EIDSCH DAGBLAD Breuk niet waarschijnlijk Financiële dreef zorg vrouw tot misdaad KOFFIE &THEE LV.P. VRAAGT P. v. d. A. OM NADERE INLICHTINGEN Wel lastige maar zakelijke vragen Soebandrio niet naar Algiers SHOW „Simca vol-automatiscir NIEUWE REPORTACE-SERIE ANTHONY VAN KAMPEN Kruidenierster (62) in Utrecht vermoord KRACHTIGE STRALING IN DE RUIMTE ONTDEKT Decreten van Braneo ter versterking van revolutionair bewind Taxichauffeurs tegen verhoging van tarieven Treedt regering in San Domingo binnenkort af KLAVERBLAD chocoladerhonfa (Stid teuivo ^Jlpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 No. 31703 jcteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redactie) Een breuk tussen de KVP en de PvdA naar aan leiding van de gepubliceerde brief van de socialis- ische fractieleider drs. C. M. Nederhorst is tlians liet ïpeer waarschijnlijk. De KVP-fractie heeft gisteren haar aangekondigde brief aan de vdA-fractie doen toekomen. Naar in parlementaire kringen ver- idt worden in deze brief wel lastige vragen gesteld, maar is de ion overwegend zakelijk van aard. Vit de brief zou kunnen blijken, it de KVP niet aanstuurt op een breuk met de PvdA. Volgens een mededeling van de orzitter van de KVP-fractie. drs. hmelzer. is de brief aan de socia- tische fractie na ernstig beraad in ictie en fractiebestuur verzonden. PU i het schrijven wordt, aldus de me- doling, om nadere inlichtingen ge- aagd. zowel met betrekking tot het mdpunt van de P.v.d.A.-fractie ter- in de toestemmingswet alsook et betrekking tot, uitingen van drs. ederhorst over de heren De Quay Luns. De Indonesische delegatie naar de nferentie van ministers van Bui- nlandse Zaken van de Afrikaans- datische landen in Algiers, is gis- zonder minister van Buiten- idse Zaken. dr. Soebandrio, uit jakarta vertrokken. Radio-Dja- irta meldde dat de uit tien leden staande delegatie wordt geleid door eerste vice-minister van Buiten- ndse Zaken, Soewito. Het feit dat dr. Soebandrio niet de delegatie behoort, heeft de ge- chten dat hy wellicht zou worden rvangen opnieuw aangewakkerd. Indonesische minister van Bui- nlandse Zaken heeft beweringen lgens welke hij betrokken zou zijn veest bij de mislukte staatsgreep het openbaar tegengesproken. Waarnemers in Djarkarta zeiden t Soebandrio wellicht niet tot de legatie behoort omdat de redering .ris mening is dat iedere topfunctio- Indonesië dient te blijven tot toestand is verbeterd. De inhoud van de brief is gisteren niet gepubliceerd. Het schijnt de be doeling te zijn, de brief gelijktijdig met het antwoord van de P.v.d.A.- fractie te publiceren. Duidelijkheid Volgens de mededeling van drs. Schmelzer „hecht de KVP-fractie er grote waarde aan. dat tijdig de no dige duidelijkheid van de P.v.d.A.- fractie wordt verkregen. Zij acht dit zowel van grote betekenis voor een juiste verhouding tussen regerings partners alsook gewenst om de ge- daohtenwisseling over de toestem mingswet op 10 november a.s., niet onnodig méér te belasten dan met he oog op een constructieve ontwik- kel'ng in onze staatkundige verhou dingen gewenst is". De heer Schmelzer herhaalde in zijn mededeling zijn Advertentie. Bent U al geweest bij AUTO BIERMAN N.V. STATIONSWEG 11—17 LEIDEN? Door Amazonas Groen Inferno De bekende schrijver Anthony van Kampen, die het vorige jaar voor ons Blad een door velen gewaardeerde reportage verzorgde over Engelse en Schotse kastelen, vervaardigde thans een nieuwe serie, gewijd aan het stroomgebied van de Amazone. Anthony van Kampen bereisde deze stampende en dampende wildernis met medewerking van een aantal missonarissen, die hem in contact brachten met de bewoners van dit oergebied: Indianen en Caboclos. Mensen, vaak levend op de uiterste grens van het leefbare. Men sen. levend in de verbijsterende vegetatie van Amazonas: vol be dwelmende geuren, zich verbergend achter de opschietende woud reuzen, achter groene sluiers en wanden van varens, en achter de zwepen en lasso's der lianen. Een natte, doorweekte, stomende jungle, vol zichtbare en onzichtbare gevaren. Woongebied van slan gen. spinnen en schorpioenen. Van muskieten, mieren en teken. Land van koorts, dysenterie en lepra. Van Kampen geeft in deze artikelen een meesterlijke beschrijving van dit nauwelijks voorstelbare gebied. De Amazone is in feite geen rivier, maar een complex, een systeem van rivieren. Een rivier die bij de monding 200 kilometer breed is en op andere plaatsen 60. 