LEIDSCH DAGBLAD POLITIEKE CRISIS DOOR PUBLIKATIE VAN GEHEIME BRIEF? I Ruimte-rendez-vous al op de aarde afgelast 1 Het is een schande Geminivlucht ging niet door na falen van Agena - raket Vijftien militairen flauwgevallen hij langdurige inspectie Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 OKTOBER 1965 No. 31703 steur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, (3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Grote tegenzin van socialisten om voor huwelijk Beatrix te stemmen ;j|RS. NEDERHORST: 55 (Van onze parlementaire redacteur) Een politieke crisis dreigt te ontstaan door de ïhlikatie van een kritische brief die de socia- stische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, rs. Nederhorst, heeft geschreven over het luiwe- jk van Prinses Beatrix. De strekking van deze rief is, dat de socialisten in de Tweede Kamer echts voor de goedkeuringswet zullen stemmen n erger te voorkomen. De brief, gezonden aan 73 rtijgenoten en niet-partijgeno- i, is gisteravond tegen de ms van drs. Nederhorst ge- bliceerd door het onafhanke- :e socialistische dagblad Het rooi. PROTEST Ik beschouw dit als een ernstige ending van het briefgeheim", zei teravond een ontdane drs. Neder- st. „Het is een schande, meer dan ande. Het is nooit de bedoeling ge- ist dat deze brief gepubliceerd zou •den". Drs. Nederhorst kondigde dat hij ernstig zal protesteren de hoofdredactie van Het Parool vees erop dat zowel de weekbla- De Groene Amsterdammer en Nederland als het Amsterdamse ientenblad Propria Cures ook de brief beschikten, j hebben mü gevraagd of de :f gepubliceerd mocht worden. Ik toen gezegd dat dit niet het ge was", aldus de heer Nederhorst, tijdens zijn terugreis per vliegtuig Parijs gisteravond kennis had ge- van de publikatie. het bekend maken van de ïf. geschied tegen het advies van deel van de Parool-redactie in, is explosieve situatie ontstaan, om- er zeer duidelijk uit blykt dat de alisten met grote tegenzin voor goedkeuringsontwerp zullen stem- „Grof verzinsel" ii-rhaal in het Amerikaanse tblad „Newsweek" over wat ge- »al De Gaulle onlangs tegen een tenlandse diplomaat zou hebben gd, is een grof verzinsel dat geen ;le aandacht verdient", aldus een imunique, dat het Franse minis- »n Buitenlandse Zaken giste- Parys heeft uitgegeven, publikatie van dit artikel het deel uit van een campagne systematisch lijkt en ten doel nebben met opzet de openbare, aing te misleiden en de betrekkin-' tussen Frankrijk en zijn b^nd- ten te vertroebelen", aldus het imuniqué. oals gisteren gemeld schreef het dat generaal De Gaulle bereid .ijn een verdrag met de SoWjet- aan te gaan, vervanging van NAVO door een serie tweezijdige Iragen zou gaan eisen, het ver- de Amerikanen uit Europa 3 en zich tegen elk supra- ionaal politiek orgaan in Europa verzetten. VEERBERICHT Bewolking et KNMI verwacht van heden tot genavond: Heldere nacht en itselijk mist. Morgen overdag aan- ielijk overwegend zonnig, later op ig toenemende bewolking en de avond kans op wat regen, ivankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tussen zuid en Jwest. Dezelfde middag tempera- Hl als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 27 OKTOBER op: 07.25 uur; onder: 17.22 uur. op: 10.51 uur; onder: 18.49 uur. fwater in Katwijk te 04.42 en uur fwater te 00.36 en 12.47 uur. U nummer bestaat ilt 18 pagina's Het is nog niet bekend hoe de an dere regeringsfracties op deze socia listische houding zullen reageren. Het is wel duidelijk dat er door de publi katie een sterke wissel wordt getrok ken op het voortzetten van de sa menwerking tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. en de A.R.P. DWANGPOSITIE Dat de socialisten met enige tegen zin voor het ontwerp zouden