Aangrijpend verhaal Voorschoten is bereid voor Leiden woningen te bouwen NO LET uw HOED LORD JIM: The money trap Opmerkelijke film van Lelouch Eerstejaars ontvangen door gemeentebestuur BEGIN VAN TRADITIE Natuurzuivere BRIDGENIEUWS POSITIEF (ON) JUISTE V00RLICHTINC Meerdere malen werd aanbod gedaan eenSTERK STAALTJE 3.95 MORGEN NAAR ïïl GARANT NSR verbaasd over begrotings-suggesties HEILLOZE ONTWIKKELING VOORZIEN Frontale botsing tussen brommers LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 TWEEDE BLAD TRIANON. Een gewel dige blunder, grof plichts verzuim. ingegeven door puur menselijke angst dat kan je leven breken, je car rière kosten, je zó achtervol gen en in gewetensnood brenqen. dat ie eraan ten gronde gaat. Dat is de grondgedachte in de roman van Joseph Conrad. Lord Jim. en zo is het ook terug te vinden in de verfilming ervan door regisseur Ri chard Brooks. Nieuwe kans temin is Lord Jim een aangrij pend relaas geworden dat twee ëneenhalf uur duurt. Dat is de verdienste van Brooks, die het scenario zelf schreef en er geen spektakelstuk van maakte wèl een boeiend filmwerk, opgeno men in Cambodja, maar spe lend op Borneo. Alles wat de roman van Conrad aan actie bezat is in de film opgenomen, zodat er vaart in zit. Toch komt ook de karaktertekening van Lord Jim, held en mislukkeling, goed uit de verf. De onvergeeflijke fout die Jim als stuurman beging, was een „varende doodkist" vol pel grims tijdens ee n hevige storm te verlaten, toen hy meende dat het schip zinkende was. Angst speelde hem parten. Later, in »en rechtzitting legt hij hier voor verantwoording af en de maatschappij keert zich tegen hem. Hij wordt een verschoppe ling. een minderwaardig sujet en een zwerver met als zware last een knagend geweten. Bande d part CAMERA Jean-Luc Go- dard heeft als filmregisseur een naam die klinkt als een klok. Dat gebeier (met de woorden nouvelle-vague als bezwerend bim-bam) dreigt opwellende kritiek weieens te overstemmen. Waarmee we willen zeggen, dat een goede reputatie nog geen garantie is voor alles wat een cineast maakt. Natuurlijk zegt de naam Godard ons veel, en we zijn ook wel onder de indruk van bepaalde dingen die hij in „Bande a part" doet, echter niet van de film in zijn geheel. Die is naar onze zin wat al te los van toon (het toontje van de „ingebouwde" verteller inbegre pen). Voor wie niet meer in een film wil zien dan de film laat sien (een redelijk uitgangspunt, dunkt ons), gebeurt het vol gende. De leider (Claude Bras- seur) van een tweemans-gang —„Bande a part" kan dan ook het best worden vertaald met „een bijzondere bende" papt aan met een meisje, dat vertelt dat haar voogd of iets derge lijks, een schimmige figuur in elk geval, thuis een grote som geld bewaart. De leider is een egoïstische hartenbreker, zijn vazal (Sami Frey) heeft au fond meer belangstelling voor het meisje dan voor het geld. Na vele meters „sfeer" worden op amateuristische wijze voor bereidingen getroffen voor een roof. Op een gewelddadig slot, eindelijk wat actie, volgt dan als toegift een dubieus happy ending. Nogmaals: de film heeft onmiskenbaar artistieke kwali teiten (fotografie o.a.), maar in dit geval redden zij het stuk niet. Maar hy krijgt een nieuwe kans en grijpt die aan. Hy be vrijdt een inheems dorp van een tiran en daarmee heeft het heroieke in hem de angst over wonnen maar niet zUn ge weten. ALs hij later een poging van bandieten om het dorp te beroven, verijdelt, sterft de zoon van het dorpshoofd, voor wiens leven hy heeft Ingestaan. Lord Jim krijgt dan de kogel. Is het zyn noodlot? Boete of recht vaardigheid? Is zijn schuld eindelijk ingelost? Het ant woord is aan de toeschouwer ter overdenking. 