LEIDSCH DAGBLAD BOGAERS BEZWEERT DREIGENDE CRISIS Weer botsing KVP- PvdA Soekarno„Mijn leven is in gevaar NAUWERE BANDEN MOSKOU-PARIJS Nog geen beslissing ys PROTON VAN TWAALF TON GELANCEERD Prinses had auto- botsing Quaker steekt zich in brand KOFFIE WEER DUURDER UW matras Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1963 No. 31710 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Coalitie hangt enige uren aan een zijden draadje Minister Bogaers had het gis- dens het debat teren moeilijk in de Kamer tij- hogingen. (Van onze Parijse correspondent Hoewel het slotcommuniqué over de besprekingen in Moskou geen daverend nieuws behelsde, beschouwt men in Parijs het be zoek, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville afgelopen week aan de Russische hoofdstad bracht, toch als belangrijke nieuwe bijdrage tot een geleidelijke toenadering tussen de oostelijke en de weste lijke helften waarin Europa nog altijd is verdeeld. Voor het eerst heeft een Westerse minister nu uitvoerig kunnen ken nismaken en spreken met de vier voornaamste leiders van regering én party (Kosigin, Mikojan, Gro- miko, Breznjew) om met hen tol de conclusie te komen, dat' op diverse punten het beginsel van de non-interventie, de noodzaak van normalisering der Oost-West betrekkingen, de gevaren van een multilaterale atoommacht, waarbij ook Duitsland betrokken zal wor den een hoge mate van overeen stemming heerste. Besloten werd dan ook de Frans-Russische con tacten in de toekomst voort te zet ten en te intensiveren. Bovendien zullen beide landen gaan samen werken op het gebied van het ruim te-onderzoek. Dat de belangen van Frankrijk en de Sowjet-Unie, tenminste op het ogenblik, inderdaad parallel WEERBERICHT Zelfde weertype Het KNMI vernacht van heden- tot morgenavond opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien, voorna melijk in de kustprovinciën. Zwakke tot matige, aan de kust matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht in het bin nenland temperatuur om het vries punt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 NOVEMBER. Zon op: 7.40 uur; onder: 17.07 u. Maan op: 15.59 uur; onder: 1.40 u. Hoogwater te Katwyk te 12.13 uur. Laagwater te 7.41 en 19.57 uur. Dit bestaat lit 18 pagina's lopen valt moeilijk te ontkennen. De oorlog in Vietnam heeft in Russische ogen de Amerikanen op het hellende vlak gebracht. De Fransen betwijfelen de oprechtheid van de Amerikaanse vredeswil zo mogelijk nog wat sterker. Beide landen duchten in die samenhang in het bijzonder het gevaar van een steeds sterkere binding tussen Amerikanen en Westduitsers. Het hoofdaccent der Frans-Russische onderhandelingen ligt dan ook dui delijk op de toekomst en de veilig heid van Europa. Men is het eens geworden over het principe van toe nadering en normalisering der be trekkingen als eerste stap naar een groot-Europa. Generaal De Gaulie heeft, schijnt het, voorlopig twintig jaren uitgetrokken om dat doel te kunnen bereiken. Op kortere termen had de reis van Couve de Murville echter ook nog een andere concretere opzet. Parijs heeft tot dusver in Bonn weinig suc ces geoogst om wat afstand te schep pen tussen de Westduitse regering en Washington. Nu het Frans-Duitse vriendschapsverdrag, dat meer een persoonlijk akkoord tussen generaal De Gaulle en ex-kanselier Adenauer was, een doodgeboren kindje is ge bleken, poogt Parijs Bonn met wat hardere middelen tot zyn standpunt te bekeren. In die lyn wordt Moskou nu als de boeman gebruikt waarmee de Fransen bereid zijn in zee te gaan wanneer de Duitsers blijven weige- Parys boven Washington te stcl- (Van onze parlementaire redactie) De regeringscoalitie van katholieken, socialisten en anti-revo lutionairen heeft gisteren enige uren aan een zijden draad ge hangen als gevolg van meningsverschillen tussen K.V.P. en P.v.d.A. over de huurverhogingen, die minister Bogaers in de komende twee jaar wil doorvoeren. De kabinetscrisis, die even aan de horizon opdoemde, werd echter voor het moment snel bezworen door tussenkomst van de bouwminister zelf. Een door hem voorgestelde oplossing zal in de komende dagen door beide partijen op haar bruikbaarheidworden getoetst. Tot zolang is het debat over de huurverhoging uitgesteld. De moeilijkheden waren ontstaan door een amendement da't door de K.V.P.