szt? Politie kan taak zonder wapens niet verrichten alles B.kan metctitèmm GESPREK OVER Premier Banda VOOR WERELDOMROEP VLEESPRIJZEN GAAT VERDER over rebel SATCHMO STOPT MISSCHIEN VOLGENDJAAR VRAGEN OVER SPOOKTREIN" Slechts één dode bij vliegramp Vreemd „onderzoek'' van Brusselse politie en gisteren Contra-spionage meer mans met oud-nazi's LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 DERDE BLAD LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van correspondent) De Franse omroepster Marie- Andree Amato gaat met een spe ciale DAF en reis maken door de Afrikaanse landen Dahomey. Togo. Ivoorkust. Opper Volta, Mali en Senegal. Zij gaat voor de Nederlandse Wereldomroep in die landen met een inheemse collega radioprogramma's ver zorgen. Minister Den Uyl (Economische Zaken) zal de eerstkomende week nog geen maatregelen nemen tegen de vleesprijzen, die volgens zijn verkla ring niet honderd procent in orde zijn. Ambtenaren van zyn departe ment hebben gisteren een drie uur lange bespreking gehad met een de legatie van het bestuur van het sla- gersbedriifschap. Dit gesprek wordt eigende week vrijdagochtend voort- De slagers zijn naar het ministe- e gekomen met winstmarge- en entabiliteitsberekenlngen, die naar hun mening de recente publicatie van het consementen Contact Or gaan, waarin werd gesteld, dat de vleesprijzen de laatste twee jaar te hoog zijn geweest, weerlegden. Zij voerden ook bezwaren aan te- ,en he* plan van de minister om de :onsument inzicht te geven in de prijsontwikkeling van vlees door pu blicatie van een soort richtprij zen. Zij waren verontwaardigd, dat zij die plannen per brief hadden vernomen vlak voordat zij in het ministerie moesten verschijnen. Premier Hastings Banda van Ma lawi heeft gelast dat de rebellen leider Medson Silombela, die door een legerpatrouille is gearresteerd, in het openbaar moet worden opge hangen. ,Hij zaï terechtstaan, en nadat hij is veroordeeld zult u zijn benen wil len zien bengelen aan een paal. Wat er ook gebeurt, dit bengelen moet m het openbaar gebeuren", zei Ban da in een radiorede. Hy zei het te betreuren dat Silombela maandag levend gevangen genomen was. Er stond een prijs van 200 pond (2.000 gulden) op zijn hoofd. ,,Ik zou liever hebben gezien dat hij was doodgeschoten", verklaarde Banda. Hij wil dat alle familieleden vand e mensen die door Silombela zouden zijn doodgeschoten, de te rechtstelling bijwonen om hem te zien sterven „en bungelen tot hij zijn laatste adem uitblaast". Silombela was de laatste van de rebellenleiders die in het gebied van Port Johnston opereerden. Zijn ar restatie betekent het einde van de opstand tegen Banda. (Advertentie) Reserveer nü voor *28 okt. t/m 14 riov.ï dagelijks8 uur JCmatinées: woensdag, zaterdag en"K" zondag 2.30 uur. l kaartverkoop voor alle voorstellin- *gen bij het RAI-gebouw, kassa™ JfOosthal van 10-4 uur.Telefoon V020 - 79 64 4l)en bij de bekendejL voorverkoopadressen. Louis Armstrong, die kan terug zien op 52 jaar trompet spelen, loopt rond met het plan er het volgend jaar mee op te houden. Na januari is hij 12 weken vrij en dat zou hem zo goed kunnen bevallen, zegt hy, dat hij niet meer terug komt. Zijn programma voor de laatste maanden in 1965 is zo vol, dat niets doen hem thans inderdaad verruk kelijk moet lijken. Begin deze maand is hij begonnen aan 42 uitvoeringen die hem van de kust van de grote oceaan naar Alaska brengen en te- rag naar Texas en Louisiana. Ook is er de mogelijkheid, dat hij door de regering wordt uitgezonden naar Vietnam om daar voor de troepen te spelen. Voor hem is het allemaal gelijk, zegt hij. Satchmo is even enthousi ast ontvangen in Boedapest als in Ghana. Zijn gezondheid is goed en ook zijn lippen, die nooit rust krij gen, zijn nog in goede conditie. Als ik er mee ophoud, vertelt Louis, dan ga ik jonge jongens helpen zo als ik oen geholpen. Amsterdanise commissaris (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het is een vrijwel onmogelijkheid de politie zonder wapens haar taak te laten verrichten. Ik zou het mijn mannen niet durven voostellen. Zij hebben natuurlijk niet het recht van staking, n, dat zij het bijltje erbij neer zouden