Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter Mr. van Klef fens: Heffingsstelsel omzetbelasting ten onrechte niet neutraal TWEE LEIDSE BOTANICI KWARTAAL IN THAILAND Oorzaak van EEG-crisis is fundamenteel en tragisch Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerustalle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. LETDSCH DAGBLAl) WOENSDAG M OKTOBEB IMS TWEEDE BLAD leidse commissie voor internationale samenwerking herdenkt 20 jaar vn A?? 55 In het kader van een door de Leidse Commissie voor Internatio nale Samenwerking georganiseerde reeks bijeenkomsten, heeft mr. N. van Klef fens, minister van Staat en Hoofd van dé delegatie van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bij de Britse regering in Londen, gisteravond in het Leidse stadhuis een voordracht gehouden over internationale samenwer- Burgemeester mr. G. C. van der /üligen herdacht in zijn openings toespraak de 20ste verjaardag van [e Verenigde Naties, die dit jaar gevierd. Het twintigste levens van deze organisatie noemde Van der Willigen „een crisis bij uitstek", waarbij hij onder herinnerde aan de weigering Rusland en Frankrijk om te jen aan de schulden, die beide aogendheden bij de VN hebben, de imerikaanse interventie in Zuid- fietnam en het conflict India-Pa- jstan. „Gelukkig kan worden ge- onstateerd dat de organisatie ge- uit deze crisis te voorschijn 1 gekomen", zei burgemeester Van er Willigen, die als kardinale pro- u lemen voor de toekomst noemde: iet vraagstuk van oorlog en vrede de bevolkingsgroei. Na de toe- cdpraak van de burgemeester gaf het *ids Studentenkoor en Orkest Col- teium Musicum een uitvoering van iet Concerto Grosso in g van J. H. waarna mr. Van Kleffens inleiding hield over het onder werp „Wat hebben wU van interna- ionale samenwerking te verwach- Waartoe heeft internationale amenwerking ons gebracht?" Vlakken Sprekend over de toestand zoals zich gaandeweg heeft ont- itteld, schetste minister Van Klef- m as de verschillende voornaamste vlakken", waarin de internationale menwerking op het ogenblik plaats i eeft, zoals de Verenigde Naties, de oord-Atlantische samenwerking innen het kader van de NAVO en organisatie voor economische sa- icnwerking en ontwikkeling, de i'esteuropese samenwerking beli- baamd in de Raad van Europa I? Westeuropese Unie, de f Europese gemeenschappen lenelux. de ds. a. j. snaayer z5 jaar predikant Ten aanzien van de Europese ge meenschappen verklaarde minister Van Kleffens te moeten erkennen, dat het woord crisis volkomen op zijn plaats is om de toestand te schetsen, waarin deze zich op het ogenblik bevinden, en in nauwelijks mindere mate geldt dit voor de NAVO. Overigens had mr. Van Klef fens goede hoop dat wat de EEG be treft, West-Europa er tot aller nut goed uit zal komen. In dit verband merkte mr. Van Kleffens op dat een ieder wel schijnt in te zien. dat wijziging van de ver dragen ongewenst en/of onmogelijk is. „Bovendien, als n»en eenmaal be gint te wijzigen, waar is dan het eind?" vroeg de minister zich af. „Het vaststellen van een uitdruk kelijke „interpretatie" der verdra gen zou niets anders zijn dan een gecamoufleerde verdragsherziening", aldus mr. Van Kleffens. Een derde geopperde gedachte, nl. het sluiten van een politiek verdrag dat de gelegenheid zou kunnen ope nen om uit te maken hoe de ge meenschapsverdragen moeten wor den gehanteerd, dient naar het oor deel van mr. Van Kleffens om de zelfde reden voorzichtig te worden bekeken. Het beetje supranationali- teit dat in de verdragen steekt, zou op die manier kunnen worden ge neutraliseerd. al hoeft een verdrag over een politieke Europese gemeen schap niet noodzakelijkerwijs ver werpelijk te zijn. Bij de sluiting dient evenwel extra waakzaamheid te wor den betrecht. Soepel staten en regeringen. Hij conclu deerde. dat er geen staten bestaan, die in het verkeer met andere sta ten absoluut vrijmachtig zyn. „Zul ke staten zijn er nooit geweest, want zij kunnen er