Amendement KVP, minder grondgebied AR en CH: aan Leiden Verwondering en teleurstellin: bij B. en W. van Leiden Beter half ei dan lege dop GRENSWIJZIGING VANDAAG IN TWEEDE KAMER B. en W. van Leiden naar Kamerzitting Dit staat er in de nieuwe Eva! Jubileumtochten W.I.K. Ruim zeshonderd wandelaars op pad Nieuwe grenzen zijn een minimum ONLOGISCH Verpleegafdeling voor Groenhoven LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG t NOVEMBER 1965 TWEEDE BLAD Enkele leden van de Tweede Kamer, die behoren tot de fractie van de KVP, de AR en de CHU, hebben enige amendementen ingediend op het voorontwerp van wet, dat voorziet in de wijziging van de Leidse gemeentegrenzen en een aantal om liggende gemeenten. Indien deze amendementen zouden worden aangenomen, betekent dit dat Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude minder grondgebied aan Leiden moeten afstaan dan in het voorontwerp van wet wordt voorgesteld. B. en W. van Leiden, die eerst gisteren van de inhoud van deze amendementen op de hoogte werden gesteld vandaag komen de voorstellen tot grenswijziging in de Tweede Kamer in behandeling kwamen nog dezelfde dag in spoedvergadering bijeen. Aange zien burgemeester Van der Willigen met vakantie in het buiten land vertoeft, stond het Leidse beraad van B. en W. onder leiding van de loco-burgemeester, wethouder Menken. Het lag in de be doeling van het Leidse College om vandaag de beraadslagingen over de grenswijziging in het gebouw van de Tweede Kamer bij te wonen. een uitbreidingsplan heeft vastge steld. waarop de goedkeuring van Ged. Staten is verkregen, deze ge meente de uitvoering te onthouden. Dit klemt te meer. omdat gebleken is dat de voorbereidingen in een zo danig stadium zijn gekomen, dat een z.g. bouwstroom in het begin van 1966 op gang zal kunnen komen, ten aanzien waarvan werd medege deeld. dat 1/3 op basis van de Wo ningwet zal worden gebouwd, 1/3 in de premie- en 1/3 in de vrije sec- ..ZWARE INGREEP VOOR OEGSTGEEST" Een door de heren Aarden en Kolfschoten (KVP), Elfferich en Schakel (AR) en Beernink (CH) ondertekend amendement heeft tot strekking, dat Oegstgeest een deel van zyn grondgebied niet aan Lei den afstaat. In de toelichting op dit amende ment zeggen de ondertekenaars, dat de regering erkent, dat haar voor stel tot wijziging van de grenzen der gemeente Oegstgeest een „zware ingreep" betekent. Met haar voor stel stelt de regering zich ten doel, enerzijds een beperkte uitbreiding van het grondgebied van Leiden tot stand te brengen waardoor deze ge meente de mogelijkheid wordt ge boden in de huisvestingsmoeilijkhe den van de eigen bevolking te voor zien en anderzijds o.m. de gemeen te Oegstgeest in haar zelfstandigheid te handhaven. Naar de mening van deze Kamerleden worden deze doel einden door het voorstel van de re gering niet op een evenwichtige wij ze nagestreefd. Het amendement strekt er toe de gebiedsafstand van Oegstgeest te be perken. De ondertekenaars van het amendement kunnen er zich mee verenigen, dat het zuidelijk deel van bet Morschkwartier, dat volgens de memorie van toelichting vrijwel ge heel voor woningbouw is aangewe zen. aan het gebied van Leiden wordt toegevoegd. Het noordelijk deel van dit kwar tier, waarop volgens mededeling van de regering bijzondere bebouwing is geprojecteerd, met name ten dien ste van de uitbreiding van het uni versitaire centrum, stellen de onder getekenden voor bij Oegstgeest te laten. Blijkens de memorie van ant woord hebben curatoren van de Leidse Universiteit als hun mening te kennen gegeven, dat het binnen de grenzen van Leiden brengen van het bedoelde deel van het Morsch kwartier op grond van het onder- wljsbelang niet steekhoudend kan worden bepleit. Het amendement doet de grens van Leiden in het Morschkwartier dan ook opschuiven tot het nieuwe beloop van Rijksweg 4 NOORD-HOFLAND BIJ VOORSCHOTEN Bovengenoemde Kamerleden voe ren in een tweede amendement het pleidooi om Noord-Hofland in tegenstelling met het voorstel bij Voorschoten te laten, waarbij de spoorbaan als grens is genomen ter afscheiding van het overige gebied van Voorschoten, dat aan Leiden zal overgaan. De ondertekenaars zijn van oor deel, dat het nl. niet doelmatig wordt geacht, dat nu de gemeente Voorschoten voor dit gebied reeds (Advertentie) Zoekt U een gouden armband of collier oor f70.