Anton Geesink blijft de ongekroonde JUDOKEIZER „In Nederland zelden in vorm DUINDIGT Utrechtse reus verslaat twee Japanners en is wereldkampioen zwaar gewicht Niet gemakkelijk.... Herstel van Leiden in duel met BMHC? NEVILLE DOET GEHEIMZINNIG Zwitserse trainer dr. Alfredo Foni: KRANTENBEZORGER GEVRAAGD LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 VIJFDE BLAD „ze hebben me lamgetrapt (Door Frans Henrichs) Rio de Janeiro, vrijdag Anton Geesink blijft (1e ongekroonde judokeizer van de wereld. Vannacht om 1 uur schreed hij trots, omringd door een juichende schare bewonderaars, naar het ere podium in de sportzaal van het'Maracana-stadion om zich te laten huldigen als wereldkampioen iwaargewicht 1965. Zijn derde wereldtitel in suc cessie. Als een machtig Caesar troonde hij hoog boven (1e officials, terwijl de fel meelevende toe- jchouwers juichten.Anton Anton klonk het door de hal. Geesink heeft het niet gemakkelijk gehad. Hij ontmoette beide (cvreesde Japanners. Sakaguchi en Matsunaga en vooral de laatste leeft zich in de finale niet van zijn beste zijde laten kennen. Hij rapte herhaaldelijk met opzet keiard tegen de geblesseerde linker knie van onze landgenoot, die dan ineenkromp, maar bleef vechten. Geen risico Geesink niet in alle categorieën jle hebben me gewoon lamge- »pt", zei hij na afloop. „Maar ik up niet. Ik heb vijf minuten ge- «rkt en ik gaf hem twee volle pun- B met okuri ashi harai en uki (hi. De arbiters zagen het weer u niet. Gelukkig gaven ze hem il een waarschuwing, omdat hij Drtdurend wegliep. Dit is mijn Ktste wedstrijd geweest. Ik doe tdag niet meer mee in het toernooi e categorieën. Waarom zou ik? Ik b nu de twee sterkste Japanners hun kampioen verslagen. Ik heb |n revanche genomen op Madrid, ar ik tijdens de Europese kam- enschappen moest opgeven wegens (elfde knie, die ze nu bijna in fcken trapten Revolutie Rond middernacht brak er revo- itie uit in het stadion. De Rus hikviladze werd tot verliezer ver hard tegen de Japanner Sakaguchi ien minuten lang floten en loeiden toeschouwers. Het klonk als een ltende orkaan. Steeds als de crofonist het woord wilde nemen, erd hij weggehoond. De Hagenaar ntje, die bij dit gevecht als hulp- Ibiter fungeerde, vond de scheids- thterliike beslissing correct. Luiten Leiden, die tijdens dit toernooi meens enkele partijen scheids- chterde, was het hier niet mee tns. En Anton Geesink helemaal let. .Doorgestoken kaart", zei An on. „Het is belachelijk, dat ze Saka- )hi winnaar verklaarden, nu laat zich gauw via een houdgreep ikken door Matsunaga en dan Hg ik in de finale weer een frisse ipanner tegen me." Zo ging het fccies. één minuut winnaar. „Onspor- zei Geesink tegen zijn Japanse ttend, de official Matsumoto, die tm ineens niet verstond Advertentie RENBAAN i_ WASSENAAR OURSE- GENDA zaterdag 16 oktober holf twee woensdag 20 oktober half twee uterdag 23 oktober half twee iondag 24 oktober één uur Onze landgenoot nam intussen geen risico en klopte de Canadees Rogers, die zich door overwinningen op de Fransman Brondani en de Rus Kiknadze via de herkanzingen in de halve finale had gewerkt. Na anderhalve minuut kwam de Cana dees via een oichi mat a in een houd greep terecht. Dat Geesink in de eindstrijd de insportief strijdende Matsunaga na een unanieme arbitrage beslissing versloeg, weet u reeds. De Neder landse judoleeuw Anton Geesink heeft opnieuw zijn klauwen uitge slagen. „Hij was een klasse apart", zeiden de gebroeders Snijders en Ruska juichend en misschien wel, omdat, een tactisch grapje, in de ochtend uitgehaald, succes had. de Japanners stonden er op, dat ook de zwaargewichten zich zouden wegen. Toen Anton op de weegschaal stapte zei hij tegen Methorst: „zet je voet ongemerkt op de schaal. Dan lijk ik nog zwaarder". De wijzer stopte bij 128 kilo. De