RITMEESTER Voorhouts eerste burger benoemd in Alkemade Sleutels voor woning PIKEUR P. M. F. Smolders volgt 1 november burgemeester E. J. M. Kolfschoten op Boeiende structuur in nieuwe gemeente Walcheren opgedeeld in acht gemeenten LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 OKTOBER 1965 beoogde de gemeente Serooskerke on der te brengen bij de nieuwe (voor namelijk agrarische) gemeente Ma- riekerke inplaats van bi) Veere, zo als het wetsontwerp wilde. Om Veere, dat een belangrijke recreatie ve taak te wachten staat, niet on nodig te verzwakken, wees de Kamer dit amendement af met 66 tegen 52 stemmen, waarbij de heer Sc heps deze keer alleen de PvdA. de VVD (behalve mr. Toxopeus, die het wets ontwerp nog heeft ingediend) de PSP en de Zeeuwse anti-revolutionair Van Bennekom meekreeg. RUMPT HAALT GEESINK FEESTELIJK IN Het Gelderse dorpje Rumpt tussen Leerdam en Geldermalsen, dat na tionale bekendheid verwierf, sinds Anton Geesink zich daar enkele maanden geleden vestigde, zal de drievoudige wereldkampioen zaterdag op „Rumptse" wijze ontvangen. Mu ziek voorop, dan de beroemde judoka zelf op een versierde boerenwagen en vervolgens het hele dorp er achter aan. De burgemeester zal Geesink een bronzen kip voor zijn boerderij ten geschenke aanbieden. Om vier uur 's-middags wordt de wereldkampioen aan de dorpsgrens verwacht. Hockeyprogramma Heren, eerste klasse: HDMBMHC. Promotieklasse B: Victoria—Alli ance 2; TOGO 3—Ring Pass: Kievi ten 2—Asvion; Leiden 2—HDS. Tweede klasse D: HDM 4Alliance 3; HBS 2—HOC 3; Ever Swiftr- Zandvoort; Leiden 3HDS 3. Dames, eerste klasse: Be Fair HDM; RBCGooi; VoordaanKie viten; BDHCAmsterdam. Promotieklasse A: AllianceVicto ria; 6CHC—TOGO; Fit—Kampong; BDHC 2—Leiden. Sportsplinters De Nederlandse scheidsrechter Aalbrecht (Hoek VBn Holland) zal zondag as. in Trondheim de wed strijd Rosenborg—Dynamo Kiev flui ten. Dit duel is de eerste wedstrijd in de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars. De heer Aalbrecht zal worden geassisteerd door de collega's Bus (Leeuwarden) en Lausberg (Culemborg). (Van een onzer redacteuren) Voorhout gaat een burgeineesterloos tijdperk tegemoet en Alkemade krijgt weer een eerste bur ger! Met ingang van 1 november is namelijk tot burgemeester van Alkemade benoemd de beer P. M. F. Smolders (55), die negen-en-een-half jaar hoofd van de gemeente Voorhout is geweest. Hij volgt de heer E. J. M. Kolfschoten op, die 15 mei geïnstalleerd werd in Leidschendam. Mevrouw mr. Chr. A. de RuyterDe Zeeuw waarnemend- xommissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, omdat mr. J. Klaasesz met verlof in het buitenland vertoeft is gister morgen uren bezig geweest om burgemeester Smolders van het Koninklijk besluit van zijn benoeming op de hoogte te stellen. De heer en mevrouw Smolders liepen in die periode van getelefoneer van Den Haag naar Voorhout, rustig te winkelen in de Amster damse Kalverstraatl Het gezin van de nieuwe bur gemeester van Alkemade. V.r.n.l. de heer P. M. F. Smolders, Jetty (8), staande Ro bert (13), mevrouw Th. Smol dersNieuwerkerk met op haar schoot Beatrix (4), Frank (5) en Renée (10). (Foto L.D./Holv&st) nu gegroeid tot 5700 en het tijdstip, waarop de 6000ste begroet zal kun nen worden is niet veraf meer. bevolkingsaanwas is hoofdzakelijk ontstaan aoor het grote aantal fo rensen, dat zich in deze „bollenge- meente" vestigde. Voorhout gaat over elf dagen de periode van het burgemeesterschap van de heer Smolders afsluiten. De vertrekkende eerste burger heeft rige wpek zaterdag voor het laatst met dc wethouders voorberei dingen getroffen voor de vrijdag te houden raadsvergadering, die de liuiUite onder zijn leiding zal zijn. Er zal nog een bijzondere gehou den worden om afscheid te ne: doch deze zal niet worden voorge zeten door de heer Smolders. Node zal men afscheid nemen van deze magistraat met een warm kloppend hart voor al zijn gemeentenaren, want hij leefde met hen mee ln perioden var. vreugde en verdriet en hU stond altijd voor hen op de bres. Herinneringen Wat is uw prettigste herinnering aan uw ambtsperiode in Voorhout, vroegen we de heer Smolders. Zyn I charmante echtgenote begon te la chen, liep naar een andere kamer, kwam met een foto terug en liet deze aan ons zien. „Dat is het", zei ze! En inderdaad het was zo, want toen buigemeester Smolders na het zoveelste telefoongesprek weer in z(jn fauteuil was gezeten verklaarde hy onomwonden: „Het bezoek van Koningin Juliana met de commissa ris der Koningin, mr. J. Klaasesz, nu vier jaar geleden. Wat was dat een leuke dag!" en dan ls er nog wat", voegde aan toe. „Vorige week hebben we met het personeel van de ge meente het jaarlijkse uitstapje ge maakt. Ditmaal met een boot van Harland. We zijn in de gemeente waar ik van 1946 tot 1956 als secre taris werkzaam ben geweest, War mond, cp de boot gestapt, en zijn toen over de Kaag en de Brasem ge varen. 't Was heerlik weer. Ik kon dus op het bovendek zitten. En op deze wijze heb ik een groot deel van mijn nieuwe gemeente kunnen over zien. Daarbij dacht ik natuurlijk aan mijn sollicitatie. Het grappige was echter, dat niemand van het personeel wist, dat ik gesolliciteerd had". Dat burgemeester Smolders weer ln een waterrijk gebied hoofd der gemeente wordt vond hij begrijpelijk prettig. Zeilen is zijn lust en zijn leven. In zijn geboorteplaats het kortgeleden garnizoensstadje af ge worden Geertruidenberg in Noord- Brabant, waar hij 5 augustus 1910 het levenslicht zag had hij reeds een boot en daarmee laveerde hij graag over de Amer en het Hol lands Diep. Aan die tijd denkt hij nog vaak. Maar naar Brabant terug keren in Raamsdonk ontving hij na zijn schoolopleiding het eerste onderricht in de gemeente-admi nistratie wil hij lieyer niet. De heer Smolders ls gehecht aan Zuid- Holland en in het bijzonder aan het plassengebied. Daarom is hij zo ver heugd en met hem zijn echtge note over deze benoeming! Voorhout verliest een bekwaam magistraat, Alkemade krijgt er een terug, die zich met inzet van alle krachten zal werpen op de proble matiek van de tot deze gemeente be- Politie tast nog in duister over motieven van moordenaar (Van onze Parijse correspondent) De Parijse politie tast nog altijd in het duister over de motieven, die de 28-jarige Westduitser Dieter Götze tot de moord op drie vrouwen lichte zeden hebben gebracht. De Westduitser kon 24 uur na zijn laat- laatste moord al worden gegrepen dankzij een goedgeiykend rebotpor- tret, dat de politie op grote schaal van hem had verspreid. Gisteren heeft hij de misdaden bekend. Diefstal is de drijfveer in elk ge val niet geweest, want op de moor denaar werd geen geld of ander be zit van zijn slachtoffers gevonden. Zelf deelde hij de politie mee ver wonderd te zijn dat