Haagsche Schouw tot eind 1966 knelpunt U.Y.V. kampt met groot tekort aan krachten WATERAFGIFTE j L.D.M. STIJGT Nood alleenstaande bejaarden is groot KORTGEDING TEGEN E.M.S. GEEN RECHTBANK IN LEIDEN Zilveren legpenning voor Van Kampenhout Jan Strijbos onwel 'Z, op filmavond K.& O. Js een ogenschijnlijk overdreven luxe ligt op enkele honderdon meters van de smalle brug over de Oude Rjjn, in Rijksweg 4 by Leiden een nieuwe brede brug. Dit punt, berucht als de „flessehals Haagsche Schouw", zal zeker nog tot eind volgend jaar berucht bljjven. ifant al is de nieuwe brug klaar, de weg is dat nog niet. Het werk aan de weg ligt al maanden stil omdat de voltooiing moet wachten op v\jf viadukten, waarvan de bouw eerst dit jaar op gang is gekomen. Wan neer alles meeloopt zjjn de viaduk ten klaar in augustus van het vol gend jaar. Als dan weer alles mee loopt kan eind 1966 dit drie kilo meter lange stuk Ryksweg worden geopend. laar luxe is de nieuwe brug met de aansluitende weg zeker niet. AI Jaren schreeuwt de „flessehals" orn verbetering, omdat de oude brug gevaarlyk smal is, de aansluiting naar Leiden ongelukkig is en de twee bochten hinderlijk zyn. lil lor het nieuwe stuk weg worden de bochten vermeden. De autoweg wordt via de nieuwe brug recht getrokken, terwijl er bovendien een behoorlijke aansluiting komt voor het verkeer van en naar Leiden. Daarvoor komt er een verkeers plein onder de verhoogde Rijksweg, foor deze kruising en vier andere, moeten er vijf viadukten komen. Het is de bouw van deze viadukten, die het leven van de beruchte flessehals rekt. Eerst vorig jaar is dg bouw van de viadukten aanbe steed. Op dat moment was de brug al vrijwel voltooid en lag de weg ook al klaar, op de verharding na. 1 loewel de aannemer alle zeilen bijzet om de viadukten snel te voltooien, PROF DR. CHORUS RIDDER H. GRAF Zcf In de Nederlandse commanderij e an de ridderorde van het Heilig 'j Iraf van Jeruzalem is opgenomen irof. dr. A. M. J. Chorus, hoogleraar n de psychologie aan de Leidse Uni- l 'ersiteit. kunnen deze kunstwerken nu niet eerder klaar zijn dan in augustus. In de zomer kunnen de wegen bouwers weer actief worden. Zij hebben de tijd, want het verhar den van de weg kan pas beginnen als de viadukten klaar zijn. ,Als alles meeloopt" om even het zonnig optimistische spraakgebruik in de bouw te gebruiken heeft het autoverkeer in Nederland eind van het volgend jaar een knelpunt minder. De brug over de Oude Rijn voorgrond) is mét het kruispunt (links) jarenlang een ernstige belemmering geweest voor het verkeer Den Haag-Amsterdam. Een nieuwe brug met klap omhoog ligt klaar. Links is het viadukt ten behoeve van de aansluiting naar Leiden in aan bouw. In de onder voorzitterschap van de heer S. Menken gehouden algemene j vergadering van aandeelhouders der j N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij waren vertegenwoordigd 449 aan delen met. 449 stemmen. Aan het door de directie uitge brachte verslag is het volgende ont leend. In het afgelopen jaar werd te Kat wijk opgepompt 7.633.146 m3 water, tegen 7.129.423 m3 in 1963. De water- afgifte steeg derhalve met 503.723 m3. Gemiddeld werd per etmaal afgele verd 20.913 m3, tegen 19.533 m3 in 1963. De totale lengte van het hoofdlei dingnet bedroeg per 31 december 1964 241.381 m. Het aantal in bedrijf zijn de watermeters bedroeg op die datum 29.449. Het water werd het gehele jaar door chemisch en bacteriologisch on derzocht door het. laboratorium van het Keuringsinstituut voor Water leidingartikelen <KIWA) Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het afgelopen jaar niet voor. Besloten werd aan aandeelhouders f 140.346 uit te keren. ..Zodra men met alleenwonende bejaarden