LE1DSCH DAGBLAD Bende gemaskerde rovers pleegt overval op bank willies# FLIM Soekarno werd door de paleiswacht beschermd Buit 900.000gulden en waardepapieren Schade in Westland blijkt veel groter Nog geen resultaat in Bonn Spoedig besluit over onafliaiikelijklieid 3EMCO N.V. (Sud Qli leuwo ericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 No. 31695 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Spectaculaire Wildwestop klaarlichte dag in het hartje van druk Tilburg (Van onze Brerlase correspondent) I Zes gemaskerde bandieten hebben gistermiddag inkele minuten 11a sluitingstijd een spectaculaire overval uitgevoerd op de Amsterdam-Rotterdam Bank in het hartje van Tilburg en daarbij naar chatting 900.000 gulden en wat waardepapieren jeroofd. Daarna stoven ze onder de verbaasde blikken van honderden Til- burgers, die op dat moment op de altijd drukke Heuvelring liepen of fietsten, met twee opvallende lichte Citroëns wèg. Een van de wagens s naar alle waarschijnlijkheid via het 5 kilometer verder gelegen }oirle de Belgische grens overgegaan. Bij Turnhout heeft men een beheerde wagen aangetroffen, die aan de beschrijving beant- mrdt Verslaggevers en fotografen van het „Nieuwsblad van het Zuiden" hadden het buitenkansje, waar iedere journalist altyd van droomt. De over val speelde zich namelijk af in het gebouw, dat tegenover de panden van de krant ligt. Ze konden alles precies volgen, helaas zonder iets te kunnen Schertsoverval Eén van de caféhouders op de Heu velring wees op het merkwaardige toeval, dat een week tevoren studen ten van de Tilburgse hogeschool een schertsoverval hadden uitgevoerd op de eveneens op de Heuvelring gele gen Nederlandse Credietbank. Het leek wel of de bandieten vandaag dit „voorbeeld" precies hadden nage volgd, Compleet met maskers en pistolen. Achteraf bleek overigens, dat de roofovervallers zeer waar schijnlijk met zogenaamde losse flod ders hebben geschoten. Er was name lijk geen spoor te vinden van echte revolverkogels. De Tilburgse politie vermoedt, dat de overval zorgvuldig in scène is ge zet. De overvallers wisten namelijk in zeer korte tijd uit de stad te komen en een directe weg naar de grens te bereiken, terwijl de meeste Tilbur- gers erg veel moeite hebben zich te oriënteren in het stadsverkeer in de snel groeiende en veranderende stad. 0 Vervol» op pagina 2 Het hele drama speelde zich bin- m enkele minuten af. Om even over rie de tijd, waarop de bank wordt tsloten voor het publiek arriveer- itn de rovers op de Heuvelring. Ze idden geen enkele moeite om het inkgebouw binnen te dringen, want hoofddeur stond open. Terwijl t man in de wagens achterbleven kw Brmden de gemaskerde overvallers die onderling Frans spraken nkele schoten lossend met revolvers, lt( kantoor binnen, waar de daar uwezige 40 personeelsleden zich in olek tegen de grond lieten vallen Iijlings dekking zochten achter hun kasten. nacht in Rotterdam waren gestolen. De overvallers, over het algemeen kleine, zuidelijke types, waren juist op tijd weg om voldoende voorsprong te houden op de achtervolgende Til burgse gemeentepolitie, die in record- -i met alle beschikbare patrouille wagens gewapend en wel op de plaats van het misdrijf arriveerde. ireaus i Een paar bandieten sprongen over Se balie en gooide de inhoud van tree kasseifln grote zakken. Ze wer en daarbij gedekt door 6 mm-pisto- stengun. Spraken de aan- ankelijke schattingen over een mil- gulden, een latere, ook nog voor- ipige, raming wees uit dat er voor igeveer 900.000 gulden aan Neder- adse en buitenlandse munt in de moet hebben gezeten. Ook lamen zij een kistje met waardepa- ieren en effecten mee. Stomverbaasd de overrompelende overval lie- en de gemaskerde mannen het per- oneel stomverbaasd en nauwelijks Jt handelen in staat achter. Voordat de wagens instoven, vuurden de andieten nog enkele schoten af om publiek op afstand te houden, karna reden ze in vliegende vaart 'tg met hun wagens, die donderdag- Het eerste bericht van de overval bij de politie binnen via een telefoniste van een andere bank, die juist met haar collega van de over vallen bank in gesprek, was. Op de kreet „Er is een overval" reageerde zij onmiddellijk door de politie tele fonisch te waarschuwen. De bank waar de overval plaats vond was niet in het bezit van een alarminstallatie. Wel gooide een employé van de bank een asbak door de ruit, op het mo ment dat de bandieten wegholden. 