Moordenaar werd murw gepraat Wel kopen, niet betalen uryleclen vinden de eger minderwaardig Pyromaan schreef branden keurig op Luxe op Londense autotentoonstelling PC WAN N.V. LETDSOH DAGBLAD WOENSDAG 10 OKTOBER 1%S 'olitie slaagde waar psychiater faalde (Van onze Amsterdamse oorrespondent) Het is vooral te danken aan het uithoudingsvermogen van twee politiemannen, dat de waanzinnige, dóe gisternacht op het Dapperplein in Amsterdam een baby dood stak om zich te wreken op de ontrouw van z(jn vrouw, zich niet heeft vergrepen aan de beide andere kinderen, die zich in de woning be vonden. Hoofdinspecteur A. M. Koppejan (54) heeft ruim drie uur met de man, die zich achter het raam op de eerste verdieping bevond, gesproken en brigadier Piet Bol (43) heeft zelfs vtff uren vrüwel onafgebroken met hem gepraat. Het resultaat van hun tactvolle op treden was. dat de tenslotte eveneens uitgeputte i het mes, waarmee hij zyn afschuwelyke daad pleegde en dat de hele hele nacht zyn 6-jarige dochtertje had bedreigd, op straat wierp en zich overgaf. „Er gingen in het publiek stemmen op om de man i te schieten", aldus de hoofdinspecteur. „Maar ik heb dat geen ogenblik overwogen. Ik was er zeker dat wij hem met praten zouden kunnen beïnvloeden". De buiten zijn zinnen geraakte man is door méér m sen toegesproken. Buren bemoeiden zich er mee er kwam een psychiater van de geneeskundige dienst, zy kregen géén vat op de man. Alleen de beide po litiemannen en een pro6tituée, een vriendin van de ontrouwe vrouw wisten de juiste woorden te kiezen. •fa Hoofdinspecteur Koppejan Het ging in de geest van: „Toe nou Co, doe niet zo misselijk. Wat kan dat kind er nou aan doen, dat jij ruzie met je vrouw hebt". En dit werd herhaald in talloze variaties. „Wat er gezeg werd was niet belangrijk. Het ging er alleen r foces in Alabama tegen van de Kn Klux Klan meeste blanke leden van een /oor een lid van de Ku Klan, de 21-jarige Collie Wil- wegens moord zal moeten --klffoorden, hebben in Haynevil- llabama) verklaard dat ztf van ing zijn dat negers minderwaar- blanken zijn. Het betreft het proces naar aanleiding van word op de blanke mevrouw tjjdens de mars van Selma Montgomery. Zy was een der iters voor gelijke burgerrech- antwoord op vragen van de lie aanklager in Alabama, Flo- jjaven zij verder toe geen hoge tc hebben van blanken die i voor de burgerrechten van jers. Ondanks hun opvatting blanke superioriteit verklaar- I het met hun geweten in nstemming te kunnen brengen odstraf op te leggen aan een verdachte die ten laste wordt een blanke propagandist (e) gelijke burgerrechten te heb- termoord. Aanklagers Flowers ivroeg de leden van de jury toor één. De (niet-federale) pre- de rechtbank verwierp ca het betoog van Flowers, die ritte dat een eerlijk proces met itfke juryleden onmogelijk was. :rs zal nu getuigen a charge op- Onderzoek het begin van het onderzoek de Commissie voor on-Ameri- activiteiten naar de Ku Klux heeft een regeringsdeskundige hsbington verklaard dat „grote Robert Shelton manipulaties de bankrekening van de Klan uitgevoerd. deskundige verklaarde dat de tekening van James Hendrix op de Klan in feite waren atst door de echtgenote van ton. dton en echtgenote weigerden »ord op vragen te geven, waar- «S1 zich beriepen op amende- op de grondwet ter voorko- van zelf-beschuldigingen. oer van Fabiola tot 21/2 jaar veroordeeld rechtbank in Rome heeft don de Mora y Aragon, de broer Koningin Fabiola van België, tordeeld tot 2'/6 jaar gevangenis- 3.600 gulden boete wegens thting. iiy werd bü verstek ver bid. Zijn verbiyfplaats was by fchtbank niet bekend, werd ervan beschuldigd onge- cheques ter waarde van "W gulden te hebben uitgegeven, tfieques waren getekend door zijn "Mlige Italiaanse secretaris. heeft verklaard de cheques hebben uitgeschreven op verzoek don Jaime, die hem had verze- dekking voor zou komen, tcretaris heeft volgens de poli- tfn klacht ingediend, nadat don de cheques had verzilverd voor dekking te zorgen, openbare aanklager