„High Tor": spel met humor, satire, poezie Handel's „Messias" in Ger. Kerk N-Vennep kunst. kaleiöoscoQp BMW Koor-concentratie onder S. P. Visser AEG In Zeister linnenkast liggen de bewijzen Inleiding concerten Residentie-Orkest Scherpe kritiek op de samenleving Dierlijke fossielen van 720 miljoen jaar oud in Canada LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 VIERDE BLAD Onder enorme belangstelling Het concentratieverschijnsel, dat zich in de economie ontwikkelt, zien we eveneens in de koorwereld. Wat één alleen niet meer kan. kunnen twee of drie en zelfs meer gezamenlijk wel. De omstandig heden dwingen en zo hebben Nieuw-Vennep (Excelsior), Burger veen (Advendo) en De Kaag (Looft den Heer), de ..overschot ten van hun spaarboekjes bijeengeteld om er een gemeenzame „Messias van op te bouwen, met Sander P. Visser als architect- uitvoerder. Handel zou het wel goed gevonden hebben zo, vooral voor zijn ..Halleluja De plaats van handeling werd de Geref. Kerk te Nieuw Vennep, een grote .ruimte die eivol bleek. Voor wat Handel in zijn „Messias" doet gebeu ren. past het woord „handeling" bij uitzondering eens niet. De luisteraar wordt niet als ooggetuige gesteld zoals in Bach's Passionen. Het gaat over Jezus zonder Jezus. Natuurlijk kan men „handelingen" denken. In het orkest-siciliano bijv. van de Sinfonia Pastorale, waar herdertjes aanhuppelen die iets mee brengen: hun uit Calabrië afkom stige ..Pifferari"-zang. Handel schijnt die herders zelf in Rome te hebben gehoord. Op allerlei plekken komen Italiaanse zaken te voorschijn in dit oratorium en dat werpt er zoveel zonnigs in. Noemen we de aria's „Er- wach" en „Er weidet seine Herde" Die aria „Erwach" kwam van de sopraan Lize Schoo. „Er weidet" van de alt Hannelore Penninck. Van deze middellijk. Wat in deze sopraan is met de gezongen materie verweven en geeft niettemin een objectieve verklanking, een vervulde vak-eis. Zij zong met fris-sonore glanzende helderheid. Een paar schoonheids vlekjes aan de top vergat men on- mldmdellijk. Wat in deze sopraan ook goed doet is de intelligente af stemming op het orkest en er ont staat dan een ideale klankregeling tussen haar. orkest en dirigent. De alt is ongetwijfeld een in scho ling gefundeerde bruikbare kracht, maar haar stem stroomt niet vrij ge noeg door een grote ruimte. Een goed Nieuwe uitgaven Beatrix Claus een journalistieke documentaire samengesteld door Ge rard van den Boomon en Han Lam- mers met medewerking van Melanie Beynow-Cuypers, uitgegeven door K ruseman in Den Haag. Kort voordat in de Tweede Kamer het openbare debat zal beginnen over de toestemmingswet voor het huwelijk van Prinses Beatrix en Ciaus von Amsberg is een boekje verschenen, waarin aan de hand van publikaties in kranten en tijdschrif ten de geruchtmakende voorgeschie- cenis nog eens wordt opgehaald. Van het moment, dat de fotograaf John de Rooy zijn serie foto's bij het kas teeltje Drakesteyn nam tot en met .ie gehele verlovingsdag. inclusief d° openhartige interviews voor pers en televisie. Misschien is wel de woor delijke weergave van deze «voor ons vaderland ongewoon openhartige vraaggesprekken de waardevolste bij drage tot dit boekje, dat overigens alle schakeringen van enthousiast vóóf tot fel tegen tot uiting laat ko men. In feite is het geen prettig boek- ;e. want het laat nog een duidelijk zien, dat iets, wat een onbesmet fees telijke gebeurtenis had moeten zijn een