V oetballen veel meer is in clan Brazilië een spor AIM) 1(1 He is een ritus KRANTENBEZORGER GEVRAAGD UVS wacht lastige strijd tegen DCV Overwinningen voor Brnnliilde en DOS Training amateurs ROODENBURG- LAAKKWARTIER VVS boekte eerste zege in hoofdklasse LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD Spelers als Pele (r.) en Garrincha zijn als brood en water voor het voetbal GARRINCHA en zangeres ELSA (door Frans Henrichs) 9 DE JANEIRO In 1950 zei een pbedroefde Pedro Lima in de iziliaanse stad Bahia tegen zijn ideren: „Sluit de ramen. Vandaag eekt er niemand meer in dit huis" ii die dag sloten de bioscopen en ui aters in een groot deel van Bra- :<1Het Maracana-stadion zou, het tabernakel van onze wereldtitel aa den, maar het werd een mausoleum", schreven de kranten pa rt' isch. Twee mannen, Flavio Costa en Bigode, zullen die dag in it vergeten. Bigode was een populaire voetballer in Brazilië, tot loor Ghigia gepasseerd werd, waardoor Uruguay het Brazi- ise team versloeg. Strijdkreet ielfde toeschouwers, die hem vereerden als een held, joel- hem nu uit. Hij moest zelfs JM iten voor een lynchpartij. Het het einde van zijn voetballoop- Kaf. Bigode verdient nu als chauf- een karige boterham, maar zijn er mensen, die hem na- ii en schreeuwen: „Daar heb toligode. Dat zwijn verloor onze strijd tegen Urugay! vio Costa was toen de coach se het team. Hij werkt nu in igal en komt slechts heel spo- [Jj ch in Brazilië, wat ook veel be- oc is voor zijn gezondheid. Een schreef destijds onder zijn „Flavio Costa, de man, die de van alle Brazilianen torst", a is gedoemd voor hee, zijn Voetbad is in Braailiië veel dan alleen sport. Het is een zilië en muziek werd er dagenlang niet gemaakt. Er beerste rouw in het land. Er was dan ook iets heel ergs gebeurd. Het Braziliaanse voetbal team was geen wereldkampioen ge worden t nel relei Rillingen idagmiddag heb ik dat gemerkt Maracana-stadion tijdens de van Rio tussen Vasco da en Botafogo. De strijdkreet de Vasco-supporters vergeet ik hele leven niet. leid door ritmisch handgeklap b uiten schreeuwden zeker 50.000 ea Vaasjko klap klap klap., j^iko pfie. pfie pfie De rillin- liepen me over de rug, toen hoorde. Vlak bij me op de tri- «jblaats, die ik per lift bereik- stond een reusachtige neger in fit Vasco-shirt met een zwarte een witte baret op het hoofd n^n grote ratel in de hand. De zwiepte met wilde armgeba- !e menigte op. Zijn ogen hadden driftige blik. Hij was iperste extase. ,wi ids zondagmiddag kan ik me tellen, dat de Nederlandse •echter Karei van der Meer, hij in 1950 hier floot, steed "^revolver bij zich had. Die wed- van zondag was overigens bezet. Er waren net 100.000 houwers, waardoor er in de Wit- Maracana-cirkel, waarover je de Rio omringende bergen grote gaten ontstonden op de «pes. de ploegen het veld op- ïen, dacht ik, dat we de lucht ogen. De supporters van bei- I ams- g tooid met enorme vlag- ur staken vuurwerk af en schoten omhoog, terwijl ze hun ba- trots zwaaiden. Verslaggevers het veld liepen televisicrepor- jjjj an de ene speler na de ander ,i de meningen te vragen. Een itig gezicht om zo'n radio of ttslaggever gewoon binnen de te zien stappen met zyn micro waren meer reporters dan spe- op de fraaie grasmat, Want Rio 23 radiostations en 22 daarvan een direct verslag van dit duel, met een eigen verslaggever. Bdien waren er hier t.v.