Restauratie van W esterkerk wordt versneld mm Beatrix huwelijk I elders LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 VIERDE BLAD 'SPf- ISP j m !«f (Van onze Amsterdamse correspondent) Het kerkelijk huwelijk tussen Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zal worden gesloten in de Westerkerk in Amsterdam. De arehitect van het ge bouw is al bezig met het rangsehikken van de stoelen en banken op een wijze, die aan zoveel mogelijk personen plaats biedt. De Westerkerk ligt nog geen kilometer van het paleis op de Dam. Extra werkkrachten zijn aangetrokken om het laatste stadium van de restauratie zo snel mogelijk te doen verlopen, op dat het paleis op 10 maart de meest waarschijnlijke datum voor het huwelijk dienst kan doen. i bereid j j tot j t Prinses Beatrix en Claus von Amsberg hebben zich in 4 een brief tot de regering ge- f wend, ivaarin zij verklaren 4 bereid te zijn niet in de 4 hoofdstad, maar elders in het f land te trouwen. Zij denken hierbij aan Baarn en Den f Haag. Dit is in hofkringen j vernomen. 4 Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zullen in de gouden koets rijden, geschenk van de Amsterdamse burgerij ter gele genheid van de troonsbestijging door Koningin Wilhelmina in 1898. Naar mag worden aangeno men zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard in de glazen koets volgen. Hoewel in ambtelijke kringen nog steeds ivordt vastgehouden aan het officiële standpunt, dat de voorbereidingen voor het hu welijk pas kunnen beginnen wan neer de beide Kamers der Staten I Generaal de toestemmingswet i hebben aangenomen, is het over- j leg binnenskamers al begonnen. I De gemeente Amsterdam heeft overigens nog met meer gedaan dan het in zeer globale trekken vaststel len van een voorlopig werkplan. De burgemeester, mr. G. van Hall. heet't daarover, vooruitlopend op oe raadsvergadering over het beschik baar stellen van geiden en op ae goeakeunng der Kamers, met de hoofden van dienst vergaderd. In de hoofdstad hellen degenen, die straks voor een passende aankleding van het straatbeeld moeten zorgen, over naar de mening, dat Amsterdam na alle pretesten, die er gerezen zijn, wel heel goed voor de dag zal moe ten komen. Ter bepaling van de ge dachten: de gelden, die de gemeen te daartoe zal moeten uittrekken blijven ruimschoots beneden het miljoen en op de toch al overbelas te gemoentebegroting is dat nauwe lijks meer van betekenis. Deze bereidheid vloeide voort uit het begrip van het verloofde paar voor de moei- lijkheden van een groot aan- tal Amsterdammers om deel te nemen aan hun trouiv- feest. De Prinses heeft haar bereidheid ook nog geuit in een gesprek, dat zij en haar verloofde dezer dagen hebben gehad met de leiders van de joodse gemeenten in Amster dam. Maar premier Cals heeft de beslissmg de hoofd stad van het land aan te wij zen als plaats voor de huwe lijksvoltrekking. gehand haafd. In de Memorie van Antwoord op de goedkeu ringswet heeft de regering meegedeeld, dat Amsterdam als hoofdstad de aangewezen plaats is om het huwelijk van een Oranje, die voorbestemd is om koningin te worden, te voltrekken. Hiertegen wordt in politie ke kringen aangevoerd, dat Koning Willem II. Koning Willem III, Konnigin Wilhel mina en Koningin Juliana allen in Den Haag zijn ge trouwd. Men neemt in Den Haag aan, dat over de door slaggevende redenen die de regering zegt te hebben om het huivelijk in Amsterdam te laten voltrekken, volgende week tijdens het Kamerdebat over de goedkeuringswet, nog wel het een en ander gezegd zal worden. Het is niet waar schijnlijk dat de regering voordien nog mededelingen hierover zal doen. Hotels De grote Amsterdamse hotels heb ben intussen hun maatregelen geno men. Enkele