toch omstreden zaak werd. Maar die conclusie laten Gerard van den Boomen en Han Lammers aan de B M W 700 LS LUXE de ruime kleine klassewagen voor f 5.575,— BMW 1600-1800-1800 Tl opeenvolgend in „macht" en prijs, vanaf 10.375,— Hoogste inruilwaarde voor alle Steeds zeer goede occasions aan- afgegeven stem is overal in die ruim te. Een wel geplaatste ste.n bezorgt de concert bezoeker geen luister inspanning. Die inspanning was ach terin beslist nodig om Hannelore Penninck te kunnen volgen. De tenor Han le Fèvre zingt enkele toontjes lager dan vroeger. Eertijds was hij jarenlang een man van de eerste garde. Ook hij kan niet ge noegzaam meer „doorstrijken", met name niet naar de hoogte toe. Maar waar de dingen nog voor zijn huidige stern-status geknipt liggen, kan men nog met hem in zee en schemert de oude glorie, weliswaar met vermin derde resonans, door de vocale ver richtingen heen. Het enige, dat we als negatiefs over de bas-bariton Henry Blackmon weten te zeggen, bepaalt zich tot een zekere hokkerigheid in zijn mei ismen, maar voor het overige klonk alles doorlopend edel. soepel, rond, vol- Advertentie) WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f43.50 Tekeninjï van O Rembrandt gestolen Het „Zuidhollands Orkest" deze stof volkomen thuis. Driezijdig in een open rechthoek omklemd door nabij honderd koristen, ging het or kestrale klankweefsel wel even schuil in de koorfuga's en naspelen. Met 40 man in een koor ter be- j schikking kan er met vrucht aan groepsafweging worden gearbeid en dat heeft Visser bepaald niet nage- laten. Het raderwerk liep gesmeerd. We willen niet volhouden, dat 21* uur lang alle hoogste nootjes voluit j gezongen werden, maar in Handel's dagen zong men dezelfde geschreven derij hing. De dief had dit schilderij noten anderhalve toon lager! ergens ander: Visser had een stevige controle o| het geheel en er zijn voortreffelijk delen met mooie stemversmelting aan Aangenomen wordt dat de gestole het oor voorbijgegaan. j tekening, in bruine inkt en grijz Laten we bijv. terugdenken aan was, verband houdt met de Rem „Uns ist zum Heil ein Kind geboren", brandt ets „Spaanse zigeuner". Vol Zonder een spoor van zwaarte! gens de politie is het schilderij waar V. «rhijnlijk één dezer dagen gestolen. Het museum van het graafschap Truro (El heeft gisteren ontdekt dat één van zijn kostbaarste bezittingen een tekening van Rembrandt, gesto len is. De curator bemerkte dat op de plaats waar „De studie van een oud'- vrouw met puntmuts met rechts een andere vrouw" hing een ander schil- vullen. Gitaarduo Presti- Lagova komt spelen voor ..Toonkunst" Dinsdag 16 november zullen leer lingen van middelbare- en U.L.O. scholen 's middags en overige mu ziekliefhebbers 's avonds kunnen luisteren naaf hei optreden van het beroemde gitaarduo PRESTI-LA- GOYA, dat zal musiceren in de gro te zaal van de Stadsgehoorzaal. Ida Presti en Alexandre Lagoya hebben zowel ieder afzonderlijk als ook tezamen in heel Europa concer ten gegeven, en ook zijn zij voor de radio opgetreden. Lagova heeft talrijke werken voor zijn lievelingsinstrument de gi- i tr.ar gecomponeerd en muziek ge- j schreven bij verschillende documen taires Het duo echtpaar Presti- Lagoya is bekend in de gehele we- reld. Het ió de eerste keer in de ge- schiedenis van de gitaar, dat twee i solisten zich verenigden om een der- j gelijk duo te vormen. Verscucidene componisten hebben werken voor