LEBDSCH DAGBLAD EENMANSSTRIJD VAN WOESTE LOODGIETER TOSTI Drie Noord Vietnamese regimenten in zuiden KOFFIE &THEE Zeven ministers van tie Westeuropese Unie in Den Haag bijeen Vier gewonden Spaak aclit herziening van Verdrag van Roine nagenoeg onmogelijk KLAVERBLAD Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 No. 31711 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro na 57055 Waanzinnige vocht vier uur legen veertig politiemannen Weer incident tussen Israël en Libanon Gisteren heeft zich een hevige schietpartij voorgedaan tussen Liba nese en Iraëlische militairen aan de Lib«nees-Israëlische grens in de buurt van het Zuidlibanese dorp Al- dotliaira, aldus een communiqué van het Libanese ministerie van Defen- de crisis de (Van onze Haagse correspondent) Schietend op alles wat zich in de straten bewoog heeft een 25- Jarige Haagse loodgieter gisteravond vier uur lang weerstand geboden aan veertig zwaar bewapende politiemannen, die een cordon hadden getrokken om een huizenblok in het Haagse Laak kwartier, waar de loodgieter zich met een automatische vuurbuks en tweehonderd patronen in de stromende regen op het glibberige dak had verschanst. Vannacht om vier uur is de loodgieter in het ziekenhuis Zuidwal aan zijn verwondingen overleden. Hij was ernstig getroffen door een schot van een politieman. De loodgieter was zijn waan zinnige eenmansoorlog begon nen uit verzet tegen zijn arres tatie wegens diefstal van f 5000. Vóór hij 's nachts om half een door een schot uit. een politie- karabijn buiten gevecht werd gesteld, had de man vier mensen verwond, twee politiewagens met kogels doorzeefd en een aantal ruiten stukgeschoten. Eén van zijn salvo's maakte bijna een einde aan het leven van hoofd commissaris J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, die de omsingeling leid de. Op enkele centimeters afstand van het hoofd van de heer Van Wee zei verbrijzelden drie kogels een ven sterruit. De hoofdcommissaris werd door de wegspattende glassplinters in het gezicht geraakt. Waarschuwingen en het vele malen herhaalde bevel om zijn geweer weg te gooien, beantwoordde de loodgieter met ratelende vuurstoten, die de honderden toeschouwers in paniek over elkaar struikelend terugdreven in de veilige portieken. De poütie moest strijd leveren op twee fronten: enerzijds tegen de voortdurend op dringende menigte nieuwsgierigen, die zich steeds weer overmoedig in het schootsveld van de loodgieter waagden, en anderzijds tegen de waakzame schutter op de nok van Jjpt cte'le D'jnMpk Hoofdcominisaris JH. A. K. Gualthérie van Weezei toont het wapen, waarmee de 2' -jarige loodgieter ongèveer vijftig scho ten loste. WEERBERICHT WEINIG WIND Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en morgenochtend in het binnenland lichte vorst, hier en daar mist. De zelfde middagtemperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 NOVEMBER Zon op: 7.42 uur; onder: 17.05 uur. Maan op: 16.13 u.; onder: 2.51 u. Hoogwater in Katwijk te 0.38 en 13.01 uur. Laagwater te 8.43 en 20.52 uur. bestaat uit 24 pagina's traangas Door traangasgranaten van zijn zolderetage verdreven, hield hij de straten en de tuintjes rondom het honderd meter lange huizenblok voortdurend onder schot. Af en toe rustte hij even uit van zijn accroba- tische patrouille. Tegen de grauwe nachtlucht tekende zich dan het sil houet af van een man. die ogen schijnlijk rustig tegen een televisie - mast geleund, een shagje rolde. Of zittend op een platje luidruchtig zijn neus ging snuiten Maar steeds bleef er de dreiging van het lichte, venijnige geweer, waarvan de 5Vj millimeter kogels diepe gaten konden slaan in de car rosserie van een vijftig meter verder staande politiewagen. Soms stond de schimmige gedaante minuten lang te balanceren op het hoogste punt van het pannendak, het geweer in de kromming van de elleboog, mislei dend achteloos, maar gespitst