Water veel te goedkoop Overleg bedrijfsleven met overheid nodig Schotland verslagen door fel Polen: 1-2 Prijs van rijst in Indonesië gaat met sprongen omhoog. Strubbelingen in liet proces tegen beulen van het kamp Sobibor ANTI-FREEZE coolant VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VOLST EN ROEST! Jumping Amsterdam is zeer sterk bezet LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 ff. J. de KosterWelvaartsgroei dient gesteund door industrieel klimaat jran onze Haagse correspondent) „Pas a's alle maatschappelijke (oepfringen begrip weten op te lengen voor de noodzaak jdere industriële ontwikkeling in H land, ontstaat het goede klimaat, It een onmisbare voorwaarde is lor bet vervullen van de grote de gezamenlijke bevordering p de welvaart in Nederland. Aan de verhoging van de wel- ^rt wordt in onze ondernemingen ortdurend gewerkt. Wij hebben te maken met problemen, na- loale en internationale, die samen- logen n.et de stijging van de wel- jft Van iedere honderd Nederlan- Jt, die de kost verdienen in be- of bedrijf, werken er 42 in de strie. De Industrie vervult dus belangrijke functie wat be- j welvaart". voorzitter van het Verbond van «rlana&e Werkgevers, de heer H. [de Ko6ter. sprak hierover tijdens I in Maastricht gehouden jaarver ering van het verbond. Betrekkelijke welvaart heer De Koster wees er daarbij dat naast de velen, die het goed er in ons land nog altijd zijn, die reële materiële zor- kennen. Terwijl twee op de drie •landse gezinnen een tv-toestel tekort aan iets veel itiëlers: behoorlijke woonruim- IVelvaart is een relatief begrip, plaats en vooral naar ld. De AOW-uitkering voor al- itaanden. in Nederland als een tal minimum beschouwd, be- gt het negenvoudige van het in- per hoofd van de bevolking a. Toch betekent het iets te vaststellen, dat het gem ld - e Inkomen in Nederland in de ste tien Jaren met 42 procent is Egen. Advertentie VOOR: Dames-gymnastiek (kleine clubjes) Judo nes, heren en Jeugd vanaf 5 Jr.) Jiu-Jitsu Karate leuwe cursus per 1 nov. a.s.) Iportschool LUITEN Amsterdamse raad: UGEN OVER R GANISATIE 'jYMPISCHE MEESPELEN Amsterdamse raadslid L. Mat- nan (P.v.d.A.) heeft B. en W. iriftelijk gevraagd of het aan t college bekend is, dat nu reeds nmelding bij het internationaal ympisch Comité mogelijk is voor organisatie van de in 1972 te luden Olympische Spelen en of bereid is te overwegen de Olym- sche zomerspelen 1972 in Amster- m te laten houden, heer Matteman wil voorts weten en W. in verband daarmee overwegen op korte termijn laten onderzoeken welke voor- er in Nederland en in it bijzonder in Amsterdam moe- worden getroffen om te kun- voldoen aan de eisen die het ité stelt aan landen en-steden deze zomerspelen organiseren zich te wenden tot de minister Cultuur, Recreatie en Maat- ïappelijk werk om zich te ver teren van de medewerking der jering bij de voorbereiding en de lanciering van de Olympische «Herspelen 1972 in Amsterdam, leer het optimistische initiatief b het vragenstellende gemeente- «dslid ook kan worden toege- Ichd, het moet toch als praktisch mogelijk worden beschouwd dat ympische zomerspelen in hun uidige mvang in een Nederlandse kl zullen kunnen worden gehou- De Olympische Spelen, die 5h in 1928 in Amsterdam afspeel- m, hebben 3,3 miljoen gulden ge- *t. De noodzakelijke nieuwbouw m stadions, zwembaden en spórt- dien zou thans alleen al het tien- oudiSe an dit bedrag vergen. rtU komen dan nog de onont- •erlijke voorzieningen aan wegen 1 