twee gitaren aan hen opgedragen. O.a. zullen worden uit gevoerd werken van Scarlatti, Bach, Sor, Cactelnuovo-Tedesco, Granados, de Falla. Hel tweede Toonkunst-concert wordt gegeven op donderdag 16 de cember m de Zuiderkerk. Dan zal op treden het Ned. Kamerkoor o.l v.' Felix de Nobel. Donderdag 10 fe- bruai '66 komt het Quartetto Italia- no met werken van Schubert, Beet- hove en Bartok, Zuiderkerk. Ga uw ganghad mevrouw Sunil. Voor alles. Ook voor nylon Klumpenaar, van de Merslaan Want ook dat wordt witter. Zon 55 in Zeist gezegd tot een Sunil der bleken, zonder blauwen. Uw was-team. En als rrCn was inder- eigen was zal het u bewijzènI daad witter wordt, trakteer ikSunil met ultra-waswerking geeft Mevrouw Klumpenaar hééft ge- het hóógste wit! trakteerd! En ze gebruikt nu zélf Studenten in Schouwburg Nieuw initiatief: PROF. KARL ROHM LEIDT DINSDAGA VOND-CONCER T Onderscheiding voor Leonard Woolf Aan Leonard Woolf. de schrijver en echtgenoot en uitgever van Vir ginia Woolf. is gisteren de W. H. Smith literaire prijs van 1000 pond uitgereikt. Woolf. die op 25 november 85 jaar zal worden, werd geeërd voor het derde deel van zyn autobiografie ..Beginning again". Het boek werd het vorig jaar uit gegeven door de Hogarth Press die Leonard Woolf in 1917 met zijn vrouw oprichtte. Virginia Woolf. wier naam ge bruikt werd in het toneelstuk ..Wie is bang voor Virginia Woolfis in 1941 gestorven. Haar naam werd gebruikt als een symbool voor het intellectualisme. Deel Kreutzersonate 105.000 mark t t t Het oorspronkelijke manuscript t I van het eerste deel van de i I Kreutzer-sonate van Beethoven t I is gisteren op een veiling in I t Berlijn voor 105.000 Mark ver- I kocht. I K. Ha t dwedell. een Hamburgse antiek- handelaar. Hij rript. althans voorlopig. hebben gekocht. De artistiek administrateur van het Residentie-Orkest, de heer Hans Citroen, heeft een nieuw initiatief genomen, tenein de de belangstelling voor de in onze stad door dit orkest te ge ven concerten te stimuleren. Hij stelt zich voor in den ver volge telkenmale op de vrijdag avond. voorafgaande aan het op de dinsdagavond te geven con cert. een inleiding op het pro gramma te houden in de zaal van Bender's piano- en orgelhandel N.V. aan de Hogewoerd 90. Zijn eerste lezing zal plaats vinden op 19 november a.s. des avonds om acht uur. Het zal ve len verheugen van deze onge twijfeld leerzame introducties kennis te kunnen nemen. Intussen is naar bekend voor het eerstkomende concert op 9 no vember. de wereldvervaarde dirigent pi of. dr. Karl Böhm geëngageerd. Deze zal de „Symfonie K. 550" van Mozart, „Don Juan" van Richard Strauss en de „Eerste Symfonie" van Brahms uitvoeren. Gehoord zyn grandioze prestaties op voorgaande concerten met het Residentie-Orkest, kan men een avond van intens muzi kaal genot verwachten. Karl Böhm werd in Graz geboren. Hy studeerde na zijn gymnasium jaren rechten en behaalde in 1919 de doctorsgraad. Hierna ging hij naar Wenen om muziek te studeren en KARL BÖHM werd hij leerling van Mandyczewski. Zyn leermeester bracht hem in con tact met het werk van Brahms; Wag ner leerde hij kennen door de diri gent Karl Muck en deze was het ook, die Böhm als diligent vormde. Böhm was ochtereenvolgens koor repetitor in Graz en dirigent van de Opera in München. In 1927 ging hij rlaar Darmstadt als „Generalmusik- ciirektor" en fn 1931 in dezelfde func tie naar de Opera van Hamburg. In Hamburg