Miljoenenbuit in een slag alles '§z.kanmet cetalkiiir velpon SPOOKTREIN IN ONDERZOEK P.y.d.A. niet gereed met brief aan K.V.P. Wezenlijke aard van kerk veranderde niet (Van onze Haagse correspondent) Hij ziet zichzelf als een soort James Bond-achtige gentleman- ireker, die eens de perfecte misdaad zal plegen. Letterlijk alles is geprobeerd om dit jongmens in het rechte spoor te houden. Maar j wil niet. Hij staart zich blind op het visioen in één klap rijk te «den door een miljoenenroof om dan ergens in een land KI een heerlijk klimaat een vrolijk leven te lijden, met Wein, feib und Gesang". zijn tipgever op om nadere inlich tingen. „Hondsbrutaal", vond de president. Verdachte gaf geen commentaar. LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 (room van James Bond-achtige gentlemaninbreker Advertentie JONGEN (19) PLEEGDE RUIM 10 INBRAKEN De 19-jarige in een perfect-keurig pellen kostuum gestoken inge- ieurszoon vertrok geen spier van 1 gezicht toen officier van Justi- mr. Maan deze persoonsbeschrij- van hem gaf ter zitting van de liagse rechtbank. De tegen hem uitgebracht tenlaste- $ing bevatte slechts een (kleine) tep uit het enorme aantal inbra- en en diefstallen, dat hij tenslotte dtend heeft, nadat de recherche an aan talrijke en langdurige ver- iren had onderworpen. Grote vaardigheid Ondanks zijn jeugd had de jongen dl een grote vaardigheid eigen ge lakt in het opensnijden van brand- isten. Alleen de zware deur van de iuis in de gemeentelijke technische hooi aan de Weg astraat was hem machtig gebleken. Samen met een kameraad had hij ier in de nacht van 10 juni inge ven. Toen hij de kluis ontdekte is hij op zoek gegaan naar sny- ■andapparaituur. In het gebouw van Nederlandse Huistelefoon Maat- happijaan de overkant, vond hij benodigdheden. Maar hij slaagde niet in de kluisdeur door te bran- omdat het geen snijbrander was, aar een lasapparaat". „Hoe kom je eigenlijk zo deskun- informeerde rechtbankpresi- nt mr. Van Oldeborgh. .Ik heb twee jaar op de ambachts- hool gezeten". .0, één van je vele opleidingen, Tegenover deze mislukte aanval op tn kluisdeur stonden talloze wel ge- aagde kraken. „Zeker wel veertig", president. .Meer", antwoordde het jongmens ilfverzekerd. ..Honds brutaal" Eén van de meest brutale stukjes as een inbraak in een technisch ireau aan de Zwarteweg, waar hij teen brandkast kraakte. Verdach- was binnengedrongen op aanwij- ngen van een 32-jarige kunsthan- slaar, een duistere figuur op de thtergrond van dit verhaal, die la- ir nog moest tereohtstaan wegens itlokking. Hij had de jongen voor- en van een nauwkeurige platte- rond, maar toen de jeugdige on- friaat de beloofde snybrandappara- our niet kon vinden, belde hij uit et kantoor in alle rust en kalmte (Advertentie) Hulshoff Den Haaf Spui/hoek Kalvermarkt IIOBIL OIL 1MSTERDAM ÏEER SCHOON (Van onze A'damse correspondent) raffinaderij die Mobil Oil in tasterdams westelijk havengebied nl bouwen zal een van de „schoon- worden die West-Europa kent. tee voor verontrusten over lucht- 'fontreiniging zeer hoopgevende ling deed gisteravond de di- scteur van de hoofdstedelijke dienst tier havens- en handelsinrichtingen ■Den Toom. De heer Den Toom sprak op een [eraconferentie die de gemeente had Wegd in verband met het verschij- ïn van een nota inzake de vestiging Mobil Oil en twee raadsvoorstel die direct verband houden met tee vestiging. Deze betreffen de telneming voor 2,5 miljoen gulden ter de gemeente Amsterdam in een telen met de staat op te richten *.V. Nederlandse Pijpleidingmaat- teappij en de verhuur van in eerste tistantie ongeveer 177 ha langs het terdzeekanaal gelegen grond aan De nota en de