„Ik speel elk werk, als 't maar mooi is" Gigantische Buchinesse sloeg alle records! kunst kaleiöoscoop Climax: Vredesprijs voor Nellie Sachs schertsbedrag? Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD GEDRANG IN FRANKFURT (Van onze correspondent in Bonn) De Frankfurter Buchmesse is ten einde. 1.113.000 bezoekers schuifelden langs de 2376 stands, w.o. 1585 niet-Duitse. Van Nederlandse zijde waren bijna alle grote en veel kleinere uitnave rijen vertegenwoordigd. Ook was er een stand van de Amster damse stichting, die zorgt voor de vertaling vart de Nederlandse romans in vreemde talen. Behalve op deze bescheiden afdeling had den de buitenlandse bezoekers weinig contact met in ons land ge koesterde auteurs als Harry Mulisch, Willem Frederik Hermans of Gerard Cornelis van 't Reve. Voor de Duitsers die goed bij kas zijn hoefde overigens Jan Cremer geen onbekende meer te zijn. Voor niet minder dan 25 mark kunnen zij Cremers al ..klassiek" geworden boek ,,Ik" bestellen bij een uitgeverij die zich op porno grafie toelegt (gemiddelde prijs per boek 100 DM). In de Bonds republiek heet Jan Cremers ,,Ik" simpel: ,.Ich. Jan Cremer". boekhandel" aan de breekbare en ontroerende joodse dichteres Nellie Sacns. Pas in 1940 slaagde deze nu 74-jarige vrouw erin met steun van de Zweedse schrijver Selma Lagerlöf naar Zweden te ontkomen, waar ze s'ndsdien woont. Net als die andere hoogstaande joods-Duitse vrouw, de in de Ver. Staten wonende filosofe Hannah Arendt, was voor Nellie Sachs de grootste klap by de komst van Hitier dat ze moest merken op welk een lafhartige manier het Duit se intellectuelendom haar uit angst voor eigen huid als lucht begon te behandelen. Wat het toeval of op zet dat de „Laudatio' (een mooi woord voor een zo commerciële aan gelegenheid als een boekwinkelprys) voor de Zwitserse criticus Werner Weber werd uitgesproken? Nelie Sachs deed wat iedereen in zo'n si tuatie zou doen: ze sprak haar ver trouwen uit in de Duitse jeugd, over andere generaties in het Duitse volk sprak ze niet, en evenmin over de evengeliserende jeugd in Düssel- dorl die van boeken een brandstapel bouwde „Morgen zult gy stof zyn in de schoenen der komende", dichtte eens Nellie Sachs Concertgebouworkest naar Zwitserland Het Concertgebouworkest vertrekt maandagochtend a.s. per trein voor een zesdaagse concertreis naar Zwit serland. Onder leiding van Berhard Haitink concerteert het orkest in Ba.zer Ziirich, Bern en Genève. Er worden twee verschillende pro gramma's ten gehore gebracht, t.w 'i Beethoven Ouverture Egmont, Schubert Der Symfonie, Bruckner Negende Symfonie., en Beethoven i Ouverture Leonore III, Van der Horst Reflexions sonores Brahms Eerste Symfonie. Het orkest keert zaterdag 30 oktober in Amsterdam te rug. Activiteiten KuilSt VOOl* „Danscontact" Jonge choreografen de gelegenheid geven hun ideëen op het toneel te brengen, contact tussen dansers on derling, en tussen dansers en publiek bevorderen, dat alles en nog meer is het doel van de Stichting Dans- contact. Zondagmiddag om twee uur begint in „De Nieuwe Komedie" in Amsterdam de eerste voorstelling van deze nieuwe stichting, waaraan o.m. leden van het Dans Theater, het Nationaal Ballet, Ccapino. Dansthe ater Internationaal en Terpischore zullen meewerken. Na afloop is er een discussie. Vooral de belangstelling van alle grote Nederlandse balletgezelschap pen acht het Stichtingsbestuur, waar in o.a. Hans Snoek, Nel Roos, J. van Doveren en Manuel van Loggem, zitting hebben verheugend. Het