loelee oogstte succes iet Rijnstreeks koren Juwelen uit de kerkmuziek Kosters lage klagen over salarissen ASPIRIN® BAYER Valkenburg huldigde zilveren politieman (mm) NOBELPRIJS - WINNAARS LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 In herv. kerk van Bodegraven r de laatste maal dit jaar ns Boelee op met de vijf die hij onder de naam \treek Verenigde Koren" jbundelde. Dit optreden [thans plaats in de Herv. idegraven, na orga- ische voorbereiding van latselijk Herv. Evangelisa- Bedoelde medewerkende Izijn uit Leiderdorp (Ex- |J, Alphen (Geref. Kerk- Oegstgeest (Rhijnsan- 1, Woubrugge (Lofstem) degraven zelf (Evang. Een en ander met de inden verbonden meisjes- de ontwikkeling van |dig maatschappelijk patroon. j zangkoor moeilijk gewor- i geheel op eigen benen te zuiver zeelfstandig be- [e leiden. Zo wonit zo'n „samen eenzelfde dirigent een Boelee is bovendien in tbleken om voor zijn massaal ivaarvan het leden- t tussen de 160 en 200, waar- ;htige programma's samen te Aan voldoende toehoorders t het hem daarbij geenszins, ^elen niet, hier van een bloem- juwelen te gewagen uit de I kerkmuziek. en te noemen: Mar- [owland, Schütz, Vulpius, Lot- cyclus „Anno Domini", n uitnemend geslaagde kerst- frerking van een ons niet na aide N. Herman naast o.m. ï-lied uit 1539 en een oud- c pinkstergezang. Een tweede I Franse, Engelse, Schotse melodieën elkaar opvolgen, ifdschotel, uit een oogpunt van «zonder Credo) van Boelee fok. I de protestanten bestaat nog misvatting, alasof miszan- fcluitend de R.-K. Kerk toebe- eens een Orde van in Bach's kerken voor feestdagen, weet dat daar een muzikaal uitge- 1 gefigureerd Kyrie en Gloria vollodig figuraal uitge- kenden de Lutherse ker- t. Hoe ook, de Latijnse teksten pelteksten. jelee's Miss betreft, de ken- ji de koorliteratuur zal daarin Ikbare eerbied ontdekken voor ien miljoen Sjor schilderijen grote schilderyenveiling in gisteren voor in totaal iiim tien miljoen gulden leid. Een werk van Paul Cé- J „Maisons a l'Estaque" ging t recordbedrag van byna drie i gulden in andere handen Jet werd gekocht door een on Amerikaanse verzamelaar, i „Le fumeur" ging voor ruim niïjoen gulden naar een kunsthandel. Gaguins Bfarure" bracht f 980.000 op. tellingzaal in New York had ecte telefoonverbinding met s kunsthandel in Londen om inwezigen in de gelegenheid te bieden. J. concertmuziek rloor terrein [Nederlandse en Franse reper- conoertmuziek (inclusief Jen door of met medewerking nfonieorkesten) is in 1964 be lt achteruit gegaan. Het Duitse repertoire profiteerde 'lijkt uit vergelijking die het voor muziekauteursrecht heeft gemaakt aan de hand Buma-uitkeringen aan de Üende landen, di ederland werd 19% van de «en auteursrechten verdeeld naar Frankrijk ging 25% Duitsland ontving 18% ■"t) en Engeland 13% inplaats 1^ in het jaar daarvoor. in de sector recitals, koren, fline- en accordeonorkesten, muziekuitvoeringen ging 'derlandse aandeel in 1964 be- achteruit: van 44 tot 30%. rubriek gingen de Duitsers ook achteruit. Alleen de ru- tonnonie- en fanfaremuziek voor de Nederlandse muziek- cr-een beter resultaat op: 68% 0 ocent meer dan in 1963. vergelijking in de rubriek mentsmuziek heeft Buma niet maken, omdat de uitkerin- 1 «n de Nederlandse rechtheb- sterk worden beïnvloed vele sub-uitgaven van buiten- 1 berken en door het feit, dat ile uitgeversaandeel van bijv. toerikaanse repertoire wordt i ferd aan de Nederlandse sub- E ter nadere verrekening met topronkelijke uitgever. Mozart als kerkmusicus en invloeden van Italiaanse herkomst. Het eind resultaat blijft iets heel moois, dat uitnemend voor de stemmen werd door het samenspel van de stemgroe- epn en het boeiend aanbrengen van de koorkleuren. De begeleiding is aan het orgel gegeven. Boelee zorgde ook voor de bewer kingen (indrukwekkend zonder op zettelijk te klinken) van de cyclus Europese melodieën en voor de te genstemmen van de omlijstende ko ralen, waarin de kerkbez^-ekers deel den. Door zijn ervaring in het culti veren van massaal zingen staat hij garant voor vastheid, veel zuiverheid, vaak lieflijkheid en een altijd fraai en