voorstellen werden Eieren vrij plotseling openbaar ge- tiaakt, nadat het rijk, de gemeente Mobil Oil het eens geworden wa- over de voorwaarden van de ves ting. Zy zullen op woensdag 10 no- teiber door de gemeenteraad worden ^handeld. Wanneer de Amsterdamse raad er akkoord gaat, zal begin volgend met de bouw van de raffinaderij 'orden begonnen. De verwachting is, te de raffinaderij een kleine twee later in gebruik zal kunnen wor- genomen, 5 vestiging van Mobil Oil zal, verwacht, een investering J520 miljoen gulden vergen en voor- telg werkgelegenheid voor 6000 per- teen, maar op de langre duur zelfs ter 20.000 man met zich mee bren gt, Mislukt leven ,Het is toch allemaal wel heel erg voor zo'n jonge jongen. Je hebt nog een voorwaardelijke tuchthuisstraf voor de kinderrechter te goed ook", zei de president. „Alles bij elkaar is het een lyst waar een beroepsinbre ker van veertig trots op kan zijn". Toen de jongen in alle talen zweeg, vervolgde mr. Van Olden- borgh: „En het bedenkelijke is bo vendien dat je eenvoudig geen zin hebt om op een fatsoenlyke manier met werken je brood te verdienen. Met hulp van ieder die het goed met je voorhad ben je telkens iets nieuws begonnen, maar keer op keer laat je alles mislukken: ambachtsschool, kappersschool, monteursschool, hore- caopleiding. Het loopt stuk of je wordt weggestuurd, allemaal omdat je te lummelig bent om iets aan te pakken, 't Is zonde. En je vader was nog wel ingenieur". „De reclassering voelt er zelfs niets meer voor om opnieuw met het toe zicht over je opgescheept te worden. Ook de dokter is van mening dat verbeteringspogingen niets zullen uit halen. Het enige waar jij aan denkt is een grote slag, zegt hij, zoiets als de Engelse treinroof. Is dat nou wer kelijk je einddoel?" Nou, nee, m*n einddoel niet. Maar als ze me niet aan een goede toe komstmogelijkheid kunnen helpen..." „Ze. Ze moeten jou helpen. Jijzelf doet niets. Wat jij wilt is alleen maar stoer doen en in de kortst mogelijke tijd rijk worden". Triest geval „Een bijzonder triest geval", vond officier van Justitie mr. Maan. „Ik weet er geen oplossing voor. De ad viezen gaan allemaal in de richting van een lange gevangenisstraf. Maar het stuit mij tegen de borst dat te eisen tegen een jongen van negen tien jaar. In elk mens is toch wel een kern van beter willen. Dat moet bij hem toch ook zijn. Wat zal de ge vangenis nou in hemelsnaam aan hem verbeteren. Laten we liever de directie van de jeugdgevangenis in Zutphen toch nog eens vragen of ze hem daar niet willen opnemen. De psychiater ziet er niets in, maar het lijkt mij het beste. Maar ik waar schuw hem welals hij zich niet betert zal ik te zijner tijd zijn ter beschikkingstelling van de regering eisen!" De rechtbank trok zich terug in de raadkamer, om te overleggen wat men met de jongen moet aan vangen. Besloten werd toch de di rect1 e van de jeugdgevangenis in Zutphen te vragen zich over het jongmens te ontfermen. De verdere behandeling van de zaak werd der halve voor onbepaalde tijd uitgesteld, totdat het antwoord binnen is uit Zutphen. Advertentie Hulshoff Franse minister in Moskou De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, is vandaag in Moskou aangekomen voor besprekingen van vijf dagen met Russische leiders, aldus deelt Tass Het hoofd van het Utrechtse arrondissementsparket mr. W. H. Overbeek heeft een gerechtelijk vooronderzoek gelast tegen het personeel van de „spooktrein", die in de late avond van 17 oktober bij Birkhoven in Amers foort met zichzelf in botsing kwam en waardoor achttien passagiers min of meer ernstige verwondingen opliepen. De koppeling tussen het voorste treinstel van de