-er Nelissen was ingediend. Daarin werd voorgesteld om ook de voor 1921 gebouwde woningen met een lage huur, welke minister Bo gaers buiten de huurverhogingen had willen laten, onder te brengen in de categorie huizen, waarvan de huur met 7,5 procent omhoog mag. Voorwaarde zou echter moeten zijn. dat de eigenaar beschikt over een verklaring van de huuradviescom missie, waaruit blijkt dat de betrok ken woning voldoet aan zekere sen van woongerief. Voor de socialisten, die toch moeilijk tegen de huurverhoging ten aan te kijken, was dit amende ment onaanvaardbaar. Voor hen be tekende het voorstel uitbreiding var de bij de kabinetsformatie gemaak te afspraken. Zij wilden eerder eer andere kant op. De socialist Brandsma had eei amendement ingediend, waarin all< vooroorlogse huizen met een lagi huur van elke huurverhoging werden vrijgesteld. Minister Bogaers wilde toch het een noch van het ander weten, maar moest de K.V.P. tenslotte wel iets tegemoet komen om een crisis te voorkomen. Want de kans was allerminst uit gesloten, dat het amendement-Ne- lissen zou worden aangenomen. Het voorstel werd mede gesteund door de anti-revolutionairen en hoewel de Ch- afgevaardigde Van der Peijl zelf met een soortgelijk voorstel wai gekomen, was steun van de oppo sitie voor het K.V.P.-amendement bepaald niet denkbeeldig. Al spoedig werd het duidelijk, dat de P.v.d.A. in dit geval en bloc tegen het ge hele wetsontwerp zou stemmen, daarmee de voorwaarde scheppend voor het aftreden van drs. Bogaers en het ontketenen van een complete kabinetscrisis. Nadat minister Bogaers weliswaar bezwaren tegen het amendement had aangevoerd, maar het „om vaardbaar" niet had uitgesproken, bekroop de socialistische fractielei der drs. Nederhorst de vrees, dat het •keerd zou gaan. Op zijn voorstel rd het debat geschorst om tij krijgen voor overleg tussen de Schroder naar Parii Dat de Westduitsers vooral oog voor dit aspect van de Frans-Russi sche toenadering tonen bewijst wel de wat overhaaste komst naar Parijs, die minister Schroder voor de vol gende week al heeft aangekondigd. Maar de Russische reis van Couve de Murville heeft tenslotte ook nog ten doel gehad een rol in de Franse bin nenlandse politiek te spelen Op één der vele recepties, waarop de Russen hun Franse gasten hebben onthaald, heeft Mikojan een toost uitgebracht op generaal De Gaulle, waarbij hy in nauwelijks verholen termen de wens uitsprak, dat de president nog zeven nieuwe jaren aan het bewind zal mogen blijven Die wens van de Russische staatsman wordt door zijn geestverwanten in Frankrijk zelf echter niet gedeeld, want de Franse communisten hebben zich, zoals men weet, voor De Gaulle's voornaamste rivaal, de linkse kandidaat Francois Mitterrand uitgesproken! De Sowjet-Unie heeft maandag een tweede Proton-satelliet in een baan om de aarde gebracht. De Proton II weegt 12,2 ton evenals de Proton I die op 16 juli gelanceerd is. De Protonsatellieten zijn de groot ste die tot nu toe in een baan om de rarde zijn gebracht. Zij vervoeren wetenschappelijke instrumenten. De beschrijving die het Russische persbureau Tass van de tweede Pro tonsatelliet gaf, wijst erop dat hij zeer veel lijkt op de eerste. Tass meldde dat de Proton II in een baan 's met een hoogste punt van 634 km en een laagste punt van 189 km. De satelliet doet 92,6 minuten over een omloop. Gemeld is dat de apparatuur aan boord normaal werkt. Tass meldde voorts dat de Proton !T kosmische deeltjes met een zeer grote energie, kosmische stralen en het stralingsgevaar daarvan en de nucleaire interaktie van kosmische deeltjes met zeer grote energie zal be studeren. SiEtkens autolokken geringsfracties. Daarin had ook de bewindsman zijn aandeel, want na de hervatting kwam hy met het voorstel de oplossing te zoeken in het „besluit bijzondere huurprijzen 1954". Dat besluit bevat een artikel, dat de mogelykheid biedt sterk afwijkende huren in een bepaalde categorie op te trekken tot het huur- peil van vergelijkbare huizen. Twijfel De suggestie van minister Bogaers sloeg bij de K.V.P. niet zodanig aan, dat de heer Nelissen zyn amen dement introk om daarmee, zoals verwacht, de P.v.d.A de gelegenheid te geven hetzelfde te doen met het amendement-Brandsma. Er manifes teerde zich onder de K.V.P. kenne lijk een zekere