Sneeuwbal (fataal?) van de bezoek ruimte brengt de aan zon 2int Komeet ïkeyabiedt komende week wellicht meest grandioze schouwspel van deze eeuw Meisjes beschuldigen wiskundeleraar Concierge tapte dranl uit vaten in fabriek ktA LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 OKTOBER 1965 ZEVENDE BLAD Internationale vakbeurs voor machines en apparaten voor de chemische en pharmaceutische industrie, de voedings- en genot middelen-industrie en de zuivelindustrie. Apparatuur voor afvalwater zuivering en luchtbehandeling. De Machevo '65 omvat inzendingen van 1200 ondernemingen uit de gehele wereld, waaronder landeninzendingen uit: Italië - Oostduitsland Polen en de Verenigde Staten. (Van een onzer redacteuren) de zon storten en verbranden. Het is mogelijk, dat de staart van deze komeet de twee nachten voordien een fantastisch beeld aan de hemel zal toveren, en dat de komeet zelf overdag naast de fel stralende zon met het blote oog te zien zal zijn. Let wel: wij beloven U niets. Maar het ziet er naar uit. dat komende week het meest grandioze hemel-schouwspel van deze eeuw te zien zal zijn. De op 18 september j.l. door twee Japanse ama teur-astronomen ontdekte en naar hen vernoem de komeet Ikeya-Saki zal op donderdag 21 ok tober zeer dicht langs de zon scheren of zelfs in MAAR HET DOEK MOET OPCAAN Waarom wij U dit spektakel niet onvoonvaardelijk kunnen toezeggen? Om twee redenen. In de eerste plaats weet men nog te weinig van kometen af om hun ge drag met zekerheid te kunnen voorspellen. Zij kunnen tegen alle verwach- ting in een enorme of in het geheel geen „staart" ontwikkelen, zij kunnen in i ^nhangfenae materie, ruimtelijk kleine brokjes uiteenvallen waardoor zij aan de waarneming ontsnappen j •^st0' materiaal van meteorieten, en dergelijke. S|fijjj| En in de tweede plaats: het hemel-spektakel kan (wanneer het zich vol gens verwachting voordoet) hooguit slechts enkele dagen duren, en U weet hoe het met het weer in ons land gesteld is. Bewolking tijdens de „kritieke de buurt van aarde en zon om ge zien te kunnen worden. Dat is de komende week met de komeet Ikeya- Saki het geval. het doek voor dit schouwtoneel i de Een van vele miljoenen Kometen zijn leden van ons zonne stelsel. Het zyn betrekkelijk kleine blokken materie, die evenals de pla neten banen om de zon beschryven. Meestal zyn dit echter zeer langge rekte banen waardoor deze „zwer vers van de ruimte" slechts eens in de vele tientallen, duizenden of zelfs miljoenen jaren in de buur£ van de ;n de aarde komen. Hun grootte A A A A A ZONLICHT varieert voor zover men weet tussen de vyf en duizend kilometer doorsnee, zy zijn daardoor veel te klein om gewoonlijk te kunnen wor den waargenomen zelfs met de sterk ste kijkers Die waarneming is slechts mogelijk onder zeer speciale omstandigheden, namelijk wanneer een komeet dicht bij de zon komt en gaat oplichten, waarbij zich aller lei merkwaardige verschijnselen voordoen, waarover straks meer. Men moet kometen of „staartster ren" nu-L verwarren met „vallende sterren" of meteoren. Dat zijn na melijk veel kleinere brokken ma terie. die door de ruimte zwei-ven en die slechts zichtbaar worden wan neer zy in de dampkring van de aarde terecht komen, zy worden dan door de wryvingswarmte zo ver hit, dat z;j opgloeien, meestal in de dampkring verbranden en daar een kortstondig lichtend spoor achterla ten.' Villende sterren zyn dus ver- schynselen in onze dampkring, maar kometen zijn weliswaar kleine maar toch veel grotere hemellichamen, die zich veel verder van de aarde af in de kosmische ruimte bevinden. Volgens de huidige theorieën be staan er honderdenmiljoenen kome ten, waarvan wy echter het over grote deel nooit te zien zullen krij- gen omdat zy nimmer dicht genoeg by de zon komen om op te lichten en zichtbaar te worden. vooral tot vaste stof bevroren gassen. Het zyn by wyze van spre