IP Huwelijk in Leidse judowereld Echtpaar Roelandse J j 50 jaar getrouwd j Sjolochow werkt aan een nieuwe roman „Zij vochten voor hun moederland" kunst Geslaagde viering 10 jaar „Eendracht ELISABETH BAS "PARAAT" 29 LEIDSE VEEMARKT: Boeren hebben geen haast met stallen en ruimen van dieren kAleiöOSCQQP Expositie „Arm in Gouden Eeuw" OMSTREDEN FRANS HALS IN VEILING LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 TWEEDE BLAD De bekende Leidse judoka Anton van der Weerthof (26 jaar) is gisteren in het huwelijk getreden met mej. Atie van Af ten (23 jaar). De Leidse judo- wereld het natuurlijk niet verstek gaan en jeugdige beoefenaartjes vormden bij het verlaten van de Marekerk een erehaag voor het jonge paar. (Foto LD./Holvast) Het is al weer heel wat jaartjes geleden, dat de beurtvaart in de Zuidhollandse binnenwateren met zeilschepen werd onderhouden. De heer C. Roelandse. Prinsenstraat 32 in Leiden kan over die rustige en romantische periode echter nog meepraten. Hij was dertien jaar toen hij als klein jongetje in dienst trad van een beurtvaarder. Motorschepen waren toen nog een zeldzaam verschijnsel. De heer en mevrouw Roelandse - Canbier vieren vandaag feest: op 23 oktober 1915 traden zij in het huwe lijk en daarom is hun huisje in de Prinsenstraat versierd met bloemen en geschenken. „Meer dan 43 jaar heb ik gevaren", vertelt de nog heel vitale heer Roelandse, die ondanks die lan ge werkperiode nooit een jubileum heeft gevierd. Het bedrijf waar hij namelijk in de jaren twintig als schipper in dienst trad de firma F. Los werd later overgenomen door het Nationale Veem. Op 65-ja- rige leeftijd ging de heer Roelandse met pensioen maar dat betekende al lerminst dat hü stil ging zitten: nog jarenlang werkte hij op de scheeps werf van Tijsen in Leiden. Pas in het begin van dit jaar stopte hij daar mee, ook, omdat mevrouw Roelandse niet meer zo goed ter been is en dus best wat extra hulp in huis kan ge bruiken. „Bijzonder veel hulp krijg ik ook van mijn dochter", vertelt me vrouw Roelandse. die de gouden brui loft vandaag ook bij die dochter viert. De heer Roelandse maakt zich bij zonder verdienstelijk met het op knappen van allerlei klusjes in het huis. Het echtpaar Roelandse heeft acht kinderen gehad, van wie er nog vier in leven zijn. Er zijn elf klein kinderen. Meer dan 50 jaar leest het gezin Roelandse het Leidsch Dag blad. Hasselman en Pander heeft haar Interieur verbouwd. Aangepast aan de woon-wensen van deze en de komende tijd. Gereed om mensen te ontvangen die eisen stellen. Ervaren binnenhuis-adviseurs geven u betrouwbare adviezen voor goed en gelukkig wonen. HASSELMAN PANDER centrum voor stijlvolle interieurverzorging Botermarkt 21-22 Breestraat 146 Leiden De Nobelprijswinnaar. de schrijver Sjolochow. heeft ver klaard. dat het winnen van deze prijs geen verandering heeft ge bracht in zijn dagelijks leven. Hij drinkt nog altijd zijn zure mer riemelk, jaagt in zijn vrije tijd op wilde zwijnen en werkt aan een nieuwe, epische roman. Hij zeide verheugd te zijn tot op zekere hoogte bij te dragen tot de glorie van zijn land en van de partij in de gelederen waarvan hij meer dan zijn halve Jeugdconcert Toonkunst1 Woensdagmiddag 27 oktober vindt i in de Stadsgehoorzaal het eerste J jeugdconcert der Maatschappij voor Toonkunst in dit seizoen plaats. j Het Rott. Philh. Orkest speelt o.l.v. Franz-Paul Decker. Uitgevoerd wor den het Concert voor twee violen van J. S. Bach, het Concert voo twee altviolen (fragmenten) van A Vranicki, het derde deel uit di Symfonie No. 4 van Tsjaikowsky er fragmenten uit Sherazade van RimS' ki-Korsakow. Vele oud-leden bijeen Verminderde aanvoer van slachtdieren Scapino-ballet konit naar Leiden Ook dit jaar komt het Scapino- ballet onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie naar Leiden. Het ballet, dat, zoals