-repor- Op de tribunes zaten velen met een transistorradio te luisteren naar de verschillende zenders. Het was een cacaphonie van geluiden. Na een paar minuten al rezen de sup porters van Botafogo als een man vlaggenzwaaiend op. Scheidsrechter Armando Marques had hun ploeg een strafschop toegewezen. De aan hang van Vasco schreeuwde, dat het omkoperij was en ging toen heel still ziitten. Even later danste de Vasco-clan, opnieuw schietend en vlaggenzwaai end. Doelman Jainete had de door Gerson zacht in de benedenhoek geschoten bal gestopt. De Botafogo- aanhang zeeg nu geslagen op de banken neer. Het bleef in de eerste helft bij wel goed gegroepeerd, maar vervelend voetbal in de breedte. Technisch knap natuurlijk, zelfs de ballen- jongens hebben hier meer techniek dan de meeste Nederlandse spelers, maar zonder enige verrassing. Ondervraagd In de rust kregen we dezelfde tonelen van voor de wedstrijd. De reporters renden naar Jainete en Gerson en vroegen hun het hemd het lijf. Ook de scheidsrechter en de grensrechters, die in de mid dencirkel op het veld bleven staan, werden ondervraagd. De arbiters wordt hier aangeraden om op het veld te blijven. Dan kunnen ze niet zo gauw worden „benaderd" door officials of supporters. Die scheidsrechter Marques (staat op de FIFA-lijst) was niet vies van een strafschop meer of minder. In de tweede helft gaf hij Vasco een strafschop en Celio schoot de bal langs de keeper Manga. Diezelfde Celio scoorde daarna nog eens in geheide buitenspelpositie. De arbiter keurde het doelpunt eerst af, maar liep vervolgens plotseling naar de middencirkel en vond het nu een geldig doelunt. Twee-nul voor Vas co, terwijl Botafogo favoriet was! De Vasco-ploeg begon tijdrekkend op balbezit te spelen. Daar kwam subiet een einde aan, toen Marques zijn derde strafschop gaf Gerson schoot nu raak. Het was en bleef 2-1 voor Vasco da Gama, dat de gehele Portugese kolonie onder zijn aanhang telt. Zes mogelijke internationals liepen er op het veld. Bij Botafogo doelman Manga, Rildo, Gerson en Jaircino en bij Vasce Celio en Brito. Die Jaircino wordlt door velen gezien als de op volger van Pele, maar dat is deze uitgesproken buitenspeler, die niet temin steeds maar in het centrum van de aanval wordt opgesteld, be slist niet De Vascospelers Brito (een koele „on - Brazili a anse verdediger zonder franje), Celio en doelman Jainette bevielen mij het beste in deze wedstrijd, maar als het Bra ziliaanse team niet beter voetbal speelt dan deze twee ploegen, wordt Brazilië geen wereldkampioen. Kritiek Tk ben zo dom geweest om dat in een interview aan een reporter van het blad Carioca te vertellen en heb dat wel geweten. De telefoon in mijn hotelkamer bleef ratelen. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden Ettelijke lieden vertelden mij, dat ik, alvorens kritiek uit te oefenen op het Braziliaanse voetbal, eerst maar eens moest zorgen, dat Neder land van Zwitserland won. Het ene heeft nii'et zo gek veel met het an dere te maken, dacht ik zo, maar ja, supporters zijn waar ook ter wereld vreemde lieden. Eén man was het echter roerend met me eens. U bent ook naar de verkeerde wedstrijd gaan kijken", zei hij. „Als je in Rio bent, meet je niet naar die clubjes als Botafogo en Vasco gaan, maar naar Flamengo, half Rio is supporter van Flamengo en de andere helft wil het graag worden vond de man, die, u raadt het nooit, een aanhanger van Flamengo is. Hoe dan ook, Flamengo, Botafogo of Vasco da Gama, Brazilië heeft spelers als Pele en Garrincha nodig als brood en water. Maar Carlos Li ma, zoon