Lek metro te wijten aan trillingen? Vogels gevlogen Chauffeur steekt baby dood Raad van Leiderdorp in beroep bij Kroon over grondaankopen Martin Luther King komt naar Nederland Prof GWielinga over opvoeden LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 19 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD precies 24 uur, nadat een van de 25 arbeiders, die in de tunnel, die voor de metro onder de rivier de Maas door is aangelegd, in Rotter dam aan het werk waren, de kreet geslaagd „hij lekt" zün de autori teiten in Rotterdam, die voor de tun nelbouw verantwoordelijk zyn onder leiding van wethouder mr. Bavink nut "en voorlopige verklaring voor bet gebeurde voor het voetlicht ge treden. Ir. I'lantema, onder wiens diree- Ileiding de metrowerken worden uigevoerd, gaf als veronderstelling „van het eerste uur", dat de trillin gen, die worden opgewekt om de sta len damwand op de zuidelijke oever te kunnen trekken een zandverschui- Ting hebben veroorzaakt, waardoor het half in en half boven het water liggende tiende tunnelsegment 35 centimeter omhoog is gedrukt en de voeg tussen dit en het 9e segment, dat onder water ligt, gedeformeerd h, waardoor een lek ontstond. Wanneer nat zand aan trillingen vrordt blootgesteld kar het zich van het ene op het andere moment tot een lopende brij omvormen. In weesp glee Wat zich gisteren heeft voorgedaan heeft niets te maken met de veiligheid van de tunnel. Men is nog doende met de afbouw, de tun nel zou pas in maart geheel klaar zijn. Enige reden tot ongerustheid is dan ook misplaatst, tenzij een na der onderzoek andere feiten aan het licht zou brengen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor examens doctoraal ge- gchiedenis de heer J. G. van dier Land (Voorschoten)kandidaats Franse en letterkunde de heren A. G. M. Beerden (Delft)kandidaats klas sieke taal- en letterkunde de heer W. L. J. de Vries (Schiedam)kandi daats geneeskunde: mevr. B. H. C. NleuwenhuisKoster (Leiderdorp) mej. R. F. Spoor (Den Haag) en de heren: P. R. F. Beetsma (Den Haag) D. BooiJ (Amsterdam), F. W. J. Ha- gebroek (Den Haag), P. Issa (Para maribo), H. G. P. de Knocke van der Meulen (Amersfoort), E. M. Kwadijk (Scheveningen), A. Mohazzab (Lei den), A. D. Schipper (Den Haag), G. Sierat Leiden), J. W. Stuart (Haar lem), O. T. Terpstra (Den Haag) en R. E. Veen (Den Haag)doet. II ge neeskunde: mej. Ch. Keers (Wasse naar) mej. M. D. L. Prak (Den Haag) i de heren J. Bouquet (Heemstede) v. Brummelen (Alphen aan den Rijn), W. A. K. Monshouwer (Den A. C. Nijs (Schiedam) en R. A. Weemhoff (Oegstgeest)semi-arts mej. I. T. Hooft (Voorburg) er heer J. Pasveer (Scheveningen)arts mej. N. Rahnema Rabbani (Iran) mej. W. M. The (Leiden) en de heren F. Scheepe Zoeterwoude) en J. ,W Wladimiroff (Den Haag). Doet. Indonesische taal- en letter kunde de heer L. F. Brakel (Leiden) doet. Ned. recht de heer E. André de i Porte (Hilversum)kand. geschie- enis mej. W. P. Seeker (Delft). MARKTBERICHTEN AALSMEER, 18 okt. Am. Anjers: Villiam Sim 20-33, roze 20-29. wit 18- 14, G.J. 17-24, Fanfare 17-29, Gemengd 10-25, Orchid Beauty 25-40, Tangerine Gerbera 40-75, Bouvardla 50-90, Orni- Towny Gold 18-26, Baccara 45-76, Pink ROTTERDAM. 19 okt. 1180. lopers 98, reulens 4, scha- 154, bokken of geiten koeien (ct per kg) 410-435, 365- V 320-335, 300-320; vette kalveren (W.) 340-365, 330-340, 320-330. 