LEIDSCH DAGBLAD Woord nu aan Neder horst Uitnodiging van vijf EEG-landen aan Parijs artola AUTORIJDER OPGELET! SIMCA NIEUWS voor zessen klaar! Bakzeil of heengaan San Domingo opnieuw met chaos bedreigd BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN matras ax en ii Oranje PANNEN- NIEUWS! j artola de nieuwe aluminium ^AfQCKCVHfl SYSiGGffl Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 No. 31704 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 K.V.P.: commentaar als een ultimatum A.R.P. de reddingsplank toegestoken P.v.d.A.: erg rustin onder al het rumoer (Van onze parlementaire redactie) De politieke deining over de brief van de socialistische fractievoorzitter ta de Tweede Kamer, drs. Nederhorst, is gisteren voorlopig geëindigd in (en soort afkoelingsperiode. De fracties van de KVP en de ARP willen drs. Nederhorst de gelegen- Ïeid geven om het effect van de bij verrassing gepubliceerde brief over et huwelijk van Prinses Beatrix zoveel mogelijk ongedaan te maken. Hoe iit zal moeten gebeuren is nog geen uitgemaakte zaak. De socialistische Ir actievoorzitter heeft tot 10 november, de dag taarop de toestemmingswet in de Tweede Kamer in behandeling lomt, de tijd om de schade, die zijn brief heeft aangericht, te repa reren. I De commentaren, die gisteren door de fractievoorzitters van de IJt.P. en de K.V.P. werden verstrekt tonen aan, dat hem daartoe op let eerste gezicht slechts twee mogelijkheden openstaan: bakzeil men of heengaan. Volledige vrijheid van handelen Hij kan de raad van de A.R.-frac- 'jvoorzitter Roolvink opvolgen en i allen, die hij in zijn brief noem- de Koningin, Prinses Beatrix, nister Luns en oud-premier De ay op de een of andere manier Srontschuldigingen aanbieden. Drs. derhorst schijnt niet ongenegen te zijn uitlatingen ten aanzien i de twee K.V.P.-prominenten, mr. uns en prof. De Quay, in een per- üonlijke brief af te zwakken. Maar f hij ook de Koningin en Prinses eatrix zal schrijven is nog niet he- maal zeker. „Goed gesprek'" tussen Smith en Wilson De Britse premier Harold Wilson, maandagavond in de Rhodesische öfdstad Salisbury arriveerde, heeft steren een uitvoerig gesprek met Rhodesische ambtgenoot Ian lith gehad over de onafhanke- kheidskwestie. Na afloop van dit rste gesprek, dat bijna tweeeneen- ilf uur duurde, zei Smith tot urnalisten, dat het „een goede bij- .komst" was. De Rhodesische vice- mier Dupont, die het overleg bü- uonde, noemde de besprekingen hartelijk. Koningin Elizabeth II heeft in persoonlijke door Wilson over- tndigdc brief aan premier nith de hoop uitgesproken, dat igeland en Rhodesië een oplossing i vinden voor hun geschillen, nith antwoordde op de brief met uitlating: „Wij willen de konin- die wij liefhebben niet verlie- Premier Wilson van Engeland zou indaag enige Afrikaanse leiders itmoeten op een plaats, die angst- illig geheim worden gehouden uit oor betogingen. Wilson zal ook n onderhoud hebben met oud-pre- 1 Ier Garfield Todd, die, evenals de (rikaanse leiders, in zijn bewegings- HJheid is beperkt. Als Wilson de ondwet van 1961 te aanvaarden, hü de blanke regéring misschien houden van het uitroepen van de i afhankelijkheid. De tweede mogelijkheid is, dat drs. Nederhorst aftreedt als fractievoor zitter. Als hij zijn uitlatingen niet min of meer wil terugnemen zal hij slehcts door 't opgeven van zijn eigen posi'tie de coalitie van socialisten, ka - tholieken en anti-revolutionairen kun nen redden. De fractie van de P.v.d.A. heeft haar voorzitter voorlopig vol ledige vrijheid van handelen gegeven. WEERBERICHT OVERWEGEND DROOG WEER Het K.N.M.I, verwacht van heden- H morgenavond overdrijvende wol- envelden, met in de noordelijke pro- tacies kans op wat regen, elders herwegend droog weer. Matige, aan kust vrij krachtige zuidwestelijke id en weinig verandering in tem- «ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 OKTOBER on op: 7.27 uur; onder: 17.20 uur. laan op: 12.03 uur; onder: 19.24 uur. •oogwater te Katwijk te 5.20 en ur; laagwater te 1.12 en 13.21 Dit nummer bestaat alt 18 pagina's Zij beschouwt de kritische brief en de gevolgen daarvan in eerste aanleg als een persoonlijke zaak. De socia listen bleven gisteren nogal kalm on der al het rumoer en waren nog lang niet van zins hun voorzitter te of feren. Op en neer De A R.