LEIDSCH DAGBLAD REGERING BLIJFT BIJ HAAR PLANNEN Stichting eens over de liiiureompensatie (1.25%) KOFFIE &THEE Kabinet antwoordt ,De kraan is dicht' geneeskunde voor drie Fransen Soekarno wil nieuwe communistische partij „MINI" WORDT AUTOMATISCH KLAVERBLAD Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 No. 31693 pirecteur: E- A- E- van Dishoeck iur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Premier Cals aan het woord. Links van hem minister Vonde ling, rechts de ministers Smallen- broek en Diepenhorst. (Van onze parlementaire redactie) ndanks de kritiek op diverse onderdelen van liet iciële beleid wil liet kabinet-Cals voorlopig istkouden aan haar plannen. Aan het begin van zijn antwoord aan de Tweede Kamer zei mi- nister-president Cals vanmorgen: ..Wij zijn nog steeds van mening, dat oris pakket de beste keuze is. Wij zullen proberen de Kamer met I kracht van argumenten te overtuigen". Aantal moties te verivachten Dit betekent, dat de Kamer vanmiddag waarschijnlijk met een aantal moties zal komen om de intrekking te bereiken van de nogal aangevochten omzetbelastingen op textiel en schoenen. op de bouwmarkt zal verslechteren. Voorts deelde mr. Cals mede, dat de regering niet van plan is te tornen aan de data en de omvang van de komende huurverhogingen. Sprekend over het onderwijs gaf de mdniister-president toe, dat er een betere taakverdeling tussen de uni versiteiten nodig is. Hij wees in dit verband op de „vliegende brigade", die de ministers van Onderwijs en van Financiën langs de univers.teiten hebben gestuurd met de opdracht om te streven naai een efficiëntere be steding van de gelden. Maar het werk van deze brigade zal in 1966 geen 100 miljoen bezuini ging opleveren, zoals de liberaal Joe- kes gisteren zei. Ook de verkorting van de stud:eduur zal niet zoveel be zuiniging opleveren als de liberalen denken, mede omdat dit jaar het aantal studenten weet wat groter is dan was voorspeld. Premier Cals heeft in de Kamer dat ook het kabinet met span ing heeft uitgezien naar het oordeel het parlement over haar plan- „Wjj verheugen ons over de kri- sk", zei mr. Cals. „Het zou verkeerd n als het parlement dit ambitieuze zonder kritische bespreking aanvaarden. Wij zijn met dit gekomen na veel wikken en egen. „Mr. Cals wilde de kritiek van Kamer op de financiële plannen ia de regering niet zien als een ne- Maag an het kabinet. „Het gaat het gemene overleg tussen rege- ing en het parlement", zo zei hij. Hij bleek ook de oppositie dank- aar te zijn voor haar kritische in- g, al liet hij duidelijk blijken wat bezwaar te hebben tegen uitlatingen van de liberale ractieleider mr. Geertsema. „De e taal van mr. Geertsema heeft zo veel indruk op ons gemaakt, rden als volksverlakkerij doen vijfelen aan de eerlijkheid van de iprtker", Idus mr. Cals. De premier (i overigens het door de liberaal es voorgestelde bezuinigingsplan als een stunt te beschouwen. Leefbaarheid 8prekend over het regeringspro- zei premier Cals, dat het - Dtaal verkeerd is om de gemeen- Chapsvoorzieningen te zien in tegen- telling tot de individuele vrijheid. )e overheid immers moet het kli- scheppen, waarin de burger vrij leven. Het gaat thans om de Mfbaarheid van ons land. Natuur- i)k, aldus mr. Cals. is een sterke ver van de belastingen met de ferkiezingen voor de deur niet aan- rekkelijk, maar daar gaat het niet )m zo zei hij. De politicus kijkt naar Ie volgende verkiezingen, maar de kaatsman naar de volgende genera te. Overigens wees mr. Cals erop, dat de offers die nu van de Ne- belastingsbetalers worden .gd, er ook volgend jaar een sstyging te verwachten is. De suggestie van de liberaal Joekes, 15.000 