werd hij tot professor be noemd. Na Hamburg volgde de direc tie van de Opera in Dresden <1934- 1942), waar hij zeer veel activiteiten ontplooide. In Dresden dirigeerde hy ook de Sachsische Staatskapelle, welk orkest onder Böhms leiding tot grote bloei kwam. In 1942 werd Böhm benoemd tot leider van de Weense Staatsopera en na de oorlog bij de „heropening" van het befaamde Weense ensemble werd Böhm wederom tot algemeen leider van de Staatsopera benoemd. Een conflict over principiële zaken liet hem als „Generalmusikdirektor" af treden. maar hij bleef wel een aantal gastvoorstellingen in Wenen leiden. Na 1945 heeft Böhm zich overigens steeds meer op gastdirecties toege legd, verscheidene malen maakte hij tournees met de „Wiener- en Berliner Philharmoniker" en ook dirigeerde hij meer en meer in de Ver. Staten. Böhm heeft de Brahms Medaille van de Stad Hamburg, de Bruckner Me daille, de Erering van de Stad Graz. dc Erering van de Wiener Philharmo niker en een hoge Duitse onderschei ding ontvangen. In de seizoenen 1958-1959 en 1960- 1961 dirigeerde Bohra reeds het Resi dentie-Orkest. Alle medische studenten iïii plaatst £e De 80 medische eerste jaarsstuden ten, die dit jaar aanvankelijk aan verscheidene universiteiten werden geweigerd omdat er voor hen geen plaats was op de practica, konden allen toch elders worden opgenomen, aldus een mededeling van minister Diepenhorst aan de vaste commis sie van onderwijs en wetenschap van de Tweede Kamer. Het Leidsch Studenten Tooneel zette het seizoen 1965/66 in met de opvoering va n High Tor", spel in drie bedrijven van Max well Anderson (1888-1959). Deze Amerikaanse dramaturg was van anderen schreef, zijn er verschil- aanvankelijk werkzaam als journa- lende waarin hij zich. geïnspireerd list. Zijn eerste werk „White desert" door de Griekse en Franse tragedies, voleinde hij in 1923. Allengs ontwik- een voorstander toonde van het kelde hij zich tot een succesvol toneelspel in verzen. Van zijn hand schrijver met een uitgebreid genre Onder zijn ongeveer 30 toneelwerken an hij enkele met medewerking Geologen menen in de rotsen van Victoria Island m het Cana dese noordpoolgebied de oudste versteende overblijfselen van die ren te hebben gevonden, die ooit zijn ontdekt. De ontdekking is door prof. Andrew H. McNair van de afdeling geologie van Dartmouth College geschreven op de jaarvergadering van het geologisch genootschap van Amerika. De fossielen, die naar de geologen menen 720 miljoen jaren oud zijn. zijn de versteende overblijfselen van mosselachtige dieren. ..brachiopoden" (armpotigen) genaamd. Vroegere vondsten van fossielen hadden reeds aangetoond, dat in het Cambri'im, dat ongeveer 600 miljoen joen jaren geleden begon, brachio poden bestonden. Het enige eer der bekende leven was dat van een voudige waterplanten en de nietige reproductieve sporen van planten. In het tijdschema van het leven op aarde verscheen de dinosaurus niet eerder dan 200 miljoen jaren geleden en zoogdieren waren 60 mil joen jaren geleden betrekkelijk nieu welingen. Menselijke wezens dateren van een miljoen jaren of zo geleden. De ontdekkingen van McNaire en zijn medewerkers zes studenten van Dartmouth betekenen een doorbraak ln de kennis van het le ven gedurende de vroegste zeer lange perioden van de geologi sche tyd. De brachopoden hadden twee pa pierdunne schalen met groeiribbels en hoog ontwikkelde bewegings-, spijsveriermgs-, ademhalings