GRATIS Beatles kregen M.B.E, «VIVO Proces-verbaal pas na zeventien clagen landenvlaggetjes 2 pakken KOUBRI KOFFIE 1.. leidsch dagblad woensdag 27 oktober 1965 derde blad L.O. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. De Beatles hebben gisteren, uit handen van Koningin Elisabeth, officiéél hun hoge onderscheiding ontvangen. Fantastische scènes speelden zich af voor Buckingham Palace. Een kordon, goedgemutste, potige Londense bobby's vormde een beweeglijke dam tegen de be storming door krijsende en gillen de Beatles-aanbidsters en niet te vergeten -aanbidders. Enkelen klommen tegen het hoge, zware hek op, maar werden onverbidde lijk door politiemannen weer naar beneden gehaald. In Buckingham Palace werd nog nimmer een vorstelijk per soon met zoveel geestdrift als het Beatles-kwartet uitlokte, begroet. Binnen in de balzaal, waar door de jaren heen Koningen, Konin ginnen, Prinsen en Prinsessen hebben gedanst, ging alles kalm en plechtig, maar tevens gemoe delijk toe. De vier Beatles, John Lennon, Ringo Starr, Paul Mc.Cartney en George Harrison, marcheerden, na lang in de rij op hun beurt te hebben gewacht, met korte pas sen naar de verhoging waar de Koningin stond en bogen gelijk tijdig hun „ragebolletjes". Onbe weeglijk bleven ze, terwijl Konin gin Elizabeth hun de eretekens van hun hoge onderscheidinglid van de M.B.E. (Most excellent or der of the British Empireop de borst speldde. De Beatles leken op vierlingen in hun gelijksoortige donkere kostuums. De Koningin glimlach te, terwijl zij de medaille opspel de. Ze zei: „Het is leuk om jullie dit te geven". „Hoe lang zijn jullie al bij el kaar"? vroeg ze. „Veertig jaar majesteit", ant woordde Ringo met een stalen ge zicht. Iedereen lachte. Misschien zinspeelde Ringo met dit grapje op de kritiek, dat de Beatles veel ie jong zouden zijn om nu reeds voor deze onderscheiding in aan merking te komen De Beatles zeiden na afloop dat de Koningin erg aardig en vrien delijk was. „Ze was reusachtig zei Paul Mc.Cartney. „Ze ivas als een moeder voor ons". Exportheffingen op sierteeltprodukten Er bestaat tussen de Europese Commissie en de Nederlandse rege ring geen juridisch verschil over de heffingen, welke het produktschap voor Siergewassen aan exporteurs pleegt op te leggen. De Nederland se regering achtte het voorts, na ken nisneming van de juridische argu menten, mogelijk tegemoet te komen aan de formele bezwaren, welke de commissie tegen deze heffingen alsmede tegen enige soortgelijke hef fingen, door andere produktschap- pen opgelegd koersterde. Tot deze opvatting is de regering geraakt na overleg met de produkt- schappen, die alle, ook dat voor sier gewassen, in staat bleken zich na gangbare heffingenstelsels de no dige inkomsten te blfjven verschaf fen. Onder die omstandigheden was het merendeel van de voorzitters der produktschappen daarnaar ge vraagd van oordeel, dat het op dat moment niet opportuun zou zijn een procedure voor het Hof van Justitie m Luxemburg uit te lokken. Overigens zij opgemerkt, dat de Nederlandse regering dit onderwerp niet zelf aan het Hof van Justitie kan voorleggen, aangezien het ver drag daarin niet voorziet. Prof. Po lak vermeldde dan ook in een zijner adviezen, dat de commissie de Staat der Nederlanden volgens de bepalin gen van artikel 169 voor het Hof zou kunnen dagen. Het tegemoetkomen aan bovenbedoelde formele bezwa ren houdt echter geenszins een gun stig waarderingsoordeel van de re gering over het beleid van de com missie te dezen in. Minister Biesheuvel Landbouw en Visserijdeelt dit mede naar aan leiding van schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Vredeling (P.v.d.A). GEESINK ZAG SAMSON Ik heb me geamuseerd Toespraak Paus Paulus tot KRO Paus Paulus VI zal via de televisie een toespraak houden tot de jubile rende K RO. Deze rede wordt maan dag 15 november op grootbeeld-tele visie uitgezonden naar de schouw burgzaal van hotel Gooiland in Hil versum. Het K.R.O.