Vieuwe Engelse modellen «V Vlees al twee jaar te duur WASCANA Hoe is dat mogelijk? Hoe moet een auto worden aangesleept? VAN lLEN Een Amerikaan met voorwielaandrijving Gas-op-de-pla n k kost VEEL geld LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 VIJFDE BLAD - Advertentie Van wegen» wagenswielen en wat - er - :o - bij - honit ubileumshow van auto's in Londen Er wordt veel van gevergd! Hoewel Parijs thans nog in ban is van zijn show (van 7 17 okt.) maakt ook Londen jjjj ch reeds op voor het ontvan- van de internationale auto- lobielwereld op zijn 508ste ju- 'jleum-show. Het nieuws van Engelse fabrieken begint i>k reeds los te komen. Het be- :t eft hoofdzakelijk wijzigingen jj,st n bestaande modellen. Iman: De Rootes-groep heeft haar diverse merken de vier- ■s» ider 1592 cc motor vervan- door een van 1725 cc inhoud. heeft een vijfmaal gelagerde ir.jkas en levert in standaarduit ing 69.5 pk, in opgevoerde versie aluminium cilinderkop 91 pk et twee carburateurs 100 pk. De lan Minx dé Luxe met de nieuwe (voorheen 62) pk-motor kan een topsnelheid van 140 km/u iken. Het exportmodel van de Minx wordt onder de nieuwe Super Minx Sport uitgebracht 9' is voorzien van de sterkere 91 trachtbron. terlijk zijn deze wagens niet ini nderd, De Hillman Imp met 875 lotor, die 21- jaar geleden werd iuceerd en waarvan er nu stuks de fabriek hebben ver- i, verschijnt thans als Mark II el, als gevolg van het aanbren- 1 van technische verfij- (]f en en inwendige verfraaiingen. nieuw model is er de Super bijgekomen, een model met meer met een gewijzigde grille. 3*Émber. Bij dit merk heeft de Hum- Septre nogal wat veranderingen rgaan. De nieuwe 1.7. liter 91 pk verhoogde zijn topsnelheid tot ,/u. Het radiateurscherm werd de dubbele koplampen gewijzigde opstelling. De itroomdynamo werd vervangen wisselstroomgenerator en interieur werd verfraaid. Gazelle eveneens van de 1725 cc mo tor, resp. van 91 en 69.5 pk. De Vogue is nu goed voor een top van 145 en de Gazelle voor een van 140 km/u. De uiterlijk ongewijzigde Vogue kreeg een wisselstroomgenerator en de Gazelle een andere grille. Ze gaan als Vogue IV en Gazelle V het jaar 1966 in. Sunbeam: Door de nieuwe 1725 motor werd het vermogen van Ra pier (serie V) verhoogd van 84 tot 91 pk. en de topsnelheid op 160 km/u gebracht. Bij de Alpine steeg het vermogen van 88 op 100 pk met eveneens een top van 160 km/u. Bei de typen kregen een wisselstroomge nerator. De Sunbeam Chamois (iden tiek aan de Imp) onderging dezelf de wijzigingen als het „duiveltje' 'en heet voortaan Chamois Mark II. Riley en Wolseley: De British Motor Corperation voegde twee nieu we versies toe aan de serie 1100's, de Riley Kestrel en de Wolseley Wasp. Beide zijn uitgerust met de dwars voorin geplaatste 1098 cc mo tor, hebben voorwielaandrijving en zijn voorzien van hydraulasticve- ring. Door twee carburateurs ontwikkelt de motor in beide nieuwe versies een tot 55 pk. gestegen vermogen. Een typisch Riley- en Wolseleyfron- tje onderscheidt deze overigens gelij ke wagens. Het interieur biedt meer luxe dan de Austin-en Morrisuit- voeringen. Ze hebben o.a. een echt ledieren bekleding. Vauxhall: De Engelse dochter van General Motors heeft de Viva SL, een superluxe model van de Viva nu ook vrijgegeven voor de export. Dit model onderscheidt zich van de anderen door een meer luxueus in terieur een nieuw radiateurscherm ?n schijfremmen op de voorwielen. Bristol: Van de Bristol 409 is de topsnelheid met 16 km/u gestegen tet ruim 210 km/u. De gelijkstroom dynamo werd vervangen door een wisselstroomgenerator. De achterruit wordt elektrisch gevrijwaard voor beslaan en bevriezen tijdens de rit. Advertentie Het antwoord... melange-dekblad. Dit nieuwe dekblad - een melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt volledig machinale vervaardiging mogelijk. Daarom is de prijs van Wascana ongelooflijk laag. Senoritas 10 ct-Cigarillos 6V2 ct-Bolknak 16 ct. met melange dekblad extra licht, extra geurig Aston Martin: Deze sportwagen- fabriek introduceerde twee nieuwe