woningwetwoningen te liven naar de vrije sector, minister-president Cals vier- van de hand gewezen. Evenals minister Bogaers gisteren reeds bij interruptie zei, wees mr. Cals er ook na weer op dat een dergelijke ver- mhuiving volgend jaar slechts een besparing van 100 miljoen op zou kveren. Het grootste bezwaar is Khter, dat door een vergroting van n vrjje sector de kapitaalssituatie j WEERBERICHT Tijdelijk mist IHet KNMI verwacht van heden- tot morgnavond half tot zwaar be- *olkt met in de nacht en ochtend jtoist en mogelijk wat motregen. Zwakke tot matige wind uit zuide- richtingen. Weinig verandering to temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 urn1). 15 OKTOBER Zon op: 7.04 uur; onder: 17.47 uur. I Maan op: 20.21 uur; onder: 12.55 u. I Hoogwater te Katwijk te 5.53 en 18.10 uur, laagwater te 1.45 en 13.52 uur. Radio en tv °U nummer bestaat uit 24 pagina's Mr. Cals deelde mee, dat de alge mene maatregelen van bestuur, die het overgangsbestel in de radio en televisie moeten regelen zeer binnen kort zullen worden afgekondigd. De premier zei te verwachten, dat er bij toetsing van de 160 nu aanwezige gegadigden aan de algemene maat regelen van bestuur er zeker heel wat zullen afvallen. Mr. Cals beloof de, dat de overblijvende nieuwe ge gadigden niet op ongelukkige uurtjes zullen worden weggeduwd. Een da tum voor de invoering van de re clame noemde mr. Cals niet. Voorts zei hij dat de regering onderzoekt of het mogelijk is om de nieuwe zender Hilversum-III niet alleen op de FM- Hand maar ook in de middengolf te laten uitzenden. Het probleem hierbij is, dat de middengolf reeds zeer druk bezet is door andere buitenlandse zenders. Mr. Cals verraste de Tweede Ka mer met de mededeling, dat de Ne derlandse zendermaatschappij, die het zenderpark in Nederland exploiteert, zich zal gaan bezighouden met het centrale antennesysteem. Deze maat schappij neemt thans de voorberei dende maatregelen. Een financiering van de Wereldomroep uit de luister gelden. zoals gisteren door de liberaal Joekes was geopperd, achtte premier Cals totaal onmogelijk, omdat dit zou leiden tot een verhoging van de luis tergelden. Geen roulette De door de V.V.D. overbodig ge achte 3.5 miljoen aan subsidies voor maatschappelijk werk, zijn volgens de premier uitgetrokken om te voldoen aan de vorig jaar aangenomen motie- Engels, die was bedoeld om het par ticulier initiatief in deze sector te steunen Voor het invoeren van ge reglementeerde roulette is volgens mr. Cals zo kort na de aanvaarding van de wet op de kansspelen politiek geen ruimte. De procureurs-generaal hebben opdracht gekregen alle voor komende kansspelen op hun hazard- karakter te toetsen. Mr. Cals zei dat de regering het geldende prijsbeleid zal handhaven, ook als de loonvorming vrijer wordt. Men wil voorkomen, dat de loon- en prijsspiraal gaat werken en dat de vermogens- en inkomensverhoudin gen worden verstoord. Wel zal de regering per 1 januari afzien van haar tijdelijke bevoegdheid om ook in individuele gevallen tegen overtre ding van de prjjsgedragsregels in ge weer te komen. Premier Cals verklaarde, dat Ne derland bereid is deel te nemen aan een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG ter bespreking van de Franse wensen, in zichten en voorwaarden met betrek king tot de toekomst van de E.E.G. Voorwaarde daartoe echter moet zijn, dat ook op de eerstkomende minis terraad van de E.E.G. op 25 en 26 oktober in Brussel de Fransen af wezig zijn en de situatie dus niet is gewijzigd alsmede dat op de bijeen komst van de ministers van Buiten landse Zaken niet zal worden ge sproken over specifieke E.E.G.