„Spaar de binnensteden" Nieuwe „speaker" van het Lagerhuis benoemd Terechtstellingen in Boeroendi GEEN DWANG Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! STAATSBEZOEK AAN CHILI Belgisch vorstenpaar met zeer groot enthousiasme ontvangen BERAN „BRAK ZIJN WOORD" China boycot conferentie in Algiers - «I Kluchtigemaar zinvolle traditie in Brits parlement LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAO 27 OKTOBER 1965 (Van onze Londense correspondent) Wie iou zich bedenken wan neer hem of haar een betrekking met een salaris van meer dan 92.000 gulden plus gratis een pa leis van een huis en later nog een grafelijke titel en een pensioen van 40.000 gulden worden aan geboden? Dit alles vormt de be loning van het voorziterschap van het Engelse Lagerhuis. Maar volgens de traditie moet „meneer speaker" veinzen dat hij eigenlijk niet veel voor deze baan voelt en zich slechts tegen wil en dank laat benoemen. Deze traditie vloeit voort uit het verleden, dat in het Britse bestaan zulk een enorme rol speelt. De speaker, een ambt dat dateert uit de 14de eeuw was en is naar buiten ,.de spreekbuis" van het parlement, dat zijn vrij heid in een eeuwenlange worste ling met de absolutistische mach ten heeft moeten veroveren. In die stryd bevond de speaker als symbool van het parlement zich altijd in een uiterst kw est bare posi tie. De beremde speaker Thomas Mo ros, geestverwant en intiem vriend van onze Erasmus, werd onthoofd. Om te herinneren aan de strijd voor de volksvryheden voert de nieuw ge kozen speaker altijd een kleine klucht op. Hij doet alsof hij zich tegen zijn benoeming verzet, en blijft dan op zijn plaats zitten. De weerspannige aspirant-speaker wordt dan door de twee andere kamerleden, die zijn kandidatuur steunden, namelijk de conservatieve en Labour-fractie- voorzitters, natuurlijk zeer zachtjes, bij de polsen gepakt en naar de voor zittersplaats „gesleept". De aspirant-speaker, die nog niet op zijn stoel mag gaan zitten, be dankt dan de kamer voor de toe gebrachte eer. Daarna wordt de vergadering enige tijd geschorst om de nieuwe functionaris de gelegenheid te geven zich te verkleden. In een zijden kuit broek en korte pruik begeeft hij zich dan, voorafgegaan door de „sergeant at arms", de opperste wapendragen- de dienaar van het Lagerhuis, met de vergulde scepter over de schou der en gevolgd door een stoet La gerhuisleden, naar het Hogerhuis, waar zijn benoeming officieel door een koninklijke commissie, die het staatshoofd vertegenwoordigt, wordt bekrachtigd. Daarna keert de nieuw benoemde voorzitter, thans met een lange tot op de schouders reikende 17-de eeuwse speakerspruik op, in volle glorie naar het Lagerhuis terug. Weer verdwijnt hy om zijn toga om te slaan en enkele ogenblikken la ter doet hy pas echt zyn intrede door een staand Lagerhuis, van alle kanten toegejuicht en neemt hy on der de troonhemel van zijn monu mentale voorzittersstoel plaats. De nieuwe speaker is het 64-jarige Labourlid, dr. Horace King, die tot de plotselinge dood (vorige maand) van zyn voorganger vice-voorzitter was, welke functie echter geenszins automatisch recht geeft op het spea kersschap. Advertentie m w WATERDICHTE - JSk r. tl BADKAMERKACHEL f43.50 boeroendi)^ In Boejoemboera zyn negen perso nen terechtgesteld in verband met de mislukte staatsgreep van vorige week. Het zyn zeven officieren en twee onder-officieren van de gendarmerie. De executie geschieddde in het sta dion, waar donderdag reeds 34 mili tairen en gendarmes werden doodge schoten. Dertig personen, onder wie twintig burgers, moeten nog terecht staan. By gevechten tussen opstan delingen en ordetroepen in de pro vincie Moeramvya is een honderdtal doden gevallen. Kerkelijk Leveu Groene wegen te Ooateriand te Ge- mert H. E. Vermeulen te