modellen, de DB 6 saloon en de Vo lante cabriolet. Er is keuze uit twee motoren, resp, van 282 en 325 pk. beide voorzien van drie carburateurs. Voorts kan men kiezen tussen een vijfversnellingsbak of een automati sche transmissie. Rover: Van de 3 liter Saloon en Coupé verschenen de Mark IH-ver •k De Vauxhall Vivi sies. Ze kregen een badge in de stijl van de 2000, roestvrij stalen strip pen over de flanken en de aandui ding Mark III op voorspatborden en kofferdeksel. In het interieur heeft men vier af zonderlijk gevormde zetels, geplaatst met ruimte voor een Vijfde passa gier. Voortdurend zijn ze in beweging. Ze hollen en draven, dansen en sprin gen. Daarom, moeders: kindervoeten hebben uw aandacht nodig! Ga naar een zaak die óók extra aandacht aan kindervoeten besteedt: VAN met z'n speciale kmzr-voet-seme Vakkundig opgeleid per soneel ziet direct welke schoen uw kind nodig heeft. Daardoor behoudt uw kind gezonde Voeten nu...en later! kinder voet service Het aanslepen van een auto met een onwillige accu is een pro bleem, dat vooral in de winter geld. maar dat ook dikwijls in andere jaargetijden dient te worden opgelost. Heeft men bij het starten de acu geheel uitgeput, hetgeen men altijd dient te voorkomen, of DONKERSTEEG 21 heeft men tijdens het rijden in de mist vergeten de koplampen uit te doen. zodat de startmotor geen enkel levensteken meer geeft als men het sleuteltje omdraait, dan zal er dikwijls een hulpvaardige automobilist aan te pas moeten komen om de motor toch weer aan de praat te krijgen. zaak van Corirune Rottschafer C.C.O. berekent prijsverloop (Van onze Haagse corresopndent) Het Consumenten Contact Orgaan, waarin consumentenorga nisaties en vakbeweging samenwerken, heeft in zijn actie tegen de hoge vleesprijzen in Nederland thans cijfers gepubliceerd, die het verschil tussen markt- en consumptieprijzen van de laatste jaren aangeven. Zoals gemeld heeft minister Den Uyl onlangs gezegd, dat de vleesprijzen „niet 100 procent in orde zijn maar dat hij er moeilijk tegen kan optreden. Varkensvlees Aan de hand van cijfermateriaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Produktschap Vee en Vlees komt het C.C.O. tot de con clusie, dat de prijsdalingen op de veemarkten in 1964 en 1965 door de handel zo goed als in het geheel niet aan de consument zijn doorge geven. Rund- en varkensvlees zijn abnormaal duur gebleven en het CCO is dan ook van mening, dat door de handel ook al houdt men rekening met normale margeverho gingen te hoge winsten worden gemaakt. Een situatie, meent het Consumen ten Contact Orgaan, die niet alleen in strijd is met het consumentenbe lang, maar ook met dat van de Ne derlandse veehouderij. Immers, de hoge prijzen remmen de consumptie van vlees af. In een periode van ruimere aanvoer van slachtvee (zoals die voor rundvlees wordt verwacht) zal een vlotte afzet worden bemoei lijkt als de winkelprijzen van vlees kunstmatig hoog blijven. Prij Dat kan geschieden door de wa gen met de onwillige motor te la ten aanslepen. Dit is een vrij een voudige zaak als de aansleper en de aangesleepte nauwkeurig hebben af gesproken wat er moet gebeuren. In de eerste plaats moet de be stuurder in de gesleepte auto pre cies weten wat hem te doen staat als het trekproces begint. Het sleuteltje moet in de contact stand staan. Begrijpelijk, maai' we zouden ze niet gaarne de kost ge ven die zich, zonder resultaat uiter aard, maar laten voortslepen met het contactsleuteltje in de neutraal stand. De versnellingshandel moet in de tweede versnelling worden ge plaatst. Aanvankelijk dient het kop pelingspedaal te worden ingetrapt en wei zolang totdat de voertuigen een snelheid van te-gen de twintig kilo meter per uur hebben bereikt. Dan laat de aangesleepte automo bilist het koppelingspedaal voorzich tig opkomen. De voet blijft echter boven dit pedaal, want als de motor begint te lopen, moet het koppelings pedaal onmiddellijk weer worden in getrapt Misschien is het zelfs nodig even bij te remmen. Wellicht heeft be stuurder van de voorste wagen niet