directies zullen al hun normale reserveringen voor de tijd rond het huwelijk annuleren, ten einde ruimte vrij te houden voor de ongetwijfeld overweldigende belang stelling, die het trouwen van de Kroonprinses in de wereld zal oproe pen. De deskundigen, met Prinses Bea trix en Koningin Juliana aan het hoofd zijn al zeer snel tot de con clusie gekomen, dat alleen de hoofd stad in alle opzichten voldoende ac commodatie voor de trouwfeesten kon bieaen. Aan de aanwezigheid van enkele heren met meetlatten in het Haagse paleis Huis ten Bosch mocht dan ook, zelfs toen de discus sie over wel Amsterdam of niet Am sterdam op zijn hevigst was. geen bijzondere betekenis worden toege kend. Het bleef een onmiskenbaar feit. dat de Residentie noch de pa leizen noch de hotelruimte bezit om de honderden. met wie rekening dient te worden gehouden, enigszins comfortabel en passend onderdak te brengen Bovendien heeft de hoofd stad bij het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins kostbare er varing kunnen opdoen. Prinses Bea trix was echtpr bereid om als de Amsterdamse bezwaren te zwaar wo gen in een andere stad te Het kabinet heeft echter hoofdstad vastgehouden. Datum NSR wil hulp aan gehuwde studenten De Nederlandse Studenten Raad 'NSR) heeft in een brief aan de mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen zijn nood geklaagd over de be narde positie waarin de gehuwde stu dent verkeert- In de brief wordt on der meer gepleit voor het openstellen van de collectieve voorzieningen voor de gehuwde student, zijn echtgenote en kinderen, voor een rijksstudietoe- lagensysteem aanvullend op het eigen inkomen van het studentengezin in plaats van een aanvulling op het in komen van de ouders en voor het toekennen van specifieke prioriteit aan het bouwen van woonvoorzienin gen ten behoeve van de gehuwde stu denten. De NSR bepleit „uit oogpunt van sociale gerechtigheid maatrege len door de overheid te nemen die blijk geven van een positieve waarde ring voor het studentenhuwelijk". De huwelijksdatum is pas na lang wikken en wegen vastgesteld: aan vankelijk gingen de gedachten uit naar een dag in februari. Maar hoofdzakelijk, omdat in die maand ook wordt herdacht, dat 25 jaar geleden in de hoofdstad de joden vervolging werd gestaakt. moest naar een andere priode worden ge zocht. Maart dan. maar welke dag? Achttien maart, in eerste instantie uitgezocht, bleek in verband met de statenverkiezingen «op 23 maart) geen gelukkige keus. aangezien men geenszins wenste, dat die verkiezin gen door alles discussies rond het koninklijk huwelijk zouden worden beinvloed. Tien maart kwam daar door in aanmerking, doch de defini tieve beslissing is nog niet geval len. Nog steeds ligt dat dichtbij de verkiezingen en het beraad wordt dan ook voortgezet. Zo komt een ontzagwekkende or ganisatie langzaam op gang. Een van de boeiendste problemen vormt daarbij het vraagstuk van de kleding. Claus von Amsberg, gaat, bü ontstentenis van een uniform, hoogstwaarschünlijk in jacquet ge kleed. Het trouwen in rok is nl. in Nederland in tegenstelling tot Duitsland ongebruikelijk. Eervolle benoeming dr. A. van Schendel Ik neem Wajang omdathetïgrootste P w merk planten margarine is, die moet wel goed zijn! wajang* PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-licht verteerbaar-dus gezond. Gesprek Prinses Beatrix en haar verloofde hebben afgelopen zondag in de ambtswoning van de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, op hun verzoek een onderhoud gehad met zes vertegenwoordigers van de drie joodse kerkgemeenschappen in ons land, het Nederlands-Israëlitisch kerkgenootschap, de Portugees-Is raëlitische gemeente en het Verbond van liberaal religieuze joden. Het