Vreugde en teleurstelling Piet Bregman (j SI'ÏIIT fascinerend werkstuk Nederlagen .voor KVC ZWITSERS ELFTAL Japanners zullen nu wel weer een npolitiekgrapje gaan uithalen Jan Snijders mist bronzen medaille UYS FEIJENOORD Volgend seizoen een plaatsje bij de nationale amateur-top? KRANTENBEZORGER GEVRAAGD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD (Door Anton Geesink) Het wereldkampioenschap zwaargewicht in Rio de Janeiro heeft mij vreugde, maar ook teleurstel ling gebracht. Die vreugde was natuurlijk logisch. Zo'n wereldtitel is steeds een hoogtepunt. In 1961 Ie Parijs was ik de eerste niet-Japanner, die kampioen werd. In Tokio veroverdde ik de eerste en voorlopig enige Olympische titel alle categorieën en was meteen de eerste judoka, die twee we reldkampioenschappen achter elkaar behaalde en hier werd het zelfs een hattrick. HOUDING De teleurstelling was voor my de houding van de Japanners. Ik ken ze lUemaal goed en ben door mijn her haaldelijke bezoeken aan Tokio en Tenri met ze bevriend geraakt. Toch geeft zo'n Matsunaga mij vjjf keer ten trap tegen mijn knie. zonder de bedoeling te hebben een worp te ma maken en was Inokuma na afloop de enige, die me feliciteerde. J Het eerste dames- en herenteam 'tan KVC hebben gisteravond in de militaire sporthal tegen respectieve lijk Boemerang en HVS 2 geen over winning kunnen behalen. De gasten konden met een 31 overwinning huiswaarts keren. De KVC-dames wrloren met 11—15, 15—17, 15—11 en 1—15 en de heren met 1215, 1015, 16-14 en 2—15. De setstanden wijzen overigens wel Dit, dat er voor de beide Katwijkse formaties kansen waren op een beter resultaat, maar dat in de beslissende de zaken snel waren bekeken Die kansen werden echter niet benut, want zowel bij de KVC-dames als bij tie KVC-heren kreeg de aanval geen of althans niet voldoende bruikbare .«et-ups. De KVC-dames stonden in de twee- Ie set met 116 aan de leiding en in de derde set met 93 en 115. De KVC-heren, bij wie zich Broek- ,hoff (goede smashes) en Dick Par- levliet (goede services), onderscheid- tien, hadden de beste kansen in de eerste set, 85 en de derde set: 62: *-2, 9—6 en 14—10. Leidse ambtenaren naar KREFELD Een groep Leidse ambtenaren is Bisteren naar Krefeld vertrokken 'oor de jaarlijkse uitwisseling, welke ditmaal naast wat schaken en bil jarten hoofdzakelijk een „kennis nemen van elkanders werkzaamhe- omvat. Getracht zal worden m toekomst de contacten met tiae Duitse stad uit te breiden tot de niet-ambtenaren-sfeer. Maandag komt de Leidse groep terug. De uitwisseling met Oxford krijgt wals wij reeds eerder berichtten in 1966 -- de 21ste maal een feeste lijk tintje. Leiden gaat tweemaal naar de Engelse universiteitsstad en wel met Pasen (hockey, tennis en Jonge kunstenaars) en met Pinkste- rtn fo.a. bridge, schaken en wiel rennen). Een moment uit de strijd tus sen Anton Geesink Ien de Japanner Mitsuo Matsunaga. (Telefoto) Aan de andere kant moet ik zeg gen, dat Sakaguchi en Matsunaga de beste Japanners zijn geweest, die ik ooit in mijn handen heb gehad. Het zou me niets verbazen, als de Jappen zondag, nu ik, doordat mijn knie weer in elkaar is getrapt, niet meedoe aan het toernooi alle categorieën, weer een politiek grapje gaan uithalen. Grapje Ik denk, dat ze Kato terugtrekken en Matsunaga met Inokuma inschrij ven. Als ze dan allebei de finale ha len, moet Matsunaga zich snel laten werpen door Inokuma en dan