io: wee Slavische namen in Oostenrijkse pers Nederlandse werven verder achterop ie Dassentent Fors extra-bedrag bij pensioen bondsleden Pensioen voor een duidelijke vijand van Oostenrijk Minder schepen staan op stapel COLL- Spaarvarken in Asten LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 o.icIam nnm/VM ryke opstanding des Heren" uit het llll landen namen Jaar 1570 op: deze mengeling van t en spot trekt volle zalen in aak over van e provincie" onze Weense correspondent) het ogenblik spreekt heel Oos- jk over twee personen met Sla- De eerste heet Raja- Isj, die na de reacties in de Ne- ndse pers nu ook in de Oosten bladen voorkomt. Na het uit- van z\jn veel te korte straf is 1 op vrfje voeten en ofschoon ederlandse Justitie ztfn uitleve- heeft gevraagd, zal Oostenrijk p nooit ingaan, omdat dit vol- het Oostenrijkse strafrecht on- tlyk is. De andere man met een sche naam is professor Borodaj- een onverbeterlijke aanhan- het grote nazi-Duitsland en leur van het kleine door hem iisde Oostenrijk. dat deze opvoeder van de aca- sche jeugd hy doceerde zelfs liedenis in Duitse kranten Oostenrijk had geschreven en 1 tv-interview een dom nazi- nertje ten beste had gegeven, hij geschorst. Uit protest orga- rden een paar honderd van zijn nten een optocht in de binnen waartegen een veel groter aan- dadelijk demonstreer - hter de Opera kwam het op 31 dit jaar tot een botsing bwij de student Kümmel als een •rd bokser met één slag de ren- Kirchweger zo hard trof dat ■tsen een kaakbreuk constateer - Daarna viel de rentenier met harde smak tegen de rand van trottoir, dat hij op slag stierf, itaat de student Kümmel voor tchtbank die moet uitmaken of dt zelfverdediging heeft gehan- of bewust doodslag heeft ge il. Intussen geniet de geschorste meer dan zeven maan- zijn niet verdiende rust en hij elke maand zijn salaris lit de schatkist van het door verguisde Oostenrijk. Maar de r is nog steeds niet ontsla- toch was deze opvoeder van cademische jeugd oorzaak of 'Iding van dit tragisch-politieke luk. Slavisch toneel srigens onderhoudt Oostenrijk fste betrekkingen met zijn Sla- naburen. Men kan zelfs zeg- dat vooral Tsjechische en Pool- tiesten het Oostenrijkse toneel gaan beheersen. Al reeds in een van de voorbije kon het volgende lijstje wor- opgesteld Poolse radio-orkest treedt op veelzeggende serie van het e concertgebouw „De Slavi- symfonie"; elijk schittert de Tsjechische Ispeelster Prochazkova in het iloog-stuk „Jean en ik" van An- Guelma. Dit lyrische-dra- sche mengsel wordt zo prachtig ct en juist met zo'n klein tik- buitenlands accent voorgedra- dat de Weense toeschouwers er zijn, bijna even gebiolo- als door Jan Heesters, die ook altijd een Hollands accent heeft met opzet geen afstand het theater An der Wien treedt Praags ensemble op met een in- sante pantomime; verder wordt het toneelstuk: Tuinfeest" van tie Tsjechische Havel opgevoerd. Dit is ijk een documentatie over hat ndaagse gebrek aan persoonlijk t en het bewijst dat er in het resp. achter het ijzeren i niets nieuws is; Nationale Theater uit War- voert bovendien het Poolse eriespel „Historie van de glorie- De rol die vroeger de Oostenrijkse provincie speelde voor het aankwe ken van jonge krachten wordt nu schijnbaar door de nabuurlanden overgenomen. Het is een goede op frissing, die Oostenrijk als normaal beschouwt zonder te vragen of de „/donors" uit communistische landen komen. IJzeren gordijn Met veel ophef heeft Hongarije verklaard, dat het bezig is met het liquideren van het Ijzeren gordijn. Het meterhoge gras en onkruid op het niemandsland tussen Oostenrijk en Hongarije wordt inderdaad weg gemaaid. Ook verwijdert men de ver ouderde landmijnen en ruimt men (Advertentie) het vroegere prikkeldraad op. Maar is dit werkelijk een totale opruiming van een verouderd controle-systeem? In feite bleven de wachttorens staan en werden zelfs groter in aantal. De landmijnen werden opgeruimd, omdat ze niet meer werkten en in plaats van het oude prikkeldraad komt er nu een nieuwe afsluiting die uit elektrisch geladen draden be staat. Nu het gras gemaaid is, heeft men beter zicht en kan men eventuele vluchtelingen vanaf het grote aan tal wachttorens beter zien en ge makkelijker onder schot krijgen. Ge loven