Broodkruimels steken in onze welvaartsstaat Men heeft twee nodig om rond te komen in Indonesië baantjes GOED NAAR KWAAD GELD GOOIEN. )e kapitaalscliaarste verhindert expansie f Corruptie en inflatie gaan hand in hand LEIDSCH DAGBIAT) ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 NCV B-Centrum in WILSON NAAR Stoffelijke resten nieuwe omgeving RHODESIE geïdentificeerd (Van onze financiële medewerker) Jroodkruimels beginnen te steken in ons economische huis, het- iniet zo verwonderlijk is, want het is een menselijke eigenschap de bereidheid tot inspanning afneemt naarmate de aanleiding Jhet streven naar welvaart vermindert. Welvaart is het veel- proken onderwerp van onze dagen, waarbij vaak over het hoofd :dt gezien dat welvaart een relatief begrip is. Wat door de een welvaart wordt beschouwd is voor een ander maar een arme- bestaan. Het zou voor Nederland een calamiteit zijn als ge- nd werd dat de toekomst al verzekerd is door hetgeen in de af- ipen jaren werd gepresteerd. Er zullen nog heel wat moeilijk en opdoemen, die alleen overwonnen kunnen worden als de in- ;riele produktie blijft toenemen. iaas vallen er in de laatste ter wel v r genoeg, al zou het :den symptomen te constateren zijn te verwachten van het haast het daarmede niet naar wens Gedurende juli en augustus is groeitempo van de industriële iktie sterk achtergebleven bij ran de eerste zes maanden van Jaar, toen de gemiddelde dag Iktie na uitschakeling van sei- invloeden 6,5% hoger was dan onvereenkomstige tijdvak van ien jaar. Voor Juli en augus- was de stijging echter niet gro- !an 4,3%. Hierbij kan niet als worden aangevoerd dat de ïties de produktie deden afne- want die factor speelde in 1964 goed mee als dit jaar. factoren, die tot nu toe bij en tot de toeneming van het igs tempo der produktie, begin - langzamerhand aan beteke- te boeten. In de eerste plaats de vermeerdering van de ar- izetting in de bedrijven, die de geboortegolf van vlak na rlog tamelijk groot was. Daar- stonden de omvangrijke ka- linvesteringen in allerlei pro- imiddelen, die tot vergroting !e produktie leidden zonder een ;de arbeidsinspanning te ei- Wedstrijd tussen kapitaal en techniek bedrijven knijpen de investe- wat af, omdat de omvang der ikbare middelen niet toerei- l is om alle kostbare nieuwe pro- middelen aan te schaffen, die zouden zyn om het groeitem- stand te houden. Er heeft zich dil sdloop tussen kapitaal en tech- ntwikkeld, welke tot nu toe ge- ging, omdat de meeste on dingen er in slaagden door shouding een groot deel van luwe aanschaffingen te bekos- Sinds enige tijd komen de ka- rerschaffers in ademnood, de sterke inkrimping van de •ges, die ontstaan is door tn van de achterstand op van de lonen ten opzichte van iland, worden de mogelijkhe- zelffinanciering kleiner, ty- jaar vergadering van het van Ned. Werkgevers vie- de wandelgangen dan ook bezorgde geluiden te ver vooral omdat er nog geen ihijnt te komen aan de kos- ngen. Kostenstijgingen Ive een voortgaande loonstij- een compensatie voor rhoging voor de deur. Er meer vennootschapsbelasting betaald. Bovendien is het tker dat de algemene kosten toenemen, al was het alleen door het duurdere transport (t gevolg is van de komende- ing van de benzinebelasting. S bedrijfsleven komt hierdoor et dilemma van investeringen or omzetvergroting de winsten t I te kunnen houden of om het tfmer aan te doen, omdat hier ar al symptomen van over liet optreden. De ontwikkeling Nu, waar de snelle produktie- ding tot gevolg heeft gehad produktie sneller is gegroeid Efl afzetmogelijkheden, is geen - bzelf