80 kilometer. Een rivier, gevoed door de gletsjers van de Andes, be nevens door enkele honderden zijrivieren, waarbij er zijn. zoals de Rio Negro, die zelf op bepaalde plaatsen 40. 60 kilometer breed is. In ons nummer van vandaag maken wjj een aanvang met Van Kampen's boeiende reisbeschrijving, waarvoor wjj gaarne en met vertrouwen de bijzondere aandacht van onze lezerskring vragen. dc Kamer zelf op 10 november nader op de brief van drs. Nederhorst in te gaan. Genoegdoening Afgewacht, moet nu worden, welk antwoord de socialistische fractie zal formuleren, en of de KVP-fractie met dit antwoord genoegen zal ne men. In haar brief eist de KVP- fractie genoegdoen ng ten aanzien van de heren De Quay en Luns. Ook vraagt men een zekere opheldering over de houding van de P.v.d A. me: betrekking tot de wet tot toestem ming voor het huwelijk van Prinses Beatrix. Wat h'ermee Drecies wordt 'fï°ld is niet helemaal duidelijk Overigens schijnt het enthousiasme van een aantal P.v.d.A.-kamerleden om voor het wetsontwerp te stem men n et te zijn toegenomen. Volgens de laatste berichten zouden thans 7 of 8 soc alistische afgevaardigden tegen de toestemmingswet willen stemmen. Broodprijs met 1 cent verhoogd Na overleg met de Nederlandse Bakkerijstichting heeft de minister van Economische Zaken zich ermee akkoord verklaard, dat met ingang van 1 november 1965 de prijs van brood met e®n cent per achthonderd gram wordt verhoogd. Aanleiding hiertoe zijn de eestegen prijzen van bloem en meel. H< erdoor zal de prijs van waterwitbrood in de steden waar de prijs van het brood, afgehaald in de winkel thans 57 cent bedraagt, op 58 cent per achthonderd gram mogen worden gebracht. In de provincieste den, waar de huidige winkelprijs 58 cent bedraagt, mag deze worden verhoogd tot 59 cent. Op het platte land mag de prijs voor deze brood soort van 59 op 60 komen. Volkswitte brood en volksbruinbrood zijn resp. 2 en 3 cent goedkoper. Ernstige financiële zorgen na de plotselinge dood van haar man, contacten met de deur waarder over huurschulden en afbetalingsmoeilijkheden, heb ben een 50-jarige Utrechtse we duwe (moeder van vier kinde ren) gisteren gedreven tot een wanhoopsdaad, waarvan de al leenwonende 62-jarige winke lierster mej. N. de Groot het slachtoffer is geworden. Na een verhoor van een uur be kende zij vannacht huilend de winkelierster in het roildeweg met een betonbeitel op het hoofd te hebben geslagen en daarna een doosje met ongeveer f300,- pa piergeld te hebben meegenomen. Daarmee ging ze direct naar de deurwaarder om zeventien weken huurschuld (f280,-) te betalen. Politiedochter De substituut-officier van Justitie, mr. J. C. van den Berg zei vanoch tend oP een persconferentie, dat de politie de zaak zo snel heeft kunnen oplossen dank zij de medewerking van de 14-jarige Mia, dochter van een Utrechtse brigadier van politie. Het meisje, dat school gaat op een lyceum vlak bij de kruidenierswinkel van mej De Groot aan de Leidseweg, heeft ni schooltijd om ongeveer tien over één een bezoek gebracht. Ze kocht er twee wafels. Tien minuten later werd het dode lichaam van mej. De Groot door een buurvrouw gevonden. Mia hoorde thtuis, toen haar vader omstreeks vijf uur thuiskwam, over de mysterieuze dood van de kruide nierster. „Daar ben ik nog