het. na de eer ste moord, zo gemakkelijk was uit de voeten te komen en zelfs grenzen te overschrijden. Hij had onmiddel lijk na die eerste moord Parijs ver laten om weer naar zijn woonplaats Bonn terug te keren. Die reis heeft hij daarna heen- en weer nog een keer gemaakt na in Parijs tweede moord te hebben gepleegd. Na die nieuwe macabere ervaring trok Parijs hem, zo vertelde de moorde naar, nog onweerstaanbaar aan zondag ontnam hij een derde vrouw het leven. Maandag werd hij echter gearresteerd om zo tevens te onder vinden dat hU de risico's van zijn sinistere bedrijf tenslotte toch wel enigszins had onderschat. Jongen probeerde zijn moeder van balkon te gooien Een 20-jarige magazijnbediende is gisteren door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens poging tot zware mishandeling zijn moeder. De jongen was nogal aangeschoten in de vroege ochtend van 27 juli thuis gekomen en had toen met zijn moeder ruzie gekre gen. Toen de vrouw met een melkfles in haar hand naar het op tien meter hoogte gelegen balcon liep, ging hij haar achterna, greep haar vast en trachtte haar over de houten balustrade te werken. Op het laatste moment kon zijn vader, die wakker was geworden, nog ingrijpen en ernstig ongeluk voorkomen. horende dorpen. Hy weet er al iets van, want zyn voorganger, de heer E. J. M. Kolfschoten, is een zijn beste vrienden. Deze heeft hem reeds ingelicht en zal dat de komen de dagen zeker intensiever doen. Maarscheiden doet lijden en afscheid nemen doet pijn. Zo zal het ook voor burgemeester Smolders van Voorhout zijn! Wennen Burgemeester P. M. F. SMOLDERS (Foto L.D./Holvaat) ,,'k Ben ontzettend ingenomen met deze benoeming", vertelde bur gemeester Smolders ons gisteravond laat 'n zijn riante villa aan de Prof. Aalberselaan. Het gesprek werd meermalen onderbroken door tele foontjes van collega's, familieleden, vrienden en bekenden. „Niet, dat ik het zat was in Voorhout. Beslist niet. Het is een boeiende gemeente met een zeer prettige bevolking. We hebben het hier bijzonder naar ons zin gehad en leuk gewoond. Zo'n huis krijgen we nooit meer". Prettig Voorhouts eerste burger trekt Urm aan zijn sigaar, denkt even na en vervolgt dan: „Wanneer je bijna tien jaar in een gemeente gewerkt hebt, dan is het gezond om weer eens opnieuw te begin nen en je te kunnen storten in oen andere gemeentelijke proble matiek. Erg prettig vinden we bet, dat we in Zuid-Holland kun nen blijven, want de mogelijk heden voor een K.V.P -burge meester zijn in deze provincie nu niet bepaald groot". Mevrouw Th. Smolders-Nieuwer- kerk, die een heerlijk kopje (zwarte) koffie had geserveerd, mengde zich nu ook in het gesprek. „Ik vind het leuk voor mijn man. We zullen wel even moeten wennen. Vooral aan het huls, maar we zullen het er best klaren. Vol goede moed gaan we onze nieuwe taak aanvaarden. De kinderen Robert (13), Renée (10) een meisje Jetty (8), Frank (5) en Beatrix (4) zullen zich waarschijnlijk nog wel wat moeten aanpassen en nieuwe vriendjes en vriendinnetjes moeten zoeken. Maar ja, u weet hoe snel dat by kinderen gaat". ,,'k Behoef helemaal niet te wen nen", merkte Rob, die stil had zitten lezen en steeds de telefoon had op genomen, op. „Ik heb al een paar vriendjes in Roelofarendsveen. Het zijn jongens waarmee ik in Leiden op schooi geweest ben. Leuke vrien den hoor!" Voorhout zal burgemeester Smolders missen. Daar