Japanners liepen zuch tend en hoofdschuddend de zaal uit. Ze zagen tegen Geesink op als tegen een berg. En dat terwijl Sakaguchi (118) en Matsunaga (115) zwaarder zijn dan de wereldkampioen, die in werkelijkheid momenteel maar 114 kilo weegt. Kloek Voor Geesink was de dag al vroeg begonnen. Hij kon niet slapen en maakte om 4 uur zijn chef d'equipe Methorst wakker, die voor zijn jon gens zorgt als een kloek voor haar kuikens. Om half vijf wandelden die twee al weer langs het strand. Lang zamerhand raakte de wereldkam pioen in stemming. En toen na een ochtend met vele judodebatten de auto arriveerde om de deelnemers naar het stadion te brengen was hij in staat om de hele wereld tegelijk te bevechten. Op dat moment kwam er een lakoniek telefoontje van de organi satoren. Zij hadden verzuimd om de elektriciens wat extra's toe te stop pen en die hadden toen in hun nor male tempo doorgewerkt, waardoor de verlichting in het stadion niet klaar was en de wedstrijden niet om 3 uur, maar pas om 8 uur konden beginnen. Dp Brazilianen zouden wel even een bus sturen dan konden de deelnemers intussen de stad bekijken. De deelnemers bedankten toch wel voor de eer. Misschien kan het be stuur van de internationale judo federatie voortaan even de capaci teiten van de organisatoren beproe ven voor het een kampioenschap aan een land toewijst. Anders komen we nog eens in Timboektoe of Fak Fak terecht en wellicht is daar wel hele maal geen licht. Zuchtend als een leeglopende bal lon sjokte Geesink het hotel weer in en ging tierend op de massagetafel liggen. Ziin concentratie was vol komen gebroken. „Heb jy wel eens gehoord, dat ze voetballers anderhalf uur voor een interland vertellen dat ze vijf uur later moeten beginnen? Dat kan hier allemaal Hoe Anton er in slaagde om zich mentaal opnieuw naar een hoogte punt toe te werken, zal voor m|j altijd een raadsel blijven. Maar in ieder geval begon hU 's avonds in de sportzaal van het Maracana- voetbalstadion voor 18.000 toeschou wers bijzonder indrukwekkend. De Olympische kampioen startte tegen de titelhouder van N.-Zeeland, Oosterman, die oorspronkelijk uit Maassluis komt en daar nog judode, met een spetter van een uchi mata in twee seconden. De toeschouwers loeiden bewonderend. Als een klap op de vuurpijl wentelde Willem Ruska een Chinees, die Mozes heette, vlak erna in drie seconden met een linkse okuri ashi harai naar de glad de rijsfcmatras. De naam „Olanda" werd in de dichtbezette toeschou- wersrijen bewonderend uitgesproken. Minuut Geesink trad in zijn tweede partij aan tegen de Westduitser Hermann, die het een minuut tegen hem uit hield en via een sassal in een ver stikkende houdgTeep k la Anton be- land.de. Het werd doodstil, toen de Utrecht se reus daarna tegen Sakaguchi, de kampioen van Japan, die net zo groot is als hy en zelfs nog iets zwaarder, moest strijden. De partij werd een teleurstelling. De Japanner ontweek het gevjecht. Anton probeer de hem enkele malen met een sutemi naar de tatami te brengen om ver- ANTON GEESINK der te gaan met grondwerk, maar Sakaguchi bleef de mat aflopen. Het publiek floot. Geesink trok zijn rivaal demonstratief met een arm naar het midden van het strijdperk. De toe schouwers applaudiseerden. Dat de arbiters onze landgenoot na zes minuten tot winnaar verklaarden, lag in de lijn der verwachtingen. De Japanse coaches zuchtten berustend. Zo Daar was niet tegen op te werken. „Zo", zei Anten, „mij interesseert het verder niet meer. Ik heb de kam pioen van Japan gekloptTchik- viladze die daarvoor korte metten maakte met de Antilliaan Snyders was de volgende voetangel op het pad van onze Olympische kampioen. De Rus had het Anton twee jaar ge leden bij de Europese kampioen schappen in Oost-Berlijn erg moei lijk gemaakt, maar ging nu in twee minuten via een linkse