zal de eerste keer zyn dat vertegenwoordi gers van deze groepen gezamenlijk in het openbaar optreden. Zondagmiddag 12 december zullen nog onbekende jongeren hun choreo grafieën presenteren. Verder denkt men voor de toekomst aan discus sies, lezingen van binnen- en bui tenlandse prominenten en het verto- Aan de eerste voorstelling van Danscontact werkt ook mee „Studio Grammofoonplaten Concertgebowuorkest onderscheiden (Van NIEUW STUK VAN WEISS GING IN 14 THEATERS Groot spel achter de schermen Maar de Frankfurter Buchmesse is er ook niet allereerst voor de nieuwsgierige boekenwurm. Hoewel op deze gigantische boekententoon stelling, die alle vorige records ge- slagen heeft, alle moderne wervings trucs z^n toegepast die een boek winkel met een goede reputatie zich up het ogenblik durft te veroorloven, speelde het grote spel. van de inter - I nationale boekhandel zich achter de schermen van de dure Frankfurtse hotels af. Niet minder dan het su- i per-Amerikaanse „Hotel Interconti nental" en het klassiek- deftige ..Franklurter Hof" dienden als on- derkomen voor de groothandelaars in schrijversnamen. Het boekencir- cus op het „Messe Gelande" tartte hoofdzakfclyk de eenvoudige bezoe- kers die, als ze het geld al bezaten, de boeken van hun hart toch niet i mochten kopen. Zo wil het beurs- i reglement het nu eenmaal Geen „bestsellers" Weinig tevreden waren de uitge vers in de Bondsrepubliek dit jaar over de „oogst" van 1965. Behalve l'we Johnsons (weinig enthousiast beoordeelde) nieuwe boek „Zwei An sichten" was er niets dat het tot ook maar een kleine „bestseller" zou kunnen brengen. Hardop, drufde nie mand spreken over het ongehoorde succes van de in High-Browkringen tfns bewierookte Ernst von Salomon (Fragebogen),-die voor zyn oude uit gever Rowohlt met een in elkaar geknutseld kassucces op de proppen kwam, dat zyn reputatie bij de vak broeders voorgoed gebroken moet i hebben (Die Schone Wilhelmine). i In levenden lyve waren voor de toe schouwers met harde ellebogen op de Euchmesse behalve oud-kanselier Adenauer (Erinnerungen) en minis ter van Buit. Zaken Schroder (zonder auteur te zyn), vele leden van I ce onuitroeibare voortbabbelen- de „Gruppe 47" te bezichtigen. En dan dc even onuitroeibare Hermann Kesten (Meine Freunden die Poë ten*. Als algehele verademing was fr de Franse afdeling met als mid delpunt kassucces nummer 1de vroegere Picasso levensgezellin I Fransoise Gilot (Leven met Pikasso» I tn als onvermydelyke Gaullistische i tik het uitbiyven van de Gaulle-be- kladder en Maureac- verguizer Jacques Laurent, die niet mocht uit- I reizen omdat hy door zyn anti- Gaullistische boek in een proces ge wikkeld is Wat de ondanks Europese gezind- I heid taalluie Duitsers al niet aan r vertalingen in boekenwinkels krij gen voorgezet blykt uit twee uiteen- Op de Buchmessete Frank furt ontving de in Zweden wo nende schrijfster Nellie Sachs (71) de ..Vredesprijs van de Duitse Boekhandel"Zij is hier vergezeld van de heer Friedrich Wittig, voorzitter van de „Duit se Boekhandel" lopende voorbeelden: de door Rupert Hart-Davis in 1962 prachtig uitge geven correspondentie van Oscar Wilde (nu bij Rowohlt) en „37 ge dichten" van Mao Tse-toeng, rood- China's sterke man, in een oplaag van 3000 exemplaren (bij Hoffmann en Campe, die eens de uitgever van Heinrich Heine was). Nellie Sachs: ontroerend Binnenkort voor radio en T.V. (Van onze co.