op het kleinste geluidje en de geringste be weging. Roerloos stond hij zo ook een tijdje in de dakgoot, tien meter boven een straathoek waar een politieman zich tegen de muur drukte twee kogels Een toeschouwer kon de spanning kennelijk niet langer verdragen, deed een stap naar voren uit zijn portiek en begon tegen de loodgieter te schreeuwen: „Lafbek, kom naar be neden! Durf eens op mij te schie ten". Gillend duikelde hij terug in zijn portiek, toen twee kogels bijna gelijktijdig boven zyn hoofd insloe gen Levensgevaarlijke gebeurtenissen als deze en de overtuiging dat de drijfnat geregende loodgieter zich zo in de toestand had vastgewerkt, dat argumenten en sommaties hem niet tot overgave zouden brengen, lagen ten grondslag aan het onvermijde lijke bevel dat de hoofdcommissaris in de lange uren voor middernacht niet had willen geven: schieten, eerst als waarschuwing en na het tweede schot gericht. De straten rondom het huizenblok werden volkomen schoon geveegd: de hele politiemacht drong de menigte terug. VLIEGRAMPEN IN AMERIKA EN AFRIKA Een Argentijns militair vliegtu'g met 68 inzittenden, waarschijnlijk bijna allen Mex'canen, is gisteravond boven Costa Rica vermist geraakt. Het was onderweg van de Panama kanaalzone naar San Salvador en Mexico. Een uur na het opstijgen werd het contact met het vliegtuig verloren. Voordat de radioverbinding met het vliegtuig uitviel, had de ploot gemeld dat een van de motoren in brand stond. Hij kreeg toen de op dracht in Puerto Limon (Costa Rica) te landen. Vliegtuigen van de lucht- machtbas;s Albrook in de Panama kanaalzone zijn opgestegen om te zoeken, maar tot nu toe tevergeefs Op het vliegveld van Obock in So- maliland (Afrka) is een militair vliegtuig met 30 inzittenden veronge lukt. Allen waren op slag dood. £en groep Israëlische soldaten zou 100 meter op Libanees gebied door gedrongen zijn. Er ontstond een hevig vuurgevecht met Libanese troepen en de Israëliërs moesten zich terugtxekken met achterlating van wapens en uitrusting, aldus het Li- baurse communiqué. Naar aanleiding van dit incident het tweede in een week tijds hebben waarnemers van de V.N. een [L-rzcek gedaan. Het Libanese par- j besprekim Vanochtend zijn de ministers van Buitenlandse Zaken (of bun plaats vervangers) van de Westeuropese Unie in de Rolzaal in Den Haag bij eengekomen voor een algemene ge- dachtenwisseling over actuele pro blemen van de internationale poli tiek.. De Westeuropese Unie bestaat uit de zes landen, die ook in de Europese gemeenschappen zijn ver enigd West-Duitsland, Frankrijk, Itaiië en de drie van de Benelux) en Groot-Brittannië. Venvacht werd, kwesties ter sprake brengen, dat het overleg reeds hedenmiddag concrete beslissingen sturen de zijn. omdat er geen 1 ministers daarbij niet aan. Men ver- onomische wacht dat de Britse minister Stewart Aangenomen wordt, dat de voor naamste problemen van de wereld politiek aan de orde zullen komen, waaronder de op deze driemaande lijkse conferenties steeds terugkeren de problematiek van de verhouding tussen Oast en West. De ministers geven elk hun visie op de problemen en zij kunnen tijdens de conferentie verschillende vraagstukken op het programma Slechts één politie-scherpschutter zonderde zich af en begon in zijn lange zwarte jas door het duister ge dekt, evenals zijn collega's bloots hoofds om niet door zijn uniformpet op te vallen aan een geruisloze tocht, van auto tot auto sluipend langs het water en daarna over de daken om een plaats te zoeken waar hij de loodgieter onder schot zou kunnen krijgen. Even voor half één had hij zyn positie gekozen. Twee- raak Een scherpschutter van de Haagse politie krijgt opdracht de loodgieter onschadelijk te maken. maal werd de redeloze loodgieter nog gesommeerd, tweemaal ondersteund door de striemende knal van een waarschuwingsschot. En het derde schot was raak. zoals de opdracht had