gesprek was bedoeld om de gevoelens te peilen, die men in joodse kringen heeft ten aanzien van het voornemen het huwelijk van het verloofde paar in de hoofdstad plaats te doen vinden. Aan het gesprek namen vam joodse zijde deel opper rabbijn A. Schuster, rabbijn dr. J. Soetdorp, dr. J. Z. Baruch, A. S. Coronel, I. Dasberg en dr. M. Goude- ket. Tijdens het onderhoud is, zo hebben zij gisteravond meegedeeld, van beide zijden openlijk en zonder terughouding gesproken. Aan het onderhoud was een gesprek van zes joodse vertegenwoordigers en enkele Amsterdamse oud-verzetsmensen met minister-president Cals vooraf ge gaan. Volledig begrip „Er bleek bij de minister-president, bij de Prinses en evenzeer bij de heer Von Amsberg een volledig begrip te bestaan voor de gevoelens, die leven bij diverse groepen van de Neder landse bevolking, die onder de Duitse bezetting zulke ontzaglijke verliezen hebben geleden. Dit begrip wilden de betrokkenen ook laten meewegen bij de beslissing, waarvoor de regering stond. Enkele dagen later heeft de minister-president in een nadere be spreking meegedeeld dat er voor de regering doorslaggevende redenen zijn om het huwelijk toch in Amster dam te doen plaats hebben", aldus „de zes". Bruidsjapon van Arnold Diepeveen 5 4 Er is in Nederland één coutu- 4 4 rier, die zich in de laatste weken 4 4 met opvallend zwijgen omgeeft, 4 4 wanneer de bruidsjapon van f Prinses Beatrix ter sprake komt. 4 4 Dat is de 36-jarige Arnold Die- 4 4 peveen uit Soest. Hij heeft bou 4 4 tiques in zijn woonplaats en in 4 4 Den Haag. waar hij de creaties 4 4 toont, die op zün Amsterdamse 4 atelier worden ontworpen. 4 f „Ik heb opdracht gekregen om f er niets over te zeggen", is zijn f enige antwoord op vragen naar f f de bruidsjurk van Prinses Bea- f 4 trix. Vragen, die andere contu f 4 riers met veel meer openhar- 4 tigheid beantwoorden, omdat zij f 4 tevens kunnen verklaren geen j) 4 opdracht voor het ontwerp te 4 4 hebben. j) 4 Diepe veen, voorstander van 4 4 de jeugdige vrouwelijke mode- 4 hij zich zelfstandig 4 rechterhand 4 4 Diepenveen, dus, zo zou men 4 uit dit alles concluderen, maakt 4 de creatie die op de tiende maart 4 of daaromtrent in het middel- 4 Op de zevende conferentie van de „International council of museums", in New York gehouden, is als opvol ger van sir Philip Hendy tot presi dent van de Icom benoemd dr. A. F. E. van Schendel, hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam. Tot vice-presidenten werden be noemd J. J. Rorimer, directeur van het Metropolitan Museum of art te New York, Alexandere Zamoschkine van de Kunstakademie te Moskou en Ekpo Eyo van het Departement van Oudheden te Nigeria. Het congres, dat tot thema had: „De opleiding van museumpersoneel", werd door 597 vertegenwoordigers v bijgewoond. Première „De heilige Johanna van de slachthuizen" Ter gelegenheid van de opening van de Boekenweek 1966 zal tijdens de gala-avond in de RAI te Amster dam cp 4 maart, de toneelgroep Theater de Nederlandse première ge ven van Bertold Brechts „De heilige Johanna van de slachthuizen" Mia Goossen en Hans Tiemeijer de hoofdrollen. De vertaling Karei Muller, de 'decors zjjn van Niels Hamel, de muziek werd gecompo neerd door Cor Lemaire, de regie is in handen van Hans Croiset. 