GAS- OLIE- KOLENHAARDEN Artieste tussen artiesten a Geen geluid over C.A.S. Infantiel optreden van lummels Wervelende show van Holiday on Ice SCHUDEI'S CITROEN ChurchiWs huis in Londen bracht een miljoen gulden op LEÏDSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Alleman naar Rusland Films OVer bezoek aan de West Begin volgend jaar zal de bevolking van de Sowjet-Urue nader kunnen kennis maken met het doen en laten van de twaalf miljoen Nederlanders. Dan zal Bert Haanstra's documen taire „Alleman" in de Sow jet-Unie worden uitgebracht onder de titel „Twaalf miljoen". Thans wordt gewerkt aan de Rus sische tekst van de film. Het is de bedoeling dat deze zo weinig mogelijk afwijkt van de oorspronkelijke Ne derlandse tekst. Vele exemplaren van de Russische versie van Alleman zullen in roulatie worden gebracht. Het contract is reeds getekend. In opdracht van de Rijksvoor lichtingsdienst hééft Polygoon twee kleurenfilms gemaakt, gewijd aan het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Nederlandse Antillen en Suriname. In het Passagetheater in Den Haag heeft een aantal genodigden, onder wie minister-president Cals en leden van de Antilliaanse en Surinaamse vertegenwoordigingen in Nederland, de eerste vertoning bijgewoond. Behalve aan de activiteiten van Koningin en Prins, besteden de films ook aandacht aan de economische en sociale ontwikkelingen in beide lan den. RIDDER VAN RAPPARD NIET IN UITZENDING OVER PROVO'S 5? (Van onze rtv-medewerksteri Gorkums burgemeester, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, heeft van de VPRO een brief gehad, waarin men vroeg of hij eventueel bereid zou zijn aan het programma „politiek bekeken", een nieuw educatief programma van regisseur Bob RLs méte te werken. Op 26 november wordt er namelijk een uitzending gewüd aan de provo's en de VPRO stelt zich voor de mening van enkele vooraanstaande Nederlanders tegenover die van enkele hard- roepende provo's te zetten. I NEDERLAND 1 11.20 i AVRO: Nieuws in het kort. NTS Klaas Vaak. voor de kleuters Dick van Dyke show AVRO's Televizier NTS-journaal Internationale ijssterrenparade Alleen voor U, amusementsprogramn Grand Gala du Disque (klassiek) NTS-journaal Sluiting. j NEDERLAND 2 KRO: 8.00 uur Nieuws in het kort. NTS 8.01 uur Das kleine Hofkonzert, tv-operette 9.45 uur In een goed blaadje? 10.10 uur NTS-journaal 10.15 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 7.50 uur Strijkkwartet van Haydn 9.20 uur Show-schouw 1 HILVERSUM 2: en gisteren (Van Wii redacteure: ooit aan mocht hebben ge twijfeld of het de oer-Hollandse Sjoukje Dijkstra ooit zou gelukken zich aan te passen in het klatergou den showwereldje van een Ameri kaanse ijsrevue, moet deze weken maar eens gaan kijken in het Am sterdamse R.A.I.-gebouw. De nuchtere Sjoukje is daar voor de tweede maal de ster in een Ho- liday-on-Ice-show en als een vol leerde vedette neemt zij temidden van collega's gretig de hulde van een enthousiast publiek in ontvangst. Als echte artieste tussen andere arties ten. Morris Chalfen de ongekroon de koning van dit machtige wereld omvattende ijsbedrijf speelt zijn grootste tróef echter niet te vaak uit. Slechts tweemaal mag zij in deze show op de vochtig gladde vloer ver schijnen, éénmaal voor en éénmaal na de pauze. Voor Sjoukje lapg ge noeg om haar nog steeds groot at letisch kunnen nadrukkelijk te to nen. En natuurlijk wilde het pre- mièrepubliek ook graag zijn ver bondenheid met deze landgenote to nen. Men