LEIDSCH jiift DAGBLAD Casino's overwegen actie tegen stap van Justitie Londen in afwachting van Rhodesie's besluit artola „Delphi" wacht op resultaat onderzoek Vrouw verbrand Verzekering looft grote beloning uit „Staartster'' achter wolkeiisluier schuil matras ZONNIG BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 OKTOBER 1965 No. 31698 jmcteur: E. A. E. vao Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer I io,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week wltte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Het besluit om vrijdag alle speelcasino's in Nederland te sluiten Is door de procureurs-generaal genomen op hun maandelijkse vergadering. Op gond van rapporten van de officieren van justitie zijn zij tot de conclusie gekomen, dat het straffeloos voortduren van de huidige situatie tot een chaos kan leiden. Zij hebben in overleg met minister dr. I. Samkalden (Justitie) be- iloten tot een snel ingrijpen in afwachting van een uitspraak van de Hoge Raad over het Saturnespel. De officieren van Justitie in het land hebben derhalve opdracht ge- \regen om aanstaande vrijdag alle zalen, waar Delphi, Jupiter of soort gelijke roulette-achtige béhendingheidsspelen worden beoefend, te sluiten. Indien na de eerste waarschuwing van de officier geen gevolg aan het level zal worden gegeven, krijgt de politie opdracht het casino te sluiten e* de speelapparatuur in beslag te nemen. In alle gevallen zal proces- ierbaai worden opgemaakt. teravond, toen er een tiental spelers aanwezig was, werd in alleryl een be stuur gekozen van de sociëteit. Mr. A. F. Leeman, de juridisch adviseur van de organisatoren, bombardeerde cle spelers tot een vergadering van le den en stelde voor een bestuur te be noemen, waarvan de organisator, de I heer Van Arnhem en ook de televisie medewerker Bueno de Mesquito deel zouden uitmaken. Na deze „bestuurs- I verkiezing" werd een commissie be noemd. De statuten werden niet be handeld. „Wy gaan gewoon door en de ge zamenlijke casino's in ons land zullen een actie ondernemen om hun be staan te verzekeren", aldus de heer Van Arnhem, die verder mededeelde, dat hij het zal laten aankomen op in beslagneming van de apparatuur om een proefproces te bewerkstelligen. Dit casino telt ruim 700 ingeschreven aspirantleden, onder wie diverse Duit- Ulteraard heerst er onder de ex ploitanten van de speelzalen teleur- ittlling over dit besluit van het mi nisterie van Justitie. Hotel Kievitsdal Hj Baarn wil echter doorgaan met kt Delphispel. De Stichting Pays- Bas in Berg en Dal denkt ook door If gaan, omdat er een thans ingesteld ntenschappelyk onderzoek moet uit- uken of Delphi 24 een behendig heidsspel is. Bestuur gekozen (Van onze Enschedese correspondent) De 20-jarige mevrouw I. Kerver- te is vanmorgen levend verbrand ia haar woning aan de Hoogstraat B Enschede. Kaar twee zeer jonge toderen 1 en 2% jaar en baar man konden zich ternauwer nood in veiligheid stellen. De woon kamer en de winkel brandde geheel Et. Mevrouw Kerver wilde vanmor- ?tn de haard aansteken. Zij gooide tr een blik petroleum op. De haard toeft vermoedelijk nog gebrand, of la nog warm geweest, want toen de petroleum er in werd gegooid moet ff - aldus de politie een ontplof fing of een steekvlam zyn ontstaan, aaardoor de kleding Kerver vlam vatte. Daar de haard gedeeltelijk was afgesloten, kwam tot vuur alleen door het deurtje buiten, waardoor de vlammen nog verder om zich heen grepen dan anders het geval zou zijn geweest. De heer Kerver had nachtdienst ge- tod en was even voor de brand uit brak thuisgekomen en naar bed ge gaan. Hij werd tegen kwart voor ze- ffn wakker door het gehoest van een van de