viaducten, de bouw van hotels, W een Olympisch dorp, de aanleg enorme parkeerplaatsen enz. kostenrekening van de Olym- «che Spelen van 1964 in Tokio, fcarin ook deze investeringen wa ll opgenomen, overschrijdt het biljard Nederlandsch Olympisch Comi- acht het alleen mogelijk nog eens 'lympische zomerspelen binnen grenzen te krijgen, wanneer in stad als Amsterdam er de ge- Senheid in zou zien vele langge- fcsterde plannen ten aanzien van "jke sanering en stadsontwlk- te kunnen verwezenlijken. On dernemersbij rl rage De heer De Koster wees er in zijn Jaarsrede op, dat de ondernemers de grootste bijdrage moeten leveren tot een goed industrieel klimaat. Dit door de wijze, waarop zij de taak opvatten, door de vorm. die zij weten te geven aan het werk en aan de samenwerking in de onderneming en door hun maatschappelijk gedrag. Het beleid van de overheid is mede bepalend voor het industriële kli maat. Nauw overleg tussen overheid en bedrijfsleven is noodzakelijk. Soms ontmoeten de industriëlen de overheid als collega-ondernemer. Het algemeen belang kan voorzieningen eisen, waarbij niet uitsluitend naar de rentabiliteit kan worden gekeken. Daarom aanvaardt het Verbond het optreden van de overheid als on dernemer. indien de noodzaak daar toe aanwezig is. Spoed met R'damse medische faculteit Op het Departement van Onder wijs en Wetenschappen wordt de grootste spoed betracht bij het ge reedmaken van een ontwerp van wet tot vestiging van een medische faculteit aan de hogeschool te Rot terdam. Er is goede kans, dat dit ontwerp van wet nog voor Kerstmis en misschien reeds een aantal we ken daarvoor aan de Tweede Kamer kan worden aangeboden. Minister Diepenhorst heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld. Ontdekker van DDT overleden Dr. Paul Mtiller, die in 1948 de Nobelprijs voor medicijnen en fysio logie kreeg, is gisternacht overleden te Bazel. In 1939 ontdekte dr. Mliller het insecticide dat later onder de naam DDT wereldbekend werd. Hij is 67 Jaar oud geworden. In Djakarta vliegen de prijzen van voedsel met de dag omhoog, samen met de onofficiële om wissel koers van de roepiah, die In luttele dagen van tienduizend tot zestienduizend voor een Amerikaanse dollar is gestegen. Er gaan reeds stemmen op om in Indonesië voor de oorlog een van de grootste rüstproducenten ter we reld! een distributiestelsel voor rijst in het leven te roepen. De prijs van dit volksvoedsel was de laatste weken reeds met sprongen omhoog gegaan tot negenhonderd roepiah per liter (150 roepiah begin dit jaar). Nu moet men op ziin minst 1200 roe piah per liter neertellen. In de algehele sfeer van onzeker heid over wat het volk staat te wach ten wordt in de winkels ln de grote steden op Java, vooral in Djakarta, gehamsterd voor zover de smoTe beurs dat toelaat. Men neemt aan dat de winkeliers voor het merendeel Chinezen van deze hamsterwoede gebruik maken om hun prijzen flink omhoog te drijven Op niet al te in het oog springende wijze hebben verscheidene buiten landse ambassades in Djakarta reeds plannen uitgewerkt, die gericht zijn op een nauwer onderling contact van hun landgenoten, zulks met het oog De heer D. A. Jager (49) uit Maarssen heeft het er druk mee. Dezer dagen ontving hfj twee post zakken vol brillen, glazen en mon turen. Die moeten allemaal wor- gesorteerd en dan gaan ze naar Kenia en Tanzania. Vijfendertig honderd brillen heeft hij nu en hij wil er tienduizend hebben voor ze naar Afrika gaan. De heer Jager begon enkele