Xon Amore" realiseerde Janaceks Otcenas perfect SHOBft IQÓOW® I/' mst kAleiÖOSCQQP HENRY VAN ENGELENBURG: BENIJDENSWAARDIG VITAAL Nog bestaansrecht voor Mis van Haydn mmh Tunnelstuk metro moet stukje zakken LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 VIJFDE BLAD Verrassende introductie Een perfect zingend en volkomen met de Tsjechische taal ver trouwd geraakt „Con Amore" heeft gisteravond voor een ware verrassing gezorgd: de introductie van Janaceks' „Otcenas" („Onze Vader"), waarover in een voorbericht reeds bijzonder heden zijn gepubliceerd. Men weet, dat Janacek vooral als operacomponist met als 'voornaamste werk zijn Jenufa furore heeft gemaakt. Daarin is, gelijk in zovele van zijn andere werken, een sfeer van verstilde weemoed aanwezig, die men ook in dit prachtige, doch bijzonder moeilijk voor stemmen geschreven „Onze Vader" kan opmerken, kenmerk van het typisch Slavische idioom. Wat te zeggen bijv. van de tenoren, die zelfs naar de hoge C moeten reiken? Handels „Messias" in Nieuw-Vennep Volgende week donderdag vindt In de Geref. Kerk in Nieuw-Vennep een evenement plaat-s voor Haarlemmer zuid. Drie gemengde zangkoren, t.w. „Advendo" uit Burgerveen, „Looft den Heer" uit Abbenes/Kaag en „Ex celsior" uit Nieuw-Vennep, zullen ge zamenlijk de „Messias" van Handel uitvoeren. Een moeilijke opgave voor de koorleden, die hiervoor een jaar lang hebben gestudeerd. Muzikale medewerking verleent heit Z.-H -Orkest o.l.v. Jan van de Waart. Solistische medewerking wordt ver leend door Hannelore Pennink (alt). Lize Schoo (sopraan), Han le Fèvre 'tenor) en de bariton Henry Black- Het geheel staat onder leiding van Sander P. Visser, die al vele jaren lang d rigent van genoemde koren is. Het concert vindt plaats in boven genoemde kerk plaats, omdat de akoestiek daar het beste voldoet. wat de huid deert! Prins Bernhard onthult beeld van Petrus Regout Zaterdag 27 november zal Prins Bernhard in Maastricht op de Bos straat 'n standbeeld onthullen van de Maastrichtse ceramische industrieën. De stichter Petrus Regout (1801- 1878) is de eerste grootindustrieel van Nederland. Aan zfjn initiatieven dankt de stad Maastricht de oprich ting van een aantal fabrieken in enger of meer verwijderd verband met de fijn ceramische industrie waardoor deze stad in de vorige eeuw al eon gevarieerde industriële ont wikkeling beleefde. Het standbeeld van de stichter is een geschenk van de gezamen lijke werknemers aan de directie van de N.V. Kon. Sphinx Ceramique voorheen Petrus Regout. Het be sluit tot het aanbieden van dit ge schenk werd genomen tijdens de viering van het 125-jarig bestaan van de fabriek in 1959. De op dracht werd gegeven aan de in Am sterdam wonende beeldhouwer Wim van Hoorn. Het standbeeld zal door de Kon. Sphinr Ceramique overge dragen worden aan het gemeente bestuur van Maastricht. Lek binnen 6 maanden verholpen oor net concert van de Chr. Oratoriumvereniging ,.Con Amore". V.I.n.r. Jan Waayer (tenor). Wilhelmine Matthès (alt), dirigent Jan Pasveer, Ank Reinders (sopraan). Rom Kal- ma (bas) en Koos Brons (orgel) (Foto L.D./Holvast) Van onze R'damse correspondent) Binnen vijf a zes maanden hopen Rotterdamse metrobouwers het vor- rige week plotseling in de riviertun nel onstane lek te hebben verholpen. Volgende week al begint de recon structie. Het wordt een kwestie van gewoon hat tunnelstuk een beetje laten zakken, maar het werk is om vangrijk. Wanneer deze reparatie zonder verdere tegenslag verloopt, kan omdat het overige werk ge woon doorgaat het bouwtechnische deel van de metro toch eind 1966 orden opgeleverd. Maar het is nog niet te zeggen of de tegenslag uiteindelijk invloed zal hebben op het tijdstip, waarop de metro (in 1968) in gebruik kan wor den genomen. Trillingen De technici wijten de oorzaak van het lek tussen de tunnelstukken 9 10 onder de rivier, nog steeds aan dt trilapparatuur, die bezig was de stalen damplanken te trekken ter weerszijden van de tunnelbuis. Door de lievige trillingen zou de rivier bodem zodanig in beweging zijn ge komen. dat de kop van tunnelstuk 10 een centimeter of 30 omhoog werd gedrukt. De rubberring tuss ende tunnelstukken hield daardoor het water niet meer tegen.. Op het ogen blik lekt het tunnelstuk alleen nog met een lichte regen van boven. Van onderen komt vrijwel geen water meer in de tunnelbuis. Pompen kun nen het water nu gemakkelijk weg werken. Men gaat nu de koppen van de tunnelstukken, waartussen het lek zit waterdicht maken. Daarna wordt het zand op en onder de tunnel weg gezogen. Dan moet het