staand geval. Bijna over men in toenemende mate de ivan de concurrentie gevoeld. Produktiefactoren er reeds vele tienduizenden hndse arbeiders zijn aange n valt niet te verwachten dat dnktie verder kan worden uit- I door Inschakeling van meer C l De toekomst hangt af f pitaalinvesteringen. De vraag V» ter of er voldoende kapitaal kb aar komt om de economi- dructuur van het land op de et te richten. fin0 ffvaringen van de Engelse tex- tatrie hebben uitgewezen, wel lelijkheden er voor de Westerse sie zijn, als de betekenis van door kapitaal in het produk- <ei wordt overschaduwd. cnheid uit noodzaak («titraties vinden louter plaats Qoodzaak, omdat eendracht 1 geeft voor de toekomst. Geen )g textielbedrijf is kapitaalkrach- "oeg om alle noodzakelijke in- togen op eigen gelegenheid tot te brengen. Gezamenlijk ech- 5 kt de financiële polsstok ech- uit de krachten groeiende concern. Kapitaal is nog altijd de tover spreuk voor de economische groei, omdat de twee andere produktiefac toren, arbeidskracht en grond vrjj- volledig worden benut, allerlei symptomen duiden er echter op, dat ook het kapitaal tot de schaarse produktiefactoren gaat behoren. De lusteloze houding van de ef fectenbeurs. die met geen mogelijk heid door de aanhoudende koersstij gingen in Wall Street, uit haar let- hagic kan worden gewekt, ls een veelbetekenend symptoom. In 1953: f 1.000- nu f 570,- Zelfs de levensverzekeringen en sociale fondsen slagen er ondanks de stijgende premie-ontvangsten niet meer In voldoende middelen bijeen te brengen om de behoeften van de schatkist, de gemeenten en de in dustrie te dekken. Jet povere re sultaat van de Staatslening is een duidelijke aanwijzing dat het kapi taal schaars is. Hieruit kan owrden afgeleid dat we aan de vooravond staan van een verdere stijging van de rcntevot. Welke consequenties hieruit voort vloeien blijkt uit een brief, die de zer dagen van een onzer lezers werd ontvangen. De betreffende persoon bek'aagd zich er over da thU in 1953 verleid was om blijde Rijks postspaarbank een Staatsschuld boekje te nemen, waarop f 1000 werd gestort voor een grootboekin schrijving rentende 3%. Elk jaar heeft hij sedertdien f 30 aan rente ontvangen, maar toen hy in 1960 zjin belegging wilde verkopen bleek hij er maar f 688 voor terug te kunnen krijgen. De rentevoer was inmiddels gestegen Nadien is het nog erger gewor den, want op het ogenblik is de koers nog maar f 57 zodat de op brengst van de obligatie niet meer dan f 570 zou bedragen. De rente van 33 jaar zou nodig zijn om de hoofdsom bijeen te brengen. Bij dit alles m^t nog in aanmerking wor den genomen dat de koopdracht van de gulden niet meer in de schaduw kan staan bij die van 1953. Eigenlijk heeft de belegger goed geld naar kwaad geld gegooid, zodat hij beter zou hebben gedaan het op het boekje van de R.P.S. te laten staan, dan had hij het in 1960 nog in een rond bedrag kunnen te rughalen Het vraagstuk van de geld- ontwaardiging en de noodzaak tot voortzetting van de economische groe zullen :n de koemnde maanden in toenemende mate de aandacht ge vangen houden. Vooral ook omdat de ontwikkeling van de koersen aan de Amsterdamse effectenbeurs envan afhankelijk is. Op de beurs Gedurende de afgelopen week heeft de beurs weer weinig élan getoond. In het begin zag het er naar uit of Philips eindelijk zou kun nen bekomen van de aanhoudende druk van verkopen uit Amerikaans bezit, maar het gety keerde weer Ook voor Kon. Olie lijkt de depres sie nog niet te zyn overgedreven. De volledige toewijzing op de Staatslening heeft blijkbaar nog hier en daar voor een verrassing ge zorgd. Het gevolg was dat de lening die nog niet officiel verhandeld kon worden, aangeboden lag, zodat de prys on de emissiekoers uitkwam. De Ned. Christen Vrouwenbond, afdeling Leiden-Centrum, hield haar tweede bijeenkomst in het nieuwe seizoen in het Loge-gebouw. De N.C.V.B.