LEIDSCH M DAGBLAD Deel van buit in Brussel gevonden Grieks schip gekapseisd Erhard zeker nog van lang niet regering Komeet zien? Vroeg opstaan! Daders nog spoorloos Hart klopt zes uur buiten lichaam Uur voor opkomst van zon uw matras Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 18 OKTOBER 1965 No. 31696 Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 TILBVRGSE BANKROOF nog een koffer met kleding Kele pistoolmitrailleurpatronen van de overvallers heeft gevonden, be schikt thans zelfs over enkele voor lopige signalementen van drie van de vermoedeiyke daders. Het gaat hier om twee. omstreeks 55-jarige mannen, van wie er een vrij mager is en de ander een opval lende haviksneus heeft en om een Waarschijnlijk wegens de waarde loosheid van deze effecten voor de nieuw? „eigenaars", hadden de ben deleden dit deel van de buit achter platen bi één van de gestolen Ci- troëns, die de politie zaterdag in Jrussel vond met een nog draaiende rotor, De wagen van het type DS-19 een Luxemburgs kenteken, naar in de koffer werden Neder- uidse borden gevonden met het nimmer FZ3814, waaruit bleek lat de Citroen in de nacht van don- Ierdag op vrijdag was gestolen van e firma C. Toornvliet aan de Lijn- ean in Rotterdam. Ook de twee van e wagens, waarmee de rovers naar lelgië zijn gevlucht, is gevonden. )oe kwam in het dorp Geel by famhout een kilometer of veer- ig over de Nederlandse grens in otsing met een Belgische vracht- wen. De Belgische rijkswacht kort na deze aanrijding de ütroen met het nummerbord J—59—26 in de nacht van don- trdag op vrydag gestolen van de eer H. Blitz, Goudsesingel, Rotter- am gedeukt en wel leeg langs weg staan. De inzittenden waren lolgens ooggetuigen overgestapt in tweede Citroen, die later in een in de voorsteden van Brussel werd pgetroffen Goed voorbereid (Van onze Bossche correspondent) Dc zes gemaskerde en gewapende bandieten, die vrijdagmiddag een spectaculaire overval pleegden op de Aro-bank aan de Heu velring in het centrum van Tilburg, zijn evenals beide chauf feurs, die hen in twee gestolen Citroëns na de bankroof in vlie- 1 man met blond strak achterover ge- gende vaart via de grenspost Goirle naar België reden nog steeds spoorloos. Van de buit 900.000 gulden aan Nederlandse en buitenlandse valuta en $00.000 gulden aan obligaties, aandelen en spaarbankboekjes is een gedeelte teruggevonden in Brussel. De politie trof daar in een wagen en- Iele linnen zakjes en een blikken doos aan, waarin zich de waardepa pieren bevonden, die de overvallers in Tilburg hadden geroofd! Een Tilburgse politiedelegatie on der leiding van hoofdinspecteur M. Palmen en substituut-officier van ju stitie mr. G. Temminck uit Breda is naar Brussel vertrokken. Meer wagens Behalve ae gestolen en de in Bel gië teruggevonden Citroëns moeten er nog mec-r wagens ln het spel zyn geweest De Tilburgse politie ver moedt, dat de rovers nog voor de grens bij Goirle een deel van de buit in een andere wagen hebben overgeladen en dat enige van de bandieten even over de Belgische grens uit beide Citroëns in andere auto's zijn overgestapt. Dit vermoe den wordt bevestigd door enkele ge tuigenverklaringen van de Neder landers en Belgen. Zo zou er by Goir le vlakbij de grens een auto start klaar op een landweggetje hebben gestaan, toen er een boer langs kwam. In een Goirle's café hebben twee vermoedelijke chauffeurs van de andere wagens zelfs een praatje met de Rijkspolitie gemaakt en ook uit België komen verklaringen, dat er meer wagens en mensen in het