LEERLING-LASSER Het beste kinderboek: „Het Sleutelkruid" [OSTUUMS VOOR VOETLICHT IN HET TONEELMUSEUM „Con Amore" brengt belangrijke werken AIDES DE CUISINE 2 bekwame chauffeurs VERENIGING VOOR (ULTATIEVE CREMATIE Hotel „De Baak" lager ediende voor de groente aid. aissières «koopsters voor diverse aid. verkoopsters leerling-verkoopsters vanaf 15 jaar. DEKENS... DE KLEINE WINST J. Verloop en Zn. Jac. Lammens N.V. Te koop gevraagd Klein, doch gerietlijk herenhuis leidsch dagblad dinsdag 19 oktober 1965 (Van onze Amsterdamse correspondent) In het in een fraai oud grachtenhuis aan de Herengracht in Amsterdam gevestigde Toneelmuseum is zoals kort gemeld op het ogenblik een unieke tentoonstelling te zien van toneel kostuums. Uniek, want het is niet eenvoudig de hand te leggen op de vaak zeer kostbare kostuums die acteurs en actrices op de planken dragen. Meestal worden de kledingstukken door het gezelschap dat ze heeft laten vervaardigen verkocht aan een kostumier die ze dan verhuurt of worden de kostuums vermaakt voor een nieuw stuk. Een enkele keer schenkt het gezelschap de acteur het kostuum. Voor de laatste wereldoorlog gebeurde het vrij regelmatig dat kostuums in het bezit bleven van de acteurs, die zelf de aanschaf fing betaald hadden. In de laatste twee gevallen krijgt het Toneel museum een enkele keer de gelegenheid zijn collectie uit te breiden. De expositie, die de naam „Kos- den sinds het begin van de 19de tuums voor het voetlicht" heeft ge- eeuw te belichten, kregen, is ingericht door mevrouw De tentoonstelling bRjft tot half A. Ansing-Baas, een 55-jarige Am- januari in het Toneelmuseum te be sterdamse huisvrouw die zich voor- zichtigen. In een van de bovenzaal namelijk door zelfstudie opgewerkt tjes van het museum is tegelijkertijd heeft tot kostuumdeskundige De ten- een kleine expositie te zien, die ge- toonstelling laat om. klassieke ge- wijd is aan het 20-jarig bestaan waden zien van Nellie van Wester- het Scaplno-ballet, hoven-De Heer (1856-1918), Sophie Pauwels-Van Biene <1852-1907), Jo anna Cornelia Ziezenis-Wattier (1762-1827), Willem Rooyaards als Gysbreaht van Aemstel in 1913, Mag- da Janssens als Madame Sans-Gêne in 1922, Rika Hopper als Marie-An toinette in 1924, Else Mauhs als l'Aiglon in 1928, en Eduard Verkade als Hamlet in 1919. Van recenter da tum zijn de kostuums van Ko van Dijk als Tanchelijn (1960), Guus Her mus als Cyrano de Bergerac (1962) en Ank van der Moer als Cleopatra (1963). Bij de verschillende kostuums zijn voor zover mogelijk steeds foto's van een scène uit de betreffende stukken te zien. Verder zijn er een krijtte kening van Maria Johanna Kleine- Gartman (1818-1885) als Koningin Elisabeth in Maria Stuart, en foto's van Louis Bouwmeester als Richard de III in 1884 en Esther de Boer-Van Rijk als Kniertje in 1900. De duurste kostuums van de col lectie zijn die van Thérèse Steinmetz en Wim van den Brink in Moortje Deze hebben ongeveer f 800 gekost. 