bekend, thans twintig jaar bestaat, treedt zaterdag 6 november in de Stadsgehoorzaal op. In het pro gramma is o.a. het jubileumballet „Straatspelletjes" opgenomen. De Christelijke Jongens Club „Eendracht" heeft gisteravond in de grote zaal van de „Burcht" haar 10-jarig bestaan op gezellige wijze gevierd. Het hoogtepunt van deze feestavond was ongetwijfeld het op treden van de oud-organist van de Oosterkerk, de 94-jarige heer Van Leeuwen, die het door hem gecom poneerde clublied „Eendracht" op de piano speelde, terwijl de talrijke aanwezigen uit volle borst meezon gen. Vele oud-leden, die al jaren uit de kinderschoenen zijn gegroeid toon den hun belangstelling. De zichtbaar verheugde oprichter en leider van de Jongensclub. de heer C. Vermeer opende de avond met een bijzonder woord van welkom aan de heer De Wit, vertegenwoordiger van het pro vinciaal Bestuur van de C.J.V. De heer Vermeer dankte vooral de jubileum-commissie. De uit de heren j. Guldemond (8 jaar lid), W. Post 16» en G. Leget <5> bestaande com missie is een jaar lang „bezig" ge weest om door middel van o.a. oud papier acties, de benodigde gelden bijeen te krijgen voor het slagen van de tweede lustrumviering van deze ongesubsidieerde jongensclub. De heer Bogaarts, afgevaardigde van de vereniging „De Falkeniers" richtte zich hierna in hoofdzaak met woor den van lof tot de heer Vermeer. Het muziek-toneel en cabaretgezel schap „Mu-To-Ca's onder leiding van Hans Kalthoff verzorgde de feestavond. Vlotte voordrachten en schetsjes bracht het Leidse gezel schap ten tonele. Vooral het be schaafde „The Music Boys", onder leiding van Frans Kalthoff en met zang van Lia Sloos, oogstte veel bijval. Tot slot van de avond bleef men nog ge mime tijd gezellig bijeen. „Eendracht" kan terug zien op een geslaagde viering van haar 10-jarig bestaan. Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werden de navolgende panden ge veild T.o.v. Not. J. C. van Eek in Leiden: Rijn- en Schiekade 14. f. 38.512,—, Zanoni q.q. T.o.v. Not. mr. S. M. Brandenberg in Leiden: Prinsenstraat 37'37a, f. 10.000.—, Bik q.q. Uit het vandaag verschenen jaar verslag van het Openbaar Slachthuis blijkt o.m„ dat het aantal slachtingen onderworpen aan keuring krachtens de bepalingen van de Vleeskeurings- wet, in 1964 in totaal 18.914 dieren betrof (in 1983 - 26.049). Uit deze cijfers blijkt dat de gewone slachtingen een aanzienlijke terug gang vertoonden. Voor wat de var kens en biggen betreft is deze terug gang voor een deel veroorzaakt door het beëindigen van de aanvoer van grote partijen aan varkenspest lijden de of van deze ziekte verdachte die ren, die in voorafgaande jaren aan het Slachthuis werden afgeslacht. Voor deze slachtingen ontbreekt thans de gelegenheid, aangezien de slachtruimte voortdurend nodig is voor de exportslachtingen. Ook de invoer van vlees uit bin nenland verminderde. Een compensatie voor de vermin derde aanvoer van slachtdieren en van vlees vormt evenwel de belang rijke stijging van de invoer uit het buitenland, welke steeg van 325.367 kg. in 1963 tot 884.589 kg. in 1964. De tubercoluse, voorheen een alge meen verbreide ziekte onder runde ren en varkens, blijkt praktisch be dwongen. Bij runderen werden vier gevallen van tuberculose geconstateerd, waar onder driemaal bij inheemse runde ren en éénmaal bij een uit Engeland geïmporteerd rund. Bij varkens werd zesmaal tubercu lose van niet ernstige aard gevonden. Wegens overtreding van de Vlees- keuringswet werd 17 maal proces verbaal opgemaakt, namelijk 11 maal wegens het niet ter nadere keuring aanbieden van vlees bij invoer (to taal 1.968 kg. in beslag genomen) en 6 maal wegens het laden van vlees op bodem van een auto. Onze melangeur gaf u het beste! Aanvoeren aan korte kant (Van onze deskundige medewerker). Het mooie droge najaarsweer gaf de gisteren gehouden