„Zorba, de Griek" Jeugdparlement heeft kritiek opYVY enK&O Operation Crossbow .Adieu, Charlie Taylor: Vorderingen van V.S. in Vietnam zijn „bemoedigend'' een uTEhk STAALTJE ASTRALON DAMESPULLOVER - 20,50 - Overdracht nieuw orgel in Petra-kerli LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiMiiiiiiiiiMiiiiiHiuiniiiiiiMiiHiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiHiiniMniiiimnir iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiii rc van LUXOR - Het is in de door Michael Cacoyannis geregisseerde film „Zorba de Griek een wat vreemde zaak. Niet minder dan drie Oscars zijn (terecht) aan deze opmerkelijke rolprent toegekend, maar de man, die in de eerste plaats hiervoor in aanmerking zou komen, Anthonie Quinn, is buiten de Oscar-regen gevallen. Zonder overigens maar iets aan de prestaties van de win naars Lila Kedrova (beste vrouwelijke bijrol), Walter Las- sally (zwart-wit camerawerk) en Vassilis Photopoulos (artistieke leiding) af te willen doen, moet het spel van de nu reeds 51-jarige Anthony Quinn wel op de eerste plaats worden ge noemd. Deze in Mexico geboren acteur, die sinds 1936 in vele films heeft gespeeld o.a. „Buffalo Bill", „The guns of Navarone", „Requim for a heavyweight" en „La Strada" is de dominerende figuur. Hij is het, die de opgewekte en van levenslust bruisende Zorba op het doek tot leven brengt. Hij is de man, die van het leven geniet en steeds de zonnige kant blijft zien. Het is Anthony Quinn, die door zijn veelzijdige ervaring erin slaagt de steeds wisselende gemoedstoestanden treffend uit te beelden. Gedurende zo'n 21 uur weet hij het ene ogenblik bijna treurend, het andere luid lachend te boeien. Iets, dat niet van alle overige spelers (sters) kan worden gezegd. „Zorba de Griek" is het door Nikos Kazantzakis geschreven verhaal van een verlegen jonge Engelse schryver, die naar Grie kenland is gereisd in de hoop op Kreta een bruinkolenmijn te exploiteren. Hij tracht dit te doen met Alexis Zorba, een stoere oudere Griek, die hij in de haven heeft ontmoet. van Alan Bates, Irene Papas (natuurlijk) Lila Kedrova r onvermeld blijven. ANTHONY QUINN als Zorba. de Griek". Het is een sterk verhaal, waarin voor regisseur-producer Michael Cacoyannis mogelijk heden te over waren. De muziek (van Milds Theodorakis) en het uitstekende camerawerk (van Walter Lassally) hebben er mede toe bijgedragen dat Zorba de Griek een opmerkelijke rolprent is geworden. Naast het spel van Anthony Quinn, mag ook dat LIDO De film „Operation Crossbow" is een remedie tegen de lichtvaardige opvatting, dat de vrije wereld de tweede we reldoorlog min of meer op haar slofjes heeft kunnen winnen. Want het te gendeel is waar: er zijn uiterst gevaarlijke episoden geweest, waarin de weegschaal in het voordeel van de nazi's dreigde door te slaan en alleen de moed en offerbereidheid van een klein aantal dapperen een catastrofe heeft kunnen voorkomen. Een sprekend voorbeeld is de perio de, toen de Duitsers in het diep ste geheim hun V-l's in Peene- münde begonnen te vervaardi gen. Wel konden die installaties door de geallieerde bommenwer pers worden weggevaagd, maar korte tijd later waren het de V-2's, veel gevaarlijker nog, die dood en verderf zaaiden in grote delen van de Britse hoofdstad. „Operation Crossbow" geeft een meeslepend beeld van die geweldige strijd achter de scher men: de Duitse successen in Peenemünde: de twijfel onder Britse geleerden, dat de vijand in staat zou zijn „vliegende bommen" te vei-vaardigen; het gedurfde betslu'lt van minister Duncan Sandys (Churchills schoonzoon) om, op grond van berichten van de Britse geheime dienst, tot de aanval over te gaan. Later opnieuw de twijfel aan het bestaan van „raketten", gevolgd door de afschuwelijke ervaring, dat de Duitsers ze in- Huwelijksbed STUDIO Marco Ferreri's film „Het Huwelijksbed", dat het probleem behandelt van een sek sueel huwelijksconfliot, is gepro longeerd. Ugo Tognazzi en Ma rina Vlay spelen de hoofdrollen van een oudere man en een jonge veeleisende vrouw, wier samenzijn tenslotte op een tra gische desillusie uitloopt. Goed spel in een wel wat lang uitge sponnen film. CAMERA „Adieu, Charlie" is een originele komedie, waarin gerenommeerde