Snelle beveiliging van middenberm Bloemenpracht in de Aalsmeerse veiling een nieuwe fiets! Veel belangstelling voor vorstenpaar DUET m Diepenhorst resoluut tegen universitaire bezuiniging volgens de uk beeld-joekes Diamant van hoge waarde gevonden LETDSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 SUURHOFF MAAKT HAAST (Van onze parlementaire redactie) Minister Suurhoff hoopt nog voor het volgende vakantieseizoen alle autowegen met een verkeersintensiteit van 20.000 voertuigen per etmaal van een middenbermbeveiliging te hebben voorzien. Als dat programma is afgewerkt wil hij ook 140 km minder drukke weggedeelten aanpakken. In antwoord op vragen uit de Twee Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat zei de minister gis teren, dat de invoering van een mi nimum snelheid op de autowegen in studie is. De aanleg van meer stop plaatsen langs de autowegen is in vergevorderde voorbereiding. De mi nister deelde mee nog voor het paas- reces te zullen komen met een nota inzake de verkeersveiligheid. Voor een periodieke keuring van huurauto's zag de bewindsman niet veel mogelijkheden. De mogelijkheid om na een ongeval een nieuw rij examen verplicht te stellen, wil hij overwegen in het kader van de nieuwe wegenverkeerswet, die op sta pel staat. De suggestie om het rij- I bewijs een permanente geldigheids- duur te geven sloeg by de minister niet goed aan. Plannen Minister Suurhoff heeft in de ka mercommissie nog enkele mededelin gen gedaan en gedachten ontvouwd. Inpoldering Dollard Het rapport van de Dollard-commissie over de afwatering van de Westerwolde en de inpoldering der Dollard zal zeer spoedig worden gepubliceerd. Na de publikartie wordt nog drie maanden gereserveerd voor een publieke ge- Bruidjesdag op de meubelbeurs (Van Utrechtse correspondent) Tijdens ae meubelbeurs die van 8 tot en met 13 november in de Utrechtse jaarbeurshallen wordt ge houden, zullen op een orginele ma nier meubelcheque'» geïntrodu ceerd worden. De organisatoren van deze twee jaarlijkse beurs nodigen dinsdag 9 november om drie uur alle bruids paren uit Utrecht, Maarssen, Vleu ten. De Bilt en IJsselstein die op die dag trouwen uit, naar de ge hoorzaal in de Irenehal te komen. Daar zal dan tijdens de feestelijke bijeenkomst waar ook alle bruilofts gasten aanwezig zullen zijn, aan de bruidsparen meubelcheque's worden aangeboden van een fiks bedrag. Mies Bouman zal op deze „bruidjes dag" cheque's uitdelen aan negen of tien pas getrouwde paren. De tweede actie om het publiek bekendheid te geven met de cheque's is een prijsvraag, waaraan als pry- sen meubelcheque's verbonden zijn. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waddlnxveen (3e pred. pl.) L. Doppenberg te Wllsum (O.). Geref. Kerken. Beroepen te Boechout (België) P. Melse te Voorthuizen; te Aauard (Gr.) H. R. Groenevelt, te Urk; te Rotter- dam-Z. (vac. wijlen G. Bouwmeester) T „r RHso—- L.) T. Geref. Kerken (vrygem,). Tweetal te Groningen-Helpman vi Onet wedde Werkendam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Oostkapelle en te Nieuw Beljerland A. Hofman te Zeist. Bedankt voor Borssele A. Hofman te Zeist. MINISTER SUURHOFF vele plannen dachtenwisseling alvorens beslis singen te nemen. Daaruit zouden volgens minister Suurhoff nog nieuwe ideeën naar voren kunnen komen. Rotummeroog Het onderhoud van dilt Waddeneiland gaat normaal door. Rykswaterstaat zal het niet laten schieten. Zoetwaterreservoir Het IJsselmeer krijgt im de toekomst wellicht een speciaal zoetwaterreservoir dat de drinkwatervoorziening van de Randstad Holland moet waarbor gen. „Het IJsselmeer is het zoet waterbekken van de toekomst", zei de minister. De bewindsman kondigde aan. dat in de nota over de waterhuis houding van het westen van het land uitvoerig zal worden inge gaan op de positie van Delfland en Rynland. die door de opdringende I zoutgrens met verzllting worden bedreigd. Havennota Minister Suurhoff hoopt nog cht begrotingsjaar een havennota in te dienen. De verbe tering van de Sch evening se bui tenhaven wordt in 1967 ter hand genomen. Zelfs als er geld was ge weest zou het niet eerder hebben gekund. Of een nieuwe vissersha ven voor Urk wel zin heeft, vroeg de heer Suurhoff zich af. Het voor malige eiland komt bijna ln het centrum van het land te liggen. Om met gebrul van de deltawet een vissershaven