-vraag stukken zoals de landbouwpolitiek. Over de hulp, die de Verenigde Staten is gevraagd voor de bouw van een atoomonderzeeboot, zei mr. Cals, dat de besprekingen hierover van minister De Jong in Washington nog niet tot conclusies hebben ge leid. Hij deelde mee, dat het vlieg kampschip .Karei Doorman" dienst zal blijven doen als carrier voor ver voer van troepen en materieel. Op de zaak van de diensttijdverkorting zal de regering terugkomen bij de behan deling van de defensiebegroting. Het kabinet-Cals wil zijn financiële dekkingsplan niet prijsgeven. In na volging van de minister van Finan ciën dr. Vondeling, zei ook premier Cals vanmiddag. „De kraan is dicht en mag niet lekken". Mr. Cals liet er aan het eind van zijn antwoord aan de Tweede Kamer geen enkel misverstand over bestaan, dat het hele kabinet de volledige verant woordelijkheid voor het plan aan vaardt in de volle overtuiging dat de lastenverzwaring nodig zjjn om de noodzakelijke taken te vervullen. Mr. Cals zei, niet te zien hoe er die overeen komen met b.v. de opbrengstvermindering door afschaf fing van de omzetbelastingen op schoenen en textiel. „Wij hebben de begroting al op alle manieren uitge kamd en dat levert niet meer op dan enkele tientallen miljoenen", aldus mr. Cals. De uitlating van dr. Vondeling „de kraan is dicht" is de echo van de discussies in het kabinet, aldus dr. Cals. Mr. Cals liet er in het slot van zijn rede geen enkel misverstand over be- Nobelprijs Drie Franse hoogleraren, Francois Jacob. André Lwoff en Jacques Monod. werd vandaag gezamenlijk de Nobelprijs voor fysiologie en geneeskunde 1965 toegekend. Het Franse trio van het insti tuut Pasteur in Parijs, werd de onderscheiding toegekend voor hun ontdekkingen betreffende ..genetische beheersing van en zymen en virus synthese staan, dat de regering alleen de om zetbelasting op textiel en schoenen alleen zal laten vallen als er andere belastingverhogingen tegenover staan. De minister-president heeft van het liberale bezuinigingsplan vrijwel niets heel gelaten. Het geeft geen enkel alternatief, aldus mr. Cals. Mr. Cals haalde een uitlating van de vroegere Britse premier MacMil- lan aan: de liberalen hebben weer 'n aantal gezonde en oorspronkelijke plannen bedacht, maar helaas zijn de oorspronkelijke plannen niet gezond en de gezonde plannen niet oorspron kelijk „Ik ben ontsteld over de plan nen van de VVD", zei minister-presi dent Cals. Conflict om spelregelsvoor de vrijere loonvorming duurt voort (Van onze Haagse correspondent) iets aan de financiële voorstellen kan I De compensatie voor de te verwachten huurverhoging per worden veranderd. De Kamer zelf is 1 januari 1966 wordt één en een kwart procent van het loon, met niet in staat de verlichting van de I cen minimum van twéé gulden per week. uitgaven voor te stellen maar w-j zien ook niet hoe er verlaging in de uitga- Dat 15 wat de vakcentrales gevraagd ven zou kunnen worden voorgesteld. i en gekregen hebben van de lande- lyke werkgeversorganisatie. Eensge- Aidit leidt de opstand op midden-Java De Indonesische ambassadeur zelf heeft het bericht van de in Washington, Palar, heeft gis- Washington Post tegengespro- teren verontwaardigd bij het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken geprotesteerd tegen het bericht van de door gaans zeer betrouwbare .Wash ington Post", dat de Amerikaan se regering over ..onomstotelijke bewijzen" zou beschikken, aat president Soekarno onder één hoedje speelde met de commu nistische rebellen van 30 septem ber. Palar noemde het bericht belachelijk en zei. dat het geba seerd was op een gevaarlijke on wetendheid over de gang van za ken in Indonesië. Ook het depar tement van