geluid. Vervolg pagina 2 De vijf partnerlanden van Frank rijk in de Europese gemeenschappen zijn van mening, dat een herziening van het Verdrag van Rome nagenoeg onmogelijk is en dat het gevaarlijk zou zijn te raken aan de bevoegd heden van de conimissie-Hallstein. Dit verklaarde de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, Spaak, gisteravond in een vraaggesprek voor de Belgische televisie. „Niemand kan betwisten, dat het I grotendeels dankzij de Europese Com- -Hallstein) Amerikaanse mariniers leiden sluipschutters op Sedert enige tijd weet men zeker dat drie regimenten van de 325-ste Noordvietnamese divisie in Zuid- Vietnani opereren, aldus hebben mi litaire kringen in Washington van daag verklaard. Geruchten willen dat daarenboven eenheden van de 304-de Noordvietnamese divisie in Zuid-Vietnam zouden zijn, maar de ze zijn tot nu toe niet waargeno- In de week, eindigend op 30 okto ber, zijn in Zuid-Vietnam 1264 Viet- congleden gedood, zo is in Saigon meegedeeld Onder de Zuidvietname- se regeringstroepen vielen 363 doden en 773 gewonden; en sneuvelden voorts 23 Amerikaanse militairen en er werden er 114 gewond. Amerikaanse mariniers en Zuid- vietnamese regeringstroepen zyn gisteren een operatie begonnen naby Tsjoe Lai. Zy stuitten daarbij op geringe tegenstand van de Viet- cong. aldus een woordvoerder voor de mariniers mee. Ongeveer 2000 muri nemen deel aan dit offensief, 83 km ten zuidoosten van Da Nang. Op de eerste dag van de aanval wer den zes man van de Vietcong ge vangen gemaakt. Vietcong-troepen ter sterkte van 500 *r.t 600 man, die uit de bergen hoven Qceang Ngai naar beneden kwam.n hebben geprobeerd een re geringspost te veroveren. In ue noordelijke gebieden van Vietnam auurt de druk van de Vietcong voort. De luchtacties boven Noord- en Zuid-Vietnam worden intensief voort pezei. B-52- bommenwerpers van Goeam hebben voor de tweede ach tereenvolgende dag aanvallen ge daan op het Boi Loi-woud bij Tai Noenh. Voor het eerst in deze oorlog zijn Amerikaanse mariniers in Da Nang begonnen met de opleiding van sluipschutters, die tegenover de sluipschutters van de Vietcong ge steld kunnen worden. Het gebied van Goei Nhon zal door 12.000 Koreaanse militairen van de „Tijgerdsvisie" verdedigd worden. De meesten zijn reeds gearriveerd. Het is een moeilijk gebied dat voortdu rend bedreigd wordt door de Viet cong in de heuvels erboven: de Ame rikaanse mariniers zyn er de laat ste raaa voortdurend in actie \dvei is. dat de vooruitgang in de econo mische Europese integratie zo snel is gegaan", zei Spaak. Hij bestreed de Franse bewering, dat de Europese Commissie verantwoordelijk zou zijn voor de als gevolg van de Franse boycot van de Europese instellingen ontstane crisis in de „Zes". Spaak verklaarde, dat naar zyn persoon lijke mening de commissie-Hallstein één of twee tactische vergissingen heeft gemaakt in de laatste etappe, „maar zelfs indien dat zo is zou dat in het geheel niet een rechtvaardi ging zyn van de wens tot wijziging van haar rechten en bevoegdheden". „Dat zou fundamenteel raken aan iets essentieels uit het verdrag van Rome", aldus de Belgische minister, die de Franse boycot „niet helemaal wettelijk" noemde. Spaak zei voorts bevestigend te moeten antwoorden op de vraag, of hij de politiek van president De Gaulle niet gevaarlijk acht gezien het nationalistische karakter ervan. „Het belangrijkste doel van de Europese integratie is de strijd tegen nationa lisme". De Belgische minister betoogde voorts, dat de voorstanders van de „harde lyn" tegen Frankrijk geen rekening houden met de zeer moei lijke, ofschoon niet onoverkomenlyke, vraagstukken van een Europa-zon der-Frankrijk. „Dat is de oplossing van de wanhoop, de laatste oplossing als er geen mogelijkheid voor een redelijk compromis kan worden ge vonden". De Gaulle rieht zich tot natie De Franse president, generaal De Gaulle zal zich, zoals