300- (id.) 375-435; (ld.) 850-1050; pin ker (id.) 600-725: graskalveren (ld.) 875-500: nuchtere kalveren (ct per kg) 175-185; mestkalveren (in gids p. st.) 160-270; slachtpaardén (ct per kg) 280-340; lopers (gids per st.) 100-125; biggen (ld.) 45-70; schapen (id.) 90- 125: lammeren (ld.) 100-130. tamelijk, p rij shoi kalm. staande; slachtpaardén kort. schapen en lammen gewoon, kalm, als Sim G.J. 19-20 rood 18-24, Sim 18-24, Harv< Escorte 90-100, New Princess 11Ó, Born- holm 110-125. White Hope 80-100, In dianapolis 80-130, Dauphine 95-135, Horwood 85, Eikeblad 39. Irissen Do- Groenteveiling- peterselie 20-23, vlot verkocht plantgoed van narcissen ging heel best de hand. terwijl bij de tulpen de belangstelling hetL - de betere handelssoorten. Tulpen pei hl: Apeldoorn 50. Madame Lefeber 100, Wet 130 130 .Golden Eddy cap je 170, Levant 8C Elmus 50. Karei Doorr Pink Attraction 45. Ornament 40. Pro- 100. Lincolnshire 40. Narcissen per mand: Carlton 25. For tune 20. Yellow Cheerfulness 19, Yel low Sun 26. King Alfred 15, Texas Groenteveilingwaspee" per kist A- «tra 7.10, A1 5.20-7.30. A2 5.10-6.20. Bl 5 40-7 80 B2 1.80. CI 3.10-3.80. C2 230-3.80, breekpeen per kist 2.60-4.10. bloemkool per 100 st., 6 st per bak Al 49-73. A2 20-50 8 st per bak Al 27- A". A2 20-33. B2 19-21. Bj -22. andilvie 14-20. bcx> lekool 16 -oenekool 1 h-24. nrel 27-28 prinsess«»nbonen 'f. bloemkool 12.0*0 stuks. H. J. van Wijk gedupeerd De heer H. J. van Wijk, Dillenbur- gerstr. 11 in Leiden deed vanochtend een wel heel teleurstellende ontdek king: de deur van zijn voilière was open blijven staan en meer dan 80 vogels waren verdwenen. Daarbij waren onder meer kanaries, Chinese dwergkwartels, diamantduiven en andere kleurvogels. De heer Van Wijk die uiteraard bijzonder gedupeerd is door dit verlies van nagegenoeg zijn hele vogelcollectie hoopt dat eerlijke vinders de kans krijgen hem nog een gedeelte van zijn collectie terug te bezorgen. Diamanten doctoraat De heer L. A. van den Brandeler, geboren te Kampen, wonende te Baarn, hoopt morgen de dag te her denken, dat hij 60 jaar geleden te Leiden is gepromoveerd in de rechts wetenschap. CYLINDERKOPPEN ONTVREEMD Uit de etalage van een winkel in de Groenesteeg zijn in de nacht van zendag op maandag twee cylinder - koppen met zuiger ontvreemd. Deze apparaten vertegenwoordigen een waarde van f 107. Team Leidse politie weer sabelkampioen Bij de in 's-Hertogenbosch gehou den sabelkampioenschap van de Ne derlandse politie voor équipes gelukte het de LPSV-équipe, bestaande uit de heren Verzyden, De Vos en Smiet. om het kampioenschap van 1964 te pro longeren. Het team bleef ongeslagen en het met ruim verschil de équipe van de derde en de zesde divisie Kon. Marechaussee van Rotterdam en 's-Hertogenbosch achter zich. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Maria Gerda Allda, dr va Heijnen en T. van der Meer; Jozephus Adrianus, zn van A. M. F. van Velsen en O. M. J. van den Bergh; Anna Maria, dr van C. den Haas en C. Hoek; Rudy Cor, dr van W. G. van - de Groot; Sandra V. J. Boel en J. C. Matthee; Harmen Jan Willem, zn van D. de Boer en C. A. Holster; Johanna Maria, dr van J. Schouten en J. Dis- telvelt; Maria Frederlka, dr van J. Mlnke en J. J. Brandt; Silvia, dr Nanette, dr Petra Carolina, E. Hutten; J. H. de Jong; Wilhelmus Gerard ina, dr T, Boogerd; Hlnkca, dr Berdina Julian, dr Linde; Miquel Dick, J E S. Beurze; Esther, dr Werf. OVERLEDEN M. A. Riel. 52 Jr. vrouw; J. Ko e.v. W. Stlkkelorum; F. M. N, Kui] Nleuwenhuis, f Berkheij66 Jr. man