de Hongaren nu zelf dat de toestand beter' is geworden? In slopershanden De Weense bevolking is niet kerks, maar toen de gemeenteraad besloot om na overleg met het aartsbisdom de barokke z.g. „Schoorsteen veger - kerk" in het midden van de Wied- ner Hauptstrasse te laten slopen, weerklonk er een hels protest, voor al in niet-kerkelijke kringen. Mensen die anders nooit een kaars .aanstreken, stonden 's avonds op straat met kaarsen In hun hand, omdat zij dit kerkje niet wilden ver liezen, ook al was het geen kunst werk. Het protest heeft niet gebaat. Het kerkje was een verkeershinder- nis en het aartsbisdom bouwde aan de overkant een nieuwe kerk. Maar daar ging het niet om. Men protes teert nog steeds, vooral in onkerkse kringen. Psychologische reclame Een dagblad in Graz publiceerde kortgeleden de volgende advertentie: „Wy zoeken een slecht betaalde ste notypiste. Wij bieden aan: een slecht verwarmd en muffig bureau, nurkse Tegen Paul v. Tienen zes maanden geëist De procureur-generaal bij het gerechtsnof in Amsterdam, mr. J. H. Kemper, heeft tegen de 43-jarige Utrechtse boekhandelaar Paul van Tienen een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden ge- Sist, wegens het in voorraad heb- icn en verspreiden van het boek Adolf Hitler. Sein Kampf gegen die Minusseele". Bovendien vorderde mr. Kemper tegen de nietverschenen boekhandelaar ontzetting uit het recht het beroep van boekhandelaar uit te oefenen voor de tijd van vijf jaar en zes maanden. Evenals de rechtbank in Utrecht, die de boekhandelaar in maart tot maanden waarvan drie voorwaar delijk veroordeelde, achtte de procu- -generaal bewezen dat er in het b-^ek uitlatingen voorkomen die beledigend zijn voor de joodse groep in de Nederlandse bevolking. Het hof zal over veertien dagen -rest wijzen. kletserige mede dito chef zonder humor. Miserabel ii dagelijkse over- i de grootste moei- uitbetaald." medewerkers werksters en eer enig gevoel voor bedrijfsklimaat, e uren, die alleen n lijkheden worden Een paar bladzijden verder stond in hetzelfde blad de volgende ad vertentie: „Uitsluitend een perfecte stenotypiste gezocht, uitstekende voorwaarden voor iemand die met veel initiatief in een nieuw vooruit strevend bedrijf wil werken enz. Op de eerste advertentie kwamen 49 sollicitatiebrieven binnen, op de tweede maar drie. Heeft men hier te maken met een geraffineerde psy chologisch truc of met een steek proef van een bureau voor opinie onderzoek? Zeldzame penning voor Gemeentemuseum Het Gemeentemuseum in Den Haag komt binnenkort In het bezit van een zeldzame penning, n.l. presentiepenning die volgens voorstel van 28 oktober 1718 burgemeester Willem Lodewijk Wassenaer, heer Van Starrenburg, Maasland en Maassluis werd toe gekend aan leden van de vroedschap. Volgens het Penningkabinet zijn er van deze vroedschapsmedaille thans slechts twee bekend. Een bezat 'wij len) Konng Faroek. De tweede is eigendom van de heer F. J. van Hat- turn te Wassenaar. Blijkens de sig natuur, N.V.S. - F (ecit), is deze ge slagen door Nicolaas van Swinderen in 1739. Diens 37 mm grote gouden penning is een prachtig, onbeschadigd exem plaar. De heer Van Hattum zal ter gelegenheid van de 60-jarige vesti ging in Den Haag van het juweliers- bedrijf en horlogerie Van Hatt N.V. in november deze penning i B. en W. van Den Haag aanbieden ten behoeve van het Gemeentemu seum. Concurrentie in de scheepsbouw Scheepsbouwers aller landen proberen elkaar steeds meer de loef af te steken bij het bemach tigen van de opdrachten van de reders en de Nederlandse wer ven komen in de wedloop steeds verder achterop. Stijgende loon- en materiaalkosten, de betrekke lijk hoge rentestand en de be perkte mogelijkheden tot krediet verlening hebben de concurren tiepositie zodanig aangetast, dat de bedrijvigheid op de werven in ons land gestadig afneemt. In het derde kwartaal Is er ech ter *en kleine verbetering geweest wat de totale hoeveelheid onderhan den zijnde tonnage betreft, maar UNIEK IN NEDERLAND ALLE HERENMATEN het aantal op stapel staande sche pen is kleiner geworden. De stijging van de bedrijvigheid op de werven in het buitenland heeft gemaakt dat onze scheepsbouwers thans geklopt worden door landen als Polen, Noor wegen, Zweden en Spanje. Volgens