Rauwert te Aalst T. Lekkerlcerker te Hageetetn door de Generale Synode tot predi kant voor byz. wertoaamh. A. Veldstra, kand. te Utrecht. Aangenomen naar *"JJ M. Enker) E. J. N. lellend il Frl J. Visser te' Haulerwljk, GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Hertogenboech I. de Jong te Hantum te Capelle a/d IJs- sel J. C. V. d. Veen te Maarssen. Bedankt voor Wildervank H. K. Poel man te Berllkum CRH. GEREF. KERKEN Beroepen te Vllsslmgen J. P. Ver steeg te Wormen-veer. Bedankt voor Urk B JBljleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer A. Hofman - Aangenomen naar Llsse W. Krabbendyke. Bedankt voor In de gisteren ln het concilie goedgekeurde geamendeerde tekst met 2.031 tegen 193 stemmen van het voorwoord der verklaring over de godsdienstvryheid is er de nadruk op biyven liggen, dat alle mensen ln godsdienstige aangelegenheden vry moeten biyven van alle dwang van buitenaf. Tevens wordt er in gesteld, dat dit de mens niet ontheft van de verplichting naar de waarheid te zoeken. Dit laatste is opgenomen ter gemoetkoming aan de vrees van sommige concilievaders, dat afkondi ging van godsdienstvrijheid zonder meer tot indifferentisme <de opvat ting dat alle godsdiensten ln wezen hetzelfde zyn) zou kunnen leiden. Volgende maand, nadat de laatste veranderingen op grond van gedane suggesties zyn aangebracht, zal de verklaring nogmaals aan stemming worden onderworpen voor uiteinde- lyke goedkeuring. HET DIACONAAT IN DE R.-K. KERK In het afgelopen weekeinde heb ben vierhonderd afgevaardigden uit 27 landen in Rome overleg gepleegd over de herinvoering van het dia conaat ln de R.-K. Kerk. Het twee de Vaticaanse concilie heeft, zoals bekend, op zyn derde zitting vorig Jaar mpt de constitutie „Over de kerk" de mogeiykheid tot die herin voering in de Latijnse kerk gescha pen. Naaste aanleiding hiertoe is het gebrek aan priesters ln grote gebie den ln de wereld. Op de conferentie in Rome is ge steld, dat de opleiding van diakens geen verkorte priesteropleiding mag zyn, maar gebaseerd moet worden op de taak van een diaken en de speciale omstandigheden en vereis ten in de betrokken landen. De be slissing over herinvoering van het diaconaat is nu aan de regionale bisschoppen conferenties gelaten. De conferentie heeft de wens uitgespro ken dat die regionale bisschoppen conferenties ook besluiten nemen over de vorm van het diaconaat in de afzonderiyke landen. Thans zyn reeds vele mannen zonder speciale wyding als diaken werkzaam. By ontstentenis van een priester kan de diaken de zogenaamde „woorddienst" verzorgen, preken, communie uitreiken, dopen, trouw plechtigheden en begrafenisdiensten leiden. Volgens de bepalingen van het ooncilie kan ook een gehuwde man van rijpere leeftyd diaken worden als de desbetreffende bisschoppen conferentie dit wenst en de Paus er mee instemt. Paus Paulus heeft zich nog zeer gereserveerd over het dia- konaat uitgelaten. Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vaksntie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden: DEN HAAG: Elke dinsdag avond in café-restaurant „Pa viljoen", Rijswijkseplein 39. LEIDEN: Elke donderdag avond in het N.Z.H.-haltekan toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half- negen. Of vul onderstaande coupon in: Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Ir. N. A. de Boer waarschuwt tegen de sloperij van verkeersmaniakken Hy werd unaniem gekozen omdat hy de algemene achting van het La gerhuis geniet en de kennis en ka raktereigenschappen voor zyn moei- ïyke ambt bezit, dat in een parle ment van 630 leden natuurlyk de allergrootste tact vereist. Onpartijdig en gevat De speaker, de woordvoerder na mens het parlement, is degene die in tegenspraak met zyn titel in feite het minst spreekt. Zyn voornaamste