figuren als Deb bie Reynolds en Tony Curtis op voortreffelijke wijze de hoofd rollen vervullen. „Charlie" is een man die in de artiestenwereld bekend saat als een middelmatig schrijver, maar een uitmuntend, gewetenloos vrouwenjager. Op een dag wordt dat zijn noodlot als hij op een pleziervaartuig een avontuurtje wil beginnen met de vrouw van een beroemd filmregisseur. De man ontdekt het en schiet Charlie dood ter wijl deze uiit de patrijspoort duikit. Is dat het absolute einde van Charlie? Voor de v/et wel. Hij ki-ijgt een nette begrafenis, waarop slechts vier personen verschijnen, onder wie maar één vriend: Gaorge uiit Frankrijk. Als die zich 's avonds in het lu xueuze huis van Charlie ter rus te wil begeven, belt er een nau- Charlie (Debbie Reynolds) ontdekt dat zij vroeger een man en een vrouwenjager welijks gekleed meisje aan. Het kind blijlot aanvankelijk haar geheugen te hebben verloren, maar ontdekt later tot haar ver schrikking dat zij in feite Char lie is. Een pijnlijk soort reïncar natie voor een vrouwenjager, of, zoals de verbijsterde George het uitdrukt: „De smulpaap is kar bonade geworden." „Charlien" schiet overigens waar het vrouwelijke weelderig heden betreft in geen enkel op zicht iets tekort, integendeel en dat brengt dolle complicaties met zich mee. De radeloze George ziet haar een tere lief desaffaire beginnen, maar ten slotte zal het eind voor hem zoet zijn, hoewel heel anders dan men zal denken. derdaad hebben weten te ver vaardigen en ze met feilloze pre- oisie op Londen laten neerko- Drie geheime agenten, twee Nederlanders en een Engelsman, worden dan in vijandelijk gebied neergelaten om binnen te drin gen in de ondergrondse fabriek, waar de V-2's worden gemaakt. Een van de Nederlanders, her kend door een Duitse contra- spion, sterft zonder een woord los te laten voor het vuurpelo ton en geeft daarmede de beide anderen, onder wie een landge noot. die in Leiden zou heb ben gestudeerd, de gelegenheid de produktie te saboteren en, onder opoffering van hun leven, de Britse bommenwerpers naai de ondergrondse fabriek te lei den en die te vernietigen. In hoeverre dit alles historisch tot. in details juist genoemd kan worden, is ons niet bekend. De hoofdzaak is, dat deze film, waarin twee landgenoten een prachtige rol spelen, een boeiend epos is geworden, dat vooral te gen het slot. een hoogtepunt van beklemmende spanning te zien geeft. Deze kleurenfilm op het brede doek. met spelers als Tre vor Howard, Richard Todd, So phia Loren, John Mills en an dere acteurs van formaat, is een heldendicht uit de gruwelijke worsteling tussen nazi's en Brit ten, boordevol emotionele ogen blikken en met een apotheose, die al het voorgaande nog in de schaduw stelt. Een fascinerend brok „achtergrond" uit de twee de wereldoorlog! Jan Marais in „F an toni as" TRIANON De Fransen zijn meesters in het maken van kei harde thrillers, waarvan „Du rififi chez les hommes" het schoolvoorbeeld is. Zij verstaan echter ook de kunst om span ning en ironie zo te mengen, dat men tegelijkertijd geboeid en geamuseerd wordt. Het laatste is met „Fantömas" het geval. Het is een Bond-achtige film met Fantómas als een Dr. No- achtige misdadiger, maar het is allemaal niet zo doodernstig als in de films met Sean Connery. Integendeel, humor is een van de sterkste kanten van „Fan tómas". Niet in de laatste plaats dank zij Louis de Funes, die een heel dwaze politiecommissaris uitbeeldt (in „La belle Améri- caine" speelde hij een soortge lijke rol). Jean Marais speelt een fraaie dubbelrol, waarin hij over daken moet hollen, onder aan een helikopter hangen, in een auto zonder remmen rijden, op een rijdende trein springen enz. Maagdenroof REX De gekleurde rolprent die deze week in het Rex-thea- ter draait is er een in het grote- spektabel-genre. De Sabbijnse maagdenroof diende als onder werp voor „Slavinnen der lief de", een produkt van de Italiaanse filmindustrie dat nu niet direct uitmunt door origi naliteit, maar dat door de frisse wijze van verfilmen en een satirische inslag, een vrij ple zierig kijkspel is geworden. Naar liefde hunkerende jonge Romei nen verschalken zo'n 300 Sab bijnse maagden en komen daar na volledig tot inkeer: hun