-fractieleider Roolvink zout te zijn commentaar nog urenlang op. Pas nadat hij in het begin van de middag een onderonsje had gehad met drs. Nederhorst kwam hij met een commentaar, dat ontdaan van de te verwachten afkeurende woorden van een opvallende mildheid Door te zeggen: „Ik ga er, de heer Nederhorst kennende, zonder meer van uit dat hij zich persoonlijk zal richten tot alle in zijn schrijven ge noemde personen", stak hij drs. Ne derhorst eigenlijk een reddingsplank toe. Dat bleek uit de uitlating, die drs. Nederhorst later in de middag deed: „Ik steldé het contact met de heer Roolvink op prijs" Opvallend mild ROOLVINK brieven schrijven De politieke barometer is gisteren binnen weinige uren een paar maal flink op en neer gegaan. Nadat aller eerst de fractieleiders van de twee oppositiepartijen, mr. Geertseina (V.V.D.) en mr. Beernink (C.H.U.) afkeurende commentaren hadden ge- leverd („onvoorzichtig, weinig fraai, zoiets doet men niet") viel er een met spanning geladen stilte over het Binnenhof. De farctievoorzitters van de coalitiepartners van de P.v.d.A., de heren Schmelzer (K.V.P.) en Rool vink (A.R.P.), wilden eerst met hun fracties over de affaire-Nederhorst praten alvorens commentaren te ge ven. De heer Roolvink wilde boven dien eerst van drs. Nederhorst zelf horen, wat hij precies met zijn brief wilde bereiken. Het commentaar van drs. Schel- zer, gegeven na een vermoedelijk zeer rumoerige fractievergadering, droeg min of meer het karakter van een ultimatum. De katholieke fractielei der zei, dat zijn fractie de brief „hoog had opgenomen" en „pynhjk was ge troffen" over de manier, waarop drs. Nederhorst over de Koningin, Prin ses Beatrix en de heren De Quay en Luns had geschreven. Veelzeggend was, dat hij aankon digde de visie van de K.V.P. nog vol lediger aan de heer Nederhorst te willen voorleggen en op de hele zaak bjj de behandeling van de toestem mingswet op 10 november nog terug te willen komen. Het commentaar van de katholieke politicus was waar schijnlijk een milde weergave van de opinies in zijn fractie groot gedeelte nu meer dan SCHMEL ZER hoog opgenomen Zo werd in de loop van de middag de rustige A Jt.-fractievoorzitter Rool vink de held in het politieke drama. Drs. Nederhorst zelf kreeg steeds meer de allure van het slachtoffer in het stuk. Aan het einde van de mid dag was hij kennelijk nog niet in het reine met zichzelf. ..Het ligt wel in mijn bedoeling enige in de brief ge noemde personen persoonlijk te bena deren. Of ik ze allen zal schrijven moet ik nog overwegen", zo ver klaarde hij mat. „Het is helemaal niet zeker dat ik ook Prinses Beatrix schrijf". Vervol" pagina 2 Stuur afgevaardigden weer naar Brussel Golf van politieke moorden Vijf landen van de EEG West-Duitsland, Italië en de drie van de Benelux) hebben gisteren tijdens een conferentie in Brussel een beroep gedaan op het zesde lid, Frankrijk, om zijn afgevaardigden zo spoedig mo gelijk naar de EEG-bijeenkom- sten te laten terugkeren. Zoals bekend worden deze sinds 1 juli j.l. door president De Gaulle ge boycot. De vijf hebben een bui- tegenwone zitting bepleit van de zes ministers van Buitenlandse Zaken. De ministers zouden bij eenkomen zonder de leden van de (uitvoerende) Europese Commissie, die gewoonlijk der gelijke zittingen bijwonen. De Gaulle tracht al geruime tijd de invloed van het negen man tel lende orgaan, dat meer supra nationale macht heeft dan hij (De Gaulle) wenst, te beknot ten. Onze correspondent in Parjjs tele foneerde hedenochtend: De uitnodiging van de vjjf aan Pa rijs om de besprekingen nu maar weer gewoon te hervatten is door