-dames moesten naar een andere omgeving uitzien, omdat het gebouw „Rehoboth" in verband met de uitbreiding van het jeugdwerk op vrijdagavond niet meer beschik- Het zangkoor trad op deze verga dering op: het bracht twee liederen ten gehore, Vesperzang en Zonne- zang. Na dit muzikale begin werd het woord gegeven aan de heer A. Mid deldorp uit Oegstgeest, die een lezing hield over moderne literatuur. De heer Middeldorp noemde onder meer de naam van Wolkers als vertegen woordiger van de moderne literatuur. Deze schrijver rekent af met het traditionele, het calvinistische, het protestants-orthodoxe. Teveel heeft men in protestants-christelijke kring het oog gericht op de roman als "er- haalkunst, aldus de heer Middeldorp. Men las een verhaal om het verhaal en nam als vanzelfsprekend aan, dat het een moraliserend slot had, waar van „je heel wat mee kon nemen". Bij de moderne literatuur rijst de „bood schap" vai. de auteur op uit het ver haal, zij vormt niet meer het slot van het verhaal. Daarom, aldus de heer Middeldorp, moet de moderne litera tuur worden gelezen met de instelling die zij van ons vraagt. (Van onze Londense correspondent) Premier Wilson zal morgen naar Rhodesië vertrekken en daar ver- j moedelijk bijna een hele week blij ven. Het hoofddoel van zijn bezoek is een eenzijdige breuk met Enge- I land te voorkomen. Wilson zal niet onmiddellijk stre- ven naar nieuwe officiële onderhan delingen maar trachten het daar voor noodzakelijke klimaat te schep pen, hetgeen in Londen blijkbaar onmogelijk was. waar men waar schijnlijk te heet gebakerd te werk is gegaan. Zolang er gepraat wordt zal het onheilspellende moment van een eenzijdige uitroeping van de onafhankelijkheid in beginsel of an derszins naar de toekomst worden verschoven en naar Londen hoopt misschien voorgoed van de baan zijn. Het uitstel van thans wordt hier reeds als een grote winst beschouwd. Aangezien Rhodesië een kolonie is, ofschoon het al 42 jaar zelfbestuur bezit, heeft de Britse premier het recht om het land te bezoeken. Van daar dat hij premier Smith niet om een uitnodiging behoefde te vragen en hij eenvoudig en nogal ruwweg liet weten dat hij komt. Hoewel door de aankondiging van Wilsons bezoek de geladen politieke atmosfeer heeft plaatsgemaakt voor een zekere opluchting, gaat het wat de openbare uitlatingen van de belde regeringsleiders betreft, nog steeds hard tegen hard. Naarmate bij de dagelijks voordu rende opgravingen door de politie in het veengebied van Yorkshire, de ene macabere vondst na de andere wordt gedaan, ontvouwt zich lang zaam het drama dat zich daar de afgelopen jaren op korte afstand van Manchester of in de stad zelf heeft afgespeeld Het is het werk van een massamoordenaar, maar door de strenge Engelse wet die verbiedt dat zelfs ook maar voorzichtig vooruit wordt gelopen op een rechtszaak, zal de werkelijke onthulling en toe dracht pas in de rechtszaal volgen. Het is een lugubere historie welke de afzichtelijke misdaden van de massamoordenaars Hinds en Christie van vele jaren geleden, in de herin nering roept. De stoffelijke resten van een kind, dat donderdag op een hoogte van 300 meter werden ge vonden, blijken te zijn van de 12- jarige John Cilbride die twee jaar geleden spoorloos verdween nadat hij de