oorlogszuchtige neigingen zijn als bij toverslag verdwenen. Moraal: liefde is sterker dan alle wapens. Roger Moore in de Romulus-hoof drol toont dat hij van zijn Ivanhoe-creatie een goede zwaardtechniek heeft overgehouden en dat hij (on danks zyn Saint-rol) het oude handwerk niet schuwt. De vrou welijke hoofdrolspeelsters Mylè- ne Demongeot, Rosanna Schiaf- fino en Scilla Gabel zijn alleen Volgens generaal Maxwell D. Tay lor, gewezen Amerikaans ambassa deur in Zuid-Vietnam, maakt Ame rika bemoedigende vorderingen op de weg naar succes om Zuid-Vietnam het communisme te behoeden. Taylor, die thans fungeert als advi seur van president Johnson, zei: „Vroeger of later zal een combinatie van het luchtoffensief en het initia tief te velde de leiding in Hanoi er van overtuigen dat er niets anders overblijft dan een andere weg in te slaan". Taylor herhaalde, dat Amerika be reid is met elke regering, welke op recht de vrede nastreeft, te spreken over een regeling voor het Vietna mese geschil. De Verenigde Staten verlangen geen onvoorwaardelijke overgave van de tegenstander of de vernietiging van de communistische staat Noord-Vietnam, zei hij. Grote parade van strijdkrachten op Cyprus President Makarios heeft gisteren in Nicosia samen met de bevelheb ber van de Cypriotische strijd krachten generaal Grivas een para de afgenomen waarbij het achttien maanden oude grieks-Cypriotische nationale leger zyn pas verworven militaire kracht toonde. De parade, die byna twee uur duur Je, werd vooraf gegaan door pantserwagens van Russische makelij en een verzameling zwaar en licht veldgeschut zowel uit Rusland als uit het Westen. De Russische wapens werden ver kregen bij een overeenkomst voor levering van militaire uitrusting ter waarde van 100 miljoen gulden. Vol gons een verklaring van de regering is de helft van dit bedrag een ge schenk, terwijl de andere helft te gen een lage rente over de komende vijftien jaar zal worden afbetaald. De parade werd gehouden ter ge- legenehid van de jaarlijkse viering van „ohi" (nee-dag), waarop her dacht wordt hoe Griekenland het Italiaanse ultimatum verwierp en by de tweede wereldoorlog betrokken I raakte op 2 oktober 1940. Het nationale leger werd gevormd in mei 1964, toen de regering van I Cyprus voor het eerst dienstplicht in- j voerde om het hoofd te bieden aan de driegende militaire interventie 1 van Turkije. De protestbewegingen tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam om vatten slechts een zeer klein deel van het totale aantal studenten, al dus het persbureau Associated Press. Aan de universiteit van Cincinnati zyn het er 20 tot 25 op de 24.000, aan de universiteit van Michigan in Ann Arbor 100 tot 150 op een totaal van 34.453 en aan de universiteit van Californië, in Los Angeles, 100 op de 20.000. Een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon heeft meegedeeld, dat de Vietcong tijdens woensdag nacht uitgevoerde aanvallen op de bases Da Nang en Tsjoe Lai voor naar schatting 18 miljoen dollar (bijna 65 miljoen gulden) schade aan helikopters en vliegtuigen heeft aan- I gericht. Blijkens de Amerikaanse verlieslijst heeft de Vietcong tot don derdag in totaal 99 Amerikaanse vliegtuigen en 58 helikopters op de grond vernield. Soldaten van de Amerikaanse eer ste cavaleriedivisie hebben verlaten stellingen van de Vietcong bij het kamp Plei Me bezet en daarin nog 37 lichamen van Vietcongstrijders I gevonden. Hierdoor is het aantal ge sneuvelden van de Vietcong tot 201 gestegen sedert het kamp tien dagen geleden werd aangevallen, maar ver moedelijk ligt dit aantal nog aan zienlijk hoger, omdat de guerrillastrij ders hun gevallenen plegen mee te Voorts zijn bij de havenstad Qoei Nhon 37 Vietcongmannen gedood tij- j dens een operatie om een nest van sluipschutters op te ruimen. In de provincie Phoe Jen woeden hevige gevechten, waarbij 338 Vietcongstrij ders de dood hebben gevonden. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren 640.000 strooibiljetten laten vallen in de dichtbevolkte delta van de Rode Rivier. Daarop stond o.m., dat de Noordvietnamese regering rijst met China ruilt voor kanonnen. Voor het eerst zijn ook strooibiljet ten boven de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi neergelaten. Prinses Beatrix en haar ver loofde. Claus von Amsberg. heb ben gistermiddag in de katho lieke hogeschool in Tilburg de rede aangehoord, waarmede prof. F. A. M. Alting von Geu- sau zijn ambt van gewoon hoog leraar in het recht der internatio nale organisaties aanvaardde. Het verloofde paar was in cognito. naar Tilburg gekomen. Jonge Leidse politici in discussie over toeristenbezoek 55 PTFDU met raglan mou\ ronde hals. Modekleuren! Maten 42 - 44 - 46. SPECIALE PRIJS! Natuurlijk bij IllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllIll Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Als het aan het Leidse jeugdparlement ligt wordt er in Leiden op korte termijn iets gedaan aan de onbevredigende situatie op toeris tengebied. Er moet naar de mening van het jeugdparlement meer hotelruimte komen, een betere verwijzing naar de bezienswaar digheden in de Leidse binnenstad, meer amusement (vooral in de avonduren) en de Leidse VVV moet zich eens wat actiever tonen. De gisteravond door Ed van der Vliet (CHU) ingediende motie haalde de eindstreep met vlag en wimpel: alle fracties stemden voor, de CPN met een klein voorbehoud over een te stichten cabaret-dancing. Dat het probleem van het toeris ten trekken naar Leiden bij de jeugd leeft, bleek wel uit de uitvoerige discussies, welke de motie van Ed van der Vliet uitlokte. De woordvoer ders van alle fracties bleken wensen en verlangens ten aanzien van het probleem te hebben en heel vaak werd er ongezouten kritiek geleverd op het beleid van de gemeente („te laks"), de VW („conventioneel") en K. en O. („te gesloten"). Vooral de Leidse VVV moest het ontgelden. VVD's Korthals jr. vond zelfs dat „de wezenlijke fout bij de VW ligt". „De VW-Leiden weet de mensen niet enthousiast, te maken", vervolg de Korthals. „In het overigens voor een vreemdeling nauwelijks te vin den kantoortje worden de toeristen afgescheept door weinig bereidwil lige meisjes met stenciltjes en fol dertjes". Ook verder had hij nog tal van tamelijk krasse grieven jegens deze instelling. soortgelijke motie van AR/CHU enkele ogenblikken daarvoor was aangenomen. Daarin sprak het jeugdparlement zich uit tegen het bekladden van muren met leuzen als „V.S. uit Vietnam" uit het oogpunt van stedeschoon. Conventioneel De CPN vond, dat Leiden nog zat „met de erfenis van jarenlang con ventioneel beleid" en wilde een ver betering vooral zoeken in de streek- functie van Leiden. De nachtclub vond de CPN-woordvoerder volmaakt overbodig. Voor een primeur zorgde CHU's Loek Schipper door te ont hullen dat Leiden al een nachtclub heeft. Na een pleidooi voor meer ter rasjes, het wijzigen van de term .nachtclub" in cabaret-dancing (op aandrang van confessionele zijde) en Suffig Bioscooppubliek danst „Sirtaki" De opwindende ritmische klanken van de Sirtaki klonken gisteravond tot rond het middernachtelijk uur op de benedenzalen van het cafe restaurant „In den Vergulden Turk". Zes Griekse dansers van de in Utrecht gevestigde groep „Pegasus" zorgden ervoor, dat de vele toeschou wers, die de eerste (feestelijke) avondvoorstelling van „Zorba de Griek" hadden bijgewoond ook zelf de in deze rolprent voorkomen de dans onder de knie konden krij gen. Zo gemakkelijk als het op het eerste gezicht leek was het echter beslist niet en vol vurige overgave wierp het bioscooppubliek zich op het dansen. Het resultaat was er dan ook naar. Voor een uitvoerige re censie van de film „Zorba de Griek" verwijzen wij naar onze film- rubriek KVP's Faassen vond dat Leiden „een bedompte en suffige indruk maakt". De onvindbaarheid van het Leidse VW-kantoor ontlokte hem de suggestie „Voor Vreemdelingen Ver scholen". Hij zag een oplossing in een betere propaganda voor de stad Leiden en stelde voor een Leidse eek te organiseren, die eens per jaar de stad landelijk in de belang stelling zou plaatsen. Dat er in Leiden geen dancing is, was hem vele andere fracties een doorn in het oog. De PvdA-fractie had bij monde van George Hewitt wat meer positieve punten in de nota verwacht en zag een taak voor B. er W. van Leiden in een onderzoek naai wat er bij de bevolking aan verlan gens op amusements- en toeristisch gebied