geweest", reageerde Mia, die zich kon herinne ren. dat bij haar bezoek een andere, uit haar buurt bekende vrouw in de winkel was geweest. Mej. De Groot had het gesprek met deze vrouw on derbroken om eerst Mia te helpen. de winkel Mentor van opperwachtmeester R. R. Fr ij link uit Leusden tot drie maal toe de weduwe aanwees. W Vervolg pagina 2 Zelfs Deze belangrijke feiten waren het beginpunt voor het politie-onderzoek. Mia kon de politie zelfs de naam van de bezoekster- in de winkel vertellen. Om half acht gisteravond bezoch ten rechercheurs de 50-jarige weduwe in haar woning in de Rivierenwijk. Ze vertelde, wat ze die dag zoal had gedaan. 's-Ochtends was ze naar de deurwaarder geweest om huurschuld te betalen. Tussen de middag was ze thuis gweest en daarna was ze met haar jongste 12-jarigedochter gaan winkelen. In de winkel aan het Leidseveer, zo zei ze, was ze nog nooit geweest. Ook niet die dag. De politie nam de vrouw toch mee naar het bureau. Er werden sorteer- Drneven gedaan waarbij speurhond WEERBERICHT Zonnige perioden Het KNMI verwacht van heden- lot morgenavondvanavond plaatse- wat regen. Morgen overdag zon nige perioden en op de meeste Plaatsen droog weer. Matige aan de lust nu en dan krachtige wind •ussen zuidwest en west. Over het gemeen iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 OKTOBER Zon op: 7.29 uur; onder: 17.18 uur. Haan op: 13.06 uur; onder: 20.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.00 en Ü.15 uur, laagwater te 1.45 en 13.56 Dit nummer bestaat uit 28 pagina'a De stralingsmeter van het Russi sche ruimte station Zond-II heeft een krachtige straling van onbekende herkomst in de interplanetaire ruimte ontdekt en gemeten. De Zond -II werd op 30 november gelanceerd met een koers naar Mars. De nieuwe straling wordt gevormd door radiogolven van verbazingwek kend grote intensiteit. Krachtige ra diogolven worden o.a. door de zon verwekt wanneer zy in een toestand van onrust is. ii ei oorlogsmonument m Eindhoven, dat een plaats had op het Stationsplein, wordt zes tig meter verrold. De reden hier van is. dat het monument het nieuw te bouwen stadhuis in de weg zal komen te staan. Op de voorgrond twee vrachtwagens, die het bijna 200 ton wegende gevaarte 18 meter per uur ver plaatsen. President Branco van Brazilië heeft gisteren alle politieke par tijen ontbonden en zichzelf bij decreet de bevoegdheid toege kend zo nodig de staat van beleg af te kondigen. De regering kan voorts de politieke leiders voor tien jaar hun mandaat en rechten ontnemen. In een rede voor radio en tv verklaarde Branco, dat deze maatregelen noodzakelijk waren ter versterking van het re volutionaire bewind, dat op 31 maart 1964 een einde maakte aan de regering van president Goulart. Het bewind, dat op dat van Goulart volgde, was inge steld bij de eerste ..institutionele wet". De thans afgekondigde tweede institutionele wet blijft van kracht tot half maart 1967. De regering heeft ook de bevoegd heid de bewegingsvrijheid te beper ken van personen, aan wie sedert de omwenteling van vorig voorjaar de politieke rechten zyn ontnomen. Tot deze groep behoort oud-president Kuhitschek, die sinds zijn terugkeer in Brazilië vrijwel onafgebroken door militairen is verhoord. Thans ligt hij ziek in Rio de Janeiro. De eersfe twee weken kan hij niet verder wor den verhoord, omdat hem wegens te hoge bloeddruk volledige rust is voor geschreven. Het onderzoek heeft ten doel vast te stel'en of er bij het oude bewind sprake was van communisti sche infiltratie. Waarnemers vragen zich af hoe volgens de nieuwe wet het evenwicht tussen de drie machten verzekerd zal blijven. Men meent dat bij de nieuwe wet de uitvoerende macht vrywel volledig controle zal krijgen over ce wetgevende en de rechterlijke macht, evenals over het politieke en sociale leven in het land. De tot nog toe tamelijk onafhan