M. W. Hille- man; N van Schalk, Kreps, 20 jr. man. Drama in Amsterdam Een 30-jarige chauffeur heeft vannacht in zyn vroegere woning aan het Dapperplein in Amsterdam het jongste kind van zyn gewezen echtgenote, de 3% maand oude Gino in een vlaag van woede met een broodmes doodgestoken. De chauffeur was donderdag uit de gevangenis ontslagen, waar hy wegens het plegen van diverse dief stallen 27 maanden had doorge bracht. Na zijn ontslag zocht hij contact met zijn vroegere vrouw, die tijdens zyn detentie van hem was gescheiden en inmiddels kennis had gekregen aan een andere man. Hoe wel de vrouw hem duidelijk maakte, dat zy niets meer van hem wilde we ten begaf hy zich tegen één uur vannacht toch naar haar woning, waar zich ook haar toekomstige echtgenoot bevond. Hij traptë de deur in en kwam binnen met het broodmes in zijn hand. Op zijn ver zoek trok de andere man zich te rug. Excuus De vrouw werd echter bang en verzon een excuus om zich terug te trekken. Toen zij daarna niet te rugkwam. werd de chauffeur razend en stak hij d ein zijn bedje liggende Gino dood. Nadat hij de deuren van de woning met meubilair had ge barricadeerd ging hij voor het ge opende raam staan en liet hij we ten, dat hij ook een ander kind, zijn 6-jarige dochtertje Vera, zou dood steken als men zou trachten binnen te komen. De hele nacht van één uur tot half zeven hebben verschillende politie-ambtenaren, onder leiding van hoofdinspecteur Koppejan ge tracht de man tot andere gedach ten te brengen. Hierbij werd ook een psychiater ingeschakeld, die echter evenmin succes had. Op portaal Omstreeks drie uur kregen twee kennissen van de man. een 32 jari ge chauffeur en een 21-jarige beton- vlechter van de chauffeur toestem ming om boven op het portaal te komen. Zij troffen daar het in een deken gewikkelde lichaampje van Gino aan, dat onmiddellijk naar het ziekenhuis werd overgebracht. Daar kon men alleen de dood constate- Na veel gepraat lukte het de poli tie tenslotte de chauffeur te bewe gen zyn mes naar beneden te gooien toegang tot de woning te geven. Hy liet zich daarna gewillig naar het politiebureau aan de Linnaeus- straat geleiden, waar hij werd in gesloten. De 6-jarige Vera en het derde kind i nhet gezin, de 4%-jarige Bianca. werden bij buren ondergebracht. Universitaire benoemingen By onderscheiden besluiten curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd; drs. C. P. J. H. Baks, tot wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Culturele Antropologie; drs. H. T. van Dam, tot wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Anorganische Chemie: mevr. drs. C. M. Geyl, tot wetenschappe lijk ambtenaar lste-klasse bij de En gelse taalkunde; drs. J. Kalisvaart, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst by de Sociologie: drs. J. M. Lechner, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der Letteren, tot weten schappelijk medewerker lste-klasse in vaste dienst: drs.-J. Mennema, tot wetenschappelijk ambtenaar lste- klasse in tijdelijke dienst bij het Rijksherbarium; dr. D. W. Oden- thal, tot wetenschappelijk hoofdme dewerker in tydelyke dienst bij de Keel- Neus- en Oorheelkunde: dr. D. W. Odenthal, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar by de Anor ganische Chemie: J. H. R. Schoen, arts, tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse in tydelyke dienst bij de Neuro-anatomie; drs. G. H. Steffens, tot wetenschappelijk ambtenaar bij de