99 Compagnon in de misdaad LIDO "The money trap" zoals de oorspronkelijke titel luidt, is de verfilming van een boeiend en zelfs origi neel verhaal, dat bovendien de verdienste bezit niet tege moet te komen aan de wens naar een ..mooi slot". Het tekent in vaak meeslepende Enerverende patrouille 13 REX „Patrouille 13 onder ipervuur" is een film die zich van de vele andere in dit kei harde oorlogs-genre onder scheidt door een aoceptabel verhaal, een sterke bezetting van de hoofdrollen en spanning vanaf de eerste scène. Een patrouille raakt in de Koreaanse oorlog afgesneden van het Amerikaanse leger en moet een lange en uiteraard uiterst gevaarlijke tocht af leggen om weer contact te krij gen met de eigen troepen. Dat gebeurt uiteindelijk wel, zij het ten koste van tientallen doden. Twee heel verschillende karak ters de uiterst integere offi cier en de keiharde voorzelfbe- houd strijdende onderofficier delen lief en leed en hun aanvankelijke controverse groeit uit tot een zekere genegenheid. De regisseur van deze oorlogs film heeft het ingrediënt valse romantiek waarmee dergelijke films meestal doorspekt zijn met mate toegediend, zodat uit eindelijk een vry aanvaardbare rolprent is ontstaan, die van be ging tot eind enerverend is. De hoofdrollen worden gespeeld door Robert Ryan, Aldo Ray en Robert Keith. „L'AMOUR AVEC DES SI STUDIO Tussen dc ge beurtenissen in de wereld en in die van een mensenleven is een band als die van een bloed transfusie. De jonge, Franse regisseur Claude Lelouch heeft dit willen aantonen in zyn nieuwste film, „l'Amour avec des si. Een merkwaardige film overi gens, die zich moeilijk in een bepaald gerne laat rubriceren. Een film, die vooral om zijn >riginaliteit een brede belang- (telling verdient, maar die net niet overtuigend genoeg is om lis „belangrijk" te worden ge kwalificeerd. Uit filmtechnisch oogpunt tan men Lelouchs jongste schepping bewonderen. als „boodschap" is zij minder ge slaagd. Het is duidelijk de be- ioeling van deze ambitieuze filmkunstenaar geweest de be trekkelijkheid van alle waarden met behulp van het celluloid te bewijzen. Hij is daar slechts ten iele in geslaagd. Goed, Lelouch laat dingen zien, die erger zijn ian die welke door de hoofdper soon in zijn film worden uit gevoerd, maar hij gaat daarbij te gemakkelijk voorby aan de verantwoordelijkheid van het individu. Zijn stelling, dat men geen mens op zichzelf kan be oordelen komt in deze film niet sterk genoeg naar voren. Wel het de regisseur gelukt rond ..l'Amour i des net van verhalen te weven, die het centrale gegeven preciseren. Het gegeven: de vlucht van een beruchte vrouwenbelager uit de gevangenis. Terwijl de radio om opsporing verzoekt en de discussies over de vraag of de uitbreker als misdadig of als ziek beschouwd moet worden hoog oplaaien, raast de man in een auto dwars door de verla tenheid van het Noordfranse kustgebied. Hy ontmoet op zijn tocht 'n vrouw, die niet onge negen tegenover hem schijnt te staan. Wordt deze vrouw het zoveelste slachtoffer van de ge- 'aarlijke aanrander? Lelouch ,reeft pas aan het slot van zijn verhaal, wanneer de spanning laar hoogtepunt bereikt, ant woord op deze vraag, die de ge hele film beheerst. Dit slot is het mag gerust verklapt wor den even verrassend als de sfeertekening van de gebeurte nissen. die er aan vooraf gaan. Het