kelijke gouverneurs krijgen door de vrijwel volledige regeringsbevoegdheid om in de staten in te grijpen, vrijwel Het congres is niet naar huis ge zonden, maar doordat de president de mandaten van de parlementariërs kan intrekken zonder dat. deze kun nen worden vervangen, kan de uit voerende macht het aantal parle mentariërs vaststellen. Het aantal rechters bij het hoog gerechtshof is van 11 op 16 gebracht. Hiermee beschikt de regering over een meerderheid in de wetgevende macht. C Salvador Sturla. de Dominicaan se minister van Openbare Werken, heeft gisteren de toestand in het land chaotisch genoemd. Hij sprak van een golf van gewelddaden over het gehele land, die hij toeschrijft aan rechtse elementen. Waarnemers zeggen dat de maat regelen die president Garcia-Godoy heeft afgekondigd tot herstel van de orde. niet behoorlijk worden uit gevoerd. Zo hebben de militairen geen gehoor gegeven aan het bevel r.aar de kazernes terug te keren in afwachting van „nieuwe beschikkin gen". De bevolking schijnt het ver trouwen in de regering te heb ben verloren. In polLieke en zelfs in regeringskringen doet het gerucht de ronde dat de regering spoedig zal aftreden. De O.A.S.-commissie, die de vre- desformule opstelde tussen de rebel len en de militairen, is bezorgd over het falen van Carcia-Codoy om de belangrijke bepalingen van de for mule ten uitvoer te brengen, in het bijzonder die van het ontwapenen van de burger. Zij die kritiek leveren op de pre sident zeggen, dat hij te veel ver trouwde op de beloften van de rebel lenleiders dat hun sector in Santo Domingo ontwapend is. De uitbarsting van geweld in de afgelopen twaalf dagen bewijst dat nog een groot aantal wapens in handen is van burgers die sympha- tiseren met de rebellen. (Advertentie) De winkel van de vermoorde kruidenier ster in Utrecht Meer dan vijfhonderd Amsterdam se taxichauffeurs <byna de helft van alle loonchauffeurs en eigen reders in de hoofdstad) hebben zich vannacht in Marcantl in Amsterdam in een motie gekeerd tegen (a) een verhoging van de taxi-tarieven en <b> het opnemen van fooien in de meter, zoals vervat in de onlangs door werknemers- en werkgeversor ganisaties gesloten voorlopige tus sentijdse regeling in afwachting van oe nieuwe CAO van 1 april 1966. Daarnaast verlangen de taxichauf feurs, zo luidde de motie, bij de be spreking van genoemde materie ver tegenwoordigd te zijn. De nachtver gadering, die het karakter van een protestbijeenkomst had. was belegd door de eigenrijdersorganisatie „ver eniging overkoepelinp zelfstandige taxi-ondernemingen". De secretaris van deze organisatie, de heer H. de Boer. wees het werkgevers argument, dat de kostenverzwaring ten gevolge van de uitkering van hogere lonen alleen op te vangen zou zijn door een tariefsverhoging, van de hand. De omzet in het Amsterdamse taxi bedrijf is, aldus de heer De Boer, in het eerste halfjaar van 1965 80 a 90 procent gestegen in vergelijking met bijvoorbeeld 1959. Spreker meende, dat over „fooien in de klok" slechts kon worden gesproken, nadat de ge- I schilpunten over de beloning tot een I oplossing zullen zijn gebracht. verrukkelijke chocoladedrank met hl» 1% ve». Frit en pittig van smook. i lest de dorst, is lekker luchtig en i Uit het Leidsch Dagblad van i 28 October 1865: i Op de paardenmarkt, die f l.l. Maandag te Woerden werd f gehouden, waren 1100 paar- J den aangevoerd. Te Neiv-Windsor (New- York) woont een man die den I 15en Aug. 1751 geboren is en I thans dus 115 jaar is. Hij f leefde altijd zeer matig, rook- te niet en dronk alleen water Een vernuftige Schot ge- i bruikt eenige muizen, om door middel van een soort I tredmolentje garen te spin- I nen. Een muis levert 100 a 120 I ellen per dag. De Schot I wil 10.000 muizen-molentjes I plaatsen en alzoo f30.000 winst 's jaars maken. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1