„MOORD IS KINDERSPEL" wajang* HET VOLLEDIGE VOEDSEL VOOR UW HOND PANDA EN DE MEESTEM-MACHINIST Schade in Westland je gegevens fcgen - de dronken d „Een v; DAGELIJKS VERVOLGVERHAAL Ik neem Wajang omdat het 't grootste merk planten margarine is, die moet wel goed zijn! PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-licht verteerbaar-dus gezond. Oorspronkelijk* detective-roman door AGATHA CHRISTIE «-56. „Het is heel gevaarlijk wat u daar doet", zei Panda, de kok aan zijn benen naar binnen sjorrend. „U had wel uit het raam kunnen vallen". „O, het is vreselijkriep de kok gesmoord. „Kom, kom"suste Panda. „Het is allemaal toch nog goed af gelopen!" Goed afgelopen?!" riep de ander op smartelijke toon. „Al mijn kostelijke flensjes-a-la-Manière-du-Bonton zijn het raam uitge waaid!" Hij slikte enige malen om zijn ontroering de baas te wor den en vervolgde: „Ze waren nog wel zo goed gelukt, mijn flens jes. Dun als velletjes poëzie, luchtig als schapewolkjes, licht als vlindertjes die dansen op een lentebries En tóen opeens, die afschuwelijke vlaag tocht Hij snoot krachtig zijn neus. terwijl Panda naar troostwoorden zocht. ,.U kunt toch wel nieuwe maken zei hij voorzichtig. „Nieuwe maken?!" riep de kok met geknepen keel. „Je praat naar je verstand hebt. conducteur! Merk je dan niet hoe klein en tochtig dit keukentje is? Hierin is geen plaats voor Grote Kook kunst! Nee. dan de keuken op mijn vorige lijn wat een kunst werken heb ik daar gebakken Zijn ogen schoten vol tranen toen hij vervolgde: „Helaas heb ik overplaatsing moeten vragen naar de Orilijn. vanwege mijn ont zettende ervaringen daar „Maar op de Orilijn verdwijnen hele treinen!' riep Panda. Be staat er dan nog iets ergers?" „Iets véél ergersbeaamde de kok. „De passagiers daar noem den m'n kunstwerken liflafjes! Ze bestelden aldoor stamppot met priklimonade" „RECHTER TIE EN HET LEVENDE LIJK" door Robert van Gulik 10) JJ zult wel gelijk hebben", zei Lord Whitfield. „Ontwikkeling, dat jiebten de mensen hier nodig. Heb j]5 u al verteld dat ik hier een heel mooie bibliotheek heb gesticht? Dat was vroeger het Herenhuis was te oop voor een appel en een ei en iu is het een van de mooiste biblio- beken." Luke bestreed met kracht de «ging van Lord Whitfield om het eaprek te leiden in de richting van lens daden. „Prachtig", zei hy vol enthousias- ie". „Dat is schitterend gedaan. U lesefte blijkbaar wat een onwetend- ieid hier nog onder de bevolking ^erst. Natuurlijk, van mijn stand- unt bezien is dat precies wat ik ebben moet. Oude gewoonten Hdewijvenpraat sporen van het ude ritueel zoals Hier volgde bijna woordelijk een lldzljde uit een werk dat Luke voor ne gelegenheid had bestudeerd. „Met sterfgevallen heb je nog de leeste kans", besloot hij. „Het be- ■afeiusrjtueel en daarop betrekking jbbende gewoontes leven langer lort dan alle andere gebruiken. Bo- indien om de een of andere reden dorpsbewoners er altijd dol op rer sterfgevallen te praten". „Zij genieten van een begrafenis", emde Bridget toe vanaf het raam. Jk vind dat ik dat maar tot mijn igangspunt moest maken", vervolg- Luke. „Als ik een lijstje zou kun- n krijgen van de recente sterfge- Ben in de parochie, de bloedver- Uiten opsporen en met hen een ge- rek aanknopen, dan twijfel ik er aan of ik zal gauw iets van gading vinden. Van wie zou ik [et zou dominee Wake ongetwij- zeer interresseren", zei Brid- ts een heel aardige oude en op zijn manier ook nog een ïeidkundige. Hij zou je heel wat l «uien vertellen, denk ik". Luke kreeg even een onbehaaglijk I oei, en hoopte maar dat de domi- I,. i met zo goed op de hoogte was A oudheden dat hij zijn pretenties doorzien. '^ardop zei hij enthousiast: „Mooi Je weet zeker geen mensen die r mijn doel in aanmerking komen die in het afgelopen jaar ges tor - zijn?" Iridget zei zacht: „Laat eens kij- Carter, natuurlijk. Hij was kas- de „Zeven sterren" dat kroegje aan de rivier". ÈUtfieJi kerels. Konden wij missen als zy zei dit langzaam bijna met tegenzin. Even was het stil. Luke voelde in stinctief dat de een of andere uitgesproken gedachte de sfeer druk te. Hy dacht: Amy Gibbs? Ja, dat v/as een van de namen die de oude juffrouw Pinkerton genoemd heeft. Zy heeft ook een kleine jongen genoemd Tommy Dinges wie zy biykbaar geen hoge dunk had «deze mening werd kenneiyk ge deeld door Bridget). En ja hy was er byna zeker van de i Carter had zy ook genoemd. Hy stond op en zei op luchtige toon* „Dit soort gesprekken geeft my al- tyd een gevoel alsof ik op lyken aas alsof ik alleen in kerkhoven ge ïnteresseerd ben. Huwelyksgewoon- ten