gooien. De i ik ben er zeker i korps verlaten". Dit zei ons commissaris H. Kessler, chef van de geüniformeerde politie in Amsterdam, toen we hem zijn standpunt vroegen naar het afschaffen van steek- en schietwapens, welk vraagstuk door menig een aan de orde is gesteld sinds de tragische vrijdagnacht van vorige week. Er waren twee slachtoffers: in Wassenaar vond een 19-jarige jongen de dood door een kogel uit een politierevolver en in Amster dam liet een vechtershaas het leven, toen hij in de sabel van een agent liep. de ander zal het Het Tweede Kamerlid Aantjes (ARP) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijke vragen gesteld over de rit van de „spooktrein" tussen Baarn en Amers foort op 18 oktober. Hij vraagt om maatregelen, waardoor een treinstel niet zo maar door een onverhoedse beweging kan worden ontkoppeld, waardoor de wagenbestuurder wordt gewaarschuwd als een stuk van de trein wordt ontkoppeld en waardoor een ontkoppeld treinstel automatisch afremt als het losraakt. Een Philippijns verkeersvliegtuig met 35 passagiers en drie beman ningsleden aan boord is gisteren kort na het opstijgen van het vliegveld van Manilla neergestort en in brand gevlogen. Aanvankelijk vreesde men dat een groot aantal personen was omgekomen, maar door snel ingrij pen van reddingsploegen konden alle inzittenden op één na worden gered voordat het vuur het wrak omsloot. Alle overlevenden en zes redders lie pen verwondingen op. Van slechts twee gewonden in de toestand ern stig. Het toestel raakte een kazerne de luchtmacht en kwam terecht in open veld. Het brak in drie stukken. Een klein meisje stapte als eerste rustig naar buiten.., Onderbezet en overbelast Over het Amsterdamse incident zei commissaris Kessler: „Onze agenten zijn sinds jaren alleen maar met een sabel uitgerust als zij straatdienst hebben in de oude binnenstad. Na zo'n incident als van vrijdag worden door zogenaamde deskundigen achter de schrijftafels theorieën ontwikkeld, zoals bijvoorbeeld het vervangen van óe sabels door gummiknuppels. Men heeft er echter geen idee van voor welke situaties een agent komt te staan by een vechtpartij tussen dron ken kerels, waarbij alle remmen los zyn. Met een gummiknuppel speel je dan niets klaar. Men wijst wel eens cp de situatie in Engeland, maar men moet een klap met het houten knup peltje van de Londense bobby ook niet onderschatten". Ruime instructie Het Wassenaarse geval was het ze vende in een periode van nog geen anderhalf jaar, waarin burgers wer den getroffen door kogels uit politie pistolen. In juni vorig jaar werd in Soest een jongen gedood bij een ach tervolging en in Valkenswaard werd een man doodgeschoten toen hij door een rood stoplicht reed. In dezelfde maand loste een Zeis ter politieman schoten op iemand, van wie hij aan nam dat deze een diefstal wilde ple gen. Het slachtoffer werd gewond. In /an dat jaar schoot een Rotter damse brigadier, die door een be- schonkene werd aangevallen in het been van de tegenstander. In oktober werd in Arnhem een schilders- knecht gewond, toen de politie het pistool gebruikte bij een straatrel. In december werd in Boxtel een land bouwer neergeschoten, terwijl hi, legaal op konijnenjacht was. Alleen in het laatste geval is er een vervol ging ingesteld. De betrokken agent werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Het gebruik van wapens is vast- ;legd in instructi.es, die niet in alle gemeenten gelijkluidend zyn. In arti kel 20 van de ambtsinstructie voor de ambtenaren van de Amsterdamse ge meente politie lezen wij: „Bij de ver vulling van hun taak zijn zij bevoegd, als het doel niet op een andere wijze kan worden bereikt, geweld aan te wenden. Dit geweld mag niet oneven redig zijn aan het nadeel, dat rede lijkerwijze zou kunnen worden ver wacht, indien geen geweld werd aan gewend. Het geweld mag de perken van redelijkheid en gematigdheid niet te buiten feaan". Vele factoren De jongste gebeurtenissen hebben opnieuw de vraag doen opwerpen of de instructies inzake het aanwenden van geweld, niet te vaag zijn om schreven. Er zijn ook stemmen opge gaan om de politie by wijze van proef enige tijd zonder schiet- of steek wapens haar taak