tijfel aan de bruik baarheid van dit artikel. Men wist tenslotte nog nauwelijks hoeveel voor 1921 gebouwde huizen er nu nog voor huurverhoging in aanmerking zouden komen en daarom vroeg de heer Nelissen schorsing van het de bat. Hij wilde de minister de ge legenheid geven zijn voorstel nader toe te lichten in de vaste commissie voor Volkshuisvesting. De verdere behandeling van de gewijzigde huur wet werd daarmee voor een week of twee uitgesteld. Vervolg op pagina 2 De kleine prinses Alexia van Griekenland brengt een bezoek aan het geboorteland van haar moeder. Koningin Anne-Marie. Samen logeren zij bij haar (groot)ouders, het Deense ko ninklijke paar. Koning Frederik liet zijn kleindochter trots aan de fotografen zien. (Van onze Hilversumse correspondent) Prinses Beatrix is gisteravond, toen zij op weg was naar haar kasteeltje in Lage Vuursche, op de weg Utrecht-Lage Vuursche, het slachtoffer geworden van het ver zuim van een tegenligger, de grote lichten te doven, zy botste op een voor haar rüdende personenwagen, een Mercedes uit Utrecht, die plot seling sterk afremde, omdat de be stuurder van deze auto door het sterke licht het zicht op de weg werd ontnomen. De wagen van de Prinses werd aan de voorzijde vrü zwaar be schadigd, de Mercedes liep geen schade van betekenis op. De overigens ongedeerde, doch hevig geschrokken Prinses, die ver gezeld was door een rechercheur, in formeerde direct naar de toestand van de inzittenden van de Mercedes en nam gegevens op. Direct daarna vervolgde de hofauto de reis. De inzittenden van de Mercedes enkele werknemers van het gasom- bouwbedrijf Gascon uit Utrecht waren enthousiast over de vriende lijke en sympathieke houding van de Kroonprinses. De ii dentiteit van de tegenligger kon nog niet worden achterhaald. De Prinses heeft geen aangifte gedaan. Haar auto was vanochtend in reparatie. Tweede Kanier stemt dinsdag over Leidse grenswijziging De Tweede Kamer heeft gis teravond enkele uren gesproken over het wetsontwerp tot wijzi- Voor het gebouw van het Ameri kaanse departement van Defensie heeft een Quaker, een zekere Morri son, zioh gisteren met zijn dochter tje van 1 jaar in de armen in brand gestoken uit protest tegen de Ame rikaanse militaire actie in Vietnam. Morrison overgoot zich met een brandbare vloeistof en stak zich in brand. Voordat de vlammen echter hoog oplaaiden, liet hij het kind op de grond vallen. De baby bleef on gedeerd. Geschokte officieren en ambtenaren hoorden de man gillen, maar nie mand was zeker van zijn motief, tot dat zijn weduwe, die met drie kinde ren achterblijft enkele uren later in Baltimore in Maryland het motief onthulde. Morrison stond op een betonnen steunbeer toen hij zich in brand stak Velen beklommen deze steunbeer cn sloegen de vlammen met hun jassen uit. Het was echter al te laat. Toen hy een legerapotheek werd binnen gedragen was hy al overleden. Morrison was een functionaris van de Quaker-organisatie, een groep, die officieel de Society of Friends heet (Genootschap der vrienden) en te genstandster is van oorlog of geweld in welke vorm ook. Mevr. Morrison had haar man naar Washington ver- mg n de grenzen van Leiden aantal omliggende ge- meenten. Tot een beslissing is het evenwel niet gekomen. Bij de aanvang van de a.s. dinsdag te houden vergadering zal gestemd worden over de gisteren door ons gepubliceerde amendemen ten. enkele door de heer Scheps (P.v.d.A.) ingediende moties en het wetsontwerp. Voor een verslag van de Ka merzitting verwijzen wij naar el ders in dit blad. De koffie is met ingang van van daag 4 tot 10 cent per pakje van 250 gram duurder geworden. Dit als gevolg van de styging van de pryzen voor ruwe koffie op de wereldmarkt. De Nederlandse koffiemelange be staat voor ongeveer veertig procent uit Robusta-soorten en juist deze zyn de laatste drie maanden sterk in prijs gestegen .De wereldmarktprUs van Robusta-koffie ligt thans onge veer 35 procent hoger dan een half jaar geleden. In vakkringen zag men reeds sinds enige tijd een verhoging van de consumentenprijs tegemoet. Toespraak tot ministers President Soekarno heeft gis teren tot zijn ministers gezegd, dat zijn leven in gevaar is, ..maar dat dit hem niets kon schelen en dat hij zou doen wat goed voor het land was". Soekarno zou dit hebben verklaard toen hij