okuri ashi harai naar de tatami en werd ver volgens in een wurgende houdgreep vrijwel door de mat gedrukt. Gee sink had zich onbeslist de sterkste in zyn groep getoond. Ruska was intussen aangetreden tegen Choe Kyu Sung en streed zo fel. dat hij de sterke Koreaan bijna van het platform smeet. Met een linkse soto. gari maakte de blonde Amsterdammer een einde aan de strijd. Voor de Rus Kiknadze moest hij echter de vlag strijken, na een bitter gevecht tussen twee grommen de beren. Hij maakte de tactische fout iets te weinig in de aanval te gaan en dat kostte hem het arbitrale triomfgebaar. HOCKEYPROGNOSES Voor het eerste herenteam van Leiden staat zondag een bfj« zonder belangrijke wedstrijd op het programma. De Leidenaars, laatste in de westelijke eerste klasse, gaan op bezoek bil numracf voorlaatst, het Bloemendaalse BMHC. Deze ploegen zullen daar (voorlopig) uitmaken, wie er in het bezit komt van de rode lan taarn. Van beide teams had men aan het begin van het seizoen overigens hoge verwachtingen. BMHC heeft tijdens het internationale toernooi in Oxford enkele bijzonder fraaie resultaten geboekt, terwijl Leiden in vergelij king met voorgaande jaren niet aan kracht had ingfiboet en zelfs (op papier» iets sterker was geworden. Leiden verloor de drie tot op heden gespeelde wedstrijden echter met de oneven goal Zondag kwam er tegen Hilversum echter wat verbetering in het spel van de rood witten. De voorhoede werd op enige plaatsen gewijzigd en het resultaat bleef toen niet uit. Voor de eerste maal in deze competitie scoorde de Leidse aanvalslinie. Ook zondag komt Leiden met deze (ge- i wijzigde» opstelling binnen de lijnen en er moet dan tenminste wel een punt veroverd kunnen worden. Het eerste dames-elftal van Lei den gaat in Rotterdam bij Victoria op bezoek. Hoewel de Leidse dames op papier iets minder sterk lijken, kan er toch wel een goed resultaat worden geboekt. Temeer, daar afge lopen zondag in Breda van de zuide lijke eerste klasser Keep Fit werd gewonnen. In Leiden komt dit weekeinde het reserve-team binnen de lijnen tegen Victoria, één van de sterke teams in de promotieklasse B. Desondanks moeten de Leidse reserves voor een (kleine) overwinning kunnen zorgen. Oefenwedstrijd van Nederlands elftal in Sportcentrum Met uitzondering van enkele trainers mocht niemand aanwezig zijn bij de oefenwedstrijd, die het Neder lands elftal donderdagmiddag in Zeist speelde tegen de formatie van spelers tussen de 18 en 20 jaar. Bondscoach Neville wilde dat zo. De Brit weerde zelfs de pers, in de eerste plaats om publikaties over de speciaal voor de wedstrijd tegen Zwitserland bedachte technische snufjes te voorkomen (,.per slot van rekening lezen die Zwitsers ook en ze hoeven niet van te voren te weten wat we gaan doen"), daar naast ook naar aanleiding van in verscheidene bladen geuite kritiek op zyn beleid en op de opstelling van de ploeg. „Ik weet wel, dat dit laatste slechts op een minderheid van de schrij vende pers slaat, maar wat heb ik eraan als de spelers nu weer aan gevallen zouden worden over hun spel in dit oefenpartytje. Dat haalt ze alleen maar uit hun concentra- ti,." Overigens werd ook by de oefen wedstrijd, die het Zwitserse elftal donderdag in Duisburg speelde te gen de YVestduitse amateurs, geen publiek toegelaten. Toch was er wel een Nederlandse „spion" bij dit duel aanwezig. Van KNVB-zyde was namelyk George Kessler naar Duisburg gestuurd. Niet leuk De Zwitsers zullen dit wel niet leuk hebben gevonden, maar konden eenvoudig niet weigeren", verklaar de elftalleider Jack van Zanten. „Ze zijn zowel bij de wedstrijden tegen Albanië en Noord-Ierland als bij enkele oefenduels van het Ne derlands elftal als onze gast aan wezig geweest en voor wat hoort wat. nietwaar?" Bondscoach Neville was na afloop van het