te laten uitoefenen. Tegen dit laatste kan worden in gebracht, dat het plegen van verzet tegen en aanvallen op de politie te licht worden gestraft en de ongewa pende politieman zich niet voldoen- heeft beschermd. Er is één belangrijk facet, dat by het beoordelen van incidenten vaak over het hoofd wordt gezien. Het politieapparaat in Nederland is onderbezet en overbelast. Am sterdam bijvoorbeeld telt thans ruim 600 straatagenten minder dan in 1929, terwijl de oppervlakte van de bebouwde kom verdubbeld is. Ei* zijn nu ook 30.000 verkeers ongevallen per jaar tegen enkele duizenden in de vooroorlogse tijd. Dit alles heeft tot gevolg dat de politie geen aandacht meer kan be steden aan de preventieve taak. (het voorkomen van feiten, die de open bare orde, rust en veiligheid kunnen verstoren) en zich moet beperken tot de onderdrukkende beteugelende, re pressieve taak. De wykagent van wel eer, wiens verschijning alleen al pre ventief werkte, heeft wegens perso neelsgebrek plaats moeten maken voor gemotoriseerde surveillanceploe- gen, die zo veelvuldig en zo telefo nisch op „karweitjes" worden ge- Ook een mens Een agent is ook maar een mens De werkwijze, waartoe hij wordt ge dwongen, stelt hem weinig in de ge legenheid een tactvolle ordebewaarder te zijn, doch vraagt zo dikwijls repressief optreden, dat de agressieve instelling zich gemakkelijk van Jiem meester kan maken. In politiekringen is men van ning, dat de uitoefening van de van de politie zoals die is omschre ven in artikel 28 van de politiewet „zorgen voor de daadwerkelijke hand having van de rechtsorde en het ver lenen van hulp aan hen die deze be hoeven" niet wordt gezien met het ontwapenen van de agenten of het weigeren van instructies inzake het aanwenden van geweld, maar uit sluitend door het op peil brengen van de personeelssterkte. K0FFERM00RD NOG DUISTER (Van onze Amsterdamse correspondent) Dc dader van de koffermoord die op 25 augustus in Amsterdam werd ont dekt kan op het ogenblik in zyn vuistje lachen. Vandaag, byna twee maan den na de lugubere vondst, heeft de Brusselse politie ondanks een begin oktober tussen de Amsterdamse officier van Justitie, mr. Vriesema en zyn Brusselse ambtgenoot hiertoe gemaakte afspraak, nog byna niets gedaan aan een onderzoek van de mogelijkheid dat de moord in Brussel gepleegd NEDERLAND 1 AVRO: Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters De Verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal Moef ga ga, tienerprogramma NTS-journaal Confrontatie Mijn naam is Barbra (Streisand) Have gun, will travel, western Economisch bulletin Stichting Socutera NTS-journaal 10.45 uur Sluiting. 8.20 uur 10.10 10.35 10.40 NEDERLAND 2 8.01 uur 10.10 i 10.15 i KRO: Nieuws in het kort, NTS Bert Brugmans, marionettentheater Balkon van China, documentaire Het conservatorium, filmpje Shirley Booth als Hazel, film Onze man in Londen NTS-journaal LIT HET RADIOPROGRAMMA: I HILVERSUM 1: 8.35 uur Samen uit, sa 10.45 uur Orgelconcert I HILVERSUM 2: Wiener Festwochen 1965 Discotaria Interessante enquêtes De NCRV gelooft niet aan „revolutie" maar aan „evolutie". Neem bijvoorbeeld het „Nico van Vliet-programma", dat ieder jaar weer onder een andere 65%. Grote ontgoocheling, het was slechts 26%. Voor het va derland tenslotte bleek 41% te willen sterven, maar het hoogste percentage vonden we toch on der hen die net terwille van hun gezin wilden doen: 74%. Prof. Röhling, die commentaar lever- veer onuei een aiiucic I de, geloofde dat op den duur de reïncarneert. In diepste het steeds hetzelfde zou kunnen zyn. Vorige week woensdag kwam voor hoofdinspecteur J. Vrijburg van het bureau Leidseplein in de hoofdstad de klap op de vuurpijl. De Brussel se commissaris Spiritus kwam met één van zijn ondergeschikten naar Amsterdam om de in de flat van het Amsterdamse slachtoffer van de koffermoord, de 34-jarige Joetaka Kameda, gevonden etensresten, kle ren en de drabbige inhoud van diens bad te overhandigen. Men heeft in Brussel deze dingen ken nelijk niet de moeite waard gevon den ze te onderzoeken. Dit terwijl hoofdinspecteur Vrijbrug zegt: „Be gin oktober heeft mr. Vriesema met zyn Brusselse ambtgenoot een af