gemerkt, dat de motor van de aan gesleepte wagen weer tot zelfstandig leven is gebracht. Hij dient hiervan dus te worden verwittigd door een van te voren afgesproken teken, Beide wagens kunnen nu op ge leidelijke wijze tot stilstand worden gebracht Met het oog op dergelijke sleep- partijen verdient het dus aanbeve- bepaards tijd ling altijd een sleepkabel bij zich te j het tie bedoeling dat de Hoge Raad op ht-bben. Heeft men hem zelf niet domsdag 19 oktober arrest zou i in deze zaak. waarbij het gaat nocug, dan kan men er misschien vvpi"),:iHomiiHHif>M nc r»f arhpiri.ohp^p een ander mee van dienst zijn. beidsbemtld'dellng of arbeidobegeleiding sniveaus Het consumentenbureau heeft, de prijsniveaus van 1961 op 100 stellend, indexcijfers gegroepeerd van de ge middelde marktgroothandels- en win kelprijzen in de laatste jaren. Deze geven van links naar rechts te le zen het volgende beeld: Rundvlees 1962 1963 1964 1965 veemarkt 100 94 131 128 groothandel 101 100 134 134 winkel 101 99 131 139 Men ziet hierin voor rundvlees een daling van de marktprijs in 1963, een stijging in 1964 en wederom een daling in 1965. De groothandelsprij- zen volgden die daling nauwelijks in 1963 en dit jaar in het geheel niet. De winkelprijzen daalden wat mee in 1963, maar bleven sindsdien stijgen. Varkensvlees 1962 1963 1964 1965 veemarkt 88 98 109 101 groothandel 94 104 120 115 winkel 98 102 128 125 De varkensprijzen zakten in 1962 in. Op de veemarkten een heel eind, in de groothandel minder en in de winkels nog minder. Hoewel zij in 1963 op de markt laag bleven, trok ken groothandel en winkels al weer aan tot boven het niveau van 1961. De prijsverhogingen gingen in ver sterkte mate door in 1964. Dit jaar is er van enige daling sprake, die echter nog in geen verhouding is tot de beweging van de marktprijs. De cyfers geven aan hoe de winkel prijzen de bewegingen van de markt prijzen in de laatste jaren zijn ont lopen. Reserveer nii voor 28 okt. t/m 14 nov. dagelijks8 uur J "i* matinéeswoensdag,zater-K" 7^ dag en zondag 2.30 uur. -fC (inclusief plaatsbespreken) •u. Heden voorverkoop bij de J onderstaande adressen. NIEUWE AMSTERDAM LEIDEN: Reisbureau Beuk, Nw. Beestenmarkt 19. telefoon 32700. Sigarenmagazijn C. de Bock, Kore- vaarstraat 55, telefoon 26835. LISSE: Reisbureau Beuk, Vier kant 229, telefoon 4263. NOORDWIJK: Reisbureau Beuk. Vuurtorenplein 1517, telefoon 2545. OLDSMOBILE TORONADO In het najaar van 1936 kwam in de Verenigde Staten een won derlijk bakbeest van een auto uit, het 1937-model van de Cord-V-8. Deze had een ver naar achteren staande machinekamer, zodat tussen de motorkap en voorbum per enerzyds en tussen de voor spatborden anderzijds een ruimte ontstond, groot genoeg om een WA& 2 2K.A Dat snel rijden een flinke slok benzine meer kost dan het aan houden van een gematigd tem po is algemeen bekend, maar te oordelen naar het grote aantal gas-op-de-plank-rijders zijn er dunkt ons toch maar weinig die beseffen, hoeveel hun dat in de portemonnee scheelt. De NSU-fabriek in Neckars- ulm heeft dat nu eens haarfijn uitgerekend aan de hand van enige praktijkproeven. Ze liet enkele keren een NSU- Prinz 4 van de bekende televi sietoren in Stuttgart naar de Eiffeltoren in Parijs rijden, een afstand van 618 kilometer. Bij de eerste rit werd getracht zo zuinig mogelijk te rijden. De bestuurder vertrok zeer vroeg om althans in de eerste uren zo weinig mogelijk last van ander verkeer te hebben, vermeed on nodig remmen, schakelde bij stijgingen tijdig terug en hield zoveel als mogelijk was een tem po van 70 km/u aan. De tweede rit ging in wat pit tiger tempo. De bestuurder kreeg deze keer opdracht zich zoveel mogelijk aan het andere verkeer aan te passen. Vrachtwagens werden dikwijls gecasseerd, maar er werd geen prijs gesteld op het inhalen van personen wagens, die een redelijk tempo hadden. De topsnelheid steeg niet boven de 90 km/u. Een derde rit tenslotte diende om de afstand zo snel mogelijk af te leggen, waarbij zeer dik wijls vol gas werd gegeven. Het gemiddelde benzinever bruik