trein Amsterdam Zwolle en de twee daarachter volgen de treinstellen werd ter hoogte van Baarn verbroken door een van de treinconducteurs, die in strijd met de voorschriften van N.S. een zakelijk gesprek met een collega voerde in de niet gebruikte machinistencabine in het achterste deel van het eerste treinstel. Het gevolg was een rit van een on bemande trein met enkele honderden passagiers. Ter hoogte van de spoor wegovergang bjj Birkhoven haalde de onbemande trein het voorste treinstel Talloze doden in midden-Java Het Indonesische leger heeft van daag bekendgemaakt, dat in de af gelopen week in midden-Java 50 per sonen merendeels Mohammedanen, zyn gedood. Ook een aantal commu nisten onderging dit lot. By een schietparty in Keringan verloren 7 communisten het leven. Het Indonisische persbureau An- tara heeft eerder deze week de com munisten beschuldigd van moord op 178 burgers in midden- en oost- Java sinds de staatsgreep van 3( september. Gisteravond meldde Antara, da generaal Soeharto, de stafchef er minster van het leger, de leiding heeft gekregen van „kolaga", het mi litaire commando, dat belast is met de uitvoering van de confrontatie met Maleisië. President Soekarno heeft de Mo hammedaanse leiders meegedeeld dat hy alle aandacht zal geven aan hun resolutie waarin om een verbod van de communistische party wordt ver zocht. Gisteren hebben de Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, en de Chinese am bassadeur gesproken over de slechter wordende betrekkingen tussen Indo nesië en China. SMITH wil niet met nationalisten confereren Premier Smith van Rhodesië wil niet met de Afrikaanse nationalisa- tische leiders in zyn land aan de conferentietafel gaan zitten. „Zjj eer biedigen de grondwet niet en weige ren deze in werking te laten treden. Wy hebben al bij vele gelegenheden gezegd dat we niet met deze men sen om een tafel kunnen gaan zit ten. Deze toestand is niet veranderd", zo zei hij gisteren. De Britse premier Wilson, die in Rhodesië is om een uitweg te zoe ken uit de crisis, ontstaan door het plan van Smith om eenzydig de on af hankelykheid uit te roepen, zou verdere besprekingen met de Afri kaanse leiders gaan voeren. Hy tracht hen ertoe te bewegen ak koord te gaan met de grondwet van 1961 Tot dusver hebben de Afrikaan se nationalistische rivalen, Nkomo en Sithole de grondwet verworpen om dat deze naar hun oordeel de blan ke overheersing alleen maar zou doen voortduren. In Britse kringen in Rhodesie ge looft men niet, dat een breuk tus sen Engeland en Rhodesië te ver- myden is. Wilson heeft Smith gisteren nog eens gewaarschuwd, dat de Britse re gering Rhodesië volledig zal Isole ren indien Smiths blanke regering de macht overneemt. Wilsons onomwonden waarschu wing kwam gisteravond tydens een diner, dat door vooraanstaande le den van beide regeringen werd by- in, doordat de bestuurder inmiddels was gaan afremmen. De „vrije" vol geling botste met een vaart van 50 60 km tegen de „moedertrein" op. Achteraf is volgens onze inlichtin gen nog gebleken, dat op het baanvak Amersfoort-Amsterdam tengevolge van de treinbotsing een vertraging van ongeveer zeven kwartier is ont staan, dat door het uitvallen van de stroom de gewonden geruime tyd op transport hebben moeten wachten, dat beide in overtreding zynde con ducteurs zijn vrijgesteld van normale dienst, dat tientallen militaire ver lofgangers, die in de trein zaten, hun busaansluitingen hebben gemist en dat kort na het ongeluk de oorzaak met vermoedelijke zekerheid vast Van ingewyden hebben wij voorts vernomen, dat de trap op het ont koppelingspedaal in de machinisten- cabine, waaraan volgens de voorlich tingsdienst