zyn ook interessant - is een beetje moeilyker terloops het gesprek daarop te brengen". „Dat lijkt mij wel waarschyniyk", zei Bridget, terwyl haar lippen i trilden. „Kwade wensen, of het boze oog, dat is ook nog een interessant onder werp", vervolgde Luke met voorge wend enthousiasme. „Dat heb je vaak in die ouderwetse plaatsjes. Weet u soms ook of daarover hier wel eens wordt gepraat?" Lord Whitfield schudde langzaam het hoofd. Bridget Conway zei: Van zulke dingen zullen wy niet zo gauw horen". Byna nog voor zy geheel uitge sproken was, ging Luke hierop in. ,Ik zal my ongetwyfeld ii kringen moeten bewegen weten te komen wat ik wil. Ik zal eerst eens naar de pastorie gaan, en zien of ik daar wat wyzer kan worden. En dan misschien zoek brengen aan de „Zeven Ster ren". Zo heette die herberg toch? En hoe staat het met dat jongetje met die onhebbelyke gewoontes? Heeft dat ook nog treurende bloedverwan ten achtergelaten?" „Mevrouw Pierce heeft een win keltje waar je rookgerei en kranten kunt kopen, in de Hoofdstraat". „Dat", zei Luke, „is niets minder dan een beschikking van de Voor zienigheid. Nou, dan ga ik Met een bevallige beweging wend de Bridget zich van het venster af. „Ik vind," zei ze, „dat ik ma met je mee moest gaan, als je niets op tegen hebt". „Natuurlyk niet". Hy zei dit zo enthousiast moge- ïyk, maar hy vroeg zich af of zy bemerkt had dat hy toch geschrokken van haar (Wordt vervolgd) Luchtverontreiniging Door luchtverontreiniging is vori ge week tydens enkele dagen van mist zeer aanzienlijke schade aan gericht aan diverse gewassen op talryke bedryven in het Westland. Hoewel op dit ogenblik het schade bedrag nog niet kan worden ge raamd, moet toch wel worden aan genomen, dat dit aanzienlyk zal zyn. Op tal van bedryven is nameiyk zowel op de open grond als in kas sen verbandingsschade aangericht, in hoofdzaak aan sla, andyvie, free- sia en een aantal andere gewassen. Hierby gaat het zowel om oudere als om jonge gewassen. Het proef station in Naaldwyk is begonnen met een onderzoek naar de omvang van de schade en tevens gaat men na, welke de verbrandingsverschyn- selen zyn. Men weet nameiyk nog niet, of de vergiftiging afkomstig is van Kunstmestf ar rieken in Vlaan deren, van de olieraffinaderyen in Pernis of van andere chemiche be dryven in het watergebied. Onder de Westlandse kwekers is naar aanleiding van het gebeurde opnieuw grote ongerustheid ont staan omtrent de toekomst van het Westland als tuinbouwgebied. i mevrouw Rose, van de wa; J, vervolgde Bridget. „En die klei- Tommy Pierce was me akelig jongetje. O ja, Jrlijk. en dan ook nog dat meisje py hoe-heet-ze-ook-al-weer". stem klonk enigzins anders i zy die laatste naam uitsprak, y?" zei Lyke. 7 Gibbs. Zy is hier dienstmeis- eest, en zy is toen naar juf- Waynflete gegaan. By haar .de gerechtelyke lijkschouwer aan te pas gekomen. ^Waarom?" e stomme meid nam in het don- de verkeerde fles", zei Lord Whit- nam in naar wat zy dacht hoestdrankje was, maar het leverf", legde Bridget uit. Luke tzyn wenkbrauwen op. lat is nogal tragisch". Idget zei„Er werd beweerd dat I het met opzet had gedaan. Ze 1 ruzie gehad met haar verloof- DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KRAMMETJE FOK 341. Grote ogen gloeiden in het duister van de struiken op. terwijl Karo niets vermoedend op onderzoek uitging. De dappere scheepskat keek links en rechts om zich heen. vrolijk én opgewekt, en blij de pootjes weer eens te kunnen strek ken. Eerlijk gezegd vond hij de voorzichtigheid van de tovenaar en van Bram Fok een beetje overdreven. Wilde katten waren na tuurlijk wel gevaarlijk, maar het leek hem een klein kunstje om ongemerkt de bloem van het Levenskruid te gaan halen en er weer mee te verdwijnen, voordat er moeilijkheden kwamen. Nee, dan waren er wel eens spannender momenten in zijn leven geweest Stevig stapte Karo door. Hij verbaasde zich over de wonder lijke planten, die hier stonden en over de eigenaardige boomstam men. Zoals die vier stammetjes, die vlakbij elkaar stonden en die net zo gestreept waren als de huid van een tijger. „Zeker dikke tijgerlelies", dacht Karo. die in plantkunde niet zo goed thuis was. Als hij even omhoog had gekeken zou hij hebben bemerktdat het wel een tijger, maar allerminst een lelie was. waar hij onderdoor liep. De tijger scheen er evenwel geen vermoeden van te hebben, dat Karo niet tot de vaste bevolking van het Eiland behoorde. Vraag uitgebreide folder bij Flora Honde'broodfabriek N.V, Postbus 28 - Dordrecht

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 23