zeggen de Japanners: „Zie je wel, dat Ino kuma beter is dan Geesink? Hij had voor Matsunaga een kwartier nodig en Inokuma heeft het in een minuutje Nou ja, ik heb in ieder geval het genoegen om de Japanse kampioen Sakaguchi verslagen te hebben en die won verleden jaar van Inokuma en dit jaar werd Inokuma gewipt door Koga, die van mij in Parijs een uchi mata kreeg. De Jappen hebben dus niets te zeggen. Ik vind het natuurlijk ergens wel jammer, dat ik nu moet stoppen met internationale wedstrijden. Als ik geen andere beslommeringen zou heb ben, kon ik nog wel een paar jaar mee. Maar ja, mijn sportschool eist me nu volledig op. Verdiend Ik heb mijn succes hier in Rio ten dele te danken aan de Braziliaanse Nederlander Bert van Mastwijk, die mü hier echt in de watten heeft ge legd. Hij verzorgde ons team fantas tisch. Ik heb hem uit dank mijn gou den medaille gegeven. Van Mastwijk was er diep van onder de indruk en wilde hem eerst niet accepteren, maar verdiende die gouden plak toch dubbel en dwars. Tachella en Schindelholz zijn uit de ploeg gelaten Nog geen taktiscli inzicht (Door Frans Henrichs) „Daar wordt je toch zeker stapelgek van Je kan ze alles bij brengen, maar echt geen hersens om de tactiek te bepalen". Dit zei Anton Geesink gisteravond, toen onze landgenoot Jan Snijders in de judostrijd om het wereldkampioenschap middengewicht ver loor van de Amerikaan Bregman. „Jan heeft die jongen in zijn macht en dan wordt hij door een overname verrast. Hij geeft op die manier zo maar een bronzen medail le weg. Zijn broer Peter deed in Tokio hetzelfde met een zilveren plak. Het zijn beide prima Judoka's, maar ze denken niet genoeg na bij hun wedstrijden", vervolgde Anton. Jan Snijders was zeer goed begon nen. Hij won gemakkelijk van Cace- ras uit Guatemala (twee keer waza ari met o soto gari en tai o toshi), de Zweed Alsen (ashi harai) en Has san uit Senegal <o sototgari). Dat de Eindhovenaar van kampioen Okano door een zeer laag ingezette schou derworp verloor, was beslist geen schande. Dat hij tegen de Ameri kaan Bregman een overname kreeg kan echter niet anders dan tactisch dom worden genoemd. Hij eindigde niettemin op een gedeelde vierde plaats. Ongelukkig Dr. Foni, de coach van het Zwit serse elftal, heeft gistermiddag kort na afloop van de laatste training in de sportschool van Duisburg, waar de Zwitssrs zich voorbereiden op de wedstrijd tegen Nederland, het elftal bekendgemaakt, dat morgen in het Olympisch Stadion in het veld komt. Het ziet er als volgt uit: (4-2-4 op stelling) Elsener (Lausanne)Gro- béty (Lausanne), Fuhr;r (Young Boys). Leimgrueber (Zürich) en Schneiter (Lausanne): Baeni (Zü rich) èn Künzli (Zürich); Dürr (Lausanne). Hosp (Lausanne) Kuhn (Zürich) en Güntin (Sion). Zondag 12.30 uur Piet Bregman heeft gister- ivond reeds heel wat handen I moeten schudden. Want nog ar nauwelijks uit Engeland teruggekeerd, was het in huize- 1 Bregman een drukte van be- 1 lang. De 20-jarige wielrenner, 1 die enkele jaren geleden nog 1 als baanbreker voor de wie- sport in het 11/00 inwoners 1 tellende Benthuizen op zijn 1 lichte race-karretje werd ge- 1 hoond, was geheel onvèr- 1 wacht een gevierd dorpsge- 1 noot geworden. In Woodstock, ir hij de meeste dagen van 1 zijn Engelse bezoek had door- 1 gebracht, toas hij ook door de burgemeesterR. H. Teath'er, 1 ontvangen. Deze heeft hem 1 zelfs een brief voor zijn Bent- 1 huizense collega (in het Neder- f lands gesteld) meegegeven en f ens toegezegd binnenkort f 1 het Zuidhollandse plaatsje te f komen bezoeken. f Ernst Thommen. voorzitter van de Zwitserse keuzecommissie, verklaarde dat dit de basisopstelling van de Zwitserse ploeg was. In verband met tactische aspecten is het evenwel mogelijk dat er nog omzettingen in he elftal zullen plaatsvinden. Tachel la en Schindelholz, die de laatste tijd regelmatig deel uitmaakten van de Zwitserse formatie zijn gepasseerd. Zwitserland speelt daardoor zonder uitgesproken buitenspelers. Zijn broer Peter was niet zo ge lukkig. Die zegevierde spelenderwijze over Andrade (Uruguay) met twee keer waza ari door okurf ashi harai en uchi gari en bond daarna als een goliath de Braziliaan David aan zijn zegekar met ashi guruma. Peter had nog verder kunnen ko men als hem niet door een scheids rechterlijke misser de weg was ver sperd. Hij stond een straatlengte voor op punten tegen de Japanse Amerikaan Mishioka. Toen Snijders een o soto gari inzette viel hy buiten de mat en kreeg een waza ari te gen. Daardoor werd hij tot verliezer verklaard. De hele Nederlandse judo kolonie onder aanvoering van Gee sink protesteerde heftig, maar er was niets aan te doen. De 15.000 toe schouwers in de sportzaal van het Maracana-stadion zorgden voor een fluitconcert van tien minuten, maar Snijders kwam er geen stap verder mee. Voor de zoveelste keer had een arbitrale blunder een goed judoka uit een toernooi gewipt De aller slechtste voetbalscheidsrechter is nog een professor vergeleken met vele arbiters bij internationale judowed strijden. Turnnieiiivs De jaarlijkse plaquette-wedstrijden worden vrijdagavond (22 oktober) in de gymnastiekzaal van de Pieters kerkgracht gehouden. Aan deze wed strijden nemen vier heren- en vijf damesploegen deel. Dit zijn, heren: DOS 1 en 2. Excelsior 1 en 2. Dames: Nieuw Brunhilde, Brunhilde 1 en 2, DOS 1 en 2. Opstelling Feijenoord De opstelling van het (betaalde) jeugdelftal van Feijenoord, dat mor genmiddag om 12.30 uur in de Kik kerpolder tegen het volledige eerste elftal van UVS aantreedt luidt als volgt: Van Haaren, Wijngaarde, Ruseler. De Prenter, Schippers, Ooms, Ooft, Grauwmeyer, Boskamp, Jansen, Theuns. Jap: ans Dat de finale een geheel Japanse aangelegenheid werd. was geen ver rassing .Okano en Yamanaka had den veruit het beste judo getoond. Okano zegevierde met een schitte rende seoie nage. Op een gedeelde derde plaats eindigden de Amerikaan Bregman en de Koreaan Kim i Thai. Op dat platform had ik ook kun nen staan", zei Jan Snijders spijtig. „Ik had de partij al in mijn zak en had gewoon niets meer hoeven te doen tegen die Bregman. Wat dom Nou ja, het verstand komt met de jaren en Jan en Peter Snij ders zijn pas 22 Japanse regisseur zocht (en vond) de mens in de sport' Waterpolonieuws Olympische film 1964: Geen reportage Het winterseizoen voor de water- poloërs gaat weer beginnen. Van avond komen de ploegen van de Leidsche Zwemclub (in de Overdekte tegen HPC) en De Sleutelstad (in Dordrecht tegen Merwede) voor de tweede klasse van de CWC in het water, terwijl de teams van het Was sen a arse WIK en het Waddinxveense De Gouwe (dames) in de bekercom petitie van de KNZB de strijd aan binden in de eerste ronde tegen resp. DWT (Haarlem) en ZWIP (Den Haag). Ook werdt vanavond (aanvang acht uur) in de Leidse Overdekte een begin gemaakt met de zwemcompetitie van de Kring