te verbeteren, zoals in Harlingen kan gebeuren, moeten er bijzondere redenen zyn. Die zyn er voor Urk n et aldus de minister. Reclame Er was enige discussie in de commissie over de invloed van propagandistische leuzen op de deelnemers aan het verkeer. Mi nister Suurhoff wilde naar een duideiyke voorlichting over een juist verkeersgedrag. Kernachtig zei hy „Stop een tyger in je tank. maar wat helpt het als er een ezel achter het stuur zit". Scheepvaart De minister Stelt een onderzoek in naar de vraag of de Nederlandse zeescheepvaart gezond is te maken zonder overheidssteun. Advertentie 'n pracht geschenk spaar plezierigmet 3VYLONS "met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart J.C.E.HAEX DIRECTEUR HEMBRUG (Van cnze Haagse correspondent) Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de voormalige staats secretaris van Defensie, generaal- majocr J. C. E. Haex tot directeur van het staatsbedryf der artillerie inrichtingen Hembrug. Na oud-minister Y. Scholten die zich in Den Haag als advocaat heeft gevestigd en dr. Andriessen, die een functie in het bedrijfsleven aan vaardde. is generaal Haex de derde van de vier voormalige C.H.U.-be- windslieden. die een nieuwe betrek king heeft gevonden. Alleen oud- staatssecretaris dr. Th. Diepen horst is nog op nonactief. Compromis over kernwapens De acht niet-gebonden landen, vertegenwoordigd in de Geneefse ontwapeningscommissie, hebben gis- teren een resolutie ingediend waar in de Algemene Vergadering der V.N. voorgesteld wordt die commis sie te vragen door onderhandelingen te komen tot een verdrag om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Hun voorstel is een compromis I tussen min of meer tegenover el kaar staande resoluties van de V.S. en de Sowjet-Unie over hetzelfde on derwerp. De acht zyn: Brazilië, Birma. Ethiopië, India, Mexico, Nigerië, Zweden en de Verenigde Arabische Republiek. Tot de andere negen landen, die in de Geneefse ontwapeningscom missie vertegenwoordigd zyn, beho ren de Sowjet-Unie. de V.S. en Groot- Brittannië. Van diplomatie ke zyde wordt vernomen dat deze drie kernmogendheden alle inge stemd hadden met de tekst, maar dat Frankrijk, dat de Geneefse on derhandelingen boycot, geweigerd heeft ermee in te stemmen. In het memorandum wordt gezegd dat een verdrag om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. ge koppeld dient te worden aan of ge volgd moet worden door tastbare stappen om kernwapens in aantal en kracht te beperken en deze ten slotte te vernietigen. Kamer moet wachten DEKKINGSPLAN NOG NIET ROND (Van parlementaire redactie) Het kabinet zou in zyn vergade ring van vandaag opnieuw het dek kingsplan voor de uitgaven onder de loep nemen. Maandagavond had men een opstelling gemaakt om de door de Kamer niet gewenste omzetbe lasting op textiel en schoeisel te ver vangen. De volgende dag is deze op lossing aan de financiële deskun digen van de regeringspart yen ln de Tweede Kamer voorgelegd. Deze spe cialisten waren met de gevonden op lossingen niet geheel tevreden. Dat had weer tot gevolg, dat de Kamer nog enkele dagen moet wachten op de door de regering beloofde brief over dit enderwerp, die men pas te gen woensdag had verwacht. In Amsterdam Voorzitter Oranje Comité bedankt Dr. J. Gajentaan heeft bedankt als voorzitter van het Oranjé Co mité Amsterdam, omdat hy het niet eens is met het huwelyk van Prin ses Beatrix, waardoor „ons land een oorlog9duitser als Prins der Neder landen krygt. Als velen kan ik be paald niet enthousiast zyn en zon der enthousiasme kan geen feest ge maakt worden". Dr. Gajentaan maakte sinds 1927 deel uit van het Oranje Comité en daarvan sedert kort na de oor log voorzitter. Hy ls nog voorzitter van het Ini tiatief comité Amsterdam (Ica). Die functie legt dr. Gajentaan op 1 Ja nuari neer. Dan la het zyn beurt van aftreden. Zweedse ambassadeur opende tentoonstelling te Warns, die dit beroep ook Werken in een ontwikkelingsland Van 17 t/m. 22 december wordt ln het Zendingscentrum in Baarn een studieweek gehouden, die georgani seerd is door „Kerk Overzee", in sa menwerking met de Zendingshoge school te Oegstgeest en het Zen dingsseminarie te Baarn. Het thema voor deze week luidt; „Werken in een ontwikkelingsland". Dagkalender als pocket Met de tyden veranderen ook de mensen. Nu het byna niet meer mo gelijk ls om