Buitenlandse Zaken zind hebben zij gisteren minister Velckamp «Sociale Zaken» deze compensatiemaatregel geadviseerd, die volgens werknemersvoorzitter A H. Kioos „voor de belangrijk ste categorieën huurders volledige compensatie" betekent. Het is de bedoeling, dat de huurverhoging zal varieren van 0 15 procent: 0 voor zeer oude hulzen, 15 voor te goedkoop gebleven goede vooroorlog se woningen en 10 procent voor de grote groep huizen tussen 1945 en 1956. Urenlang Dit is de eerste foto van luite nant-kolonel Oentoeng, de leider van de rebellen van 30 septem ber. Oentoeng is dezer dagen op midden-Java gearresteerd. ken. Volgens Palar was het be richt afkomstig van de C.I.A.. de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst. President Soekarno tracht intus sen zijn rol van scheidsrechter tus sen links en rechts te handhaven. Hij overweegt plannen voor het in stellen van een nieuwe communisti sche partij, die niet georiënteerd is op Peking. Dit laatste verklaarde gisteren een hoge regeringsautoriteit. Mogelijk zal Indonesië zjjn betrek kingen met Rood-China opnieuw bekijken, al zullen beide landen de zelfde politiek van verzet tegen het Westen voortzetten. De huidige lei ding van de communistische partij zal ontslagen worden. Daarover zijn Soekarno en generaal N'asoetion het eens. De president heeft zijn stil zwijgende goedkeuring gehecht aan de huidige anti-communistische campagne zo lang de demonstraties niet gevolgd worden door moorden. Het Indonesische leger gaat voort met het arresteren van communisten en het in beslag nemen van wapens. De arrestaties vinden nu in het ge hele land plaats. Zowel in Djakarta als elders op Java zijn enige duizen den communisten gearresteerd. De leider van de Indonesische commu nisten, Aidit, zou het verzet tegen het leger op midden-Java leiden, aldus het blad van het leger. Fr zouden verder aanwijzingen zijn. dat groepen opstandelingen trachten in Djakarta sabotage te plegen. In Medan op noord-Sumatra hebben zich vechtpartijen voorgedaan tus sen mohammedaanse en Chinese jongeren. Het militaire garnizoen in Djakar ta, dat in de hoofdstad nog steeds de staat van beleg handhaaft, heeft vandaag bekendgemaakt, dat ingrij pende maatregelen zullen worden genomen tegen zakenlieden die ham steren of de prijzen opdrijven. Een Maleisische regerino^voord- voerder zei vandaag, dat de activiteit tegen Maleisië duor Indonesische vrijwilligers weer opleeft, nadat deze na de mislukte staatsgreep tot stil stand was gekomen. Vervolg op pagiua 2 De overeenstemming over de huur- compensatie werd in het overleg tus sen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid, dat gisteravond uren duurde, niet ge volgd door een akkoord in de „zwa re" zaak van de vrijere loonvorming. Zij zjjn er niet uitgekomen en zullen nu zo spoedig mogelijk met minister Veldkamp gaan praten, onder wiens Het enige, waarover men het eens is, is dat er binnenkort geen landelijke percentage voor loonsver- liu^'ng meer moet worden vastge steld De „Mini", de best verkochte kleine Britse auto za! een automa tische versnellingsbak krijgen, zo is door de fabrikanten aan de voor avond van le Londense autotentoon stelling bekendgemaakt. Dit is de eerste werkelijke stap in de Britse autoindustrie naar slechts twee pedalen in de kleine wagen. Ook vervalt het ontkoppelingspedaal, de bestuurder kan door een handel de automatische versnellingsbak met de hand bedienen, om zelf by te schakelen. De automatische bak zal ook wor den aangebracht in de 1100 cc wa gens van de B.M.C. Werknemers willen dat de minis ter het volle gewicht van die ver antwoordelijkheid in het najaar op zich neemt. Er zal in