Opvoedkunde; W. A. F. Watson, tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse in tijdelijke dienst bij het Instituut voor Radio-pathologie en Stralenbescherming; J. H. G. Mees ters, arts, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Psychiatrie. Voorzieningen in Eendrachtwoningen Bij B. en W. van Leiden is thans een brief van de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening binnengekomen, waarin deze be windsman schrijft zich te kunnen verenigen met een uitvoering van grootonderhoudswerken aan 124 wo ningen van de Woningbouwvereni ging „De Eendracht" in de omge ving van de Kooi. De minister gaat thans akkoord met het op dragen van deze werk zaamheden aan het aannemersbe drijf J- J- Arbouw en Zoon, alhier, voor een bedrag van f 717.966.14 te verhogen met een bedrag van f 89.273.12 wegens meerwerk, mits de „Risicoregeling woningbouw 1964" op dit werk van toepassing zal zijn. De aan de 124 woningen te treffen voor zieningen bestaan o.m. uit het waar nodig vernieuwen van vloe ren, deuren, kozijnen, daken, schoor stenen, lood-en-zinkwerk en leidingen uit binnen, en buiterverfwerken, als mede uit het aanbrengen van een douchecel met installatie. Rekening houdende met 8% bijkomende kos ten, waaronder het architecten-hono- um, worden de totale kosten ge raamd op f 871.818. Voor de aan te brengen verbete ringen zullen de inwoners te zij ner tijd een huurverhoging van f 1,20 per week verschuldigd zyn. De gemeenteraad van Leiderdorp, die gisteravond in spoedeisende ver gadering byeen kwam, machtigde het college van B. en W. een beroep in te stellen bij de Kroon tegen de beslui ten van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland d.d. 22 september, tot het onthouden van goedkeuring aan het besluit tot grondaankoop van r. J. C. M. Verhagen uit Vught en N.V. Levensverzekeringsmaat schappij „De Nederlanden van 1845" in Den Haag. Na de opening van de vergadering deelde burgemeester mr. R. M. Gallas mee. dat de heren W. v. d. Sluys en Ir. R. Poels met aanwezig konden zijn. De heer P. J. Andrik (P.v.d.A.) ver zocht, na goedkeuring van de notulen een besloten vergadering. Daar aan werd voldaan. Het voorstel tot beroep bij de Kroon werd na de her opening door burgemeester Gallas voren gebracht. De heer J. M. Tielen (KVP) vroeg het college te willen bezien of de financiering van deze grondaankopen, waarmee 800.000 pulden is gemoeid, te laten lopen over Eredoctoraat van de V.U. Dr. Martin Luther King is gister avond per vliegtuig uit New York na Europa vertrokken. Tijdens het bezoek, dat een week zal duren, zal hy in ons land Koningin Juliana ont moeten, een eredoctoraat ontvangen en lezingen houden. Dr. King zal een eredoctoraat in de sociale wetenschappen ontvangen aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Ook Prins Bemhard zal de eer te beurt vallen. Donderdag zal dr. King een stu dentenvereniging van deze universi teit toespreken en vervolgens Ko ningin Juliana ontmoeten. Dr. King, die Nobelprijswinnaar is, zei, dat hij lang geleden afspraken had gemaakt die hij nimmer had kunnen nakomen. Hij nam deze ge legenheid te baat om zulks te doen. Hij zei zondag te zullen preken in de Amerikaanse kerk van Parijs. Bo vendien zou hij voorgaan in een na tionale dienst voor Franse protestan ten in het Palais de Mutualité. Bovendien zal hij in Frankrijk le zingen houden over „de worsteling voor rassengelijkheid in de Verenig de Staten". Vanuit Frankrijk gaat dr. King