regelmatig contact heeft, gaat men iets begrijpen van de nood het alleenzijn waarin velen van hen verkeren. Uit een eenvoudig gesprekje, van hart tot hart. wordt dan duidelijk, dat een bezoek zo op prijs wordt gesteld. En komt men er al toe eens een stukje uit krant of boek voor te lezen, of wordt aangeboden de A.O.W. te halen, dan openbaart zich direct een grote mate van dankbaarheid SOCIËTEITSWERK Dit vertelt ons mevr. C. Verheij van wijk-Roem, presidente van de afdeling Leiden van U.V.V. Ook mevr. M. Reynierse-Smit, die nu al weer geruime tijd in 't Huys (Van onzt A'damse correspondent) De Amsterdamse advocaat mr. R. J. Polak, heeft een kort geding aan gespannen tegen de E.M.S. Hij heeft alis aandeelhouder de onmiddellijke overlegging van de notulen van de jaarvergadering van de E.M.S. die op vrijdag 24 september in het kurhaus in Scheveningen gehouden werd, geeist. De heer Polak heeft tijdens deze vergadering al een exemplaar van de notulen gevraagd. Dit werd hem toen door de heer R. Zwolsman ge weigerd. De heer Polak heeft direct zijn verzoek schriftelijk her haald. Hij heeft echter nog steeds geen stukken ontvangen en vindt dat het nu te lang geduurd heeft. Minister Samkalden tot vaste Kamercommissie voor Justitie (Van onze. parlementaire redactie) Minister Samkalden (Justitie) voelt niets voor de vestiging van rechtbanken in Leiden, Nijme gen en Hilversum. Wel komt er binnen afzienbare tijd een nieu we rechtbank in Eindhoven. Het aantal buitenzittingsplaatsen van bantongerechten zal worden uit- id. Zo komt er in de IJ- fflond een buitenzittingsplaats van de Haarlemse kantonrechter. Om uitbreiding van het aantal '"•ven, rechtbanken en kantonge rechten werd gistermiddag in de "Penbare vergadering van de vaste hmercommissie voor Justitie ge bigd bij de behandeling van de be- Poting. De kwestie werd ter sprake lebracht door de heren Schoenmaker IKVP) en Berkhouwer (VVD). Zy wilden de 19 bestaande arron dissementsrechtbanken conform de S^oei van de bevolking uitbreiden met Weuwe vestigingen in enkele steden, die justiabel thans nog op andere rentra zijn aangewezen, zoals Eind hoven, Nijmegen, Leiden en Hilver sum. De heer Berkhouwer wilde voorts het Gerechtshof in Leeuwarden over plaatsen naar Groningen en vroeg hernieuwde vestiging van enkele in 1933 gesloten kantongerechten. De heer Van Gelder (CH) wilde eerst een onderzoek en de heer Meulink (AR) vond, dat uitbreiding weinig zin heeft zolang er nog een tekort aan rechters is. Minister Samkalden vond met uit zondering van Eindhoven de vesti ging van nieuwe rechtbanken weinig zinvol. De rechtbanken zouden te klein worden, zo zei hij, om aan de vereiste specialisaties te voldoen. Elke rechtbank verlangt namelijk een col lege, dat aan minimale eisen van spe cialisatie moet voldoen, maar het vinden van kinderrechters, politie rechters en dergelijke specialisten is volgens de minister niet gemakkelijk. Op het verzoek van mr. Berkhou wer om het Leeuwarder hof over te plaatsen naar Groningen, ging de be windsman niet in. Wel wees hij het verzoek om een aantal gesloten kan tongerechten weer te openen, van de hand. Als motief daarvoor wees hij op de omstandigheid, dat het aantal buitenzittingsplaatsen van bestaande kantongerechten zich sterk uitbreidt. Kerk en conferentie over bijbelgebruik Op uitnodiging van het Neder- landsch Bijbelgenootschap wordt van 10-12 november in het confe rentiecentrum „Woudschouten" te Zeist een Nederlandse kerkenconfe- rentie gehouden. Deze kan worden gezien als een Nederlandse voortzet ting van de Engelse conferentie van 1964 te Driebergen. Daar overleg den kerkelijke leiders uit alle wereld delen met elkaar over de plaats van de bijbel en het bijbelgebruik