berekening van Lloyd's Register of Shipping stond in Neder land aan het einde van het derde kwartaal in totaal 364.207 ton op stapel, hetgeen 8.638 ton meer was dan drie maanden tevoren. In Zwe den is de aanbouw in die tijd met maar liefst 214.007 ton toegenomen tot 1.004.251 ton, waarmede het cij fer van Groot-Brittannië tamelijk dicht wordt benaderd. In Engeland en Japan Bil de overburen zjjn de order portefeuilles weliswaar heel wat be ter gevuld dan lange tijd het geval is geweest, maar de omvang van de in aanbouw zijnde tonnage is daar de laatste maanden met 31.285 ton afgenomen, zodat er op 30 septem ber in totaal nog 1.609.075 ton on derhanden was. Veel groter was de teruggang van de bedrijvigheid op de Japanse wer ven hetgeen niet wegneemt, dat er toch nog bijna tweemaal zoveel scheepsruimte in aanbouw is dan bij de naaste concurrent, Groot- Brlttannië. Er was in Japan nog voor 3 186.019 b.r.t. in aanbouw, het geen 243.141 ton achter bleef bij het cijfer van 30 juni van dit jaar. Hoewel de situatie op de interna tionale vrachtenmarkt gunstiger is dan in jaren het geval was. dankzij dc grote graan leveranties aan Oost- Europa en China, is de wereld- sche:-psbouw niet naar verhouding toegenomen. De Engelse scheepsbouwers kon den profiteren van de hulp die de regering geeft met het beschikbaar stellen van goedkope kredieten voor leveranties aan het buitenland. Het gevolg is. dat zi) in de eerste ne gen maanden voor ruim een miljoen ton aan buitenlandse bestellingen in hun orderboeken konden noteren. De omvang daarvan was tienmaal zo groot als in het overeenkomstige tijdvak van verleden Jaar. Naar rangorde De ontwikkeling van de scheeps bouw in de verschillende landen was naar rangorde van de omvang van de in aanbouw zijnde tonnage als volgt 'met verschil ten opzichte van de stand op 30 juni j.L) In aanbouw Verschil Japan 3.186.029 243.141) Gr.-Brittannië 1.609.075 31.285) Zweden 1.004251 214.007) West-Duitsland 789262 Spanje Noorwegen Italië Frankrijk Polen Nederland Joego-Slavië Ver. Staten Denemarken Canada Brazilië Finland 61.787) 521276 79.001) 509.439 23.082) 474.251 95.891) 451.427 (4- 20.635) 414.530 16) 364207 8.638) 348.771 26.025) 326.306 (-- 13.755) 312.316 (4- 99.068) 156.027 7.505) 150.568 10.956) 106.009 696) Tilburgers mogen pijproken De Tilburgers mogen binnen kort op straat een pijpje roken. Tot nu toe bevat de plaatselijke brandweer-verordening een arti kel, waarin staat dat het „ver boden is met brandende as op de openbare weg te zijn". Omdat niemand zich aan dat verbod houdt en omdat de politie ook niet toeziet op de naleving er van heeft men besloten deze uit tijd geraakte verordening schrappen. Leefwarmte! Vooral om de veiligheid. Toen wy vorig jaar in dit bovenhuis kwamen, was hier alleen centrale verwarming. We hebben er toen meteen een kolenhaard bij genomen, want anders zou het niet genoeg zijn hier. En doods bovendien. Maar waarom juist een kolenhaard op een bovenhuis? Ach - ik ben on-technisch, maar ik vind het gewoon een rustgevend idee. Hij sist niet en bromt niet en blaast niet. Hij kan niet omgestoten worden, niet plotseling haperen, niet opeens kuren. Hij doet alleen wat-ie doen moet. Stilletjes zorgen voor fijne warmte en gezelligheid. En dat geeft een veilig gevoel, 't Is echt een vertrouwde huisgenoot. Waar je zeker van bent. En dat vind ik een heel ding. Vooral met het oog op onze kleine Madelon... als die straks groter wordt. Daarom voor ons leefwarmte. En anders niet!' Alleen kolen geven leefwarmte Kwestie georganiseerden-ongeorganisee niet zo sterk i Direct verschil Het is de vraag of, als de vak centrales het met de werkgevers eens worden, hun bonden ook alle maal tevreden zullen zyn met de Zeg het met... oplossing. Bij de industriebond van het N.V.V. de A.B.C., is daar wel kans op. maar de belangrijkste N.K.V.