ken kosmische sneeuwballen. Wan neer een dergelyk samenraapsel van kosfnisch puin de zon nadert, ont vangt het zoveel warmte dat de be vroren gassen gaan smelten en ver dampen. Om en vooral aan de zon- zyde van de kern van de komeet ontstaat daardoor een gasomhulsel dat gaat oplichten onder invloed van de zonnestraling. Niet door reflec tie van het zonlicht, maar ongeveer in de geest van een TL-buis: de zeer yle gasmassa wordt tot een mo leculaire „opwinding" gebracht, die de uitstraling van eigen licht tot ge volg heeft. Door het lichten van deze gas-enveloppe. de coma, wordt de komeet voor ons zichtbaar. Maar er doet zich nog een ver- schynsel voor. Een deel van de lich tende gassen wordt door de druk van het zonlicht en onder invloed van sa-omen deeltjes, die uit de zon ge worpen worden, van de komeet weg- gestolen: als „schaduw" van de ko meet ontstaat daardoor een lange staart, van yl lichtend gas, zo yl dat een dergelyke lage concentratie van atomen zelfs in het meest per fecte laboratorium op aarde niet be naderd kar. worden. De omvang en de lichtende eigenschappen van deze staart kunnen echter aan de hemel een grandioos schouwspel veroorza ken. Vaak heeft de staart een lengte, van vele miljoenen kilometers. Een deel van het beroemde tapijt van Bayeux" waarop de komeet van Halley (midden bo ven) staat .afgeheeld zoals hij in 1066 verscheen. Halley Voor het eerst heeft men iets be grepen omtrent het wezen van ko meten in het jaar 1682. toen de astronoom Halley de beroemde naar hem genoemde komeet zo nauwkeu rig observeerde, dat hy tot de con clusie kwam dat het hemellichaam een baan om de zon beschreef in een tyd van ongeveer 76 jaar, zodat deze komeet eenmaal in de driekwart eeuw te zien zou moeten zyn. Tot dat jaar (en ook later nog wel) wer den kometen als onheilsboden be schouwd. Halley aook na zyn berekeningen in de historische archieven van zyn tyd en ontdekte, dat een onheils- brengende staartster ook in 1607 en 1531 was waal-genomen, hetgeen vry nauwkeurig zyn berekeningen beves tigde. Op het beroemde tapyt van Bayeux" waar op de verovering van Engeland door Willem de Veroveraar in 1066 wordt voorgesteld, staat deze komeet even eens als onheilsbode voor Koning Harold afgebeeld. Het tapijt werd in de elfde eeuw vervaardigd. In 1910 is de ko meet van Halley voor het laatst zichtbaar geweest voordat hy (ver- moedelyk) in 1985 weer verschynen zal. Uit deze jaartallen blykt al, dat de omlooptyd niet constant is. zoals er zoveel onzekerheden over kome ten bestaan. Onder invloed van de aantrekkingskracht der planeten kan de baan geleidelijk veranderen, en daarmee tevens de periodiciteit. De komeet van Halley was de meest opzienbarende verschyning aan de hemel m deze eeuw, totdat de komeet Ikeya dit by naleving van „beloften" komende week zal worden. Deze nieuwe komeet komt namelijk veel dichter by de zon, waardoor een groter deel van de kern tot'coma en staart zal verdam pen. Het is mogelyk, dat de staart een felle lichtbaan over de nachte- lyke hemel zal trekken, terwijl de komeet zelf in de nabyheid van de zen «dus nachtelyk niet te zien» zo fel zal oplichten, dat hij in de hel verlichte daghemel nog zichtbaar zal zyn. Dit zyn echter gissingen: er staat nu eenmaal, zoals wij reeds schreven, niets met zekerheid vast over hst gedrag van deze kosmische sneeuwballen. Er i wellicht) dere komeet geweest dan die Halley en eventueel Ikeya. Reeds heel lang proberen astronomen een bewijs te yinden, dat de beroemde „ster van Bethlehem" een zeer op zienbarende komeet is geweest. Men kan zelfs de komeet van Halley „terugrekenen" naar omstreeks het natie begin van onze jaartelling, waarby echter een kleine fout in de datering van het begin der jaartelling aan genomen moet worden. Onwaar- sschynlijk is een dergelijke fout niet. Per slot van rekening is „de wereld" pas honderden jaren