-crspondent in Bonn) In 14 theaters in de Bonds republiek en de DDR ging gis teravond het veelbesproken stuk van Peter Weiss "Die Ermitt- lung" in première. Het nieuwe werk van de auteur van "Marat" is een .collage", van hetgeen Weiss in het Auschwitz-proces uit de mond van getuigen, be klaagden en verdedigers en het o.m. optekende. Wat mislukte tenminste in de regie by de opvoering in Keulen was het tot uitdrukking brengen van Weiss' beschuldiging aan het Duitse groot-kapitaal, dat voor de levering van de gaskamers zorgde en de dwangarbeiders tewerk stelde. Zo bleef om onverklaarbare redenen bij de première in Keulen het aangrij pende „Der Sang von Ende der Lili Tof Ier" weg. In dit onderdeel van het stuk wordt met name de beruchte IG-Farben-industrie aan de kaak gesteld. Hier deed men de eerste proeven met gaskamers voor dieren. Ook Twee Russische schrijvers in arrest Anti-propaganda Twee Russische schrijvers, André Sinjawski en een zekere Daniël, zijn door de Russische Veiligheidsdienst aangehouden en gevangengezet, zo is van betrouwbare zijde in Moskou vernomen. Zij hebben jarenlang ma nuscripten naar het Westen gezon den en worden van anti-Russische propaganda beschuldigd Binnenkort zullen zij worden berecht. Het proces zal openbaar zijn. André D. Sinjawski, bekend letter kundig medewerker van het tyd- schrift Novy Mir, heeft onder het pseudoniem Abram Ertz in het wes ten voornamelijk in Parys en Londen werken laten uitgeven, waaronder „Heren het hof", De ijsschots" en „Het socialistische rea lisme". Hy was zeer bevriend met de Russische auteur Boris Pasternak, die zyn laatste werken van een voor woord voorzag. Daniël is verbonden aan een lite rair instituut in Moskou. De Unie van Russische schrijvers heeft verklaard niets te weten over de arrestatie van de auteur Sinjawsky. Het bericht dat Sinjawski ervan wordt verdacht onder de naam Ertz te schryven heeft gestaan in de New York Times. Het eerste werk van Ertz werd in 1959 in Frankrijk gepubliceerd. Het was een ironisch essay over het socialistisch ïealisme. Sindsdien hebben Britse en Amerikaanse uitgevers ook ander werk van Ertz uitgebracht, o.m. „Ljoebinow, of het vredesexperi- ment" dat vorig jaar verscheen. In de werken van Ertz wordt het leven in de Sowjet-Unie minder flatteus voorgesteld dan de autoriteiten no dig vinden. Het blad „Novy Mir" is enkele malen in moeiiykheden met de autoriteiten verwikkeld geweest omdat het te vrijmoedig zou zijn. ontelbare buitenlandse dwangarbei ders werden er tewerk gesteld. Voor Weiss was zijn aanval op het groot kapitaal „een belangrijke bouwsteen" van het stuk. In Keulen vond de première in het kleine Kammertheater plaats. Na afloop van de voorstelling verlieten de toeschouwers zonder applaudis seren stil de zaal. Op iemand die het Auschwitz-proces in Frankfurt zelf heeft meegemaakt laat althans de Keulse opvoering geen sterke in druk na. Grote verwachtingen had men van de regie van Er win Piscator in West- Beriyn. „Als alles klopt, moet de sfeer zo ondraaglijk zyn dat de toe schouwer direct weggaat" verklaarde Piscator voor de voorstelling. In Oost-Berlijn werd de première by gewoond door „persoonlijkheden met een anti-fascistisch verleden". Onder hen was de schrijfster Anna Seghers, Bert Brechts weduwe, Hélè- ne Weigel, en de plaatsvervangende premier van Oost-Duitsland Alexan der Abusch. Negen Westduitse radiostations en de t.v. bereiden een uitzending van Weiss' stuk voor. De Amsterdammer P. Wijnberge, kocht in Breda voor een schertsbedrag van een relatie acht in brede gebeeldhouivde lijsten gemonteerde kleurenlitho's, waarvan