is alsof Lelouch de toe schouwer doelbewust in zijn hemd wil laten staan, wanneer hij de ontknoping van het ver haal in beeld brengt. Zyn stel ling is daarmee echter nog niet geheel bewezen. Niet onvermeld mogen de namen blijven van Guy Mairesse en Jan ine Mag- nan, die alle registers van hun expressief vermogen wijd open hebben getrokken en de film mede daardoor tot een boeiende hebben gemaakt. het zijn. Peter O'Toole speelt een knappe Lord Jim, soms koud en hard soms sentimenteel, meest al somber, getekend door de mislukking in zijn leven. Raak getypeerd, zyn figuren als de rechtschapen handelsman Stein (Paul Lukas> en de in duistere zaakjes knoeiende ca fébaas (Akim Tamiroff). Curt Jurgens en Eli Wallach vertol ken resp. de rollen van de cor rupte handelsagent en de sadis tische tiran, figuren die vaag blyven, evenals rover kapitein Gentleman Brown (James Ma- 95 1 Gisteren is de eerste groep eerste jaars van de Leidse Universiteit in de burgerzaal van het stadhuis ont vangen door het gemeentebestuur, dat door 'n dergelijke ontvangst pro beert de student meer te integreren in de Leidse gemeenschap. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen gewaagde in zyn toespraak van recente pogingen, om academi sche wereld en overig Leiden nader tot elkaai te brengen, onder meer dooi middel van de tentoonstèlling WEET WAT U DOET KOOP BIJ Botermarkt 8-9 Leiden GROTE SORTERING tweed- en loden jassen. Univisie. Het is van groot belang, dat ook de studenten beseffen, naast Ra- penourgers tevens burgers van Lei den te zyn. Volgend jaar zullen van de 8000 Leidse studenten 6000 Leids ingezetene zyn, en mede door de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd zullen ongeveer 4000 hunner deelnemen aan de komende gemeen teraadsverkiezing, dat is 6 a 7 pro cent van het totaal aantal kiesge rechtigden. Leiden telt vele problemen, die al gemene belangstelling verdienen, zo als bv. het verkeersprobleem. ten dele een erfenis van het verleden. Voorts is er de sanering van de bin nenstad. en mede daarmee samen hangend het probleem van de ge meentegrenzen. Burgemeester Van der Willigen herinnerde aan het hangende voorstel tot wijziging van dc grenzen en voorspelde daarbij, dat Leiden toch voor 1980 ander maal by de minister zal moeten aanxloppen om gebiedsuitbreiding te krijgen. Er is daarentegen ook veel in Lei den, waarover men zich kan ver heugen, veel van wat na de oorlog tot stand is gekomen. De burgemeester sprak voorts over de vele contacten, die onvermijde lijk tussen studenten en stadsbestuur ontstaan, terwijl er talloze activitei ten in Leiden gaande zij, ondermeer op cultureel gebied, die de belang stelling van de studenten verdienen. frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. De Sleutels De standen van de Ihuishoudelijke parencompetitie lui den: Groep A: 1. Echtpaar de Vrind 289; 2. Echtpaar Tijssen 265; 3. Vrij- enhoek—Van Helvert 262; 4. Biesot Van Weizen 261; 5. TanPhilips 256; 6. Mevr. VrijenhoekRompes 247; 7. JansonRip 244; 8 en 9. KuytEl- dering en dames Stigterv. d. Ende 242; 10. RobbersLepelaar 199; 11. Bloemhoffde Jong 189; 12. Van Ravenswaay—Engels 184. Groep B: 1. Dames SierVan Zijl 274; 2. Var. der SteenKappers 269; 3, 4 en 5. dames DcrogeeWinkler Prins De VriesBiesot sr en De VriesLodder 257; 6. Rodenburg Wesseling 249; 7 en 8. Seller—Koning en dames BernardBon 232; 9. Echt paar Jansen 225; 10. Klinkenberg HALVE EEUW W.B.V. DE TUINSTADWIJK Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Woningbouw