reeds eerder aangekondigd, vanavond om 8 uur tot dc natie richten, aldus heeft de Franse minister van Voorlichting, Peyrefitte, na de kabinetsvergade ring van gisteren gezegd zonder eni ge aanduiding te geven. Reeds eerder is de verwachting uitgesproken, dat president De Gaulle bij deze gelegenheid zal mee delen of hij zich al dan niet kan didaat stelt voor de presidentsver kiezing op 5 december a.s. De toespraak van de president zal beslag nemen. Voor deze gelegenheid gebruik zal maken om verslag uit te brengen over de ministersconferentie, die de lan den van de E V A. vorige week in Kopenhagen hebben gehouden en waarop zij besloten contact met de EEG-landen te zoeken. Het is een open vraag of de anderen daarop zullen reageren. Het ziet er niet naai- uit. dat het probleem van het beheer der kern wapens binnen de NAVO (MLF) ter sprake zal komen. De Duitse minis ter Schroder zei gisteren bij aan komst op het vliegveld Ypenburg, dat dit onderwerp ..niet onder het thema van deze conferentie valt". De Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville, net terug van besprekingen met de Sow- jetrussische leiders in Moskou, woont de Haagse conferentie niet bij. De Franse regering wordt vertegenwoor digd door staatssecretaris Habib Deloncle. In Bitse conferentiekringen ver luidde, dat minister Stewart zijn collega's een uitgebreid overzicht zal geven van de ontwikkeling in Rhodesië. De Belgische minister-staats secretaris Fayat zei bij aankomst het een gelukkige omstandigheid te achten, dat deze WEU-biieenkom- sten doorgaan ondanks de moei lijkheden in de EEG. Hij noemde dit hoopgevend voor de toekomst. Cubanen (39) tijdens vlucht verdronken Een bootje met 45 Cubanen die naar Mexico wilden vluchten, is gis teravond voor de kust van het schier eiland Yucatan by Quintanaroo ver gaan. Zes personen werden gered, de anderen zyn vermoedelijk verdron ken. tien het eëist sedert het begin van deze regeringsperiode van zeven jaar zal de presidentiële redevoering worden uitgezonden vanuit de het Eï.ysée en niet vanuit de sutdio van de Franse t.v. Door deze maatregel wil De Gaulle voorkomen, dat er iets uit lekt over zijn besluit om al dan niet aan de komende presidentsver kiezingen deel te nemen. Alle me dewet kers aan de uitzending is strik te geheimhouding opgelegd en zij mogc-n het Elysée niet verlaten voor het tydstip. waarop de uitzending de lucht in gaat. Advertentie HAARDEN EN KACHELS voor kolen - olie - gas C. A. VAN DORP ZN.. HERENSINGEL 7 - TEL. 20988 LEIDEN <JEEF» MIJ MAAR c4wcoludedïan& verrukkelijke choco todedrank met „Zo best kan ik nn ook niet meer zien 59 In Johannesburg is de 21-jarige Mary Oppenheimer. dochter van de beroemde Zuidafrikaanse diamantkoning, in het huwelijk getreden met een voormalige Schotse rugby speler, Gordon Waddell. Er bestond enorme be langstelling voor het huwelijk, zodat de politie de bruid (hier op weg naar de Anglicaanse kerk) in bescherming moest nemen. (Van onze Groningse correspondent) Een 81-jarige inwoner van Noorddijk veroorzaakte in Paters- ivolde met zijn auto een ongeval doordat hij niet op het achter opkomende verkeer lette. De po litie die de zaak onderzocht, be sloot de Justitie te verzoeken de man opnieuw een rij-examen af te nemen. Aanleiding daartoe be vatte de verklaringwaarmee de bejaarde automobilist zijn slordig weqgedran excuseerde. ..Wat wil je", zei hij. ..zo best kan ik. nu ook niet meer zien (Sue/ ^Ueutoo j) Uit het Leidsch Dagblad van 4 November 1865: l l Men verneemt dat Dr. L. j i W. E. Reeuwenhoffbuiten- gewoon hoogleraar in de theologie aan de Leidsche Hoogeschool, tot gewoon 4 hoogleeraar is benoemd. i tAdvertentieBruiloft- versjes zijn in 100 soorten tot zeer geringe prijs voorhan- f den, in het Magazijn van Pa- l pier en Bureau-Artikelen van H. J. T. Matveld op de Hoo- gewoerd. j

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1