vloeiend sluitend geheel zonder zwaarte. Onverschillig of al dan niet a cappella werd gezongen, met groe pen afzonderlijk of gecombineerd of totaal-apparaat. Gerard Koolhaas verzorgde met zijn aantrekkelijke stemkleur allerlei solo's, die met name in de midden- en lage liggingen in de akoestisch zeer gunstige ruimte tot een geluk kige ontplooiing kwamen. Ook de orgelbegeleider Herman van Vliet schonk een (niet bekend ge maakte) solo, die weldadig meewerkte in het geheel, omdat de klankkracht van het orgel hier zo uitstekend aan gepast blijkt aan de kerkruimte. En tenslotte noemen we ds. Van Harten voor de hem toevertrouwde pastorale opluistering. 'n autotocht?- neem (fVfFES) bananen mee l. Hasp" Opheffing van klooster na 100-jarig bestaan Zondag 17 oktober wordt in het Brabantse kerkdorp Gemonde het honderdjarig bestaan gevierd van het St. Odclphusklooster, waarin de sociëteit van de Zusters van Jezus, Maria en Jozef (J. M. J.) is geves tigd. Deze zusters, die er zich verdien stelijk maken op het gebied van kleuter- en lager onderwijs, bejaar denzorg en Wit-Gele-Kruiswerk. Bij het Christelijk Nationaal Vakverbond komen regelmatig duimen rekenen op een grootse hui klachten binnen over de lage salarissen van kosters en kerkorganis- f''0"r"T ten. het ontbreken van een pensioenregeling en over een slechte regeling van andere arbeidsvoorwaarden. Advertentie Zeg het niet bloemen en bestel lijdigi Oudenbosch, Oud- VELEN HEBBEN GEEN PENSIOENREGELING Er bestaan volgens het CNV nog zeer grote, onrechtvaar dige verschillen in arbeidsvoor waarden. Centraal overleg is on mogelijk, omdat men aan „werk geverszijde" niet alleen te maken heeft met verschillende kerkver banden, maar daarbinnen ook nog met -plaatselijke kerken of gemeenten. Voorshands moet men daarom vol staan met richtlijnen die per kerk genootschap worden overeengeko men tussen een vereniging van kerkvoogdijen en een landelijk ver band van commissies van beheer enerzijds en de organisaties van kosters en organisten anderzijds. De hervormde en gereformeerde kerken hebben sinds enige tijd der gelijke richtlijnen. Het C.N.V. vindt dit al een belangrijke stap vooruit, maar voelt het als een groot be zwaar, dat de richtlijnen per kerk genootschap verschillen omdat er nog geen gecombineerd overleg mo gelijk is. De richtlijnen zijn boven dien niet bindend en in veel ge meenten blijkt men zich niets aan te trekken van de adviezen. Uit een enquête van de Protes- tans-chr. ver. van koster, waaraan eind vorig jaar 750 leden deelnamen, is gebleken dat de herv. kosters in volledige dienst 30 een salaris- en pensioenregeling kent overeen komstig de richtlijnen. Voor 20 pro cent gingen de voorzieningen boven deze richtlijnen uit, maar bij 50 bleven ze eronder. Een deel van hen had zelfs in het geheel geen pensioenregeling. Voor de gerefor meerde kosters lagen de cijfers nog ongunstiger: van hen bleef 60 procent onder de landelijk vastge stelde richtlijnen. De kosters in niet-volledige dienst kwamen er zowel bij de hervormden als de gereformeerden het slechtst af: 25 procent had een salaris en pensioen volgens de richtlijnen, 75 procent niet. Dat zoveel plaatselijke kerken en gemeenten de richtlijnen, niet han teren of misschien zelfs met eens kennen, geeft de C.N.V. reden tot ernstige zorg. Het heeft een beroep gedaan cp zijn leden, binnen hun eigen kerkelijke gemeente zonodig te proberen tot een verbetering van de positie van de kosters te komen, en het heeft daarnaast de kerken ge vraagd, ook voor de organisten cen trale richtlijnen vast te stellen. diging door de bevolking, ofschoon die in die eeuwfeest zeker niet uit sluitend aanleiding tot feestbetoon vindt. Het algemeen bestuur van de in Gemonde jubilerende congregatie heeft namelijk onlangs het besluit genomen in 1966 alle zusters uit dit klooster terug te trekken. Tot de opheffing van het St. Odulphus- klooster acht men zich gedwongen door het steeds klemmerder worden de tekort aan kloosterroepingen. De „Gemondse zusters" zullen straks worden ingezet voor taken op pos ten, welke niet door leken bezet kunnen worden.