wees erop, 'het niet de eerste keer is dat don terecht staat wegens het uit- 1,11 van ongedekte cheuqes. Hij ^de don Jaime „een luchthartige en bedrijver van fraudu- taakjes". De veroordeling was Worm de eis. D°n Jaime heeft in 1961 en 1962 Italië gewoond. Shelton (36) weigerde 73 keer ant woord te geven en hij weigerde ook de documenten van de Klan over te leggen die de commissie bij dagvaar ding heeft opgeëist. Deskundigen van de commissie zeiden dat zij in tien maanden tijd 381 afdelingen van de Klan had den ontdekt, maar dat hun onder zoek wordt bemoeilijkt door de ter reur die de Klan in het zuiden van de VS uitoefent. „Deze mensen zijn bang voor mo lestaties. dreigbrieven, telefoontjes, het verbranden van kruisen op hun eigendommen, afranselingen, bom aanslagen, en ja, zelfs de dood", zo verklaarde Appell, de voornaamste onderzoeker van de commissie. het contact met de liezen. Wij moesten voorkomen, dat hij bij het raam zou weggaan en in de woning zijn gruwelijke plannen om de andere kinderen te vermoor den zou volbrengen". Dat was het standpunt van hoofdinspecteur Koppejan. „Na een uur denk je. dat je niets meer te zeggen hebt. Maar dan zie je het mes in de hand van de man en dan klets je maar door." En brigadier Bol: „Het enige doel was hem murw te praten en daar zijn we tenslotte gelukkig in ge slaagd". Het tactvolle optreden van de bedde Amsterdamse politiemannen, die hiermee meer bereikten dan een psychiater met al diens ervaring, heeft in de volksbuurt, waar het drama zich afspeelde, grote bewon dering gewekt. VERZEKERING ZIEKTEKOSTEN AMBTENAREN Een wetsontwerp ziekenkosten- voorziening ambtenaren, bestemd voor het rijks -en onderwijsperso neel en de als zodanig gepensioneer den en op wachtgeld gestelden is bU de Tweede Kamer ingediend. De ont worpen voorziening komt in het al gemeen overeen met de regelingen, die voor het personeel van de poli tie, de provincies en het merendeel van de gemeente gelden. Dit wets ontwerp stelt vergoedingen of tege moetkomingen van ziektekosten van de deelnemers en hun gezinsleden voor. Daarin zullen in elk geval wor den betrokken kosten van geneeskun dige hulp, verleend door huisartsen, specialisten, tandheelkundige hulp, verloskundige hulp. verpleging en behandeling in ziekenhuizen, sana toria en verpleeginrichtingen, genees- en verbandmiddelen, medische kunst- en hulpmiddelen en zleken- vervoer. De hoogte van de vergoe dingen en tegemoetkomingen zullen in besprekingen in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken nader worden vast gesteld. Voorlopig wordt gedacht aan vol ledige vergoeding voor verpleging en klinische behandeling in ziekenhui zen (in de laagste klasse) en sana toria, en aan vergoeding van 87-0/0 van de kosten voor hulp van huis arts, specialist of ^apotheker. In de tandheelkundige sector zouden vas ten bedragen per verrichting worden vergoed. De kosten van de regeling zullen volgens het ontwerp worden gedekt door gelijke bijdragen van het rijk en van de deelnemers. Het bijdra- genpercentage zal waarschijnlijk 4.6 pet van het salaris bedragen (voor gepensioneerden 4.6 pet van 70 pet van de pensioengrondslag). Hiervan zal dus de helft (2.3 pet), op de deel nemer worden verhaald. Als maxi mum waarover het percentage zal worden berekend, is gedacht aan het maximum-salaris van een hoofdcom- 5 (thans ca f 16.000.). - CUBA WIL GEVANGENEN UITWISSELEN „ECONOOM" HAD EIGEN OPVATTINGEN Op recherche is in Baarn een 44- jarige zich econoom noemende man aangehouden. De man wordt verdacht van flessentrekkerij op grote schaal. Hij heeft voor duizenden gul dens gekocht en besteld zonder 700 gulden aan drank. Ook hij wacht ooit een cent te betalen. no& steeds op zijn geld, evenals de eigenaar van een taxibedrijf uit De „econoom" nam ongeveer twee Jutphaas. De „econoom" liet zich maanden geleden zijn intrek in een namelijk uitvoerig in taxi's rondrij- comfortabele villa aan de Utrechtse- den. straatweg in Jutphaas. In de weken j Hij beperkte