Eerste op de aanvallen van VVD begroting mislukt erexamen overwogen Lj VINNIG DEBAT IN KAMERCOMMISSIE Spoorkaartje volgend jaar opnieuw duurder UW PIJN WEG MET EEN "AK KEPTJE" Alle scholen moeten 1 juli met vakantie tl Tweede Kamer ontevredenheid de middelbare eindexamens LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 VIJFDE BLAD in I (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Grosheide overweegt of bij het middelbaar nderwijs binnen het huidige systeem aan gezakte eindexamen- ;andidaten de mogelijkheid kan worden geboden, in hooguit twee rakken na twee maanden herexamen te doen. Da bewindsman Jcwam tot deze spraaktoen gisteravond in de penbare commissievergadering van b tweede-kamercommissie voor nderwijs en Wetenschappen de eindexamenresultaten van \t jaar werden besproken. Door de afgevaardigde Tans .d.A), mevrouw Van Someren- jowner (V.V.D.) en Schuring (CHU) ierden hartige woorden gesproken ver het grote aantal afwijzingen. Lritiek werd geleverd op de moei- jkheidsgraad van bepaalde schrif- elijke opgaven. Staatssecretaris Grosheide vroeg jich met dr. Tans -af of het eind- «amensysteem moet blijven zoals is. Wel waarsschuwde hij er- egen, te snel verband te leggen tus- en het aantal afwijzingen en de aoeiHjkheid van de opgaven. Naar de werkelijke reden van het grote aantal afwijzingen tasten wij nog in het duister", zei hij. De be windsman zal de zaak nog nader met de commissie bespreken. Voorschoten Namens de hele commissie oefen de dr. Tans kritiek op het onder zoek naar het grote aantal afwij zingen op de r.k. middelbare meis jesschool in Voorschoten. Hier zakten 29 van de 51 kandida ten. Naar verluidt heeft het kamer lid Aarden, wiens dochter tot de ge- zakten behoorde, de commissie aan gespoord, aan deze zaak aandacht te geven. Dr. Tans noemde drie voorbeelden, waaruit z.i. blijkt, dat het onderzoek naar het gebeurde dubieuze punten heeft opengelaten. Mr. Grosheide wees de kritiek op het onderzoek af. „Ik kan niet zeggen"; merkte hij op, „Dat het hele beeld er een is van onrechtvaardige behandeling van de leerlingen". Op een vraag van dr. Tans om aan de zaak nog eens nadere aandacht te besteden ging de bewindsman niet in. Amendement in kamercommissie niet aangenomen „De kraan zit dicht Staatssecretaris op vingers getikt met de commissie over de prioriteiten zou willen spreken stemde hij gaarne toe. Daarna was het incident gesloten. (Van onze parlementaire redactie) Dat de financiële kraan dicht heeft staatssecretaris Gros heide de onderwijscommissie uit de Tweede Kamer nog eens in ferme taal duidelijk gemaakt, toen gisteren vrijwel unaniem gepleit werd voor verlichting de taak van de schoolhoof den. In het algemene begrotingsdebat heeft de Kamer op beperking van de uitgaven aangedrongen en nu wordt erhoging van de uitgaven gevraagd. De staatssecretaris vond dit inconse quent. Dat dr. Schuring had uitge roepen: „Hoe lang zal de commissie genoegen nemen met de positie van papieren tyger?" nam de bewinds- hem uitermate kwalijk. Ter ontnuchtering las hij de tekst de bezuinigingsmotie voor, die de CH-fractie 3 weken geleden bij de algemene politieke beschouwingen I heeft ingediend. De staatssecretaris „Als wij aan de helft van de j tienduizend lagere scholen in ons land een extra onderwijzer toestaan, betekent dit een uitgavenvermeerde- ring van tenminste 60 miljoen". Gemeen overleg De commissie