- Kloof tussen kerk en moderne mens wordt groter De kloof tussen de wereld van de moderne mens en die van het tra ditioneel denken der kerk wordt steeds groter. Een kloof, die ve len vervreemd heeft van het evan gelie en hen tegelijk heeft vereen zaamd en geplaatst voor een bele ving van zinloosheid. Dit zei prof. dr. O. Sanders, hoogleraar in de theoretische psy chologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, gistermiddag in Utrecht tijdens een vergadering van de Cen trale Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk werk. Hij constateerde tegelijkertijd, dat er iets gebeurt in het kerkelijk en wetenschappelijk denken. Men zoekt het meer en meer in het functio neel denken. Het verstaan van de Bijbelse bood schap moet dan ook meer en meer worden gezocht in het functionele vlak, waardoor de oude waarheden een grote en nieuwe actualiteit krij gen, die voor de moderne mens wel te verstaan is, aldus prof. Sanders. Hij had een nieuwe ontmoeting ont dekt tussen evangelie en weten schappelijk denken, die brede pers pectieven voor de toekomst opent. In deze situatie kan de hulpver lening een zeer belangrijke rol gaan spelen, tenminste als zij gefundeerd is in een functioneel verstaan van het evangelie. Waar dat niet het ge val is, waar maatschappelijk werk of hulpverlening in zuiver techni sche zin wordt bedreven, mist het zijn kansen, zo zei hij. Tijdens het huishoudelijk gedeel te van de vergadering werd mr. H. Winkel tot opvolger benoemd van prof. mr. I. A. Diepenhorst als voor zitter van de Centrale Bond van Inwendige Zending en Maatschappe lijk Werk. Prof. Diepenhorst moest zijn functie neerleggen in verband met het aanvaarden van het minis tersambt. (Advertentie) Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT Amsterdamse taxichauffeurs geen fooien 'n treinreis - neem (FYFFES) bananen mee Concilie over de niet-christenen De concilieverklaring over de niet- christenen, beter bekend om het laatste gedeelte, dat handelt over de joden, is gisteren in het conci lie gedeeltelijk in stemming ge bracht. Er werden vier stemmingen gehouden, echter nog niet over de meest omstreden passages over de schuld van de joden aan de dood van Christus en het anti-semitisme. Daarover zou vandaag worden ge stemd. De derde paragraaf van de verkla ring, waarin het concilie aanspoort de {.wisten met de mohammenda- nen in het verleden te vergeten en alles te doen om een beter begr.p tussen rooms-katholieken en mo- hammedamen aan te kwektin, werd door 1936 concilievaders aan genomen. 153 vaders stemden tegen. Het eerste gedeelte van paragraaf 4, welke handelt over de Joodse godsdienst, v/erd met 1.916 stemmen voor en 189 tegen aangenomen. In deze passage wordt gesproken over de betrekkingen tussen het Oude en Nieuwe Testament. Volgens het geJtuigenis van de Schrift wordt gezegd dat Jeruzalem zijn uitverkie zing met heeft erkend en dat het grootste deel van het joodse volk de boodschap van Christus niet heeft aangenomen, maar dat velen zich zelfs tegen deze boodschap verzet hebben. Tevens werd nog gestemd over enkele paragrafen van het ontwerp over het onderwijs en over het stuk in zijn geheel. Bij de stemmingen over paragraaf 8 hebben de conci lievaders met 1.961 stemmen voor en 9 stemmen tegen op een totaal van 2.063 stemmen het recht van de ouders erkend hun eigen scho len te bezitten, dus ook katholieke scholen, gesubsidieerd door de staat. Ook zRn gisteren discussies be gonnen over het concilieontwerp over het ambt en het leven van de pries ters. Hieruit bleek dat de vaders over het algemeen tevreden waren over hét stuk. Van andere zyde werd gemeld, dat wel reeds was gestemd over de passage van de verklaring over de r.iet-chirstenen betreffende het aan deel van de joden aan de dood van Christus, maar dat van de uitslag nog niets bekend was. De drie erkende vakbonden en de georganiseerde werkgevers in het Amsterdamse taxibedrijf hebben be sloten het fooiensysteem af te schaf fen. Het gevolg hiervan zal een ta riefsverhoging zijn van waarschijn lijk 40 pet. Wanneer de besprekingen hierover o.m. met de