- en f 100- of f 300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. tor. Aangezien de vestigingen in de ge meente Voorschoten een lichte stij ging te zien geven ten gunste van direct uit Leiden afkomstige ingeze tenen of daaraan economisch gebon den personen, komt een snelle uit voering van het plan van de ge meente Voorschoten in Noord-Hof land tevens ten goede aan de ge meente Leiden. De ocntinuïteit van de woning bouw in de gemeente Voorschoten blijft, aldus de ondertekenaars, op deze wijze gewaarborgd, terwijl een krachtiger randgemeente in de Oude-Rynmond een duidelijker ac cent legt op dit gebied. MINDER GEBIED VAN ZOETERWOUDE Tenslotte is er een amendement, dat is ondertekend door de Tweede Kamerleden, de heren Aarden, Van Heivoort, Kolfschoten en Van der Ploeg (KVP), dat beoogt, dat Zoe terwoude minder grondgebied aan Leiden afstaat. De regering, zo wordt in de toe lichting op dit amendement gezegd, stelt voor de grens tussen Leiden en Zoeterwoude op te schuiven tot de Rijkswegen 4a en 4b. Hier door zou het gebied van Leiden met 380 ha worden vergroot ten kos te van Zoeterwoude. De bestemming van dit gebied is een andere dan van die, die de regering voorstelt van andere gemeenten bij Leiden te voegen. Het eerstgenoemde gebied is voor recreatie bestemd, het laatstbe doelde voornamelijk voor woning- Naar het oordeel van ondergete kenden is de ruime gebiedsuitbrei- i ding van Leiden in de richting van i Zoeterwoude, met een louter recrea- tieve bestemming voor. de Leidse be- j volking niet geheel in overeenstem- I ming met de opzet van het wetsont- I werp tot beperkte uitbreiding van I het Leidse grondgebied. Neemt men in aanmerking, dat in het grotere verband Zoeterwou de een agrarisch recreatieve functie is toebedacht en dat deze gemeen te door het voorstel van de regering een duizendtal inwoners van de on geveer 7000 naar Leiden zou zien overgaan, dan vragen de ondergete kenden zich af. of de belangen van Leiden en Zoeterwoude op zich en in groter verband door het rege ringsvoorstel wel op evenwichtige wijze worden gediend. Het amendement strekt ertoe de grens in westelijke richting minder te doen opschuiven en wel niet voorzieningen. tot Rijksweg 4b, doch tot de Vrou wevaart. Het komt bovengenoemde Kamerleden voor, dat een meer be perkte gebiedsuitbreiding in de rich ting van Zoeterwoude voor Leiden voldoende mogelijkheden biedt voor de noodzakelijk geachte recreatieve Burgemeester L. de Kool van Voorschoten, die reeds op de hoogte was van het ingediende amendement Noord-Hofland bij Voorschoten te laten, gaf als commentaar: ..Beter een half ei. dan een lege dop!'' Zeldzame kleuren-fotoreportage van Koninklijk paar: Koningin cn Prins bezochten de West... en Eva fotograaf Harry Pot geeft u het gevoel dat u 'erbij bent'. Een historische fotoserie! Dat verwachten ze niet! Gaat u vrienden en magen blij maken met uw eigen Sinterklaas cadeautje? Kijk in Eva. Tips voor Sint-surprises... massa's! En leuk... leuk. Vrouwen en Vreemdelingen. Heus, u bent er óók bij betrokken. Want in Nederland leven en werken tienduizenden buiten landers. Tja, dat geeft wel eens problemen... De eerste van 2 boeiende reportages, nü in Eva. En nog véél meer. natuurlijkKoop dus Eva. Of - nog beter - word abonnee. Krijgt u Eva wekelijks keurig thuis. Kost ook minder, trouwens. Meteen doen. Eva, Postbus 163, Leiden. Eva isénig „Wanneer het