weken geleden zijn actie, na een gesprek met de oogarts dr. Sampimon, die een oriëntatiereis naar Afrika had gemaakt en daar met ontstellende toestanden werd geconfronteerd, met name op het gebied van de oogheelkundige verzorging. De heer Jager was zó onder de in druk van die verhalen dat hij eerst een actie begon in het personeels blad van de levensverzekerings maatschappij, waar hfj werkt. Hfj zocht vervolgens contact met bio scooptheaters in Utrecht, Amster dam, Groningen. Haarlem en Til burg en daar staan nu manden, waarin het publiek afgedankte brillen, monturen (Van onze correspondent in Bonn) deponeren. Behalve brillen ontving hij ook nog enige waardevolle oog heelkundige instrumenten. Op de foto de heer Jager die de oogst van één dag door een ouder wetse, maar nog bruikbare bril, be kijkt. Het proces in Hagen (Roergebied) tegen de beulen van het Poolse ver nietigingskamp Sobibor, verloopt niet helemaal zonder strubbelingen. De openbare aanklagers vinden dat de voorzitter van de rechtbank te veel in het vraag- en antwoordspel in grijpt, de beklaagden zijn er onte vreden over dat ze steeds weer met andere serdedigers worden gecon fronteerd, omdat hun aanvankelijk glazen kan aangewezen verdedigers „andere af spraken" hebben. De Hamburgse portier en een der voornaamste be klaagden, Bolender, heeft er zelfs al mee gedreigd geen mond meer te zullen opendoen als hij nog langer meermalen per dag door een ande re verdediger wordt bijgestaan. Delftse hoogleraar Ons water is te goedkoop. Dat zei prof. ir. L. Huisman, hoog leraar in de civiele gezondheidstechniek aan de Technische Hoge school gisteren in Utrecht tijdens een congres van de vereniging voor waterleidingsbelangen. De prijsdie de Nederlander voor water betaalt is uitzonderlijk laag vergeleken bij die in de ons omringende landen. In 1963 kostte een kubieke meter water in Duitsland gemiddeld 63 cent, in Nederland slechts 29 cent. „Als we klagen over de kwaliteit in ons water moeten ons realise- n, dat die voor een belangrijk deel ize eigen schuld is, want we zijn niet bereid er geld voor uit te ge- Aldus de hoogleraar, die er op wees, dat de hoeveelheid afgele verd water tussen 1951 en 1963 is verdubbeld. De prijs van het water steeg in die jaren gemiddeld slechts 3,5 cent, minder dan het per centage van de waardedaling van het geld. Te weinig Prof. Hulsman legde voorts uit, dat van de 27 miljard kubieke meter regen, die gemiddeld per jaar in ons land valt, maar anderhalf miljard kubieke meter kan worden gebruikt om bevolking en industrie van wa ter te voorzien. De waterbehoefte het Jaar 2.000 wordt op vier miljard —volgens sommige progno ses zelfs op zes miljard kubieke meter per jaar geraamd. Thans maakt het grondwater nog 82 pro cent uit van de totale hoeveelheid water, die ln Nederland wordt ge- dustribueerd. Van de neerslag (drie kwart meter per jaar> verdampt immers ongeveer tweederde. Er komt dus maar 9 miljard kubieke meter regenwater in het grond- en opper vlaktewater terecht, In het „lage westen" kan dit niet worden gebruikt omdat het bodemwater daar zout of brak is. Ook van de resterende hoeveelheden komt slechts een gering gedeelte beschikbaar voor de water voorziening. omdat voor land bouw, veeteelt, recreatie en afval- lozing veel water nodig is. Prof. Huisman stelde dan ook, dat het vinden van nieuwe methoden voor de zuivering van oppervlaktewater voor de toekomst van eminent be lang is. Versnippering Prof. Huisman stipte ook het pro