kan dus begrijpen, dat Sjoukje gisteren op de openingsavond in Amsterdam bij de bloemen veruit het meeste applaus kreeg. kostuums en decors toch allemaal aantrekkelijk om te zien. In enkele van deze tableaus heeft men getracht een verhaaltje te vlechten. Het heeft weinig zin. Dat dunnen rode draad je gaat aan de meesten voorbij. Zeer begrijpelijk en bovendien volkomen Sjoukje Dijkstra als de vedet te temidden van de Hol leer Girls Boys in de grote scène „Bal Masqué mers om het kleurige schilderij, dat wordt voorgezet Het zwierige bal let. De levendige dans. En in al die onderdelen zijn deze scènes tot in de perfectie verzorgd. En juist die hoge graad van vol maaktheid in kostumering, ensce nering, uitvoering en presentatie maakt ook deze wervelende Holi- day-on-Ice-sliow weer tot een ver- onbelangrijk. Want het gaat im- rukkelijk visueel festijn Burgemeester Van Rappard heeft onmiddellijk na ontvangst van deze brief aan het hoofd van de televisie- rectie van de V.P.R.O.. de heer A. Kleywegt, teruggeschreven. Hij schrijft met enige kernachtige uit drukkingen dat bü het aandacht besteden aan de provo's onjuist en het hem ermee confronteren stijlloos acht. In zijn brief zegt de heer Van Rappard o.a., dat de provo een tijd verschijnsel is. waaraan radio en te levisie naast de pers een veel te gro te aandacht besteden, waardoor de belangstelling hiervoor nog wordt gestimuleerd. „In aansluiting op de infame provocaties van het zoge naamd satirische programma. „Zo is het menen bepaalde publieke voorlichters onder het motto „neu traliteit" en „actualiteit" meer of- minder sensationele berichtgevin gen te moeten verzorgen betreffen- DUB8EI GESTOOKTE N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Nozema weet non niet veel Showartiesten Niet ten onrechte overigens. Want ook in dit milieu is Sjoukje onbe twist de knapste rijdster. Men zou slechts kunnen twisten over de vraag of zij (ondanks een opval lend groot aanpassingsvermogen) ook de beste show brengt. De voor malige Duitse kapioenen Margret Gobi en Franz Ningel bijvoorbeeld vormen een zeer charmant paar. dat sierlijk rijdend ook voortdurend de aandacht weet te boeien. En het paar Rika Schropp-Lucien Boyer mag er ook zijn. The Maxwells zijn in een ander vlak groots. Zij bren gen een kostelijke acrobatennummer. En de aap Johnny Holiday is op zijn schaatjes onbetaalbaar. Zo zou den we kunnen doorgaan. Sjoukje is een ster onder sterren en sterretjes, die overigens stuk voor stuk een on misbare plaats innemen aan het firmamanet van deze fraai gestof feerde Holiday-on-Ice-hemel. Balletten Want hoe groot de namen ook zijn van de medewerkenden, de groot ste charme van de ijsrevue ligt toch in de balletten, waarbij aan aankle ding en opzet kennelijk nooit kosten of moeiten worden gespaard. Vier grote scènes zijn in deze revue on dergebracht. Niet alle vier even groots, maa door hun kleurrijke (Van onze rtv-medewerkster) Al is minister Vrolijk sterk ge porteerd voor het Centraal An tenne systeem, zoals dat nu als proef aanwezig is in het Bezui- denhoutkwartier in Den Haag en binnenkort ook in de Haagse wijk Mariahoeve, en al heeft deze bewindsman pasgeleden aangekondigd dat de exploitatie van dit C.A.S. verzorgd moet worden door de Nozema, de maatschappij die het Nederland se zenderpark onder zijn beheer heeft, wat er straks precies gaat gebeuren is zelfs de Nozema nog niet bekend. Directeur Willem Vogt, zei, „Enke le richtlijnen zijn vaag bekend maar