spel zijn geweest dan aanvankelijk werd vermoed. Signalement I De politie, die vlakbü het Belgi- Van de 900.000 gulden aan baar sche Geel, waar een van de bescha- fld - de Amro-bank is verzekerd digde Cntroëns werd achtergelaten, en van de zes overvallers met hun j ree chauffeurs is nog geen spoor wonden. Het staat wel vast, dat de mlcrouf in Tilburg byzonder goed Toorbereid. De rovers moeten ge iten hebben, dat de deur van de rak na sluitingstijd altyd op een staat, zodat de employe's tus- m drie uur 's middags en het eind hun we'-ktyd niet telkens hoè- te bellen om binnen te komen, e wisten precies de weg om snel It Tilburg te komen. De grens werd ok al vlot „genomen". Rustig gewerkt ze moeten ook hebben geweten at zich vrijdag na sluitingstijd het teeste geld in kas bevindt. Dat ze listig hebben gewerkt bleek ook uit et feit, dat er in de aanvankelijk telgevulde kassen slechts een brief- van 25 gulden is achtergebleven. kver.se ooggetuigeverklaringen heb- de politie gestaafd in haar me- log dat er Algerijnen of Ma lkanen aan het werk zyn ge test, die goed bekend zyn in België die hun hoofdkwartier kennelijk Brussel hebben. Het laatste jaar i er in België diverse soortgelijke ankovervallen gepleegd de buit overigens aanzienlijk IJ tnnger waarvan eveneens in tlgië wonende Algerijnen worden fl Kdaeht. In Antwerpen wonen nog- wat Algerijnen, die op een onzui vere n onduidelijke manier hun it verdienen en die in een aan- café's in de Sinjorenstad worden fweerd wegens hun onaangename 'Wieren. kamd haar en een lichte bril, de 23- jarige uit Weert afkomstige Karei Schuman, die een nogal zwervend be staan leidt. Een vrouwelijke employee van de Amro-bank heeft voorts een beschrijving gegeven van een Vlaams-sprekende man, die vorige week.tol twee keer toe inlichtingen kwam vragen over omwisselen van Belgische franken en die daarbij op vallende belangstelling aan de dag zou hebben gelegd voor. het interieur van de bank. KOSMOS-92 In de Sowjet-Unie is zaterdag een nieuwe onbemande Kosmos-sa- telliet, de 92ste in de serie, gelan ceerd uitgerust met instrumenten voor verder onderzoek van de ruimte volgens het in maart 1962 aangekon digde programma. De omlooptijd is 89.9 minuten, de grootste en kortste afstand tot de aarde rêsp. 353 en 212 km. de hoek met de evenaar 65 graden. Communisten tegen Zuid-Afrika Vier leiders van de verboden com munistische partij van Zuid-Afrika hebben met de leiders van de Brit se communistische partij gesproken over plannen om de Zuidafrikaanse regering met gewapend, geweld om ver te werpen, zo is door de Britse communistische party meegedeeld. Datum en plaats van de ontmoe- ting zyn niet bekendgemaakt. Ook over Rhodesië is van gedachten ge wisseld. Een van de leukste opdrach ten tijdens de T .V .-interland Katwijk-hl eist, die zaterdag avond werd gespeeld, was wel de vraag aan de bevolking om zoveelmogelijk bedden met ma trassen naar het marktplein te brengen. Katwijk liet zich niet onbetuigd. In zeer korte tijd had men er 134 bijeen. Toen had men er in Heist nog geen 20. Maar het werd toch een ge lijkspel. want Heist wist op de valreep nog boven het gevraagde aantal van 100 te komen. De Belgische presentator Jan Theys maakt zoals de foto laat zien een praatje met een Katwijkse schone. Voor een uitvoerig verslag zie men de radio en televisiepagina. (Foto L.D./J. v. Duim, Katwijk aan Zee) FDP stemt woensdag misschien tegen (Van onze correspondent ln Bonn) Absolute verwarring heerste het weekeinde in Bonn over de