T. Kralt metselt steen Nasa in het show-bedrijf België en Nederland mogen in eikaars wateren vissen Soekarno ontslaat hoofd luchtmacht Weinig voortgang in rechtzaak van tie moord-zonder-lijk LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 ZE. Uitbreiding van de Rijnsburgse chr. tuinbouwschool Onder het toeziend oog van het vol- i tallig college van B. en W. en en kele raadsleden werd gistermiddag omstreeks 4 uur de eerste steen ge legd voor de uitbreiding van de in 1952 gebouwde chr. lagere tuin- i bouwschool aan de Sandtlaan door de heer T. Kralt. oud-voorzitter van de Veilingvereniging „Flora". Blijk van belangstelling werd o.a. ge geven door de heren P. Doornbos, inspecteur van het land- en tuin- bouwonderwijs, H. Kranenburg, voorzitter van de kring Leiden en omstreken van de C.B.T.B.. S. van Veen, rykstuinbouwconsulent in Lisse en ir. F. Vlag, directeur van de rijksmiddelbare tuinbouwschool in Lisse. Ook de C.B.T.B. Holland- Brabant was bij deze plechtigheid vertegenwoordigd. Dat niet aUeen ouderen de bouw van deze school een warm hart toedra gen, bleek wel zeer duidelijk uit het aantal leerlingen van de school, dat aanwezig was. ïa het „metselwerk" werden in het schoolgebouw door burgemeester B. H. Koomans gelukwensen uitge sproken, die daarbij opmerkte dat er de laatste tijd gelukkig veel scholen in de gemeente zijn ge bouwd. Ook de heren G. Parlevliet, voorzitter van de veiling „Katwijk en Omstreken", en G. van Delft, voorzitter van „Flora" feliciteerden het schoolbestuur. (Foto LD. Holvast Koelscbip aan Russische reder overgedragen In de buitenhaven van Vlissingen werd gisteren overgedragen aan de V.O. Sudo Import te Moskou het tns „Frans Hals", als derde in een serie van zes visverwerkende koel- sehepcn, welke voor Russische reke ning worden gebouwd bij de NV Koninklijke Maatschappij „De Schel de" in Vlissingen. In de Belgische en Nederlandse territoriale wateren zal met ingang van 1 november a.s. wederzijdse be vissing worden toegestaan, krach tens een artikel van de overgangs- Nadat de vlaggen waren gewisseld overeenkomst van het Beneluxver- tateerde de heer E. Huizinga, lid drag. In de parktijk zal dit beteke- van de Schelde-directie, dat de con- nen. dat Belgen in de Nederlandse tractdatuni voor de oplevering enige j viswateren mogen gaan dagen was overschreden, erking gic is dat juist omgekeerd. Neder land heeft verder fondsen voor ver- re haring, makreel, schol, schar, wij ting, schelvis, kabeljauw en kool- vis, maar België heeft fondsen voor nog meer vissoorten. bouwtoe zicht en met de leden van de afna- oortreffelijk was ge- De „Frans Hals", die twee proef vaarten heeft gemaakt, vertrekt za terdag naar Moermansk. Aan de ge zagvoerder van het schip, de heer A. V. Bandin, bood de heer Huizin ga behalve het laatste certificaat ook de Nederlandse vlag aan, die kort voor de overdracht was ge streken toen de Sowjet-vlag in top ging. Bij deze vlagwisseling com mandeerde voor het laatst de Ne derlandse proefvaartkapitein F. F. Sundouest. Kapitein Bandin aanvaardde de „Frans Hals", die hij een uitstekend schip noemde. Hij zei. dat de be manning altijd zal terugdenken aan de groep mensen die het bouwde. Namens de opdrachtgeefster V. O. Sudo Import sprak de heer I. M. Vasiljev, die de vruchtdragende sa menwerking tussen werf en op drachtgeefster memoreerde. Verwacht wordt dat het vierde schip in deze serie visverwerkende koolschepen het ms „Van Gogh" nog Voor Kerstmis kan worden afgele- ivcrd. omgekeerd. Ten aanzien van de modaliteiten van wederzijdse aanlandingen <het uit zee aanvoeren van vis in eikaars havens) en het daarmee samenhan gende vraagstuk van opslag en mi nimumprijzen wordt op regeringsni veau onderhandeld, waarbij ook het bedrijfsleven is betrokken. Tot zover een mededeling van het ministerie van Landbouw en Visserij. Bij het overleg in het bedrijfsle ven. zo vernemen wij van het vis serijschap, zijn