naar Londen, waar hy dinsdag een toespraak zal houden voor een bij eenkomst van leiders van de commis sie tegen rassenonderscheid in Enge land, een organisatie die verleden jaar gesticht is. Dr. King keert 27 oktober naar New York terug. „De Nederlanden van 1845". Met dat voorstel ging de raad akkoord. Tijdens de rondvraag zei de heer Tieken, later gesteund door de heer Andrik, dat hem uit publikaties over de gehouden samenkomst van het college met de Leiderdorpse midden stand, was gebleken, dat het niet in de bedoeling ligt in het winkelcen trum „De Winkelhof" grote waren huizen op te richten. De heer Andrik meende, dat juist deze grootwinkel bedrijven kopers naar het winkelcen trum zullen trekken. De burgemeester antwoordde, dat tijdens deze voorlichtingsavonds het standpunt van het ETS naar voren was gebracht, hetwelk niet in alle opzichten dat van het college is. Beide heren wezen er voorts op, dat het steeds groter wordende aan tal geparkeerde grote vrachtwagens een zeer gevaarlijke toestand doen ontstaan, vooral op de Mauritssingel waar bussen rijden. De heer P. J. M. Evers vond de laatst gehouden Burgeravond zeer ge slaagd. Hij had vernomen dat nieuwe bewoners van Leiderdorp deze wijze van kennismaking met het gemeente bestuur, en vertegenwoordigers van het kerkelijk- en maatschappelijk le ven zeer op prijs stelden. „Warmond" korfbalde Op het sportterrein ,,Het Over- bosch" speelden zaterdagmiddag drie twaalftallen van de chr. korfbalver eniging „Warmond" Warmond 1 bood aanvankelijk tegen DES 1 (Delft) goede tegenstand, maar later schoot Warmond vooral aanvallend te kort De Dëlftenaren wonnen deze wed strijd met 62. Mevr. J. de Vos-Heyl en K. Nieuwenhuis scoorden de doel punten voor Warmond. In een gelijkopgaande strijd ver loren ook het reserve-team, zij het slechts met 10 van het Sassen - heimse TOP II. In de laatste minu ten scoorde TOP het winnende doel punt. Een gel'jkspel had de verhou ding echter beter weergegeven. De A-adspiranten speelden tegen Ons Eiland. De Leidenaars overtuigend met 80. Tijdens Gezinsweek in Oegstgeest Het thema, opvoeden, hoe, waar toe? geldt voor de Gezinsweek 1965. In de gezinsweek in Oegsgeest valt het accent op twee dicht by elkaar liggende avonden. Tydens de eerste avond, gisteren, in het Zendingshuis sprak prof. dr. G. Wielenga, hoog leraar in de praktische pedagogiek en pedagogische psychologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Voor deze bijeenkomst, die werd geopend door mevr. C. J. J. W. Alt- Hendriks, bestond grote belangstel ling, mede dank zij het feit, dat de voorbereiding uitging van een inter kerkelijke commissie. Prof. Wielenga begon met op te merken dat een wetenschappelijke benadering niet te vermijden is. Op voeden kan nu eenmaal niet geschie den volgens een receptenboek je. Men dient zelf beslissingen te nemen deze ondergaan verandering bijvoor beeld ten aanzien van de tijd wa wij leven en die van onze voorouders Eigenlijk was tot de 18e eeuw opvoe den geen vraagstuk. Men leefdé toen Ds. Dubbeldam beroepen De kerkeraad van de hervormde gemeente van Warmond heeft beroep uitgebracht op ds. Dubbeldam van Lijnden (Haarlemmermeer). Katwijkse firma zal geref. kerk bouwen De kerkeraad van de geref. kerk in Leiderdorp heeft gisteravond, in overleg met de bouwcommissie, be sloten, dat aan de firma W. Ouwe hand uit Katwijk aan Zee, die de laagste inschrijver was, de opdracht gegeven zal worden de nieuwe kerk te