veemarkt vrij wel een zomers beeld. Door het mooie weer, dat de natte zomer weer enigs zins goed maakt, hebben de boeren geen haast met het stallen en ruimen van hun dieren. De aanvoeren komen daardoor Iets meer gespreid te liggen en zijn voor de tijd van het jaar dan ook aan de korte kant, hetgeen gisteren vooral in de sector wolvee, goed te zien was. Als gevolg van een en ander had de handel gisteren over het geheel genomen een iets gemakkelijker tot redelijk verloop en heeft het krappere aanbod mede tot gevolg, dat de prij zen zich beter en stabieler handhaaf den. De totaal bedroeg 3170 die- Gebruiksvee. De afdeling melk- en kalfkoeien gaf bij een normale en iets kortere aanvoer dan vorige week iets meer belangstelling te zien. De han del had dan ook een redelijk verloop bij staande prijzen. Wegens het mooie weer was er op de afdeling varekoei en nog weinig aanbod, doch had de handel, evenredig met de vraag, iets gunstiger verloop dan weken. NoteringenMelk en kalfkoeien van f 1000 tot f 1250 en f 1350, enkele pri ma en veel melkgevende dieren tot f 1550, varekoeien van f 550 tot f 900 en f 1200, met een enkel topklassedier tot f1350. Vette koeien. De kortere aanvoer van vette koeien had op de handel een gunstige invloed. Aanvankelijk deed de handel het rustig aan, maar iets minder. De handel had daardoor aanvankelijk een stug karakter maar liep toch vlug en prijshoudend af, dank zij de kortere aanvoer, en was de markt ook nog vroeg geruimd. Van de aangevoerde fokschapen, waarvan de aanvoer en de belang stelling nog maar zeer matig was. werden de meeste dieren voor de slacht verhandeld. Notering: vette schapen van f90 tot f 105 en f 115, vette lammeren van f 100 tot f 125 en f 145. fokschapen van f 110 tot f130 en f150. Varkens ivoor fok- en mesterij). Deze afdeling gaf weer een grote aan voer te zien. Waarschijnlijk wel als gevolg van de hogere en aantrekke lijkere prijzen voor slachtvarkens, verliep de handel op deze afdeling iets redelijker dan vorige week, waar door de prijzen iets stijver prijshou dend bleven. Notering: drachtige zeugen van f 300 tot f 375 en f 425, schrammen van f 85 tot f 96 en f 105, biggen van f 54 tot f 58 en f 62. Slachtvarkens (buiten de markt). Het krappe aanbod en de goede vraag voor export van slachtvarkens gaf in de afgelopen week de handel in deze cueren een goed doch stug duur ka rakter met opnieuw hogere prijzen. Hoewel het aanbod in het Westen iets minder krap was, moest de bin nenlandse markt zich wel bij de ex port aanpassen. In aanmerking ge nomen dat tegen het winterseizoen het consumentenverbruik veelal toe neemt, doet de vraag rijzen of een eventueel ruimer aanbod de hogere prijzen nog kan verstoren. Ook de nandel in slachtzeugen was goed met iets stijvere prijzen. Prijzen per kg levend gewicht: slachtvarkens van f 2,12 tot f 2.14 en f2,18, slachtzeugen van fl,40 tot de exportgebieden was de vraag f 1,75 en f 1,80, prima dieren tot f 1,85 als gevolg van het kortere aanbod en een redelijke vraag had de handel al gauw een vlugger verloop met niet lagere prijzen dan vorige week. De afdeling was vroeg geruimd. Notering in kg geslacht gewicht: vette koeien van f 3,30 tot f 4,en f 4.35 met enkele uitlopers van prima dieren tot f 4.45, slachtstieren van f3.90 tot f4,20 en f4.40, worstkoeien van f3.