spraak gemaakt dat de Amsterdam- politie het onderzoek naar de mo gelijkheid dat Kameda in Amster- dan vermoord is zou voortzetten en dat de Brusselse politie zal nagaan of de moord misschien bij hen ge pleegd is". Het vermoeide commentaar van de heer Brijburg luidt: „Ik kan alleen zeggen dat het mij heeft bevreemd". Geen medewerking Kort na de ontdekking van de kof fermoord is de ijver van de Brussel se politie ook al in het geding ge weest. Toen moesten twee Amster damse politiemannen die in Brussel een aantal zaken wilden nagaan vergeefs terugkeren. De Brusselse politie wilde geen medewerking ver lenen, hoewel de mannen over de zelfde geloofsbrieven beschikten als collega's die in Parijs wel alle hulp en steun kregen. Pas toen mr. Vrie sema de twee politiemannen op een nieuwe reis naar de Belgische hoofd stad vergezelde, werd het mogelijk een aantal onderzoekingen van de Brusselse politie bij te wonen. De Brusselse politie stelt zich op het standpunt dat de veronderstel ling, dat de moord op Kameda in haar gebied gepleegd is, niet reëel is omdat vervoer van het lijk over de grens to riskant geweest zou zijn. In Amsterdam meent men echter dat iedere mogelijkheid, hoe klein ook, terdege moet worden onderzocht. De Amsterdamse politie-deskundi- ge drs. D. Eskes onderzoekt op het ogenblik de etensresten die op 21 augustus, toen Kameda zijn flat verliet, in een pannetje op het gas stonden, en de drab uit de afvoer pijp van het bad. In het gerechtelijk laboratorium in Den Haag wordt verder gewerkt aan een onderzoek van de kleding van Okahaki, die hij droeg toen hij zich in Brussel te pletter reed. Over deze kleren en ook de in de flats van Kameda en Okahaki gevonden correspondentie heeft de heer Vrij burg vorige week de beschikking gekregen. De brieven zijn in onder zoek bij iemand die Japans kent. Okahaki was één van de weinige vrienden van Kameda. Vadims film obsceen De openbare aanklager in de Italiaanse stad Verotia heeft de in beslagneming bevolen van de Franse film „II piacere e l'amore" (plezier en liefde) van de regisseur Roger Vadim. De film zou obsceen zijn. In de film treden op de Franse actrice Anna Karina, de in België geboren Catherine Spaak en de Amerikaanse Jane Fonda, de vrouw van Vadim. De Westduitse contra-spionage dienst vangt op het ogenblik nog maar dc helft van het aantal spion nen dat het voorheen placht te ont maskeren. Volgens een voormalig leider van deze dienst komt dit voor deel, omdat de ex-nazi's daaruit zijn verwijderd. De voormalige leider, Gehrken, zei dit tijdens het proces in Karlsruhe tegen een voormalig lid van de con tra-spionagedienst, Patsch, die er van wordt beschuldigd geheime ge gevens over deze dienst te hebben bekendgemaakt. Gehrken zei dat de voormalige nazi's bij de contra-spionage her haalde1ijk door de geallieerden en de Westduitse autoriteiten waren ge controleerd en dat zij steeds be trouwbaar waren gebleken. Voor- t ontmaskerden zyn mannen jaarlijks bijna drieduizend spionnen, terwijl nogeens vierhonderd perso nen in dit tijdvak op grond van na sporingen door de contra-spionage dienst v/erden veroordeeld. Het aan tal gevangen spionnen was thans echter tot de helft van het vroegere aantal gedaald en Gehrken weet dit ten dele aan overplaatsingen van personeel bij de contra-spionage, re afdelingen. Het hoofd van het bureau voor de bescherming van de grondwet ver klaarde gisteren, dat de ex-nazi's v/aren overgeplaatst na onthullingen van Patsch over het aftappen van telefoongesprekken door de contra spionagedienst. programma, met als vaste be standdelen Nico van Vliet, de enquêtes en het Eidorphscherm, en niet te vergeten het plukje mensen dat percentages moet raden en daarmee een prijsje kan winnen. Maar toch is dat programma ook ieder jaar weer een beetje anders. „Variaties op een thema", heet dat in de mu ziek. De regisseur is iemand an ders geworden (George Noord- bof, net als Kees van Lange- raad, zijn voorganger, zowel pre sentator als regisseur maar het uitgangspunt is hetzelfde geble ven en de werkwijze ook. En waarom ook niet? Het is beter een bruikbaar gebleken formule ieder jaar wat bij te slijpen of om te buigen, dan hem onver