vereniging „De Tuinstadwij k" wordt zaterdag 30 oktober van 3 tot 5 ma in restaurant Van der Heijden een receptie gehouden. Smittenaar 221; 11. Middelham Beugelsdijk 205; 12. Mevr. Harloff Harloff 202. Groep C: 1. mevr. VroomFoppen 152; 2. Echtpaar Van Kempen 140; 3. KammeraatVan Kempen 136; 4. Echtpaar Leppers 135; 5. DekGoed hart 130; 6. Koningen—Verwey 122; 7. VanhorickVan Scherpenzeel 98; 8. Echtpaar Koornwinden 95. GLENN FORD scènes de ondergang van twee detectives. Joe Baron en Pete Delanos. die. de een tengevolge van geldge brek. de ander door een on stuitbare behoefte aan luxe zich laten verleiden tot het kraken van de kluis van een rijke dokter, die volgens zijn zeggen beroofd is van een aanzienlijk bedrag. De schelm blijkt behalve medi cus ook handelaar in heroïne te zijn. Juist op het ogenblik, dat Joe en Piet hun karwei met succes bekroond zien, keert de dokter, die hen al van het begin gewantrouwd had, met een helper terug. Bij de schiet partij raakt Pete ernstig ge wond. Grandioos is de scène, waarin de ten dode opgeschreven Pete zich nog verlustigt in het bezit van de m,iddelen, die hem in staat zullen stellen zijn onder betaalde beroep vaarwel te zeg gen. Niet minder verrassend is het toneel als de dokter Joe probeert te bedriegen in een po ging de kostbare voorraad heroïne terug te krijgen. Zowel Glenn Ford <Joe) als Ricardo Montalban (Pete) bleken ten volle voor deze rollen bere kend. Dit kan niet gezegd wor den van Elke Sommer in de rol van Lisa, Joe's lieve maar on benullige vrouwtje, en van Rita Hayworth, een vroegere. aan lager wal geraakte vriendin van Joe, ofschoon Rita het toch veel beter deed dan onze (niet al te hoog gespannen) ver wachtingen. Als gebruikelijk hebben de Amerikanen bij de vervaardi ging van deze film alle aan dacht besteed aan een verzorgd milieu, al moet toegegeven wor den. dat het verhaal daar wel aanleiding toe geeft. Maar wie dit op de koop toe neemt, komt niet tekort in de realistische uitbeelding van het einde van twee verdienstelijke detecti ves, die aan de verleiding van hun gevaarlijke beroep ten on der gaan. Meisjes tussen de 14 en 16 LUXOR „The yellow teddy bears", in Nederland uitge bracht als „Meisjes tussen de 14 en 16" is het weinig opzien barende verhaal van een meisje, dat door al te intieme feestjes in moeilijkheden is geraakt. Het is een inmiddels vrij uitvoerig belicht onderwerp, dat nog maar weinig nieuws inhoudt. Ook regisseur Robert Hart ford-Davis heeft zijn toevlucht gezocht in het door de ouders verwaarloosde en niet begrepen jonge schoolmeisje. De ouders hebben geen tijd om zich teveel met hun dochter bezig te hou den en merken dan ook niet dat zij in een „verkeerd" milieu opgroeit. Een omgeving, waarin men trots is een geel teddy beertje te bezitten; het symbool li 9? Zoals bekend heeft mej. A. J. van Nienes (PvdA) vorige maand aan het college van B en W enkele vragen gesteld inzake een aanbod van Voorschoten voor de houw van woningwetwoningen ten behoeve van Leiden. In de plaatselijke pers, aldus mej. Van Nienes, hebben wij kun nen lezen (raadsverslag Voorschoten, Leidsch Dagblad, zaterdag 4 september), dat Voorschoten ..meerdere malen" een aanbod heeft gedaan aan de gemeente Leiden om woningwetwoningen te bouwen ten behoeve van Leidse woningzoekenden NOTULEN WIJZEN HET UIT Naar aanleiding van deze publikatie stelde mej. Van Nienes de volgende vragen 1. Als dit bericht juist is, waarom heeft dan een dergelijk aanbod de Leidse Raad niet bereikt? 