maar goed, dat er wei nig poli tie-inspecteurs van het soort Clouseau rondlopen, want er zouden nog minder ingewik kelde zaken „rond" komen, dan nu al het geval is Prolongaties STUDIO „Het huwelyks- bed" beleeft ln het theater aan de Steenstraat zyn derde week. In de film is het netelige pro bleem uitgewerkt van de oudere man, die met een jonge, zeer temperamentvolle vrouw is ge trouwd en aan haar dringende verlangens nauwelyks of niet meer kan voldoen. LIDO „Operation Crossbow" (tweede week) geeft een fascine rend stuk achtergrondsgeschie denis uit de tweede wereldoorlog. De film is tevens een remedie te gen de lichtvaardige opvatting, dat de gealliëerden de stryd min of meer op hun slofjes hebben kunnen winnen. Drie geheime agenten krijgen de opdracht in Duitsland binnen te dringen in een ondergrondse fabriek om de produktie van V-2's te saboteren. Het plan slaagt, maar het kost slacht offers. In hoeverre het verhaal historisch tot in details juist kan worden genoemd, is ons niet be kend. LUXOR In „Zorba, de Griek" (tweede week) speelt An thony Quinn de dominerende rol. Met zyn veelzydige ervaring weet hy de steeds wisselende ge moedstoestand van de van le venslust bruisende Zorba op treffende wyze uit te beelden. Het verhaal gaat over een jonge, verlegen Engelse schryver, die naar Griekenland is gereisd in de hoop op Kreta een kolenmyn te exploiteren. Hy wordt daarby geholpen door Zorba. de stoere, oudere Griek, die hy in de ha ven heeft ontmoet. CAMERA Wie jaren ge leden heeft genoten van „The Ladykillers", kan de film met een gerust hart weer gaan zien. Dit produkt van de befaamde, alJang niet meer bestaande Ealing Studios biyft het klas sieke vc-orbeeld van de humoris- lirche Engelse misdaadfilm. Het heeft de afgelopen jaren dan ook model gestaan voor tal van soortgeiyke films, die echter nooit het niveau hebben bereikt ALEC GU1NESS als de getikte bendeleider van „The Ladykillers". Het is een absurd verhaal, waarin twee Dnvergetelyke creaties voorko men: de getikte „professor" die ?en sinister strykkwintet aan voert, een prachtige rol van Alec Guinness, en een lief, oud en togelyk onmogeiyk dametje, gespeeld door Katie Johnson.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9