-bestuur is daar met enige honderden gasten bijeen in een plechtige jubileumzitting. De toespraak zal ongeveer tien minuten duren. De voornaamste passages worden de volgende dag herhaald in het radio- en televisie-programma van de KH.O. Tijdens de plechtige zitting zal te vens het woord worden gevoerd door kardinaal Alfrink, die de K.R.O. heeft laten weten speciaal voor deze gele genheid zfjn verbluf In Rome te zul len onderbreken, om in Hilversum aanwezig te kunnen zijn. Ook de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk zal tijdens deze zitting een toespraak houden. Van K.R.O.-zljde wordt de feestrede uitgesproken door professor dr. J. M. G. Thurlings, lid van het K.R.O.-bestuur en hoogleraar in de empirische sociologie aan de universiteit van Nijmegen. nederland 1 vpro: 7.00 uur 7.05 uur 8.00 uur 8.20 uur 8.55 uur 9.25 uur 9.55 uur 10.25 uur 10.30 uur Nieuws ln het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Franse les Sportpanorama NTS-journaal Gilbert Bécaud Randfiguren: Brederode Ruimte voor miljoenen, documentaire De verlosser, tv-spel NTS-journaal Sluiting. i nederland l avro. De Franse chansonnier Gil bert Bécaud kwam gisteren op Schiphol aan. Hij zal optreden in een t.v.-show die vanavond wordt uitgezonden op het eerste 8.01 uur 10.10 i 10.20 I 10.25 i Nieuws in het kort, NTS Voorpagina, actualiteiten AVRO's filmtheater: Hoe vertel ik het mijn Sterren kijken NTS-journaal Sluiting. Boete voor hoogleraar Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse rechtbank heeft con- form de eis een hoogleraar in het j volkenrecht uit Zeist wegens overtre- ding van de maximum-snelheid veroordeeld tot een boete van f. 50,-. De hoogleraar was in hoger be roep gegaan van het vonnis van de kantonrechter, omdat er niet min der dan 17 dagen waren verstreken tussen het tijdstip, waarop hfj in zfjn woonplaats te hard gereden zou hebben en het moment, dat de poli tie hem van zijn overtreding in ken nis stelde. De hoogleraar ontkende niet, dat hij te hard gereden zou kunnen heb ben. „Na zeventien dagen kun Je je daar menselijkerwijs echter niets (Van onze correspondent». „Ach daar heb je dat onsmake lijke mens w eer Héé, die knok partij, gelachen dat we daar hebben. Oh, dat stuk met Delilah, dat vond ik toch zó vervelend". Anton Geesink ziet in het Utrecht se City-theater voor het eerste de film Samson, waarin hij de hoofdrol speelt en geeft heet van de naald commentaar. Hard geraakt „Die vechtpartij in dat tentenkamp van de Filistijnen was het mooiste van alles. Ik zie nu. dat ik er een paar hard heb geraakt. Trouwens, dat meende ik toen al uit hun opmerkin gen begrepen te hebben, maar ik praat geen Filistyns. Moet je oplet ten. nu loop ik weg over een tent, die in elkaar zakt op een groep sol daten. Ze hadden kistjes op de grond neergezet. Daar moest ik opstappen, dan raakte ik die jongens niet. Jam mer. ik stapte mis „Deed je het met opzet?" „Weet ik niet meer. Maar die Fili stijnen spraken geen bijbelse taal". Geesink kijkt vol belangstelling. Hij is stilletjes de tweede voorstelling binnengelopen, want hij verwacht er niet zo veel van en is bang, dat de mensen hem op de hak zullen nemen. Maar het valt hem kennelijk mee. Na afloop zegt hij: „Ik heb me best ge amuseerd. Jammer, dat er enkele stukken zijn uitgehaald. Daar heb je je best op gedaan. En dan sta je je in de studio uit te sloven of goed En gels te spreken en dan praat je in de film ineens Italiaans. Even goed spréék ik mijn talen langzamer hand Machtig „Toch vind ik het wel leuk. Jam mer, dat de film, die ervoor zit. Gi- dioo, M laag i> Maa» dir W»apel- scènes uit Samson vind ik machtig. Nou ja, ik kan trouwens eigenlijk geen cordeel vellen, want ik ga nooit naar de bioscoop". „Als ik dit zo bekijk, zou ik best nog wel eens een film willen maken", zegt Anten in de hal. Een vrouw roept hard: „Kijk eens, daar staat hij! Hij zat ook te kijken. Ach, daar wist ik nou niets van Geesink stapt naar zijn wagen. Tja, a!s „filmster" krijgt je nogal wat ex tra