oefenpartijtje in Zeist, dat overigens een zeer informeel ka rakter had omdat het spel voort durend voor het geven van tac tische aanwijzingen werd onderbro ken, wel bereid zijn indrukken te geven. „Ik kan niet zeggen, dat ik helemaal tevreden ben", aldus de grijzende Brit. „Er gebeurden soms dingen in het veld. die me de ha ren ten berge deden rijzen. Daartegenover stonden dan weer prachtige staaltjes, die ik natuur lijk zondag hoop te zien. Maar na zo'n partijtje als dit kun je echt geen oordeel vellen. De jongens hebben hun best gedaan en ik heb het volste vertrouwen In ze, dat wel. Bovendien maakten ze vanmiddag een stuk of vier prachtige doel punten. Verder kan ik alleen nog maar zeggen dat de blqpures van Piet Kruiver en Frits Flinkevleugel zo goed als genezen zyn, Dus daar voor hoeven we ons geen zorgen meer te maken." De Los Angeles Dodgers hebben gisteren door een 20 overwinning op de Minnesota Twins de World Series, de strijd om het officieuze wereld kampioenschap honkbal, gewonnen. Sandy Koufax. de linkshandige pit cher van de Dodgers was ook nu weer de grote man. De ploeg uit Los An geles scoorde beide runs in de vierde innings. DR, MOSTERD KNVB-ARTS Dr. W. L. Mosterd (31), reeds als arts verbonden aan het sportcentrum in Zeist, is benoemd tot bondsarts van de KNVB en zal derhalve in de toekomst de medische verzorging van het Nederlands elftal op zich nemen. Hij volgt de heer A A. M. F. Pan- nekoek op. die sedert 1956 deze func tie vervulde. De heer Pannekoek blijft lid van de medische commissie van de voetbalbond. Volleybalcompetitie Argos verliest van Zaanstreek Argos heeft ook de tweede wed strijd van de competitie niet in winst kunnen omzetten. Nu moesten de pupillen ran Henk Kleingeld het hoofd buigen voor Zaanstreek '65: 9— 15, 10—15, 15—4 en 10—15. De Zaanse meisjes speelden ster ker in de aanval en waren in het veld een grotere eenheid. Duidelijk bleek dat Argos, met een toch ten opzichte van de vorige competitie op belangrijke punten gewijzigde for matie, zo ontbreekt bv. de steunpi laar Heieen van Steenwyk, tyd no dig heeft om in te spelen .Wieneke van der Have £ezit zeker capacitei ten. maar het zal nog wel enkele wedstrijden vergen voordat zy zich helemaal „happy" zal voelen. Jam mer was het intussen dat Magda So lier, een van de uitgesproken aan- valsters bij Argos, in de twee set haar enkel blesseerde en voortijdig een plaats op de bank voor wissel- speelsters moest opzoeken. Argos werd door dit voorval geprikkeld tot een extra fel verzet, dat Zaan streek '65 verraste. Resultaat een zeer duidelijke setwinst voor Argos. Daarna evenwel was het* vuur b|J onze stadgenotes wat uitgeblust en was aZanstreek '65 gewaarschuwdi 10—15. (Door Walter Lutz chefredacteur van het Zwitserse blad ..Sport' i Zürich Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden De voorbereidingen van het nationale Zwitserse elftal voor de ontmoeting met Nederland hebben niet onder een gunstig gesternte gestaan. Aangezien de invloed van de nationalliga (in Holland: eredivisie) in het Zwitserse voetbal nogal erg groot is misschien wel te groot was het niet mogelijk een gedegen oefenwedstrijd bijvoorbeeld tegen een goede buitenlandse club te organiseren. Laag niveau De nationalliga is nl. in vele geval len autonoom en de spelers zyri het eigendom van de verenigingen en niet van de Zwitserse voetbalbond. Het is ru gebleven bij een oefen- partijtje tegen BSC Young Boys op woensdag 7 oktober. Er werd achtereenvolgens 25, 20 er. 15 minuten voorzichtig en zon der grote inzet gespeeld. Hierbij werd ook in aanmerking genomen, dat de spelers van de topclubs in de laaste weken flink hadden moeten aanpakken 'half september werd een keer extra een competitieronde midden in de week gespeeld en in de tweede helft van september moest kampioen