de Franse regering voor kennisgeving aangenomen. Parijs waardeert het ge baar en vooral de concessies, die de vjjf hebben gedaan, maar zal verder niet de minste haast maken met een antwoord. Een spoedig antwoord heb ben de vijf kennelijk ook niet ver wacht. Er staat n.l. een nieuwe ont moeting op het programma voor 29 en 30 november a.s. en het is wel uit- j gesloten, dat Frankrijk zich dan al weer broederlijk met de overige lan den om dezelfde tafel zal scharen. Vóór de presidentsverkiezingen van 5 (en eventueel 19) december zal Frankrijk geen enkele stap doen in de richting van Brussel. Na de presidentsverkiezingen blijft het nog zeer twijfelachtig of de Fransen veel haast zullen maken met hervatting van het Europese overleg. Wel heel duidelijk is nu immers ge bleken dat generaal De Gaulle zich verder dan ooit verwijderd heeft van het integratiebeginsel waaraan, al thans in theorie, de overige vijf lan den wel vast willen blijven houden. Tot zover onze Parijse correspon dent. Onze Brusselse correspondent meldt nog, dat het initiatief van de vijf gebaseerd is op twee motieven: De inlichtingen, welke minister Luns j zijn collega's heeft gegeven over de hnge inhoud van het gesprek, dat de Pr'js Nederlandse ambassadeur in Parijs, baron Bentinck, enige dagen geleden met generaal De Gaulle heeft gehad en waarin deze laatste zioh zowel over Duitsland als Euro pese partner als over de Verenigde Staten niet al te vriendschappelijk heeft uitgelaten; De steeds meer veldwinnende over tuiging bij de vijf, dat Engeland zeer binnenkort zal vragen of het opnieuw aan de ronde tafel in Brussel mag verschijnen om te on derhandelen over zijn toetreden tot de E.E.G. Voor en tegen Uit de verklaringen van gisteren is duidelijk geworden, hetgeen van Brussel uit reeds verscheidene malen kon worden geconstateerd; de vijf en de Europese Commissie spelen op ge neraal De Gaulle als verliezer bij de aanstaande verkiezingen. Men mag gevoegelijk veronderstellen, dat zij dat niet doen omdat dr. Mansholt het zo graag zou willen, maar omdat zij over bijzonder veel gegevens be schikken, die aanwijzingen in deze richting geven. Het is ook mogelijk dat de regeringen van de vijf „au fond" bijzonder bevreesd zijn dat het gaullisme in Frankrijk opnieuw de overwinning zal kunnen behalen En dat zij dus duidelijk reeds meer dan een maand vóór de verkiezingen wil len laten blijken dat hun politieke sympathie niet naar dat gaullisme uitgaat. Hoe het zjj: de EEG heelt gisteren duidelijk gekozen: vóór een nauwe interpretatie van het verdrag van Rome, vóór de supranationale instel- vóór een gemeenschappelijke •an spruitjes en zo meer, vóór nsluiting van Engeland, die iedere weldenkende Europeaan alleen maar zou kunnen toejuichen, vóór een nauwe band met de Verenigde Staten. Tégen het „Europa der va derlanden", tégen mogelijke relaties met de landen van het oostblok, té gen die met Spanje en andere rechts georiënteerde regeringen, tégen de mogelijkheid van de ministerraad de Europese Commissie in haar macht te besnoeien, tégen het land. dat de bakermat van de Europese cultuur is, namelijk Frankrijk, zolang het niet wordt geregeerd op een wijze die de zes en de commissie welgevallig is. In de Dominicaanse republiek dreigt een nieuwe politieke chaos: een golf van politieke moorden en schietpartijen heeft een doeltreffende regering al on mogelijk gemaakt. Overgangs president Hector Garcia Godoy riep gisteren zijn kabinet in spoedzitting bijeen om te bespre ken wat men tegen de groeiende chaos zou kunnen ondernemen. Rechtsgezinden hebben in de hoofdstad San Domingo een aantal regeringsgebouwen bezet en Peking-gezinde communisten hielden betogingen tegen de Amerikaanse troepen, die in in- teramerikaans verband trachten de vrede tussen links en rechts te bewaren. Met pantserwagens uitgeruste Amerikanen, die maandag tezamen met Latijnsamerikaanse militairen van de interamerikaanse strijdmacht de vroegere opstandelingenzone