van N.S. het ongeluk is te wyten nooit het onheilseffect zou hebben gehad als het luchtkraantje gesloten was geweest. Zonder lucht kan een trein niet rijden. In de „spooktrein" moet volgens deze zegs lieden dus nog een andere verkeerde handeling zijn uitgevoerd of wellicht een verplichte voorzorgshandeling zyn nagelaten. Luchtbrug van Cuba naar VS De V.S. hebben vandaag meege deeld dat nog slechts enkele kleine details geregeld hoeven te worden met het regime van Fidel Castro een luchtbrug voor Cubanen naar de V.S. willen. Verwacht wordt, dat de vluchten binnen tien dagen na 't afkondigen van de over eenkomst zullen beginnen. Castro heeft het gevaarlyke ver keer met kleine bootjes tussen Cuba Florida een halt toegeroepen na een conferentie met de Zwitserse ambasadeur in Havanna, die als be middelaar optreedt tussen Cuba en de V.S. by de onderhandelingen. De Cubaanse regering heeft meegedeeld, dat de „veerdienst" met kleine boot jes wordt gestaakt in verband met de regelingen voor een akkoord over een veiliger transportmethode. Meer dan 3000 vluchtelingen zyn al de Straat van Florida per boot overge stoken. De V.S. zouden voor de vliegtui gen moeten zorgen en de kosten moe ten dragen. Het zouden burgervlieg tuigen moeten zyn, geen militaire. De Zwitserse ambassadeur heeft aan Washington meegedeeld dat de onderhandelingen met Castro goed verlopen. In Havanna lopen geruch ten dat de luchtbrug zal voorzien in een afvoer van 3.000 tot 4.000 vluchtelingen per maand. Men neemt aan dat het aantal Cubanen dat naar familie in de V.S. wenst te emigreren ongeveer 25.000 Aftreden Nederlwrst onwaarschijnlijk De Russische leiders hebben het bezoek toegejuicht als een mogelyk- j heid de weg te openen naar nauwere j samenwerking tussen hun land en Frankrijk. Couve de Murville is de eerste mi nister van Buitenlandse Zaken van een grote mogendheid die de nieuwe Russische leiders zal ontmoeten. Hy brengt een tegenbezoek voor dat wat zyn Russische collega Gro- miko in april van dit jaar aan Parys bracht. Volgens zegslieden zyn punten die door Couve aangesneden zullen wor den: 1. de NAVO-atoommacht, waar] Frankryk en de Sowjet-Unie beide tegen zyn. 2. Vietnam. De Fransen en Rus- j sen staan afwyzend tegenover het Amerikaanse beleid daar. 3. De EE.G. 4. China, dat Frankryk evenals de Sowjet-Unie tot de V.N. toegelaten wil zien. 5. Uitbreiding van de handel met de Sowjet-Unie. V.S. gaven China waarschuwing O De V.S. hebben ruim een maand geleden communistisch-China ge- waarscuhwd zich afzydig te hou- den van het conflict tussen India en Pakistan om Kasjmier. Dit werd gisteren van officiële I zijde vernomen. Men gelooft dat de ze waarschuwing werd gegeven op een van de geregelde byeenkomsten die de ambassadeurs van China en de V.S. in Warschau houden. Offi ciële kringen herinnerden eraan, dat China, toen het conflict op zyn hoogtepunt was, een ultimatum stelde met betrekking tot Indiase grensversterkingen, doch dit enkele dagm later introk. De Veiligheidsraad heeft gis teravond zyn pogingen om India en Pakistan te bewegen hun troepen terug te trekken op de stellingen die zy voor de gevechten bezetten, opgeschort tot maandag. Na een vergadering van een half uur besloot de raad de behandeling van de kwestie uit te stellen. De vergadering werd door India geboycot. Tydens de vergadering van don derdag hadden de niet-permanente leden van de raad een mislukte po ging gedaan om een resolutie op te stellen welke voor beide partyen aanvaardbaar zou zyn. Het Internationale Comité van het Rode Kruis schat het aantal vluch telingen dat tydens de gevechten tussen India en Pakistan uit hun huizen is verdreven