DAGBLAD F Gaulle 5ijn taak is „gereed om voort te zetten y Onontplofte granaat verwijderd uit rug van Zuidvietnamees Vloeren ondeugdelijk in ziekenhuis Amerika verwacht grote spanningen kin en om de NAVO Loodgieter werd door één kogel getrof fen M Hht I Kreymborg +S alles ra Vlieland BANKGARNITUUR uw matras gebruikte automobielen (Sue/ ^ïlteuwo pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 No. 31712 ecteur: E. A. E. van Dishoeck /jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 55 (iontra Amerika De aankondiging van president De Gaulle, dat hij zich herkiesbaar stelt, wordt door Amerikanse instanties be schouwd als een aankondiging van toekomstige crises in de NAVO. Men neemt aan, dat een van de belangrijkste punten van De Gaulle's buitenlandse politiek in zijn nieuwe ambtstermijn zal zijn het streven naar verder terugdringen van de Amerikaanse militaire en politieke invloed in Europa. Verwacht wordt, dat De Gaulle dit doel in de eerste plaats zal willen be reiken door een radicale herziening van de NAVO. Waarschijnlijk zal hij allereerst zyn aandacht richten op Franse voorstellen ter reorganisatie van de militaire structuur van het bondgenootschap met het doel de structuur van gecombineerde strijd krachten onder een Amerikaanse op perbevelhebber af te schaffen. De Amerikaanse tactiek ten opzichte van dit streven van De Gaulle is nog niet bepaald. Koningin Elizabelh Koelbloedig ingrijpen Amerikaanse leaerarts van België is 1 ernstig ziek Koningin Elisabeth van België, de 89-jarige grootmoeder van Koning Boudewtfn, is ernstig ziek: gister middag heeft zjj een „ernstige hart- crisls" gehad, zoals hedenmiddag in een communiqué werd gezegd. Haar toestand is thans stationair. Begin deze week was nog in Brus sel aangekondigd, dat Koningin Eli sabeth het koninklijk huis zou ver tegenwoordigen bij de plechtighe den, die op 11 november Wapen stilstandsdag in België worden ge houden. Zij zou daarbij de taak waarnemen van Koning Boudewijn en diens jongere broer prins Albert, die beiden een bezoek brengen aan Zuid-Amerika. Ook de zoon van Koningin Elisabeth, Koning Leopold bevindt zich in Zuid-Amerika. Ondanks haar hoge leeftijd ver vulde zij nog geregeld openbare functies, waarbij haar belangstelling in het bijzonder uitgaat naar het muziekleven. Een Amerikaanse chirurg is er vandaag in geslaagd een niet- ontplofte granaat uit de rug van een Zuidvietnamese soldaat te verwijderen. De operatie werd uitgevoerd door generaal-majoor Humphreys van de gezondheidsdienst van de Ameri kaanse luchtmacht en had plaats op j (Van onze Parijse corespondent) I I President De Gaulle heeft zich gisteravond in een korte rede L bor radio en tv herkiesbaar gesteld voor het presidentschap van [■ankrijk. Zonder het woord „kandidaat" te gebruiken, dat hij fcnnelijk onwaardig vond, verklaarde hij zichzelf .gereed te moeten buden" om zijn taak voort te zetten. Dat is dus voor een nieuwe briode van zeven jaar. Naast dit nieuws, waarop de generaal zijn (ndgenoten en de rest van de wereld maandenlang had laten jachten, bevatte zijn rede, die tien minuten duurde, geen onbeken- b gezichtspunten. Opiniepeiling president heeft ruim 60% kans Aan inhoud en toon van zyn toe- raak gaf de president een zeer dra- itisch accent. Hij begon onmidd'ïl- Vorstprikkels nze weerkundige medewerker) fovember deelt de eerste vorst- ikkels uit. Vanmorgen werd in dden en oost Brabant bij een chle mist al een temperatuur van •graden onder het vriespunt geme- in. Gistel-morgen tijdens enkele bui- i werd op Terschelling de eerste Itte sneeuw van deze herfst waar- inomen. Een sterk hogedrukgebied, tols cie barometers in ons land te en geven, (stand 773 milimeter) jtót een rustig weekeinde brengen let een wat winters karakter. Over ig zonnige perioden, maar met de nachten en ochtenden, waar- plaatselijk mist kan ontstaan en n temperatuur van 1 tot 4 graden ider het vriespunt. Daarbij zijn