na de geboorte van Christus tot het besef gekomen, dat het hier ging om een keerpunt der historie, dat waard zou zijn de eerste mijlpaal in de tijdsrekening te worden. De zeer vage schappelijke denkbeelden vai tijd maakten het toen wel zee lijk. nauwkeurig „terug te rekenen" zoais men thans aan de hand kom et en-verschijningen en talloze andere gegevens wel zou kunnen doen. Voor Tories staat West-Europa op l de eerste plaats I De woordvoerder voor defensie van de Britse conservatieve partij, Powell, heeft gisteren op het congres in StCT Vein 1 gezegd, dat de traditionele politiek inzake defensie van deze ethleheill partij wordt veranderd om het En- nog beroem- geland mogelijk te maken tot de Onderzoek Terug naar het heden: men heeft plannen, om tegen 1970 de eerste ruimtevaartuigen te sturen naar de omgeving van dan verschijnende ko meten en deze waarnemingen ter plaatse te laten doen omtrent de sa menstelling van de komeet zelf, de coma en de staart. Tot die tijd zal men het met waarnemingen van de aarde af moeten doen. Over de ge hele wereld zullen komende week astronomen in het werk zyn om de processen gade te slaan, die zich af spelen bij het naderen van de zon door de veelbelovende komeet Ikeya-Saki, die wellacht zo dicht bij de zon komt dat hij in haar greep wordt gevangen en als een echte sneeuwbal smelt in de onvoorstelbare hitte naby de ster, die wij zon noe- Maar van die koortsachtige we tenschappelijke activiteiten hoeft u zich niets aan te trekken: wanneer alles mee zit. kunt u ook zonder ernstige studie genieten van een verschijnsel, dat niet aan iedere ge neratie gegund is. Maar bedenkt by dit alles wel: er is niets onheilspel lends aan dit unieke schouwspel aan de hemel. Margebeschikking sla gersbed rijf Minister Den Uyl van Economi sche /aken speelt met de gedachte van een margebeschikking voor het slagersbedrijf. Over de hoge slagerswinsten heeft inmiddels het tweede kamerlid voor de K .VP. mej. Kessel. aan de mi nister schriftelyk vragen ge steld. Mej. Kessel vraagt de bewinds man of het juist is, dat de slagers een te hoge winstmarge berekenen voor rund-en varkensvlees en of de minister als hy dat ook vindt maatregelen wil nemen. De minister zou daartoe bereid zyn, zo vernemen wij in welinge lichte kringen. Johnson genoot van zonnetje Voor het eerst sinds zijn operatie heeft president Johson gisteren zijn es West-Europa kan verdedigen, kamer verlaten. Hij hefft ruim PowelL I uur buiten in de zon gezeten. Europese gemeenschappelijke markt (E.E.G.) toe te treden. Voortaan zal de party voorrang geven aan de Eu ropese defensie, ten koste van Azië en Afrika. Engeland is een Europese het grootste deel van zijn defensiemiddelen moet een bondgenootschap steunen dat met Opschudding in Tilburg (Van onze Tilburgse correspondent) De officier van Justitie in Bre da heeft een onderzoek gelast naar beschuldigingen tegen een 52-jarige Tilburgse wiskunde leraar voor het plegen van on tucht met enige meisjesscholie ren en het frauderen met repe titie-opgaven. De geruchten over gebeurtenissen, die niet door de beugel konden wa ren al herhaaldelyk te horen sinds voorjaar 1964. De schoolleiding had er echter geen aanleiding ingezien een onderzoek in te stellen. Wel was het reeds opgevallen, dat leerlingen, die als slecht in wiskunde bekend stonden, na bijlessen by de leraar in kwestie met zeer hoge cyfers uit de bus kwamen. Vier leerlingen Het zou hier gaan om een viertal minderjarige leerlingen van het ly- De man nodigde haar uit voor byiessen en trachtte dan de meisjes lastig te vallen. Hoewel de meisjes Inbraak in scène gezet Ook helers gepakt psychisch onder zware druk van de leraar stonden, heeft een van haar toch doorgeslagen en toegegeven, dat ze enkele malen repetitie-opgaven tevoren mocht inzien. Ook enige vriendinnen van de leerlingen in kwestie piofiteerden van deze „ken