op 320.000. In India zouden meer dan 200.000 personen hebben moeten vluchten en in Pakistan 120.000. Volgens uit de gebieden ontvan gen rapporten is de ellende in de gebieden groot. In een door hem onder de mis voorgelezen homilie verklaarde de Paus. dat in de gisteren behandelde decreten geen sprake was van verandering van de wezenlijke aard van de kerk en dat zij haar niet verlaagden tot het peil van wereldlijke cultuur. BIJ AFKONDIGING VAN DECRETEN Het gaat er veeleer om, de kerk geschikter te maken voor het brengen van haar goede bood schap in de vernieuwde omstan digheden van de menselijke maatschappij, aldus de Paus. „De kerk denkt, de kerk spreekt, de kerk groeit, de kerk ontplooit zich". De Paus merkte op. dat dit alles een verbazingwekkend verschyn- sel" vormt. Hy betoogde, dat de decreten over dc bisschoppen, de christeiyke opvoe ding, het religieuze leven en de se minaries betrekking hebben op het leven van de kerk zelf. Aan deze plechtige wetten zal worden toegevoegd een verklaring, die niet minder plechtig is over de betrekkingen tussen de R.K. Kerk en hen. die andere godsdiensten be lijden, zeide de Paus. De fractie van de Party van de Arbeid in de Tweede Kamer is van morgen opnieuw byeen gekomen om haar antwoord op te stellen op de brief van de fractieleider van de KVP, drs. Schmelzer, waarin om dui- delijkheid wordt gevraagd over be paalde uitlatingen in de omstreden brief van drs. Nederhorst. De voor naamste kopstukken van de socialis tische fractie, alsmede enkele socia listische ministers, hebben zich gis teren al bezig gehouden met het ant woord. Luns bevestigt verval van ereveld Medan Minister Luns (Buitenlanse Za ken) heeft in antwoord op schrifte- lyke vragen terzake van het tweede kamerlid Scheps (PvdA) bevestigd dat het ereveld in Medan in Indo nesië in verval verkeert. De bewindsman schrift dit toe aan het feit, dat het hoofd van het kantoor Indonesië van de Oorlogs gravenstichting, die in december 1961 met verlof naar Nederland was vertrokken, eerst in oktober 1963 van de Indonesische autoriteiten naar zijn post mocht terugkeren. In die tussentyd kon het onderhoud van de erevelden slechts op beperkte schaal plaatshebben. Na zyn terugkeer in Indonesië werd, mede door moei- ïyke verbindingen met plaatsen bui ten Java waar erevelden zyn gele gen, prioriteit gegeven aan het her stel van de erevelden op Java. De grote waarschyniykheid, dat het ereveld Medan zou zyn begrepen in een concentratieplan dat in Indone- een concentratieplan voor ogen staat, was daartoe eveneens aanleiding. De vragen van de heer Scheps wa ren gesteld naar aanleiding van het artikel van onze relsredacteur, mr. H. L. Leffelaar („Een herinnering herleeft") die de ere-begraafplaats in vervallen toestand aantrof. Men krygt in Haagse politieke krin gen steeds meer het gevoel, dat de zaak wel met een sisser zal aflopen. De fractie van de PvdA zal de KVP waarschynlijk haar zin geven en vooral de gewraakte uitlatingen over de KVP-prominenten De Quay en Luns wat afzwakken. Over zijn positie ten opzichte van het Ko- ninlyk Huis zal drs. Schmelzer zyn socialistische collega Nederhorst waarschijnlijk nader aan de tand voelen bij het debat over het toe- stemm imgsontwerp Een aftreden van drs. Nederhorst als fractieleider is nu byzonder on- waarschijnlyk geworden. Niet al leen hebben alle fractie-leden, maar waarschynlijk ook de socia listische ministers him steun aan drs. Nederhorst toegezegd. Boven dien voelt de fractievoorzitter van de PvdA zioh sterk in zijn houding door de goedkeurende brieven, die hy na de publikatie van zyn blief uit vele delen van Nederland van wel en niet-party genoten heeft ontvangen. (Advertentie) Hulshoff „BEELDENDIENST" INHERV. KERK In de kerk van de hervormde wyk- gemeenten „De Uitweg" in de Am sterdamse tuinstad Osdorp vond deze week een „beeldendienst" plaats. In de hal van de nieuwe kerk staat n.l. een beeld van de drie jongelingen in het vuur. Het is een ontwerp van de beeldhouwer Klaas op het Land, een gemeentelid. De beeldhouwer heeft in deze dienst onder woorden ge bracht wat hem tot dit werkstuk be- MARKTBERICHTEN LEIDEN. 