bleek allerminst in genomen met de uitval van de jonge bewindsman. Mej. Klompé (KVP) herinnerde eraan, dat de regering in de troonrede nog heeft laten weten dat zij veel waarde toekent aan het gemeen overleg met de Staten Gene- raai. In het optreden van mr. Gros heide had zij daarvan niets terugge- vonden. Zij vond ,dat bij de beoorde- ling van de uitgaven een duidelijk onderscheid moet worden gemaakt naar de mate van noodzaak van deze uitgaven. De overige commissieleden vielen haar bij. Men vroeg om een 0 duidelijk prioriteitenschema. De staatssecretaris krabbelde iets terug na deze kritische reacties, maar. hij liet wel duidelijk merken, dat hij van f de commissie suggesties had verwacht op welke manier in de onderwijsbe groting tegenover de gewenste uitga- ei ven ver hoging een bezuiniging zou eï kunnen worden aangebracht. Toen de voorzitter van de commissie, dr. Tans (PvdA* vroeg of de staatssecretaris Kleuters Een andere politieke zaak werd aangesneden door de liberaal dr. Van Dijk. Hij vond dat de uitgavenstijging voor het kleuteronderwijs (7 procent) te groot is vergeleken met de toene ming van het aantal leerlingen (10 procent). Hij vroeg nader inzicht in de oorzaken van de uitgavenstijging. Na een verwarde discussie bleek, dat dit niet staande de vergadering was te verschaffen. Dr. Van Dijk zal ech ter nog voor het plenaire kamerdebat op zijn wenken worden bediend. Kunstmatige inseminatie bij de mens (Van onze parlementaire redactie) De liberale tweede-kamerfractie zal bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening alleen moeten voorstellen de plannen voor de bouw van duurdere wo ningwetwoningen (b-woningen) te laten varen. Een poging van de V.V.D. om gisteren in de tweede-kamer commissie voor Volkshuisvesting reeds ruime steun voor dit idee te krijgen is mislukt. De liberalen wilden hun voorstel een motie van de commissie maken, maar de stemming wees uit dat behalve de V.V.D. alleen de S.G.P. hiervoor voelde. Of straks in de plenaire vergade ring het liberale plan met dezelfde meerderheid wordt verworpen jitaat niet vast. Zowel de anti-revolutio naire woorvoerder Aantjes als de woordvoerder van de CHU, de heer Van der Peyl, lieten nogal duidelijk blijken dat het liberale plan hen wel aansprak Zij stemden gis teravond alleen tegen om minister Bogaers (Volkshuisvesting) alsnog de gelegenheid te geven het liberale plan met kracht van argumenten te be strijden. Vooral mr. Aantjes vond. dat de minister daar tot nu toe niet erg in i' Aanloopje Het liberale plan is eigenlijk een aanloopje voor het voorstel om de woningwetsector met 15.000 wonin gen tot 45.000 terug te brengen. Dit laatste zullen de liberalen medio de cember voorstellen als de begroting van minister Bogaers in de voltal lige vergadering van de kamer aan de orde komt. Het ziet er niet naar uit dat de anti-revolutionairen met dit laatste plan zullen meegaan. Als regeringspartners zouden zij daar mee een kabinetscrisis kunnen ver- Aan dood ontsnapt Monument voor Mendel Ter gelegenheid van het feit dat pater Gregor Mendel honderd jaar geleden zijn beroemde onderzoekin gen over de erfelijkheidsleer publi ceerde heeft prof. dr. J. Heimans oud hoogleraar in de genetica aan de Universiteit van Amsterdam in de tuin van het Mendel-College in Haarlem een monument te zijner nagedachtenis onthuld. Prof. Hei- mans schtste de betekenis van Men del. Pas na 35 