aan Belgische kant betrokken de Belgische rederscen trale. aan Nederlandse kant het Visserijschap, terwijl waarschijnlijk ook de Stichting van de Nederlandse Visserij en de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten eraan zullen deelnemen. Volgens het Visserijschap is het niet de bedoeling de minumumprijs- regeling meteen te harmoniseren. België heeft een privaatrechtelijke minimumprijsregeling. Nederland een publiekrechtelijke (het Visserij schap beheert de zgn opvangfond- sen, het Produktschap Vis en Vis producten stelt de minumumpryzen vast). In België draagt de overheid ongeveer de helft aan de opvang- fondsen bij, in Nederland worden ze geheel bijeengebracht uit heffingen bij het bedrijfsleven. Neder'and heeft een fonds voor garnalen er niet voor sprot, in Bel- Tandem vlucht twijfelachtige prestige-stunt (Va; redacteur ruimtevaart) HAAL HENKES IN HUIS JONGE JENEVER Vrouwen (le dupe Drie jaar voor oplichting geëist Het heeft er veel van weg dat de Nas»*, hPt Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, ^ich in de show-busi ness gaat begeven. Men is er kenne lijk op uit door spectaculaire ruimte- stunts een vermeend prestigeverlies goed te maken. Op een andere wijze kan de opzienbarende aankondiging van president Johnson met betrek king toi een tandemvlucht van twee Geminicapsules in januari as. nau welijks worden verklaard. Een dergelijke tandemvlucht, waarin de elk met twee ruimtevaar ders bemande capsule in formatie door de ruimte zullen vliegen maar elkaar van de nauwkeurige bestuur baarheid van de Gemini, een eigen- nuttiger experiment kan worden aan getoond. Zoals door een werkelijke enteringsmanoeuvre welke cp het programma staat van de Gemini VI. Een dergelijk experiment misluk te begin deze week door een aan- tai factoren. Een van die factoren was. dat het ging om een eerste po ging tot twee nauwkeurig op elkaar afgestemde lanceringen. De poging zou nu begin januari worden her haald. Dat een werkelijke ontmoe ting ditmaal wel slaagt, is van het grootste belang voor handhaving van het tijdschema voor een beman- race in welke race Amerika de Rus sen beslist wil kloppen. Bovendien betekent de tandem vlucht, dat de veertiendaagse vlucht van de Gemini VII korte tyd uit gesteld wordt. De Gemini-VII zou oogin december kunnen starten, maar dan keert de capsule alweer naar de aarde terug, alvorens Gemini VI startklaar is. Derhalve moet de veertiendaagse vlucht worden uitgesteld ook alweer ten benoeve van een twijfelachtige spektakelstuk, dat overigens nauwe lijks een primeur in de ruimte zou maanvlucht, belangrijker dan betekenen. In augustus 1963 immers n show in de ruimte. hebben de Russen gelijktijdig de Wanneer echter de twee lan^erin- twee bemande kunstmanen met By- elke nodig zijn perimeninog worden gecombineerd met een derde, namelijk cering voor de veertiendaagse ruim- tevlucht van de Gemini VII, wordt de kans op mislukkingen bewust aanzienlijk vergroot. Een mislukking zou niet alleen een enorm verlies in plaats van twijfelachtoge winst een :- kowsky en Valentina Teresjkowa in gehad, die elkaar evenwel de lan- niet dichter dan tientallen kilome ters naderden. De enige werkelijke Amerikaanse primeur zou zijn, dat er vier ruimtevaarders gelijktijdig om ae aarde draaien, maar van we zenlijke betekenis is een dergelijke stuni zeker niet. Rede in het Nederlands om woede te luchten Wegens oplichting en verduistering heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen een 54-jarige architect uit Amstelveen. Door trouwbeloften was de man in het bezit gekomen van meer dan honderdduizend gulden. Daarvan Herlambang, werden minstens 21 vrouwen de dupe Sedert 1960 plaatste de Amstelve- geregeld advertent: voorgaf een huwelijk te willen gaan. Had hij contact, dap vertelde hij weduwnaar en omstreeks 40 jaar te zijn. In werkelijkheid was hij ge trouwd en had hij kinderen. Na het doen van trouwbeloften