en ze nuwstelsels. verschenen meerdere historische tl gedies. o.a. „Elisabeth the queen", (1930) „Mary of Scotland", (1933) de Mayerling tragedie „The masque of Kings" (1936) en „Anne of the thousand days", (1947) in 1949 door de Haagsche C omedie opgevoerd. Zéér bekend is zyn musical „Knic kerbocker Holiday" (1938) waarbij Kurt Weil de aantrekkelijke muziek componeerde. In andere werken leverde hij scherpe kritiek op de samenleving, waarvan het in 1937 geschreven „High Tor" een sprekend voorbeeld is. In dit werk stelt hij de hebzucht van het Amerikaanse zakenleven aan de kaak. waarvan Biggs en Steimmerhorn zeer schoftige ver tegenwoordigers zijn. In de levens kunstenaar Van Dorn schiep hij een fantasierijke tegenstelling: een drie tal bankrovers voltooien zijn beeld van de Amerikaanse gemeenschap. De schimmen van de schepelingen van de 400 jaar geleden vergane Hollandse schoener „Onrust" dienen de schrijver om de z.i. bedenkelijke vooruitgang te belichten. Met deze vier elementen heeft hij. toneelken ner bij uitnemendheid, een boeiend spel samengesteld, waarin humor, satire en poëzie beurtelings de boven- Regie en spelers De actrice Ina van der Molen zorgde voor een vlot lopende verta ling en voerde tevens de regie, wat gezien de lange lijst van nieuwe namen in het programma, geen sine- De tekst werd met begrip weerge geven. de mise en scène was logisch en vloeiend, maar het uitbeeldings vermogen van de executanten schoofc vanzelfsprekend hier en daar te kort, wat niet wegneemt, dat we sommige opmerkelijke resultaten kunnen boekstaven Zo wist Just ^Viarda met zijn sonoor en geschoold geluid en vol doende losheid in houding en gebaar, van de belangrijke rol van Van Dorn een voor een amateur aanzienlijke hoogte te bereiken. Ron Brouwer en Huub Versluys, als de louche zaken lui Biggs en Steimmerhorn jr. ieta te veel in het komieke getrokken, ontpopten zich tot gelijkwaardige tegenspelers Dope. Budde en Elkus, de aanvoerder van het drietal bank rovers vonden in Pieter Meenhorst, Mark Chava^-mes en Enno Rijpma levendige en beweeglijke vertolkers. Skimmerhorn sr. kreeg van Hans Obermann voldoende decentie mee om zijn „standing" in het zakenleven aanvaardbaar te maken. Andries Langeveld als „de laatste der Mohikanen", toonde voldoende begrip voor deze, zich aan wijsgerige bespiegelingen overgevende indiaan. Helaas was zijn inzet te zwak van geluid. Ook Doortje van der Horst als Judith wist zich niet voldoende verstaanbaar te maken. Zacht spre ken op toneel kan en mag men alleen bij volmaakte articulatie! Willemien de Rooy die de moeilijke rol van Lise. de jonge vrouw van kapitein Asser en dus behorend tot de schimmige figuren, trof wèl de juiste houding en het goede gebaar, maar minder goed de juiste toon De rollen van kapitein Assel. Pie ter en de Witt waren bij Bernard Prakke. Mark Chavannes en Huug Ober top in goede handen. Gulle bijval Het publiek reageerde studentikoo aar al te graag op, soms vermeende, komische situaties, was niettemin uitermate gul met zijn büvalsbetui- gingen. Er waren veel schone bloem stukken voor de dames. De praesides van het Collegium rn tn de Sociëteit Minerva hielden de gebruikelijke toespraken en onder streepten hun waardering voor het gehodene met fraaie kransen. Namens het L.S.T. werden deze breedvoerig door de heer Langeveld beantwoord. B. H. tel. 40697-40698

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7