zijn we van over tuigd. In die bijna tien jaar is er onder zijn leiding heel veel tot stand gekomen. Er werden zeer veel nieuwe woningen gebouwd, het dorp kreeg door restauratie en nieuwbouw een geheel ander aan zien en in het centrum zijn fraaie middenstandsbedrijven verrezen. Het inwonertal, dat bij zijn komst op 1 mei 1956 4600 zielen bedroeg is i.Van een onzer redacteuren) We zaten net even rustig te praten met burgem. P. M. F. Smolders. De telefoon had tien minuten niet gerinkeld. Het was zes minuten voor tien. Toen ging de huisbel! Wie zal die late gast zyn?' vroeg mevrouw Th. Smolders-Nieuwer- kerk aan haar man. Op het ant woord behoefde ze niet lang te wachten. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten en zyn echtgenote wa ren het! Leidschcndams eerste burger had het niet over zjjn hart kunnen -verkrij gen om zyn vriend, collega en op volger in Alkemade te laten wach ten op zyn persoonlyke felicitatie. Telefonisch hadden ze dat reeds ge daan, maar ze wilden deze wensen „heet van de naald" toch met een handdruk bezegelen. Dat dit door de heer en mevrouw Smolders op prys werd gesteld is begrijpeiyk. In het bijzonder het feit, dat de heer Kolfschoten na zijn drukke werkzaamheden, die het overgrote deel van de avond verg den nog bereid was om naar Voorhout te komen. Leidschendams eerste burger en bur geres kwamen niet met lege han den. Ze hadden iets mee genomen. Een waardevol geschenk! Neen, geen prachtige vaas met bloemen, geen kist „goeie" sigaren en ook geen zilveren sigarettendoos. Het waren twee sleutels in een etui. Doodgewone sleutels! Burgemeester en mevrouw Smolders keken vreemd op toen de heer Kolfschoten ze tevoorschijn haalde. Kenneiyk dachten ze: Wat is dat nu? Spoedig kwam echter de „aap uit de mouw". „Ik wil jullie iets bij zonders aanbieden", zei de heer Kolfschoten. „Twee sleutels voor jullie nieuwe ambtswoning". Dus een voor myn man en een voor my", riep mevrouw Smolders-Nieu werkerk verheugd uit. „Neen, be slist niet", zei de heer Kolfschoten. „De ene sleutel is van de voordeur en de andere van de garage. „Zyn dat dan de enige sleutels", vroeg de toekomstige eerste burgeres van Al- Toen zy rond het middaguur thuis kwamen hoorden zy dat er enige malen dringend getelefoneerd was van-lit Den Haag. De heer Smolders „klom" direct ln de telefoon, belde het Provinciehuls op en vroeg me vrouw De Ruyter-De Zeeuw te spre ken. Zij was aan het lunchen, zo dat het nogal enige tyd duurde voor de verbinding tot stand kwam. Toen hoorde hy het grote nieuws! Alkemade is geen onbekende ge meente voor de heer Smolders. Hij kent haai uit hoofde van neven functies; secretaris van de Kringraad van de A-kring Zuid-Holland A. van Bescherming Bevolking, waarin der tig gemeente uit het noorden van Zuid-Holland (ook Leiden) verenigd zyn, en als penningmeester van het Rijnlands Borgstellingsfonds voor de Middenstand. „Toen bekend was, dat myn col lega E. J M. Kolfsrhoten benoemd was in Leidschendam heb ik direct gesolliciteerd", vertelde burgemeester Smolders. „Deze gemeente, die de dorpen Roelofarendsveen, Oude en Nieuwe Wetering, Oud Ade, Kaag en Rypwetering omvat, heeft een voor my boeiende structuur: bloemencul tuur, land- en tuinbouw, veehoudery, industrie en recreatie, in het byzon- der op het gebied van de water sport" De heer Smolders was erg dank baar voor deze benoeming. Niet al leen om het feit, dat het voor hem een promotie is Voorhout telt thans zo'n 5700 inwoners en zijn nieuwe gemeente ruim 10.000, maar meer nog omdat hij nieuwe taken kan aanvatten en zich kan bezig houden met geheel andere za ken, dan thans het geval is. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten en zijn echtgenote kwamen met origineel geschenk (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren in grote meerderheid zyn goedkeu ring gehecht aan de gemeenteiyke herindeling van het 85.000 inwoners tellende Zeeuwse eiland Walcheren. In plaats van 19 minder krachtige gemeenten, waarin het eiland thans is verdeeld, komen er acht grote ge meenten, waarvan er twee een nieu we naam krygen, namelijk Valkenis- se en M&riekerke. Door aanvaarding van een desbe treffend amendement van de socia list Scheps, voegde de Kamer een negende gemeente uit het wets ontwerp, nameiyk Souburg on danks bezwaren van minister Smal- lenbroek bij de gemeente Vlissin- gen. Het amendement-Scheps werd on der het toeziend oog van vele opge komen Zeeuwen aanvaard met 79 tegen 37 stemmen, waarbij de socia list behalve- zijn- partijgenoten- ook de meerderheid van de KVP alsme de de A.R., de P.S.P. en de Zeeuwse liberaal Kammeraad meekreeg. Tevoren had minister Smallen- broek verklaard de noodzaak van toevoeging van Souburg aan Vlissln- gen niet in te zien, maar desondanks het oordeel over het amendement aan de Kamer te willen laten. Scherper was de bewindsman in zijn afwijzing van een tweede amen dement van de heer Scheps, dat Koploper in Senoritas; want kwaliteit wint altijd. Hebt u ooit een betere geproefd? Nog geen beslissing Burgemeester en mevrouw Kolfschoten (rechts) kwamen Voorhouts eerste burger en bur geres gelukwensen. Zij overhan digden een étui met sleutels van de nieuwe ambtswoning. Mevr. Smolders bekijkt het geschenk aandachtig. (Foto L-D./Holvast) kemade. „Wat, dacht je", zei de heer Kolfschoten, „ergens ln het raadhuis ligt nog een stel en ik geloof, dat de Rykspolitie er ook nog een heeft". Burgemeester en mevrouw Smolders, die de laatste weken enige malen door Roelofarendsveen waren gereden om hun nieuwe woning en het „werkterrein" te verkennen, accep teerden drt geschenk als het mooi ste. Misschien zijn ze het huis, na het bezoek dat de wethouders van Alkemade en de gemeentesecretaris vanmiddag om drie uur zouden brengen, nog even gaan bekyken. Wie weet het! over berging Akti (Van onze Rotterdamse (correspondent) Over de berging van het Griekse vrachtschip Akti, dat zondagochtend brandend in de Europoort aan de grond werd gezet en kapseisde, is nog geen beslissing genomen. Het valt nog te bezien of de bergings- kosten niet hoger zullen zyn dan het bedrag waarvoor het schip is verze- kerk. Het zal echter moeten worden weggehaald. Bergingsmaatschappij Van den Tak heeft van de eigenaars opdracht gekregen een onderzoek in te stellen. Van de uitslag zal afhangen of de assuradeuren erin toestemmen, of het wrak op hun kosten moet worden gelicht en hersteld óf dat zy de ver zekeringssom uitkeren en tegen de reder zeggen: hou Je schip maar. In dat geval kan de reder door de ge meente Rotterdam worden verplicht het gezonken schip te ruimen. De lading smeult nog steeds. Het onder zoek zal nog wel enige tijd in beslag nemen. ...in het bekende gele blikje

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11