vroeg hij geld om huizen te kopen of flats in te richten. In het begin van zijn activiteiten kwam hij in contact me een dame van wie hij 80.000 gulden Jos kreeg. Dit feit was hem echter niet ten laste gelegd. Door het vinden van een agenda in de auto van de man kwam de politie op het spoor van 21 dames uit Haarlem en omgeving, die met verdachte connecties hadden aange knoopt en hem geld hadden geleend. Van de ruim 100.000 gulden is ver moedelijk 8.000 gulden terugbetaald. Uitspraak 11 november. President Soekarno heeft de lucht- maehtbevelhebber Omar Dhani ver vangen door vice-luchtmaarschalk is gisteren in Dja karta bekendgemaakt. Dit gebeurde hy I nadat de Indonesische president fel- Spaak waarschuwt Koning Boudewijn Koning Boudewijn van België die met Koningin Fabiola een rondreis door de Zuidamerikaanselanden maakt, heeft in Santiago in Chili een telegram van minister Spaak ontvan gen. Deze licht de vorst in over de politieke toestand in Brazilië en hij geeft hem in overweging zijn bezoek eventueel uit te stellen zolang die toestand nog niet is opgeklaard. Negen november, dus over 11 da gen, zou de koninklijke visite aan Brazilië beginnen. De beslissing over het al of niet voortzetten van 's ko- nings reis ligt bij de vorst zelf, maar wanneer de vice- voorzitter van zijn ministerraad hem het afraadt zal hij zeker niet naar Brazilië gaan. Koning Boudewijn heeft gisteren in Chili een vliegtocht van 1000 kim gemaakt om een bezoek te brengen aan de ijzererts-mijnen in het noor den van het land- Daarmee begon het onofficiële deel van zijn negen- daagse bezoek aan Chili. De koning maakte een vermoeide indruk toen hij door de autoriteiten van de pro vincie Valparaiso werd begroet. Ie kritiek had geuit op zijn rol bjj de mislukte staatsgreep. Omar Dhani, die op het ogenblik op een vage mis sie in het buitenland is, was hoofd van de „Kopelapip", het staatsor gaan dat zal toezien op de ontwik keling van Indonesië's eigen vlieg tuigindustrie met behulp van de Fokker-fabrieken. Twee weken geleden was Herlam bang aangewezen om als waarne mend minister voor de luchtvaart op te treden gedurende de afwezig heid van Dhani, die naar het heette naar Amsterdam zou gaan voor be sprekingen met Fokker over het 20 augustus in Djakarta ondertekende contract voor de bouw van honderd „Friendships", maar tot dusver nog niet in Nederland is gearriveerd. Men vroeg zich ook al af wat er nog te bespreken viel, daar In het contract alles tot in de kleinste bijzonderhe den was vastgelegd. Indonesische en buitenlandse waarnemers in Dja karta zijn het erover eens, dat Dha ni in elk geval een kans is geboden het politieke toneel te verlaten op een wyze die hem in staat zou stel len het gezicht te redden. Presidetn Soekarno gaf de „Kope lapip" begin deze week instructie door te gaan met het project, waar onder zestig „Friendships" in Indo nesië zelf zullen worden gebouwd. Indonesië zal binnenkort een groep technici naar Nederland sturen, zo meldde Antara. Shell Oil boekte 17 hogere winst Shell Oil Co is de schade, welke ontstaan is door de orkaan Betsy «eer geheel te boven gekomen. Op het ogenblik hebben de werkzaam heden hun normale peil weer bereikt. Vernacht wordt dat het door de or kaan veroorzaakte prod uk tie ver lies van ruwe olie in het vierde kwartaal zal worden gecompenseerd door de hogere produktiequota, die door de staat Louisiana zijn vastgesteld. De omvangrijke schade aan de in stallaties. zowel in zee als op het land. welke als gevolg van de orkaan ontstond, heeft geen afbreuk kunnen de coup. „Ik ben omringd doen de stijging der resultaten, die zeggen dat zij mijn I die Shell Oil Co dit jaar ken behalen. burgerlijke gezaghebbers, dinsdag avond uitgezonden door radio-Dja karta. Soekarno had deze woorden herhaald voor deze leiders, die uit al- delen van Indonesië naar Djakar- t waren gekomen. Hjj sprak in het Nederlands om jn woede te luchten