van de man, die in 1950 familierouw afkondigde, omdat het nationale team verloor en thans een- bekend journalist is, kijkt wat be nauwd als ik hem dat zeg. Bergafwaarts „Pele speelt nog steeds goed, maar met Garrincha is het bergafwaarts gegaan", vertelt hij. De Lima is een goede vriend van Garrincha en het was voor mij een bijzondere erva ring om uit zijn mond iets uit het leven van deze wondervoetballer te horen. Garrincha heeft eigenlijk Manuel Francisco dos Santos en is geboren in het plaatsje Raiz da Serra. Om dat hij als jongen graag op duiven jaagde, die naar de naam Garrincha luisterden, kreeg hij zijn bijnaam. Garrincha is de zoon van arme ou ders en kan nauwelijks lezen en schrijven. Het schrijven beperkt zich tct z\jn naam. Dat moet wel van- Lima heeft de wonderlijkste zaken met Garrincha meegemaakt. In 1953 op weg naar Zweden kwom hij in het loeihete Florence ineens aanlopen met een hoed en een pa- rapluie. „Waarom heb je dat ge kocht?", werd hem gevraagd. „Garrinohe slim", wat het lachend uitgesproken antwoord. „Kost bij ons 500 cruzeiros en hier maar drie dolaar". En 500 is meer dan 3 niet waar? Maar drie dollar is 5400 cruzeiros Garricha werd in Zweden voorlo pig niet opgesteld door coah Feola. Hij bepaalde zich tot het lezen van stripverhalen met veel tekeningen in de kranten en ontdekte in die strips een „superman". Lima was er getuige van, hoe Garrincha de krant woedend wegwierp. „De Zweden heb ben geen superman", zei hij. „Alleen Brazilië heeft superman". Plaat Verder besteedde de man met de toverbenen zijn dagen met het draaien van één enkele gram mofoonplaat, meegenomen van huis met een pick-up. De hele dag, steeds maar weer die plaat: „Boemica". Toen Lima, ruim over de 100 kilo, eens op verzoek van chef d'equipe Carvalho op de plaat ging zitten en die in vele delen uiteen barstte, was hij dagenlang ontroostbaar. Garrincha. die maandag 32 jaar werd, is een kind gebleven. Hij werd na de twee wereldkampioenschappen de held van Brazilië en kon de hei- was getrouwd met een eenvoudige negervrouw, die hem acht dochters VOETBALPROGNOSES UVS gaat morgen een lastige wed strijd tegemoet. De Leidse blauw- witten, die het waarschijnlijk zon der de geblesseerde Thoeng zullen moeten stellen, trekken naar Krim pen aan den IJssel, waar DCV voor een warme ontvangst kan zorgen. Het wordt voor UVS niet gemakkelijk de punten te verove ren, maar willen onze stadgenoten dit seizoen een rol van betekenis spelen, dan moet ook deze hinder nis zonder kleerscheuren worden genomen. In de tweede klasse A staan enige topduels op het programma. De beide Leidse koplopers Roodenburg en LFC komen op eigen terrein binnen de lijnen tegen elftallen, die op geringe afstand de derde en vierde plaats bezetten. Roodenburg ontvangt het uit de eerste klasse gedegradeerde Laakkwartier en LFC treedt als gastheer op voor het Haagse RVC. Wanneer de Leidse teams erin slagen ook deze wedstrijden in winst om te zetten (en dat moet mogelijk zijn) ziet de toekomst er zeer zonnig uit. Voor Lugdunum lijkt deze zonnige toekomst vooralsnog niet wegge legd. De donkere wolken hebben zich na de nederlaag tegen Laak kwartier boven de kikkers samen getrokken. De groenwitten zijn angstig dicht in de buurt van de laatste plaats gekomen en nu mor gen tegen hekkesluiter Quick wordt aangetreden, vormt de rode lan taarn zelfs de inzet van het duel aan de Haarlemmertrekvaart. Lug dunum moet dus winnen. Maar of dat lukt In de derde