stem men was wel bekend. Meer dan eens hebben vooraanstaande socialisten in het openbaar laten weten, dat de fractie min of meer in een dwang positie is gebracht en eigenlijk niet tegen kan stemmen, omdat daardoor een „koningskwestie" zou kunnen ontstaan. Er is zelfs een gerucht, dat één van de socialistische ministers met aftreden heeft gedreigd, kort voor het bekend maken van de ver loving. De onenigheid is toen gesust, maar nu aan de socialistische bezwa ren zo duidelyk vorm is gegeven, en bovendien blijkt hoeveel kritiek drs. Nederhorst op de Kroonprinses heeft, dreigt er een politieke deining te ont- Hoewel de brief van drs. Nederhorst in zuiver persoonlijke aard is, mag ;en wel aannemen dat de inhoud een globale weergave is van de opinies die in zijn fractie leven. ONVERSTANDIG De liberale fractievoorzitter mr. Geertsema was gisteravond kort en krachtig in zijn commentaar. Hy vond de publikatie van de brief on verstandig, maar zei blij te zijn nu te weten hoe de socialisten zullen stemmen, als op 10 november de toe- stemmingswet in de Tweede Kamer in stemming komt. Mr. Beernink, de fractievoorzitter van de C.H.U., noemde de uitlatingen van drs Nederhorst over de leden van het koninklijk huis stellig niet fraai. Hij vond het onverstandig om zo'n brief aan meer dan 70 mensen te sturen en zei, verbaasd te zyn over de zijdelingse aanval die in de brief wordt gedaan op twee prominente K.V.P.'ers, prof. De Quay en mr. Luns. SPECULATIES OVER HEENGAAN NEDERHORST In Den Haag zijn op het ogenblik speculaties te beluisteren over de mogelijkheid dat de heer Neder horst heengaat als fractieleider. Deze speculaties zijn afgeleid van de vraag of het schrijven van een brief, zoals hij gedaan heeft wel verstandig is. Verder kan men ver nemen dat de PvdA als eventuele opvolger de heer Roemers beschik baar heeft. Als de heer Nederhorst wil heen gaan, zou hij de verantwoordelijk heid voor de brief geheel op zich nemen en zou de fractie gezuiverd zijn van alle blaam, vooral ten op zichte van de coalitiegenoten. ru&SSë Als reusachtige zonnehoeden liggen de zoutbergen in de war me zon van de Chinese provincie Kwantoeng. De zoutvelden daar leveren het gehele jaar door het onontbeerlijke witte produkt. Voor het vervolg, en treksel van de omstreden brief, men pagina 2. uit- Liberaal helpt Labour bij kleine meerderheid Een liberaal heeft ervoor gezorgd, dat. de krappe meerderheid van La bour ir het Britse parlement «drie leden) bewaard blijft nu vandaag de vergaderingen na het reces weer zijn begonnen. Het is de 52-jarige Rode- ric Howen die er gisteravond in toe stemde de functie van ondervoor zitter van een commissie te vervul len waaraan geen stemrecht verbon den is. De bekendmaking bracht de libe rale gelederen in beroenng. De an dere leden van deze fractie waren ontstemd omdat zij niet waren ge raadpleegd. Partijleider Jo Grimond zei echtei dat dit een zuiver per soonlijk besluit geweest is „Wy heb ben duidelijk laten weten, dat het buiten de verantwoordelijkheid van de liberale party valt de regering te helpen bij het bewaren van de meer derheid", zei hij. De eerste poging van de Amerikanen om een ontmoeting in de ruimte tot stand te brengen tussen een Geminicapsule en een apart gelanceerde onbemande kunstmaan is op een fiasco uitgelopen. De bemande Geminicapsule werd zelfs niet gelanceerd toen bleek, dat de Agena-raket, die in de ruimte moest worden opgespoord, niet in een baan om de aarde was gekomen. Deze mislukking betekent, dat er een vertraging van enige maan den optreedt in de ontwikkeling van de ontmoetingstechniek, die volledig beheerst moet worden voordat men zich kan wagen aan een bemande vlucht naar de maan. Uitstel van twee maanden De Atlas-Agena-raket