amendement het haalt behoeven we niet zo'n groot gedeelte van onze gemeente prijs te geven als door de minister van Bin nenlandse Zaken was voorgesteld, zei hij. „Laten we echter niet te vroeg juichen, maar rustig afwachten op de beslissing van de Kamer". Burgemeester De Kool betreurde het, dat de bewoners van de Rijn dijk en de Valkenburgseweg. die zelf graag Voorschotenaren hadden wil len blijven, straks inwoners van Lei den zullen worden. ..In ieder geval", zo besloot hij, „zijn wij blij, dat de vijf Kamer leden dit amendement hebben inge diend. Daaruit blijkt, dat zij begrip hebben voor onze moeilijkheden". Erg blij Zoeterwoudes eerste burger, de heer J. A. Detmers, was bijzonder inge nomen met het amendement van de vier K.V.P.-Ieden van de Tweede Ka mer, „Wanneer het amendement wordt aangenomen zijn wij als ge meentebestuur heel erg blij. Steeds hebben wij elke vierkante j meter gebiedsafstand betwist. Wij j hopen van harte, dat de minister het amendement zal aanvaarden en dat de Kamer er mee zal instemmen". Steeds bepleit „Wat de vijf Kamerleden voorstel- len in hun amendement heeft het I gemeentebestuur van Oegstgeest steeds bepleit", zo luidde het com- mentaar van burgemeester H. L. du j Boeuff. Hij vertelde, dat het gemeentebe stuur van Oegstgeest steeds begrip heeft gehad voor de moeilijkheden, waarin Leiden met betrekking tot de woningbouw verkeert en dat het zelf aanbiedingen heeft gedaan voor ge biedsafstand. „Wij hebben er eerst by Gedepu teerde Staten helaas tevergeefs en daarna by de regering op aange drongen het noordelijk deel van het Morschkwartier, waarop de uitbrei ding van het universitaite centrum is geprojecteerd, by Oegsgeest te la ten", zei hy, „en we hopen, van har te. dat het amendement door de Tweede Kamer wordt aangenomen". Ondanks de minder gunstige weers- i mstandigheden zijn de jubileum- wandeltochten, die de Leidse Wandel sportvereniging „Willen Is Kunnen zaterdag en zondag ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan heeft ge organiseerd, een groot succes gewor den. Er verschenen namelyk in totaal 606 deelnemersisters) aan de start om vanuit de verenigingszaal in de Maria Gyzensteeg over de afstanden van 5, 10, 15 of 20 km door Oegst geest en Leiderdorp hun sportieve wandeling te maken. Onder hen bevonden zich ook de Leide wandelsportveteranen de heren i A. G. van Dorp 76 jaar) en J. v. d. 1 Fluit (72 jaar), die met succes de 20 j km-tocht aflegden. De 19 deelnemende verenigingsgroe- pen werden onderweg door een jury op hun marsvaardigheid en discipline beoordeeld teneinde in aanmerking te komen voor een aantal speciale groepsprijzen. Alle deelnemers (sters) ontvingen een speciaal ontworpen jubileum medaille en de groepen een plaquette. Na afloop maakte de heer C. Ver straten, onder wiens algehele leiding de wandeltochten werden georgani- reerd, de uitslagen bekend, waarna hy de extra prijzen aan de groeps leiders uitreikte. Uitslage „De voorgeschiedenis van de onderhavige grens wijziging heeft het beeld te zien gegeven, dat het aan Leiden toe te voegen gebied voortdurend werd verkleind. Wij beschouwen de nieuwe grenzen zo als in het wetsontwerp voorgesteld, als een mini mum waarmede, onder de druk van de omstandig heden, wel genoegen moet worden genomen. Te groter is dan ook onze verwondering en teleurstelling, nu blijkt, dat door middel van een drietal amendementen wordt beoogd het aan Leiden toe te voegen gebied opnieuw te verkleinen, aldus B. en W. van Leiden in hun commentaar op deze amendementen. In een uitvoerig schrijven, dat gisteravond nog aan de minister van Binnenlandse Zaken, de leden der Tweede Kamer en de Leidse raad is toegezonden, ontwikkelen B. en W. van Leiden hun be zwaren tegen de op het laatste moment ingediende amendementen. Tegen het voorstel om het gebied Noord-Hofland bij Voorschoten te laten hebben B. en VV. zeer