Guevara Sr zegt mijn zoon is dood De vader van de voormalige Cu baanse minister van Economische Zaken, Ernesto „Che" Guevara, is ervan overtuigd, dat zyn zoon dood is. Dit heeft de Amerikaanse journa list Henry Taylor vernomen van een Argentijns familielid van Guevara, die in Buenos Aires met Guevara's vader had gesproken. Ook een hoge Amerikaanse func tionaris in Washington heeft als zijn mening uitgesproken dat Che Guevara dood is. Tijdens een be spreking werd aan de functionaris gevraagd of het mogelijk is dat Gue vara een missie uitvoert tot steun van guerrilla-strijders tegen de re gering in Argentinië. De hoge func tionaris antwoordde: „Mijn mening is dat de missie van Guevara een twee meter onder de grond ligt. Castro heeft onlangs meegedeeld, dat Guevara in april een brief bij hem heeft achtergelaten, waarin hy zegt revolutionaire activiteiten in andere landen te zullen gaan onder nemen. Sinds het afgelopen voorjaar, toen hij terugkeerde van een reis door Afrika en communistisch China is Guevara niet meer gezien. Advertentie «8® Verrassend nieuw: super elastisch in lengte en breedte. Wat een kous! Zo'n verrukkelijk weefsel heeft U nog nooit gevoeld. Het been wordt zacht en soepel om helsd. De nylon voegt zich naar iedere beweging van de huid. De hele kous zit mooier en gladder. 3 Sterren nylons f. 2.95 en f 1.95. Belgische landbouwer weet zich niets te herinneren (Van Brusselse correspodnet) bevelen vullen opvolgen terwijl ze die i De in het derde kwartaal behaalde i feite negeren". i de president. De Indonesische politie heeft tot dusver 92 communisten aangehou den, die betrokken zijn geweest bij de moord op zes generaals en een onderofficier op 1 oktober, zo is gis teren officieel in Djakarta bekend gemaakt. geconsolideerde netto resultaten ren 17% hoger dan komstige tijdvak van verleden jaar. In totaal werd een nettowinst be haald van 56.6 miljoen dollar, over eenkomende met 93 dollarcents per aandeel. In 1964 was het resultaat van het derde kwartaal 48.4 miljoen dollar, of 80 dollarcents per aandeel. ir Minister P. de Jong van De fensie heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Amerikaanse kamp „Nieuw Amsterdam" in Soesterberg teneinde zich op de hoogte te stellen van de activi teiten van het 32ste jager-onder scheppers squadron. Tijdens dit bezoek maakte de bewindsman een vlucht met een TF-102 (de Voor het hof van Aarlen, een stadje aan de grens van België en Luxemburg, sleept zich sinds maan dag moeizaam het proces tegen Ro ger Champenois voort. De 34-jarige landbouwer wordt ervan beschuldigd zyn 27 jaar oude vrouw te hebben vermoord, een aanslag te hebben ge pleegd op een winkelierster van zijn 'oonplaats Houdemont en op een an haar dochters en een ander dochtertje te hebben ontvoerd. Voor het meisje heeft dat overigens geen gevolgen gehad. Belangwekkend is het proces voor al. omdat het gaat om een moord ooit stoffelijke resten zijn ge vonden. Champenois' echtenote, Eli zabeth Danniau. heeft volgens zijn zeggen het huis 22 juli 1963 verlaten en nadien heeft niemand nog maar iets van haar vernomen. Het verhoor van de verdachte die lezen noch schrijven kan, heeft tot nu toe weinig opgeleverd. Hij ant woordt in uiterst labiellaire zinnen en alles wal de president van het hof denkt hem te kunnen bewijzen, wordt ontzenuwd door opmerkingen als: „ik weet het niet meer", „ik kan het me niet herinneren", „ik vond het wel leuk en zo meer. Hij wordt bijgestaan door een bij zonder zinnige advocaat. Geen woord ontgaat hem en op alles wat de pre sident (die de zaak kennelijk niet geheel beheerst, hy beklaagt er zich telke,.s weer over dat het dossier 4.000 pagina's telt en dat men niet opschiet) heeft aan te merken rea geert hij fel en snel. Terwyl het dan duidelijk is, dat Champenois zelf er niet veel van begrijpt. trainingsuitvoering vat ta Dagger") welke duurde. de „Del- VA Toespraak „Zijn jullie bedonderd. Jullie