jaar, in 1900, is de Augustijner pater Mendel her-ont dekt. Hierna is er een enorme ont wikkeling gekomen in de erfelijk heidsleer. Zyn bevindingen vonden toepassing in de land- en tuinbouw en vormden een bedrage aan de veredeling van produkten. Ook von den zy toepassing op medisch en hygiënisch gebied. Men wil door het monument bestaande uit een ko peren compositie van bloemen, een mensenpaar en een huisdier, ver vaardigd door pater Roder OAS uit Venlo, evenals Mendel een Tsjech, de aandacht weer op Mendel vesti gen. oorzaken. Daarom merkte mr. Aan tjes gisteravond nogal nadrukkelijk op dat schrapping van de plannen voor de b-woningen niet inhoudt dat het totale aantal woningwetwoningen wordt aangetast. Andere aanval Een andere liberale aanval op de begroting (de post rijksgebouwen- dienst met vyftig miljoen omlaag) mislukte eveneens dr. Witteveen re kende voor, dat zestig miljoen meer nieuwe kantoorruimte voor 15.000 ambtenaren betekende. Maar minis ter Bogaers wees hem er op, dat het niet alleen gaat om kantoorge bouwen, maar ook om middelbare scholen, kweekscholen, gevangenis sen, gerechtsgebouwen, politiebureaus en nieuwbouw van de landbouwho geschool. Bovendien zo merkte hy op, komen er per jaar niet meer dan 4000 nieuwe ambtenaren by. Trouwens, dr. Witteveen mocht zyn amendement niet eens indie nen. Commissie-voorzitter mevT Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) wee hem er nogal scherp op, dat hj geen lid was van de commissie. Hy mocht wel meepraten, maar voorstellen doen. Toen de liberaal Visser het voorstel snel wilde nemen vond dat ook geen genade in de ogen van mevrouw Stoffels, „we moeten de gestelde regels niet over- Maar minister Bogaers zal dr. Witteveen een lijst overhandigen, waaruit duidelijk blijkt welke onder delen van de post ryksgebouw betrekking hebben op kantoorgebou wen en welke niet. Advertentie Bezwaren bij onderwijs (Van onze parlementaire redactie) Bij de onderwysdeskundigen in de Tweede Kamer leven ernstige be zwaren tegen de voorgenomen va kantiespreiding voor de zomer van 1966. Dat bleek gisteren in de open bare commissievergadering over de begroting van onderwijs en Weten schappen. De bezwaren golden voor al het plan de vakantieduur van al le scholen op 1 juli te laten begin nen en minstens zes weken te la ten duren. Staatssecretaris Groshei de zei echter, dat in sommige ge vallen de onderwijsbelangen voor andere belangen moeten wyken en hield vast aan het plan. Het vakantiespreidingsplan voor 1966 komt er op neer, dat van 4 tot 16 juli de gehele metaalindus trie en de bedrijven in het westen zullen sluiten, van 17 tot 30 juli de hele bouwnijverheid, de confectie- en de bedryven in het noorden en oosten en van 31 juli tot 13 augus tus de hele textielindustrie en de bedryven beneden de grote rivieren. Voor het welslagen van dit plan moeten alle scholen in het hele land gedurende deze 6 weken dicht zyn. Als de spreding niet langs de weg van vrijwilligheid kan, zal een wet- teiyke regeling nodig zyn, zei staats secretaris Grosheide. Hy zal zich op nieuw wenden tot alle gemeente- en schoolbesturen om de begindatum van 1 Juli te handhaven. Als men dit niet doet, komen ook de bedryfS' vakanties in gevaar. Verlegging vai het begin van het schooljaar naai Januari, waarop de heer Kleywegt (P.v.d.A) had aangedrongen, staat los van het vraagstuk van de va kantiespreiding. In Duitsland, zei