Gouwe-Rijnstreek. Isar Koeperman verder uit Oud-wereldkampioen Isar Koeper man heeft gisteren in Tiblisi in de elfde partij uit de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen ge wonnen van titelhouder Tsjegolew. Koeperman creëerde na 28 zetten enkele combinatoire dreigingen, die de wereldkampioen tenslotte op ma teriaal verlies kwam te staan. Na 71 zetten was Tsjegolews positie onhoud baar. De stand in de tweekamp (in totaal 20 partijen) is nu 148 in het voordeel van Koeperman. loopt (Van een onzer redacteuren) De buiten onze grenzen al veel besproken Olympische film van Tokio-1964 heeft gisteren in het Amsterdamse RAl-gebouw zijn gala-première voor Nederland be leefd op een paar dagen na precies een jaar nadat in de Ja panse hoofdstad het eerste start schot van dit grootse sportfestijn weerklonk. Bij de beoordeling van de film dient voorop te staan dat regis seur Ichikawa bijgestaan door een filmploeg van 500 man een machtig, fascinerend werkstuk heeft gemaakt. Wat echter niet tuil zeggen dat hij in alle opzich ten aan zijn opdracht heeft vol daan. Men weet het: het Japanse orga nisatie-comité was met Ichikawa's interpretatie van de Spelen in Tokio niet al te gelukkig. Men erkende dat ,The in Engeland lying Dutchman (Van één onzer redacteuren) „Ach. ze maakten er in Engeland soms wel een potje van. Kijk maar eens, het staat hier zwart op wit: Piet Bregman. the Flying Dutchman, of Piet Bregman, de lichtblonde talentvolle renner, die nog onlangs de nationale kampioen had verslagen, of Piet Breg man, de jonge Nederlandse renner, die als reserve van de ploeg voor het wereldkampioenschap was aangewezen Goede resultaten Temidden van een stapel krante knipsels, Engelse dag- en weekbladen en andere souvenirs vertelt Piet Bregman, de 20-jarige amateur-ren ner uit Benthuizen over zijn drie weken durende trip naar Groot- Brittannië. „Ze moesten er toch wat van maken. Het kon toch niet dat zomaar een niet-Engelse renner een wedstrijd won De jeugdige Swift-renner, die na zijn succesvolle Nederlandse seizoen twee overwinningen en een uit stekend resultaat in het Nederlands clubkampioenschap in één week twee overwinningen in Engeland Luton en Wycombe boekte, was best te spreken over zijn ervaringen in Groot-Brittannië. Want behalve deze twee triomfen reed hij ook in de andere wedstrijden zeer goed: vijfde in Croughton en in de G.P. Brighton —Londen finishte Bregman in het peloton. Terug „Ik zou", zo vervolgt de Benthui- zense renner, „wel weer direct terug willen naar Engeland. Maar ja, eer der dan in het komende voorjaar, wanneer de jaarlijkse sportuitwisse- ling tussen Leiden en Oxford plaats vindt, zit er waarschijnlijk niet in". Voorlopig denken Piet Bregman, zijn Rotterdamse verzorger Leen Jansen en zijn vader die in zijn jonge jaren ook over het stuur van een racefietsje gebogen zat echter j meer aan de nabije toekomst: het wlelerseizoen 1966. Want, als het tenminste niet tegen zit, moet Piet Bregman in dat jaar zijn doorbraak naar de vaderlandse amateur-top maken. Klassiekers Klassiekers rijden en zo moge lijk winnen of voorin zitten, is het parool voor het komende seizoen. Want dat Piet Bregman ook dan weer zijn inschrijving terug krijgt met de mededeling „volgeboekt" zal waarschijnlijk wel niet meer voor komen. Om dat in ieder geval zoveel mo gelijk te voorkomen gaat Bregman samen met zijn Leiderdorpse club genoot Cees van