in de kerken en de taak van kerken en de taak van kerken en bijbelgenoot schappen bij bijbelverspreiding en bijbelgebruik. Als gevolg van een reeks toen aanvaarde aanbevelingen, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelgenootschap een werkgroep in gesteld om een ontmoeting kericgitiootschappen en geloofsge meenschappen enerzijds en het Ne> derlandsch Bijbelgenootschap ander zijds voor te bereiden. De voorzitter van deze werkgroep, prof dr. R. Bijlsma te De Bilt, zal de conferen tie leiden. over het Hoff (Gerecht 10) het societeitswerk van U.V.V. leidt kan daarvan meepraten op een sociëteitsmiddag komen de be jaarden bij haar met problemen en noden, die dan rustig worden besproken. Een oplossing is er niet altijd direct, want, gelijk als bij de jeugdclubs, worstelt ook het U.V.V.-werk met een gebrek aan medewerksters. Toegegeven er zijn tientallen enthousiaste medewerksters, die er wekelijks een paar uurtjes op uittrek ken om voor bejaarden iets te doen, doch dit aantal is nog veel te gering. Om het bejaardenvraagstuk in Leiden goed aan te pakken de bejaarden centra laat mevr. Verheij van Wijk buiten beschouwing, omdat deze het werk voortreffelijk verzorgen kan U.V.V. nog wel enige tientallen mede werksters gebruiken. „Wij zouden", aldus de presidente, „onze vleugels zo gaarne wat breder uitslaan .Onze ta felt je-dekje-ac tie: het twee maal per week, tegen een geringe vergoeding, verzorgen van een warme maaltijd, heeft ons geconfronteerd met de nood, waarin vele alleenstaanden ver keren". Mevr. Verhey van Wijk is dankbaar, dat de gemeentelijke sub sidie voor deze actie thans definitief is geregeld, waardoor een uitbreiding aan de verstrekking van de maaltij den kon worden gegeven. Kon aan vankelijk maar voor tien alleen staanden „het tafeltje worden ge dekt", momenteel profiteren hier we kelijks al 35 bejaarden van. In het laatste kalenderkwartaal werden in totaal 458 warme maaltijden ver strekt. Grote voldoening geeft, nu reeds vele jaren, de door U.V.V.-dames ge organiseerde auto-tocht. Ieder jaar weer groeit deze toch uit tot enthousiaste rit, waarbij het aan dankbaarheid van de bejaarden niet ontbreekt. Rijdend winkeltje Maar, en dit is de mening van gehele bestuur, er moet nog zoveel werk blijven rusten. Zo zou men b.v. in U.V.V.-kring en dit geldt niet uitsluitend de bejaarden zo gaarne beginnen met een „rijdend winkeltje" langs de bedden van de patiënten in Sociëteitswerk Blijde middag in het leven van de bejaarden. (Foto L.D./Holvasfc) de Leidse ziekenhuizen. Een snoepje „voor als straks het kleinkind komt", klosje garen, een bolletje wol, een paar breipennen, een ansichtkaart, postzegelshet zijn zo van die din gen, waarom ook een zieke verlegen kan zitten. Huisbezoek Het tekort aan medewerksters wreekt zich vooral bij het bezoeken van bejaarden, waaraan U.V.V. vrij wel nog geen aandacht kan besteden. Sporadisch kan men zich hiermede bezighouden. „En het is toch zo noodzakelijk", vertrouwt mevr. Ver heij van Wijk ons toe. „Vele proble- kunnen dan eens rustig worden besproken. Er kan soms eens even een boodschapje worden gedaan. Een brief worden geschreven of gepost Dames, die U.V.V. willen helpen en zich in de ochtend of middag een uurtje vrij kunnen maken, kunnen zich in verbinding stellen met de secretaresse van de afdeling, mevr. L. J. van der Kaaden-Burgersdljk, Oppenheimstraat 21. Het zal thans van de aanmeldingen van deze vrijwillige krachten afhan gen of U.V.V. zich in de toekomst ook intens met dit zo hoog noodzakelijke huisbezoek kan bezig houden. Adres sen zijn er voldoende, het hangt thans van deze vrouwelijke inzet af. BMW 700 LS 1963 heeft slechts 40.000 km. schadevrij gereden. De prijs