de mensen van vandaag te bewegen een scheurkalender aan de wand te hangen ls het Boelen centrum te Schevenlngen ertoe over gegaan om een hervormde dagkalen der niet meer uit te geven als scheur kalender, doch als pocket. Een groot aantal predikanten ver zorgt de korte meditaties, welke Iedere dag zyn afgestemd op een by- belgedeelte. Ds. G. P. Kiyn voorzag een aantal foto's van een pakkend onderschrift. Ruim 1000 geestdriftige Belgen de Belgische kolonie in Argentinië verdrongen zich gisteravond in het luxueuze Palace Hotel in Buenos Aires rondom Koning Boudewijn en Koningin Fablola om hun de hand te schudden. De Belgen drongen zo onstuimig op. dat de Koning en de Koningin op een zeker ogenblik van elkaar werden gescheiden. Met de grootste moeite slaagden Argentynse agen- KONING BOUDE WIJN laat zich iets uitleggen door een padvindertje. ten er ln een pad voor het vorsten paar open te maken. Alle overige plechtigheden werden gasteren afgelast in verband met de vermissing van een Argentyns mili tair transporttoestel, dat woensdag met 69 officieren en kadetten aan boord vermoedeiyk boven de Cara- lbische Zee ls neergestort. Verkorting studie kost geld (Van onze parlementaire redactie) Een aanval van het liberale Tweede-Kamerlid prof. Witteveen op het uitgavenpeil voor het wetenschappelijk onderwijs is gister avond door minister Diepenhorst met grote beslistheid bestreden. In de openbare commissievergadering over de begroting van On derwijs en Wetenschappen stelde prof. Witteveen. dat door be perking van de studieduur en een doelmatiger gebruik van de col legezalen de uitgaven voor investeringen in 1966 met 100 miljoen gulden kunnen worden verlaagd. niet worden gebruikt. Hij bepleitte een twee-ploegensysteem, waarbij elke ploeg studenten beurtelings drie maanden college loopt en vervolgens drie maanden thuis studeert. De minster antwoordde hierop, dat het huidige collegeschema is gebaseerd op een periode van zeven maanden en dat niet twee perioden van zeven maanden in één jaar zyn onder te brengen. De ambassadeur van Zweden, Bry- nolf Eng, opende gisteren de vierde nationale bioemenvaktentoonstelling in Aalsmeer, die ingericht is in de Centrale Aalsmeerse Veiling en een ruimte van 5000 m2 in beslag neemt. De openingsplechtigheid vond plaats in de burgerzaal van het Aalsmeerse gemeentehuis. Voor de tentoonstelling, die mooier en groter is dan die van het vorige Jaar. wordt op een zeer grote belang stelling gerekend. Men denkt zelfs, dat het aantal bezoekers groter zal worden dan ln 1964 (17.000), want di rect na de opening werd er van bui tenlandse zijde grote belangstelling aan de dag gelegd voor dit Aals meerse evenement. Voor de heer Brynolf Eng, in de gelegenheid werd gesteld de flora in de veiling te bewonderen, was hy aanwezig ln het raadhuis van Aals meer. waar de officiële opening zou worden verricht. Burgemeester G. G. Loggers heette namens het gemeentebestuur de vele genodigden welkom. Het gemeente bestuur van het bloemendorp is by- zonder ingenomen met de tentoon stelling zei hy. De heer J. W. An erna, waarnemend voorzitter van de afdeling Aalsmeer van de Koninklijke Nederlandse Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde, die de tentoonstelling organiseert, betreurde het dat voor zitter W. Maarsen wegens ziekte niet by de plechtigheid aanwezig kon zyn. De heer Anema gaf een korte toe lichting op de tentoonstelling, waar na hy het woord verleende aan de Zweedse ambassadeur. De heer Bry nolf Eng zei dankbaar te zyn deze expositie te mogen openen, waar by hy wees op de goede handelsbetrek kingen tussen Zweden en Nederland, met name Aalsmeer. De ambassa deur roemde de Aalsmeerse produk- ten en was ervan overtuigd, dat de export naar het buitenland zich in de komende jaren nog steeds in stij gende iyn zou voortbewegen. Hy wees ook op de belangrijke taak die bloe- De Zweedse ambassadeur Brynolf Eng (tweede van links) met de voorzitter de heer J. W. Anema (midden) bij een van de exclusieve inzendingen. (Foto Leldsch Dagblad) men hebben, „zy spelen een voor name rol by tal van gelegenheden; zy maken vele mensen gelukkig", al dus de ambassadeur. Na de tentoonstelling voor geopend te hebben verklaard, bewonderde de ambassadeur de duizenden bloemen en planten. Een merkwaardige en uiterst inte ressante inzending komt uit Austra