eenvoudig niet zijn", aldus mr. Van Kleffens. Soevereini- teitsuitoefening is altijd beperkt. Maar niemand zal geloven dat Ne derland, of enig ander land, heeft opgehouden een soevereine staat te zijn in de beperkte, enige reële zin van het woord, toen het de verplich tingen aanvaardde die voortvloeide uit het NAVO-verdrag of uit de ver dragen over de Europese gemeen schappen. Dit misverstand is zeker niet het enige principiële punt in Wel iets reëels verklaarde minis ter Van Kleffens te kunnen zien in de naar voren gekomen gedachte aan een meer soepele toepassing van het meerderheidssysteem, dat vol gens het EEG-verdrag vanaf 1 januari a.s. bij de stemmingen zal gelden. Dit zou het voordeel mee brengen. dat verdragswijziging of -interpretatie niet wordt vereist. Zijn voordracht vervolgend, kwam mr. Van Kleffens op het punt van de soevereiniteit van staten en re geringen in het verkeer met andere „Maar het lijkt my", aldus mr. Van Kleffens, „fundamenteel en is tevens tragisch. Tragisch, omdat het er veel toe heeft bijgedragen de NAVO en de Europese gemeen schappen zonder werkelijke nood zaak in de toestand te brengen waarin zij nu verkeren, en funda menteel omdat hier het wezen wordt geraakt van veel wat de twee kam- j^hêdtn pen verdeelt". Het Leids Studenten Koor en Or kest „Collegium Musicum" besloot de druk bezochte bijeenkomst met een uitvoering van Trois Chansons van Maurice Ravel. Leidenaar in Alphen gewond Bij d« bouw van de nieuwe maga zijnen voor de Handelsonderneming R. S. Stokvis, in het havengebied „West" in Alphen aan den Rijn, had gistermiddag omstreeks half één een bedrijfsongeval plaats, waarbij een werknemer uit Leiden, ernstig aan het hoofd werd gewond. De Leidenaar verrichtte, staande op een circa vijf meter hoge steiger zijn werkzaamheden, toen een plank van de houten steiger opwipte. Als gevolg hiervan verloor de man zijn evenwicht en viel op de gonrd. Als gevolg van deze onfortuinlijke tuimeling, raakte hij ernstig aan het hoofd gewond en klaagde hy over inwendige pijnen. Nadat hem de eerste medische hulp was verleend is hij per ambu lance overgebracht naar het Diaco- nessenheis in Leiden. Ongelukken op de weg Op de wegkruising Lammen- sc hans weg- Leliestraat- Lorentzkade had gisterochtend omstreeks kwart voor zeven een botsing "plaats tus sen een wielrydster en een brom fiets. De wielrijdster, een 56-jarige inwoonster van Leiden, brak by dit ongeluk haar rechtersleutelbeen. In de afgelopen nacht omstreeks half één botste op de Breestraat een bus tegen een motorryder. Het on geluk ontstond, doordat de motor rijder. een 20-jarige Leidenaar. vlak voor de bus een zwenking maakte. De jongeman liep een linkerschou derfractuur en een gebroken kuit been op. Twee brandjes In het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde aan de Wassena&rse- weg ontstond vanochtend omstreeks half negen een sterke rookontwik keling, doordat de volautomatische oliestookinrichting defect was ge raakt. De olietoevoer bleek te zyn gestagneerd en bovendien was er lekkage in de leiding. Het brand je werd door personeel met eigen middelen geblust. De werkzaamhe den van de snel gea larmeerde brand- bleven beperkt tot het verwij deren van de oliebrander en het stoppen van het lek. Het begin van de brand ontstond gis termorgen tydens verbou wings werk boekwinkel aan de Breestraat. By het verwijderen van oude verwarmingsbuizen werd namelyk met een snybrander ook een gasleiding doorgesneden. De schade was gering: er bleek enig houtwerk te zyn geschroeid. Advertentie Openbare les J. Reugebrink Ds. A. I SNAAYER Het is vandaag 25 jaar geleden, it onze oud-stadgenoot, ds. A. J. inaayer, werd ingeleid (bevestigd) Snaayer. die thans in Heem- lede woont, werd op 1 mei 1915 in lotterdam geboren. Hij bezocht ;t het Brasmiaans gymnasium in e Maasstad en studeerde daarna »an de Gemeenteijke Universiteit in Amsterdam, waar hij in 1938 zyn andidaatsexamen theologie aflegde, «adat de heer Snaayer in juni 1940 fas aangesteld tot proponent bij de dg. Doopsgezinde Sociëteit werd hij >P 20 oktober van datzelfde jaar loor ds. S. H. J. Gorter ingeleid als iredikant van de doopsgezinde ge- tëente van Imsum en Poppingawier a Friesland. Op 16 januari 1944 ver- feselde de jubilaris deze gemeente net die van Leiden en sinds 18 ttober 1954 dient hy de doopsge- inde gemeente van Haarlem. (Advertentie) Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. 