bleem van de versnippering aan. In ons land zijn er thans bijna 170 wa terleidingbedrijven. Daar zijn er ne gentig bij met een jaarproduktie van nog geen miljoen liter. Er zijn er 33, die een jaarinkomen van nog geen 100.000 gulden hebben. Prof. Huls man meent, dat het totaal aantal bedrijven in de toekomst tot 30 of veertig zal moeten worden geredu ceerd om een efficiënt en ver antwoord gebruik van mankracht en middelen mogelijk te maken. Het proces is nu zijn zesde week ingegaan en de eerste getuige is met zijn verklaringen begonnen. Het is de New Yorkse taxi-ondernemer Sa muel Derer, een van de ongeveer 25 getuigen die Sobibor, waar in de Ja ren 1942 en 1943 ruim 250.000 Joden in de gaskamers omkwamen, over leefden. Lerer is kroongetuige omdat hl) de stoot tot het proces gegeven heeft. In 1947 kwam hl) namelijk in Berlijn de vroegere „grafmeester" van Sobibor tegen. Het was de nu 65-jarige Erich Bauer, die daarna in 1950 met anderen al tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld werd. De andere SS-mannen van So bibor, die de opstand van de Joden in het kamp op 14 oktober 1942 over leefden", staan nu in Hagen terecht. De voornaamste beklaagden: Bo lender, Frenzel en Wolff, tonen het gebruikelijke beeld van de misdadi ge nazi tijd: hun herinneringsver mogen is nihil, ze deden alles op be vel, hadden zelf joods bloed in de aderen en deden nooit iemand Na het optreden van Lerer Is vooral de figuur van Frenzel op de voorgrond gekomen. De getuige ver telt ln voorzichtig gekozen woorden hoe Frenzel „zich met jenever amu seerde". En hij vertelt dingen uit Sobibor, die zelfs blijkbaar de SS-of- ren uit die tijd niet mochten we ten. Frenzel en zijn trawanten „ver maakten" zich in hun barakken met joodse meisjes, die voor dit doel bui ten de gaskamers gehouden werden. Toen echter hoog offl cl erabezoek aangekondigd werd, zo vertelt taxi ondernemer Lerer, werden de meisjes snel doodgeschoten, „omdat de SS daarmee haar rassenschande geheim wilde houden". De verhoren zullen, naax het zich laat aanzien, ongeveer vier maanden duren. De verdedigers denken er over van al het gesprokene een woordelijk protocol te eisen. Sportsplinters De Nederlandse golfs ter mevrouw G. Driehuizen heeft woensdag samen met haar Britse partner Derek Dun can een onverwachte overwinning behaald in de vierde ronde van het internationale gemengde foursomes- toernooi dat in Worplesdon wordt gehouden. ZU versloegen de finalis ten van 1963 de Italiaanse Isa Gold- schmid en de Britse international Michael Burgess op de twintigste hole. De Italiaan Tommaso de Pra heeft de Coppa Agostini wedstrijd over 230 km gewonnen. De Fransman René Pingeon werd tweede. De tijd van de Pra was 5 uur en 55 minuten. De Nederlander Arie den Har tog zat in een peloton, dat als 18de geklas seerd werd. Het organisatiecomité voor d< Olympische Winterspelen 1968 in Grenoble, heeft in deze Franse Alpenstad bekend gemaakt dat de spelen van 518 februari worden ge houden. op wat de toekomst mogelijk in petto houdt. Zij bereiden zich geruisloos voor op een langdurige uitzonde ringstoestand. Zo heeft de Neder landse ambassadeur, mr. E. L. C. Schiff, onder de 75 gezinshoofden of alleenstaanden van de Nederlandse kolonie in Djakarta een stencil laten verspreiden, waarin zij worden ver deeld in zes groepen, elk met een eigen contactpersoon. De Nederlan ders is verzocht zich in geval van nood tot deze personen wenden als de omstandigheden rechtstreeks contact met de