of er nu dadelijk iets zal ge beuren weten we nog niet. Wij ra diomensen hebben onze grootste tri omf gehad, toen in de troonrede van 1964 werd aangekondigd dat de C.A.S. er zou komen. Gespannen hebben we gewacht, en toen volgde er een stilte met daarna dan een kabinetscrisis. Na de komst van het nieuwe kabinet is er in Hilversumse omroepkringen aanvankelijk wel eens twijfel gerezen over de vraag of het nieuwe kabinet inderdaad wel zo enthousiast was over het centraal antenne systeem als de oude rege ring. Vietnamachtig de C.A.S. komt er en gaat door de Nozema <40 procent omroep, 60 procent regering) beheerd worden Wij hadden natuurlijk wel kunnen zeggen: gaat u onze deur maar voor bij wij hebben het hier zo rustig, dat staat zo vermoeid. De C.A.S. bevat namelijk ricico's voor de omroepen: het stimuleren van centraal antenne systeem, waar door de mogelijkheid geschapen wordt rechtstreeks buitenlandse te- levisieprodukties op het Nederlandse beeldscherm te krijgen, werkt con currerend. En daar is op zijn minst moed voor nodig. Het klimaat in Hil- im is door de dreigende komst de nieuwe zendgemachtigden toch al zo Vietnamachtig. Men is al stichtig. Daarom vind ik het zo sportief van de omroepen om ja te ■zeggen tegen de C.A.S." Haagweg 15 Telefoon 40444 De C.A.S. zal niet alleen via de Eurovisie programma's relayeren, maar ook uit andere Europese lan den en zelfs via de satellieten. Dat zal echter niet allemaal tegelijk ge beuren het begin zal een kwestie van aftasten worden. de volstrekt onbenullige uitlatingen en acties van een qua aantal te ver waarlozen stel geestelijk nog in hun vlegeljaren verkerende onaan gepaste jongeren", aldus de heer Van Rappard. nihilistisch IiÜ vervolgt met: „Dit geforceerde opstandige optreden zou als één van de vele symptomen van een zich steeds verder openbarende nihilisti sche gezindheid de normale mens. voor zover deze niet behoor^ tot de organen belast met de handha ving van de openbare orde, in feite totaal niet behoven te Interesseren". Voorts spreekt de brief nog van „in hun verstandelijke groei kennelijk geremde pubers" en „infantiel optre den van lummels". Ridder van Rap pard besluit zijn brief met de vraag waarom de V.P.R.O. het kennelijk noodzakelijk acht vier miljoen kij kers voor de zoveelste maal te con fronteren met een doodgewone vorm van onmaatschappelijkheid, waar over men vroeger de schouders zou hebben opgehaald. Van deze brief heeft de heer Van Rappard gelijktijdig afschriften ge stuurd naar enkele landelijke dag bladen. Bij de V.P.R.O. verklaarde i wel geschrokken te zijn door deze voorbarige berichtgeving en on nodige deining, maar enig commen taar op de brief van burgemeester Van Rappard werd niet gegeven. „Politiek bekeken" gaat op 26 no vember gewoon door. Advertentie ragen Enkele vragen dringen zich nu wel op: zal de C.A.S. ook reclamebood schappen uit het buitenland gaan overnemen? Is het straks mogelijk ook regionale en zelfs locale uitzen dingen te brengen? Gaan we de kant van Amerika op. waar het mogelijk is bepaalde netwerken te huren? Wat zullen de tarieven zijn?. Een ding is zeker", aldus de heer Vogt: „De C.A.S. zal nog wel eens controversieel stof doen opwaaien. „Er zulicn beslist kwesties komen"! (Van onze Londense correspondent) Wijlen Sir Winston Churchills Londense woning, Hyde Park Gate nr 28 in Kensington, een eenvoudig vriendelijk huis van rode baksteen met het erbij getrokken nr. 27 is gisteren geveild voor 102.500 pond (1.025.000 gulden) De koper was de arts dr. Samuel Simpson, die eige- j juist naar is van een bekend herenmode- sade. magazijn in Piccadilly. Hij kocht het Churchill heeft huis voor zijn familietrust heeft er n«[ geen bestemming i.n i topn hi{ tljdtöi het jaar door op hun landgoed Chartwell in Westerham in het graafschap Kent, dat als Churchill- museum zal worden ingericht. Hyde Park Gate nr. 28 bevond zich in een smal. stil zijstraatje uitlopen op de grote ten zuiden van Hyde Park lopende verkeersweg de hoek v« VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT - ANJER klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN NOORDWIJKSE JONGENS NACHT ZOEK Heel wat mensen in Noordwyk heb ben een spannende nacht achter de rug, dank zij een avontuurlijke fiets tocht van twee jongens, respectieve lijk 8 en 9 jaar oud, die onderweg verdwaald waren geraakt. Ernstig ongeruste ouders maakten in de loop van gisteravond bij de politie mei ding, dat hun zoons niet thuis warei gekomen. De jongens waren school vriendjes van elkaar en 's middags op de fiets weggereden. 1 Nacht in de middag' H Nobelprijswinnaar André Gids s heeft Arthur KösMer in zijn dagboek een voortreffelijke jour- M nalist genoemd, van wie hij het s meeste hield als hij zich beperk- te tot het vermelden van de feiten. Köstler. die al in geen 15 jaar meer een roman geschre ven heeft en nu over wetenschap schrijft op een voor velen ver staanbare manier (hoopt hij), heeft zijn eerste en grootste roem te danken gehad aan zijn roman .Darkness at noon", waarvan we gisteravond een televisiebewerking zagen. Deze roman verscheen in 1941 en gaf in romanvorm de feiten weer van de Stalin-terreur in 1937 en 1938. tijdens de grote zuiverin gen in de U.S.SR. Hij „popula riseerde" bij wijze van spreken door die romanvorm onze ken nis omtrent de zuiveringen in Rusland, en de gevoelens die deze bij alle betrokkenen oprie pen. In een interview met Con nolly in de Sunday-Times zegt Köstler nog: „Zien is niet weten", maar „weten is zien", en juist daarom was „Nacht in de middag" zo belangrijk en baarde het ook zoveel opzien, omdat Köstler ons via die roman liet „zien", door ons van de zui veringen te laten weten. „Nacht in de middag" is een uitsteken de roman, de bewerking die Sidney Kingsley voor de televi sie had gemaakt was stukken minder goed, vooral in het be gin, toen alles ons via buizen- getik moest worden meegedeeld, terwijl uit de verhouding tussen Mar ja Habraken en Lo van Hensbergen geen enkele vonk lossprong, hoogstens een geur van onhandige naïviteit. Daar kwam bij dat de shock-therapie, die het boek in 1941, en voor ons (m vertaling) in 1946 nog was, inmiddels al lang is uitge werkt: we weten nu al lang dat gevangenen met elkaar spraken via getik op de buizen, en dat de „kameraden" in de nistische landen met enig theater werden geliquideerd als het tijdelijk landsbelang dat vereiste. Als getuigenis (wat het boek ten dele toch ook was) kwam het t.v.