leden van zijn kabinet aanspoorde hun pogingen te verdubbelen om de toestand in het land weer nor maal te doen worden. De Indo nesische president had onom wonden verklaard dat hij niet te vreden was over de vorderingen, gemaakt op de weg naar het her stel van de orde. om de communistische partij (PKI) te verbieden, maar heeft nog niet in het openbaar gemotiveerd, waarom hy er aan vasthoudt dat de communisten deel blyven uitmaken van de Nasakom, het politieke even wicht van krachten dat hy als de kern ziet van de revolutie. Blykbaar voorziet hij dat by een verbod van de PKI een communis tische verzetsactie van jaren kan ontstaan. Zyn oplossing is de PKI te ontdoen van de huidige pro-Chi nese leiding en haar te laten voort bestaan onder nationalistisch ge zinde communisten. Verbitterd Het leger is duideiyk verbitterd dat de moord op zes van zijn hoogste generaals tijdens de revolte in j mige kringen niet ernstig genoeg Is opgenomen. De legerautoriteiten pro beren de laatste dagen duidelijk te maken, dat zij zich door niemand als werktuig laten gebruiken niet door Rusland en evenmin door het Westen. Op lof uit het Westen stel len zij geen prys, zo zeggen zy. Ze willen niet als „rechts" worden be stempeld. De generaals leggen er de nadruk op dat zij alleen tegen de communisten optreden, omdat deze Indonesië met geweld in een commu nistische staat wilden veranderen. Sp, annin« Java blijft in de greep van grote spanning, terwijl het leger doorgaat met de zuiveringsoperaties tegen de communisten. Dat laatste wordt be moeilijkt door de onbetrouwbaarheid van de militairen in de garnizoenen ter plaatse. Zo zou vorige week een bataljon naar de rebellen zijn over gelopen. Antara heeft meegedeeld dat de communisten in West-Java aanvallen hebben gedaan op de wo ningen van leiders van niet-commu- nistische organisaties en moskeeën hebben ontheiligd. Het is de eerste maal dat uit West-Java berich ten komen over communistische ter reurdaden. In Borneo gelegerde troe pen hebben bevel gekregen naar midden-Java te gaan om daar te gen de rebellen op te treden. Er scldjnen ook nog steeds pogin gen te worden gedaan om de be trekkingen tussen China en Indo nesië te verbeteren. Dit weekeinde hebben Soekarno en Soebandrio be sprekingen gevoerd met Chinese di plomaten. Voor het consolaat van China in Medan 'noord-Sumatra) hebben gisteren vele duizenden een betoging gehouden. Er werd schade het gebouw aangericht en mi litairen moesten tenslotte tussenbei de komen om erger te voorkomen. werden instructies gegeven om op te treden op grond van codeboodschap- pen van de Djakartaanse radio, wan neer deze in handen der rebel len zou zijn gevallen. Door de codeboodschappen zou de leiders zijn meegedeeld dat alle acht leidende generaals van het Indone sische leger waren uitgeschakend. Volgens de communistische brief zou alsdan de leiding van het leger geheel in de war gebracht zyn. Het radiostation en het presidentiële pa leis zouden bezet zijn en president Soekarno zou „in bewaring" zyn ge nomen om hem te laten verkondigen „dat wij de revolutie hebben gered". De party theoreticus Njoto zou aan Soekarno zijn toegevoegd en als ver bindingsofficier hebben opgetreden „om de revolutie te redden en te vol tooien". Regionale leiders kregen or der tussen 28 september en 5 ok tober geen afspraken te maken of eventueel gemaakte afspraken af te zeggen. De ontvangers van de brief moesten deze tenslotte in tegen woordigheid van de brenger ver branden. Toch is kennelijk een afschrift van dit document het leger in handen ge vallen. (Sue/ Qltei Brief Het mohammedaanse blad „Soe- a Islam" heeft dr tekst gepubli ceerd van een brief van Soedisman, secretaris van de P.K.I, aan alle re gionale partijleiders die gedateerd was op 27 september jL Daarin '/teuivö Uit het Leidsch Dagblad van Y 3 November 1865: Te Stolberg is Zondag j.l. een 120 voet hooge schoor steen plotseling ingestort, die des Zaterdagsavond voltooid was. Men twijfelt sterk aan den solieden bouw. Het bestuur der Leidsche j Schouwburg maatschappij roept bij deze op degenen. J welke voor de betrekking van concierge en kastelein van het schouwburglocaal in aan- i merking wenschen te komen i a Schriftelijk aanmelden bij D A. Schretlen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1