de bewindsman, komt men er thans van terug om het schooljaar 1 januari te laten beginnen. Verwe- zenlyking van de suggestie van dr. Tans (Pv.d.A) om de zomervakan ties tot 4 weken te beperken en de dan vrijkomende dagen over de an dere vakanties uit te smeren, zou noodlottig zyn voor het spreiden van de vakanties, zo liet mr. Gros heide weten. Niettemin handhaaf den vele commissieleden hun bezwa- Salarissen Kerkelijk Leven Er wordt thans gestreefd naar vereenvoudiging van de salarisscha len voor het onderwys. Minister Die penhorst deelde dit gisteren mee. Ondermeer wordt een oplossing ge zocht voor het probleem van de zo genaamde fictieve diensttyd. De mi nister kon nog niets met zekerheid zeggen op de vraag of de bezoldi ging gebaseerd moet zyn op de be voegdheid of op de instelling waar aan men lesgeeft. Het overleg met de belanghebbenden is nog niet af- ESJKOLzal coalitie moeten samenstellen De socialistische party van premier Esjkol heeft bij de algemene verkie zingen in Israël volgens de voorlopige uitslagen wel de overwinning be haald, maar niet genoeg zetels ge kregen om alleen te kunnen regeren. Er zal dus opnieuw een coalitie moeten worden aangegaan, wat vol gens waarnemers geen gemakkelijke zaak zal zyn. De zeventigjarige Esjkol, premier sinds 1963, staat be kend als een hard onderhandelaar een kundig bemiddelaar. Deze kwali teiten zal hy volgens genoemde waarnemers ongetwyfeld nodig heb ben. Men houdt rekening met lang durige onderhandelingen. Volgens officieuze berekeningen, met ruim driekwart van de stemmen geteld, heeft de socialistische party van Esjkol 35,9 procent van de stem men gekregen tegen de Heroeth- Liberalen 19,5 procent. De nationale religieuze partij kreeg 9,6 procent, de door ex-premier Ben Goerion na diens breuk met Esjkol gestichte „Rafi" slechts 8,2 procent (10 zetels). Dit zou erop neerkomen, dat de socialistische party de beschikking krygt over 43 van de 120 zetels tegen in het oude parlement. De Heroeth-liberalen zouden er 27 krij gen, hetzelfde aantal als voorheen Een coalitie van de socialisten met alleen de nationale religieuze party zal waarschynlijk niet de noodzake- lyke meerderheid opleveren. Een combinatie van deze twee met de uiterst-linkse socialistische „Mapam" lykt het meest waarschynlyk, maar het zal moeilyk zyn een programma op te stellen dat voor ale drie par- tyen aanvaardbaar is. Beroepen .let H. Joi Gameren B. Amelde J. Kool Bos te Sprang; v. Druten r Ede (wijk Reeuwljk. (wij legen N\jverdal. B« a v r* J Ruim ton schade door omgewaaide hijskraan Een 37 meter hoge hyskraan is gisteren op een bouwwerk aan de Prof. Gerbrandyweg in Leeuwarden op een in aanbouw zijnd flatgebouw gevallen. De machinist, de 24-jarige J. Vellinga uit Leeuwarden, kon halverwege de langzame val, die de kraan maakte uit de stuurhut sprin gen, en bleef ongedeerd. Enkele seconden tevoren had hy zes man, die boven op het flatge bouw stonden nog kunnen waarschu wen. Deze bouwvakkers konden zich nog net op tyd in veiligheid stellen. Enkele ogenblikken later stortte de hijskraan op het bouwwerk, dat ernstige schade opliep. Volgens de hoofduitvoerder moet de hijskraan die 100.000 gulden heeft gekost, als verloren worden beschouwd. Door dit ongeval is de bouw van 650 woningen voorlopig stilgelegd. Het ongeluk ge beurde tijdens een korte, maar hevige regenbui, waarby de kraan waaraan een last van ruim 2 ton hing door een rukwind werd gegrepen. De kraan heeft een draagvermogen van drie ton. Utrecht (wijfcgem. - Be_ D. J. 