ernstige bezwaren. Het houdt immers in, dat een logische begrenzing van een toe komstige sted^lyke bebouwing in het zuidclyk stadsdeel, gevormd door een hooggelegen ryksweg 4b zal wor den doorbroken, zodat de gemeente Voorschoten op een zeer onlogische wyze in het toekomstig bebouwde gedeelte van de gemeente Leiden zal penetreren Het gebied van Noord-Hofland zal, volgens de conceptie, van B. en W„ op een zodanige wyze met het nu reeds bebouwde gebied van Leiden- zu id west worden verbonden, dat de hier te bouwen woonwijk in feite met de aangrenzende bebouwing één geheel zal vormen. Met betrekking tot de bebouwing van het onderha vige gebied staan B. en W. ervoor in, dat deze op de kortst denkbare termijn zal worden gerealiseerd. B. en W. overwegen om de reeds door Voorschoten geplande bebouwing ge heel of voor een groot deel in de bestaande vorm over te nemen. Daarby stemt het B. en W. tot vol doening dat het inmiddels goedge keurde uitbreidingsplan van de ge meente Voorschoten Leiden de gele genheid zal bieden door bebouwing voor de midden- en hogere huur- groepen, in het zuidwestelyk stads deel een evenwicht in de bevolkings opbouw zoveel mogeiyk te herstel len, waar dit de afgelopen twee ja ren door gemis aan grond voor wo- ningwetbouw tot tweemaal toe in belangryke mate moest worden ver stoord. Alleen wanneer Leiden de gele genheid wordt geboden binnen de nieuwe grenzen te zorgen voor een aantrekkelijk woongebied, juist ook voor de middengroepen en de beter gesitueerden van zijn bevolking, kan een \oortdurende, en voor de stad uiterst schadelijke, trek van deze groepen tiaar de randgemeenten worden tegengegaan de bestaansmogelijkheid van de ge meente Oegstgeest daardoor niet in het minst in gevaar wordt gebracht. Het wil B. en W. voorkomen, dat in feite veeleer de inogelykheden voor woningbouw, die Oegstgeest nog aRn dc noordzyde van de gemeente voorhanden heeft, haar reële be- staansmogelykheid voor de toekomst verzekeren. Ernstige bezwaren Ook tegen het voorstel om het westelijk deel van de strook ten zui den van de Vliet, welke voor een be langrijk deel als recreatiegebied is gedacht, bij Zoeterwoude te doen blijven, ryzen by B. en W. van Lei den ernstige bezwaren. De gemeente Leiden heeft om ver scheidene redenen dringend behoef te aan het onderhavige gebied. Voor eerst is de achterstand in de voor ziening aan sportterreinen, vanwege het uitblijven van de grenswijziging voortdurend toegenomen. Tal van nieuwe uitgebreide terreinen voor de actieve recreatie zullen hier dan ook moeten worden aangelegd, waarby naast de reeds genoemde sportter reinen en een nieuw te stichten jeugdbuitencentrum, ook met name nog moeten worden vermeld de reeds ten dele aldaar aangelegde volks tuincomplexen. strekkende ter ge deeltelijke vervanging van com plexen die elders, in verband met de stadsuitbreiding, moeten verdwijnen Het gebied, zoals dit thans is ge pland. is op volkomen logische wyze ingesloten door de ryks wegen 4a en 4b. Een ingreep, als door het amen dement bedoeld, zou deze logische opzet aantasten en een onnatuuriyk en grillig grensbeloop in de hand werken. De uitslagen waren: afstand 15 km: „Wilskracht". Alphen a. d. Ryn (be ker); afstand 10 km: „The Quick Steps (beker); „De Natuurvrienden" (lauwertak); „The Quick Steps li" (idem), alle uit Alphen a. d. Rijnj DVO", Heemskerk legpenning B. en W. Leiden): afstand 5 km: „Do Natuurvrienden", Alphen a. d. Ryn i beker „De Vrijbuiters" Heemskerk (LD-legpenning). Buiten de pry zen vielen de groepen van de wandelsportverenigingen: „Op Goede Voet". Alphen a. d. Ryn. „Do Meye". Bodegraven; „DJO", „Lisse" beide Lisse; „NAS". Leimuiden; ..Kralingen", Kralingen en ..Zwie- ten". Zoeterwoude. Nieuwe begraafplaats Voorts is in dit gebied de enige plaats te vinden, die, naar de me- ning van B. en W. geschikt is voor I de aanleg van een nieuwe begraaf plaats. zodal kan worden tegemoet gekomen aan de dringende ver- zoeken, die B. en W. bij herhaling o.m. hebben bereikt van rooms-ka- tholieke zijde, gezien het feit. dat de r.