klasse A krijgt Alphia de kans zich van de laatste plaats te ontdoen. De oranjehemden ontvan gen VIOS, dat tot op heden slechts één punt meer heeft veroverd dan de Alphenaren. Een kleine Alphia- zege ligt in de lijn der verwach tingen. Altior en Alphen hebben in deze afdeling vrij. DOCOS en Concordia H staan in theorie althans nog steeds op gelijke hoogte in de vierde klasse A. De kans, dat hierin morgen verandering komt is uiterst gering. Immers, de Leidse roodwitten zul len op eigen terrein wel te sterk zijn voor het uit de derde klasse gedegradeerde DOSR en ook Con cordia moet in staat zijn overeind te blijven tegen SJC, hoewel de tegenstand van de Noordwijkers bijzonder fel zal zijn. Teijlingen kan haar positie wat verbeteren door een zege op hekkesluiter Nic. Boens, terwijl ook ZLC en Fore- holte een punt rijker kunnen wor den. Bij WarmundaVVSB heeft de bezoekende club de beste papie- In de vierde klasse B trekt LDWS dat twee weken geleden het eerste puntje veroverde vol goede moed naar het eveneens laaggeklasseerde 's-Gravenzande. Een puntenverde ling behoort hier zeker tot de mogelijkheden. Wassenaar zal het thuis tegen De Ooievaars waar schijnlijk met niet minder dan een zege willen doen. ASC kan in 4 D doordringen tot de kopgroep nu het zwakke SMV op bezoek rez. „Waarom deed je dat?", vroegen zijn vrienden. „Elsa is mooi en ik wil een zoon, die voetballen zal le ren", zei Garrincha, die 80 procent van zijn salaris als alimentatie af moet dragen aan zijn wouw en dochters. Voetballers verdienen hier gemiddeld 8000 gulden per maand, rnaar sterren als Garrincha komen tot het dubbele. Hij lijdt dus echt geen honger. Elsa ontvangt trouwens 10.000 gulden voor een optreden. Nachtclubs Maar het avontuur met de zan geres heeft een einde gemaakt aan de loopbaan van Garrincha. Hij zit vroeg in de ochtend in de nacht- c'ubs, waar Elsa optreedt, verwaar loost zijn training en is dik gewor- Een beeld van de voetbalwed strijd tussen Vasco da Gama en den. Tegen België, Duitsland en Ar gentinië speeldê de superster van vroege.- ronduit slecht. Hij staat nu al wekenlang zelfs niet opgesteld in het elftal van zijn club Botafogo, maar gaat het binnenkort nog eens proberen. „Garrincha heeft nog geen zoon en verlangt naar zijn dochter", zegt Lima, die net als vele andere Bra zilianen vurig hoopt, dat de eens zo grote ster tot zijn vroegere leven te rug zal keren. Onze collega glim lacht, als hij over Garrincha spreekt. „In Zweden vroeg hij aan me: „Waar spelen we vandaag tegen, Lima?", „Tegen Rusland", antwoordde ik. „Wanneer spelen we dan tegen de Sowjets?" zei de wondervoetballer, die een kind gebleven is. Strijd om de Plaquette (Van een redacteuren) De jaarlijkse strijd om de Plaquette een teamwedstrijd voor verenigin gen van de Turnkring Leiden heeft dit keer bij de dames een ruime zege opgeleverd voor Brunhilde en bij de heren voor DOS. Het treffen, dat in de zaal aan de Pieterskerkgracht werd gehouden had op geen stukken na de felheid en spanning van vorig jaar toen Brunhilde en DOS bij de dames pre cies gelijk eindigden. Een resultaat waarover destijds nogal wat te doen is geweest, omdat de jurering werd aangevochten. Dit keer niets van dit alles. Brunhilde was veruit de sterk ste en wc-n met maar liefst 23% punt voorsprong op een tegenvallend DOS. Vooral de nr. 1 van DOS, Anke Plat- teel, stelde op balk en brug teleur. Op de derde plaats eindigde het on fortuinlijke Nieuw Brunhilde, dat na