'armond D. Dub- Lljnden (NU.), f. Kerken. TOhiem (vac. D. W. v. d. te Voorthulzen. Be- Gramsbergen E. Torenbeek Geref. Kerken (vrijgeni.). Bedankt voor Drachten (vac. J. F. s Zeist Hey) J. Douma te Rijnsburg. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Naarden M. Baan en M. Vlletstra te IJimuiden. Geref. Gemeenten. Beroepen te Hoofddorp H. Rijksen te Gouda. Bedankt voor Unlonvllle (Toronto, Canada) C. Harlnck te Utrecht. Evang. Luth. Gem. Beroepen te Delft C. Schröder te Amstelveen. Vrye Evang. Gemeenten. Beroepen te 's-Gravenhage W. de Goede te Nijverdal. Prot. Interkerkelijk Thuisfront Tot secretaris van het Protestants Interkerkelyk Thuisfront is met In gang van 1 januari benoemd lult.- kolonel J. H. A. van Dyk in Voor burg, hoofd van de sociale dienst van het ministerie van Defensie. De heer Van Dijk, die in Sappemeer werd geboren, doorliep voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog enkele functies by de Nederlandse stryd- krachten en aanvaardde in 1953 zijn tegenwoordige fupetie. N.S. maken verlies (Van onze parlementaire redactie) Het is waarschijnlijk dat de spoorwegtarieven volgend jaar op nieuw omhoog zullen gaan. Staatsecretaris Posthumus (vervoer) liet gisteren aan duidelijkheid weinig te wensen over toen hij in de tweede-kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat zei dat de NS in een structurele verliespositie zijn gekomen, die een ze kere tariefsaanpassing noodzakelijk maakt. De staatssecretaris deelde mee dat het verlies over 1965 by de N.S. „vry substantiëel" zal zyn. Hy zag geen aanwyzigingen, waardoor dat verlies in 1966 belangrijk lager zou kunnen uitvallen. Behalve een aan passing van de tarieven wilde de staatssecretaris streven naar effi ciency en rationalisatie by het ap paraat van de N.S. Tariefsverhoging mag met tot gevolg hebben, dat het vervoersaanbod afneemt, zei hy en is daarom slechts mogeiyk tot een zekere grens. Bezuiniging cc Voor bezuiniging op het budget voor treinbeveiliging, waarvoor 11,6 miljoen op de begroting van Verkeer en Waterstaat is uitgetrokken, voel de de staatssecretaris byzonder wei nig. Temporisering van dit soort voorzieningen kan leiden tot onge lukken en rampen, zoals die in 1962 in Harmeien, welke de staatssecreta ris Omschreef als de grootste trein ramp, die ons land ooit heeft ge kend. Het gaat ook hier weer om de vraag, wat meer waard is: een mensenleven of enige miljoenen .guldens, aldus de staatssecretaris. Stakingsrecht Staatssecretaris Posthumus noem de het stakingsverbod voor het spoor wegpersoneel een „verouderde zaak" die in stryd is het 't sociaal Europees handvest. Het vorige kabi net heeft reeds bepaald, dat het ver bod kan worden ingetrokken. De mi nister van Justitie heeft intussen De in 1962 door de ministers van Justitie en Sociale Zaken en Volks gezondheid ingestelde commissie, die tot taak had te onderzoeken of om trent kunstmatige inseminatie by de mens wettelyke voorzieningen be horen te worden gtvroffen, heeft thans haar bevindingen neergelegd in een rapport. Over ditzelfde onder werp is tegelykertyd een rapport gepubliceerd van een commissie uit de gezondheidsraad. Zoals bekend is het voornaamste doel van k.L het tot stand brengen van een zwan gerschap in een tot dusver kinder loos huweiyk, waarin