ambassade onmo gelijk maakten. «ÏHtUNt GlVCOl ®AS£ Ga voor permanente bescherming van het koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor üw auto I Chili zeker van Engeland Polen heeft gisteravond voor 100.000 toeschouwers in het Hampden-Park in Glasgow een verrassende overwinning behaald op Schotland in een wedstrijd voor groep 8 in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966. De Polen wonnen met 2-1, nadat Schotland bij de rust nog een voorsprong had van 1-0. Het was de eerste nederlaag van de Sohotten, die m mei in de uitwed strijd tegen Polen met 11 gelijk speelden. Italië leidt thans in groep 8 met 5 punten uit 3 wedstrijden, op de tweede plaats gevolgd door Schot land met 5 uit 4. Daarna volgen Polen met 4 punten uit 4 wedstrij den en Finland met 2 punten uit 3 wedstrijden. Door in een beslissingswedstrijd met 21 van Equador te winnen heeft Chili zich geplaatst in het eind toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1966. Beide ploegen vergaarden in hun groep zes punten, zodat een extra wedstrijd noodzake lijk werd. Zeven landen zijn nu zeker van een plaats in de eindronden, die in Juli in Engeland worden verwerkt, n.l. Engeland (gastvrouw), Brazilië (titelhouder), Argentinië, Mexico, Uruguay, Hongarije en Chili. Landskampioenen Wer der Bremen heeft in Bremen de tweede wedstrijd tegen Nicosia uit Cyprus in het toernooi om de Euro pabeker voor landskampioenen met 50 gewonnen. Door dit resultaat gaat de Duitse ploeg over naar de volgende ronde. De eerste wedstrijd wonnen de Duitsers met dezelfde cijfers. Het Joegoslavische Partlzan be reikte eveneens de tweede ronde. De tweede wedstrijd tussen Nantes en Partlzan, die op Franse bodem werd gespeeld, eindigde onbeslist: 2—2. Partisan had in Belgrado de eerste ontmoeting met 2—0 gewonnen. Bekerwinnaars Liverpool, SCKA Sofia, Aufbau en Honved uit Boedapest hebben zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde van de strijd om de Europa beker voor bekerwinnaars. Liverpool versloeg in eigen, door 51000 rumoerige toeschouwers bevolkt Anfield Road-stadion, het Italiaanse Juventus met 20, terwijl deze eindstand ook werd bereikt in Sofia, waar CSKA en het Ierse Lime rick tegen elkaar aantraden. De eer ste wedstrijd had eveneens een Bul gaarse zege opgeleverd (21). Hon ved bereikte de tweede ronde door het Finse Reipas met 60 te ver slaan. De Hongaren hadden de eer ste ontmoeting met 102 gewonnen en Aufbau uit Maagdenburg kwam een ronde verder door in Luxemburg met 20 van Spora te winnen. Voor de kwartfinales van de In ter toto-com petitie speelde IFK Norrkö- ping en Motor Jena (Oost-Dultsland) met 11 gelijk. De Haagse eredivisieclub ADO heeft in een vriendschappelijke wed strijd in Gent een overwinning met 20 behaald op La Gantoise, nadat de Hagenaars bij de rust reeds een voorsprong van 10 hadden. De doelpunten werden gemaakt door Heijnen en De Zoete. De Weense voetbalclub Austria heeft met 3—J (22) gelijkgespeeld tegen het Por tugese Benflca, TURNEN Leids „Brunhilde" in voorronde van teamkampioensehap Voor de op 28 november ln de Amersfoortse Sporthal te houden verenigingskampioenschappen keur- turaen hebben niet minder dan drie entwintig damesploegen ingeschre ven. Dit recordaantal heeft het KNGV doen besluiten voorwedstrij den te houden. Van het deelnemen aan de voor ronde zijn vrijgesteld de verenigingen Quick (Huizum), Attila (Amers foort). Bato (Haarlem) en Hercules (Bodegraven). De overblijvende ver enigingen zijn