kunstenaar Eppo Doeve en de Rotterdamse schilderijenrestaurateur Willy Knip, beiveren dat zij zeer zeldzaam zijn. De Litho's stellen de kruisgang van Christus voor. Ze zouden afkomstig zijn uit een Friese kerk, die onlangs is gesloopt. Volgens de heer Wijnberge hebben de 8 litho's waarschijnlijk deel uitgemaakt van een reeks van 14, waarop in katholieke kerken meestal de kruis- statie wordt afgebeeld. Vier van de acht door de heer Wijnberge gekochte tableaus, die met een dikke stoflaag waren bedekt, zijn beschadigd. Zij zullen moeten worden gerestaureerd. Maar de heer Wijnberge gaat eerst eens nader zijn licht opsteken over de werkelijke waarde van de ta- bleuas, die ieder een afmeting hebben van 100 A 'damse corresponden 11 Het concertgebouworkest heeft uit J West-Duitsland het bericht ontvan- gen dat de „Preis der Deutschen Schallplatten Kritik" voor 1965 o.m. j is toegekend aan de opnamen van Beetliovens vyf pianoconcerten door Claudio Arrau en het Concertge bouworkest o.Lv. Bernard Haitink. i By deze prys werd de volgende kwalificatie gegeven: „Als derde vol ledige opname der vyf pianoconcer ten van Beethoven (Na Backhaus en Kempff) representatief voor het niveau en de styi der internationa le Beethoven-interpretatie". De genoemde prys is ingesteld in 1963. Zy kent 16 categorieën. De onder scheiden opnamen behoren tot de categorie „solistenconcerten." Eerste optreden Engels Kamerorkest In de jubileumserie van het Ned. kamerorkest, dat op het ogenblik een tournee door Amerika maakt, zal het English Chamber Orchestra een drie tal concerten geven. Het is de eerste keer dat dit ensemble in ons land optreedt. Het zal 22 oktober in Den Haag, (Diligentia), 23 oktober in Am sterdam (Concertgebouw) en 24 ok tober in de Rotterdamse Schouwburg concerteren. Solist is de 20-jarige Engelse pianist Roll, die Mozarts piano-concert KV 449 zal vertolken. Meer fietsen - minder hartziekten „Om hartziekten te bestryden moet het fietsen worden bevorderd". Dit was een resolutie die tydens het onlangs gehouden tweede nationale congres ter bestryding van hart ziekten in Washington werd aange nomen. zo wordt vermeld in een publikatie van de Stichting Fiets. Tydens het congres werd het ver band tussen fietsen en gezondheid verscheidene malen onderstreept. Na het televisietoestel begint nu de fiets weer in trek te komen als speciaal geschenk bij prysvragen, jubilea etc., zo meldt de Stichting Fiets verder. Op het platteland is de voorkeur voor de fiets dan iets gro ter dan in de steden. Jubilarissen die opvallend veel met een fiets wor den bedacht zyn predikanten, hoof den van scholen, burgemeesters cn gemeente-secretarissen. GESPREK MET ISAAC STERN: Gemoedelijk en sarcastisch (Van onze kunstredactie) De wereldberoemde violist Isaac Stern, die dit weekeinde in ons land was om enkele concerten te geven, is een kleine, geestige man van 45 jaar met grijsblond haar, die de hem met licht ontzag gestelde vragen beatnwoordt op een gemoedelijk, sarcastische en spitse manier. Traditiegetrouw heeft hij nu ook weer enkele mo derne vioolconcerten ten gehore gebracht, want dat is eenmaal een zaak waarvoor hij vecht, n.l. om het concertpubliek méér voor te zetten dan alleen Beethoven en Brahms, welk een groot bewonde raar en vertolker hij van vroegere stromingen in de muziek ook is. Hy is een van de weinigen die regelmatig werken van Prokokjew, Hindemith, Bartók en anderen op zijn repertoire heeft staan. „Ik ben niet alleen violist, ik ben in de eer ste plaats