Bob de Lange grandeur van Irmgard Seefried in „Vijf Ariosi" van Henze Omvangrijke rol voor kunst Tkaeiöo^ep} Ernst Waldbrunn wekt sensatie in De vlucht MEESTERSERIE en (I) DUET Folk Blues Festival stelde teleur Schneiderhan in stijlvolle Mozart „NIET ALS BEWIJS TOEGELATEN" TYPERING VAN DE KLEINE LAFAARD „Nog nooit zoii goed gecomponeerd stuk" Een onfeilbare ras-artiest De eeuw van Rubens LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 OKTOBER 18*1 ving. waaraan naar ons gevoel even wel de speelse allure te zeer ontbrak. Schneiderhan bespeelt een prachtige Stradivarius, welke echter op de E- snaar wel eens wat scherp klinkt, doch zijn violistiek is overigens van hoge en gedegen klasse. Zoveel Mozart-interpreten, zoveel Mozart-opvattingen. Schneiderhan behoort tot hen, die geen enkele ver uiterlijking gedoogt, daar zelfs streng tegen waakt: zijn inzicht verdient respect. Magistrale Ravel spaar plezierigmet \YIO\S met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart WEE ..grote" namen sierden het openingsconcert der K. en 0. meesterserie: die van de wereldberoemde sopraan Irm- I Seefried en haar echtgenoot, de violist Wolfgang Schneider- igard Seefried indertijd, om precies te zijn in 1940. door Von ijan ontdekt zij was nog nauwelijks van school debuteer- n de opera van Aken: sindsdien ging het met haar snel berg- mts. werd zelfs een ster in de opera's van Wenen, Milaan (Scala) York (Metropolitan) Wolfgang Schneiderhan? ieder kent hem als een der beste Oostenrijkse violisten en igogen. Tot besluit een hoogtepunt: in een magistrale vertolking klonk Ravels' Tweede Suite „Daphnis et Chloë", Diens ongeëvenaard geschakeerd bril jant klinkend orkestpalet met de stralende zonsopgang in het „Lever du jour", de verrukkelijke fluitsolo in de „Pantomime" en de orgiastische levensvreugde, welke uit de „Danse I générale", waarvan de motoriek over- i weldigend is, opklinkt, vond een glan- I zende en meeslepende weergave, waarbij de bezield dirigerende Decker het summum aan kunnen uit zijn vervoerend spelende orkestleden wist te halen. Het opgetogen applaus, klinkend uit een totaal gevulde Stadsgehoor- J zaal, gaf genoegzaam te kennen, hoe zeer men deze schitterende vertolking naar waarde had weten te schatten, j De prestaties van het R. Ph. O. be wegen zich in stijgende Hjn. Daarover mag grote vreugde heer- Gisteravond concerteerden (v.l.n.r.) Wolfgang Schneider han (viool). Irmgard Seefried (sopraan) en Franz-Paul Decker (dirigent) (Foto L D./Holvast) en ontroerend getuigenis had afge legd. Beheerste Mozart Franz Paul Decker, die het pro gramma opende met een. na3r Mo- zarts dringend voorschrift, in ra zend snel tempo gehouden ouverture „Le nozze di Figaro", waarin noch tans de accuratesse en absolute door zichtigheid opvallend bewaard ble ven. begeleidde met zijn orkest Wolf gang Schneiderhan al even accuraat en correct in Mozarts vioolconcert in A gr. t., K. V. 219. dat van hem een klassisistisch stijlvolle, gave. be heerst ingehouden interpretatie ont- Simone de Beauvoir bij auto-ongeluk gewond De Franse schrijfster Simone de Beauvoir, de vriendin van Jean Paul Sartre is gisteren bij een auto ongeluk gewond in de buitenwijken van Joigny. Zij werd naar het ziekenhuis ver voerd waar haar verwondingen niet ernstig bleken te zijn. De auto van de schrijfster is ge slipt in een bocht en voor een vrachtauto terecht gekomen. Haar auto werd geheel vernield. Van de zijde van het ziekenhuis werd meegedeeld, dat de 57-jarige mevrouw De Beauvoir „vele, maar geen erstige kneuzingen aan borst en rug heeft opgelopen." krijn (liezen exposeert De Noordwijkse kunstenaar Krijn Giezen exposeert thans in het Dor- drechts Museum, waar de tentoon stelling „Kleden aan de wand" is in gericht. De expositie omvat Nederlandse wandkleden en -tapijten van, 1956 tot heden. Zij blijft tot 31 oktober a.s. 