werd gister middag volgens schema om 16 uur Nederlandse tyd van Cape Kennedy gelanceerd De ruimtevaarders Staf ford en Schirra waren toen bezig met. ae laatste voorbereidingen voor hun vlucht in de Gemin;-VI-capsu- le, die 101 minuten later gelanceerd zou worden. Gedurende de eerste vijf minuten van de vlucht functio neerde de raketcombinatie goed. maar het contact ging verloren op het moment, dat de Agena-trap zich van de Atlas moest scheiden en zelf mo'st ontbranden. Hierbij is waar schijnlijk iets mis gegaan. Men is er nog niet achter gekomen, of de Agena- trap op dit moment is geëx plodeerd of met stilstaande motoren in de dampkring is teruggevallen. Toen in het controlestation duide lyk was geworden, dat de Agena-trap niet in een baan om de aarde was gekomen, werd de vlucht van de twee ruimtevaarders in de Gemini afgelast. Weliswaar zouden tijdens vlucht ook andere Vals spelen met magneten Vijf rechercheurs, die zich als gokkers voordeden, verloren bij een dobbelspelletje in Dallas (Texas, V.S.) 20 dollar in evenveel minuten. Dat was niet verwon derlijk. Tn de muren vonden zij elektrische magneten met een to- taai gewicht van 45 kg, waarmede de geladen dobbelstenen „be stuurd" werden. Gearresteerd werden vijf dobbelaars, tivee an dere mannen plus de gastheer experimenten worden uitgevoerd maar de ontmoeting met de Agena- raket was toch hoofddoei; toen bleek dat dit hoofddoel niet bereikt zou k innen worden, besloot men de ge hele '/lucht te laten vervallen. De Geinini-VI-capsule zal nu de draagraket worden verwijderd vervangen door de Gemini-VII die nu nog in een hangar op Cape Ken nedy slaat. De astronauten Frank Borman en James Lovell ondergaan thans een training voor een vlucht in deze volgende capsule van veer tien dagen. Aanvankelijk was die vlucht voor december geprojecteerd, maar mogelijk zal hy nu in novem ber reeds plaats vinden. De vlucht van de Gemini-VI-cap- sule met de oorspronkelijke beman ning en hetzelfde hoofddoel zal nu worden uitgevoerd over ongeveer twee maanden. Het afgelasten van de Gemini-VI- vlucht was niet de enige tegenvaller van gisteren. Kort na de lancering van ae Atl as-Agena brak brand uit in de starttoren vanwaar de raket de mislukte reis begonnen was. De (Van onze Zwolse correspondent) Bij een inspectie in de legerplaats Nunspeet zijn zaterdag ongeveer 15 militairen, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen waren gekomen, flauwgevallen. De inspec tie duurde een uur en een kwartier doordat viei compagniën van het 224st« geniebataljon tezamen tus sen de 600 en de 700 man tegelijk waren aangetreden en alles byzon- der precies werd bekeken. Veel mannen, in de leeftyd vari ërend van 25 tot 30 jaar, kregen het door het lange staan te kwaad en zakte zonder een kik te geven in elkaar De inspectie werd verricht door kolonel J. C. Welleman, chef- staf van de 5de divisie kernstaf. Hy had daartoe opdracht gekregen van de c<»mmandant van de 5de divisie, brigadegeneraal J. A. C. Bartels. Toen de kolonel werd gemeld, dat Met zeer bedrukte gezichten keren de ruimtevaarders Schirra (links) en Stafford terug uit hun Geminicapsule nadat het besluit was genomen, de vlucht af te ge lasten. Zij zullen minstens twee maanden moeten wachten, voor zij een nieuwe poging tot een ontmoeting in de ruimte mogen wagen T roonpretendenten hadden een ontmoeting Naar het Franse persbureau AFP uit goede bron veneemt, hebben twee Spaanse troonpretendenten, prins Juan Carlos de Bourbon en prins Carel Hugo van Bourbon Parma elkaar vorige week vrydag ontmoet tydens een bezoek aan prins Bern- hard, die voor een verblyf van enkele dagen in Spanje was. De ontmoeting had plaats in de villa la Finca Nombela van de Zwit ser Leo