'WEERBERICHT Rustig en zonnig herfstweer (Van onze weerkundige medewerker) Met de weekeinden zijn wy deze tofst niet ongelukkig, want van be- tfn september af zijn ze vrijwel alle maal overwegend droog en zonnig ge- 'wst. Het regenfront, dat ons giste- kn passeerde, bracht plaatselijk meer ton 10 millimeter regen. Voor het krat na vier weken een neerslag van toekenis. kn van de Oceaan afkomstig hoge- toikgebled trekt naar midden-Euro- Pa en wordt morgen dichtbij het Kilden van ons land verwacht. Het vanmiddag en ook morgen rustig wnnig herfstweer brengen met middagtemperatuur van 13 tot 15 raden. Nachts wordt het weer kouder in het binnenland een nacht- TOfst kans en plaatselijk wat mist- arming. Boven de oceaan zijn de de- P'essies actief zodat tegen morgen- avond alweer een front van de oce- *an naar de Noordzee komt, maan- gevolgd door wat regen. Meldingen De politie kreeg trouwens van diverse zijden meldingen over de brutale overval. De heer Lodders uit Berkel-Enschot, die juist in het naast de bank gelegen garage-bedrijf Uit- dewilligen zijn gerepareerde wagen kwam ophalen, stormde het garage kantoortje binnen om de telefonist toe te bijten: „Bel de politie vlug". De heer Lodders had nog geen twee seconden eerder de vlucht genomen voor schoten, die werden gelost door de rovers. „Ik zag twee gemaskerde mannen achter het stuur van twee Citroëns zitten. Een man of zeven rende met twee zakken de auto's in, die daarna met grote snelheid vertrokken", al dus deze ooggetuige. „Het leek wel een wild-west tafereel. Schoten op straat, schoten op de ramen van het bankgebouw, gemaskerde rovers, in paniek weghollende burgers en dat Het interieur van de bank roofd. Op de voorgrond de geld- in Tilburg, welke door acht kisten, die in zakken werden an 900.000 gulden is be- I leeggeschud. Door luchtverontreiniging Het tweede-kamerlid dr. J. H. Lamberts (P.v.d.A) heeft staatsse cretaris Bartels van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk gevraagd of hij kan meedelen „in hoeverre de vergiftigingsgolf in het Westland ook schadelijk is geweest voor de ge zondheid van de bevolking". Inmiddels is gebleken, dat de schade vorige week door luchtver ontreiniging aangebracht aan de Westlandse tuinbouwbedrijven gro ter is dan aanvankelijk werd veron dersteld. Het aantal getroffen be drijven is groter en zij liggen over een groter gebied verspreid. Boven dien beperkt de schade zich niet tot de sla, andijvie en fresia's, 'maar de verontreiniging heeft ook chrysan ten getroffen. Verwacht wordt, dat ongeveer honderd bedrijven schade zullen melden. Het onderzoek is nog steeds in volle gang. Een raming van de omvang van I cie financiële schade is in dit sta- j dium onmogelijk. Het staat echter Prinses Beatrix en haar ver loofde Claus von Amsberg heb ben gisteravond in Amsterdam de gala-première bijgewoond van de Olympische film. Bij zijn aankomst onderhield het paar zich enige tijd met enige deelne mers aan de Spelen, onder wie Erica Terpstra (tweede van links) en Henk Cornelisse. Op de sportpagina wordt op de film ..Tokio Olympiade'' nader inge gaan. .Smog Inmiddels is komen vast te staan, dat de schade het gevolg is van in- dustriegassen op 6 of 7 oktober. Een complex van omstandigheden heeft de schade mogelijk gemaakt: o.a. temperatuur, mist en weinig wind. Daardoor kon een weerbeeld ont staan, dat in Engelanl „smog" wordt genoemd. Johnson had weer onrustige nacht President Johnson heeft weer een onrustige nacht gehad en maar 2Vz uur geslapen. Hij had weer veel pijn. De artsen tonen zich echter niet in het minst ongerust. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis menen de artsen, dat de president zich over het geheel genomen bevre digend herstelt. Ook gisteren hebben de christen democraten en de liberalen in Bonn geen overeenstemming over de ver deling van de portefeuilles in het toekomstige kabinet bereikt. Wat de bezetting van de post van minister voor Al-Duitse Zaken betreft, wil ueen van beide partijen van w jjken J weten. Kanselier Erhard heeft de Bondspresident van de toestand op de hoogte gebracht. Hij deelde president Lübke bij die gelegenheid mee, dat het partijbe stuur van de CDU van oordeel is, dat de verkiezing van een kanselier door de Bondsdag in elk geval a.s. woens dag moet doorgaan. De president moet de Bondsdag een kandidaat voor het kanselierschap voorstellen. Het par tijbestuur van de CDU wenst, dat dit Erhard weer zal zijn. Erhard is vast besloten desnoods een minderheids regering te vormen. Vandaag is het coalitiegesprek met de FDP voortgezet. Als men niet tot een vergelijk zou komen en Erhard wordt woensdag door de president als kanselier voorgesteld, dan gaat men volgens de grondwet als volgt te werk. Bij de eerste stemming kan de Bonds dag zich alleen maar over de door de president voorgestelde kandidaat uitspreken, die de absolute meerder heid moet behalen. Krijgt hij deze niet, dan kan de Bondsdag zelf een of meer kandidaten stellen. Bij de tweede stemming, die binnen veer tien dagen na de eerste moet worden gehouden, is weer de absolute meer derheid vereist. Behaalt een kandi daat deze, dan kan de Bondspresi dent niet anders dan hem tot kanse lier benoemen. Als niemand een ab solute meerderheid krijgt, gaat men tot een derde stemronde over, waar bij de kandidaat die de meeste stem men op zich verenigt, gekozen is. In dat geval moet de Bondspresident hem binnen zeven dagen tot kanse lier benoemen of anders de Bonds dag ontbinden. (Advertentie) TELEVISIE 2E NET ombouw/voo rzetapp. inruil vraag ons vrijblijvend advies LANGE MARE 66 TEL. 26500 Prentier Smith van Rhodesië 17 OKTOBER op: 07.08 uur; onder: 17.42 i jP-54 uur. Laagwater te 02.59 en *5-23 uur. "•oktober: Laagwater 08.38 en21.16 laagwater: 03.57 en 16.25 uur). ■■iiwi«giiiiwn VOLAUTOMATISCHE I Het Indonesische persbureau An- i getuigenis tegenover ministers gezegd I tara heeft gisteren het eerste officiële hebben, dat de mislukte staatsgreep I verslag gegeven van wat er met pre - slechts een begin betekende jen dat j sident Soekarno tijdens de mislukte j hij vertrouwde dat de beweging van staatsgreep is gebeurd. Leden van de 30ste september zou slagen en j de paleiswacht die hem trouw waren,haar doel bereiken, aldus meldde het I brachten de president weg uit het blad „Soeara Islam" (stem van de Merdeka-paleis, toen dit door de j mannen van Oetoeng werd omsin- geld. Soekarno werd naar de lucht machtbasis Halim buiten Djakarta j overgebracht, voor het geval het nodig zou zijn hem naar een veiliger i plek te brengen. Vandaar werd dc president naar Bogor begeleid. Islam Op de vraag van een m ter had Oentoeng gezegd geen munist te zijn. maar alleen een f pathisant zoals zijn vrienden. Vernielingen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii hy i keerde hij paleiswacht beschermde ook de kin deren van de president, aldus Antara De commandant van het militaire oktober bleef. Daarna I district Djakarta, generaal Wiraha- Djakarta terug. De dikoesoemo. heeft gisteren bekend gemaakt, dat maatregelen genomen zullen warden tegen iedereen die plundert, zo meldt Radio-Djakarta. „De Indonesische regering begrijpt de woede van het volk, maar brand stichting en vernieling bemoeilijken het herstel van de orde in de hoofd stad", aldus de radio. Aangenomen