bouwen. Men hoopt zeer spoedig met de bouw, die f 794.000 gaat kosten, te beginnen. De begroting was geraamd f 766.000. ZOETERWOUDE Botsing op de Europaweg Leiden, kwamen vanochtend op de Europaweg in Zoeterwoude-dorp bij de oprit naar rijksweg 4a met elkaar in botsing. De motorrijder, die werd geraakt door de hem juist gepas seerde wagen, kwam ten val. Hij is ter observatie naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. De schade aan de voertuigen is gering. VOORSCHOTEL Jaarvergadering Wit-Gele Kruis „In het kader van de Stichting Gezondheidszorg bestaande samen werking, heeft het Wit-Gele Kruis in Voorschoten met het Groene Kruis en het Oranje-Groene Kruis deze in het jaar 1964 kunnen intensiveren." Dit zei de secretaris van het Wit- Gele Kruis, mr. H. J. G. Davids, tij dens de jaarvergadering. Het ledental ls toegenomen van 1181 tot 1253 leden, nJ. 1109 hoofden van gezinnen, 85 zelfstandigen en 59 inwonende gezinsleden. Door de twee wijkverpleegsters werden voor verple ging bij 111 patiënten, in totaal 3136 huisbezoeken gebracht (1963: 2930). Ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding 105 bezoeken (100). Bij lichamelijk gehandicapten 96 (93). In het kader van de bejaardenzorg bij 46 bejaar den 151 bezoeken (47-166). By het zuigelingenbureau waren ingeschre- 343 zuigelingen met een aantal huisbezoeken van 906 (1963 - 334- 899); Kleuterbureau: ingeschreven 1227, huisbezoeken 1035; opgeroepen kleuters 1506; verschenen kleuters 1319(cijfers 1963: 876-1028-1349-1160). In 1964 werd een moeder- en een kleutercursus gehouden met respec tievelijk 20 en 24 deelnemers. In dat jaar kan niet van een spectaculaire groei van de gezondheidszorg worden gesproken. Dat aan de verschillende facetten van die zorg zo ruime aan dacht kon worden besteed, stemt tot grote voldoening, zo besloot de se cretaris zyn jaarverslag. De finan ciën zyn vrijwel rond. al moeten de uitgaven beperkt worden tot de be slist noodzakelijke. Na een vrij lang durige discussie werden met alge mene stemmen tot bestuurslid ver kozen: mevr. C. Hijmans-Spinossa Catella en de heren G. Lam boo, N. d. Ploeg en E. M. Stierum. De laatstgenoemde zal de functie van penningmeester gaan vervullen, we gens vertrek van drs. R. Freeman. De functie van medisch-adviseur blijft voorlopig open. daar er geen op volger gevonden kon worden voor r. dr. A. van Beek-Rondagh. Er werd besloten een bestuursplaats open te houden voor een eventuele kandidaat van de Ryndyk. Burgemeester breekt arm Een misstap op de trap in zijn woonhuis had voor burgemeester L. de Kool van Voorschoten 'n zeer on gelukkig gevolg. Hy brak zyn lin kerbovenarm. Burgemeester De Kool vertoeft niet in een ziekenhuis, maar wordt thuis verpleegd. in een veel meer stabiele wereld dan nu. Later werd de vraag gesteld door Rousseau of het wel juist is dat slechte volwassenen goede kinderen opvoeden. Moet de lamme de blinde leiden? Later werden er meer positieve vragen gesteld. Immers men zag in, dat de mens de wereld waarin hij leeft zelf maakt. Men leeft in tegenstelling tot de dierenwereld in een open wereld. Het kind moet geoefend wor den om later zelf waarde-oordelen te kunnen geven. Het kind is een gave Gods. Daarom is opvoeden een opdracht. Prof. Wie lenga herinnerde aan de doopbelofte Het kind zoekt in vertrouwen hulp dat de volwassene moet bieden. Even wel is de vertrouwensrelatie geen éénrichtingsverkeer. De volwassene moet ook vertrouwen