belangstelling Communistische partij in Italië gaat achteruit Volgens Luigi Longo, secretaris van de Italiaanse communistische partij, verliest de partij de groot ste m de Westelijke wereld aan invloed. Zij lijdt ernstig aan interne meningsverschillen. Longo zei dit op een bijeenkomst van het centrale partljcomité. Het ledental van de partü loopt terug. Longo eiste nieu we pogingen om het Italiaanse volk voor de partij te winnen. Hij wekte op tot beëindiging van de „gevaar lijke tendens tot verdeeldheid". In 1954 was het aantal partijle den 2.2 miljoen, het hoogste punt dat de Italiaanse partij heeft be reikt. Dit aantal is volgens de laatst bekende cijfers gedaald tot 1.5 mil joen. Bij de laatste landelijke ver kiezingen verwierven de communis ten 7,5 miljoen stemmen, iets meer dan een kwart van het kiezerskorps. Dode en 3 gewonden ROOK OORZAAK VAN ERNSTIG ONGELUK Het verbranden van aardappelloof op landerijen is gisteravond in Wil- dervank oorzaak geweest van een on geluk waarbij de 76-jarige mevrouw A. Bakker-Blaauw uit Ter Apel werd gedood, terwijl drie andere inzitten den van een personenauto gewond net Academisch Ziekenhuis in Groningen moesten worden overge bracht. De bestuurder van de personen auto, de heer W. Bakker uit Ter Apel moest hard remmen, omdat dichte rook hem plotseling het uit zicht benam. Onmiddellijk daarna reed een autobus ren achteren tegen de auto en schoof deze een eind voor zich uit. Tenslotte raakte de auto beklemd tussen de bus en een paal naast de weg. Van de buspassagiers ernstig letsel op. Deze week Nederland Italië bij aankoop van waarbij ook nog 100 VIVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a.: MACARONI Pak van 500 gram AU voor w BONBONS FINESSE van „de Heer", per half pond (250 gr.) Geldig van 27 okt. t/m 2 nov. 1965 meer van herinneren" De rechtbank verwierp in een zeer uitvoerig vonnis het verweer van de verdachte, dat gebaseerd was op het Verdrag van Rome, waarin de bescherming van de rechten van de mens en de fun damentele vrijheden geregeld is. De hoogleraar had erop gewezen, dat de mens volgens dit verdrag recht heeft op een eerlijke behandeling van zijn zaak. Door zeventien dagen te laten verlopen tussen de overtreding en de mededeling daarvan, zou in dit ge val sprake zijn van een unifaire behandeling. Het is de rechtbank gebleken, dat met behandeling in het verdrag wordt bedoeld de be handeling ter terechtzitting. Er is geen sprake van. dat deze onfair zou zijn geweest. Op grond van de ver klaring van de verbalisant, die als leider van een ploeg je politieman nen de snelheid met elektronische apparatuur had gecontroleerd, acht te de rechtbank, die geen aanleiding zag geen straf toe te passen, de over treding bewezen. De hoogleraar ver klaarde veertien dagen geleden op ae zitting dat het hem niet om het al of niet bepalen van een boete ging. Hij was slechts in hoger beroep ge gaan om de aandacht van de recht bank te vestigen op de onbevredigd heid van het rechtsgevoel die bij de burger ontstaan, wanneer er zo veel tijd verstrijkt tussen overtre ding en proces-verbaaL Tragische dood van jongen in ijzeren long In Nashville in de Amerikaanse staat Tenessee is gisterochtend vroeg een elfjarige jongen die in een Ijzeren long sliep, overleden als gevolg van het feit dat de elektrische stroom vrijdag was afgesneden omdat de rekeningen niet waren betaald. De jongen, Audie Barrett, sliep in de ijzeren long sedert hij zes jaar geleden een polo-aanval had gehad. Volgens zijn moeder behoefde hij slechts in zijn slaap in de long te liggen. Gedurende de nacht had zijn moe der de ijzeren long met de hand be diend, maar toen zij de machine enige ogenblikken verliet was de jongen overleden, zo heeft de politie gezegd. Functionarissen van de elektrici teitsmaatschappij zeiden dat de reke ningen niet waren betaald sedert in Juni een andere huurder de woning had verlaten. De maatschappij was er niet van in kennis gesteld dat in het huis een jongen woonde die in