wordt dat deze maatregelen gericht zijn togen de mohammedaanse be volking. die dc afgelopen dagen goe deren en gebouwen van communisten heeft vernield. Bij een vechtpartij tussen pro- en anti-communistische studenten, die President Soekarno zal de Indone sische afvaardiging naar de aan staande Afro-Aziatische conferentie in Algiers leiden, aldus is vandaag in Djakarta meegedeeld. Volgens ge woonlijk betrouwbare Japanse bron nen had Soekarno dit zelf enkele dagen geleden tegen ambassadeur Saito gezegd. Soekarno was goed gezond en vol vertrouwen ten aan zien van zijn positie na de mislukte staatsgreep, aldus de bronnen. zijn twee jongemannen om het leven gekomen. Twee gebouwen van de universiteit, de medische faculteit en het tandheelkundige instituut, wer den in brand gestoken. De universi teit. „Res Publica" geheten, gaat door voor een haard van communistisch verzet. Het gevecht ging tussen mo hammedaanse en pro-communisti sche studenten rond 20.000 in totaal die elkaar met stenen be kogelden. De politie kwam tussen beide. Voordat de rust weerkeerde, had men kans gezien de gebouwen in brand te steken. Premier Ian Smith van Rho desië heeft gisteravond gezegd, dat zeer spoedig een besluit in zake een onafhankelijkheidsver klaring zal worden genomen, na melijk op de volgende kabinets bijeenkomst. Deze zal voor dins dag worden gehouden, zei hij. De Zimbabwe Afrikaanse Volks unie heeft gisteren verklaard over kopieën to beschikken van een ge heim plan waarin maatregelen wor den beschreven, die de regering zal nemen wanneer zy eenzijdig de onaf hankelijkheid van Rhodesië uitroept. Aan de vooravond van de onafhanke lijkheidsverklaring zouden alle jour nalisten worden opgepakt, uitgezon derd zij die voor de regering werken. Ook in de arrestatie van niet-rege- ringsgezinde politici, politiefunctio- Trouw k; In Makassar op Celebes hebben gisteren bijna een miljoen mensen op een door diverse bewegingen ge organiseerde massabijeenkomst hun trouw betuigd aan president Soe karno, zo meldt Radio-Makassar Verder vroegen zij om een verbod van de Indonesische communistische party en alle aanverwante organisa ties. Radio-Djakarta meldde gisteren dat de vakbond van het personeel bij de Indonesische posterijen is ge schorst wegens zijn steun aan de 30-septemberbe weg ing. Baccalaureaat geen succes „Het baccalaureaat is gedeeltelijk mislukt. Het is door de maatschap pij niet aanvaardt en wordt door de studenten niet op prijs gesteld. Men wijst de volledige opleiding". Dit zei de minister van Onderwijs en Weten schappen, dr. I. A. Diepenhorst, in een bijeenkomst ter gelegenheid van de 17e dies van het studentencorps der Vrije Universiteit in de aula van het Tropeninstituut in Amsterdam. De bewindsman heeft zelf aan de VU gestudeerd, waaraan hy ook hoogle raar is geweest. narissen en legerofficieren was voor zien. Volgens het Ghanese persagent schap heeft de Zimbabwe-partij hel plan aan de ministerraad van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid ge zonden. De Afrikaanse en Aziatische leden van de VN zijn bezig aan een resolu tie over Rhodesië die aan de beheer- schapscommissie van de Algemene Vergadering zal worden voorgelegd. Men wil de Assemblee aan Engeland laten verzoeken er zonodig met kracht van wapenen voor te zorgen dat Rhodesië zo spoedig mogelijk on afhankelijk wordt onder Afrikaans bestuur. (Men zie ook elders) 1 De bibliotheek der Leid- 1 sche hoogeschool bezit een aantal portretten meest uit het einde der 15de en de eer ste helft der 17de eeuw Vele zijn belangrijk om de persoo- i, welke zij voorstellen sommige hebben wezenlijke i kunstwaarde. De minister van Financiën heeft bekend gemaakt dat bij hem ontvangen is een bankbiljet van ƒ46, dooi een onbekende onder het post merk Leiden var. den 13en dezer, ter voldoening van te min betaald successierecht J) ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1