ouderlijke woning had verlaten om met nog een paar kinderen naar de bioscoop te gaan. Zijn moeder, de 32-jarige mevrouw Sheila Cilbri de die de schoen werd getoond, wel ke bij het lichaam werd aangetrof fen, zei dat zij er zo goed als ze ker van was dat die aan haar zoon tje toebehoorde. Zij is de moeder van nog zes andere kinderen. Sinds de jongen verdween heeft een rechercheur de moeder elke week bezocht om een spoor te vinden. Hij bestudeerde landkaarten en foto's en vond tenslotte de eenzame plek waar het lichaam begraven was. MANON: Opleiding voor directeuren De .Contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie, de Bond van automobielen en garage en aan verwante bedrijven BOVAG en de „Nederlandse aannemers- en pa troonsbond voor de bouw bedrijven in Nederland N.A.P.B.. hebben ge- zamelijk de stichting M.A.N.O.N. in het leven geroepen, die tot doel heeft tot ondernemersvervolmaking in Ne derland te komen. M.A.N.O.N. wil de kwaliteit van de middelgrote on dernemingen in Nederland verbete ren door de directies en hun directe medewerkers door cursussen meer inzicht te geven in de technische en sociaal economische problemen waar voor de ondernemers komen te staan. l'n de Verenigde Staten en o.a. ook België is men op dit punt al ver gevorderd. In Nederland bestaat een dergelijke voorlichting nog niet. Op 2 november begint de eerste cursus, die drie maanden zal du- TenGedurende 22 bijeenkomsten in die periode, zullen de 22 deelnemers 44 referaten kunnen beluisteren en hierover ook kunnen discussiëren. WASSENAAR Burgerlijke Stand L. A. J. van Dobben Schellingerhout. Ondertrouwd H. Jürgens; M. J. Even gewoon als de betja. de drie-wielige fietstaxiis in het Indonesische stadsbeeld de midden op de weg stilstaande auto met de motorkop omhoog. De chauffeur is uitgestapt en sleutelt aan de motor, probeert de slinger, en sleutelt opnieuw. De meeste auto's zijn oud en onderdelen zijn moeilijk te krijgen. Een ander zeldzaam artikel in Djakarta is klein geld. Biljetten van 1. 5. 10. 25, en 50 roepiah zijn curiositeiten geworden. Vaak is het zelfs niet mogelijk een biljet van 1000 in honderdjes om te zetten. „Geen geld" Voor liet standbeeld van de man met zijn ten hemel gestrekte open handen (opgericht ter gelegenheid van de bevrijding van West-Irian), heeft de praatgrage volksmond dan toepasselijke bijnaam gevon wij zei- kan 's middags zwetend op een betja worden gezien. In sommige ge vallen springen de echtgenotes bij. Schijnvaccinatie Op het vliegveld Kemajoran werd een ertrekkende passagier door een »»«««- de f—a-w»».» opgehouden. „Uw cholera vaccinatie is verlo pen", zei zij. „Voor Indonesië is geen cholera- vaccinatie vereist", protesteerde hij, ,lx>vendien ga ik naar een land waar I het cok geen vereiste is". De inspec- kers te betalen zouden de persen Ha* .n narht Hr.ai.n tnce gebaarde hem met haar mee te Niet toevallig staat het beeld voor het ministerie van Financiën. Een I andere lokale anecdote voorspelt dat het binnenkort niet meer loont om 1 v nieuwe bankbiljetten te drukken alleen al om het loon van de druk- dag en nacht moeten draaien. President Soekarno houdt ervan buitenlandse journalisten te vertel len dat in Indonesië een nationaal bankroet niet mogelijk is. HU heeft gelijk. Het aanpassingsvermogen van de Indonesiër is even elastisch als de rubber die het land steeds min der oroduceert. Daarnaast ls er het fenomeen van de aarde: Je Stopt een lucifer in de grond en met wat re gen wordt het een klapperboom, zegt men hier. Het volk en de aarde zyn Indo- nesië's geheime formule voor