constal- latie van de nieuwe regering, die kanselier Erhard a.s. woensdag aan de bondsdag zal willen voorstellen. Het is zelfs een open vraag ge worden of Erhard dan voor de bondsdag zal kunnen verschijnen om zich tot kanselier te laten ver kiezen. De mogelijkheid bestaat dat de (liberale) vrije democraten van WEERBERICHT NACHTVORST De Bilt verwacht van heden- tot j morgenavond Droog weer met wolkenvelden, ln k nacht en ochtend hier en daar "tot. Zwakke tot matige wind uit toteiyke richtingen. Ongeveer de cide temperaturen met vannacht P^tseljjk nachtvorst. 'Opgemaakt om 11.15 uur). 19 OKTOBER ^°n op: 7.11 uur; onder: 17.38 uur. op:: u.; onder: 16.13 u. Hoogwater in Katwijk te 10.10 en 22-55 uur Laagwater te 5.22 en 17.57 uur. nammer bestaat alt 18 pagina's Lading brandde drie dagen De kleine Griekse vrachtvaar der Akti (1779 brt.is gister ochtend in de Nieuwe Water weg bij Hoek van Holland ten onder gegaan en zó zwaar be schadigd, dat het de vraag is of dit bijna 20 jaar oude schip nog kan worden gerepareerd. Al drie dagen, vanaf donderdag toen het schip nog bij de ingang van het Kanaal voer. broeide en brandde de lading vismeel, vismeelkoeken en maiskoeken. De luiken van de ruimen werden toen stijf afgesloten, om de toevoer van zuurstof tegen te gaan. Kapitein Miliatis Panagiotls (39) be sloot de gok te wagen en zo snel mo gelijk naar Rotterdam te varen, waar goed brandblusmaterieel aanwezig is. De radio was defect, zodat hij ge waarschuwing kon geven. De lading bleef branden en toen gisterochtend voor de monding van de Waterweg een rijksloods bij het schip kwam met een raidozender, werd snel hulp ge vraagd. Hoewel het schip leegbrandde de vlammen sloegen eruit en zwaar slagzij maakte, werd het door vier sleepboten de Waterweg binnenge bracht en in de Elbehaven aan de grond gezet. Toen pas verliet de be manning van 23 koppen de Akti. Inmiddels waren nog meer brand- Kritïek weerPloegen, uit Hoek van Holland en Rotterdam en sleep- en blusboten tie werd kritiek toen gis- aangekomen, zodat het felbrandende schip was omgeven door een ware vloot van hulpschepen. Dit alles mocht niet baten. Rond één uur gis termiddag, een goed half uur nadat luik twee was bezweken, kapseisde het schip over stuurboord. Het ligt nu oP één oor, zoals de zeemansuit drukking luidt. Het vuur was toen vrij snel bedwongen. Erich Mende tegen Erhard als lei der van de nieuwe regering zullen stemmen, als zij in deze regering niet de ministerszetel kunnen bezet ten waarop ze recht menen te heb ben. In dit laatste geval hangt het lot van de nieuwe regering weer voor onbepaalde tijd in de lucht. De christendemocraten kunnen dan proberen een minderheidsregering samen te stellen, dus zonder mede werking van de FDP, tengevolge waarvan ze nu eens van de FDP dan weer van de sociaal-democra ten afhankelyk zullen zyn. Een consequentie van de minder heidsregering zou zijn, dat de voor zittershamer van het parlement in handen zou komen van de dan sterk ste fractie, met name die der sociaal democraten. De voor zyn carrière bezorgde voorzitter van de bondsdag Fugen Gerstenmaier zou dan een flinke val maken. Een andere mogelijkheid bij het mislukken van de onderhandelingen tussen FDP en CDU/CSU is een coa litie tussen de CDU/CSU en de So ciaal-democraten. SPD-voorzitter Willy Brandt heeft de deur voor een dergelijke coalitie open gehouden. Voorlopig wordt op een dergelijke combinatie in Bonn echter niet ge rekend. De coalitie-besprekingen lij ken op het eerste gezicht door de onbuigzame