vens voor het eerst in deze herfst, adde wegen als gevolg van bevrie- tng te verwachten. WEERBERICHT Opklaringen en mist Het KNMI verwacht van heden- öt morgenavond plaatselijk mist of >ewolking, maar ook enkele opklarin gen. Overwegend droog weer. In de lacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen ïverdag over het algemeen lagere temperaturen dan vandaag, zwakke kind. ("Opgemaakt om 11.15 uur) 6 NOVEMBER op: 7.44 uur; onder: 17.03 uur. op: 16.26 uur; onder 4.04 uur. in Katwijk te 1.24 en 13.42 laagwater te 9.27 en 21.38 uur. Dit bestaat alt 24 pagtna'r lijk al de grote historische ogenblik ken uit het verleden op te roepen, die tevens de hoogtepunten waren van zijn persoonlijke leven (de jaren 1940 en 1958) om daarmede de indruk te wekken, dat Frankrijk thans op nieuw een beslissende etappe van zijn geschiedenis doormaakt, een etappe, die alleen hij, de legendarische held, tot een goed einde kan brengen. Vijf entwintig jaar geleden, aldus De Gaulle, heb ik Frankrijk uit het moe ras gered en in 1958 wist il een bur geroorlog te vermijden. En voor het ogenblik ziet hij als zijn plicht „de morele en politieke situatie, die Frankrijk nu weer waardig Is", te be stendigen. De generaal zei, dat de nieuwe re publiek met haar betrouwbare orga nen moet worden veilig gesteld om nieuwe onheilen te voorkomen, die dan door niemand meer zouden kun nen worden afgewend. En om dat schrikbeeld van een nationale cata strofe nog wat zwaarder aan te zet ten, liet de generaal de traditionele stoet van (werkelijke of denkbeeldi ge) weldaden weer volgen, waarmee hij Frankrijk de afgelopen zeven ja ren had verrijkt: de modernisering, de welvaart, de onafhankelijkheid, de vrede. De stevige munt, de verdedi ging, het geluk dat de jeugd deel achtig is geworden, de huizen die -va ren opgebouwd. Er blijft natuurlijk nog wel het een en ander te verrich ten, zo moest hij erkennen, maar een massale uitspraak bij de verkiezingen voor zijn persoon zou een nieuwe elan geven om Frankrijk nog hoger op te stoten in de vaart der volkeren. Frankrijk zou dan zichzelf kunnen blijven binnen het raam van een „re delijke samenwerking" net West- Europa en de Franse cultuur zou een steeds hoger prestige verwerven in de rest der wereld. En daarom houdt de hele wereld nu de ogen op u gericht, zo verzekerde de generaal zijn gehoor, om te zien of we zullen voortgaan ons zelf te blijven dan wel ons opnieuw willen overleveren aan partijstrijd en bui tenlandse invloeden. En met trillende stem wekte hü tenslotte nogmaals de Fransen op, op de histoiische datum van 5 december, „samen met mü" het grote oeuvre voort te zetten, opdat we „tegenover onszelf niet zullen ver voor een tweede ronde behoeft hij" trouwens ook nauwelijks te koesteren. Een opiniepeiling, die enkele uren vóór de toespraak werd gehouden, beloofde de generaal gisteren ruim 62 procent der uitgebrachte stemmen, waardoor hem dus al in de eerste ronde de overwinning ten deel zou vallen. De generaal is dan ook niet van plan gebruik te maken van de vier uren televisiezendtijd waarop hij als kandidaat recht zal hebben. Waarschijnlijk zal hij voor de ver kiezingen nog maar één keer op het tv-scherm verschijnen. Doch de stijl en het karakter van zijn officiële op treden als „kandidaat" zullen ook het aanzien van de hele verdere cam pagne van al zijn rivalen zeker in grijpend bepalen. Het orakel heeft nu gesproken en ja gezegd en op die beslissing zullen alle andere kandida ten hun gedragingen en uitspraken nu hebben af te stemmen. Het gaat er voor hen alleen nog maar om wie als tweede de eindpaal op 5 december zal bereiken. De linkse kandidaat Francois Mitterrand was gisteren op zijn andere concurrenten, De Gaulle dus niet meegerekend, nog een heel eind vóór, met 25 procent der uit te brengen stemmen tegenover slechts vier procent voor de ultra-rechtse Tixier Vignancour en eenzelfde be scheiden percentage voor de cen