het overleven van een jaarlUks groter wordend deficiet. Het ministerie van Economische Zaken heeft zich voor 1965 een export-volume ten doel ge steld van ruim 2200 miljoen gulden. In augustus moest de helft daarvan nog worden bereikt. In 1954 was het export-volume ruim vier miljard gul den. Voor het verloop zyn oorzaken gaan naar het vertrek van de dienst doende arts, die er zelf niet was. Zij haalde een injectiespuit tevoorschUn. „Ik heb geen prik nodig", zei de passagier. „Niets zeggen", zei de inspectrice. „Dit is alleen maar voor de schUn. Als u even op zU stapt kan niemand zien of ik u prik of niet, als u buiten komt, moet u uw arm op en neer be wegen". Na de „vaccinatie" werd de pas sagier verzocht aan een bureau plaats te nemen. De inspectrice schreef een nieuw vaccinatiebewUs uit, inclusief cholera, zette de nodige stempels en handtekeningen en vroeg: „Heeft u geld?" Nadat de passagier 2500 roe- pia had betaald, verlangde zU nog een Amerikaanse dollar. Onze reisredacteur, mr. H. a L. Leffelaar, heelt onlangs a een bezoek gebracht aan het a Verre Oosten. Op doorreis a bezocht hij Djakarta, even a voor de ongeregeldheden in a het land uitbraken. Hij richt- a te zijn aandacht o.a. op de fi- j nanciële en economische si- J tuatie in Indonesië. In ne- venstaand artikel heeft h{j zijn bevindingen neergelegd. Corruptie Een beambte belast met het uit- makkelyker aan te wyzen dan een j klaren van scheepsladingen in de oplossing. Om te beginnen slokt het haven Tandjong Priok vertelt van leger 60 tot 70 procent van de jaar- zijn frustraties. Het is het relaas lykse begroting op (het ambtenaren- van wat „ketting-corruptie" genoemd korps omstreeks 10 procent). Andere zou kunnen worden: oorzaken: gebrek aan geschoolde ar- Het begint op de weg naar beiders en middelbare technici, po- Priok, waar om de zoveel kilometer liticke spanningen, verslechtering een politiepost 200 roepiah verlangt van de produktie-kwaliteit, voortwoe- van elke passerende vrachtwagen, kerendt inflatie, tenslotte de daar mee samenhangende corruptie. Prijzenstaatje B Borsboom en 1 Eijsden en J. Wj Düuren: G. L. Castelein en E. M Ouwerkerk; M. W. van Vliet en J. W M. Elissen. 'Getrouwd: G. Mesman en F A. T Reijnt'°s; J. N. P. Knijnenburg en A Pas- G. S. Helminski en J. M. W. Kok: K. G Romeljn en A. M. KraalJ Jhr. R Feith en A E. M. T. Sark; V K. Moeke en Jkvrw. C. H. van Haeften; W. Dahmen en W. C. Slootweg. Overleden: Karei J H Prudhomme van Reine. 80 J.: P H J Moser- Huijers. 75 j.: Hendrik J. Mulder. 75 J.- Jacobus Hiimans. 12 J.: E. C. Pols- Van Egmond. 61 J Johannes A. A VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Een in de krant gepubliceerde pry. zenstaatje, gebaseerd op de markt- handel, maakt de indruk spoorde rekenmachine: rijst, per kg 750 rph. vlees, per kg 3000 rph. (in 1960: 50 rph.) klapperolie, per fles 1300 rph. koffie, per kg 2500 rph. kippenei, per stuk 175 rph. doosje lucifers 75 rph. (in 1960: 1.50 rph pakje sigaretten 400 rph. (in 1960 9 rph.) gedroogde vis, per kg. 1500 rph. toiletzeep, per stuk 650 rph. margarine, per kg 3000 rph. Het magazijnhoofd van de be trokken maatschappij krijgt 2000 roe piah. Bovendien is het gewoonte ook de arbeiders, ondanks hun vaste loon, te betalen voor elke baal of kist die zij sjouwen. Ik vroeg de employé wie tenslotte voor het totale bedrag aan steekpen ningen opdraaide. „De regering", zei hjj, „want ik heb het nu over goede ren, die topprioriteit hebben omdat zy voor regeringsprojecten worden gebruikt". Rijst Om in de haven te komen is een pas vereist, die officiëel 