— tot f3,20. Jongvee. Zowel de afdeling pinken als graskalveren, met geringe aan voer, gaven nog weinig kooplust te zien. Waarschijnlijk personeelstekort en de grote zorgen en na-loperij die deze dieren de winter door vragen, terwijl de aanschaffingsprijs redelijk hoog ligt, veroorzaakt nog een afwachten de houding. De handel verliep dan ook zeer kalm De afdeling jonge fokstiertjes daar entegen gaf meer belangstelling en een redelijke handel te zien Noteringpinken van f 500 tot f 625 en f 700, graskalveren van f 275 tot f 376 en f 450. fokstiertjes van f 600 tot f725 en f900. Vette kalveren. De iets kortere aan voer van vette kalveren bestond voor namelijk uit middenklassie dieren, die evenals elders goed en vlug verhan deld werden. Hoewel de afzetgebieden voor de export zich verlegd hebben, waardoor de vraag iets verminderde, kon zulks niet beletten, dat de dieren duurder werden verkocht. De oorzaak van de hogere prijzen moet groot- deels worden toegeschreven aan het krappere aanbod. Notering van f2,90 tot f3,25 en f3,50 per kg levend gewicht. Wolvee. In verband met het mooie weer was de aanvoer van wolvee voor de tijd van het jaar nog steeds niet groot. Als gevolg echter van een gro tere aanvoer van overzeese lammeren leven heeft meegemarcheerd en natuurlijk van de Sowjet-let- terkunde. ..Dit is belangrijker en waar devoller dan persoonlijke gevoe lens", zo zei hij. Letterkundige kringen in de Sow- jet-Unie zijn van mening, dat de Sjolochow toegekende onderschei ding de internationale erkenning is van de Sowjetschool van „socialis tisch realisme" als werkelijke kunst vorm. Ook menen zij, dat de eerste toekenning van een Nobelprijs aan een echte Sowjetschrijver rijkelijk laat komt en de Nobelprijs in zijn waarde herstelt. De toekenning van de Nobelprijs 1958 aan vijlen Boris Pasternak voir ..Dr. Zjiwago", waarin het hele Sow jetstelsel werd aangeklaagd, is door de Russen scherp becritiseerd. Digns roman is in Rusland nog niet gepubliceerd. Sjolochow zei nog, dat de aan hem toegekende onderscheiding het recht van bestaan van de roman als he dendaagse kunst heeft beklemtoond. Zijn nieuwe roman zal gaan over 2ijn land tijdens de wereldoorlog. Hij heeft zijn dagboeken uit die tijd meegenomen naar een tent in het Oeral-district Kazakstjan. Hij is er vast van overtuigd, bet eerste deel van „Zij vochten voor hun inederland" spoedig na zijn reis naar Stockholm, waar hij op 10 de cember de Nobelprijs in ontvangst zal nemen, klaar zal hebben. Eerste optreden Engels Kamerorkest Het English Chamber Orchestra Is gisteravond voor het eerst in ons land opgetreden onder leiding van de dirigent Colin Davis. Het concert vond plaats in Diligentia in Den Haag. Het Engelse orkest speelde de sym fonie in A van Mozart een van diens jeugdwerken, dat geconcipieerd werd voor piano, strijkers, twee hobo's en twee hoorns. Solist was de 19-jarige Michael Roll, die in maart van dit jaar door de BBC als kunstenaar van de maand werd uitgekozen en twee jaar geleden de Leeds International Pianoforte competitie het groot ste concours,, dat ooit in Engeland werd gehouden heeft gewonnen. Het Kamerorkest speelde na de pauze ..Little music for strings" van de jonge Engelse componist A. Goehr en „La passione" van J. Haydn. Het English Chamber Orchestra treedt vanavond in het Concertge bouw in Amsterdam op. Aanvullend honorarium voor letterkundigen rers, die in aanmerking wil- in voor een aanvullend hono- voor een door hen gepubli- erk, kunnen zich hiervoor tot het Fonds voor de Lette ren. Het bestuur van dit fonds stelt zich namelijk ongeveer 100 werken in aanmerking te laten komen voor een positie heeft ingericht, waarin vooral J additioneel honorarium van f 1.000, de sociaal-economische kant van die in aanmerking komen oorspronke- eeuw belicht wordt. De tentoonstel- lijice. in het Nederlands of in het ling, „Arm in de gouden eeuw", geeft j Fries geschreven gedichtenbundels, irvan romans, novellen, literaire essays, het Louvre en de Ham- kinder- en jeugdboeken, toneelstuk- boeiend ten. radio- en televisiespelen. De werken moeten in boekvorm zyn t Het was ook in de 17de eeuw niet ceerd alles goud wat er blonk. Dat is op het ogenblik te zien In het Waag- i gebouw te Amsterdam, waar het Am- sterdams Historisch Museum im 100 kunstwerken, enkele burger Kunsthalle, overzicht van de „probleemkinderen" Dat