omhoogge- drukte tunnelstuk weer op zijn plaats zakken. Duikers zullen er een rub- korset" omheen leggen, waar- ie zaak weer gezond moet zijn. Dat Janacek een compositorisch meester van de belangwekkende ori- flniallteit is, hoort men ook in dit tot >e voor ons onbekende tonale lopus, waarin koor en tenorsolist af wisselend en meerdere malen in el kaar ongebroken overgaand, de on derdelen van het gebed indrukwek kend naar .voren brengen in een sa mensmelting van het volks-nationale i het religieuze element. Wij kunnen met bewondering rap porteren over de van verantwoorde- lij khtlidsbesef getuigende relisatiie onder de nauwgezette en begripvolle leiding van Jan Pasveer, wiens al nauwgezette voorstudie spe ciaal van de dictie verbazing wekte. Dat de melancholieke sfeer toch Biet resulteerde in een zekere mono tonie was gevolg van het feit, dat de Componist voor de nodige contrast werkingen had gezorgd. De medewer king van de tenorsolist Jan Waayer, wiens timbre zich qua sfeer uitzon derlijk goed voor deze verheffende Interpretatie leende, droeg in hoge mate bij tot het grote succes. Maar aiet minder de organist Koos Brons de ongenoemde harpiste, wier sa mengaan in hun effectvolle integre rende en met de zang samenvloeiende partijen, aan het geheel een illustra tieve werking van hoge orde verleen de. De gedisciplineerde zang, welke aan luiverheid, noch aan discipline ook maar iets te wensen liet, was er iqede de oorzaak van, dat „Otcenas" een diepgaande indruk heeft gemaakt, Wjj hopen dit „Onze Vader" nog eens en der concerten van „Con Amore" te horen, want voor een re prise komt het zeker in aanmerking. ttü nog 5495 8KODA DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijn dijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf „JONGELEEN" St. Jacobsgr. 10/16, Leiden, tel. 21561 Autobedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwljk-B., tel. 2820 te betreuren zijn, indien alle moeite, hieraan besteed, slechts voor éénmaal zou gelden. Het oordeel over de veertien door Haydn geschreven, voor de kerk dienst totaal ongeschikte missen, is tegenwoordig tamelijk geringschat tend. Toch was de introductie van uit plus minus 1780 daterende, het ,,Caecillia Bruderschaft" ge schreven „Missa Sanctae Caecilia" interessant, omdat het vele gerijpte zelfs boeiende fragmenten van meeslepend karakter bevat, die de begenadigde Haydn rechtuit typeren. Haydn droeg zijn geloof op eigen aieve wijze uit: ongecompliceerd, gemoedelijk zou men zeggen. ,,Mijn hart klopt van vreugde, de tonen huppelen mee, wanneer ik aan mijn God denk" heeft hij eens gezegd. En het ook in deze blijgestemde Mis, met haar heerlijke soli en haar koorgedeelten, waarin zangers en zangeressen het volle pond krijgen toebedeeld. Jan Pasveer heeft deze Mis in de vereiste,, luchtige stijl gebracht. Er geen enkele aarzeling, er waren feilloze attaques en het geheel had een beschaafde allure. Dat de diri gent de beschikking had over een ge routineerd en weldadig klinkend en semble als het „Radio Bach Orkest", wanten weet, wanneer het op accompagneren aankomt, moet voor hem een vreugde geweest zijn. Want nu kon hij met allergun stigste gevolgen extra aandacht aan een soepele koorzang wijden. De solistische bijdragen waren al leszins bevredigend: de reine sopraan van Ank Reinders, de sonore alt van Wilhelmine Matthes, de geculti veerde tenor van Jan Waayer, wiens mededelende „zeggingskracht" spe ciaal in het „Et in Spiritum Sanc tum" hulde verdient en de diepe, ge zond klinkende bas van Rom Kalma zij allen droegen ertoe bij, deze Mis, welke door het koor met zoveel over tuiging in een vaartvol tempo „Credo!" gezongen werd, tot een geheel op te voeren dat zelfs in deze Officiële hulde aan Sjolochow De Russische leiders hebben gisteren de schrijver Michael Sjo- lochow geluk gewenst met zijn Nobelprijs voor de literatuur. Uit naam van het Centrale Comité van de Russische communisti sche partij werd een boodschap naar Sjolochow gezonden. In het comité hebben o.m. zitting pre mier Aleksei Kosygin, partijsecre taris Leonid Brezjnew en alle an dere Russische leiders. Sjolochoio is zelf ook lid van het comité. Wij beschouwen dit als een nieuw bewijs van de wereldom spannende erkenning van uw groot talent en van de onweerleg bare prestaties van de literatuur van het socialistische realisme", aldus de boodschap. Volwaardig en harmonisch Het is. in dit van zon doortrokken herfsttij, een blijde binnen komst in Kunstzaal Heuff te Wassenaar: daar stelt de 72-jarige, bescheiden