25 roe piah kost, maar in werkelijkheid 100. Voor het verkrijgen van een eerste stempel bij de douane voor de uitklaring. legt men 200 tot 500 roe een ont- piah op tafel, al naar gelang van de goederen. Vervolgens moet een nummer voor het stempel worden gehaald. Men betaalt de desbetreffende amb tenaar 250 roepiah. De chef van de afdeling veri ficatie krijgt voor zijn paraaf 300 roepiah. Bij grote drukte komt er 1000 roepiah aan te pas om het stempel en het daarbijbehorende nummer bij de douane te laten registreren. Bij de desbetreffende sectie van de douane in het deel van de haven waar de goederen staan opgeslagen, wordt opnieuw 300 roepiah betaald voor registratie. Hoe kan aan deze inflatie en cor ruptie een eind gemaakt worden? De regering doet vruchteloze pogingen tot prijscontrole met het „sarina"- winkel plan, waar artikelen alleen tegen de officiële prijs mogen worden verkocht. Het resultaat is dat opkopers grote partijen uit deze winkels betrekken Aan de hand van deze prijzen valt uit te rekenen dat voor het absolute bestaansminimum een maand-inko- men vereist is van 150.000 roepiah. Een half-geschoolde arbeider ver- i By het betalen van de maga- dient 1000 rph. per dag. een Chinese zynhuur voor de goederen moet men timmerman 1500, een ambtenaar met enige senioriteit heeft een maandsa laris van hooguit 50.000 roepiah. Hoe komt men rond? Men komt niet rond, men sjachert, heeft twee be trekkingen. drijft sluikhandel, en dan is er weer de corruptie. Geboren: Hubertus W„ z.v. A, M. van Scha ijk en C. P. J. Schoen. Jozef H. H„ z.v. Th. A. M. Panhuljsen en A. M. Th. Klomp. Denise M„ d.v. J. J. A. Moolj en I. P. Sloot. Remke L„ d.v. F. P. J. M. Sweens en G. L. de Haan. Ondertrouwd: J. M. van de Vlekkert en Th. Mulder te Lelden. W. J. C Baurichter en M. F. Bloem. M. Melle- Qp ^jg regeringsburelen staan da- deren. De prijzen varieren: voor een mGe?m?wdV:eAh?Fmppo en M. E. c geltjks talrMke bureaus leeg: georga-drum olie 200 roepiah. een baal wol- van der Meer. N van karnen en J. Se- j niseerd absenteïsme om de ambte- len textiel vereist een bedrag in de gaar H C. Rietkerk en A. w. den Boef nnrpn in tP stellen er iets bil te buurt van 100.000 roepiah. Per kist j plaatsen in de speeltuin voor de moe- 76°Jr?rleden 1 A' M' Be(iersbergen' I Sn lagere school-onder- I wordt 250 roepiah betaald. I dere van de kinderen. er niet op rekenen wisselgeld terug te krijgen Nu wordt pas goed het mes op ae keel gezet. De douane in het ma gazijn wordt betaald aan de hand van de waarde van de uit te klaren goe- ZOETERWOUDE Speeltuinvereniging „Swieten" vergaderde De speeltuinvereniging „Swieten" hield gisteravond een goed bezochte jaarvergadering. Uit het jaarverslag bieek, dat er vele activiteiten zfjn oïitplooid, o.a. ls op de speeltuin voor een van de personeelsleden van de grondeigenaar, een bungelow ge bouwd. Hierdoor is de oppervlakte wel minder geworden, maar het aan tal toestellen is gehandhaafd. Het verheugde de voorzitter, dat vrijwil ligers de afrastering langs het terrein hebben vernieuwd. De penningmees ter kon een batig saldo van f2398,14 joelden. Van de aftredende bestuurs leden was alleen de heer Rijsdyk her kiesbaar. In het bestuur werden ge kozen de heren. De Haan, Glasber gen en G. van Wetten. Met algemene stemmen werd de heer Rijsdijk tot voorzitter gekozen. De heer Van Be- vt-ren stelde tijdens deze rondvraag onmiddellijk een bank ter beschik king op de vraag om banken te Uitzicht van president Soe- karno's paleis Merdeka op het onlangs gereed gekomen natio nale monument, bestaande uit een 