29 oktober Veemarkt: stieren: aanvoer: 15, prijs: 6,00-9,00 p kg. sch. gew.; melkkoeien: 90, 1000- 1350 p. st., handel: redelijk; vette koelen: 340, 3,30-4,35 p. kg sch. gew., lui; vare koeien: 30. 550-1200 p. st., stug; pinken: 10, 475-875 p. st., stil; graskalveren: 11, 250-450 p. st., stil; vette kalveren: 98, 3,30-3,85 p. kg. lev gew, vlot; vette schapen: 60, 90-115 p. st., stug; fokschapen: 40, 110-150 st., stug: vette lammeren: 1626, 100- 45 p. st.. stug; varkens (zeugen): 53, 300-425 p. st., matig; sohrammen: 130, 85-105 p. st., matig; biggen: 646, 54-62 p. st.. matig. Totaal 3159 stuks aan- LEIDEN, 29 oktober Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: andij vie 8-18, pron/kbonen 88, snijbonen 170- 250, staimbonen 240-269, gekookte kro ten 50, boerenkool 18-30, prei 16-30, spruiten 20-64, komkommers 26-84. to maten 30-445, uien: ploklers 23,10, drielingen 19,00, middellijn 16,50, mid- delgrof 17,20-17,50, grof 18.48-18,80, witlof 65-136. Per 100 stuks, meloenen 15-65, knolselidery 12-23, sla 6-18. LEIDEN, 29 oktober Kaasmarkt. Aanvoer 11 partijen Goudse kaas en 4 partyen Leidse kaas. Noteringen: Goudse kaas extra kwal. tot 3.63. Ie kwal. tot 3,58. Leidse kaas: le kwal. tot 3,31. Handel Lui. De kaasmarkt wordt met ingang van vrijdag 5 novem ber weer ln het waaggebouw gehouden, aanvang 9 uur. AALSMEER. 28 ok tober Cyclamen - bloemen 75-110, Iris 260-680 p. bos, Euphorbia p. tak 65-115, Carla 75-125, Athurtum 80-230, Anjers: Rood 25-46, Roze 20-35, Wit 15-24, Orchid Beauty 25-40, Gemengd 18-26, Arthur 18-27, Keefer 35-39. Rozen: Roselandla 20-26. Parel v. Aalsmeer 20-25, Geh. Duls- berg 30-56, Baccarat 40-76, Carol 18- 27, Garnet 20-31, Super Star 40-55, al BARNEVELD. 28 oktober Eler- velllng Baraeveld. Aanvoer 296.000 handel vlot. Eieren van 41/53 gr. 10,57- 13,65; 53/58 gr. 14,10-15,90; 60/63 gr. 16,40-17.35; 63/66 gr. 17.36-17.55; 66/ 72 gr. 17,85-18,55. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer 2.250.000 stuks, handel vlug. Eieren van 45/53 gr. 11,60-13,90, kg.-prijs 2,53- 2.62; 54/58 gr. 14,25-16,35, kg-prijs 2.64- 2,82; 59/65 gr. 16,75-17,75, kg-prijs 2.84- 2,73. Varkensmrakt, 28 oktober Aan voer 168 stuks, handel redelijk. Prijzei: (In f per stuk): biggen 62-72. drach tige zeugen 350-460. woog en wat hy ermee heeft willen zeggen. Vandaar de benaming „beel dendienst" voor een dienst waarin de prediking uitging van Daniël 3, het verhaal van de uitgebeelde Jon gelingen in het vuur. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harkema-Opelnde (FY.) A. H. C. Franken te Heukelum Z -H. te Gouda (vac. H. v d Akkerj A A Bos te Veenendaal; te Nieuw-Weerdin- ge (toez.) W. Leegsma te Zuldwolde (Dr.). Geref. Kerken. Beroepen te Harlingen R. v. Reenen te H. I. Ambacht; te Ihrhoven (Did.) G. Idema te Wlleum (Did.). Aangeno men naar Ferwerd W. C. P. den Boer te Uithuizen. Bedankt voor Rotter - dam-Charlols (vac. W Baas) en voor Utrecht-Zuid (vac. wyien L. W. Muns) R. Strijker te Dieren; voor Utrecht-N. (vac^ W. Schouten) I. Meyer te Oegst- Chr. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam-Z.. H. v. Kooten te Werkendam. Evangelische taak van krijgsmacht schiet doel voorbij De voorzitter van de Natio nale christen- officiervereniging (N.C.O.V.) kolonel J. C. Zuidema, krygt de indruk, dat de evange lische taak van de krygsmacht om sluierd dreigt te worden door aller hande nevenwerkzaamheden, die voornamelyk liggen op etiscb en so ciaal gebied. Als deze ontwikkeling zich voort zet, kan het naar zyn idee wel eens gebeuren, dat de geesteiyke verzor ging binnen de krygsmacht haar doel voorby schiet. In zyn jaarrede schonk hy voorts aandacht aan het voornemen om officieren op 55-ja- rige leef tyd buiten dienst te stellen met een overbruggende wachtgeld regeling tot 65 jaar. Het hoofdbezwaar, het knelpunt, wordt gevormd aldus kolonel Zui dema door het voornemen van de minister van Defensie, om hen, die de leeftyd van 55 jaar bereikt heb ben en dan in de regel nog volop in hun financiële verplichtingen zit ten, op ongeveer 70 procent van hun inkomen te stellen. Een gevolg hier van is dat deze officieren ge dwongen zullen zyn om naar een passende byverdienste te zoeken, hetgeen het aanzien en de waardig heid van het officier zyn ongetwy- feld kan schaden, zo zei hy. Benoemingen bij N. Samsom N.V. Tot directeur van de sector ge meenteadministratie van N. Samsom N.V. in Alphen aan den Ryn, ls met ingang van 1 november a.s. benoemd de heer J. C. Duin, tot dusverre hoofd van bovengenoemde sector. Eveneens vond de benoeming plaats van drs. W. P. N. Schryver tot directeur van de sector uitgevery. Hy merkte op. dat de decreten nieuwe verplichtingen scheppen voor de r. katholieken en voegde hier aan toe. dat hy hoopte, dat de ge volgen heilzaam zullen zyn voor de zielen en voor het leven van de kerk van morgen. De Paus gaf verder uiting aan de licop, dat niet r.-katholieke chris tenen de nieuwe decreten zullen wil len beschouwen als een manifestatie van het vernieuwde geloof van zijn kerk en dat ook de niet-christenen ze zo zullen willen zien, vooral de joden, die hij beschreef als een volk „dat zeker niet moet worder veroor deeld of gewantrouwd maar moet worden geacht, bemind en ver- Sinspelend op de kardinalen uit uit communistische landen, die met hem deelnamen aan het opdragen van de h mis, zeide de Paus, dat het nem verheugde, bisschoppen om zich heen te hebben, „die landen vertegenwoordigen, waar de vryheid waarop het evangelie het al lerhoogste recht heeft wordt be perkt, zo niet geheel ontzegd". Elk van de vyf in stemming ge brachte decreten werd met byna algemene stemmen goedgekeurd en vervolgens officieel door de Paus af gekondigd. De stemmenverhoudingen waren: voor het decreet over de bisschoppen 2.319 tegen twee; voor de verklaring over de niet-christenen en joden: 2.221 tegen 88; voor het decreet over de christeiyke opvoe ding 2 290 tegen 35; voor het decreet over het religieuze leven: 2.321 tegen 4 en voor dat over de vorming der priesters (seminaries) 2.318 tegen 3. Het aantal stemmen, uitgebracht tegen de „jodenverklaring was het grootste, dat tot dusverrre tegen een voltooid belangryk document van het concilie byeen is gebracht. Het wee-spiegelde de strijd, die tegen het ontwerp van het document in het concilie is gevoerd. Advertentie ^^^^^Hulshoff Kalvermarkt Rijswijk 'In de Bogaardj KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 okto ber Groenteveiling: Waspeen (per kist)A-extra 6,30. Al 5.60-6.60. A2 6.00-7,30, B-extra 7,20, BI 6.60-8,80, B2 3,10, Ol 3,40-3,70, breekpeen (per kist) 200-3,40, bloemkool (per 100 st.): 6 st. per bak: Al 37.00-67,00, A2 18.00- 42,00, 8 st. per bak: Al 35,00-47,00, A2 15.00-27.00, Dl 16,00-35,00, andij vie 12.00-16.0 boerenkool 26,00, groene kool 21,00, sla (per 100 st.) 6,00, sprui ten 52,00, bleekselderle (per 100 st.) 9,00-11.00, knolselderie (per 100 st.) 16,00-25,00. peterselie (per 100 bos) 18,00, krulpetereelle (per 100 bos) 17,00. Aanvoeren: waspeen 53.000 kg, bloem kool 5.000 stuks. GOUDA. 