-bond St. Willibrordes heeft zich doen kennen als heel wat min der genegen tot een compromis. De mening van de voorzitter H. M. de Grondt van de katholieke in dustriebond is: „Wij willen een direct verschil zien tussen georgani- seerden en ongeorganiseerden. Door een jaarlijkse uitkering, of één om (Van onze Haagse correspondent) Er heerst thans bij de centrale werkgevers- en werknemers organisaties vrij veel optimisme over de kansen tot oplossing van de ongeorganiseerden-kwestie. In het beraad hierover is van beide zijden belangstelling getoond voor een voorstel, dat de onder nemingen aan vakbondsleden bij pensionering een uitkering-ineens geven. Die uitkering zou f 50,- per lidmaatschapsjaar dus niet de tijd dat men bij het bedrijf werkt, maar de periode waarin men lid van een bond is geweest kunnen bedragen. Dat zou tot een paar duizend gulden kunnen oplopen. De vakbondsleden zouden hiermee op lange termijn een groot deel van hun contributie terugontvangen. De genen die* in de eerstkomende ja- met pensioen gaan zouden er, gezien dc lagere bondscontributies in het verleden, helemaal uitspringen. Fondsen Verder hebben de werkgevers zich cpnieuw bereid getoond via fondsen het vakbondswerk mee te financieren, zoals scholing, vorming en vakantiebesteding. Bij elkaar ge nomen zou dit alles de ondernemin gen vele miljoenen guldens per Jaar gaan kosten. Half november wordt de zaak verder besproken. Tot finan ciering van het vakbondswerk wa ren de werkgevers eerder dit jaar al bereid. Onder druk ran de in dustriëlebonden eisten de vakcentra les echter direct voordeel voor de georganlseerden, waarbij werd ge dacht aan eeen jaarlijkse uitkering een groot deel van de bondscon- tributie zou vergoeden. Het lijkt nu, dat er een mooie oplossing is gevonden voor een moei lijke zaak. Het vooruitzicht van een forse uitkering bij pensionering die men bij opzegging verspeelt 7,ai het verloop van bondsleden zeker afremmen. Of het ook een werkzaam middel zal zijn voor de werving van nieuwe leden, is een andere zaak. Pensioenvoordelen spreken de jonge- de vier Jaar desnoods, of door meer vakantie, maar niet door iet» op al te lange termijn. Tegen alleen een uitkering bij pensioen heb Ik be zwaar. En wat er ook centraal wordt beslist, wii willen in elk geval de werkgevers houden aan de oude af spraken". Die afspraken zijn onder druk van de bonden zoals de staking bij de A.K.U gemaakt voordat op cen traal niveau werd besloten tot een soort afkoelingsperiode, waarin men de zaak rustiger zou kunnen be spreken. Een aantal ondernemingen had toen al geld opzij gelegd voor fondsen, waaruit aan het eind van dit jaar een uitkering aan georgani- seerden zou kunnen worden gedaan. Het is niet onwaarschijnlijk dat een centrale oplossing tenslotte toch slechts een raam-oplossing zal blij ken te zijn. waarop in de bedrijfs takken afwijkingen in de vorm van tussentijdse uitkeringen worden ge prefereerd. (Van onze Bossche correspondent) Een varken in Asten heeft zich als een echt spaarvarken ontpopt, zeer tot ergernis van zijn eigenaar. Toen deze het varken ging voeren, vielen een bankbiljet van duizend gulden en vier briefjes van hon derd uit zijn zak. De krulstaart vrat het geld op en liet slechts een paar snippers over. Aan de hand van deze snippers en aan de hand van een onderzoek dat een laboratorium instelt naar de uitwerpselen van het varken, hoopt de Brabantse slager het verloren geld vergoed te krijgen van de Nederlandsche Bank. Frontale botsing; twee doden en... bestel tijdig! Op de Rijksweg in Vaals, ter hoog te van Heuvel, is gistermiddag een Belgische personenauto ln frontale botsing gekomen met een tegemoet komende vrachtauto. Door onopgehelderde oorzaak week de personenauto plotseling naar links uit om vervolgens met het voorste gedeelte onder de nor maal rechtsrijdende vrachtauto te schuiven. Twee der drie inzittenden, de 59- jarigc mevrouw Th. M. L. Deflandre- Jacquet uit Housse, en de 57-jarige mevrouw F. J. Deperon-Jacquet uit Luik, werden op slag gedood. De 64- jarige A. D. Deflandre uit Luik werd levensgevaarlijk gewond en in het ziekenhuis in Heerlen opge nomen. De slachtoffers zaten zodanig in de persorenauto beklemd, dat de wa gen, na onder de wacht wagen te zijn bevrijd, met een takelwagen naar een gemeenteterrein moest worden gesleept om daar te worden opengezaagd en- gebroken, een kar wei dat een klein uur ln beslag nam. ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT I AMSTERDAM OEN HAAG ARNHEM Singel 419: Wagenstraat 107 Koningstraat 9 Nieuw,ndljk 44 HAARLEM LEIDEN Grote Houtstraat ANTWERPEN

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 25