de bedrijfs takken een vrije loonvorming moeten zijn. Vindt de minister, dat bepaal de loonsverhogingen een gevaar zijn voor de economie, dan zal hij zelf moeten ingrijpen. De vakcentrales willen voorts, dat in de c.a.o.'s minimumlonen zullen staan, waar van ln de ondernemingen tot een bepaald percentage naar boven kan worden a geweken. Werkgevers Werkgevers vinden ook. dat er een vrije loonsvorming in de bedrijfs takken moet komen, maar zy willen als hun vertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid bemer ken, dat een loonsverhoging buiten sporig hoop is hierover eventueel cp hun eigen initiatief, toch sa men met de vakcentrales een be slissing vellen. Pas in laaste instan tie, yinden 2y, moet de minister de knoop doorhakken. Geen .neen De vakcentrales zeggen bij monde van de heer Kloos: ..Wy wensen niet meer in de positie te worden gemanoeuvreerd, waarin wy „neen" moeten zeggen tegen bepaalde over eenkomsten. waarin de werkgevers in de bedrijfstakken al aan de ver langens van de vakbonden hebben toegegeven Wy zijn in moeilijke ge vallen wel bereid tot een gesprek, maar „neen" zeggen, dat moet de minister van Sociale Zaken doen. Als de q verheid de veran t woordelijk- heio niet kan dragen, kan de Stich ting vaii de Arbeid het ook niet". Ir. J. Eosma, namens de werkge versorganisatie (waaronder ook die van boeren en middenstand»: „Wat de vakcentrales willen gaat te ver. Juist in een tyd, dat er in het par- lemenl wordt gesproken over com pensaties voor allerlei lastenverzwa- rende maatregelen. Wy willen op dit ogenblik wel een beduidende stap zetten naar vrijere loon vorming, maar in de overgangsfase moeten wy de loonsontwikkeling zo regelen, dat ei geen gevaar kan ontstaan voor de economie. Ingrijpen door de minis ter als enig middel is niet geschikt om zo'n gevaar in de kiem te smoren. Een dergelijke rem werkt te laat." De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken. dr. Kreis- kg. hqeft oud-president Eisenho wer het ..Grote gouden kruis van verdienste" overhandigd ter ge legenheid van de 75ste verjaar dag van de bevrijder van Europa in de tweede wereldoorlog. Individuele prijsmaatregelen verdwijnen Het ligt in het voornemen van de minister van Economische Zaken, drs J M. den Uyl, de in 1964 ingevoer de tijdelijke bevoegheid tot het tref fen van individuele prijsmaatrege len aan het einde van dit jaar te laten aflopen. Dit heeft de minis ter vanmiddag medegedeeld in een rede, die hjj op de algemene leden vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers in de stads schouwburg van Maastricht heeft gehouden. De minister voegde er aan toe dit mede te doen, omdat hy vertrouwt, dat het algemeen sociaal-econo misch belang, dat de prijzenwet als criterium voor prijsmaatregelen kent, ook door de ondernemers wordt ondertekend. Hy constateerde met waardering, dat de prijsontwikke ling over het geheel genomen binnen aanvaardbare grenzen lijkt te blijven. (Advertentie) chocolackd\atiJc Een verrukkeli|ke chocoladedrank slecht* 1% vet. Fris en pittig von srot Tost» lest de dorst, is lekker luchtig eerbiedigt de slonk* lijnl (f)ud leuwb Blijkens de officieële lijst van de jury der Dublinsche J Internationale tentoonstel- J ling zijn medailles toegewe- J zen aan de firma Sanders en J Co. voor harde zeepen, aan f de firma Zaalberg voor wol- v len dekens en aan A. W. Sijt- v hoff voor boeken. Er wordt te Brussel druk handel gedreven in gouden f ijzeren en stalen ketenen naar 't model der ketenen J waaraan Petrus was gekluis- J terd. De Paus heeft aan het J gebruik der ketenen zijn spe- dale zegen gehecht

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1