trumkandidaat Jean Lecanuet. (Van onze Deventer correspondent) In de nieuwbouw van het bed denhuis van het Julianaziekenhuis in Apeldoorn kosten ongeveer 15 miljoen gulden is gebleken, dat alle vloeren met een totaal opper vlakte van 3000 m2 van een dus danig slechte kwaliteit zijn, dat ze moeten worden uitgebroken en ver vangen van door nieuwe. Dit bete kent een schadepost van büna 2 ton. Bovendien kan het beddenhuis pas een jaar later, nu in het najaar 1966, in gebruik worden genomen. Op diverse plaatsen treedt scheur vorming op in de vermiculite-vloe- ren, welke ondermeer ook liggen in het militair hospitaal Oog in Al in Utrecht, het bevolkingsbureau in Utrecht, het postkantoor in Delft, het havenziekenhuis in Rotterdam en het bejaardencentrum Slotermeer in Amsterdam. Hier heeft men nooit klachten gehad. Het vermoeden be staat, dat er in Apeldoorn bü het leggen van de vloeren fouten zijn gemaakt. In een brief aan de ge meenteraad hebben B. en W. van Apeldoorn het een ernstige en zorg wekkende zaak genoemd. Het Julia naziekenhuis kwam enkele jaren ge leden ook in het nieuws, toen bleek dat er diverse fouten waren gemaakt in het nieuwe zusterhuis. Kort ge- Hevige terreur in Columbia Bandieten in legeruniformen heb ben twee dorpjes in het departement Huila (Columbia) aangevallen en tien ooeren gedood. Twee andere boeren werden levensgevaarlijk ge wond. De bandieten volgens een offi cieel communiqué „communisten" behoorden tot het „El-Caquetaleger". El C.'aqueta is een streek die door de regering gekoloniseerd wordt. De burgemeester van het ene dorp Izei. dat de terroristen de meesten leden stond het weer in het middel- slachtoffers onthoofden en de hoof- punt bü de regenkwestie, die ech- den op de hekken rondom de hof- ter is opgelost, steden plaatsten. Dr. Zeldcnrust na sectie i A ■L Formaliteit Voor De Gaulle zelf zün de verkie zingen niet meer dan een formaliteit, want hü beschouwt zich als de into natie van het eeuwige Frankrijk. Eni ge vrees voor een nederlaag of zelfs Minister Luns had gisteren blijkbaar enige moeite met zijn antwoord op een vraag van zijn Westduitse collega Schroder. Hij besloot dat antwoord dan maar uit zijn duim te zuigen, zo als deze foto duidelijk aantoont. Het gesprek deed zich voor tij dens de driemaandelijkse confe rentie van de ministers (of hun plaatsvervangers) van Buiten landse Zaken van de Westeuro- pese Unie (WEU), te weten de Zes van de Europese gemeen schap samen met Engeland. Gesproken werd over de betrek kingen tussen Oost en West. China. Vietnam. Indonesië. Rho- desië en de verhouding tussen EEG (de Zes) en de EVA (de Zeven). De Britse minister van Buitenlandse Zaken Stewart was zijn Nederlandse collega bijzonder erkentelijk voor diens uiteenzett ig over de ontwikke ling in Indonesië, waarover Ne derland gemakkelijker kan oor delen dan de meeste andere WEU-landen. (Van onze Haagse correspondent) De loodgieter, die op het dak van een blok wonin gen aan de Noordpolderkade in Den Haag een waanzinnig een- mansoorlogje met de Haagse po litie voerde, is door één gericht schot van een politie-scherp- schutter getroffen en daaraan later overleden. De gedachte, dat het slachtoffer door twee kogels zou zün geraakt, is na een uitgebreide sectie door de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust ladicaal van de hand gewezen. Wel heeft dr. Zeldenrust verklaard, dat het er de schün van had. dat er zich twee kogels in het lichaam zou den bevinden, maar na een uitvoe rige medische reconstructie is zeer duidelijk komen vast te staan, dat de kogel aan de rechterzyde het li chaam binnendrong, negen ribben raakte, een sleutelbeen versplinter de, het schouderblad doorboorde, de s..houder verliet en vervolgens ach ter het oor via het rotsbeen in de schedel terechtkwam en daar onder de hersenen is blyven zitten. Dit moet het gevolg zün van een draaiende en bukkende afwendende beweging die de loodgieter op het