-spel niet uit de verf, als speelstuk pas tegen het einde, mede dankzij goed spel van Lo van Hensbergen en uit stekend spel van Eric Schneider. De tikscènes mislukten echter, dramatisch gezien. Durbridge en „de brief'' Op Nederland II had jubilaris VARA weer geducht uitgepakt met een speciale opvoering van het befaamde ..Theatre Work shop" uit Londen, van de al even befaamde satirische musi cal „Oh, what a lovely war". Veelbelovend was het eerste deel van een nieuwe Durbridge - serie, voor het eerst in het En gels, niet in het Duits. Op Nederland I werd in „At tentie" oud-hoofdredacteur van de Friese Koerier Fedde Schürer geïnterviewd over „de brief". Zou hij hem ook gepubliceerd hebben? Schürer had de brief niet gepubliceerd zonder toe stemming van de afzender, want hij vond de stijl van de brief kenmerkend voor een persoon lijk schrijven. Prof. Rooy, naar zijn mening gevraagd, had ge antwoord dat de pers leeft bij „onthullingen", maar Schürer antwoordde daarop dat de goede pers meer weet dan ze op schrijft. De vragen die Schürer gesteld werden, waren alle af komstig uit het hoofdartikel dat mr. Sandberg. hoofdredacteur van het Parool, gisteren ge schreven had als rechtvaardi ging van de publikatie van de brief. Mr. Sandberg had wegens een lezing elders geen tijd ge had om zelf te komen, maar op die manier kwam zijn stand punt toch nog naar voren. Koorzang. 18.20 Licht i weerpraatje. 19.10 I gramma. 20.50 Geestelijke liederen. 21.20 Showsohouw: makers van muziek ln film en musical. 22.20 Boekbespre king. 22.30 Nws. 22 40 Wijd als de we- 23.00 Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2, 298 m. VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Deze week, praatje. 18.20 Uitz. v. d. C.P.N. 18.30 Jazz-rondo: Nat. Jazzconcours ln Sche- veningen. 18.50 Kritisch Nws. 20.05 Koorts, hoorspel. 8 00 Nws. 8.10 DJ inn: l Express. 12.24 Markt berichten. 12.27 Meded. t.b.v en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Grmuz. 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en ïen. De familie Van Buuren praat r over het verkeer. 12 55 Carillon- bespeling. 13.05 Lichte gr.muz 13.15 de kleuters. 14.40 Lelds studenten en orkest: mod. muz. 15.15 Vocaal en semble. 15.30 Franse en Nederlandse VARA: 7.00 Nws., ochtendgymn. en c. strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. 8.00 vs. 8.10 Lichte gr.muz. (verv VPRO; 9.40 Buitenkerkelijke activiteiten (II). i Buitengewoon Con- ssentijds verslag. gegeven. Mogelijk zal het later den gewijd aan Sir Winstons na gedachtenis. De veilig duurde slechts tien mi nuten, maar was vol spanning. Het openingsbod was 70.000 pond en het tweede 100.000 pond. Het derde bod was beslissend. Het huis op nr. 28 bevat drie zit kamers en negen slaapkamers. Na Sir Winstons dood besloot lady Churchill, voor wie het huis te groot was geworden, het te verkopen. Zelf verhuisde zij naar een flat, eveneens In Kensington. Pas thans is gebleken dat Sir Winston niet overleden Is op nr. 28, zoals altijd werd aangenomen, maar op nr. 27, dat als kantoor en woning van de leden van zijn secretariaat diende. Nr. 28 was een betrekkelijk klei ne, intieme woning, een pied terre voor een staatsman. Want de Chur chills brachten het grootste deel van Downing street nr. 10 resideerde. Hyde Park Gate was de verzamel plaats van Churchills talloze vrien den onder wie vele staatslieden en de politici uit de hele wereld. Hij heeft daar vaak tot diep in de nacht nacht met hen van gedachten ge wisseld. De laatste Jaren van zijn leven verscheen hij er op zijn verjaarda gen voor de deur of achter het raam om de steeds weer terugkerende hul de van het publiek in ontvangst te nemen. De reusachtige verjaar dagstaart vol symbolische voorstel lingen betrekking hebbende op zijn leven werd daar dan bezorgd. Churchill gebrukite Hyde Park Gate vooral als het laat werd in het Lagerhuis. Chartwell was zijn weekeindverblijf waar hij ook een groot deel van het lange parle mentaire reces doorbracht