op deze drie ritten be droeg resp. 4.3, 5.23 en 6.44 liter op 100 km. Dat betekent dat voor de eer ste rit 26.57 liter, voor de tweede 32.32 liter en voor de derde 39.80 liter benzine werd verbruikt. Stellen we de benzineprijs ge makshalve op 50 cent, dan werd aan benzine resp. uitgegeven f 13.29, f 16.16 en f 19.90. Reeds beduidende verschillen op één enkele rit, maar bij een jaarkilometrage van 20.000 km betaalt u bij de drie geschetste rijmethoden resp. f 429, f 522 en f 643 aan benzine, een verschil van f 214 tussen de uitersten, een bedrag dat de moeite van het overdenken waard is. hutkoffer van fiks formaat er een plaatsje in te geven. Een andere afwijking van de gangbare Amerikaanse wagens was de voorwielaandrijving en met de verdwijning van de Cord in 1937, verdween in Amerika eveneens het systeem van de aan gedreven voorwielen. In tegen stelling tot Europa, waar de mer ken, die een of meer ivagens met voorwielaandrijving hebben, voor het opscheppen liggen. DKW en Cr troën, de hele BMC- range met dwarsgeplaatste motor, Saab en Wartburg, Lancia en Trabant, Renault 4 en Taunus 12M, om er slechts enkele te noe- Nu, biina dertig jaar later, is er in automobielland nummer één, an dermaal een wagen met voorwielaan drijving verschenen, de tweedeurs, zespersoons coupé Toronado van Oldsmobile. Een wagen niet alleen met een voor Amerika technisch re volutionaire constructie, maar ook met een aparte uiterlijke vormge ving, waarvoor men deze keer eens geen Europese (lees Italiaanse) sty list in de arm heeft genomen, maar die geheel in Amerika is ontwerpen. Geen koplampen lampen. Deze komen pas tevoor schijn als men het licht inscha kelt. Een deel van de grille klapt dan weg en op de plaats hiervan worden de dubbele koplampen zicht baar. Merkwaardig is dat de Cord iets dergelijks ook reeds had. Door eeri knopje op het dashboard kon men de Koplampen toen nog een en kelvoudig stel uit de spatborden te voorschijn brengen. De Toronado heeft een kanjer van een motor met een inhoud van bijna 7 liter, dat is 28 maal groter dan de krachtbron van het nog al tijd in produktie zijnde kleinste Goggomobieltje met een inhoud van slechts een kwart liter. De Toronado-motor is met 390 pk dan ook een van de grootste kracht patsers in de automobiel wereld. Via een automatische versnel lingsbak standaard op dit type wordt al dit motorgeweld op de voorwielen overgebracht. Verin» Ook de vering is uniek. Voor wor den torsiestaven met een regelbare spanning gebruikt en achter is de starre as voorzien van halfelliptische bladveren. Deze bladveren bestaan echter niet uit veerpakketten, maar uit een enkelvoudige veer. De achtervering geschiedt mede door de werking van vier schokbre- kers, twee horizontaal en twee ver ticaal gemonteerde. Het stuurwiel is bekrachtigd en de stuurkolom bestaat uit twee door een kruiskoppeling met elkaar ver bonden delen. Een schokdemper op de stuur stang verhindert dat mogelijke tril lingen tot het stuurwiel doordringen. De Toronado is nog niet vereuro- peest met schijfremmen, maar voor een sneller afvoer van de warmte zorgen gegoten koelvinnen op de remtrommels en wielen met koelsleu- Door het ontbreken van de car- dantunnel is de Toronado de enige I Amerikaan met een vlakke vloer. I Ventilatieruitjes in de portierra men ontbreken vanwege een tocht vrije luchtverversing door middel van luchtinlaten op het dashboard en van afvoersleuven onder de ach terruit. De snelheid wordt op het instru mentenpaneel niet aangegeven door een meter met bewegende naald, maar door bewegende cijfers. Uiterlijk en innerlijk is de Toro nado een der opmerkelijkste auto's van de Amerikaanse 1966-modellen. Even revolutionair van uiterlijk met In hoofdzaak dezelfde fastback- lijn, met eveneens bumperpartijen die in de koetswerklyn zijn opgeno men en ook met wegklapbare kop lampen Is de Buick Rivièra, die ech ter geen voorwielaandrijving heeft, maar de conventionele opstelling, van motor voorin en aandrijving op de achterwielen. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9