in drie poules inge deeld waarvan de nummers een en twee over gaan naar de finale. Ook het Leidse Brunhilde zal in de voorronde uitkomen. De Leidse ploeg treedt zondag in Utrecht aan tegen Hercules Hebe 1 en 2 (Enschede), Attila 2 (Amersfoort), HGV (Hilver sum) en Gems (Maarssen). Na „conflictje" met Brussel Dankzij een totaal aan prijzengeld van 40.000 gulden (vorig jaar 23.000 gulden) heeft Jumping Amsterdam de concurrentiestrijd met Jumping Brussel glansrijk kunnen winnen. Het resultaat is, dat Amsterdam op de oorspronkelijk vastgestelde data 22, 23 en 24 oktober in het RAI- gebouw zal draaien met een bijzonder sterk Internationaal veld en dat Brussel op de valreep heeft moeten besluiten een week later de Europese elite van de sprlngrijderij bijeen te roepen. Dit conflict je tussen de twee orga nisaties belden hadden de RAI- data voor hun concours gereserveerd dreigde aanvankelijk de ruiter- hemel te verduisteren, maar „we zijn nu weer goede vrienden", aldus de heer J. C Tetzner, voorzitter van Jumping Amsterdam. Op papier is de Engelse equipe met Harvey Smith (o.a. met het beroemde paard Harvester), Ted Williams, George Hobbs, Andrew Fiedel en de Jonge wereldkampioene der amazo nes, Marion Coakes, kwalitatief het sterkst. Maar ook Duitsland komt met een zeer sterke afvaardiging, bestaande uit de Europese kampioen Hermann Schridde, Hans Guenter Winkler, Kurt Jarasinski, Alwin Schockemoehle en Gert Wlltfang, de zeer naar voren komende leerling van Schockemoehle. Uiteraard zullen naast ruiters uit België, Frankrijk, Zwitserland en Ier land ook Nederlanders deelnemen Internationaal zullen voor ons land uitkomen Anton Ebben, de nationale kampioen Jan Maathuis, Hans Brug man. TJeerd VeLsrtre, Gruppelaar en Jasje Ernst. I VREES WAS ONGEGROND Voor het begin van de wed strijd LiverpoolJuventus werd een beroep op het pu bliek gedaan sportief te zijn tegenover de Italianen. ,J9e ogen van de sportwereld zijn vanavond op Liverpool ge richt", zei een woordvoerder van Liverpool voor de micro- foon van het Anfield Road- l stadion. Juventus had ge- 4 vraagd om bescherming tegen mogelijke anti-Italiaanse de- 4 monstraties. 4 Toen de ploeg van Juventus 4 het veld opkwam begon een 4 deel van het publiek te zin- (A gen „ga terug naar Italië". 4 Het publiek gedroeg zich verder behoorlijk. Het bleek, dat de vrees van de Juv'entus- officials ongegrond was. Her- bert Powell, bestuurslid van de Europese voetbalbond voor Wales, was aanwezig als waarnemer van de bond voor het geval zich incidenten zouden voordoen. Behalve het gebruikelijke aantal harde tackles en ongeoorloofde aan vallen, had Powell echter geen ongeregeldheden te rap porteren. VOORZORGEN... De organisatoren van het eind- toernooi om het icereldkampioen- schap voetbal 1966, dat gedurende de maand juli in Engeland wordt gehouden, hebben uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen. Al- tes zal in het werk worden gesteld om te voorkomen dat toeschou wers de speelvelden betreden, of dat spelers door voorwerpen die van de tribunes worden gegooid verwondingen oplopen. Om alle terreinen zullen deugdelijke hek ken worden geplaatst en de sta dions die nog niet voorzien zijn van speciale tunnels waardoor spelers en arbiters het veld kun nen betreden, zullen deze alsnog krijgen. Flessen en glazen zullen uit de stadions worden geweerd. Alle dranken zullen in kartonnen cf plastic bekertjes worden ver kocht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13