en waar hij ook zijn grote schildersatelier had ambas- j Men vreesde het ergste en de politie sloeg direct groot alarm. Het signale ment van de jongens werd vla de po li tie telex verspreid en patrouilles be gonnen het strand en de duinen af te zoeken. Ook alle bunkers en bou werijen werden gecontroleerd. Fami lie. kennissen en onderwijzers van de beide knapen namen eveneens aan de speurtocht deel. doch alles zonder resultaat. De jongens waren weg en bleven weg. Vrijwel de gehele nacht zette men het zoeken voort. Eerst in de loop van de morgen kwam de blijde tij ding, dat de vermisten terecht waren. Juist toen de recherche voor de deur stond om met de ouders een nieuwe zoekactie te bespreken, kwam een van de knapen aanfietsen, de kleding vol stro en kennelijk goed uitgeslapen. Volgens de jongens waren zij gaan fietsen en tussen Noordwijk en Zand- voort de weg kwijt geraakt. Toen zij moe werden, hadden zij een hoop stro gezocht en waren daarin gaan slapen. Bij het aanbreken van de dag was het hun gelukt de weg naar huis terug te vinden. Hun avontuurlijke tocht heeft tientallen onrustige nacht bezorgd. Gala du Disque Olassique: New Phll- harmonla Orchestra en solisten: klas. en mod muz. (In de pauze: 22.30-22,40 Nws.). 23.30 Even naplaten. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOON PLATEN'PROGRAMM A Over (le 4e lijn van 18 - 20 uur I. Gioacchino Rossini. Balletmuziek uit „Guilleaume Teil". Orkest van het Garden House Cov< a. Amblzloso e Or tutti sorge „Macbeth" i - Vienl t'affretta - Royal Ope: ol.v. sir Malcolm II. Giuseppe Verdi b. La luce langue aul tutt'ora. Blrglt het Royal Opera ^Lrgeo •honie Orkest van Radio Berlijn -.vn.pii. IV. Giacomo Puccini. 1. uit ..Tosca" a. Recondtta armonla. b. E lucevan le stelle. Franco Corelll: Orkest oJ Franoc Ferraris 2. „Suor Angelica". Opera ln 1 bedrijf op tekst ohino Forzano. Rr* gelicaVictoria La Zla p Fedora Barbierl, La Badessa de abdisMina Doro, mezzo-sopraan; Lu suora zelatrlce zuster monitor)Corlnna Vozza, zo-sopraan; La maestra dell novlzie (leermeesteres de novicen)Mina >-60praan; Suor Lldia Marlmpletrl. Santa Chlse na: Ana Marc infermlera (verpleegzuster): Te ïsa Cantarlnl, mezzo-sopraan; Le eer- atrlc bedelnonnenLldla Marimple- T, sopraan en Santa Chlssarl, sopraan; 'n. novlzia (novice): Santa Chlssarl. opraan: Le converse (lekenzusters) ■llvla Bertona. sopraan en Maria Hu er, mezzo-sopraan. Koor en orkes an de Opera te Rome. Dirigent: Tul lo Seraf in. ZATERDAG 30 OKTOBER Hilversum 1. 402 in. I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.1 jel. 12.27 Meded. varia. 13.15 Dansorkest. Oombo, licht vocaal trio lolisten. 13.40 Voor de twln- Jazzclub. 14.45 Vra- Lichte muz. 12.30 Tlenerama: Platen- show voor de tieners. 13.00 Nws. 13.02 Muz. aan de lopende band: licht muz - progr. 14.00 Nws. 14.02 Volksmuziek. 14.30 Toonkunst voor allen: progT. van werken van de grote meesters 15 00 Nws. 15.02 Ho< musicals en t, operettes. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NTS: 10 30 Teleac: Sa- nen leven nu en morgen (herh.). 11.00 tennis van textiel Teleac(herh.). 1130-12.00 Teleac: Van maatlat tot êêêNÊÏ basiscursus voor het •reedschappen door ARA: 16 00 Bestek het Congres, hanteren metaalbewerkers. 1965: samenvatting ln liedjes. 17.30 Op de kermis. TV-film NTS. 20.00 18.45 De Journaal VARA: gebeurtenissen e geleden. NTS: 32 45-22 50 Journaal. amusements, kust actualiteiten-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5