-k. begraafplaats aan de Zijlpoort binnen twee jaren geen opnamemo- I gelijkheid meer zal bezitten. Voor het bestuur van de Stichting Groenhoven was het gisteren een blydo dag. Een wens van jaren ging in vervulling: aan het rusthuis aan de Witte Rozenstraat kon n.l. ene verpleegafdeling (27 bedden) worden toegevoegd. Dit is mogelyk geworden door de bouw van een zusterhuis, Witte Rozenstraat. Tijdens een bijeenkomst in de con versatiezaal is de gelyktijdige inge bruikneming van zusterhuis en ver pleegafdeling gisteravond met de be woners op enigszins feestelijke wyze Oegstgeest O o B. en W. van Leiden zien verder niet in. dat door de beperking van de gebiedsafstand van Oegstgeest het deze gemeente moet worden moge lijk gemaakt haar zelfstandigheid betei te handhaven. Het gaat hier immers om een gebied, dat voor het overgrote deel bestemd is voor be bouwing ten behoeve van de Univer siteit. Bedoeld gebied maakt een be scheiden deel uit van de gezemen- lyke gronden, voor universitaire be bouwing bestemd en vormt een een heid met het overige, aan de oostzy- de van Ryksweg 4 (in het nieuwe beloop) gelegen, gebied met dezelfde bestemming. Al mogen onderwysbelangen zich wellicht niet verzetten tegen verde ling van de gedachte universitaire bebouwing over twee gemeenten, uit bestuurlyk oogpunt is het, naar de mening van B. en W. ten zeerste gewenst het betreffende gebied in één hand te houden, temeer daar tiet eerste grote object in de Leeuwenhoek, het universitaire uitbreidingsterrein op Oegst- geester grondgebied, namelijk de eerste fase van het chemie- complex, waarvan de bouw enige jaren geleden begonnen is. Vol- gens het amendement-Aarden zou dit uitbreidingsterrein, waar op alle nieuwbouw voor de B- faculteiten en de uitbreiding van het Academisch Ziekenhuis zijn geprojecteerd, bestuurlijk tot Oegstgeest moeten blijven beho- ten. terwijl Leiden het liever oij eigen gebied getrokken zou wil len zien. Ook in het wetsontwerp was dit gebied aan F.eiden toe bedacht. IFoto L.D./Holvast) gevierd. De vice-voorzitter van de Stichting, de heer J. Boelee, sprak er zyn vreugde overuit, dat aan de beperkte ziekenaccommodatie thans een einde is gekomen. Een verpleeg - afdeling, met een eigen recreatiezaal, voorziet in een hoognodige behoefte. Bovendien kon het aantal twee per soonskamers (24) met vier worden uitgebreid. De heer Boelee bracht ar chitect en uitvoerders hulde voor de totstandkoming van het fraaie zus terhuis en de verbouw en inrichting van de verpleegafdeling. Ds. E. Haverkamp bracht deze avond de gelukwensen over van de kerkeraad der Geref. Kerk. Voorts werd het woord gevoerd door de heer A. de Koning, voorzitter van de Dia conie, de besturend zuster, mej. C. van der Sluys, de heer Van Zwieten namens de commissie van Beheer der Geref. Kerk, dokter J. H. Pleiter en de heer Van Dyk namens de bewo ners van het rusthuis. Allen spraken hun waardering uit voor de wijze, waarop het Stichtingsbestuur hier een oplossing had gevonden. Enkele geschenken werden aangeboden. Tentoonstelling De Oude Leidsehe De Leidse Pluimvee Vereniging „De Oude Leidsehe" houdt zaterdag en zondag as. een tentoonstelling in het verenigingslokaal in de Maria Gyzen steeg. Aan deze tentoonstelling zyn ook keuringen verbonden. De exposi tie is zaterdag geopend tot 10 uur 's avonds ei zondag tot 6 uur. Luciette van Rozensteyn zwarte dwergpoedel van mevrouw J. Nell-Poot uit Leiden werd win naar en jeugdkampioen op een inter nationaal hondenconcours m Am sterdam. Een zusje van Luciette, Ni» colle, werd tweede. Twee andere hon den van mevrouw Nell kregen he& predJkaat „uitmuntend".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3