de verrichtingen van de jonge jeugd (dinsdag gehouden) zelfs vóór Brun hilde de eerste plaats bezette. Het door een blessure ontbreken van Paula v. d. Horst was voor Nieuw Brunhilde een geduchte handicap, al zou men ook met haar in de gelede ren de leidei-spositie hebben moeten afstaan. De beste individuele prestatie ver richtte gisteravond Magda Breedveld (Erunhilde). Bij de heren konden, dankzij de gewijzigde reglementering, vier teams Hoe komt mijn club uit? UVS Vermeer, Balkhoven, Van der Kaay, Koren, Lardé, Leget, Tes- ke, Kantebeen, Désar, Witteman, Van Schooten. Roodenburg Keereweer, Ooijen- dijk, De Jonge, Van Weerlee, Hensen, De Klerk, Van Leeuwen, De Vos, Heymans, Den Os, Van der Broek. LFC De Hoed, D. Sira, Van der Zeeuw, L. de Jong. H. Sira, P. de Jong, Van der Heyden, De Wit, Riet kerken, Van der Starp, Nieuwenburg. ASC Onvlee, Van der Spek, Bek kering, Van der Waals, Zwanenburg, Van Aken, Vogelenzang, De Goey, N.N., Raaphorst, Kemp. DOCOS G. Dubbeldeman, Bras- ker, Van Zijp, B. van Dinten, Kamp huis, Van Polanen, Vrisekoop, Stuif zand, A. van Dinten, Van Marwijk, P. Dubbeldeman. LDWS Blikman, Beij, Van Ros- sem, N.N., Keizer, Verver, G. de la Rie, Bhup, G. de la Rie, Van der Born, Wesselman. Warmunda Schavemaker, Noort, ergeer, Westrop, Van Grieken, Van Rijn, Volkers, Ritzen, Mulder, Mes kers, Tromp. uitkomen, twee van DOS en twee van Excelsior. Eerste werd DOS I met 44% punt voorsprong op Excel sior I. De beste persoonlijke prestatie kwam op naam van Henk de Vries (DOS). In zijn slotwoord bij deze wedstrij den merkte kringvoorzitter H. de Geus op dat tot zijn teleurstelling verenigingen als WIK, OGAV en Concordia niet met een team waren verschenen. „Voor geen van deze verenigingen", zo zei hij, „is voldoen de reden aanwezig om dit niet-uit- komen te rechtvaardigen". Uitslagen: (dames): 1. Brunhilde I (B. Dingjan, C. de Groot, K. Nieboer, A. Harting, A. Wijdeveld, L. Werk hoven) 383.7 pnt; 2. DOS I (R. v. Soest, A. de Vries, A. Platteel, A. de Haas, W. Amersfoort, P. Milo) 366.2 pnt, 3. Nieuw Brunhilde (A. Poots, N. van Wijk, J. Mulder, N. Piena, M. Teeuwen) 351.2, 4. DOS II 350.1 pnt, 5. Brunhilde II 342.1 pnt. Heren)1. DOS I (M. Laman, D. Verhoeven, A. Laman, J. v. Iterson, L. Crabbendam, H. de Vries) 568% pnt, 2. Excelsior I (T. Niekot, G. Boussie, A. Taverne, A. van Deursen, L. Taverne, H. Sieval) 564.- pnt, 3 Excelsior II 481.1 pnt, 4. DOS II 471.1 pnt. voor 26 okfober in Zeist veertien spe lers uitgenodigd. De training ge schiedt in het kader van het toer nooi om de Europese beker van lan den amateurteams, waarvan de uit en thuiswedstrijden voor 31 decem ber 1966 moeten zijn gespeeld. Neder land is met Oostenrijk en Engeland in groep 3 ingedeeld. De spelers zijn: Rr&venboer (Nerotunus), Bes (Zil vermeeuwen), Kuipers (Quick Nijme gen), Houben (RIOS '31), Hermans (Minor), de Wit (ZW), Pahlplatz (Quick '20), Leusenkamp (Quick '20), Bregman, Koning (beiden JOS), Van Denken (Spel. Irene), Bollen (Ajax), Lagendijk (CW) en Oldenburger (Emmen). Nederlands elftal De technische commissie van de KNVB heeft vrydag in overleg met bondscoach Denis Neville een trai ningsschema opgesteld voor de re turnwedstrijd van het Nederlandse elft. 1 tegen Zwitserland. Deze ont moeting voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1966 wordt zondag 14 november in het Wankdorf Stadion te Bern gespeeld. De kandidaten voor het oranjeteam zullen woensdag 27 oktober voor de eerste maal naar