waren o.m. die Noordhollan ders, Brabanders en Westduitsers, die naar Amsterdam getrokken waren om 'n graantje mee te pikken van de welvaart, maar die alleen 's zomers werk kondm vinden en 's winters in hun onderhoud moeiten voorzien door bedelen, stelen, kattenmeppen en rattenvangen of ontucht. De ten toonstelling laat naast de strijd om het bestaan van deze mensen ook de barmhartigheid van de rijken zien en hoe de stadsoverheid onder invloed van Dirck Volckertszoon Coornhert zich bezig ging houden met de ar menzorg. Aan het begin van de ten toonstelling, die tot half jan. duurt, wordt met een geluidsband en licht beelden een inleiding gegeven. Dierenvrienden? Men mag toch aannemen dat als Iemand een huisdier heeft, hij ervan houdt. Nu is het mij opgevallen, dat ik in onze stad nogal eens honden of katten los zie lopen, erger nog: ze bewegen zich op eigen houtje door het hedendaagse drukke verkeer. De dieren, die ik heb gezien, zagen er zeer duidelijk niet uit als zwerfdie ren; voor deze geldt dit. uiteraard niet. Hoewel het te hopen is, dat er geen dieren hoeven te zwerven, want ook zij weten niet wat een zebrapad is enz. Bovendien lopen loslopende beesten het gevaar in de laboratoria der vivisectie te belanden. En dit wilt u uw beest toch niet aandoen? Met dank voor plaatsing, uw abonnee, schenen tussen 1 juli 1964 en 1 juli 1965. Ook herdrukken, verschenen tussen deze data, kunnen worden in gezonden aan het Fonds voor de Letteren, Nieuwe Uitleg 1, Den Haag. Graf van adellijke dame gevonden Bij het zoeken naar ertslagen heb ben Italiaanse geologen een graf uit de derde eeuw na Christus gevonden. De \rinders nemen aan dat in het graf een adellijke Romeinse vrouw begraven is. De vondst werd gedaan in de heuvels bij Ascoli Satriano bij Foggia. Men vond in het graf stukken van juwelen en 18 kleine potten en vazen, bestemd voor schoonheidszalven en oliën. In de derde eeuw na Christus werden cosmetica alleen gebruikt door de beter gesitueerden. Het door sommigen aan Frans Hals toegeschreven mansportret, dat in het voorjaar van 1964 opschudding veroorzaakte ln de Nederlandse kunstwereld, zal op 26 november op de bekende Londense kunstveiling Christie worden geveild. Zoals bekend was het portret aan vankelijk in het bezit van het in Nederland wonende Russische echt paar Hotmow. De heer Hotinow, een musicus, had het stuk in 1963 voor ongeveer f. 30 gekocht. De directeur van het Frans Hals Museum in Haar lem. de heer H. P. Baard, meende er direct een Frans Hals in te zien. Dit oordeel waarin hij niet alleen stond, wekte veel kritiek. Pogingen om het portret in Nederland van de hand te doen. mislukten. Volgens de heer Baard werd er zo'n hoge prijs voor gevraagd, dat er bij het Haarlemse museum noch bfj de andere musea in ons land belangstelling voor be stond. Tenslotte werd het schilderij ge kocht door mevrouw Gisela Kemper- dick, die in de omgeving van Keulen woont. Zij zou er een „aanzienlijk hoger" bedrag voor hebben betaald dan de som waarvoor de heer Hoti now het portret Indertijd had ver worven. Voordat de koop tot stand kwam. had een Amerikaanse Hals- deskundige. prof. Seymour Slive van de Harvard-universiteit in Cambrid ge. verklaard, er onvoorwaardelijk van ovetuigd te zijn, dat het portret omstreeks 1645 door Frans Hals werd geschilderd. Hfj achtte het uitgeslo ten dat het van de hand van Jan Hals zou zijn. van wiens werk de Amerikaan ook een speciale studie had gemaakt. Deskundigen in Londen zjjn ook van oordeel, dat het een werk van Frans Hals betreft. Portretten van deze meester hebben de laatste jaren op veilingen prijzen variërend van f. 450.000 tot f. 1.800.000 opgebracht. (Advertentie) West (V.S.) Gelijk gisteren gemeld, be-bezocht, toen deze op Cuba ver- weert hij. dat Hemingway's'toefde. gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3