taak is de debatten te leiden en daarby de blik op te vangen van diegenen die het woord wensen te voeren en die, zodra zy willen spre ken steeds weer aan beide züden van het Huis zich als één man van hun zetel verheffen. Dit betekent dat de speaker tn zyn keuze zo onpartijdig mogclyk moet trachten te zyn. Het kan niet anders dat hy velen, die willen deelnemen aan het debat maar niet aan bod komen, moet teleurstellen. De speaker moet snel beslissingen kunnen nemen aan gaande de vaak ingewikkelde parle mentaire procedure, zyn gezag op dit gebied moet daarom groot zyn. Bovendien moet hy ln staat zijn met een kwinkslag de vaak opge wonden gemoederen te kalmeren. De speaker zit niet achter een ta fel en inplaats van een voorzitters hamer moet hy zyn stem laten schallen om het Lagerhuis op mo menten van grote emotie met de woorden „order,orderIweer in het gareel te krygen. Hy kan ook drei gen met schorsing van een lid voor de tyd van een week. Daartoe komt het zelden of nooit want voor de onpartydlge speaker heeft het La gerhuis geweldig ontzag. Dr. King, afgevaardigde voor een van de dlstrichten van Southamp ton, Is een wys en verdraagzaam man. hetgeen nog geaccentueerd wordt door het feit, dat hy doctor in de filosofie is. Maar misschien nog belangryker is het feit dat hy jarenlang leraar ls geweest, name ly k directeur van een van Engelands beroemde kostscholen. Hy ls eenvou dig en vrlendeiyk en zijn persoon- ïykheid bezit een grote autoriteit. Eerste socialist Zichzelf beschreef hy gisteravond niet alleen als de eerste socialist in de parlementaire geschiedenis maar ook als de eerste „Jongen met la- gere-schoolopleiding" die speaker ls geworden. Dit is natuurlyk wel wat bescheiden, maar hy bedoelde dat de staat zyn middelbaar en universitair onderwys heeft bekostigd. Horace King is een uitzonderlyke figuur, vooral ook gevierd wegens zyn grote muzikaliteit, welke hy ge meen heeft met de oppositieleider, de organist Edward Heath (die ons dezer dagen er nog eens aan her innerde, dat hy enkele jaren gele den het orgel van de Domkerk in Utrecht heeft bespeeld). King heeft tijdens de oorlog niet alleen als pia nist van een militair orkestje de Britse troepen helpen vermaken, maar hy deed dit vooral door de ve le door hem gecomponeerde en op tekst gezette patriottische en andere popolaire liedjes! Ondanks het feit dat Labour dr. King, die als speaker geen stemrecht bezit moet missen, blijft de regerings meerderheid van drie gehandhaafd, doordat de plaatsvervangende spea ker een conservatief en de tweede ondervoorzitter een liberaal gewor den is, allen zonder stem, zodat de politieke verhouding onveranderd blijft. (Van onze Bossche correspondent) Zolang „verkeersmaniakken" hun rol blijven spelen in de Ne derlandse stedebouw, zolang bestaat er een verhoogde sterfkans voor onze binnensteden. Het zijn de maniakken, die niets ont ziende verkeersdoorbraken op papier zetten en daarbij vergeten, dat dit maar een opschuiven van de moeilijkheden is. Waarschu wend tegen deze gang van zaken zegt stedebouwkundig ir. N. A. de Boer tot de ontwerpers: „Onze binnensteden moeten met hand en tand worden verdedigd". Db heer De Boer wil vooral niet worden uitgemaakt voor .heem schutter". Hy kiest de midden weg tussen „slopery" en „heemschut- terij" Ir. De Boer sprak gistermid dag in Den Bosch, waar studieda gen worden gehouden voor oud-hts- ers, leden van het Niria. Daar moet duidelyk worden, dat verkeersorde- ning niet alleen verkeerstechnische, maar ook geografische, sociale, eco nomische, culturele en bestuuriyke facetten heeft. „Er is een kentering", signaleert de heer De Boer, „Maar dat de ver schillende vakgebieden zich flink met elkaar gaan bemoeien, betekent nog niet altyd de bereidheid tot een gezamenlijke