'Van onze kunstredactie) Drie jaar geleden namen twee Duitse jazzliefhebbers een be langwekkend initiatief: zij orga niseerden voor het eerst in Euro pa een "American Folk Blues Fes tival". waarvoor zij bekende en minder bekende blues-zangers uit Amerika lieten overkomen. Het festival werd zo'n succes, dat het sindsdien, met een steeds wisse lende bezetting, elk jaar is her haald. Dit jaar ivas voor het eerst ook Nederland in de tournee op genomen: woensdaa televisie opnamen in Amsterdam en gis teravond een concert in de kille Haagse Houtrusthallen. Wie is afgegaan op de faam van dat allereerste festival, waarvan men in ons land dank zij grammo foonplaten heeft kunnen kennis nemen. moet gisteravond wel zijn teleurgesteld. Drie jaar geleden maakten grootmeesters als Memphis Slim. John Lee Hooker. Sonny Terrv en T-Bone Walker door een geïnspi reerde combinatie van show en emotie het festival tot een indruk wekkende belevenis. Van dat selecte groepje was deze keer alleen Hooker aanwezig, maar zelfs hij voldeed niet aan de ver wachtingen. Zijn „Shake it baby" bijvoorbeeld was maar een flauwe echo van de geladen vertolking die hjj drie jaar geleden van hetzelfde nummer in de platenstudio gaf. De onmiskenbare matheid die zijn op treden kenmerkte, was deze avond geen uitzondering. Meermalen ont brak het zo noodzakelijke, voor de bluessfeer zelfs onmisbare contact tussen de zangers op het podium en het betrekkelijk grote publiek tegen over hen. De eerste die er m slaagde een vonkje te doen overspringen, was Buddy Guy. de typische vertolker van „city blues", krachtig, onge remd en vooral levendig. Uitschie ters waren ook de zanger-pianist Roosevelt Sykes, die op enthousiaste wijze de honky-tonky-tijd weer in de herinnering riep. de mondharmonica- virtuoos Big Walter „Shakev" Horton en last but not least Big Mama Thornton, letterlijk en figuurlijk een geweldige vrouw. Misschien was het geen pure blues wat zij zong en leunde zij teveel tegen de swing en rock 'n roll aan. maar in elk geval lukte het haar verrassend snel de zaal „in beweging" te krijgen. Maar toen was de avond dan ook bijna om Een nieuwe w ereld trhen beiden schreef degeavan- thedendaagse Duitse componist Werner Henze zijn „Vijf Ariosi nonen über das En de einer op teksten van Torquato '1544—1595). ze (geb. 1926) behoort ontegen- ijk tot de knapste figuren der me componistenwereld. Hij vond toedingsbodem bij het twaalf- fsteem van Arnold Schönberg, bjj hem strijden thans tonali- n a-tonaliteit om de voorrang, rat zich bij Henze een nieuwe 1 aan rijke en veelal geëmotio- f expressiemogelijkheden, welke nog niet een ieder onmiddellijk i grjjpen. ir men onderkent by hem een am evenwicht van de meest dopende facetten: hij brengt ge- (n intellect tot harmonie, alles komt tot uitdrukking in rijf smartelijke en dikwijls hart- iturende klaagzangen over een (je liefde, waarin naast het vo- ook het instrumentale element de delen 2 en 4 nadrukkelijk leel krijgt. aandachttrekkende, van een chtig nieuwe visie getuigende dat speciaal ook in structureel it in hoge mate interessant is. de zjjn wereldpremière met loemde solisten op het Fes- van Edinburgh in 1963. Thans, tans Paul Decker, onder wie het Philh. Orkest merkwaardige ttgang boekt, heeft het niet al- gefascineerd door de fantasie- instrumentatie, maar ook door cale sensibele cantabiliteit, wel- n Irmgard Seefried. in afwisse- met Wolfgang Schneiderhan. *el allezins gelegenheid bood grondioze zangkwaliteiten, ge- d door een perfecte techniek, An alle zangeressen een voor inogen nemen, in volle gran ge tonen. Allen gaven blijk van doorwrochte beheersing dezer lende partituur, waarin een •punctuele samenwerking aller- vereiste is. Dat velen niettemin "eemd tegenover deze „nieuwe i" stonden, bleek wel uit het o.i. applaus. 