houding van de vrye democraten in een slop te zijn ge raakt. Deze blijven er op staan dat hun voorzitter Erich Mende weer minister voor „Gesammtdeutsche"- kwesties wordt. In feite is de ruï neuze toestand, waarin de onderhan delingen zich bevinden, echter te wyten aan de houding van Ludwig Erhard zelf. De vrye democraten FDP» waren de verkiezingen inge gaan als loyale supporters van Er hard. Ze waren echter ook de ver kiezingen ingegaan met de leus: „In het nieuwe kabinet geen Franz-Josef Strauss' <de vroegere minister van Defensie en voorzitter van de Beier se CSU). De CSU. die nu binnen de CDU/CSU over evenveel stemmen in de bondsdag beschikt als de FDP, eist behalve Mende's aftocht ook dat de minister van Buitenlandse Za ken, Schröder. het veld zou ruimen. Omdat dit voor Erhard het onder tekenen van zijn eigen faillissement op het terrein van de buitenlandse politiek zou betekenen, beloofde deze de CSU. in ruil voor hun toestem ming tot Schröders continuatie, dat Mende niet op zyn „Gesammtdeut- sche"-ministerie zou terugkeren. Deze overwinning van Erhard op Strauss ten aanzien van Schroder was natuurlijk een pyrrhus-over- winning. Erhard moest ervan op de hoogte zyn dat de FDP Juist op het punt van de „Gesammtdeutsche"- kwesties niet zou toegeven, omdat deze tot haar belangrykste program mapunten behoren. Op dit terrein ontwikkelde de FDP een groot deel van haar activiteit en kwam zy niet zelden met eigen originele voorstel len. Op het ogenblik ziet het er naar uit dat de FDP liever in de opposi tie gaat dan zich bij de eisen en lok roepen van Erhard neer te leggen. Bij een plaats in de oppositiebanken heeft de FDP niets te verliezen, al leen te winnen. Ook dit moet Erhard incalculeren in de vraag hoever hij de koppige onderhandelaars dryven Een groep van zeven Neder landse artsen onder leiding van de Amsterdamse cardioloog prof di. D. Durrer is er, in januari van dit jaar. in geslaagd een hart. dat uit het lichaam van een overleden 70-jarige man was verwijderd, weer te doen func tioneren en gedurende zes uur in werking te houden zonder dat het van buitenaf op mechanische of ander wijze in beweging werd gehouden. Dit opzienbarend suc ces heeft prof. Durrer dit week einde meegedeeld op een me disch congres in Bar Harbour (Florida). De Nederlandse wereldprimeur, die tot stand werd gebracht in het labo ratorium voor experimentele cardio logie van het Wilhelmina Gasthuis, is van groot belang in verband met het stellen van een diagnose bij be paalde hartafwykingen. Het hart van de overledene was na de verwydering uit het lichaam geplaatst in ^en bad met een vloeistof, welke bepaalde voedingsstoffen bevatte. AANSLAG IN SAN DOMINGO In San Domingo is Cabral, een van de leiders van de .Partij voor de eenheid van de burgers" en een bekend tegenstander van de vroe gere dictator Trujillo, zaterdagavond in de zone, die bezet wordt door de strydkrachten van de groepering die zegt te steunen op de grondwet, het slachtoffer van een aanslag gewor den. Hij werd op weg naar huis door verscheidene kogels getroffen en overleed toen hij naar het zieken huis werd gebracht, zyn vrouw en dochtertje werden gewond en zyn auto werd in brand gestoken. Cabral was minister van Binnenlandse Za ken onder het bewind van het drie manschap. Toen het stoffelyk overschot van Cabral, gisteren naar zyn laatste rustplaats werd gebracht, werd een auto van de staatsradio in brand ge stoken. De inzittende verslaggever! werden weggesleurd, waarby dege nen die dit deden, met