Lausanne en bekerwin naar Sitten voor de Europese beker competitie ieder twee wedstrijden spelen. De Zwitserse spelers trainen sinds enige jaren echter veel meer en veel beter dan vroeger en meestal zyn zy in de herfs! het beste in vorm. In Zwitserland Is doordrongen, dat eet tionaal elftal nog mi I Of lil Nederland tot zijn normale vorm is gekomen. Het ongewone ,Jaag- en er van ste niveau", gelijk met de zee. heeft wltsers na- onze spelers altijd veel snelheid ont- Meestal kon men na een wedstrijd in Nederland horen: „Het leek wel of ik lood in de benen had. Ik had geen lucht en ik kon m'n gebruike lijke vorm niet bereiken". Daarom zyn de achttien geselec- teeerde spelers maandag reeds naar Duisburg gegaan om zich in de be kende Wedau-sportschool voor te bereiden op de wedstrijd van zon dag. Er zullen taktische besprekin gen worden gehouden en donderdag middag is nog een trainingswedstryd gespeeld. Coach Foni zal wel weer de voor keur geven aan doefman Elsener. Prosperi 20 jaar is weliswaar jonger en hy weerde zich in het voorjaar in de landen wedstrijd tegen West-Duitsland in Bazel weliswaar uitstekend, maar wie Foni kent weet dat hij niet graag iets riskeert. El sener is weliswaar wat zwaar voor een keeper (80 kg», maar hy heeft grote ervaring, is rustig, zeker b|j liet uitlopen en bij hoge voorzet ten en stelt zich uitstekend op. Hy beschikt over het keepersinstinkt precies aan te voelen wat een aan valler van plan is en hy verstaat de kunst om de schiethoek op de juiste wyze te verkleinen. Hy is echter niet in topvorm, die h|j in 1962 m Chili bereikte. Verdediging In de verdediging waren in de vo rige voorronden voor het wereldkam pioenschap opgesteld (v.r.n.L)Gro- bety, Schneiter, Tacehella en Stier- li. Als deze spelers allen fit zijn, dan zal de/a opstelling wel zo blyven. die allen, maar een voorstreffel|)k atleet en vechter is, toch zal laten vallen en Leimgruber in de verdediging zal opnemen. Grobety is de oudste van de ploeg <C3strijdvaardig en ondanks zyn leeftijd snel. Hij mag graag uit de verdediging naar voren stormen. Schneiter. „de lange" genoemd (hij is byna 1.90) is de grote organisator in de defensie en aanvoerder van de ploeg. Hij overziet de situaties 6nel, is sterk in het duel. bijzonder vaardig in het koppen, maar niet meer zo snel als drie jaar geleden in Chili, Tacehella is een geheel onder type: fijnbesnaard, zeer snel, nauwkeurig dekkend. be wegelijk, maar niet zo rustig als Schneiter. Het middenveld is zeer sterk be zet met Kuhn en Durr. Het z|jn bei den technisch zeer knappe spe lers. Zij spelen de bal links en rechts even gemakkelijk, geven zui ver af en beheersen de schijnbewe ging voortreffelijk. Het »s evenwel mogelijk, dat Dürr wegens een bles sure zal moeten worden vervangen. Het Zwitsers zorgenkind is de voorhoede. De keus in aanvalslei ders is momenteel klein. Het z|Jn twee Hollanders - Theunissen en Kerkhoffs die op het ogenblik de doelpuntjes aanvoeren Links buiten zal ongetwijfeld Schindelholz z|jn. H|j is een kleinere, onbereken bare jpeler. wervelend, soms wat rommelig, maar met een goed schot, zowel links als rechts. Hy houdt de bal echter nog wel eens te lang b(j zich. Qüntin zal naast hem spelen. H|j is snel, technisch niet groots, maar een opportunist met een ge vaarlijk schot. Rechtsbinnen zal ver moedelijk Hosp z|jn: klein en snel; hij duikt overal op en kan bijzonder scherp schieten. Bovendien beschikt hy momenteel over een zeer goe de vorm. Yuilleumier zal naar alle waarschijnlijkheid de rechtsbuiten plaats krygen toebedeeld. Vorig na jaar was hy in schitterende vorm en men verwachtte veel van hem. Toen moest h|j echter 20 maanden in militaire dienst en daar heeft h|j z|jn startsnelheid en z|jn vorm ver loren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15