kinderen. Tegelyk rook een scherpe brandlucht en hoor- to h' iets knetteren. Hij rende naar beneden waar hij zag, dat de kamer in lichterlaaie stond. Hy ging weer naar boven en haalde de kinderen nit bed. Deze bracht hij in veilig- de overkant. Toen merkte bij op, dat zijn vrouw nog in het buis moest zijn. Politiemannen en to inmiddels gealarmeerde brand eer hebben geprobeerd met gas maskers en persmaskers op het brandende huis binnen te dringen. Maar zij konden de vrouw niet meer toreiken. men vrijdag niet stoppen met het ..Delphispel 24". Sinds vijf weken wordt in dit casino het spel druk be oefend, dagelijks van drie uur 's mid dags tot 's nachts één uur. Men kan alleen dan deelnemen als men adspi- rantlid is van de sociëteit „Het Gooi". Dit lidmaatschap verkrijgt men aan de ingang van het hotel door zich eenvoudig te laten inschrijven. Gis- men voordat hem officiéél is meege deeld, dat hij zijn speelzalen moet sluiten. Overigens, burgemeester en wethouders van Oldenzaal hebben vo rige week al de vergunning voor het Jupiter-casino in die plaats ingetrok ken, omdat de directie zich niet aan de bepalingen in die vergunning heeft gehouden. Het Oldenzaalse casino zou volgens de beslissing van B. en W. op 25 oktober moeten worden ge sloten. ..geheim agent van hoge rang" Lazlo Szabo, dr Hongaars, diplo- maat die dezer dagen asiel in de I V.S. heeft gekregen, was volgens de „Daily Express" in werkelijk- j heid een geheime agent van hoge rang. Officieel was hij als „econo misch deskundige" aan de Hongaarse ambassade in Londen verbonden. Vóór hy vijf weken geleden naar En geland kwam, zou hy vele jaren op de afdeling voor speciale politieke op drachten van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Boedapest heb ben gewerkt. Volgens bepaalde geruchten zou j Szabo van Londen naar Frankfort zyn gebracht om daar uitvoerig door leden van de Amerikaanse geheime dienst te worden ondervraagd. Pas daarna zou hy eventueel toestemming krijgen om naar de V.S. te gaan Tilburgse bankroof Naar buitenland Trein reed door Een zeldzame fout in de uitvoe ring van de dienstregeling heeft gisterochtend verbazing en onge noegen bij Voorburgse treinpas- sagiers veroorzaakt. Een uit de richting Gouda ko mende trein passeerde het station m Voorburg zonder te stoppen, hoewel dat in het spoorboekje wèl staat aangegeven. Vandaar dan ook een aantal wachtende reizi gers op het perron. Zij zagen de trein kwiek voorbijsnellen en moesten de volgende nemen. Wie in Voorburg had willen uitstap pen, moest de volgende trein te rugnemen. Het uitrijsein stond overigens op veilig. De directie van het casino „Muider- berg" deelde mede, dat men niet van plan is de duivel te verzoeken en men zal dus donderdagavond om 12 uur het casino sluiten. Men zal echter met ce gehele club, welke thans 1500 le den telt., in organisatorisch verband in het buitenland gaan spelen. De heer Golberg van de stichting „Pays-Bas", die het casino „Tivoli" in Berg en Dal exploiteert waar „Delphi 24" wordt gespeeld, vertelde, dat hy dc politie twee dagen op bezoek heeft gehad. Prof. dr. H. C. Hamaken uit Eindhoven is aangewezen om een deskundig rapport uit te brengen over het „Delphi 24"-spel. Hierby zou het er dan vooral om gaan of de stichting een besloten karakter heeft en of „Delphi" een behendigheidsspel is. Dit rapport zou voor 8 december moe ten zyn ingediend. De heer Golberg verklaarde, dat 'hy het casino niet kan sluiten, omdat prof. Hamaken de I gelegenheid moet hebben zyn onder - 1 zeek in de praktijk uit te voeren. (Van onze Bossche correspondent) De Brusselse firma Tyler, die bij Lloyd's in Londen is ondergebracht, heeft een beloning van 10 procent in het