96 meter hoge zuil met een spits in de vorm van een vlam. De spits is verguld met 30 kilo gram goud. en ze elders zwart verkopen. Een econoom was van mening dat een stap in de goede richting gedaan kan worden door grote hoeveelheden rijst in te voeren en deze goedkoop op de markt te brengen. „Rijst is de prijs-bepalende factor in deze economie", zei hij. Maar hij had geen antwoord op de vraag met welke middelen Indonesië deze in voer zou moeten bekostigen. De (talryke) pessimisten zijn er zeker van dat de economische ma chine zich al zo heeft vastgedraaid, dat geen reparatie meer zal baten. Zy vergeten Indonesië's gehei me formule: het volk en de aarde, beide geduldig, maar beide ook vruchtbaar. Dezelfde formule produ ceert een andere, die de eigenschap pen heeft van een axioma: bevol kingsaanwas vermenigvuldigd met nooddruft is gelijk aan revolutie. Benoeming lid van eommissie tot wering van schoolverzuim BU raadsbesluit van 10 april 1964 werden de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim in Zoeterwoude benoemd voor een periode van 3 achtereenvolgende jaren, derhalve tot 1 april 1967. Als vertegenwoordiger van het openbaar lager onderwijs werd benoemd de heer H. Wltteveen. In de door het overlijden van de heer Wltteveen ontstane vacature is nog niet voor zien. In verband hiermede doen B. en W. de raad de volgende aanbe veling toekomen, welke is opgemaakt in overleg met de commissie tot wering van schoolverzuim: 1. de heer M. A. Wesdorp; 2. mej. M. J. C. Both. Zuiverings-installatie in gebruik genomen Men is in Zoeterwoude HR be gonnen met het proefdraaien van de een dezer dagen afgeleverde riool- zuiveringsinstallatie aan de Nassau- straat. Maandag of dinsdag zal de officiële overdracht plaats vinden. Hiermede is voor de bewoners rond om dit gemaal een einde gekomen aan de stank, die veroorzaakt werd door de faecaliën en door de dem ping van sloten. Thans zijn ongeveer 70 woningen aangesloten en na door trekking van de Nassaustraat zullen hiervan ongeveer 350 woningen kun nen profiteren. Na de zuivering vindt de lozing plaats in boezem van het j Rijnlands water. De totale kosten van dit gemaal worden geraamd op f 270.000. Aannemer en uitvoerder zijn de Gebr. Overdevest uit Voor schoten, terwijl de machines zijn ge leverd door de firma Spaan uit Hoofddorp. De bewoners van de Nassaustraat en de Oranjelaan hebben thans een rommelige aanblik, omdat het aldaar braakliggende land met hoog op groeiend onkruid een ware vuilnis belt is. Verhuur van grond voor plaatsing van tank en hefbrug De N.V. Oliehandel Kerosine heeft by B en W van Zoeterwoude een ver zoek ingediend om vergunning tot het plaatsen van een benzinetank alsmede een hefbrug aan de Jan van Banningstraat. Dit perceel is eigendom van de ge meente. Hoewel aan de ingebruik tc nemen plaats een openbare bestem ming van weg is gegeven, ontmoet het bij het college geen bezwaar de grond tegen een vergoeding ter be schikking te stellen. B en W advise ren de raad dan ook met adressant een huur overeenkomst aan te gaan voor de duur van één jaar met moge lijkheid tot verlenging van Jaar tot Jaar tot maximaal vijf Jaar en een huursom te bedingen van f 1000,— per jaar. Dodelijk ongeval Hedennacht om 2.40 uur is de 32- Jarige heer M. S. uit Lisse vermoe delijk door oververmoeidheid, uit de richting Leiden komend, met zijn Volkswagen tegen een links van de weg staande lichtmast in Sassenheim gereden. Hij is ter plaatse overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had één kind.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17