moe ten je kop niet verliezen. Hou Je ge zicht en ga terug naar je post". De ze woorden, door president Soekarno gericht tot zyn ministers op de ka binetsvergadering op het paleis in Bogor een week na de mislukte staatsgreep, kon men beluisteren in de op de band opgenomen toespraak van Soekarno tot de 200 militaire en Primitief Het wonderlyke is dat de sympa thie van de jury en van het pu bliek duidelyk uitgaat naar ide ver dachte. Men denkt 'ifc zulke kleine Belgische provincieplaatsjes nog enigzins primitief. Een vrouw zoals ?rdwenen Elizabeth Danniau, die thuis de baas speelde, die gierig was ier verleden alles behalve vlek keloos kan worden genoemd, wekt geen enkele sympathie. Eigenlyk ook niet de winkelierster die door Cham penois werd toegetakeld. „Ik was dronken", zei hij, alsom zyn aan slag te verontschuldigen en men hoorde nog meer: zij had hem drie flessen wtjn van slechte kwaliteit verkocht, zij sprak kwaad over hem zij beweerde dat hij kalk by haar had gekocht in zo'n hoeveelheid dat zeker moest hebben gediend om het lichaam van zyn vrouw te laten •dwynen De mannen op de pu blieke tribune, stoere en zwijgzame landbouwers uit de omgeving van Champenois, laten niet veel merken, r wellicht is hetgeen een van hen zich liet ontvallen toch wel tekenend: 'n vrouw moet haar mond weten houden Woensdagavond kwam er plotse ling een telegram binnen van een Nazaire. Zfj gaf de naam van het dorp waar Elizabeth Danniau thans zou wonen. Er is nog een getuige gekomen die beweerde haar nog niet zo lang geleden in Parijs te heb ben gezien. De verdediging heeft de gelegenheid natuurlijk aangegrepen om een nader onderzoek te vragen. Honderd procent voor schuldeisers In Y lam-affaire Er bestaat een goede kans dat de schuldeisers van de Vlissingse Aan- j nemingsmaatschappij (Vlam) he j volle pond zullen krygen. Of zy hun I vorderingen geheel betaald zullen krijgen, hangt af van de vraag of de verliezen op onderhanden werken van het door Van der Vorm overge- nomen bedryf de raming van f9 min j zullen overtreffen. Dit is de strek king van het aan de krediteuren van de VLAM gedane aanbod. De totale bouwkosten op onder handen werken worden geschat op f 105 min. Van dit bedrag zal f 96 min i in termijnen worden betaald. Het r-sterende bedrag van f 9 min wordt aangevuld voor een deel (ca. f 2 min). uif het aandelenkapitaal plus de aanwezige reserves en voor de over blijvende f 7 min zullen de opdracht gevers moeten Inspringen. Op 28 september, de datum waarop surséance werd verleend, bedroeg het verlies van de VLAM op onderhan den werken f2 min. Met de afbouw van die projecten zou nog eens onge veer f 7 min zijn gemoeid boven de te ontvangen termijnbetalingen op de 1 bouw. Indien dit verlies evenwel blijkt I groter uit te vallen, zullen de schuld eisers het verschil moeten bijpassen. Stewart nodigt Schroder uit De Britse minister van Buiten landse Zaken, Stewart, heeft zyn Westduitse ambtgenoot Schroder uit genodigd in de naaste toekomst een bezoek aan Londen te brengen voor besprekingen over bepaalde „belang rijke en spoedeisende vraagstukken". Van welingelichte zijde werd te kennen gegeven dat tot de belang rijkste kwesties het vraagstuk van gedeelde verantwoordelijkheid bij een kernbewapening van de NAVO zou behoren. Er is nog geen datum voor het be zoek vastgesteld, maar in Londen meent men dat het mogelijk half no vember zal plaatshebben. Honderd doden door wervelstorm Wervelstormen en tropische regens hebben midden-Birma geteisterd. Tot dusverre zijn honderd doden geteld, duizenden zyn dakloos geworden. Voornamelijk vrouwen en kinderen zyn het slachtoffer geworden van het noodweer. De regering heeft het getroffen ge bied tot ramgebied verklaard. Bur ger-vrijwilligers zijn gemobiliseerd voor het reddingswerk. Levensmid delen en medicijnen voor de getrof fenen zijn onderweg.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 21