een ijzeren long sliep. Ook was geen klacht ingediend toen de stroom drie dagen geleden werd afgesneden. Politieke en sociale spanning in SOEDAN In Soedan, waar sinds vorige week een kabinetscrisis heerst, is het spoorwegpersoneel gisteren een sta king van vier dagen begonnen voor betere arbeidsomstandigheden. In tussen hebben de strijdkrachten die in het zuiden opstandelingen bestrij den, een aantal eisen gesteld, zoals een onverwijlde wijziging in het op perbevel van het leger. Wat dit laatste betreft is de waar nemend minister van Defensie, dr. Abdel Hamid Salih. met de opper bevelhebber naar Zuid-Soedan ver trokken om het conflict te bespre ken. In de hoofdstad Chartoem wordt gewerkt aan herstel van de rege ringscoalitie van de Nationale Unie partij en de Oemmapartij. De zeven ministers van eerstgenoemde partij stelden vorige week hun portefeuille beschikbaar, omdat huns inziens pre sident Al Azhari, die voorzitter van hun partij is, Soedan moest vertegen woordigen op de Afrikaanse topcon ferentie in Accra. De Oemmapartij zette echter haar zin door, waardoor premier Mahgoeb werd afgevaardigd. Deze is leider van de Oemma-partij. De Nationale Uniepartij wenst dat de president uitvoerende macht krijgt en dat een van haar leden vice-pre mier wordt. i uit het radioprogramma: hilversum 1: hilversum 2: ew ^Mieren Heijermans „bestaat" Een beetje historie kan geen kwaad. „De meid" beleefde zijn (of haar» première op 14 maart 1908. De hoofdrol (Carmiggelt vertelde het al in de belangwek kende pauzedocumentaire die we over Heijermans en zijn verza meld toneelwerk te zien kregen) werd gespeeld door Esther de BoerVan Rijk. En zij is dat blijven doen, in 1914 (toen de mevrouw gespeeld werd door mevr. ErfmannSasbach), in 1921 (toen de mevrouw gespeeld werd door Henrietta van Kuyk), in 1924 (de mevrouw was toen mevr. De BoerWalraven), in 1927 (de mevrouw was toen Sophie de VriesDe Boer), tot zelfs in 1934 toe toen zij al 80 jaar was. De laatste keer dat „De meid" gespeeld werd was in 1951 door het Ned. Volksto neel. Annie Verhulst had de hoofdrol, de mevrouw werd ge speeld door Emmy Lopez Dias, de meneer door Ferd. Sterne- berg. De opvoering die wij gisteren te zien kregen, tussen het gekuch van het galapubliek door, be wees overtuigend dat Heijermans onze grootste toneelschrijver door alle eeuwen is. En hij „be staat" nog steeds. Nell Koppen was meer dan voortreffelijk als dit carogne van een wijf, Liee Franken en Guus Os ter waren ook uitstekend, maar bewezen dat de meid levender ls geble ven dan het echtpaar. De pro blematiek van de schande is ver dwenen, die van de machtswel lust is gebleven. „Brand in de Jonge Jan" (het stuk dat onze toneeltaai de term „Jongemannen" opleverde) ging op 18 december 1903 in première, met Henry de Vries in de hoofd rol. Men krijgt uit de recenties van toen de indruk dat diens optreden zo alles beheersend was, dat de Officier van Justitie (gis teren heel menselijk gespeeld door Wim van den Brink) er nauwelijks aan te pas kwam. De N.R.C. schreef: De Vries was buitengewoon gelukkig in zijn uitbeelding der zeven typen. Dat kan ook hieruit blijken, dat er na de eerste voorstelling, mensen zijn geweest, toneelmen sen, die in de courant verslag geven over toneelopvoeringen, die niet konden geloven, dat het werkelijk een en dezelfde acteur (i.e. De Vries» was, die zich in foseren. Zij hadden het voor on mogelijk verklaard, dat de lange schilder en de half-idioot Ansing een en dezelfde persoon konden zijn. Eerst, nadat deze ongelo vigen in de gelegenheid geweest waren, achter de schermen een voorstelling bij te wonen, wilden zij hun twijfel laten varen". Ik geloof niet dat Julien Schoenaerts zoveel twijfel heeft kunnen zaaien, daarvoor bleef zijn stem alle zeven keren te herkenbaar. Maar toch deed hij het goed, met name als Ansing Arent, Jan Arent, kruidenier Post en communist-in-spe Bik, die terecht als Stalin was gegri meerd. Het bewonderenswaar dige van het stuk zelf was, dat ondanks al het „gejongejan" er in, Heijermans toch iets meer dan een „kunststuk" had weten te maken. Hij is gewoon groot, Heijermans. Hij verdient de eer die hem gisteren gebracht werd ten volle. iiiiiNnHinHiiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHmniiiiiiiitnHimmininiiiiniiiHinimiiiimiiiiiifiiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiKië j 19 .30 Op de tan af. praatje. 