gemeente, vlot verlopen zal deze verhoging op 1 december en mogelijk zelfs eerder in gaan. De taxichauffeurs hebben nu een basisloon van 67.50 gulden per week. Hier komen provisie en fooi bij. Het nieuwe basisloon wordt f 115,—. Met de provisie die erbij komt betekent dit voor de gemiddelde taxichauffeur een loon van f 167.50 gulden per week. De vakbonden en de werkgevers beschouwen de maatregel als „een wijziging van de loonstructuur, die tot maart volgend jaar (wanneer de huidige CAO afloopt) een experimen teel karakter draagt". Zij betekent geen openbreking van deze CAO, zoals geëist wordt door het invloed rijke actiecomité dat de laatste maanden enkele korte stakingen en demonstraties van de taxichauffeurs heeft georganiseerd. Hartelijke woorden en veel geschenken voor opper T anieling Op bijzonder hartelijke wijze Is gistermiddag opperwachtmeester S. Tameling, de postcommandant van de Rijkspolitie in Valkenburg, ge huldigd, omdat hij een kwarteeuw in politiedienst was. Velen waren in het Dorpshuis bijeen om deze politie man. die in de twee jaar, dat hü in j Valkenburg werkzaam is, zich be mind heeft gemaakt door zijn tact vol optreden, een welverdiende hulde te brengen. Burgemeester M. A. van der Have zijn echtgenote woonde de huldi gingsbijeenkomst ook bij gewaag- de als hoofd van de plaatselijke politie van zijn grote waardering voor de heer Tameling, die hij, om dat er twee vacatures zijn, een „postcommandant over zichzelf" noemde. Hij wees erop, dat deze politieman in hart en nieren met weinig woorden veel tot stand weet te brengen en hoopte, dat de hechte verstandhouding nog lang zal mogen voortduren. Een boekenbon voor de Jubilaris en bloemen vi Tameling waren de attenties het gemeentebestuur. Luitenant Lamerus sprak de districtscommandant, die helaas verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen. Hij zwaaide de heer Tame ling veel lof toe en herinnerde er aan. dat de echtgenote van de jubi laris, wanneer deze van huis is, ook een belangrijk aandeel heeft in het werk van haar man. Helaas kon luitenant Lamerus nog geen spoe dige vervulling van de vacatures toezeggen. Hij overhandigde een geschenk onder couvert en bloemen. De commandant van de groep Rijnsburg, adjudant Docter van Leeuwen, sprak waarderend over het werk van de jubilerende postcom- Burgemeester M. A. v. d. Have overhandigt opperwacht meester S. Tameling een boe kenbon. (Foto L.D. Holvast) mandant en liet zijn woorden ver gezeld gaan van een fototoestel en bloemen. Burgemeester B. H. Koomans van Rijnsburg zei, dat hij eigenlijk aan wezig had moeten zijn bij de viering van het tienjarig bestaan van de gemeenschap van burgemeesters in Den Haag. maar dat hij de voorkeur aan Valkenburg gegeven had, om de heer Tameling te huldigen. Hij zei antipathie tegen het woord opper te hebben en wees erop, dat de heer Tameling een boeiende functie heeft in een bloeiende gemeente. Rijnsburg eerste burger vond. dat dit laatste wel eens tegen minister Smallen- broek (Binnenlandse Zaken) gezegd mag worden. Een cadeau ontbrak niet. De heer P. Hilgeman bood als be stuurslid van de Ned. Chr. Bond van Politie-ambtenaren een boekenbon en bloemen aan, de brigadecomman dant van de Kon. Marechaussee, adjudant Van Leeuwen, wees op het prettige contact met de heer Tame ling. de heer M. H. van Steijn was de tolk van de afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer en de heer P. Bleijswijk sprak namens de oefenklas van de Reserve Rijks politie. Deze toespraken gingen even eens vergezeld van geschenken. Na een kort. maar kernachtig dankwoord van de heer Tameling was er een receptie voor de inwoners. Velen kwamen de jubilaris en zijn gezin hun gelukwensen aanbieden. Ook toen ontbraken cadeaus en bloe men niet. Het was een waardige huldiging. 