leeft. De gemeente moet het ontstaan van nieuwe hotelaccommo datie stimuleren en de studenten flats aan de Haagweg moeten gedu rende de zomermaanden als hotel ruimte ter beschikking zijn, zo luidde het socialistische standpunt. AR- woordvoerder Spoelstra vond he' vervelend dat het Leidse politie bureau volmaakt onvindbaar is ei had bezwaren tegen de nachtclub, ten zij garanties konden worden ge vonden voor het goede peil van di gelegenheid. Henk Walle van de PSP was het wel eens met de VVD- mening over het VW, maar hun ge liefde „particulier initiatief" kon in zijn ogen weinig genade vinden. Hij werd een beetje boos. toen zijn motie over het bekladden van muren en de vrije meningsuiting niet in stem ming werd gebracht, omdat een wat afdwalingen van het onderwerp kwam de motie in stemming, waarbij bleek dat de fracties zich wel konden verenigen met de motie, die nu bij Burgemeester en Wethouders zal worden ingediend als „de mening van het Leids jongerenparlement". Gijsbert Dompeling bestuurslid van het jeugdparlement en niet op tredend als lid van een fractie had grote bezwaren tegen de instel ling K. en O., wat de vreemdeling betreft. ,.K. en O. doet uiteraard veel goed werk in Leiden, maar zaken mensen, toeristen en andere bezoe kers zijn niet in de gelegenheid om een culturele manifestatie in Leiden te bezoeken", zei hij, de monopolie positie van K. en O. aanvallend. Het aan de orde gestelde onder werp leende zich uitstekend voor discussie, iedereen kon er over mee praten en de suggesties, welke wer den gedaan, hebben zeker enige waarde, al is de gemeente In vele gevallen al bezig in die richting en zagen de jonge parlementariërs de financiële moeilijkheden wel eens over het hoofd. Op 5 november komt het Leidse jeugdparlement byeen om de positie van de Nederlandse mo narchie te bespreken. Ruim vier jaar nadat de Geref. Petra-kerk in Leiden-Noord in gebruik kwam, werd daar giste ren door het terzake werkzame comité het orgel overgedragen. Het is klein met z'n 8 stemmen, waarvan telkens 3 op de beide manualen en 2 op het pedaal, an nex koppeling. Op het lofwerk na is het identiek met het instru ment van de Bevrijdingskerk. De dispositie is als volgt: holpijp 8', prestant 4' en mixtuur op het hoofd manuaal. Op het 2de manuaal roer fluit 4'. octaaf 2. en vox humana 8*. Op pedaal: sordun 16' en quintadeen 4'. De kenner leest daaruit al aldus quo principaal-, vul- en tongstem, een volledig orgel is opgebouwd, maar alleen effectief mits het onder de handen raakt van een bespeler met vakinzicht, die van woekeren weet via het koppelen envia zijn klankvoorstellingsvermogen en gevoel Het gaat hier om een type orgel j voor instrumentatie. We denken dan dat in serie wordt gefabriceerd, en i ook geenszins gering over deze Ben- wel door de firma Leeflang in Apel- j jaminscreatie van de orgelbouwer, die doorn. voor deze seriebouw is de strijd tegen het elektronische apparaat, dat klaar staat voor een invasie in de kleine kerken, die thans in groten getale verrijzen. De organisten, die zich houden aan de erecode van de vak ethiek, wijzen als bekend het elektro nisch produkt beslist af. „Klein maar dapper" is wel het de vies. Het klankkarakter is kernge zond, de klanklijn volhelder afge grensd, zodat concertcomponisten, de begeleiding in de eredienst en het bijbehorende preludiëren en impro viseren hun vormvaste uitdrukking vinden. Chris Hanegraaff heeft daar van bewys geleverd door een pro gramma van werken van Sweelinck, Bach en Walther, benevens in eigen variaties over een geestelijk lied. Een doorslaggevend motief bovendien kans zag dit alles te i teren byna nauwelijks meer dan een halve meter kasdiepte! En de ge luidskracht past keurig by de ruimte. Uiteraard zijn er na gewijde ope ning toespraken geweest met betrek king tot de orgel aanwinst. Tussen dit en het concert is er op andere wijze gemusiceerd: zang van 14 jongelui met gitaarbegeleiding en optreden van een trits elektrisch versterkte gi taren plus drummer. Een vrouwelijk kerklid declameerde deskundig en een damescomité ontplooide enorme activiteiten. Intern gemeenteleven, tijd en traditie harmonisch vermengd. V.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7