'vóór had men reeds kennis fmanns Erzahlungen oor Opera Münster Stattische Bühne uit Munster seizoen drie voorstellingen in otterdamse Schouwburg geven. Wr*tc is op maandag a.s. en zal 'oorstelling zijn van Hofman's dongen van Offenbach. De '"opnieuw bewerkt, zodat veel inkomst is bereikt met de origi- Franse versie. 'i°nge Ierse dirigent John Bell, eigen orkest dirigeren. De knHofmann wordt vertolkt door DlJt Meutsch Olympia. De rollen ^lonia en Stella worden ver- l™** Ingeborg Luttenberger en U Blanke. De Ierse zanger ®0rd zingt de vier baritonrollen. ®0reografie heeft Gise Furt- kunnen maken met Irmgard See- ïrieds grote gaven in Beethovens Klarchenlieder", deel uitmakend van diens muziek voor Goethe's drama „Egmont" (Opus 84). Ook hier kon. naast bewondering voor haar spe ciaal in het middenregister subliem klinkende sopraan, eenzelfde bewon dering heersen voor het tekstbegrip, waarvan zy r in de Ariosi zo diep Vrijspraak voor schilder in Permeke-zaak T""\ (Van onze Weense correspondent) Es E grote sensatie van het Weense toneelseizoen is de première van het toneelstuk ,.De vlucht", geschreven door de acteur Ernst Waldbrunn met assistentie van schrijfster Winiewicz. De twee hoofdrollen worden gespeeld door Waldbrunn zelf en de Duitse acteur Albert Lieven, een van de meest bekende figuren in de tv- wereld. Waldbrunn zelf is eigenlijk afkomstig uit het Sudetengebied waar hij tot 1945 in de Duitse schouwburgen van Tsjechoslowakije optrad. Na de oorlog moest hij het land verlaten en begon in Oos tenrijk weer opnieuw. Naast Farkas en Qualtinger is hij niet alleen de meest populaire toneelspeler, maar tevens de schrijver van gees tige cabaret-programma's. Uniek spel van Albert Lieven Nu heeft hy zich aan een echt toneelstuk gewaagd. Het succes is zo groot dat veel schouwburgen en T.V.-studio's in Duitsland reeds de rechten hebben aangekocht. Dit kan niet anders, omdat iemand als Lie ven zich niet voor een niemendal letje ter beschikking zou hebben ge steld. In zyn stuk laat Waldbrunn de moeihjkheden zien van een klei ne toneeldirecteur in de nazi-tyd. Hij zelf speelt deze rol op een unie ke manier door een acteur uit te beelden die nooit tot grote rollen is gekomen en die onder de nazi' s directeur wordt van een provincie gezelschap. Als dan onder dit bewind alle schouwburgen worden gesloten, doet hy zyn uiterste best om zyn werk en het ensemble te redden. Hy wil „overwiirteren" en krijgt inderdaad van de „Gauleiter" (die door Lieven wordt gespeeld) de ver gunning, doch voor deze gunst moet hy betalen met verraad op kleine schaal en aan de lopende band. Hy „fraterniseert" met de Duitse admi- Pius XII zou moeilijk door een Oos tenrijker geschreven kunnen zyn. Evenals in „Herr Karl" van Qual tinger wordt ook in „De vlucht" van Waldbrunn de kleine lafaard ge karakteriseerd. Albert Lieven die zyn vak ver staat, heeft na de Weense première gezegd dat hy nog nooit een zo goed gecomponeerd stuk voor ogen heeft gehad. Hy merkte direct dat hier een „man van het vak" aan het werk was geweest, in dit geval Wald brunn die na 20 jaar praktyk weet hoe een goed toneelstuk opgebouwd dient te zyn. Zijn succes is verzekerd niet alleen als toneebc-hryver, maar vooral als de acteur die spoedig even populair kan zijn als de vroegere Hans Moser. nistratie, drinkt de nodige borrels, houdt urenlange gesprekken en maakt zich schuldig aan vele klei ne concessies. Zo wordt het toneel gezelschap in het kleine Tjechische stadje Komotau gered. Maar als de oorlog voorbij is en de vroegere theater-directeur een baantje krygt als nachtportier van een eerste-rangs-bar in een grote stad. komt de vroegere „Gauleiter" by hem en vraagt om zyn steun, nu hy in moeilykheden is gekomen. En de gewezen directeur, de man met het kleine, gemakkelyk om koopbare hart, kan zich hieraan niet j onttrekken. Hy maakt zich weer schuldig aan een klein verraad en helpt de vroegere „Gauleiter", maar nu op