5oe//e de kleding, welke w? Annie van Ees is gedragen ln kt beroemde toneelstuk. Mevrouw Ansing, echtgenote van n computerdeskundige, heeft voor de tentoonstelling geput uit de col lectie van het Toneelmuseum en uit particulier bezit dat welwillend werd uitgeleend. Zonder naar volledigheid of representativiteit te streven is zij geslaagd de verschillende perio- Ere-expositie voor Charles Stok In de Haagse Kunstkring wordt van 23 oktober t/m 11 november een ere-expositie gehouden van schilde rijen en gouaches van Charles Stok. Charles Stok, die in Januari 1966 83 jaar hoopt te worden is ere-üd van de Vereniging Haagse Kunst kring. waarvan hij tussen 1937 en 1954 algemeen secretaris en penning meester was. waarna vier jaar alge meen voorzitter. Hij is lid van Pul- chri Studio en mede-oprichter daar van. Na zijn studie aan de Haagse Kunstacademie ging Charles Stok naar net v.m. Nederlands-Indië. Hy repatrieerde in 1931 en vestigde zich in Den Haag, waar hy nog werkt onder leiding van Louis van Soest, Jan Franken Pzn. en Jan van Heel. Voor onbekende meester: 41.000 mark Een paneeltje van een onbekende Boheemse meester uit de 15e eeuw heeft op een kunstveiling in Mün- chen 41.000 markt opgebracht. „Boe rendans in de openlucht" van Pieter Brueghel de jongere, bracht 11.000 mark op, een goed bewaarde eerste druk van de ets „Triomf van Mardo- caheus" van Rembrandt 8500 mark. (Van onze kunstredactie). ..Con Amore" gaat 28 oktober twee belangrijke werken uitvoe ren: Haydn's ..Missa Sanctae Caeciliae" en Janacek's ,,Otce- nas' Onze Vader). Dit laatste oratorium wordt in het Tsjechisch gezongen, maar voor de echtheid van de uit spraak zal men niet bevreesd be hoeven te zijn. want de Tsjechi sche ambassade heeft de tekst voor dirigent Jan Pasveer op de band vastgelegd! De „Caeciliënmesse" is een compo sitie van 1780, besteld door de „Cae- cilie Bruderschaft" van St.-Stephan, daar haar naajn. De belangstel ling zal ongetwijfeld nog sterker uit gaan na^r Janacek's hedendaagse werk, dat oorspronkelijk geschreven werd voor gemengd koor. tenorsolo, piguo en harmonium, maar later om gewerkt is voor koor. tenor, harp en orgel. De componist vond zijn inspiratie bron ervoor in een tentoonstelling van doeken van een Pools kunstschil der. die de zeven beden van het „On ze Vader" tot onderwerp had geno men. Janacek trok dit aantal samen tot zes en maakte bovendien zijn in terpretaties van de beden feller, krachtens zijn sociaal-bewogen ge aardheid, gedacht van sociale toe- staiylen uit, zodat bijv. by „Uw wil gestmiede" een vader en moeder by hun gestorven kind in de gedachten gebracht worden. Wie aan Janacek denkt, denkt licht aan zyn opera „Jenufa" en ook in „Otcenas" zullen de affiniteiten met de volksliedcultuur op te merken zijn. Pasveer acht dit „Onze Vader" een bijzonder „dynamisch verrassend" werk. Deels wordt het ook 6-stemmig gezongen, in het Amen 8-stemmig. Als orkest is het Radio Bach Orkest geëngageerd. Als sopraan zal tijdens het concert Ank Reinders te horen Het kinaeröoeK ,.t-iet Sleutelkruid van de Amsterdamse jour nalist-auteur Paul Biegel (49) is bekroond met de prijs voor het beste kinderboek van het jaar door een jury. ingesteld door de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek. (Het bekroonde werk verscheen in het najaar 1964 bij de Uitgeversmij Holland te Haarlem)Het was de elfde keer dat de jury: het kinderboek van het jaar heeft gekozen. De prijs van f 1000.