Biaggi in Escalonda in de provincie Toledo. Prins Juan Carlos was vergezeld van zijn echtgenote prinses Sophie van Griekenland, prins Carel Hugo van prinses Irene. Russische prins valt flauw De Russische prins Felix Joessoe- pow Ls gisteren flauw gevallen tydens de behandeling van de moord op de krankzinnige monnik" Raspoetin 'oor een rechtbank in New York. De 9-jarige prins is de man die Ras poetin een halve eeuw geleden heeft vermoord. Joessoepow heeft een proces aange bannen tegen de Amerikaanse tv- maatschappy CBS. Hy eist ongeveer vyf miljoen gulden schadevergoeding omdat in een tv-programma over Raspoetin zou zyn gezegd dat de prins zijn vrouw Irina als lokaas had gebruikt om Raspoetin naar het pa- van de prins in Petrograd te lok ken voor de moord op 17 december 1816. n zyn eigen memoires heeft de prins geschreven: „Ik schaamde me voor ige list en het afschuwelijke ver raad die ik had moeten plegen' om Raspoetin naar zyn paleis te krygen De advocaat van CBS vroeg de prins herhaaldelyk wat hy daarmee bedoelde. De antwoorden van de prins ;n vaag en enkele malen zei hy dat hy de vragen, die door een tolk het Frans werden gesteld, niet goed begreep. Toen de advocaat aanhield en ook ie rechter om een concreet antwoord vroeg viel de prins flauw zyn vrouw prinses Irina, was niet in de rechts zaal aanwezig. De zitting werd ver daagd. er soldaten flauwvielen, gaf hy be vel de troep in beweging te zetten. Op dat moment werd ook besloten de inspectie te staken, omdat het tydschema in de war dreigde te lo pen. De stemming onder de militai ren was toen al tot ver beneden nul gedaald Een man zou zich zelfs zo hebben opgewonden, dat het er naar uitzag, dat hy de kolonel wilde aanvallen, maar zover kwam het niet. Enige flauwgevallen militairen ble ken by hun val een lichte verwon ding te hebben opgelopen. India boycotte debat in Veiligheidsraad India heeft zich teruggetrokken uit de vergadering van de Veiligheids raad over de crisis tussen India en Pakistan toen de toestand in Kasj mier by de debatten werd betrok ken. De Indiase minister van Buiten landse Zaken Singh en zyn delega tie keerden niet naar hun plaats aan de conferentietafel terug na een kort reces dat was voorgesteld door de Amerikaan in de hoop een Indiase boycot te voorkomen. Singh herhaalde het standpunt van zyn regering dat over Kasjmier niet on derhandeld kan worden, omdat dit een binnenlandse aangelegenheid is die buiten de competentie van de raad valt. Singh nam het woord, nadat de Pakistaanse minister Bhoetto Kasj mier by het debat had betrokken. Hy zei dat de omstreden staat het kernpunt van het geschil tussen de twee landen is. Toen het leek dat In dia de vergadering zou verlaten stel de Goldberg een kort reces voor om te kunnen spreken achter gesloten deuren. Frankryk, Jordanië en Ivoorkust stemden tegen het voor stel. De andere ach' leden stemden voor. Het besloten overleg leidde tot niets. De plaatsen van India bleven leeg. India en Pakistan hebben vandaag hun hoge commissarissen in elkan ders hoofdsteden teruggeroepen voor overleg naar aanleiding van bewe ringen van beide landen, dat de di plomatieke immuniteit van hun mis sies was geschonden en personeel gedurende de vyandeiykheden van september was beledigd. (Sue/ tyltei ten wo Te Middelburg is J. de Man. wegens mishandeling van zijn vrouw en daarbij riep: „ik wil eens voor 1e zit ten, dan heb ik meteen de kost", veroordeeld tot 5 maanden celluraire gevange- nis. Jhr. Rammelman Elsevier Archivarius dezer gemeente heeft bij een tweede deel den Inventaris van Leiden'> Ar chief vervolgd: het bevat de registers van de stukken be treffende het beleg en ontzet der stad in 15731574.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1