2. Door wie en op welke gronden werd dit aanbod afgewezen? Er komen de nodige verwik kelingen. Het meisje raakt in verwachting en zoekt haar toe vlucht tot een publieke vrouw. Haar vader en haar lerares ko men er achter en vanaf dat ogenblik wordt de film een mo ralistisch tintje meegegeven. Een pleidooi voor jonge meisjes, die door onvoldoende voorlich ting en een harteloze opvoeding aan grote gevaren bloot komen te staan. De hoofdrollen worden in deze rolprent vertolkt door Jacqueline Ellis, Annette Whi- teley, Georgina Patterson, Iain Gregory en Douglas Sheldon. ■■I Fantasie TAFELZEIL met wollen rug. Kan niet barsten! Handig en afwas- baar. 115 cm breed per meter Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiliiiiiin Het antwoord van B. en W., dat vandaag Is verschenen, luidt 1. Op ons verzoek om informatie met betrekking tot het hier bedoel de nersverslag hebben burgemeester en wethouders van Voorschoten bij brief van 15/28 september jl. be richt, dat dit persverslag „een posi tief onjuiste berichtgeving Wel is, in het kader van tact met omliggende gemeenten in zake de verwezenlijking va tueel nog beschikbare Leidse woning- bouwcontingenten in die gemeenten, ook met Voorschoten overleg ge pleegd. Zo hield een aan ons gericht schrijven van burgemeester en houders van die gemeente d.d. september 1964 een aanbod in tot ^verleg omtrent verwezenlijking bedoelde contingenten binnen het gebied van het uitbreidingsplan „Noord-Hofland". Het betreft hier derhalve niet slechts de bouw van woningen op voet van de Woningwet. Bedoeld aanbod heeft geleid tot ver der overleg tussen de dagelijkse be sturen van de beide gemeen ten. Aangezien de gemeente Voor schoten echter buiten het regionale bouwdistrict van de Leidse agglome ratie en de Bollenstreek valt aar welk district Gedeputeerde Staten jaarlijks een contingent woningen ter onderlinge verdeling verstrekt zyn de mogelijkheden voor het onderbrengen van Leidse contingen ten m Voorschoten voorshands zeer gering. Niettemin blijft het gedane aanbod van kracht, zodat te gelege ner tyd deze aangelegenheid op nieuw onder ogen kan worden ge- 2. Van een afwijzing van een aan bod kan. met het oog op het gestelde ad 1 dan ook geen sprake zyn. Aanbiedingen Het sehryven van B. en W. van Voorschoten (aan Lelden) „dat dit persverslag een positief onjuiste be richtgeving vormt" gaf ons aanlei ding ei de notulen van de op 3 september In Voorschoten gehouden raadsvergadering op na te slaan. Wy citeren: De heer Pels vraagt wan neer de gemeente Voorschoten die aanbieding aan de gemeente Leiden heeft gedaan voor het bouwen van woningwetwoningen en of de ge meente Leiden op dit aanbod heeft geantwoord. Hij acht het juist dat men dit op dit moment weet. Wethouder Dekker zegt, dat er meerdere malen een aanbieding in de-ze geest is gedaan, namelijk ook by de behandeling van de begroting. Bovendien heeft het college In een uitvoerige brief aan de gemeen te Leiden meegedeeld, dat de ge meente Voorschoten bereid is voor I Leiden woningwetwoningen te bou- t, zodra de gemeente Leiden daar- behoefte heeft. Hij heeft in verband hiermee een zeer prettige bespreking gehad met de wethouder van Openbare Werken der gemeente Leiden, de heer Piena. Deze verklaarde, dat het voor de ge meente Leiden moeilijk was een ge deelte van haar continent aan Voorschoten af te staan, omdat Lei den met Leiderdorp, Zoeterwoude, Warmond en Oegstgeest het bouw- district Leiden vormen. Aangezien het contingent van de gemeente Lei een deelcontingent is van