actie". Activiteiten lenen aan de binnensteden, bedoelt hy niet het conserveren ten koste van alles. „Stukken bevroren verle den doen afbreuk aan een binnen stad", meent hij. In de moderne stad zyn steeds nieuwe activiteiten, waarvan de één kan gedyen in een oud pand, maar de ander onderdak nodig heeft in een gebouw van de twintigste eeuw. Het verkeer moet in dit geval van activiteiten worden ge ïntegreerd, zonder dat er brokken worden gemaakt door het voorzich tig manoeuvreren tussen de opvat tingen van heemschutters en ver keersmaniakken. In bet eigenlijk stadscentrum moeten een „bevrijd" voetgangers verkeer mogeiyk zyn, in en om een zeer intensieve bebouwing. „Schrik daarbU niet terug voor ingrypen- de en kostbare maatregelen" meent ir. De Boer, „want onze binnenste den, belangryk voor de gehele sa menleving, zyn het waard. Ruimte aan rand „Als er ergens ruimte moet ko men, is het aan de rand van onze binnensteden", vindt ir. De Boer. Waar nu de saaie 19de eeuwse bui- tenwyken liggen, ziet hy groengor- dels ontstaan, waarin plaats is voor interessante en veelzydige hoge ge bouwencomplexen met alles „erop, erin en eraan". In de gebouwen is plaats voor kantoren, hotels, café's, restaura rits, showrooms en za lencomplexen. In de gebouwen moe ten stations voor het openbaar ver worden opgenomen. Door de parkgordels komen ringwegen om het stadscentrum. Parkeergarages moe ten in de onmlddeiyke omgeving worden geprojecteerd. Maar het openbaar vervoer moet zo goed func tioneren, dat de dagehjkse bezoekers van de gebouwen afzien van de auto en met het opnboar vervoer ko- in een warenhuis zyn ook niet ren dabel. Niemand praat daarover, want zy zyn voor het functioneren van het gehele bedrijf", zegt hy. Fel gekant bUJkt de heer De Boer ook tegen de decentralisatie van de centrumfuncties. Een binnen stad mag geen van rijn functies prysgeven, meent Ir. De Boer, wil het zyn aantrekkeiykheid behouden. Aan het voorbeeld van de bouw van theaters ln dichtbevolkte buitenwij ken, verbindt hy deze waarschuwing t „Het culturele leven ls nog niet zo hecht, dat wy ons versnippering kunnen veroorloven." Hy meent, dat de wykbewoner naar zyn binnen stad moet komen. Maar dat moet hem dan wel gemakkelijk worden ge maakt. Vaag is de oplossing voor het be zorgend verkeer ln de eigenlijke bin nensteden, die ir. De Boer aan de hand doet. Hy denkt aan het over laden van zware vrachtauto's op lichte goederwagentjes, zoals die op de spoorwegstations worden gebruikt. Maar de gedachte past in het sy steem van een „voetgangersbinnen stad met uitsluitend openbaar ver voer". Tonelen die grensden aan hyste rie hebben zich gisteren in de Chi leense hoofdstad Santiago afgespeeld, toen Koning Boudwyn van België een fabriek van montagehuizen be zocht. De koning, gekleed in een grys kostuum, liep naar de polltie- afzettmg en schudde vele personen in de menigte achter de agenten de hand. Vele vrouwen barstten prompt in huilen uit: de jeugd juichte de Belgische vorst hartstochtelyk toe. De fabriek werkt zonder winstoog merk en fabriceert elke dag 200 woningen dit in verschillende delen van dit zo zwaar door aardbevingen getroffen land in elkaar worden ge zet. De koning sprak er langdurig met vele arbeiders en drukte, alvo rens te vertrekken, de hand van de voetballers van „Union Belgica", dat als clubkleuren rood-geel-zwart (de Belgische vlag) heeft. Een al even geestdriftige ont vangst viel Koningin Fabiola ten deel toen zy een centrum voor moe derhulp ln het zuidoosten van San tiago bezocht. Onder een regen van Een oude inwoonster van een voorstadje van Santiago begroet Koningin Fabiola. toegeworpen bloemen ging de Bel gische vorstin, die in gezelschap was van de echtgenote van de Chileense president, het gebouw binnen. Uit bundig werd zy voorts