in San Domingo bezetten, sloten giste ren de drukkerijen van het links georiënteerde blad „Patria" en van „La Nacion", dat de regering steunt. Alleen het rechtsgezinde blad „La Koja" verschijnt nog. Oud-president Juan Bosch, die on langs naar de Dominicaanse repu bliek terugkeerde, doch geen aspira ties voor het presidentschap meer zei te koesteren, sprak tegenover een journalist zijn bezorgdheid over de huidige situatie uit. De interameri kaanse strijdmacht dient volgens hem te staan achter de eis van de voorlopige regering de legerleiders te verwijderen. Abreu Arello, een pro vinciale leider van de Dominicaan se revolutionaire partij van Bosch zou vermoord zijn. Volgens betrouw bare bronnen zijn tweeënnegentig politieke moorden gepleegd sinds de voorlopige regering in september van dit. jaar aan de macht kwam. Func tionarissen van de party van Juan Bosch werpen de schuld hiervoor op de Dominicaanse strijdkrachten. Gisteren raakten Amerikaanse en Braziliaanse militairen slaags met voormalige opstandelingen, die de zwart-rode vlag van de „Domini caanse volksbeweging" droegen. Deze beweging is de Chineesgezinde vleu gel van de Dominicaanse communis tische party. Een staking van linksgezinde werknemers en ambtenaren heeft de regeringsdiensten nagenoeg ver lamd. De stakers namen het vroege re hoofdkwartier van opstandelin genleider kolonel Francisco Caama- no in bezit doch werden prompt ge arresteerd door militairen van de interamerikaanse strijdmacht, die dit jaar naai het eiland werden ge zonden om de toen al vier maanden durende burgeroorlog te beëindigen en de vrede te helpen bewaren. iv Het wrak van de Nederland se autobus, die maandagavond in Polen van een brug in een rivier stortte, waarbij veertien voor namelijk Poolse inzittenden om het leven kwamen, is op het dro ge gehaald. De 50-jarige chauffeur G. van Asselt uit Hilversum is hierbij gewond geraakt en opgenomen in een ziekenhuis. De bus werd. toen het ongeluk gebeurde, be stuurd door de 34-jarige heer Th. de Vreugd uit Doorn. Hij had reeds negenmaal de charter- rit van Hoek van Holland naar Poznan- gereden. Een kwestie van service Geen moeite is ons te veel. wanneer 't om uw auto gaat. Rij eens bij ons langs en ervaar wat persoonlijke service betekent. Stop 'n tijger in uw tank. tank Esso Extra benzine. Ook voor olieverversen, accessoires, banden en accu-service bent u van harte welkom. tedere klant ontvangt een surprise Op pag. 4 van het derde blad staat groot UW Het is vrjjwel uitgesloten dat Denis Neville bij de samenstelling van het Nederlands elftal, dat zondag 14 no vember in het Wankdorf Stadion in Bern tegen Zwitserland speelt, een beroep zal kunnen doen op de voor hoedespelers van Ajax. Op verzoek van de KNVB heeft het Ajax-bestuur namelijk een bespreking gehad met Henk Groot, Piet Keizer, Bennie Mul ler, Co Prins en Sjaak Swart. De eerste vier maakten deel uit van het Nederlands elftal dat op 17 oktober in Amsterdam tegen Zwitserland uit kwam. Laatstgenoemde was reserve. Groot, Keizer en Prins bleven bij hun standpunt op dit moment liever niet voor de nationale ploeg in aan merking te komen. Muller en Swart daarentegen verklaarden een uitnodi ging voor de ontmoeting in Bern gaarne te zullen aanvaarden. Het Ajax-bestuur heeft zijn spelers vol komen vrü gelaten in hun keuze. 1 extra versterkte bovenrand, die prachtig glanst 2 verder mat gesatineerd 3 moderne stevige knoppen en grepen 4 rood geëloxeerde deksels 5 4 mm dikke bodem voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 Hoogeveen teuwö Uit het Leidsch Dagblad van 27 October 1865: Wjj vernemen, dat de heer J. Verhaar, adjudant-onder officier van het bataillon 4e regt. infanterie, is benoemd tot onder-directeur der kolo nie V eenhuizen. Te Lochem heeft de inwij ding plaats gehad van het nieuwe kerkgebouw der Ned Isr. gemeente. Met geani meerde bals werden de fees ten besloten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1