vooruitzicht gesteld voor de tip gever door wiens toedoen de buit van de Tilburgse bankroof of een deel daarvan wordt opgespoord. Uiteraard is deze verzekeringsmaat schappij van de Amro-bank het meest gesteld op terugvinding van de bijna 900.000 gulden aan baar geld. De justitie en politie vinden de arres tatie van de zogenaamde Algerijnse „vrijdagsbende" echter belangrijker, omdat deze Frankryk en België al tal van keren onveilig heeft gemaakt. Thans wordt er yverig gespeurd aan de hand van enkele vingerafdrukken, die op de in België achtergelaten ge stolen Citroëns zyn gevonden en aan de hand van foto's van Parijse onder wereldfiguren. die werden getoond aan het personeel van de Amro-bank en aan enige getuigen, die de politie afgelopen dagen tips hebben gegeven. Op de bank in Tilburg tenslotte is men nog druk aan het inventariseren om de juiste waarde vas4 te stellen van de waardepapieren, di nog weg zyn. Zoals bekend is in een Brusselse voorstad het grootste deel vai. de ge stolen effecten en obligaties terug gevonden. ><- Pruis Bernhard heeft gisteren in de Haagse Ridderzaal de Ibero-Amerikaanse dag 1965 ge opend. Ook Claus von Amsberg was fiier aanwezig. Op een ten toonstelling in de kelder van de Ridderzaal had hij een geani meerd gesprek met minister Luns. Al eerder Morgen helder als volle maan Op vele plaatsen, die een vry uit zicht op het oosten bieden, hebben vanochtend tussen zes en zeven uur kometen-liefhebbers op wacht ge staan. De komeet van Skeija-Saki heeft zich echter niet aan hen kun nen vertonen. Want hoewel de he mel helder was lag er juist in het oosten vlak boven de horizon een wolkenbank. Tegen de tyd dat de komeer daarboven uit was gekomen was de ochtendhemel, mede als ge volg van de lichtverstrooiing door de wolkenbank zo licht geworden dat het hemellichaam hoe helder ook, zich niet meer kon aftekenen. De ware liefhebber zal echter de moed niet opgeven. Morgen pas be reikt de komeet zyn perihelium, zijn kortste afstand tot de zon, en astro nomen verwachten dat hy dan by- na zo helder zal worden als de volle maan. Dit zou betekenen dat hy overdag, in het volle zonlicht, te zien zou zyn. Men behoeft dan dus niet, zoals vanochtend, omstreeks zes uur uit de veren te komen om hem te zien. Al is de komeet natuurlijk wel het fraaist zo lang hij als ach tergrond een donkere hemel heeft. Opgeschorte onafhankelijkheid" Het Rhodesische kabinet is vanochtend om 9 uur plaatselijke tijd (8 uur Ned. tijd) bijeenge komen ter verdere bespreking van de plannen voor een onaf hankelijkheidsverklaring. waar- Water kanzelfs voor geoefen de zwemmers, een groot gevaar betekenen. In Zuid-Afrika heeft men er iets op gevonden: Lor raine Robinson uit Johannesburg demonstreert hier een ..reddings ballon' die in normale toestand als een klein plastic pakje om de arm gedragen kan worden. Voor velen, die dichtbij of op het wa ter werken C over vandaag een beslissing zou vallen. Voor de kabinetsverga dering had premier Ian Smith een onderhóud met Josiah Gon- do, de leider van de Afrikaanse oppositie in het parlement, de Verenigde Volkspartij. Gondo deelde later mede, dat Smith hem had verzocht het parlement in spoedzitting bijeen te roepen. Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend. In Londen, dat elk ogenblik een verklaring van onafhankelijkheid uit Rhodesië verwacht, wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat die voorlopig de vorm zal krijgen van een „opgeschorte onafhankelykheid". Smith heeft er nameiyk voortdurend op gezinspeeld, dat alleen de afkon diging van het beginsel der onafhan kelijkheid voor de deur staat, maar dat met de toepassing ervan weinig tyd gemoeid zal zijn. Indien Smith, door deze strategie te volgen, „langs de rand van de afgrond gaat", zoals men het in Londen uitdrukt, zal de Britse regering in een uiterst moei lijk parket komen. In dat geval zou den de blanke Rhodesiërs immers het gezag van Londen verwerpen, maar 'n'feite zou deze onwettige onafhan kelijkheid niet van kracht worden, waardoor de Britse regering niet in staat zou zyn tegenmaatregelen te nemen. Er zou immers door een der gelijk zwevende situatie nog niets illegaals zyn gebeurd. Een topfunctionaris van de Britse regering heeft meegedeeld, dat de middellyke antwoorden van Engeland op een eenzijdige onafhankelijkheids verklaring van Rhodesië zullen zyn: Een koninklyke proclamatie door Koningin Elizabeth II, waarin de eenzydige verklaring gebrandmerkt wordt als een daad van rebellie en waarby de Britse gouverneur in Rho desië, Sir Humprey Gibb, opdracht krijgt in de mate van zyn bevoegd heden volledige verantwoordelykheid op zich te nemen voor het toekom stige bestuur van Rhodesië; Oplegging van economische sancties op de handel en op fiscale aange legenheden met Rhodesië: alle toe komstige aankopen van Rhodesische tabak tot een bedrag van 112 miljoen dollar per jaar zullen verboden zijn nen met een reeks andere handels- financiële transacties. Rhodesië zal uit het sterling-gebied gestoten worden, zyn activa in Engeland zul- len bevroren worden en de voorkeurs behandeling voor Gemeentebestlan- den zal worden opgeschort; Engeland zal het geschil voor de Veiligheidsraad van de VN brengen, en vermoedelijk zich beroepen op ar tikel 35 van het zesde hoofdstuk van het Handvest. Hierin zyn de verschil lende procedures voor de vreedzame ssing van geschillen vervat die gevechten of oorlog zouden kunnen doen ontstaan. KOSMOS-93 De Sowjet-Unie heeft gisteren de 93ste van de serie Kosmossatellieten gelanceerd. Alle systemen aan boord werken normaal. Zaterdag is de Kos mos 92 gelanceerd. NIEUW! artola 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels 3 glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, Q verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgasl) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen Voor goed auto-onderhoud VRIJDAG MOETEN ALLE DEUREN DICHT Hongaar Szabo WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond droop en zonnig *tor, behoudens enkele lokale wol tonvelden. Overwegend matige oos telijke wind. weinig verandering in tomperateur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 21 OKTOBER Zon op: 7.15 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 2.39 uur; onder: 16.55 uur. hoogwater in Katwyk te 0.13 en 12.48 uur, laagwater te 8.31 en 20.47 uur. D't nummer bestaat uit 20 pagina's (9ud QCie, tetiwo Een kwestie van zekerheid... Voor uw auto is alleen het beste goed genoeg. Dus staan wij klaar met onze vakkennis en Esso produktenvoor alles wat uw wagen nodig heeft. Stop 'n tijger in uw tank, tank Esso Extra. Dan heeft u zekerheid, dat u rijdt met de krachtigste, dus zuinigste benzine. Ook voor olieverversen, accessoires, banden en accu-service bent u welkom! Iedere klant ontvangt een surprise Uit het Leidsch Dagblad van 20 October 1865: Te Woerden is l.l. Maan dag in den hoogen ouderdom van 92 jaren overleden onze voormalige stadgenoot Dr. F H. L. Donckerman in dei tijd repetitor in de oude talen. (Advertentie) Bekwame timmerlieden kunnen tegen 13 cents per uur. dadelijk ge plaatst worden. Men adres- seere zich bij de boekhande laren Schreuder van Baak, alhier. BrievenbusS juicht het plan toe tot oprichting van een slagthuis en een naam loze maatschappij tot ver koop van vleesch.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1