Amsterdam deze winter op de Antwerpse baan trainen. Eén misschien wel twee keer per week zullen zij dan hun rondjes draaien, sprintjes trekken en voort bouwen aan hun conditie. Want al leen met een uitstekende conditie is het mogelijk „uitslagen" te rijden. En dat is iets, wat Piet Bregman heel goed weet. PIET BREGMAN (Foto Leidsch Dagblad) een artistiek produkt van de hoogste klasse had afgeleverd, maar erweet hem dat hij daardoor het tuur sportieve soms wat naar de achtergrond had gedrongen. Ichika wa heeft daarop geantwoord dat hij voor alles „de mens in de sport" had gezocht. Nu stond de Japanse regisseur ook voor een moeilijke en weinig benij denswaardige taak.'De ruim duizend camera's van zijn filmploeg hadden voor zo'n zeventig uur aan celluloid gevuld en Ichikawa mocht daaruit maar voor twee uur materiaal zoe ken. (De rest wordt gebruikt om er, per sporttak, aparte films van te vervaardigen). Met dat zoeken naar „De mens in de sport" heeft de Japanner zich losgemaakt van de „reportage", die in welke vorm dan ook van hem werd verw'acht. Hij heeft zich geheel en al geworpen op wat hem boeiend voorkwam. De leek zal hem daarvoor zeker dank baar zijn, de deskundige zal voor deze als „officieel" aangekondigde Olympische film niet uitsluitend lovende bewoordingen hebben. Daar voor worden veel te veel sporten in een te snelle handomdraai afgedaan. Met Ichikawa's manier van doen kon ook nauwelijks anders. In dit document humain diende hij niet alleen de tijd uit te trekken voor bijv. de glorieuze winnaar van de 10 km, maar ook voor de eenzaam als laatste aankomende; moest hij tijd reserveren om de bedwongen emotie te registreren van de harde Japanse volleybalcoach na de win nende klap van zijn ploeg en moest hij ruimte vinden voor de met open mond toekijkende toeschouwers. En tijd en ruimte waren, zoals gezegd, nu Juist de ingrediënten, waarover Ichikawa slechts met mondjesmaat kon beschikken. Meesterhand Aan zijn Inzicht, zijn meesterhand waar het pakkende details betreft, dankt men vele magnifieke, bijna ontroerende taferelen, de prachtig gefilmde 800 m. dames, het (zeven uur durende) polsstokhoogspringen dat in de duisternis zijn ontknoping vond, de laatste 100 estafettemeters van de Amerikaan Bob Hayes (Jesse Owens zei van hem: „Het is net een tank die remloos de heuvel afkomt"). Bikila Abebe's grandioze marathon loop en tenslotte Geesinks van het zweet druipende gezicht in zijn fina legevecht tegen Kaminaga. Het zijn glorieuze hoogtepunten van deze film en men moet ze als compensatie zien voor het feit. dat sporten als roeien, kanovaren, hockey, basketbal, boksen, gewichtheffen, waterpolo, schoonspringen en ruitersport teleur stellend kort worden beharfdeld. Een beeld van de sluitingsce remonie in Tokio. NSF zal binnenkort in ons land in roulatie worden gebracht. De NSF zal voorts een 16 mm editie laten vervaardigen voor verenigingen die belangstelling hebben voor vertoning in clubverband. De Britse Coureur John Sur- tees, die onlangs op de race-baan een ongeluk heeft gehad, voelt zich thans uitstekend en verlangt naar het ogenblik waarop hU het zieken huis kan verlaten om naar huis terug te keren. Hij is op 24 september in het alge mene ziekenhuis Scarborough van Toronto opgenomen nadat hU op die dag by een proefrit voor de wedstryd om de Canadese Grand Prix gewond was geraakt. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7