nis van zaken". Ontkennen De wiskundeleraar blyft intussen hardnekkig ontkennen en zegt dat hier sprake is van een samenzwe ring van overspannen meisjes. Het vreemde is echter, dat de leer lingen ondanks het feit, dat ze apart les kregen na ondervraging met dezelfde klachten kwamen. Het onderzoek, dat grote opschudding heeft veroorzaakt, is nog in volle gang. De Ryswijkse politie heeft in sa menwerking met Haagse collega's dezer dagen vier mannen aangehou den, die hebben bekend ongeveer 700 flessen drank te hebben gesto len uit de Martinifabrieken in de Plaspoelpolder in Rijswyk. De meeste van deze flessen werden ver handeld. Van de gestolen drank, die naar schatting een waarde heeft van Voorbeeld van een beroemde kometenbaan. In dikke streepjes lijn is de baan aangegeven van de komeet van Halley zoals deze de banen van de planeten aarde. Mars. Jupiter. Saturnus. Uranus en Neptunus snijdt. Deze baan van ongeveer 15 miljard kilome ter lengte wordt in circa 76 jaar- doorlopen. Alleen wanneer de komeet zich nabij de zon bevindt, is hij van aarde af zichtbaar. Vuurwerk uit kosmisch puin Schematische voorstelling van en -komeet. De „kern" is een nin of meer vaste massa, de „co ma" een gloeiende gasmassa, de staart ijle gassen die door het zonlicht van de komeet zijn weg- gestoten. Die staart is derhalve over het algemeen van de zon af gericht, dus niet een soort kiel zogvan de komeet /^.^TcA 76 1aAR J *.292.000.000 KM (pbI zes- tot zevenduizend gulden, is byna niets meer over. Reeds het afgelopen voorjaar werd in de fabriek ingebroken. Daarby was de buit echter gering. De daders bleven spoorloos. Ongeveer twee maanden geleden werd opnieuw in gebroken. Toen verdwenen enige honderden flessen cognac. Hoewel de politie vermoedde, dat de 36-jarige concierge, die naast de fabriek woont, meer van de inbra ken afwist, kon ze niet voldoende bewijsmateriaal verkrijgen om de man aan te houden. Omdat het vermoeden bestond, dat de drank illegaal zou worden ver handeld, werd de Haagse politie in geschakeld. Tenslotte kreeg men er lucht van. dat er de afgelopen za terdag een kleine hoeveelheid flessen cognac zou worden verhandeld in het huis van een 34-jarige Hage naar. Dit bleek juist te zyn, de man werd aangehouden en ingesloten. Verder onderzoek bracht aan het licht, dat de concierge van de fa briek de leverancier van de drank was en dat een 41-jarige inwoner van Ryswyk de grootste afnemer was. Door zyn bemiddeling werden de flessen verhandeld. De concierge is eveneens zaterdag aangehouden. Later werd nog een afnemer aange houden. Alle verdachten hebben inmiddels volledig bekend. Drie van hen zou den vandaag voor de officier van Justitie worden geleid. Gebleken is, dat het voor de con cierge niet zo moeiiyk was de drank te bemachtigen. De man vulde na- meiyk lege retourflessen die nog van een goede afsluitdop waren voorzien uit enige tanks in de fabriek die een aftapkraantje hebben. De grote inbraak van enige maanden ge leden was door de concierge in scè ne gezet. Hij had ongeveer driehon derd flessen cognac verstopt in een met gebruikte loze ruimte onder de vloer van de fabriek. Daarna waren de flessen in kleine hoeveelheden te- gelyk verhandeld. Het onderzoek in deze zaak is nog niet afgesloten. Mogelyk kunnen nog enkele arrestaties volgen. Mogelyk door 2 lintinrich tingen in 1 machine. Met één vingerdruk, moeiteloos, zonder het steeds zo verve lende verwisselen van de linten, kiest u het lint voor de gewone" brieven die toch al opvallen door het fraaie Triumph schrift, kiest u het lint voor dat extra „persoonlijke cachet" of voor reproductie. Zo'n meesterlijke Triumph- Electric - die zijn kwaliteit altijd schriftelyk bevestigt vraagt slechts f1645,- N.B. Standaarduitvoering HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN TEL. 21400

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19