schenken. Daarin wordt het kind wel eens be schaamd. Het gezag moet pedago gisch gezag zijn en de basis is de lief de. Liefdevolle omgang wijst naar ge zinsopvoeding. In het gezin moet een liefdessfeer heersen, het moet zijn een toevluchtsoord, waarvan de deur nooit dicht is. God heeft het gezin bedoeld als „een hemel op aarde". Met opvoeden moet al heel jong begonnen worden en er moet aan sluiting gezocht worden met het ont wikkelingstempo. Waar kinderschou ders te zwak zijn moeten de volwas senen overnemen. Rust en zekerheid heeft ook de puber nodig. Tenslotte kwam prof. Wielenga tot de vraag of de opgroeiende jeugd moeilijker is dan vroeger. Rebelleren de jeugd is er altijd geweest. De jeugd is dan ook ndet slechter, wel anders dan voorheen. Hy ging na wat de invloed is van de grotere vrije tyd en de welvaart. Het toe komstperspectief raakt wat verloren en men is meer geneigd tot de hou ding: pluk de dag! Er ls dringend behoefte aan vertrouwenwekkende persoonlijkheden Prof. Wielenga deed een appèl op het christen-zijn met positieve nor men. Er wordt te veel geleefd naar negatieve normen, te angstig, te krampachtig en te egocentrisch. Leer het kind een zekere mate van vrijheid dragen en daarmee ook ver- antwoordel y kheid Hy gaf tenslotte door de raad van Augustinus: niet zoveel praten met het kind over God, doch met God over het kind. Na de pauze was er gedachtenwlsselins Woensdagavond spreekt in „Irene" ir. W. H. Dekker, vormingsleider van „Oud-Poelgeest" over: Opvoeden, waartoe? Invitatieconcert „De Burcht" Het Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" geeft don derdagavond in de Stadsgehoorzaal een invitatieconcert. Kon, Olie-Philips K.L.M. vast Overeenkomstig de weersgesteld heid heeft ook ter beurze vanmid dag het zonnetje geschenen voor Kon. Olie en Philips. Beide fondsen lagen wederom gevraagd zowel door het publiek als voor Zwitserse reke ning. Daarnaast vonden dekkings aankopen plaats. Dit leidde tot een openingsprijs voor Kon. Olie op 150,20 tegen giste ren als slotprijs 148,30. Vanzelfspre kend ten gcede stimulans voor het Damrak was. Philips zette de op mars van de voorgaande beursdagen verder voort met een openingsprijs op 127 (125.20). Later werden m Philips wat winstnemingen verwerkt waardoor de koers ca een halve gulden inzakte. De handel in Kon. Olie en Philip» was vooral begin- beurs actief. Unilever kon moeizaam meekomen op 135.80 (onv.) Aku ver beterde opnieuw een paar punten tot 403. K.L.M. werd f 7,- hoger ge adviseerd op 260, Hoogovens onver anderd op 515. Gedurende verdere beursduur kwam er weinig verande ring meer in de koers voor Kon. Olie. Wall Street had gisteren de wind goed in de zeilen. Gunstig bedryfs- ivs aldaar, dividend verhogingen door recordwinsten etc, lokten ko pers in de markt. Hierdoor kwam het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen in Wall Street op een nieuw hoogterecord aller tijden met 945.84. De olie- aandelen lagen op de Newyorkse beurs vast, waar van Kon. Olie goed meeprofiteerde. De leidende cultures gaven eerder lichte koersverbeteringen te zien. Hetzelfde geldt voor de Scheepvaart waarden in welke hoek belangstel ling bestond voor Scheepvaart Unie. Hierdoor verbeterde dit fonds ruim een punt tot 150)6. De Staatsfonds® markt wes opnieuw gemakkelijker met weinig zaken. In de lokale afdelingen lag Wyers' Ind. en Handelsonderneming vast op het voor te stellen dividend over het lopende boekjaar plus de verhoging van Agio-aandelen. Over het voortbestaan van de „VL am" wordt druk onderhandeld doch tot een positief resultaat is men nog niet kunnen komen. „Dit wordt an ders wel eens tyd", aldus de beurs. De aandelen werden op de incouran te drie punten hoger op 75. ver handeld hetgeen ook de biedkoers bleef. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag, 19 oktober 1965 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad g 1.000,- Ned. '64 5% Ned. '64 5 Ned '58 4% Ned *59 4% Ned *60-1 4% Ned. '60-n 4% Ned '59 4% Ned '60 -% Ned. '61 4Y4 Ned '63 4% Ned '47 3% Ned '53 I-n 3% Ned '48 3% Ned '50 I-n 3y4 Ned. *54 I-n 3% Ned. '55 I 3y4 Ned '55 D3<4 Ned *37 3 Ned Gb obi '46-3 Ned dol In. '47 3 Ned Inv cert 3 Indië *37 A 3 Ned. wonbl '57 6 N. wonbl '58-'59 N. wonbl. '60 4% 95U 93 A 91% 87% 87* 86% 1 79 H 80% 83% 85% 85* 97* 97% 89% 89% 100* 100% 89% 89% 90% 91% I 90% 90 H 87% 87% 86% 79}§ 86% 77% 78% 80% 80% 83% 85% 85* ACTIEVE AANDELEN Amst Rubber Ver. HVA-my AK.0 Deli My cert Hoogovens cert Plilllps gem bez. Unilever <*ert Dordtse petr Kon P (50 f20) Holl Am er Lyn Java China Pak K1JH Kon Ned St.boot Kon. Paket My.. Stoomv Mil Ned Nlev Goudr cert v Ommeren cert Kon Rott Lloyd N Scheepv Unle NTET-ACTIEVE OBLIGATIES 148.30 126% 191% 103% 5 134% 403% 109.10 518 126.10 135.50 691% 150.10 119% 217% 139% 107% Prov en Gem. leningen A'dam '47 3% A'dam '48 3% R'dam '52-1 4%.. 88 b Bank N.G 85 6% 96% 96 Idem '64 5% 93% 93% Idem '58 6 91% 91% Idem '64 6 91% 91% d N W B -52 4% 90% 91 BVO Rspbr '52 164% 164% BVO Rspbr f500 148 147% Industr Obligaties Philips Dol *51 83% 83% VERKLARING DER TEKENS Gedaan en lateD I Gedaan en bieden Bieden .«..««„«J t Premieleningen Alkmaar'58 2%.. 79 78% A'dam '53 3 118 A'dam '51-1 2%.. 82% 82% A'dam *56-1 2%.. 78% 79% A'dam '56-n 2% 85% 85% A'dam '56-HI 2% 85% 85% A'dam '59 2% 82% 82% Breda'54 2% 77% 76 Dordrecht '56 2% 78 77% Eindhoven *54 2 83 82% Enschede '54 2% 7T Den Haag I '52 2% 88% 87% Idem n 2% 87f* R'dam '52-1 2% 8890 Idem O 2% 87% Idem '57 2% 87 87% Utrecht'52 2% 103 Z.-Holl 1957 2% 78% 87% Zuld-HolL '59 2% 87% 87% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen In terunie f50 191 192 Nefo f50,- 99 99.50 Robeco 228 228 (Jnltas f50.- 441 441 Ver Bez v 94 f 60 118 118 Europa I 10 pb... 490 b 490 Alg Bank Ned. 273 273 Amro 57 56.30 Cultuur bank 21% 21% Holl Bank O eert 228 228% Ned Mid bank 105 105.— R.VJS eert585 575 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 650 b 652 b Berkei's Pat 223 227 BorsumU Wehry 58% 58% Calvê Delft eert 930 928 K Pap v Gelder 123% 120% K Ned Grofsm 134 125 De Gruyter pref b 136% b Uoll Constructie 390 x Ing bur v. B_nyv 150 Internatlo 293 290 v. Kemp en Beg 134% 123 Kon Zout Ketjen 840 844 Leidse Wolsrlj 325 330 M(111 er en Co NB 334% 331 Ned Kabelfabr... 346 346 Philips pref 44.70 45.20 Rott Droogd MU 221 223% E.M.S 188 184 Ver Machiabr... 143 146 Ver. Touwfabr. 323 Vlhamy 179% 182 Walvisvaart 87 86% Wernlnfs Betmy 176% 175% Wilton Fy en oord 171 170% v. Wyk - Heringa 126 127 Zaalberg 90 92 Mynboow en petroleum Btllton 2de r. 396 398 Kon Petr (f20) 147.80 147.5 Amer. fondsen Can ad Pacific R 67% 68' Intern Nickel 97% 96 Anaconda 76% 77- Bethlehem Steel 39% 39 Cities Servioe 92% 92A General Motor».. 109% 108*, Kennecott 117% 117% Republic Steel 45% 44% Shell 'Ml 65% 65% Union Pacific 40* 40* Un State» 8te«l 49% 50 Ex dividend 4 ExciHim a Laten

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7