's Maandags de gehele dag GESLOTEN Gistermiddag heeft de heer J. Reugenbrink met een open bare les in het Groot Auditorium het ambt van buitengewoon lec tor in de kostprijsverhogende be lastingen officieel aanvaard. De nieuwe lector gaf Enkele be- schouwingen over de neutraliteit j van de omzetbelasting". Het thans in Nederlar cl geldende stelsel van heffing van omzetbelas- ting (cumulatief cascadestelsel) I werkt uit juridisch, concurrentie- en economisch oogpunt niet neutraal aldus de heer Reugebrink. Indien een omzetbelasting een algemene ver- bruikbelasting beoogt te zyn, dient de belasting te worden uitgedrukt in een van te voren vastgestelde pecentage I van de kleinhandelsprys van de goe- j deren. Het thans in Nederland geldende stelsel maakt dat niet mogelijk, zo dat het gelyke niet gelyk en het ongeiyke niet evenredig ongelijk kan worden behandeld. De huidige om zetbelasting verstoord de concurren tieverhoudingen o.m. omdat de hoog te van de belasting afhankelyk is van de lengte van de produktie-of distributieweg. Bovendien gedraagt de belasting zich niet neutraal t.o.v. de optimale van de produktiemidde- len. By uitvoer van goederen wordt, als gevolg van het cumulatieve cas- zyn opgenomen voor de broodnodi ge levensbehoeften. Het draagkracht beginsel kan binnen een omzetbe lasting slechts rebrekkig werken. Spreker legde er overigens de na druk op. dat by de beoordeling van de vraag of de publieke lasten recht vaardig worden verdeeld, niet op één enkele belasting moet worden gelet, en zelfs niet alleen op het gehele belastingstelsel. Waarom het gaat. aldus spreker. Is of het totaal van de fiscale en de sociale maatregelen een dergeiyke verdeling tot stand bren gen. De voorstellen van de Commis sie van de EEG tot harmonisatie van de omzetbelasting, dienen, voor zover die inhouden dat in alle lid staten een belasting over de toege voegde waarde wordt ingevoerd, te worden toegejuigd, omdat een der gelijk stelsel ook by hogere tarieven een optimale neutraliteit verzekert. Na afloop van de openbare les. gevoerd die met de gebruikelyke toespraken j journalisten werd besloten, recipieerde de heer "feitenkennis of duidelyke STUDENTEN NEMEN VIETNAM OP NIEUWE WIJZE IN DISCUSSIE Bijeenkomst in de Burcht op 29 oktober (Van onze correspondent) De stryd in Vietnam zal het on derwerp zyn van een voor Neder land nieuwe wyze van debatteren, die Amsterdamse en Leidse studen ten op vrydag 19 oktober introdu ceren. Het is de van Amerika over genomen ,.Teach-in" waarbij een onderwerp door een groot aantal sprekers kort wordt ingeleid, waar na de gedachtenwisseling tussen de sprekers onderling en met de zaal volgt, met de bedoeling het onder werp zo grondig mogelijk en van zo veel mogelijk kanten te bekyken. Deze discussies kunnen vele uren duren in Amerika zelfs wel enke le dagen. Zo bont wordt het op 29 oktober niet gemaakt, al zal het wel heel laat worden, zoals de voorzitter van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam, de heer F. P. Treumann, tydens een persconferentie waar schuwde. De „teach-in" (een goed Nederlands woordt schynt nog niet te zijn gevonden) zal gelijktydig plaats hebben in de Amsterdamse Koopmansbeurs en in „De Burcht" in Leiden. Opzet is. dat enerzijds obejetie- ve deskundige informatie wordt ver strekt en dat anderzyds politieke standpunten worden ingenomen, overigens zonder dat de vergadering als zodanig tot „uitspraken" komt. Over Vietnam zal het woord worden door academici, politici, anderen, die