- zal de au teur worden uitgereikt by de ope ningsavond der Kinderboekenweek 1965 (27 oktober 6 november) op woensdagavond 27 oktober in het aquarium van Artis te Amsterdam. Het thema voor de kinderboekenweek van dit jaar is namelijk: „Het kind en de dierenwereld". „Con Amore" gaat het nog steeds goed met 120 leden en een mannen- bezetting die geen zorgen geeft (15 tenoren, 20 bassen). Ook is er geen zorg om veroudering, daar het aantal jonge leden bevredigend mag heten. Het Sleutelkind, een in Nederland zo zeldzame raamvertelling, gaat over Mansolein, de oude koning der die ren, die spoedig zal sterven tenzij de wonderdokter het genezende sleutel kruid brengt. Het hart van de ko ning moet een maal per dag flink kloppen en daartoe vertellen alle dieren uit zijn ryk hem een verhaal. Zyn leven wordt op tijd gered. Deze verhalen zijn oeurtelings spannend, ontroerend en geestig, al dus de jury. zy getuigen van veel fantasie en zijn in eenvoudige dich terlijke taal geschreven. Daarom zyn zij. zo meende de jury zeer goed bruikbaar voor het jonge kind. Doch ouderen die een sprookjesachtig, wijsgerig verhaal waarderen, zullen Paul Biegel en Babs van Wely. resp. schrijver en illustratrice van ..Het Sleutelkruidbe kroond als het beste kinderboek van het jaar. geboeid worden door de diepere in houd, de verrassende ontknoping en de symboliek in de belevenissen van de wonderdokter. De vele orginele en gevoelige te keningen van Babs van Wely maken het tot een zeldzaam mooi geheel, aldus de jury. Deze bestond uit: Harriet te Laurey (Haarlem), Marij ke Raephorst (Voorburg), mej. C. J. H. Van Reene (Rotterdam), mej. J. R. Wolff (Den Haag) en drs. Vesseur (Amsterdam). Paul Biegel schreef reeds veel kinderboeken; „De gouden gitaar", het grote boek „De Kukelhaan (prentenboek). Dit na- Jaar verschijnt van hem „Het lap jesbeest". Een boek met losse kin derverhalen staat op stapel, alsmede een vertaling van een aantal sprook jes van Grimm. drie crematoria in gebruik: Velsen, Dieren, jen. In aanbouw Ockenburgh, Den Haag. Vergevorderde plannen voor Amsterdam, Rotterdam, Utrecht. I het uitvoerige inlichtingen blad u iriaat, afdeling Leiden, P. J. Blokstraat 30, Namens het bestuur GERVERDINCK, secretaris-penningmeester. Astrid Boulevard 23, Noordwijk aan Zee vraagt: Staties mondeling of schriftelijk te richten aan de ch'ef-kok. üp. Rijnland Leiden Mrhaar SUPERMARKTEN: bedieningswinkels Nen: kore vaarstra at 30, telefoon 34045. stationsplein 162, telefoon 23256. NOOIT rag U zo'n collectie WARME kleuren van WOL warme dekene Prima deken 1-persoons 14,95 zuiver wollen Leidse dekens 2-persoons62,75 1-persoons 49,75 Prima van Wijk dekens 2-persoons 63, 1-persoons 53, Zaalberg dekens 2-persoons 61,25 1-persoons 51,50 Aa-Be dekens 2-persoons 64,25 1-persoons 47,75 Orlon dekens 2-persoons 79, 1-persoons 59,75 De GROOTSTE keuze natuurlijk by Haarlemmerstraat 5153 Zeer BESLIST de DEKENSPECIALIST. Eén van onze jeugdige lassers moet in militaire dienst Wij zoeken een opvolger. A. Prettig en afwisselend werk. B. Ontvangt prima opleiding. C. Goed loon. Inrichting kleuterscholen VEURSEWEG 153 VOORSCHOTEN TELEFOON 01717—3388 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMINIIIIIII Voor spoedige indiensttreding gevraagd 5-daagse werkweek. Aanmelden: Stationsstraat 91 - Zoetermeer Telefoon 01790—3551 i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii op goede stand. Eventueel bereid te ruilen tegen groot herenhuis op allereerste stand. i Brieven met opgave van ligging en prijs onder no. 1 49783 aan het bureau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11