'n wandeling? - neem bananen mee De drie Franse geleerden, aan wie gisteren de I feerd in het Instituut Pasteur, waar zij werk Nobelprijs voor geneeskunde en fysiologie werd zaam zijn. Zij kregen hun onderscheiding voor toegekend. Van links naar rechts Jacques Mo- hun ontdekkingen op het gebied van genetische nod, Anrdé Lwoff en Frangois Jacob gefotogra- I beheersing van enzyme en virussynthese. Prognoses voor zaterdagvoetbal Er is in Sassenheim bij Ter Leede de laatste weken een lichte verbe tering waar te nemen, maar dat er morgen twee punten behaald zul len worden op het bezoekende IJsselmeervogels is erg onwaar schijnlijk. Wel zal de nederlaag van de roodgelen niet groot zijn. Noordwijk. dat achter IJsselmeer vogels de tweede plaats inneemt trekt naar hekkesluiter Pelikaan. Wanneer de Noordwijkers het niet al te gemakkelijk opnemen gaan de punten zeker mee naar Noordwijk. Quick Boys moet naar Oud-Beijer- land en de Katwijkers zullen daar van SHO geduchtige tegenstand ondervinden. Een eventuele over winning zal door de Katwijkers met inzet van alle krachten moeten worden bevochten. Vorige week werden de SHO'ers overigens ook in Oud-Beijerland verslagen /door Kozakken Boys). Rijnsburgse Boys is vrij. In de derde klasse speelt SVOW uit tegen DOTO. Een wedstrijd waar in voor de Oude Weteringers hoog uit een puntje zit. RCL is niet ge heel kansloos in de uitwedstrijd tegen Monster en hetzelfde geldt voor ARC dat De Zwervers ont vangt. In de vierde klasse A zal het duel tussen de zwakke zusjes Rijnstreek en Koudekerk worden uitgevochten. Hoewel de krachten elkaar weinig zullen ontlopen is Koudekerk fa voriet. Leider Katwijk zal wel niet struike len over het bezoekende Oegstgeest terwijl Lisser Boys dat er goed in is gekomen van TAVV wel de no dige tegenstand zal ondervinden. Een kleine zege zit er voor de Lis- senaren toch wel in. Hazerswoudse Boys speelt op eigen terrein tegen Rouwkoop en de thuisclub heeft ook hier de beste papieren. LDV wint: 12-8 PDY geeft zich toch gewonnen LDV heeft de afgebroken wed strijd tegen PDV (Papendrecht) uit de eerste ronde, van de provin ciale hoofdklasse dammen met 128 gewonnen. De partijen van Slegten- I horst en De Koning, die min der stonden voor de Leidenaars, wer- j den gistermiddag nog onverwachts remise gegeven. De analyses van Heemskerk c.s. j hadden reeds moeilijke remises als I resultaat gegeven, maar de dammers uit Papendrecht konden zich by hun verlies niet neerleggen. Offici eel werd de datum voor het uitspe len van de partyen vastgesteld op gisteravond en nog eens werden de partyen .by LDV doorgenomen. Op het laatste moment kreeg men ech- j ter gistermiddag by LDV bericht, dat de partyen remise werden ge geven. LDV heeft nu 5 punten uit 4 wedstryden. Raketten tegen Amerikaanse vliegtuigen Luchtdoelraketten van Russische makeiy hebben vyf Amerikaanse oorlogsvliegtuigen boven Noord-Viet- nam neergeschoten, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren meegedeeld. Het ministerie deelde mee dat een Crusader-straaljager van de marine op 4 oktober door een luchtdoelraket is neergehaald. De marine meende aanvankelijk, dat dit toestel alleen was beschadigd door conventioneel- luchtdoelgeschut. De piloot van het toestel heeft zich met zijn parachute in veiligheid kunnen stellen. Sinds de Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam zijn er 98 Ameri kaanse toestellen neergehaald. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft donderdag bevolen 45.224 man voor militaire dienst in december op te roepen. Na de Ko reaanse oorlog zyn er in de V S. nog niet zoveel man tegelijk opgeroepen. Voor november heeft men 36.600 man nodig. Het korps mariniers heeft voor december 5.024 man gevraagd en het leger 40.200. De zeemacht, die voor november om 4.600 man had verzocht heeft voor december geen verzoek inge diend evenals de luchtmacht. Sportsplinters club Cambuur heeft gisteravond duidelyke 40 nederlaag geleden te gen het militair elftal. De doelpunten werden gescoord door Libregts (2), Hartjens, en Van van Stippent. Bij oversteken OMA MET KLEINKIND GEDOOD Op het kruispunt Rijksweg 58/ Zuidweg in Krabbendijke zyn. gister middag mevrouw J. Bergs-Taveniers en haar kleindochtertje Catharina (1 jaar) om het leven gekomen, toen zü by het oversteken door een vrachtauto werden aangereden. Zy waren op slag dood.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7