19.35 Leger des Heils. 19.50 i. 20.00 Licht instru mentaal kwartet. 20.15 Omroep orkest en solist: klas. en mod. muz. 21.15 Waarom zijn de mensen er zwart?, le zing. 21.30 Orkestengala. 22.00 Sport ln 't kort. 22.10 Gr.muz of meded. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Klas. kamermuz. 22.50 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 23.20 Oude kamermuziek en liederen. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum 2. 298 m. VARA18.00 Nws. 18.15 Act. 181» Leve de Jubilaris!, kinderfeest tg.v. 40-Jarig bestaan van de VARA. 20.00 Nws. 20 05 Promenade orkest en radiokoor. 20.45 Socialistisch commentaar. 21.00 Voor de hulsvrouw. 21.45 In de duisternis der tijden, do cumentaire over honderd Jaar socialis me en cultuur (5). 22.15 Ik loop door het land: licht progr. 2230 Nws. 22 40 23.35 Strijkkwartet: mod. muz. 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (Over de 4« RJn van 18-20 uur) Legende op. 17 (Wienlawskyi. Na than Milstein; Perpettium mobile (No- Sutherland; Ideale (Tosti), id Home sweet home (Bishop). Jd Matttnata (Leoncavallo), ld Espafta (Chabrier). Londens Symphonie Ork. oJ.v. Ataulfo Argenta; Die Schönbrunner (Lanner). Orkest Weense Staatsopera o.l.v. An ton Paulik; Sel. Das Drelmaderlhaus (Schubert). Herta Talmar, Karl Ter- kal. Kurt Preger, Kieth Engen. Erni Breuer), ld.; Erinnerung an Sorrent (de Curtis), id.; Serenade (Toselli). La Danza (Rosslnl). ld phy. Hall, Kay; Eclipse (Mingus), Charlie Min- gus. Ted Cur son, Jimmy Knepper. Yusef Lateef. Eric Dolphy, Joe Par- Weird Nightmare (Mingus). Id: George Morrow. 1 Powell; Sandu (Brown). Id. DONDERDAG 28 OKTOBER Hilversum 1, 402 m. KRO: 7£0 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: gevar muz.progr. 11.00 Voor de zieken VPE kwartet. 12.10 L sprek 12 27 Meded landse correspondenten. 13.15 Modern strijkkwartet. 13 45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte grmuz 14.30 Kla kamermuz. 15 00 Kerk< 15% Radlo Filharmonisch orkest mod. muz. 17.00 Five o'clock, praatje. 17.10 Licht instr kwartet 17.30 Kin derkoor met orkestbegeleiding. Hilversum 2, 298 m. AVRO: 7.00 Nws 7 10 Ochtendgymn. 7 20 Lichte gr.muz. VPRO: 7 50 Dag opening. AVRO: 8 00 Nws 8.10 Lichte ".00 Operamuz 9 40 Lichte gr- iole orkest: amusementsmuziek. 12.27 Huishoudelijke bel: ichledenls 16.00 Nws. 16 02 D® boek. literair klankbeeld. 1630 Viool en plano: klas. muz. 17 00 Voor de Jeugd. Hilversum 3, FM NRU VARA: 9 00 Nws 9 02 Vlotte start: lichte grmuz. 10.00 Nws 10 02 Opgeruimd: lichte grmuz en tips v. d nulsvr 11 00 Nw -dansjes. 11.30 Metropole-or- 12.35 Melodleen-Express gevar licht muz progr 13.00 Nws 13.02 Top Talent Tijd: tophits 13 30 Dansorkest. 14 00 Nws. 14 02 Langs de weg lichte gr muz en tips voor de weggebruikers 15.00 Nws 15 02 Hoogtepunten uit de musical Kismet 16 00 Nws. 16 02 Po pulaire gr muz 1630 Keuze van de om roeper: Jazzmuz uit 1925-1965. 17.00 vrouw. 15.05 Pauze. NTS: 15.15-15 45 Teleac: Kennis van textiel (les 5). 19.00 Nws ln het kort 19.01 Klaas Vaak. 19.05 De Verrekijker: Internat, jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot gewest: regionaal Journ NCRV: 1935 De Lucy Show. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Nacht ln de middag, TV- relsoverpelnzlng. NTS: 22 45-22 50 Jour naal. Nederland II. NTS: 20.00 Nws. In het kort. VARA: 20 01 Een zekere Brent thrlllerfeullleton (deel 1). 20.25 Oh what a lovely war. satirische muzikale comedie. NTS: 22 25 Journaal 2230- 2330 Turnen reportage Europa in Lugano. de beste turners

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5