moment, dat het schot viel, moet hebben gemaakt. Hoofdcommissaris J. H. A. K. Gual'nèrie van Weezei en commis saris J Boltje hebben dit gister avond verteld, nadat het intensieve medische onderzoek van dr. Zelden rust was afgesloten. Het stoffelyk overschot van de loodgieter is vandaag door de politie vrijgegeven. Met het onderzoek naar motieven, die de loodgieter tot zün waanzinnige optreden moeten nebben geleid, is de politie druk bezig. Jn dit stadium kon commis saris Boltje geen andere mededeling doen, dar dat de loodgieter in de buurt als agressief bekend stond. „Wij zün uit veiligheidsoverwegin gen niet direct, nadat hü was ge troffen, naar de loodgieter toege gaan. Er zou dus kunnen worden ver ondersteld dat hü te lang gewond op het dak heeft gelegen. Dr. Zel denrust heeft mü gezegd, dat dit geen enkele invloed op het overlü- den van het slachtoffer heeft gehad. De werking van de kogel was zo de sastreus. dat dit zonder meer de dood tengevolge had", verklaarde sar is Boltje. een met zandzakken afgeschermde operatietafel in een hut achter een hospitaal in de Zuidvietnamese hoofdstad, Saigon. De gehele opera tie nam vier minuten in beslag. De kleine granaat, die de vorm heeft van een houwitserprojectiel, was in de rug van de Zuidvietnamese militair terrechtgekomen toen het wapen van een van zün kameraden, die zich op ongeveer acht meter af stand bevond, plotseling afging. Ge woonlijk activeert de granaat zich zelf na een afstand van elf meter. Een ploeg van de Amerikaanse ma- rinemijnopruimingsdienst had giste ren zonder succes getracht de zich in de rug van de Zuidvietnamese sol daat. bevindende granaat onschade lijk te maken. T oestem m i n gswet TV-REPORTAGE KAMERDEBAT De N.T.S. zendt woensdag 10 no vember op Nederland 1 van 13 uur af een rechtstreekse reportage uit van de parlementaire behandeling in de Tweede Kamer van de toes tem- mingswet inzake het huwelük van Prinses Beatrix en Claus Von Ams- berg. De uitzending wordt door Ad Langebent van commentaar voor zien. De cameraregie is in handen van Wim Bosboom. Van de reporta ge wordt een samenvatting gemaakt, die na afloop van het avond* programma, om 22.30 uur, wordt uit gezonden. Via de V.A.R.A.-radio zul len eveneens reportages worden uit gezonden en wel om 13.10, 15.00, 16.02 en 16.55 uur. (Advertentie) BLOEMBOLLEN IN ALLE VARIATIES Kerngezond, grotere, mooier® bloei. Alle soorten en alle kleu ren uit een ongekende keuze. Zo wel voor de huiskamer, als voor de tuin het voor- en planten. Hyacinten, tulpen, narcissen, kro kussen, winteraconietjes. sneeuw klokjes, ixia's, blauwe en witte druifjes, tientallen soorten In het zogenaamde kleingoed. Prachtig. Darwin snijtulpen, al vanaf (p. '10 st0.95 Je raakt niet uitgekeken bij Nieuw® Rijn 50 Tin 20824 (01710) 's Maandags gesloten. Zie advertentie 4e pag. derde blad. De twee Kongo's hervatten betrekkingen De twee Kongo's. Leopoldstad en Brazzaville, hebben besloten opnieuw diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Ook het sedert de politieke spannineer tussen beide landen ge staakte pontverkeer over de Kongo zal worden hervat. Exclusieve stylmeubelen „CORBEILLE" Lodewflk XV, laqué uitvoering, bekleding Ital. damast f 2950,— 'nterieurverzorging en woonkunst BULTHUIS BOTERMARKT 23 met volledige garantie zie de pagina's 2 van het le blad, pag. 1 van het 2e blad en pag. l van het 4 Uit het Leidsch Dagblad van 4' 5 november 1865: 4 f Aan de huizen van vele i I ingezetenen worden bezorgd a gedrukte exemplaren van een a i circulaire, ten doel hebbende 4 i de oprichting eener N.V. on- a i der den naam van Mijdsche 4 i Broodfabriek" in 500 aande- i i len ieder van f 100. (Advertentie) Tuig. zadel- 4 i en koffermakerij De onder- 4 i geteekende berigt, dat hi) 4 i verhuisd is van de Bloem- 4 i markt naar Noordeinde het 4 i derde huis van af het Rapen- 4 i burg. A G. Paulides J.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1