Wassenaarse, naturalistische schilder Henry van En gelenburg een aantal van zijn bont- soms ook teergekleurde olie verven ten toon: bloemstillevens, landschappen en portretten. Van Engelenburg trok twee jaar geleden op een expositie van schil ders en beeldhouwers in het Raad huis van Wassenaar plotseling op verrassende wijze sterk de aandacht, is een veelal door de Fransen, Cézanne en Redon, beinvloed kunstenaar. Daarbij mag het opmer kelijk heten, dat deze gerijpte leer ling van Louis Meys, ook een eigen fleurige stijl ontwikkelde en een eigen houding bleef Natuurlijk kan men van iemand an zijn jaren, die zich tot nu toe ge lukkig in een opvallende vitaliteit mag verheugen, niet verwachten dat de „moderne" stromingen vat op hem hebben gekregen. Dat is ook niet nodig. Want Van Engelenburg heeft in figuratieve zin genoeg te zeggen, dat het bezichtigen volwaardig loont. Hij kent het „ambacht" door-en-door, hij is bovendien een exclusief esthe ticus met voorname, artistieke smaak, hij mint de schoonheid om der schoonheid wille en hij weet aan elk onderwerp een specifieke, luchtige charme te verlenen. Telefoon: (0 17 19) 23 45 Telex: 32010 blijft de gehele winter geopend voor: vergaderingen, congressen, cursussen cocktailparties, diners, recepties, personeelsfeesten. Zo nodig staat het gehele hotel met restaurants ter beschikking. Iedere zondagmiddag THÉ-DANSANT Tijdens de Kerstdagen speciale arrangeménten. DINER-DANSANT met attracties f. 3o.- p.p. Directie: G.J. Cleypool Henry van Engelenburg: Gezicht op Meyendell Een der voorbeelden van zijn har monische kunst is o.a. het gezicht op Usès (Fr.) met ter linkerzijde waar eenmaal Richelieu w de, die van daaruit het slagveld kon zien. Daarnaast noemen wij natuurgetrouwe impressies van Potes in Spanje: zuiver van toon en sfeer. De kleurenweelde komt intens tot expressie in de bloemstillevens, welke naar ons gevoel wel eens te fel ge accentueerd wordt. Wat de, een kele maal fesco-achtige portretten betreft: er is er een, dat aan Botti celli herinnert, een ander „Dame blauw", verraadt de kundigheid het portret zelf en de achtergrond tot absolute eenheid te brengen. Voor Van Engelenburg schi er technische-, noch vormproblemen meer te bestaan: hij kan zich daar om geheel en al met grote liefde wijden aan het observeren van objecten en doet dat dan ook met een soepele zwier, getuigenis vai jeugdig-gevoelige mentaliteit, benij denswaardig voor iemand van leeftijd. Op deze expositie, welke tot en met 5 november duurt, zijn ook nog de bijzondere Leerdamse „unica" bezichtigen, een vorig maal door o met lof besproken. H. (Advertentie) EEN PRETTIGE ONTDEKKING Sinds kort bestaan er geen on-oplosbare cadeau-pro blemen meer. In 't smalste pand van Lei den er is een collectie ver zilverde geschenkartikelen, die het antwoord is op let terlijk elk cadeau-probleem. .LUCAS VAN LEYDEN" in 't smalste pand van Leiden met de breedst opgezette collectie ver zilverde siervoorwerpen. t Silverhuys LUCAS VAN LEYDEN Nieuwe Rijn 4 - Leiden Telefoon 42350 Nieuwe uitgaven Henry van Engelenburg: ..Bloemstilleven" (Foto L.D./Holvast) parfum perfekt afgesloten parfum nevelfijn verstoven De Step verstuiver beschermt en behoudt de kracht en de geur van uw parfum (zelfs in het vliegtuig). Voor die ragfij ne, uiterst zuinige ver stuiving: alleen Step. Grote koliek- tie elegante modelleb. Nu zelfs een after-shave verstuiver voor heren. Alleen een verstuiver van Step biedt haast onbeperkte garantie en wereld beroemde service. Let dus op! Een echte Step-verstuiver herkent u aan de blauwt verpakking. Let op bet merk: PARIS I Voor Nederland: Fresiaplein 3 Wassenaar - Tel. 01751-4247. Zaterdagmorgenpraat In de hervormde wijkgemeente Amstelveen-Buitenveldert wordt sinds kort onder leiding van ds. A. P. Mynarends een zaterdagmorgenpraat gehouden. Na het koffiedrinken van 10.30 tot 11 uur is er een gesprek, ingeleid door een forum, over zaken die gemeente en gemeenteleden raken. OUDERS MOETEN HUN KINDEREN OPHALEN Het is gisteravond opnieuw onrus tig geweest in de omgeving van het Utrechtse stadhuis. Provocerende belhamels van 14 tot 18 jaar maak ten het de politie en burgerij weer lastig. De politie heeft tussen half acht en half tien dertig kinderen aangehouden, het zich on nodig ophouden in portieken en het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer met bromfietsen. De kwajongens blijven op het po htiebureau tot het moment, dat de ouders ze komen halen. Dat zal in tussen wejgebeurd zijn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17