verwelkomd in een stichting voor wezen, waar de kinderen haar aanspraken met „tante Fabiola"» Wereldraad van Kerken vraagt geld, graan en kleding De Wereldraad van Kerken heeft een actie op touw gezet voor de in zameling van een half miljoen dol lar om de kerken ln India en Pa kistan te helpen by de leniging van de nood van de burgerslachtoffers van de oorlogsbehandelingen tussen de beide landen. Bovendien vraagt de afdeling In- ter kerkeiyk hulp van de raad voor vluchtelingen en wereldiyke diensten om 24 miljoen ton graan, twintig duizend dekens en tweehonderddui zend truien of jassen voor mannen, vrouwen en kinderen. In de oproep wordt bovendien ge vraagd om een extra bedrag van 160.000 dollar om veertigduizend ge watteerde dekens te kunnen kopen voor slachtoffers ln Pakistan die door de Invallende winter worden bedreigd. De Wereldraad omvat meer dan tweehonderd christehjke kerken ln ongeveer tachtig landen. Half miljoen voor protestants project De Nederlandse regering heeft vor het eerst een project voor ont wikkelingshulp, dat haar van pro testantse zyde ter medefinanciering werd voorgelegd, goedgekeurd. Het gaat om de uitbreiding van vier middelbare scholen die door de Ver enigde Kerk van Zambia worden ge ëxploiteerd De Zambiaanse regering draagt 75 procent van de uitbrei dt ngskosten van deze scholen by. De kerken van Zambia hebben aan Ne derland de resterende 25 procent ge vraagd. Het project ls vla de inter- kerkeiyke commissie coördinatie ontwikkelingshulp door de Stichting oequemenlsche hulp aan kerken en vluchtelingen voorgelegd aan de Nederlandse regering, zy zal by na f 500.000 bydragen. Van de jeugd in de lagere school leeftijd bezoekt 45 procent de lagere school. De situatie van het middel baar onderwys ls nog veel slechter. Het Ministerie van Onderwys van Zambia heeft een 5-Jarenplan ont worpen, dat erop gericht ls, tegen 1970 aan ieder kind lager onderwij te garanderen. Er bestaat nagenoeg geen vooruit zicht op besprekingen over bepaalde kerkeiyke en politieke vraagstukken, zo heeft de Tsjechische minister van Gezondheid, Plojhar, gezegd. In de nationale vredescommissie van de r. katholieke geeeteiykheld, waarvan hy voorzitter ls, zei de minister dat de kans op dergelijke besprekingen tussen kerk en staat nog la ver kleind doordat kardinaal Beran, voormalig aartsbisschop van Praag, .rijn woord brak en van verschil lende gelegenheden, zoals bezoeken aan Parijs. Dachau en ln het by- zonder Assisi. gebruik maakte om Tsjecho-Slowakye te belasteren en daarby hatelyke en beledigende uit drukkingen tegen het Tsjechische be stel bezigde". Mgr. Beran vertrok in februari van dit Jaar naar Rome. Hy waa door de communistische autoriteiten van zyn land gedurende 14 jaar ge vangen gehouden. Premier Tsjoe En-lal van commu nistisch China heeft ln een brief aan de Afrikaanse en Aziatische staats hoofden en regeringsleiders gezegd dat China de Afrikaans-Aziatische topconferentie ln Algiers zal boycot ten als deze, zoals voorgenomen, op 5 november ..gedwongen byeenkomt". De Chinese regering noemt „de huidige" toestand niet gunstig voor de byeenkomst van deze conferentie". De Chinese regering keert rich fel te gen de byeenkomst van de voorberei dende commissie op 28 oktober. In zyn brief zegt Tsjoe En-lal dat als de conferentie op het ogenblik by eenkomt deze „de Afrikaanse en Aziatische landen onvermydeiyk zal verwikkelen in ernstige disputen". De Chinese regeringsverklaring wyst erop dat de Algerijnse voorzitter van de voorbereidingscommissie heeft besloten dat de byeenkomst op 28 ok tober zal doorgaan, ondanks het feit dat China. Cambodja, Noord-Viet- nam, Noord-Korea, Tanzania. Paki stan en Gulnee van oordeel waren óat uitstel geboden ls.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9