11 maart '66 geeft de toneelgroep Theater de laatste première van het seizoen. In Nijmegen wordt dan Strindberg's ..Pilicaan" gespeeld, voorafgegaan door Pinter's „Room". Van beide stukken is Theo Kling re gisseur, terwijl Elise Hoomans en Bernhard Droog de hoofdrollen ver tolken. Compositie Heppener voor Ned. Kamerorkest Op een aan de gemeente Den Haag aangeboden concert op woensdag 16 maart 1966 in het Kurhaus te Scheveningen zal ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Ned. Kamerorkest de eerste uitvoering worden gegeven van het muziekwerk „Scherzi Archi" van de Nederlandse componist Robert Heppener. Hij heeft deze compositie in opdracht van de Wagenaarstichting geschreven ter ere van het 10-jarig bestaan van het Kamerorkest, Partituur van Baeh: j J 140.000 mark J 4 Tijdens een handschriften-vei- 4 4 ling te Marburg, is het originele 4 4 manuscript van Bach's kantate 4 4 „Allein zu dir. Herr Jesu Christ" 4 onder de hamer gekomen. De 4 4 partituur, die 19 bladzijden telt, 4 4 ging voor de prüs van 140.000 4 4 mark in het bezit van een bui- 4 4 tenlandse handelaar over. 4 4 4 Minister Luns opent kunstmarkt in Den Haag De zevende Haagse kunstmarkt in het gebouw van de Haagse Kunst - kring aan de Denneweg zal donder dag 18 november worden geopend door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Veiling meubilair van Napoleon Meubilair dat Napoleon in zijn verbanning op St. Hele na heeft gebruikt wordt mor gen bij Sotheby in Londen geveild. Een der stukken is zijn met koper beslagen bureau, dat bij de dood van de keizer in het bezit kwam van dr. Bar ry Edward O'mera. arts van de Britse Marine. O'mera ivas scheepsdokter op de Nor thumberland, het Engelse schip dat Napoleon naar het eiland bracht. Aangezien er geen andere arts beschikbaar was. bood O'mera aan bij Na poleon te blijven. Later werd O'mera ontslagen door Sir Hudson Lowe, gouverneur van St. Helena, die ontsnap ping van Napoleon vreesde en strengere veiligheids maatregelen invoerde. Dr. O'mera zei dat Lowe duistere plannen had met het leven van Napoleon. In zijn testament dacht Napo leon dit ook. Hij schreef: ,Jk sterf vóór mijn tijd, ver moord door de Engelse oli garchie en haar gehuurde moordenaar" Andere te veilen meubel stukken van Napoleon zijn een 18e eeuwse Engelse ma honiehouten spiegel, die in de slaapkamer hing van zijn huis in Longwood op St. He lena, waar Napoleon 5 mei 1821 stierf. Verder zijn er fauteuils en een chaise lon gue. De verkoop gebeurt door de Royal United Services Insti tution dat in de loop van de jaren door schenkingen in het bezit van de meubelen was aekomen. Eerste beeld voor beeldenroute Op Grote Markt te Zwolle Ir. P. B. G. M. Ridder van d Schueren, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Over ijssel, heeft gistermiddag het beeld „Adam van Rodin op zijn voetstuk neergelaten. Het kunst werk heeft een plaats gekregen op de Grote Markt in het centrum van Zwolle. Het beeld is het eerste voor een beeldenroute, die naar een plan van de kunstverzamelaar dr. D. Hannema, bewoner van het kasteel Het Nijenhuis te Heino Overijssel zal worden uitgezet. Het is tevens bedoeld als afscheids geschenk aan de oud-Commissa ris van de Koningin, die over en kele maanden met pensioen zal gaan. Na de plaatsing van het beeld hield het gemeentebestuur van Zwol le in de Stadsschouwburg Odion een receptie, waar o.m. gesproken werd door de Commissaris van de Konin gin in Overüssel. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de burge meester van Zwolle, drs. J. A. F. Roe ien en burgemeester Thomassen van Rotterdam, oud-voorzitter van de Culturele Raad van Overijssel. Pokken in Nigerië In het district Oguta Nigerië zijn 46 personen j overleden. Driehonderd i aan deze ziekte, zo heeft mentslid voor dit gebied bekendgemaakt. •jr Op het terrein ran het Men- delcollege te Haarlem heeft prof. dr. J. Hetmans. oud-hoogleraar in de genetica van de Gem. Uni versiteit te Amsterdam, t.g.v. het Mendeljaar. gistermiddag een monument onthuld weergevend de ..ErfelijkheidsleerBeeld houwer was pater Thomas R.O.D.R. links op de voorgrond

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7