anderd nog een jaartje te laten meedoen, met alle risico's van kijkmoeheid bij de kijkers en verveling bij de televisiemakers. De jury bestond nu uit vier goed Nederlands sprekende buiten landers, een Duitser, een En gelsman, een Israëlische en een Rus, die moesten raden welke uitslagen de enquêtes te zien zouden geven. Eerst het geloof. Hoeveel pro cent denkt u dat van het Ne derlandse volk bereid is voor het vaderland te sterven? Geen van de buitenlanders dacht dat het percentage zo hoog zou liggen: 43%. En hoeveel procent voor het Koninklijk Huis? De Duitser dacht 55%, de Engelsman 55%, de Israëlische 85% en de Rus „ideologie" steeds meer de plaats van het „vaderland" zou inne men. Minder interessant was de vraag wat we zouden gaan doen als we een miljoen hadden (mil jonair Caranza wilde op de vraag of hij gelukkig was wel toegeven, dat hij liever in een Cadillac dan in een oude ford huilde), en een domper op de feestvreugde (want ook een pro gramma met nuchtere cijfers kan heel feestelijk zyn) was het obligate optreden van Bueno de Mesquita als pseudo-miljonair. „Het lek" afgesloten j De VARA heeft het spionage- f§ feuilleton „Het lek" met succes afgesloten. De ontknoping was niet te ver gezocht en realistisch g genoeg om bevrediging te schen- g ken, en het spel, vooral van An- thea (Anna Kroppen voldeed g aan de hoogste eisen. Het is bui- g ten kijf, dat zo'n feuilleton een E grote kijkersbinder is. De VARA g is vast van plan op deze voet g voort te gaan en iedere uitzen- g ding op Needrland II te begin- nen met een feuilleton. Voor de g volgende keer (donderdag 28 ok- g tober) staat al weer een nieuwe g feuilleton op stapel, „Een zekere E Brent", een BBC-produktie in g zes delen. De schrijver, Francis g Durbridge, wiens televisiespelen g we alleen in de Duitse versie E kennen, zullen we nu dus in een g Engelse uitvoering kunnen be- g wonderen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIUII VOOK DONDERI) Hilversum I. 402 ni. NCRV: 17.55 Sportrubriek vèerpraatji estelijke neaeren. ly.io t_>p ae man praatje. 19.50 Lichte gram. 20.10 pianomuz. 22.15 denking. 22.30 Nws. 22.40 22.45 Orgelconcert. 23.15 .ist en stij pianomuz kroniek 15 Weerwoord, 3.55-2^00 23.45 Modei Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. Spre- 20.00 Nws. 20.05 Wie- 1965: Radio Orkest 22.30 Nws. 22.40 Act 23.05 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 22 OKTOBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte gram, (7.30-7.32 Nws.). 7.35 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. (8.30-8.32 Nws 8.40 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10 05 In de platensoos: muz. pro gramma voor oudere luisteraars. 11.00 V. d. zieken 11,40 Lichte gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. en zang. 12.27 Meded. voor land. en tuinbouw. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Wij stellen u ochtendgym. za lachte gram. (ver volg). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte gram. verv9.00 Te land en te water, een informatief progir. voor weg- en water- weggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwij- 11.02 V. d. vrouw. 11.40 Oude kamer- muz. 12.00 Lichte orkmuz. 12.27 Me dedelingen t.b.v land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Voor de landb. 12.40 Licht orgelspel. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.10 Radiojournaal en beursber. 13.30 Fluit en plano: mod. muz. 14.00 Carillonmuz. met comm. 14.15 Bij de tijd en bij de thee: ge var. progr. 15.35 Promenade-ork.: amus - lezing (I). S.15 Leven met een lied: muz. lezing het volkslied. 16 45 Nieuwsdienst kinderen. 16.49 V. d. Jeugd. 17.30 Nws. 13.02 Lichte i muz. 14.00 Nws 14.02 Lichte gram. (15.00 Nws.). 15.30 Tiener reprise: llch- 'VRO: 16.00 Nws. 16.0T ïow: licht muz.progr De zingende bougie: automobills- TELEVISIEPROGRAMM.VS ederland I: NTS 10.45-11.35 School- NTS: 20.00 Jour- NTS: 22.50-22.55 Jour- ederland II: NTS: 20.00 Journaal i kijken., fllmrep. irift. letterkundige NTS' 20.45 De muren van Jericho. TV- fllm NCRV: 21.55 Attentie: act 22 10 Avondslultlng. NTS: 22.15-22.20 Journ.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5