het KNVB-sport- centrum te Zeist komen. Ook voor de volgende weken is een centrale traming in Zeist vastgesteld. Donderdag 11 november zal het Nederlands elftal al per TEE naar Zwitserland vertrekken. Een drie daags trainingskamp te Spiez aan de Thunersee gaat namelijk aan deze wedstrijd vooraf. Olympisch Stadion is uitverkocht (Van onze correspondent) Het Olympisch Stadion is totaal uitverkocht voor de derby van zon dag: DWSAjax. Ajax dat niets bij zonders doet om zich voor te bereiden op het topduel komt met een onge wijzigd elftal in het veld, namelijk Bals, Suurbier, Pronk, Soetecouw en Van Duivenbode, Prins en Muller, Swart, Groot, Nuninga en Keizer. De opstelling van DWS is nog niet be kend omdat enkele spelers licht ge blesseerd zijn, zoals Geurtsen, Tem ming en Boogaard. Het ziet er ove rigens wel naar uit dat dit drietal van de partij zal zijn. ALLEEN KRAAY (Van onze correspondent) Alleen Kraay ontbreekt nog in het elftal van Feijenoord, zondag tegen ADO. De opstelling: Pieters Graaf land, Romeijn, Libregts en Veldhoen, Fransen en Luijten, Weering, Haak, Kruiver, Bouwmeester en Moulyn. DAMMEN j Koeperman wint weer Oud-wereldkampioen Koeperman heeft vrijdag in Tiflis zijn positie in de strijd om de wereldtitel dammen opnieuw versterkt. De Rus won de veertiende partij van de tweekamp tegen zijn landgenoot Tsjegolev, hou der van de titel, na 61 zetten. De stand is thans 19—9 in het voordeel van Koeperman. De oud-kampioen behoeft uit de resterende vijf partijen slechts twee punten te scoren om d« titel op zijn naam te brengen. Advertentie. Zondag a.s. 2.30 uur DE COMPETITIEWEDSTRIJD SPORTPARK NOORD. VOLLEYBALCOMPETITIE Overdonderend begon Sigi in de eerste set. De stop van de service was by de Delftse studenten uitstekend verzorgd en aan het net deed Jan Mulder, geselecteerd voor de centrale training van het Nederlandse team, herhaaldelijk zulke fraaie dingen dat ook de supporters van VVS de han den waarderend op elkaar moesten brengen. Bij de pupillen van Afdelingsvoor zitter Van Egmond daarentegen vlot ten de zaken niet zo best. In de de fensie en in de aanval werden fouten gemaakt die men van VVS niet ge wend is. Het wekte dan ook geen ver bazing dat de gasten met 157 een 1—0 setvoorsprong namen. Henk Kleingeld en zijn mannen sloegen echter hard terug, 15—9. Het blokke ren van VVS ging beter sluiten en toen bleek, dat Jan Willem Mulder wel een heel goede aanvaller is, maar dat hij geen toversmashes over het net kan zenden. B. VVS kwam vooral Frans Sieval op slag. terwijl Nico van Biemen met enkele fraaie reddingen zijn ploeg opzweepte naar fellere ac ties. Met 15—9 was Sigi aan een mil de score gekomen. Weer kon VVS in de derde set de goede timing by het blokkeren niet vinden en weer sloeg de Delftse aanval genadeloos toe, 15—6. Het werd met 15—7 twee sets gelijk. In de beslissende set toonden onze stadgenoten dat zij over de sterkste zenuwen beschikten. Via 8--5 en veldwissel boekte VVS de eer ste zege in de hoofdklasse, 15—8. Reserv /es De WS-reserves, die toch in een op papier sterke opstelling binnen de lij nen kwamen, met o.a. Co Carstens en Ben van der Have, moesten van de €x-hoofdklasser Octopus een gedeci deerde 1—3 nederlaag in ontvangst nemen. De setstanden waren 415, 16—14, 7—15, 7—15. By VVS 2 aren de wedstrijdmakers Co Car ens en Een van der Have bepaald niet in vorm en dat drukte zijn stempel op het gehele team.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7