over 'ertuigin- medegedeeld werd. nog lang niet compleet. De bedoeling zit voor, iedereen in de by eenkomst aanwezig de gelegen heid te bieden zijn mening te uiten of te discussiëren. Basis hiervoor is een hoeveelheid documentatie-mate- riaal dat vooraf ter plaatse wordt verstrekt. Voorts zyn er films een tentoonstelling en dergelyke. Centraal staat een belichting van en een discussie over het Nederland se regeringsstandpunt. Daarom ho pen de organisatoren de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam, de studenten Raad der Vrye Univer siteit en een ad hoe comité in Lei den onder Auspiciën van het debat- genootschap Pro et Contra, dat er ook een spreker zal komen, die dit standpunt officieel kan toelichten. Sneeuwstormen in Zuid-Afrika In vele delen van Zuid-Afrika is het verkeer ontwricht door sneeuw stormen, hoewel de lente reeds een maand geleden is begonnen. Weg-, spoor- en telgraafverbindingen zijn in een groot gebied verbroken. Som mige steden zijn van de buitenwereld afgesloten en honderden stuks vee zyn omgekomen. De spoorwegverbinding tussen Jo hannesburg en Durban aan de kust van de Indische Oceaan is wegens sneeuwhopen niet bruikbaar. Acht personentreinen staan daar inge sneeuwd. Het zwaarst getroffen gebied ligt tussen de oostkust en oostelijk Trans vaal. VAN LEIDEN GEBOREN: Jacoba G.. d.v. W. Rijsdam Llgtvoet. Wilhelmus A. A., z.v. J. Bunnlk en W. T. Gloude- Astrid A. J.. d.v. H. Frankhuizen retoelaaa. J. G. Hekker. Maria H.. J. Zwanenburg. GETROUWD: H. E. Lindeman en P. E. M. Clocquet. OVERLEDEN: J. F. van der Kolk. 52 Jr., man. P. G. Schouten. 42 Jr.. J. Huber. 70 jr M. Crama. M. J. Noordervllet, 82 man. J. P. Crama. 66 Jr.. man. T. sen 85 Jr.., w,v. H. de Roode. REUGEBRINK cadestelsel ongeveer 200 miljoen gul den te weinig aan omzetbelasting te rug gegeven. Spreker was van mening dat de neutraliteit van de omzetbelasting j een relatieve aangelegenehid is, en dat het geheel van de hoogte van het i benodigde percentage afhangt welk stelsel kan evenwel in verband met de verstoringen van de neutraliteit, j geen algemene verhoging meer ver dragen. Spreker legde er de nadruk I op, dat dit facet vooral in het oog j moet worden gehouden, indien, om welke reden dan ook, de verhouding j tussen de directe en de indirecte be- >te van de indi- I recte zou moeten worden verschoven. I Hy concludeerde dat de omzetbe lasting een optimale neutraliteit verkrijgt indien de heffing plaats vindt over de kleinhandelsprys van de goederen. Zulks kan worden be reikt door middel van een eenmalige heffing in de kleinhandel dan wel door middel van een belasting over de toegevoegde waarde, waarin de kleinhandelsschakel mede is be grepen. Naar de mening van spre ker hebben de verhoogde tarieven in de omzetbelasting weinig waarde voor de doorwerking van het draagkracht beginsel. Om de optimale allocatie van de productieve hulpmiddelen niet te verstoren, bepleitte spreker een omzetbelasting met één percen tage, waarin slechts vrystellingen Flora nog le geëxploreerd werking. In Thailand zal de prac- tische uitvoering van de expeditie geschieden in samenwerking met het Royal Forest Deparment aldaar. Deze instantie geeft een assi stent mee, stelt vervoer ter beschik king en laat onze landgenoten pro fiteren van haar outillage. Vandaar dat de expeditie de naam van Thai- Onder auspiciën van het Rijks-iDuJch Botanical Expedition heeft herbarium te Leiden zullen twee jge e8en' i stafleden van deze instelling, na-1 LUltlVCrUlg melijk dr. T. Touw en drs. E. Hennipman op 10 november voor een botanische expeditie naar Thailand vertrekken, welke drie a vier maanden duren zal. Veler steun Deze expeditie is mogeiyk gewor den door financiële steun van de Treub-stichting de Treub-maat- schappij en het Ryksherbarium zelf. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek stelde de botanici een aantal uitrus tingsstukken ter beschikking. De In een onderhoud vertelden de heren Touw en Hennipman aller eerst waarom zy voor hun expedi tie Thailand hadden uitgekozen. Dit land ligt namelyk tussen de flora- ryken van het Zuidoostaziatische vasteland en de Indische archipel en het is. botanisch gesproken, nog wei nig geëxploreerd. Door in cultuur brengen van de grond een proces dat na de tweede wereldoorlog steeds intensiever voortgang vindt wordt de oorspronkeiyke vegetatie steeds verder teruggedrongen. Deze situatie betekent natuurlyk een groot ver lies voor de botanie en voor de be oefenaren van de wetenschap. Heuvelgebieden In Thailand zullen onze landge noten zich in het byzonder bezig houden met het bestuderen en het verzamelen van mossen en va rens. Bij deze studie zullen zy zich niet alleen bepalen tot de mor fologie van deze plantensoor ten. maar ook veel aandacht schen ken aan hun verspreiding. Wat het verzamelen betreft, zullen zy collec ties aanleggen voor het Ryksherba rium in Leiden, voor het herbarium van de Royal Forest Department in Bangkok en voor andere herbaria, welke zich bezighouden met de stu die van de Zuidoostaziatische flora. In Thailand zullen de botanici, di verse heuvel- en berggebieden be zoeken. onder meer een berggebied in het uiterste zuiden, dat plant kundig aansluit by de flora van het Maleise gebied. Vervolgens staat een onderzoek In een heuvellandschap in centraal Thailand op het programma. De langste tijd zullen de Leidenaars doorbrengen in het bergland in het noordwesten van Thailand, dat in verbinding staat met de Himalaja. Noordwijkerhoutse aanrander hoort zware straf eisen Een jaar gevangenisstraf met af- delijke ter beschikkingstelling van d« regering eiste de officier van Justi tie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen een 42-jarige heier uit Noord- wijkerhout. De man had na ongeveer 25 gla zen bier te hebben gedronken een 5-jarig meisje aangerand. Toen hy een café verliet, ontmoette hy het meisje, dat hij beetpakte en op zyn bromfiets zette, waarna hij onzede- lyke handelingen met het kind ver richtte. Het meisje werd door andere café-bezoekers bevrijd, waarna de po litie de man arresteerde. Tydens de behandeling van de zaak bleek, dat verdachte zich vaak aan misbruik van sterke drank schuldig maakt. Hij werd daarvoor ook al enige malen veroordeeld. Om die redenen was de man in totaal (sedert 1937) acht jaar de rybevoegdheid ontnomen, de laatste veroordeling duurt tot 1969. Desondanks rydt verdachtezoaia hij vlot bekende nog steeds auto. Bij zijn verdere veroordelingen zyn vonnissen voor oplichting, dieren mishandeling. verduistering, aanran ding, verkrachting en hij werd reeds eerder ter beschikking van de rege ring gesteld, zy het voorwaardelyk. De verdediger, mr. M. de Clercq uit Leiden meende, dat verdachte een streng toezicht nodig heeft, maar be pleitte voorlopig een voorwaardelyk® terbeschikkingstelling. Uitspraak op 2 november VI assenaarse politieman lost waarschuwingsschot NOORDW1JKSE AUTODIEF \9 GEGREPEN Voor de tweede maal binnen een week heeft een Wassenaarse poli tieman van zyn pistool gebruik ge maakt om een vluchtende verdach te tot stilstand te brengen. Dat ge beurde gisteravond tijdens de ach tervolging van een autodief, die in Noordwyk in een geparkeerde auto was gestapt, door de Wassenaarse politie op de rijksweg was opgevan gen en tot op Haags grondgebied was nagezeten. Op de Laan van Nieuw Oost Indië stopte de auto en de bestuurder een 22-jarige kelner uit Noordwyk vluchtte een zijstraat in. De agenten renden hem achterna, maar konden hem niet inhalen. Eén van hen trok zijn pistool en loste twee waarschuwingsschoten loodrecht in de lucht. Pas nadat deze agent de afstand tot de vluchteling, dank zij een lift van een passerende bromfietser, aan merkelijk had bekort en nog een schot in de lucht had gelost, bleef de kelner staan en liet zich arres teren. Hij was in het bezit van een alarmpistool met bijbehorende mu nitie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3