is aantrekkelijk. De garantie als vanouds AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. Leidse hond Daisy wint Bundeszieger Op de Internationale Hondenten toonstelling in Frankfurt is de grote zwarte poedel Daisy (voluit: Da- moiselle van Rozensteyn) van me vrouw J. Nell-Poot uit Leiden be kroond met een van de hoogste on derscheidingen die West-Duitsland op kynologisch gebied kent: de Bundeszieger. Aan de 2-daagse ten toonstelling namen meer dan 2000 honden deel en vier keurmeesters waren voortdurend bezig met waarderen. De tentoonstelling wordt internationaal zeer hoog aange slagen en de prijs van Daisy vormt dan ook de kroon op een reeks van onderscheidingen die deze hond al eerder (ook in het buitenland) be haalde. Twee andere honden van me vrouw Nell werden bekroond met een „2de uitmuntend" en een „3de uitmuntend". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN De juwelierszaak van Van Kam penhout aan de Haarlemmer straat was gistermiddag geslo ten voor het winkelend publiek. Hiettemin bleef de ioii}kelbel deze middag klingelen. De heer J. P. van Kampenhout en zijn echt genote hielden namelijk een receptie ter gelegenheid van het feit, dat hun bedrijf honderd jaar geleden werd opgericht. Een grote verrassing was het voor het ontvangende echtpaar toen de heer C. F. Meerpoel namens de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Rijnland een zilveren legpenning kwam aan bieden. Naast vele gelukwensen kregen de heer en mevrouw Van Kampen hout een schat aan bloemen en bovendien enkele geschenken. Een groot aantal zakenrelaties van de heer Van Kampenhout gaf van zijn belangstelling blijk. zodat de juwelier met dank baarheid op de receptie kan te rugzien. Op de foto toont de heer Van Kampenhout zijn echtgenote de zilveren legpenning van de Ka mer van Koophandel. (Foto L.D. ACUTE BUIKGRIEP F. J. Slierings. Jacob, z.v. J^P. Monster en P. Barnhoorn. Thielke, d.v. P. Maas kant en P W. T. Smit. Alfred, z.v. G. van der Voet en A. Remmelzwaal. Leo- nardius J. C., z.v. J. Rommelswaard en H. M. R. Rijsbergen, Herman, z.v. C. A. Groenewegen en T. van Dasselaar. Sandra, d.v. M. D. Leef lang en H. van der Blom. Gerardus J., z.v. G. J. van den Born en T. Bos. Edwinus Th. L.. z.v. W. L. Sohoo en C. J. Bakker. As- trld C. H d.v F. B. A. M. Hoogewoo- nink en J. C. H. van Kins. Yvonne L., d.v. H. Middelkoop en S. A. Ramak. Robert F., z.v. J. Favier en C. A. M. Korenhof. Johan W. H., z.v. J. Boelema en M. TTllema. OVERLEDEN: De bekende vogelkenner en auteur Jan Strijbos (74) is gis teravond tijdens een lezing, die hij in de Leidse Stadsgehoorzaal hield voor leden van K. en O., onwel geworden en in elkaar ge zakt. Op advies van een snel ontboden arts is de heer Strijbos per auto naar zijn woning in Heemstede gebracht. Later bleek dat hij een acute buikgriep heeft opgelopen. De heer Strijbos had juist het een en ander over de geschiedenis en de na-oorlogse ontwikkeling van IJs land verteld, toen hij zijn toelich ting op de juist begonnen film over dit eiland moest staken. Na een korte onderbreking werd de film, die een boeiend beeld gaf van het onverwoestbare en dunbe volkte eiland met zijn ryke vogel leven, afgedraaid. Een in de zaal aanwezige student, die IJsland en kele jaren geleden bezocht, was zo bereidwillig om de plaats van de heer Strybos gedurende het laatste ge deelte van de avond in te nemen. Het K. en O.-publiek toonde zich op deze avond bijzonder meelevend jegens de heer Strijbos en dankbaar jegens de student, de heer C. F. van Beusekom. •sa» ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. Vijf viadukten niet eerder klaar dan volgend jaar augustus

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3