musicus, mijn instrument is toevallig een viool. Zou ik een goe de stem gehad hebben, dan was ik zanger geworden: want de mense lijke stem is het beste en meest na tuurlijke instrument, dat ik ken". Jaarlijks 160 concerten Stern, die ongeveer 160 keer per jaar cpireedl op concertpodia over de gehele wereld, vond het fyn weer eens in Amsterdam te zyn. „Ik houd van het Concertgebouw. Het is een scort instrument, waar je heerlyk mee kunt spelen". Isaac Stem werd in 1920 in Rus land geboren, verhuisde binnen een half jaar met zyn ouders naar San Francisco, kreeg pianoles op zyn zesde jaar, vioolles op zyn achtste jaar. Zyn enige leraar is Nauoum Blinder. Op 13-jarige leeftijd maak te hy zyn concertdebuut met Bachs concert voor twee violen. New York ontving hem toen hy 17 was. Zes jaar later gaf hy zyn eerste recital in de Carnegiehall en werd sindsdien door critici en publiek een van 's we relds begaafdste violisten genoemd, wat sindsdien door critici en publiek in de ganse wereld is beaamd. De grote musicus is niet altijd ernstig Stern heeft een grote reeks gram mofoonplaten op zijn naam staan: niet alleen de klassieken en de mo dernen, maar daar tussendoor ook nog een plaat voor eigen ideeën: pre tentieloze salonmuziekjes zoals Kreislers Liebesleid, Claire de lune, een Hongaarse dans van Brahms, werkjes van Copland, Gershwin, Foster en Britten. Waarom juist de ze muziek? „Ik weiger me in het imago van de traditionele grote mu sicus die altijd ernstig is, te hullen. Als ik een werk mooi vind, dan speel ik het, dat is myn enige crite rium. Als men mij zegt: dat is te gen de tradities dan vertel ik u dat wij meer respect hebben voor de tra dities dan die tradities voor zichzelf hebben". Er komen vragen over het ver schil van concertgeven en platen- maken en men wil weten wat Stern liever doet. „Ik doe het een niet liever dan het andere. Met een concert bereik- je veel mensen, met een plaat ook. Natuuriyk is het rechtstreeks con tact tussen het publiek enerzyds en de componist anderzyds met als schakel daartussen de uitvoerende musicus, inspirerend. Maar by iede re opname zal een goed musicus zyn eigen publiek zyn, zyn eigen klank bodem worden. De fabel dat een platenopname perfect is, is niet waar: je kunt wel wat veranderen, maar niet alles. Juist de kleine de tails verraden het meesterschap of het gebrek aan meesterschap van de uitvoerende kunstenaar". Wat is „Amerikaans"? De kreet „Amerikaanse manier van muziekmaken" valt en Stern maakt er zich boos om. „Wat stelt u zich daarbü voor? Toscanini's, Sterns en Bernsteins met Kauwgum, Wild west-pistolen, grote hoeden en rau we muziek? Wat is de Amerikaanse maniet van spelen anders dan een samenvoeging van het beste uit Eu- Veel in eigen land, vertoeft Stern zelden. Hy heeft pas twee grote we- reldtournée's achter de rug, die hem o.a. gevoerd hebben naar Australië. Honoloeloe, IJsland en de landen achter het IJzeren Gordijn. Hy is een voorvechter van internationale culturele ontwikkeling, zeker Indien het gaat om de ontwikkeling van jong talent. Nu is hu uit ons land vertrokken, op weg naar Parys, naar zijn vrouw en drie kinderen. Daarna gaat hij naar Boedapest, Joegoslavië en Ja pan om in december terug te zijn in de V.S. (Advertentie) Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden DEN HAAG: Elke dinsdag» avond in café-restaurant „Pa viljoen", Rijswijkseplein 39. LEIDEN: Elke donderdag avond in het N.Z.H.-haltekan toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7