het het gehele bouwdistriet toege wezen totaalcontingent, zouden de andere gemeenten wellicht proteste ren, wanneer de gemeente Leiden een gedeelte van haar contingent zou afstaan. De heer Piena acht het geenszins uitgesloten, dat hy toch nog eens een beroep op de gemeente Voorscheten zal doen en zegt te ho pen, dat dit dan niet tevergeefs zal zijn. Spreker heeft hierop geant woord, dat Voorschoten de gemeen te Leiden, indien deze behoefte heeft cm in Voorschoten te bouwen - de mogelijkheden daartoe bestaan zeker ter wille zal zyn. De heer Pels wil weten of het aanbod var, deze gemeente door de gemeente Leiden op dit ogenblik al dan niet is aanvaard. Wethouder Dekker zegt, dat dit niet het geval is. Totzover dit officiële raadsverslag, met de inhoud waarvan de raad Voorschoten in zyn zitting van 1 ok tober jl. volledig akkoord is gegaan. Teneinde volledig te zijn, drukken wij hieronder nogmaals de passage af, v/aarin onze correspondent Blad van 4 september jl. mel ding maakte van deze discussie: „Welke zijn die gemeenten? vroeg dr. Pels (PvdA). Dat is de gemeente Leiden, antwoordde de heer Dekker. Wanneer deed u deze aanbiedingen? Direct na de begrotingsvergaderin gen van dit jaar, aldus de wethou der, maar het aanbod van Voorscho ten om woningwetwoningen voor Leidse ingezetenen te bouwen in de Voorschotense Noord-Hoflandse pol der werd officieel niet aanvaard door Leiden. Dit is geen eenmalige aan bieding van Voorschoten aan Leiden geweest, verduidelljke de wethouder. Voorschoten heeft steeds blijk gege ven bereid te zijn woningwetwonin gen voor Leiden te bouwen in da Noord-Hoflandse Polder!" Voorlichting Dat in deze passage van „een po sitief onjuiste berichtgeving" zo als B. en W. van Voorschoten in hun brief van 15/28 september jl. sugge reren sprake zou zyn moeten wU derhalve beslist ontkennen. Wy ne men aan, dat in door de raad van Voorschoten officieel goedgekeurd» not alen „geen positief onjuiste voor lichting wordt gegeven". (Advertentie) Het bestuur van de Neder landse Studentenraad heeft aan de fracties van de VVD en de PvdA in de Tweede Kamer een telegram gezonden, waarin het zegt met verbazing te hebben kennis genomen van de sugges ties en de begroting voor weten schappelijk onderwijs drastisch te beperken. Het bestuur van de Op de Haarlemmerweg had gis- 1 teravond omstreeks kwart voor ze ven een frontale botsing plaats tus sen een 17-jarige bromfietser uit Leiden en een bromfiets, bestuu rd door een 17-jarige inwoner van Sas- senheim. D® Sassenheimer liep by dit ongeval een rechterbeenbreuk, een kaakfractuur en een hersen schudding op. Hy werd door de EHD Nederlandse Studentenraad meent, dat door beperking van de financiën in de huidige om standigheden een heilloze ont wikkeling zal optreden. Het heeft beide fracties om een on derhoud verzocht. Het bestuur van de Nederlandse Studentenraad voegt hieraan toe, dat blykens de uitlatingen in de Tweede Kamer en elders er veel misverstan den bestaan omtrent studieduurver korting enerzijds en besparing van financien anderzijds. Vooralsnog zul len maatregelen ter verbetering van de studieduur, zoals onderwijs research en grotere personeelsbezet ting, kostenverzwarend werken. Onze stadgenoot, de heer P. de Wolf, is aan de Ned. Economische Hogeschool in Rotterdam geslaagd voor het kand. examen economie. gouden verlovingsringen Constant. Love, Anjer. Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags de gehele dag GESLOTEN

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3