kosten van veel gewetensbe zwaren en van een paronoïde ver volgingswaanzin. Typisch Oostenrijks van de meelopers en de kleine mis dadigers. Hier zou een stuk over gro te figuren helden of geweldple gers niet denkbaar zyn en ook j het stuk van Hochhuth over Paus De Ned. Comedie voerde gisteravond voor K. en O. op ..Niet als bewijs toegelaten" (Inadmissible evidence) van de thans 36- jarige Engelse toneelschrijver John Osborne. Hij behoort tot de groep ..gramstorige jongelieden" die zich ten doel stellen de in de duistere diepten van de samenleving woekerende menselijke eigen schappen en hartstochten, waaruit neurose, sexe. homosexualiteit en mislukking worden opgegraven en openhartig besproken. Zo ook in „Niet als bewijs toege laten". waarby de titel doelt op de nogal aarzelende en verwarde verde diging van de advocaat Bill Maitland In het droombeeld van het eerste be drijf, waar hy zich tracht vrij te pleiten, verwyzende naar zyn beslui teloosheid en middelmatigheid. Bill Maitland is een gewoonte drinker, hy is gehuwd, heeft een maitresse, organiseert herdersuurtjes ERNST WALDBRUNN met het vrouwelijk kantoorpersoneel, alles met een verbazingwekkende op pervlakkigheid die het ontstaan van een blyvende band uitsluit en tot zyn uiteindelyk isolement zullen leiden. Hy beheert een bureau dat er niet voor terugschrikt ongure zaakjes op te knappen. Hy voelt zich derhalve doorlopend bedreigd door de Raad van Toealoht en vertoont alle symptomen van de neuroticus die niet vermag een steunpunt te vinden in deze rus teloos zwoegende en voortrazende tyd. Als aan het slot ook zyn laatste anker 'z"n maitresse) slipt, voelt hy zich in volstrekte eenzaamheid weg gezonken. In dit spel. waarin naar onze me ning Osborne wydilopiger te dan in „Omzien in wrrok" en irDe humorist", staat Maitland als het middelpunt. Veeleisend Een scène uit ..Niet als bewijs toegelaten" Lange in zyn nieuwe omgeving te vertolken kreeg. Hy deed het met de onfeilbare intuïtie van de ras-artiest. Zyn eigen menselyke tekortkomingen helder, maar met gruwzame aversie overziende, streed hy de hopeloze stryd tegen zich zelf om aan het slot als een geslagen, eenzaam mens ach ter te biyven. De overige rollen, die hoofdzake- lyk dienen om de centrale figuur te belichten in diens onafwendbaar dreigende eenzaamheid te accen tueren, kregen van Allard v. d. Scheer (Jones), Wim v. d. Brink (Hudson), Hetty Verhoogt (Joy). Shirly (Kitty Courbois). Nel Koppen (Mevr. Gamsen) en Lous Hensen (Liz) een geslaagde uitbeelding. Adelheid v. d. Moot zorgde voor de vertaling. Henk Richter voerde de regie en Niels Hamel ontwierp het decor. Er waren namens K. en O. bloe men voord de dames en een ovatie voor Bob de Lange. BH. De Luikse rechtbank heeft een Nederlandse schilder vrygesproken in de „zaak van de vervalste Permeke's." De 43-jarige beklaagde was ten laste gelgd twee werken van de Bel gische schilder te hebben voorzien van een valse handtekening. De zaak kwam voor de rechter, na dat de zoon van Constant Permeke een aanvankelyk afgewezen attest van echtheid had ingetrokken. De rechtbank overwoog echter, dat de „echtheid van de schilderijen on zeker blyft. De betwiste doeken zyn een zo mer- en een winterlandschap van Permeke. Expositie in Brussel I Vandaag is in Brussel een ten toon- .stelling geopend van meer dan 300 i schilderijen van 100 17de eeuwse schilders in het Brusselse museum van oude kunst onder de titel „De eeuw van Rubens". Op de tentoonstelling zyn 120 schilderyen, schetsen en tekeningen te zien van Rubens Van Dyke en Jordaens en ongeveer 200 werken van ongeveer 100 minder bekende schilders uit deze periode. De werken zyn afkomstig van musea uit de gehele wereld. De waarde van de tentoongestelde wer ken is geschat op 14 miljoen gul- den. Wy komen op deze expositie nader terug.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 21