28 oktober Kaasmarkt. Aanvoer 113 partijen, le kwaliteit no teerde 3,51 tot 3,57; 2e kwal. 3,40 tot 3,50; extra kwal. 3.58 tot 4,15, alles per kg. Handel stug. ROELOFARENDSVEEN. 28 okt. BloemenveilingFYesla's 31-81, Ornl- thogalum 15-52, Snygroen 53-71. Iris sen 2,25-3.80. Etkeblad 43-64. Tros- chrysanten: Tip Top 40-93, Satelliet 38-76. Golden Orfé 40-67, Joke 47-68, Lyona 79-1,15, White Hope 68-1,10, S<u- perform 80-1,09, Jacob Marls 78-1,20, Golden Glint 82-1,17, Bornholm 69- 1,00, Raket 53-75, Yellow Spoon 80-83, Helene Janette 1.22-1,24. Rose Bella 72-1,05, Juweeltje 50-62, Jambo 80-84, Medaillon 86-93, Devels Cap 70-82, Lu- clda 52-66, Popcorn 64-1,00, Nelyy Hoek 92-1,00, Ftoland 52-68, Dr. Wasscher 57-96, Grace 42-88, Derek Ellis 80-1,07. Da ving 90-1,10, per bos. Idem i Saskia 16-19, Hoeks Glorie 22-36, plomaat 17-34, Medaillon 18-25, Shoe- smtth 40-41, Cltngendaals Elite 24-39, Bornholm 12-17, Porceleln 28-31, Argo 33, Sliver Rose 31-36. Breltner 10-20, Wim de Lange 17-18, Derek Ellis 28- 31. Red Rollnda 18-a9. Jacob Marls 18- 20. Alan Rowe 40-41, Am. Anjers: Sim Roze 17-26. Sim Rood 31-42. Sim Wit 16-22, SI mArthur 20-23, Keefer 27 Princes An nl8-35, G. J. Sim 16-18' Rozen 13-46 p. st. GEEN GEBEDEN OP SCHOOL Een Duits echtpaar heeft na drie jaar een civiele procedure gewonnen om een einde te maken aan het hou den van een ochtendgebed op de school van hun negenjarige zoon. De rechtbank van de deelstaat Hessen was het donderdag eens met de bewering van dr. Diether Hoff mann en zyn vrouw Inge dat het ochtendgebed strijdig is met de grondwet van de deelstaat, die vry heid van geloof en geweten garan deert. Een woordvoerder van het ministe rie van Onderwijs van Hessen heeft verklaard, dat zyn departement nu zal moeten overwegen de gebeden in alle scholen te verbieden als recht streeks gevolg van de gerechtelyke beslissing. KOSTER VERLANGT BETERE SOCIALE POSITIE In de gereformeerde kerk te Amersfoort vond gisteren een ver gadering plaats van de Protestants- christelyke vereniging van kosters in Nederland aangesloten bjj het C.N.V. waarin de sociale positie van de kos ters in Nederland het hoofdpunt van de agenda vormde. Nadat voorzitter E. J. Alberts sr. uit Dieren een samenvatting had gegeven van de besprekingen met de Vereniging van kerkvoogdyen in de Ned. Herv. Kerk en de Commissie van beheer in de geref. Kerk, stelde hy vast dat slechts 50 pet. van de kosters van de Ned. Herv. Kerk en 40 pet. van de kosters van de Gerf. Kerk hun werk verrichten op basis van enigszins redeiyke sociale om standigheden, die echter niet meer dan minimaal zyn. De heer Alberts stelde vast, dat hoewel er na 1946 veel veranderde en de omvang van de werkzaamheden van de kosters toenamen, in de sociale positie van de kosters vrijwel geen verbetering kwam, waardoor er in talloze ker ken vacatures zyn. De heer Alberts verklaarde ver der, dat de vereniging veel weer standen moet overwinnen, omdat er in de kerkvoogdij nog een soort re gentensfeer heerst. Hy illustreerde dit met de mededeling dat tydens 7jjn onderhoud met het bestuur van de Vereniging van kerkvoogdyen geen sprake was van een gesprek, maar van een decreet De kostersorganisatie stelt zich ten doel een 50-urige, 6 daagse werk week met 4 vrije zondagen buiten de 14 daagse vakantie. De vergade ring stelde zich volledig achter het bestuurslid met betrekking tot de onderhandelingen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9