zich overigens niet tot leveranciers uit het goede Jutphaas zelf, maar deed ook in Utrecht forse bestellingen. Bij kleine meubelzaken gaf hij opdrachten voor een waarde Toeren in taxi's van 7 000 gulden. De meubels zijn in- middels gemaakt, maar staan nog in de fabriek. Acht Utrechtse winkeliers hebben aangifte gedaan van soort gelijke gevallen, waarin als Koning Klant fungeerde, elkaar zijn zij voor een bedrag rond 5.500 gulden benadeeld. Hij liet zijn tuin en tennisbaan in orde maken door iemand uit de Bilt, die hem daarvoor een rekening van om en nabij de 2.000 gulden aanbood. De plaatselijke kastelein leverde de villabewoners voor ongeveer Teruggehaald Premier Castro heeft Amerika voorgesteld, anti-communistische ge vangenen op Cuba uit te wisselen 0 teftn evengroot aanta, linkse Russen proberen boze Sihanoek tevreden te stellen De Russische regering heeft gis teren geprobeerd prins Sihanoek van Cambodja ervan te verzekeren dat het verzoek om een bezoek aan de revolutionairen die in andere Latijns amerikaanse landen gevangen zitten. Dit voorstel was vervat in het Cu baanse antwoord van 12 oktober op een Amerikaanse nota te Pieren betrekkingen tussen matieke bitse afwijzing betekent, Terzelfde tijd deden de Russen indirecte aanval op communistisch China, Peking ervan beschuldigend Blomnienstein Ridder Nederlandse Leeuw Prof dr. ir. W. J. Blommenstein, de geestelijke vader van het Broko- pondaplan in Suriname, is benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. 8 oktober, waarin er by de Cubaanse autori teiten voor werd gepleit by het laten vertrekken van Cubanen voorrang te verlenen aan ouders van Cubanen, die al in de VS zyn gevestigd, en aan politieke gevangenen. Een afschrift van de Cubaanse nota circuleerde gisteravond onder Cubaanse ballingen in Miami. Hierin stond ook, dat Cuba in plaats van 100 tot 130 vluchtelingen, zoals de VS hadden voorgesteld, 400 Cubanen per dag wil laten vertrekken. De Cu baanse regering zou daarvoor voor exhra-ludhitvervoer willen zorgen, bijv. via de luchthaven Varadero op 120 km van Havanna. In New York en Washington sprak men van Amerikaanse zijde zijn mis noegen er over uit. dat de Cubaanse afvaardiging by de VN de inhoud van de notawisseling bekend heeft gemaakt. Men noemde de inhoud van deze nota's strikt vertrouwelijk en was van oordeel dat de indiscretie van de Cubanen het overleg slechts kan bemoeilijken. de Sow jet-Unie en Cambodja te troebelen. In een verklaring van het Kremlin wordt gezegd, dat het verzoek om het bezoek van Sihanoek uit te stellen „op geen enkele wijze een wijziging betekent in de politiek van de Sow- jet-Unie Jegens Cambodja". Het persagentschap Nieuw China had meegedeeld, dat Sihanoek kwaad was over het Russische verzoek zijn staatsbezoek aan de Sow jet-Unie uit te stellen, zich het slachtoffer voelde van een onheuse diplomatieke beje gening en er op zinspeelde dat hij de betrekkingen met Moskou zou ver breken. Verleden jaar heeft Sihanoek de betrekkingen met de V.S. ver broken. China heeft de „Amerikaanse im perialisten en hun lakeien" vandaag gewaarschuwd de „provocaties tegen Cambodja" te staken. In een verklaring van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat zy (de V.S.) daar anders „de wrange vruchten van zullen plukken". Enige Jutphase leveranciers zyn zo slim geweest, om toen zy, ook na herhaalde aandrang, geen geld voor hun waar kregen, de spulletjes maar weer terug te halen. De „econoom" heeft by de politie al een bekentenis afgelegd, die betrekking heeft op het leeuwenaandeel van al deze gevallen. Hy vertelde de rechercheur dat hy zelf in de steek is gelaten door men sen die hem heel veel geld schuldig zijn Burgemeester Franken ambtsketen gaat af De burgemeester van Zaandam, de heer G. J. D. Franken is met ingang van 17 januari benoemd tot directeur van Bruynzeel Fineerfabriek N.V. Hy werd zeven jaar geleden tot bur gemeester van Zaandam benoemd. De heer Franken (45). van wie be kend is dat hy ook tijdens zijn