de oorzaak der onvruchtbaarheid niet by de vrouw berust. De meerderheid der commissie van 1962, ziet in de toepassing van de k.i. een hulpmiddel, dat niet op de enkele grond van afwyking van de normale wijze waarop de voort planting geschiedt behoeft te wor den verworpen. Deze leden menen dat het zedelyk oordeel over de k.i. behoort te worden bepaald met het oog op de omstandigheden, waar onder zij geschiedt. Hun bezwaren richten zich niet zozeer tegen de k.i.e. (inseminatie met medewerking van echtgenoot), als wel tegen k.l.d. (donor-inseminatie). Tegen toepassing van de k.l.d. heeft de overgrote meerderheid der commissie zeer ernstige bezwaren. Maar afkeuring van de k.i.d. hoeft nog niet te leiden tot strafbaarstel ling. Hoe meer het afkeurlngswaar- dlge zich voordoet in de sfeer van de persooniyke en intieme betrek kingen, des te minder komt het in aanmerking voor strafrechteiyke repressie. De meerderheid van de commissie meent overigens, dat de k.l.d. als een geringere aantasting van het huweiyk moet worden be schouwd dan overspel of ontucht. ZU meent ook, dat een wetteiyk verbod het belang van het kind meer schade dan voordeel zou brengen. OOST ELI JK- FLEVOLAND STEMDE (Van onze Zwolse correspondent) De bewoners van de ruim acht) Jaar geleden drooggevallen polder Oostelyk-Flevoland hebben gisteren voor de eerste maal de zogenoemde commissie van advies gekozen, die beschouwd kan worden als de voor loper van de gemeenteraad, zodra in de polder een of meer gemeenten zullen worden ingesteld. Er zyn geheel volgens het party-politieke sy steem dertien personen gekozen, die de in Zwolle wonende landdrost, dr. ir. W. M. Otto, zullen gaan by staan in zaken op het gemeentelijk vlak. Dit betekent nog geen volledige de mocratisering van het bestuur in de jonge polder, want talloze zaken, zoals de aanleg van wegen, de wo ningbouw, het eventueel aantrekken industrie en andere bedryven, behoren tot de taken van een twee tal overheidsdiensten, waarmee de leden van de nieuwe adviescommis sie, die op 11 januari as. zal worden geinstalleerd, niets van doen zullen hebben. De bewoners van de polder kwamen met 5 ïysten uit. De christe- lijk-historisch unie en de anti-revo lutionaire partij hadden één geza- menlyke lyst. Na de verkiezingen ij de verdeling van de zetels als volgt: Party van de Arbeid 3; C.H.U./ A.R. 5., K.V.P. 3.. en V.V.D. 2. Het Gereformeerde Politiek Verbond, dat ook met een lyst was uitgeko men. heeft geen zetel kunnen halen. In Oostelyk-Flevoland wonen op het ogenblik ruim 7000 mensen, waarvan er ruim 3200 kiesgerechtigd zyn. Familieberichten (Ontleend aan andere bladen) Geboren: Zernike, zn, Verenigde Staten; Van Gent—Fokkinga, dr, Amersfoort; Rodrigues PereiraGo- mes de Mesquita, dr, Verenigde Staten. Getrouwd: J. B. Hofstee en V. M. Offers, Utrecht. Overleden: H. M. de Lange, vr. 64 jr, Ringwood; A. Hamburger—Trybits vr, 79 jr, Amsterdam; ir. C. Z. \V. Dekkers, mn, 73 Jr. Rotterdam; C. Hartog. mn. 62 jr. Delft; J. J. de Vos. Amsterdam; J. Doyer, mn, 41 Jr, Maasbommel; D. C Goosens—Mar ty n, vr, 80 jr, Heerlen; J. Sternfeld, mn, 64 jr, Amsterdam; dr. F. p. Keyser. mn, 85 Jr, Heemstede. wettelyke regeling van het sta kingsrecht in studie genomen. In dat kader wordt ook gewerkt aan stakingsvi yheid voor het spoorweg personeel, zo deelde de staatssecre taris mee.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9