lië, een yspiramlde, waarin Austra lische flora ls verwerkt. Voorts ls er een plant te vinden, die de vorm heeft van een struik en zowel toma ten als aardappelen als vrucht heeft. De tentoonstelling ls tot en met zondag geopend. Deze laatste dag 1» speciaal voor het gewone publiek be doeld. Beleid mede bepaald door Witteveen Minister Diepenhorst stelde hier een groot aantal argumenten tegen over. Hy wees erop, dat de weten schap steeds kostbaarder wordt. Hy verwachtte by bekorting van de studieduur een toeneming van het aantal studenten, omdat er momen teel nog Jongelui zyn, die zich door de lengte van de studieduur laten afschrikken. Verder zal een vergro ting van de mankracht nodig zyn en een oordeelkundiger spreiding van de onderwyspunten ln een aan tal steden. Ook wees minister Diepenhorst er op, dat verkorting van de studieduur pas ln 1970 resultaten zou afwerpen. Het voordeel van verkorting ligt in de afstudeer jaren, wanneer de stu dent (voor de Staat kosteloos) thuis studeert. Die tyd wordt korter, niet zo zeer de periode waarin men col lege loopt. De minister bracht ook in herinnering, dat het wetenschappe- ïyk onderwys momenteel allerwegen met materiële achterstanden kampt. Soms moeten studenten in te kleine collegezalen op de grond zitten. Met grote nadruk wees minister Diepenhorst erop, dat zUn opvattin gen waren gebaseerd op de uitkom sten van Interdepartementaal overleg vóór zUn optreden als minister. (B(J dit overleg was ook het ministerie van financiën betrokken, zodat de resultaten mede onder verantwoor- deiykheid van de toenmalige minis ter van Ftnanciën, prof. Witteveen, vielen. Red. L.D.). Dr. Tans (PvdA) steunde de mi nister. Dr. Schuring (CHU) stelde zich veeleer aan de zyde van prof. Witteveen. Mej. Klompé (KVP) liet weten, noch op verhoging, noch op beperking van de uitgaven te zullen aandringen. VVD-voorstel op komst Prof. Witteveen vond ook. dat de collegezalen dikwyi» te lange tyd De meningen bleven botsen. Prof. Witteveen kondigde aan, by de ple naire behandeling van de begroting Coördinatie Op klachten over te weinig coördi natie tussen de verschillende univer siteiten en hogescholen zei de minis ter, dat de onderwysinstelllngen autonoom zyn, maar dat hy doet wat hy kan. Er ls het afgelopen Jaar veel gekapt in voordrachten ten einde doublures te voorkomen. Dr. Tans had gewezen op de moge- ïykheld, onderscheid te maken tus sen onderzoekhoogleraren en onder wij sh oogleraren. De minister voelde niet veel voor een dergeiyke splitsing. De onderzoekhooglelaren moeten toch hun kennis confronteren met het leven. De minister keerde zich eveneens tegen de gedachte van mej. Klompé om via een wetteiyk voorschrift stu denten, die tweemaal voor hun pro- paedeutisch examen zyn gezakt, het verdere studeren te verbieden. Hy voelde er niet veel voor, deze valbyi te hanteren. De universiteiten en hogescholen kunnen desgewenst zelf aan de studenten de raad geven, er maar mee op te houden. Dit kan In velden op Borneo Een groep van veertig Indonesi sche delvers heeft in augustus van dit jaar in Tjempaka (zuid-Bomeo) een zeer uitzonderlyke vondst ge daan: een diamant ter grootte van een duiveëi met een geschatte mi nimumwaarde van een half miljoen en een maximumwaarde van ander half miljoen gulden. De uiteindeiyke waarde van de steen, die 166.85 karaat weegt, hangt af van de kleur die zy na bewerking zal aannemen. President Soekarno. san wie de steen op 28 september werd getoind, gaf haar de naam „tri sakti" <de drie machten), daar mee doelend op politieke vryheid, Indonesische cultuur en volkskarak ter en zelfstandige economie. De kostbare diamant werd giste ren getoond ten kantore van As- schers Diamant Maatschappy in Amsterdam, die samen met de In donesische regering de diamantvind plaatsen In Borneo exploiteert. De heer Asscher noemde de vondst zeer hoopgevend voor de diamant winning in Borneo. „De gebieden daar zyn tevoren alleen cp zeer pri mitieve wyze ontgonnen en er zyn nooit buitenlandse maatschappijen geweest. Voor de oorlog zeiden de deskundigen dat er geen diamant De „tri sakti" ..de drie mach- ten"), de pas gevonden diamant van zeer hoge waarde. meer ln dese gebieden was. maar dat ls te wyten aan hun ongeinteree^ seerdheid en gebrek aan diamant* kennis".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15