bur gemeestersperiode veel belangstelling toonde voor het bedryfsleven, is zakeiyk ingesteld en bezit een voor liefde voor onderwerpen die te maken hebben met economie en techniek. Hij is een belangrijk stimu lator geweest by de bestuurlyke een wording van de Zaanstreek. JAAR MET AFTREK GEEIST Hogere vergoeding De officier van justitie by de rechtbank in Arnhem, mr. A. J. J. Pfeil, heeft gisteren na een langdu rige zitting een jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering geëist, tegen een 19-jarige expeditieknecht uit NU- megen, die wordt verdacht van brandstichting. In 1963 en 1964 werd in de bos sen rond Groesbeek herhaaldeiyk brandstichtingen gemeld. Allerlei ac ties werden ondernomen om de py romaan te pakken te krygen. De ambtenaar van Staatsbosbeheer Derksen was vaak op pad en postte by voormalige brandhaarden in de hoop, dat de pyromaan eens zou te rugkeren by de plaats van zyn mis daad. In de morgen van 29 maart had hy geluk. Ergens was een rook pluim zichtbaar en even later zag de boswachter de expeditieknecht fietsen. Hy ontkende een brand te hebber waargenomen, ofschoon het paadje waarop hy zich bevond, langs de brandhaard voerde. De expeditieknecht bleef ook voor de rechtbank ontkennen. Hy zei zelf op jacht te zyn naar de brandstich ter, want hy wilde de 750 gulden verdienen, die Staatsbosbeheer als beloning had uitgeloofd. Diezelfde ochtend was eerder ook al een brand gesticht en daar hadden getuigen hem gezien met de fiets aan de hand kykend naar het vuur. Foto's Mr. Pfeil zei dat verdachte vry- wcl op heterdaad is betrapt. Uit de persoonlyke gegevens biykt, dat ver dachte een ongezonde belangstelling aan de dag legt voor branden. Hy had 36 bosbranden rond Groesbeek keurig geregistreerd. Hy beschikte over een collectie zelf genomen foto's van dergeiyke branden en in het bedryf waar hy werkte, sprak hy zo vaak over „fikken", zo zelfs dat hy er voortdurend mee werd ge plaagd. Soms bootste hy een brand weersirene na. Uit het pension waar hy woonde bleek op één dag tien keer een valse telefonische brand melding te zyn doorgegeven. Vol gens mr. Pfeil zyn er zoveel aan wijzingen, dat aan de schuld van verdachte niet behoeft te worden getwyfeld. By het bepaler, van de strafmaat hield de offcier rekening met de conclusie van de psychiater, die d° verdachte als verminderd toe rekeningsvatbaar beschouwt. Uitspraak over 14 dagen. COMMISSIES BEZIEN BELEID STUDIETOELAGEN Aangezien de prognoses inzake de in toekomstige jaren te verwachten aantallen aanvragen voor een rijks- studietoelage het wenselijk maken het ryksstudietoelagenbeleid in zyn volle omvang te bezien heeft de mi nister van Onderwijs en Weten schappen drie ambtelyke commissies ingesteld, die op uiteenlopend terrein adviezen moeten verstrekken. De zondag gekapseisde Griekse vrachtvaarder Akti ligt nog steeds op één oor in de mon ding van de Nieuwe Waterweg Een bergingsvaartuig heeft vast gemaakt aan het schip. Men on derzoekt nog steeds de bergings mogelijkheden. CHU stelt voor: omzetbelasting op raffineren van aardolie (Van parlementaire redactie» De Chr. Historische Unie is voor stander van omzetbelasting op het raffineren van aardolie. Mr. W. Scholten, lid van de Tweede Kamer voor de CHU, deed althand gister avond in een politieke radio-uitzen ding minister Vondeling de suggestie de aanvankelyk voorgestelde omzetbelasting op schoenen en textiel In te trekken en door een hef fing op het raffineren van aardolie te vervangen. Na te hebben herinnerd aan de toezegging van minister Vondeling dat het kabinet in zyn komende zitting van vrydag zal bekyken of de voorgestelde omzetbelasting op schoenen en textiel kan worden In getrokken, merkte mr. Scholten op, dat met de huidige vrij stelling van de omzetbelasting op geraffineerde aardolie enige tientallen miljoenen guldens zyn gemoeid. Wederinvoe ring past volgens hem in het kade de E.E.G.