revolvers en machinegeweren in de lucht schoten. Bij een ander incident werden op de begraafplaats een persfotograaf en voormalig aanhanger van de grondwetsparty mishandeld. De po litie kwam niet tussenbeide. I)e situ terochtend om half zes het luik van ruim twee door de hitte me! een har de klap bezweek. De ruime toevoer van lucht door het gat wakkerde het vuur aan tot een felle brand. Weldra lagen drie brandblusboten uit Rotterdam Iangszy en de red dingboot Koningin Juliana haalde de 27-jarige Nederlandse echtgenote van de kapitein haar 3'2-jarig zoontje en de vrouw van de eerste machinist van boord. De blusboten slaagden er in het vuur aanvankelijk te localise- ren, maar door het vele bluswater maakte de Akti lelyk slagzy. Vandaag onderzoeken deskundigen de mogelykheden van de berging van het onfortuinlyke schip. De opva renden van de Akti z{jn onderge bracht in een Rotterdams hotel. De vrachtvaarder levert geen gevaar op voor de scheepvaart in de Nieuwe Waterweg. Acht maanden voor antisemiet Een onderwyzer in de Hongaarse plaats Peroencswny is tot acht maan den gevangenisstraf veroordeeld om dat hy schoolkinderen van tien jaar het lied „Het bloed van Eszter Soly- mosi" heeft geleerd. Dit be- schryft hoe Joden 83 jaar geleden in een naby dorp een christenmeisje vermoordden om haar bloed te ge bruiken voor ritueel brood. In wer- keiykheid is destyds vastgesteld dat het meisje zelfmoord heeft gepleegd. Er had toen reeds een pogrom plaats gevonden, maar de leiders daarvan werden berecht. (Van een onzer redacteuren) Men zal er vroeg by moeten zyn zyn, om de in september ontdekte ko meet Ikeya-Saki te zien. Weliswaar belooft het passeren van de zon door deze komeet het boeiendste hemel- schouwspel van de eeuw te worden, maar juist doordat de zon zo dicht wordt gepasseerd zal het verschynsel vermoedelijk alleen in de vroege och tenduren waarneembaar zyn. Bij onbewolkte hemel ver schijnt de komeet morgenoch tend ongeveer zes uur boven de horizon iets rechts van de plaats waar een uur later in het oosten de zon op komt. De staart van de als een zeer heldere ster schitte rende komeet zal dan ongeveer evenwijdig aan de horizon naar rechts wijzen. Enige tijd later zal de komeet voor het oog verdwij nen, wanneer de lucht te helder verlicht wordt door de opkomen de zon. Woensdagochtend verschijnt de komeet nog iets kortere tijd voor zonsopkomst op ongeveer dezelfde plaats. Donderdag belooft het ver schijnsel het mooist te worden. Dan trekt van de aarde af gezien de komeet recht voor de zon uit als een ongewoon heldere ster, zo helder dat het hemellichaam ook overdag dicht bij de zon zichtbaar zal zijn. By vorige gelegenheden, dat een komeet de zon zo dicht passeerde als Ikeya-Saki thans gaat doen. was dit tenminste het geval, namelijk in 1843 in 1882 en laatstelijk in 1887. Al deze voorspellingen zullen alleen uitkomen, als de komeet zich ge draagt zoals men verwacht, en wan neer de hemel onbewolkt is. Het is nog niet te voorspellen, wat er van de komeet zichtbaar zal zyn na het passeren van de zon op don derdag as. (Ê)uc/ leuwo Naar wij vernemen heeft het voorstel van H.H. Burge- meester en Wethoudei om de Rijnsburgsche poort af te breken, bij de Raadscommis sie ook ingang en ondersteu- ning gevonden. Uit het verslag van den toestand der Leidsche Maat schappij van Weldadigheid blijkt, dat door de Hulpbank aan 127 aanvragen om een geldelyk voorschot een kapi taal van 113205 verstrekt is

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1