-voorschrlften en raakt minder direct het dageiykse levensonderhoud dan de voorgestelde heffingen op schoenen en textiel. Gouden show in Earls-Court Op de vandaag geopende 50ste Londense autotentoonstelling steken In de duurste hoek Rolls Royce en Mercedes- Benz elkaar de loef af. Op de vooravond van de tentoon stelling had de directie in Stuttgart opdracht gegeven, dat er op de Mer- cedesstand ruimte gemaakt moest worden voor het 600 model, het laat ste woord van de Duitse fabriek op het gebied van super de luxe wagens. Op slechts enige passen afstand van ae grote glanzende Mercedes 600 1 li staat h<>t allerlaatste produkt van voor kamerleden J Rolls Royce, waarvan de Paryse autosalon de première had. De staal grijze kleur van beide auto's ïykt (Van parlementaire redactie) De Tweede Kamer is gisteren in grote meerderheid akkoord gegaan met een verhoging van de vergoe dingen, die de 150 afgevaardigden ontvangen voor hun reis- en ver blijfkosten. De verhoging van 25 proeent, die volgens grondwetsvoor- sehrift by hoofdelyke stemming aan het oordeel der Kamer werd onder worpen, ontmoette alleen by de boe ren af ge vaardigde Harmsen verzet. Het was dezelfde heer Harmsen die ook bezwaar maakte tegen een ho gere vergoeding voor de leden van de Eerste Kamer, hoewel de senaat het nog altyd zonder salaris moet doen. De herziening van de bezoldiging de leden van de Raad van Sta- en de Algemene Rekenkamer werd met algemene stemmen goedgekeurd. r deze herziening was dan ook gebaseerd op de salarisverhogingen, het overheidspersoneel de laatste jaren heeft ontvangen. De Tweede Kamer keurde gister middag voorts een groot aantal wets ontwerpen goed, waaronder de be grotingen van het algemeen burger- ïyk pensioenfonds en het provincie fonds voor 1966. Goedgekeurd werd ook het begrotingshoofdstuk betref fende de hoge colleges van Staat en het kabinet der Koningin. Enkele lopende begrotingen werden ge- gd, waaronder die van het ge meentefonds 1965, dat door het ka- binet-Cals met 79,6 miljoen gulden extra is bedacht. »i op elkaar. De Rolls Royce Silver Shadow kost n Groot-Brittannië 6.556 pond en de Mercedes 600, 9.000. Een andere verrassing op de ten toonstelling was een 4,2 liter Limou sine van Jaguar, de eerste wagen van dit soort dat door de fabriek vervaardigd wordt. Het nieuwe mo del is afgeleid van de Mark 10 met talryke verfyningen om tegemoet te komen aan de eisen van door chauf feurs gereden autoritten. De limousine heeft een zes cylin der motor welke voor een topsnel heid van byna 200 km/u zorgt. De wage», gaat in Groot-Brittannië 2.533 pond kosten. me uitlaatsystemen, ventilatie, air conditioning, verstelbare stoelruggen en terugkeer van echt leren bekle ding. DAF slaat in Onze Daf. met het jongste model op de draaischyf ïykt van de alge mene geestdrift voor de twee peda len-techniek groot profyt te trekken. Het automatische overschake lingssysteem wordt thans speciaal als een uitkomst beschouwd voor het steels drukker wordende stadsver keer, omdat hierdoor het veelvuldi ge overschakelen overbodig is ge worden. Dankzij de goede service-orga nisaties, die in heel Engeland zyn, gaat de Daf thans in Engeland ook uitstekend vooruit. Voor het overige is het voorna- melyk de Britse auto-industrie, die haar prudukten hier voor het voet licht brengt. Veel nieuws is daar nu niet meer by. Advertentie Ook Jap an Er glanzen en fonkelen in Londen i 69 merken uit 13 landen. Japan exposeert hier voor de eerste maal. Na Frankfurt en Parijs komt Lon den altijd een beetje als mosterd na de maaltyd. Maar het is een sterke magneet, die duizenden uit alle indstreken naar Earls-Court doet toestromen. De treffendste ontwikkeling is de wyde toepassing van de automati sche transmissie ook voor de goed kopere modellen met als pronkstuk ken de daarmee uitgeruste mini's en v&gens der 1100 klasse van B.M.C. (Austin en Morris). Verder ligt op deze show de nadruk al op voorwielaandryving, duurza- AUTOMOBIELBEDRIJF HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL. 18.21.43

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13